Heydt Wethouder Happé: Speelruimte voor jeugd bijna onoplosbare kwestie Haarlems raad benoemde Piet Kee en Albert de Klerk tot stadsorganisten Nog steeds geen definitieve bestemming voor de Vishal Hevdt 's Steun voor „ambitieus" orgelprogramma Kilo's slanker BonKorets ^Brieven aan cle redactie Principiëel debat over functie van Woningwetwoningen 13 Commissies hadden het nakijken De andere gegadigden Geen concessiemaar alleen een combinatie" heydt brengt Hulde voor werk van George Robert Het verkeerde college geraadpleegd Omleggingsplan weer in het geding De heer Schipper: „Wat is burgerzin nu precies?" „Woningwetbouw op de verkeerde weg" Hoe bevordert de markt de gemeenschapsgedachte? Gazons-om-op-te-zitten Geen illusies Kleinklein kleuterhoekje DONDERDAG 26 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse gemeenteraad heeft in zijn vergadering van woensdagmiddag twee belangrijke besluiten genomen in cultureel opzicht: hij benoemde twee stadsorganisten overeenkomstig de voordrachten van B. en W. en sprak zich dus daarmee tevens uit voor een aanzienlijke uitbreiding van het programma van orgelbespelingen in Haarlem, en hij verleende B. en W. een Krediet van 14.000 voor het inrichten van vier achtereenvolgende tentoonstellingen van beeldende kunst in de Vishal. Daarmee is echter over de uiteindelijke bestemming van de Vishal nog steeds geen difinitieve beslissing gevallen in tegenstelling tot de tirade, die men daaromtrent in liet pre-advies kon lezen. De voorzitter, mr. O. P, F. M. Cremers, voegde hier namelijk nog ijlings aan toe, dat deze zinsnede slechts beschouwd moest worden als het inluiden van een nader pre-advies hierover. Verder leverde deze vergadering als belangrijke punten een kort, maar interessant debat over de bestemming der Woningwetwoningen op, waarin de VVD-opvat- tingen botsten met die van de P.v.d.A.-fractie en een ondubbelzinnige be tuiging van medeleven met de 13.000 Haarlemse kinderen van 6 tot 15 jaar, die nodig aan meer speelruite moeten worden geholpen. En niet te vergeten het florissante intermezzo, waarvoor de bloemenmeisjes van Haarlems Bloei hebben zorggedragen. De raadsleden lachten vertederd toen de nijvere meisjes-in-het-rood tussen de tafels uitzwermden om hen allen van een forse trompetnarcis te voorzien. Zij schrokken even maar waren daarna weer vol welwillende aandacht toen de meisjes ten afscheid nog een lied zongen ook. xxxxxxoioooocoDooccocjjccocoooocooooccooayyr'.-' >ooccoooooe y De Haarlemse raadsvergadering van 8 woensdagmiddag werd in het bijzonder gekenmerkt door de klachten van raads- leden „over het niet horen van de des- 8 betreffende commissie" en de veront- fi schuldigingen van de desbetreffende 8 wethouders. Wij laten daar hieronder 8 een overzicht van volgen. 8 Voor de benoeming van de beide stads organisten was de muziek-commissie niet geraadpleegd. Het excuus luidde, dat een organist, die ernstig voor de benoeming in aanmerking kwam, zit ting in deze commissie had. Voor het arrangeren van de tentoon- stellingen van beeldende kunst in de Vishal was de commissie voor beelden de kunsten niet geraadpleegd. Het ex cuus luidde, dat het allemaal op zeer% korte termijn had moeten gebeuren. Over de brief, waarin een bewoner van de Frederik. Hendriklaan bezwaar maakte tegen de geprojecteerde bebou wing va,n een door de gemeente te ver kopen terrein, was geen advies van de 8 commissie van Openbare Werken inge- o wonnen. Excuus: deze brief was daar- 8 toe te laat binnengekomen. Op aan- 8 drang van de raad werd de zitting even g geschorst om deze commissie er alsnog B óver te horen. Het voorstel tot instelling van een weekmarkt in Haarlem-Noord was niet in de economische commissie geweest. 8 Excuus: B. en W. vonden het zo van- g zelfsprekend dat er niet eens aan ge dacht was! De reorganisatie van drie pleinen ten 8 behoeve van de recreatie voor de jeugd 8 was niet aan de commissie voor sport 8 en jeugdzaken voorgelegd. Excuus: 8 overbelasting van Openbare Werken 8 had ertoe geleid, dat deze plannen pas' zeer laat ingediend konden worden. Wat men er ook van denken mag, mg ieder geval is dit een geruststelling voor de heer Proper (Comm.) die er deze middag weer eens over klaagde, dat zijn 2 fractie niet in de raadscommissies ver tegenwoordigd is. Sooooocxx30oocx5ooooodooocooooocoooooooooooooooocooocxx)coc bestemming van de Vishal, toen de v o o r- zjtter hem onderbrak met de medede ling dat de opmerking, die dienaangaande in het B. en W.-voorstel was gemaakt, al lerminst als een welomlijnd plan van de zijde van het college moest worden be schouwd. Hij hoopte dan ook dat de raad op de uiteindelijke bestemming niet te diep zou ingaan, omdat een uitvoerig pre advies daarover nog wordt voorbereid. Dit verhinderde de heer Wensing niet zijn in zichten hierover toch nog even kenbaar té maken. Deze kwamen in het kort hierop neer dat hij de gehele vishal gaarne tot expositieruimte bestemd zou zien. Ook de heer Van Velsen (KVP) hoopte dat de voorlopige bestemming van de Vishal tot expositieruimte een blijvende zal zijn. Hij zag echter het nut van een speciale jute- bespanning van de wanden ten behoeve van deze tentoonstellingen ad f 4000 niet in. Voor de heer Voogd (Arb.) beteken de het voorstel om in de Vishal deze zo mer vier tentoonstellingen van beeldende kunst te doen houden een bevestiging van het streven van zijn fractie om de moderne kunst in deze hal haar lang gezochte ex positieruimte te verschaffen. De binnen kort op te richten afdeling Culturele Za ken van de gemeente, zal voor het arran geren van tentoonstellingen en het stimu leren van de belangstelling ervoor veel nut tig werk kunnen doen. Dat hiermee niet aan de grote behoefte van Haarlems Bloei aan een informatiebu reau en kantoren op deze plaats kan wor den voldaan, betreurde deze spreker, maar hij voegde er aan toe, dat het altijd nog makkelijker is om kantoren voor Haarlems Bloei te vinden dan goede tentoonstellings ruimte. Bij de kandidaten voor huisvesting in de Vishal voegde de heer Schippers (KVP) ook nog de Vereniging voor Veuig Verkeer, die, gezien haar belangrijke werk, voor haar door 2 politiemannen ontworpen verkeersmaquette zeker een plaatsje in de Vishal verdient. Ook de heer Bettink (WD) beval deze wensen van Veilig Ver keer zeer in de aandacht aan. De heef Proper (Comm.) meende daar entegen dat B. en W. geen andere groepen illusies moesten geven over de definitieve bestemming van de Vishal. Deze bestem ming kon naar zijn overtuiging slechts zijn de huisvesting van tentoonstellingen van grote allure. De heer Geluk beperkte zich in het beantwoorden van de sprekers tot een mededeling dat de diverse denkbeelden omtrent de bestemming van de Vishal alle zullen worden overwogen en antwoordde de heer Van Velzen dat de jutebe- spanning van de wanden die geen f 4000 maar f 2200 kost, noodzakelijk is met het oog op de vochtafscheiding van de muren. Daarna hield wethouder Happé (Arb.) een beschouwing waarin hij min of meer van de gedragslijn van het College af week, door wel 'over de mogelijke bestem ming van de Vishal te spreken. Deze spre ker vestigde in het bijzonder de aandacht op de ongewenste huisvesting van het in formatiebureau van Haarlems Bloei in het stadhuis, niet alleen omdat deze ligging voor touristen zeker niet ideaal is, maar bovendien omdat de secretarie de thans door Haarlems Bloei gebruikte lokaliteiten voor haar eigen uitbreiding hard nodig heeft. Hij achtte het plan dat destijds door de dienst van Openbare Werken voor de inrichting van de Vishal is gemaakt geen compromis, maar een combinatie van de belangen van Haarlems Bloei en van de beeldende kunst. De voor- en nadelen van deze combinatie zullen, naar hij zeide, door B. en W. grondig tegen elkaar worden af gewogen en na 15 oktober hopen zij zo gauw mogelijk met een definitief, voorstel voor de bestemming van de Vishal te ko men. De raad ging daarop zonder hoofde lijke stemming met het B. en W.-voorstel akkoord". ADVERTENTIE Eén ding is een feit Uw sportcombinatie:; koopt U bij de mooiste collectie colberts en pantalons in iedere maat in iedere prijs 94» A.NEGANO De benoeming van de stadsorganisten kwam kort na het begin van de zitting aan de orde. De heer Spek (AR) consta teerde dat er over deze zaak geen overleg js gepleegd met de muziekcommissie, om dat één van de leden daarvan zelf ernstig voor deze benoeming in aanmerking kwam. Hij achtte de toelichting van B. en-W. hier over wel aannemelijk, maar drong er op aan dat de muziekcommissie over de na dere regeling van de orgelprogramma's als nog zou worden geraadpleegd. Ook in de PvdA-fractie was deze dubbele benoeming naar de heer Voogd mededeelde, uit voerig besproken en daarbij was een posi tief antwoord gegeven op de twee belang rijkste vragen: namelijk of dit ambitieuse programma van B. en W. verwezenlijkt zou moeten worden en zo ja, of dit de be noeming van een tweede stadsorganist noodzakelijk maakte. Zijn fractie was ech ter van mening dat de cultuurspreiding, ondanks mogelijke desillusies in het begin, steeds dient te worden doorgezet. Ook de noodzakelijkheid van twee orga nisten voor deze opzet achtte hij aanwezig, omdat het gevaar van een zekere uitput ting of verschraling van een kunstenaar die dit alles alléén zou moeten doen, zeker niet denkbeeldig is. De opmerking in één der dagbladen, dat men die f 6000 voor een tweede stadsorganist beter kon besparen en in het algemeen zou kunnen besteden voor spreiding van de orgelcultuur; lokte daarom zijn protest uit. Mevrouw S c h el - tema-Conradi (VVD) bleek het daar mee geenszins eens te zijn. B. en W. hebben halfs inziens deze opzet van twee stadsT organisten reeds als gegeven aan de door haar geraadpleegde deskundigen voorge legd en deze alleen geconsulteerd over de eigenlijke benoemingen. Deze opzet komt dus volgens haar helemaal uit de koker van B. en W. Zij vroeg zich af of de mu ziekcommissie en de sollicitanten zelf het daarmee eens zouden zijn. Z ij in elk ge val niet, want het orgel van de St. Bavo kan de gehele winter niet gebruikt wor den, zodat één organist tijd genoeg over houdt om zich aan het Cavaillé Coll-orgel in het Concertgebouw te wijden. Zij achtte het feit dat een der sollicitanten deel uit maakte van de muziekcommissie geenszins een argument om deze er niet over te ho ren. De heer De Landmeter (CH) kon zich met de opzet wel verenigen en vestig de de aandacht er op dat het orgel in de Grote Kerk tot ver in het najaar bespeeld kan worden omdat de warmte van de zo mer vrij lang onder deze gewelven blijft hangen. Wethouder Geluk (Arb.) begon met de raad in kennis te stellen van een brief van het College van Kerkvoogden van de Grote Kerk, die tot hun verwondering in de krant zeiden te hebben gelezen dat zij volgens B. en W. geen bezwaar zouden hebben gehad tegen deze voordrachten. Er was namelijk met hen geen overleg ge pleegd. Deze mededeling van B. en W. bleek inderdaad op een misverstand te be rusten. Zij bleken zich voor het overleg tot het verkeerde college in de Hervormde Kerk te hebben gewend, namelijk de Cen trale Kerkeraad. Deze had zijn instemming met de voordrachten wel betuigd en zou daarvan ook kennis hebben gegeven aan de kerkvoogden, zij het niet schriftelijk. De deskundigen, die in stede van de mu ziekcommissie zijn geraadpleegd, waren echter mèt B. en W. van oordeel dat het voor één organist een al te zware taak zou zijn om zowel twee wekelijkse concerten op het orgel in de Grote Kerk te geven als bespelingen van het orgel in de con certzaal. Zij hadden reeds alle bewonde ring voor de scheidende stadsorganist George Robert om dat deze kans had ge zien iedere week twee volledige program ma's in te studeren. De benoeming van een tweede stadsorganist moet vooral ook worden gezien als een poging om het prachtige Cavaillé Coll-orgel in ere te her stellen. En daarbij gaan de gedachten ook uit naar concerten met orgelsoli. Over de functieverdeling van de beide organisten zullen B. en W. graag nader overleg plegen met de muziekcommissie. De als eerste voorgedragen organist voor het Bavo orgel, Piet Kee, heeft er reeds zijn vertrouwen in uitgesproken dat hij het daarover met Albert de Klerk best zal kunnen vinden. De laatstgenoemde blijkt zich, naar uit het betoog van de wethouder bleek, al een duidelijke voorstelling te hebben gevormd van wat hij met het Ca vaillé Coll-orgel kan bereiken. Van de 36 stemmen werden er bij de eerste voor dracht 32 op Piet Kee uitgebracht en 4 blanco en bij de tweede voordracht 31 op Albert de Klerk en 5 blanco. De heer W e n s i n g (CH) was juist van De organisten Albert de Klerk (links) en Piet Kee (rechts) wensten elkaar geluk wal gestoken met zijn inzichten over de met hun benoeming zodra zij van hel besluit van de raad in kennis gesteld waren. Nauwelijks had de Haarlemse gemeenteraad woensdagmiddag door de benoeming van twee stadsorganisten de reputatie van Haarlem als orgelstad gediend of hij werd er op charmante wijze aan herinnerd dat Haarlem óók nog altijd bloemenstad pretenties heeft. Een aantal bloemenmeisjes kwam de raadsleden narcissen opspel den en de voorzitter, mr. O. P. F. M. Cremers, die zich dit gebaar, zoals de foto toont, zeer liet welgevallen merkte later op: „Ik hoord.e al van iemand die kennelijk nu reeds weet dat de lintjesregen dit jaar wéér zijn neus voorbij zal gaan: eindelijk wordt er eens om ons knoopsgat gedacht". SPOEDRAAD BEVERWIJK Voor vanavond is de Beverwijkse ge meenteraad bijeengeroepen in een spoed eisende vergadering, die in totaal één punt bevat en wel een voorstel tot het indienen van bezwaren tegen het ontwerp-plan van uitbreiding voor Velsen-Noord. Het College van B. en W. stelt de raad voor bezwaar te maken tegen het handhaven van de spoorlijnen tussen de wijken Schulpen en Gilden, de projectie van een aftakkende spoorweg naar Breedband ten zuiden van Scheybeeck en de projectie als tertiaire weg van de verbindingsweg tussen toe komstige ponthaven (bij de huidige Velser- brug) en Beverwijk. Beverwijk wil hier een secundaire weg zien, terwijl het col lege verder de gronden, ten oosten van de toegangsweg naar, deze ponthaven ter hoogte van de Papierfabriek niet onder de bestaande industrie wil rekenen, omdat daar in de toekomst door de aanleg van een tweede verkeerstunnel allerlei moei lijkheden gaan rijzen. Voorts koestert Be verwijk bezwaren tegen een gemeentelijke haven tussen de bestaande ponthavens en de spoorwegtunnel, omdat dan het hele omleggingsplan in gevaar komt, als gevolg van het beperken van de uitbreidings mogelijkheid voor Van Gelder. Men maakt voorts ook bezwaar tegen een weg tussen de Rijksweg no. 9 en het Zijkanaal A om dat daarin een brug over het zijkanaal onvermijdelijk zal zijn waardoor het Be verwijkse industriegebied een onnodige vergrendeling zou krijgen. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en raak lelijke? dikte nog langer met n meedragen? Bonkorets f;even u in enkele weken weer ovr jeugdig slank iguur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water en u verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - een voudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, van loom heid en verstopping heeft u geen weet meer. Ver overende charme straalt van u af. U voelt n weer opgewekt en monterBegin een nieuw leven begin nog vandaag met BonKorets, f 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES (Verkort weergegeven) Brandstoffencontrolc. Brandstof wordt in het algemeen bij particulieren geleverd waarbij de koper slechts gelegenheid heeft het aantal zakken te tellen. Bij alle andere inkopen, hetzij per maat of gewicht, kan de klant zich overtuigen van het juiste ge wicht of de maat. Wanneer de leverancier verplicht is, of wordt, bij het thuisbrengen van grote of kleine hoeveelheid, een halve hl-maat mee te voeren is dit probleem op gelost. Dan heeft de klant de kans, om door steekproeven te nemen, zich te overtuigen van de ontvangst van het volle pond. De handelaar kan reeds in de prijscou rant van zijn bereidheid mededeling doen. K. De discussies over de benoeming van twee stadsorganisten en de tentoonstellin gen in de Vishal in de Haarlemse raads vergadering van woensdagmiddag waren niet zo uitgebreid als 'men na de voorge schiedenissen zou verwachten. Er yas>dan ook nog veel meer op de agenda dat de aandacht van de raad; ten volle verdiende. Na de benoemingen der stadsorganisten waren er nóg twee, namelijk van een lid van het bestuur van de Vereniging voor Nijvei-heidsonderwijs en van een hoofd aan de Dr. A. van Voorthuysenschool. Deze ge schiedden conform de voordrachten van B. en W. Bij het voorstel om de gemeentelijke sub sidie voor een van 7 tot 13 mei te houden burgerzinweek te verhogen van f 2400 tot ƒ6000, stelde de heer Schippers (K.V.P.) enige vragen naar aanleiding van deze actie. Wat is precies burgerzin? Welke rol spelen de wijkraden in de burgerzinweek? Waarborgt deelneming van studenten aan een te houden forum, een wetenschappe lijke bespreking van de problemen? Dit waren enige van de vragen van de heer Schippers, waarop de voorzitter, mr. O. P. F. M. Cremers antwoordde, dat het comité „Tot dienen bereid" zich voldoende van het begrip burgerzin rekenschap heeft gegeven, dat de wijkcomité's die de wijk- gedachte moeten bevorderen en de sociale gedachte moeten bevorderen, lof verdienen voor het intensieve propageren van de burgerzingedachte. Ook achtte het college van B. en W. het een uitstekend idee dat de studenten zich met de burgerzingedachte bezighouden. Deze opvattingen van B. en W. werden, blijkens hun uitlatingen, ook gedeeld door de heren Albrecht (Arb.) en Proper (Comm.), die zich van harte met het voor stel konden verenigen. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Een bezwaarschrift van een bewoner van 't Zuiderhoutpark tegen voorgenomen belendende villabouw, werd na ampele discussie voor kennisgeving aangenomen; de grondverkoop ging door. De proef met Ledakachels voor de ver warming van een aantal woningen van de Woningbouwvereniging „Onze Woning" ontmoette veel reserve bij mevr. Schei- tem a-C o n i a d i (V.V.D.) die betwijfelde of men hiermee voor Woningwetwoningen wel op de goede weg is, omdat dergelijke voorzieningen haars inziens moeten worden voorbehouden aan het initiatief van parti culieren. De Woningwetbouw dient zich volgens haar te beperken tot die woningen, die voor de particuliere bouwers niet inte- 1 ressant zijn, maar die toch nodig blijken voor de huisvesting van talrijke dringende gevallen. Op deze manier wordt volgens mevrouw Scheltema-Conradi aan particu lieren de lust ontnomen om ook te gaan bouwen. Immers: zij kunnen een dergelijke service voor zo weinig geld niet geven. Trouwens voor de categorie wachtenden, voor wie volgens mevrouw Scheltema de Woningwetwoningen in de eerste plaats be stemd zijn, worden deze huizen door de toegenomen huur als gevolg van deze nieu we verwarming te duur. De Woningwet- bouw dient zich volgens haar niet op dit terrein te begeven en slechts eenvoudige woningen te bouwen voor de wachtenden, die geen dure woning kunnen bekostigen. Experimenten als deze horen volgens haar thuis in de premiebouw. De heer De Leeuw (Arb.) verklaarde het hiermee beslist oneens te zijn: de Wo ningwetbouw is er volgens hem wel dege lijk op uit om ook het woongerief in steeds grotere mate te verbeteren en de woning bouwverenigingen kunnen daarin aan par ticuliere bouwers ten voorbeeld worden gesteld, want de laatsten hebben volgens hem daarin juist een achterstand. De hogere huur achtte hij geen bezwaar, omdat de huren in Haarlem, vergeleken bij andere steden in het westen, toch al laag liggen en de inkomens geleidelijk blijven stijgen. Tegen de zienswijze dat de particuliere bouw bij de verbetering van het woonge rief een achterstand zou hebben bij de Woningwetcorporaties protesteerde de heer Van Velzen (K.V.P.).Volgens hem wordt er veel te weinig aan de particuliere bouw overgelaten. De overheid heeft- hier zijns inziens slechts een aanvullende taak. Wethouder Happé (Arb.) was het met de heer Voogd eens, dat de taak van de woningbouwverenigingen van oudsher is geweest de verbetering van het woongerief, n welke activiteit zij de woonzeden steeds een stukje voor zijn gebleven. Natuurlijk moeten proeven als deze van de woning bouwverenigingen beperkt blijven, omdat zij een toeslag op de huur rnet zich mee brengen. Maar anderzijds moet er zorg voor worden gedragen, dat de Woningwetwonin gen ook in de toekomst aantrekkelijk blij ven. Het feit, dat. deze verwarming een vaste last van 80 per jaar voor de be woners met zich meebrengt, waarbij dan nog de kosten van de brandstoffen komen, mag er dan onder de huidige omstandig heden toe leiden, dat er mensen in deze huizen komen, voor wie zij niet in de eerste plaats zijn bestemd, uiteindelijk vinden ook deze woningen toch wel hun juiste bestem ming. Daarnaast wordt ook gezorgd voor zeer eenvoudige woningen, want het één sluit het ander niet uit. Het gaat hier in de eerste plaats om een belangrijk experiment, waarvan straks een enquête de resultaten zal tonen. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel tot instelling van een zater dagse weekmarkt in Oud-Schoten stuitte op bezwaren van de heer Adelaar (KVP), die haar in strijd achtte met de belangen van de winkelstand, die zich in Noord ge leidelijk uitbreidt en weldra mans genoeg zal zijn om het publiek evenveel te bieden als in andere delen van de stad. De heer D e V o s (Arb.) verheugde zich echter in dit voorstel, dat een compensatie zal te weegbrengen voor het in Noord heersende tekort aaan winkels. Hij vroeg of men na afloop van deze markt bij de opruiming van de rommel vooral ook om de voor tuintjes van de bewoners van de Jan Luy- kenstraat wilde denken. De heer Wen sing (CH) stond nogal gereserveerd tegen over het voorstel omdat de winkeliers hier over niet geraadpleegd waren en de markt kooplieden zelf ook weinig enthousiasme ervoor hebben opgeleverd. Een vrolijke noot werd hieraan toege voegd door de heer H ennev elt (Comm.) die zich afvroeg in hoeverre markten zo als B. en W. het hadden doen voorkomen de gemeenschapsgedachte bevorderden. „Heeft u daar op de Botermarkt bijvoor beeld wel eens iets van gemerkt", zo vroeg hij olijk, waarop de heer M en sink (Arb.) interrumpeerde: „De CPN houdt daar wel meetings „Die zouden daar inderdaad meer aan kunnen doen", kwam het prompte ant woord van de heer H ennev elt. De heer Angenent (K.V.P.) antwoord de, dat het met de reiniging na de markt uren best in orde zou komen als de bewo ners maar niet verlangden, dat de reini gingsmannen ook het onkruid uit hun tuintjes zouden verwijderen. Er zullen naar hij mededeelde 60 a 70 kramen komen. Hij vestigde er voorts de aandacht op dat de markt en de winkelstand elk een eigen functie hebben. De vraag van de heer Ade laar, waarom de economische commissie over dit voorstel niet geraadpleegd was, verrastte de wethouder. Hij zeide dat de zaak voor B. en W. zo duidelijk had ge legen, dat zij aan raadpleging van deze commissie eenvoudig niet gedacht hebben. Het voorstel werd tenslotte zonder hoof delijke stemming aangenomen. Tenslotte was de reorganisatie van het Drilsmaplein, het Pretoriaplein, het Leidse- plein en het speelveld aan de Hendrik Roo- zenlaan aan de orde. De heer VanVelzen (K.V.P.) uitte zijn vreugde over de zo dringend nodige nieuwe speelgelegenheid.die hiermee voor de jeugd was verkregen, evenals mevrouw Van derWa 1-D uyvendak (Arb.) die echter duidelijk liet weten, dat zij dit maar een druppel op een gloeiende plaat vond. Wanneer men bedenkt, dat er 13.000 kin deren tussen 6 en 15 jaar zijn, voor wie Haarlem behalve de speeltuinen vrijwel in het geheel geen andere recreatieruimte biedt dan de steeds gevaarlijker wordende straten, dan is er grote reden tot bezorgd heid. Vooral de publicatie van de zijde van Hout en Plantsoenen inzake „de gazons- om-op-te-zitten" had in dit verband haar wrevel gewekt. Zij meende dat men ook bij de bestemming van de te reorganiseren pleinen soepel moest zijn en deze niet moest binden aan bepaalde sporten zoals volleybal en basketbal. De heer Mol (Comm.) drong er op aan, dat op het Pretoriaplein ook een speel- hoekje voor kleuters zou worden gemaakt en vestigde de aandacht voorts op de nog steeds te beperkte ruimte van de speeltuin vereniging V.Z.O.D., die nu alweer onge lukjes heeft veroorzaakt, waar de E.H.B.O. aan te pas moest komen. Ook de heer Bettink (V.V.D.) verheug de zich in dit voorstel, maar betreurde het dat het niet aan de commissie voor sport en jeugdzaken was voorgelegd. De heer Spek (A.R.) verwees naar zijn uitvoerig pleidooi voor vrije speelruimte bij de begrotingsbehandeling en vroeg even eens de aandacht voor de noodzakelijkheid van een kleuterhoekje op het Pretoriaplein. Wethouder Happé (Arb.) zeide tot zijn spijt niet anders te kunnen doen dan de raad te waarschuwen voor de te hoogge spannen verwachtingen van de uitbreiding van de speelgelegenheid voor de jeugd. De overstelpende hoeveelheid werk voor Openbare Werken heeft al veel vertraging veroorzaakt en zal die blijven veroorzaken, temeer omdat er zo weinig straatmakers en zo weinig materiaal ter beschikking staan. Reeds het vorig jaar augustus was besloten tot betegeling van een terrein bij de Cremerstraat en dat werk kon nog steeds niet in uitvoering worden genomen. Afgaande op de levertijd van de tegels zou dit werk nu over twee maanden ter hand kunnen worden genomen, maar indien de raad ermee akkoord gaat, is de wethouder voornemens deze tegels te gebruiken voor de veel dringender reorganisatie van het Drilsmaplein. Een kleuterhoekje op het Pretoriaplein achtte de wethouder door de te beperkte ruimte niet mogelijk, aangezien ook de kin deren van de nabijgelegen school nog speelgelegenheid op het Pretoriaplein moeten hebben. Dat de commissie voor sport en jeugdzaken hierin niet gekend is, is een gevolg van het feit dat de plannen ook B. en W. pas op het laatste moment bereikt hebben. Het probleem van de vrije speelruimte, waar ook Lichamelijke Opvoeding al jaren op hamert, is volgens de wethouder vrij wel onoplosbaar door de bezwaren van allerlei instanties. Nu het rolschaatsen op de straat zo gevaarlijk wordt, zouden er eigenlijk in alle plantsoenen ruimten voor moeten worden geschapen, maar de direc teur van Hout en Plantsoenen verzet zich daar, naar de wethouder zeide, met hand en tand tegen. Nadat de heren Spek (A.R.) en Mol (Comm.) waren blijven aandringen op een klein kleuterhoekje op het Pretoriaplein, verklaarde de wethouder zich bereid deze aangelegenheid nog eens te onderzoeken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15