X, HISWA Ledental Buurtbelang Aerdenhout met 20 percent gestegen „Het Vondelkwartier" toonde resultaten winterclubwerk Zandvoort luidt seizoen 1956 in met winkel- en verkeers-actie Protest tegen gemeenteplannen Een Spencer in de Keukenhof Bloemendaal Drukke verkeer baart zorgen Intocht zeemeermin maandag 30 april de gehele dag gesloten DONDERDAG 26 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 „Schermerdansers" vrijdag in Haarlem Ambtenaar voor Jeugd zaken in Haarlem benoemd Plechtigheid op 4 mei in Hoofddorp P. J. van Esch kwart eeuw zwemonderwijzer Eén mei-feest P.v.d.A. in Bloemendaal Burgerlijke Stand van Heemstede Burgerlijke Stand van Haarlem Winkels hij de kermis blijven langer geopend Werk van Piet van Heerden door Haarlem aangekocht Wie zag dit ongeluk? Lagere opbrengst van Emmabloemcollecte RIJP MA"!,"™"1 Examens zwemmend redden in Haarlem Nationale herdenking in Heemstede Zware mishandeling Man en vrouw kregen anderhalf jaar Parkherstellingsoord wordt gesloten Belangstelling laatste jaren aanzienlijk gedaald Bedrijfscorps „Bergoss" op 12 mei naar Haarlem „Youth for Christ" houdt bijeenkomst De speeltuinvereniging „Het Vondel kwartier" in Oud-Schoten heeft woensdag avond met haar tentoonstelling van werk stukjes, die door de bij deze speeltuin aan gesloten kinderen gedurende de afgelopen winterperiode werden vervaardigd, be wezen dat jeugdwerk, mits onder bekwame leiding verricht, tot verrassende resultaten kan leiden. De voorzitter van de winter- clubcommissie, de heer J. Krudde, zei in ziin openingswoord, dat de thans bereikte resultaten ten opzichte van voorgaande jaren weliswaar op een hoger plan staan, maar dat de beperkte accommodatie van het clubgebouw een nog betere ontplooiing van dit belangrijke werk voor de jeugd van vijf tot vijftien jaar in de weg staat. De heer Krudde deelde mede dat het win terclubwerk bij „Het Vondelkwartier" vijf tien clubjes heeft omvat, waaraan door ongeveer 524 kinderen werd deelgenomen. Vele kinderen moesten echter worden af gewezen omdat de beschikbare ruimte van het clublokaal geen verdere uitbreiding van de clubjes toeliet. Het bestuur van „Het Vondelkwartier" loopt echter met plannen rod voor een groter clubgebouw, welke evenwel kunnen worden verwezenlijkt, als de definitieve plaats van deze speeltuin door de gemeente is vastgesteld. De heer Krudde deed een dringend beroep op allen, die het belang van het speeltuinwezen erkennen, het bestuur te steunen wanneer het er om zal gaan voor de belangen van de jeugd van „Het Vondelkwartier" op de bres te staan. De voorzitter van „Het Vondelkwartier," de heer D. van Merkenstein, richtte hierna een woord van dank tot de leidsters en leiders voor hun steun en doorzettingsver mogen. Spreker was vol lof over de tentoonge stelde werkstukjes, die naar zijn mening de toets der critiek zeer zeker kunnen doorstaan. Er heerst bij de leiding een goede geest, aldus de heer Van Merken stein, de prestaties van de kinderen mogen gezien worden, maar toch hangt er een donkere wolk boven onze speeltuin. Hij zei vernomen te hebben dat er plan nen bij de gemeente bestaan om de speel tuin „Het Vondelkwartier" van de Ver- gierdeweg te verplaatsen naar de nieuwe wijk „Noord-Akendam" en wel vlak naast de r.-k. speeltuin „Hof van Eden," welke thans nog aan de Muiderslotweg gelegen is. De heer Van Merkenstein achtte dit een allesbehalve gelukkige oplossing. Hij wilde dan ook reeds thans een woord van protest laten horen over deze maatregel die, naar zijn stellige overtuiging, van nadelige in vloed zal blijken te zijn op het bezoek aan de speeltuin en de winterclubjes van de jeugd uit het Vondelkwartier en directe omgeving. Het vele en goede werk ten be hoeve van deze kinderen door de speeltuin vereniging verricht, zou dan vergeefs ge weest kunnen zijn. De oud-Westfriese dansgroep „Schermer dansers" die enkele jaren geleden met zo veel succes in Haarlem is opgetreden komt vrijdagavond opnieuw een demonstratie geven. De groep zal op de cirkel van de Grote Markt dansen van ongeveer kwart voor acht tot half negen. Daarna zal men naar het Frans Halsmuseum gaan waar in de Renaissance-zaal gedanst zal worden. Bij slecht weer zal eerst om acht uur in de ridderzaal worden opgetreden. Naar wij vernemen zal de dienst voor Lichamelijke Opvoeding van de gemeente Haarlem uitgebreid worden met een ambte naar die speciaal belast wordt met de zorg van Jeugdzaken, welke reeds onder deze dienst ressorteren. B. en W. hebben in die functie thans benoemd de heer A. van Moock. De heer Van Moock, die afkomstig is uit Amsterdam waar hij de functie van lan delijk secretaris-penningmeester van de AJC vervulde, zal zich op het gebied van de jeugdzaken in Haarlem specialiseren, waarbij hij bijvoorbeeld ook zal optreden als adjunct-secretaris van de raad van de jeugd. Uiteraard blijft de heer S. Heyers jr. de supervisie over deze afdeling voeren. Spreker zeide echter te vertrouwen dat de leden en allen die het wèl met „Het Vondelkwartier" menen, indien nodig hun Steun niet aan het bestuur zullen ontzeggen. Hierna verklaarde de heer Van Merken stein de tentoonstelling voor geopend. Op onze rondgang langs de verschillende stands hebben wij een goede indruk ge kregen van het door de kinderen gemaakte werk. Het handwerk van de meisjes zag er zeer verzorgd uit. Het pitriet- en touw werk, het kartonnage- en figuurzaagwerk, bewees dat hier de leiding in goede handen was. Een bijzonder aardige expositie vorm den de door de meisjes van twaalf tot en met veertien jaar vervaardigde kleding stukken naar patroon, die zij zelf hebben getekend. Een uitstekende scholing en een uitmuntende afwerking viel te zien bij de afdeling metaalbewerking. Smeedijzeren sier- en gebruiksvoorwerpen, vervaardigd door jongens van twaalf tot en met vijftien jaar, wekten aller bewondering. De tentoonstelling is tot en met vrijdag avond 27 april geopend. ADVERTENTIE Oorlogsgraf geadopteerd door Voormalig Verzet Plaarlem Door de afdeling Haarlem van de ver eniging Nationale federatieve raad van het voormalig verzet Nederland is via de af deling Haarlemmermeer van het Neder landse oorlogsgraven-comité een oorlogs- gi-af in Hoofddorp geadopteerd. Het is de laatste rustplaats van een der drie onbe kende Nederlanders, die ter aarde werden besteld op de nieuwe algemene begraaf plaats hoek Vijfhuizerweg-Hoofdweg. Een deputatie van de tot genoemde or ganisatie behorende oud-illegale werkers uit Haarlem is voornemens om op de mid dag van 4 mei, de nationale herdenkings dag, om ongeveer half drie een krans te leggen op dit graf, als een postume hulde aan hun makkers uit de bezettingstijd. 20 t/m 29 april rai-gebouw - amsterdam geopend van 10.30-17.30 en van 1 9 - 22.30 uur entree fi. 1.25 a.r.i. ADVERTENTIE EXCLUSIEVE SPORTCOLBERTS Gen. Cronjéstraat la-lb - Tel. 1604j OVeR DE KlÊlN£ GÉVOEGE^S D^S LEVEN5 Wist U dat in de 17e eeuw soms duizen den guldens teerden betaald voor één enkele tulpebol Die tijd is voorbijmaar de bloeiende bollenvelden zijn nog steeds een stuk Hollandse welvaart. De schoon heid is boven-de rijkdom onder de grond. Het komt wel meer voordat Uop 't eerste gezicht niet alles ziet. Neem bijvoorbeeld Uw Spencer eens: hoe mooi en practisch t doosje ook is, hoe lekker de geur en hoe mooi de gouden tabakskleur ook zijn, de werkelijke waarde van de tabak in Uw, Spencer proeft U eerst als U haar opsteekt. Als U straks even uitblaast in de Keuken hof en U steekt een Spencer op kunt U met recht zeggengoud in de grond - goud in de mond! In Turn-Top Etui Dinsdag 1 mei hoopt de heer P. J. van Esch zijn 25-jarig jubileum te vieren als zwemonderwijzer aan de zwemvijver „Groenendaal" te Heemstede. Vele Heem stedenaren en ook velen uit de omgeving heeft hij in die jaren de zwemkunst bijge bracht. Hij is zijn loopbaan begonnen als zwemonderwijzer aan het zwembad van wijlen de heer Sprenger aan de Houtvaart in Haarlem. Toen deze zweminrichting overging aan de gemeente Haarlem, in 1920, is hij nog zeven seizoenen in ge meentedienst gebleven. Daarna was hij enige jaren in Halfweg in de zweminrich ting werkzaam. Op 1 mei 1931 kwam hij bij de zwemvijver „Groenendaal". In die jaren heeft hij door zijn rustig optreden en gemoedelijkheid zich vele vrienden ge maakt en is hij ook bij de zwemvereni gingen een geziene persoonlijkheid. Op de receptie die dinsdagmiddag van 3 tot 5 uur ten huize van de jubilaris, Glipper- weg 107, wordt gehouden zullen dan ook ongetwijfeld velen van de gelegenheid ge bruik maken om de chef-badmeéster de hand te drukken en oude herinneringen op te halen. Het een mei-feest van de afdeling Bloe mendaal van de Partij van de Arbeid wordt gehouden 's avonds in het Jeugd huis aan de Donkerelaan. Spreker is de heer H. Leyenaar. Medewerking wordt oor de pauze verleend door de speelgroep van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling „De Spiegel" onder leiding van Cor Zwart, die „De Boze Geest" van dr. P. H. Schro der ten tonele zal voeren. Na de pauze zal de heer Adr. Cassee spreken over oud- Bloemendaal. Het wordt een lezing met lichtbeelden. Het kinderfeest in Bloemendaal wordt 's middags gehouden in „De Toorts" aan de Duinweg. ONDERTROUWD J. S. de Vries en C. Henkes; E. B. Bosschieter en N. Carpentier Alting; J. A. A. Steenbrink en B. C. A. Teeuwen; A. Kees en B. Baints: L. J. Kooy- man en C. H. G. Giebels. GETROUWD H P. M. Peeperkorn en G W Pollé; A. J. Bijl en A. Alkema: B. P. Plan- tenga en W. A. Heijbroek; W. H. Huberts en A. van den Berg. GEBORENAnna Elisabeth, d. v. J. J. Dooren en P. E. A. Goossens; J~hanna Ja- coba, d. v. J. J. Koren en D. Kamminga; Ol- ga Anna Catharina. d. v. P. P. M. Castelein en A. C. v. d. Valk; Gerard Corne'.is, z. v. C. D. van Leeuwen en Z. J v. d. Zijden; Cnrnelis .TAn. z. v. J. G. van der Valk en P. E. Hette- llngh. OVERLEDEN Wed. M C. L. Mesters-Her- mans, 82 jr.. Torenlaan 5; J. C. Regenhardt. 83 jr., Jeroen Borchlaan 4; E. K. Slijper, 71 jr., Alb. Thijmlaan 1. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. J. M. van den Brink Hogema. z; A. P. BlankevoortBuisman, z.; E. van der MeijVeen, d. ONDERTROUWD: J. A. Hoekstra en C. A. Heijboer. GEHUWD: P. M. Verzijlbergen en M. A. Maas; P. H. Jongsma en A. Groot; C. J. J. van den Berg en W. S. G. Vooges. OVERLEDEN: Wed. J. C. M. Groeneveld de Jong, 79 j.; E. Bloemhof, 77 j, Haarlem, 25 april 1956. ONDERTROUWD 2r- april P. j. a. Rijkelijk- huizen en m. a. Th. van Rooijen; li. P. Luk- kien en W. m. Tempelman; J. m. J. van Dijk en m. B. a. Castricum; W. 14. Hol en C. Vellekoop; D. W. Proper en a. Beksvoort; Chr. J. m. J. Berends en H. P. van den Berg; D. J. Kiekens en J. Bücker; P. J. C. van Strien en O. de Haas; H. W. Polman en G. G. de Vries; C. Reijnders en E. de Jong; H. War mer en m. de Wit; H. j. Geurts en a. j. Gloe- rich; C. Boom en G. de Wit; m. H. Bosman en N. Stadt; a. J. m. van Ekelenburg en C. a. Gerems; P. Dat en P. E. J. Hendriks; G. Bijster en m. E. Haver; a. s. van der Hulst en J. E. m. Vredenburg; J. G. Huijbens en I. C m. van Lent; F. P. a. Odenkirchen en L. W. Kloos; H. B. E. Kerckhoff en J. m. Vre denburg. GEHUWD 25 april J. H. Breuker en M. M. Wutke; G. A. Brocke en C. M. S. Zurlohe; F. Koster en Ph. C. J. H. M. Kessëls; W. Groot en J. M. van Leeuwen, G. de Jong en A. H. Vogelzang; C. O. van de Peet en A. M. van Hof ten; M. Mooij en M. W. A. van der Vlies; J. M. Hassefras en C. A. Dil. BEVALLEN van een zoon: 24 april A. D. Faber-Jonkmanj M. F. Brouwer-Scheenaard. 25 april C. J. J. Bijster-Cashoek. BEVALLEN van een dochter: 22 april M. Pennarts-Zierer 23 april C. G. van Veen- Smeenk. 24 april M. E. Straathof-De Haas; C. H. Lasschuit-Duijn. 25 april J. M. Doing-Ter Wolbeek. OVERLEDEN 23 april A. Beijlevelt, 64 j„ Gasthuisvest. 24 april J. Groenink. 84 j.. Eend jespoortstraat; K. H. C. Christen, 78 j., Ein- denhoutstraat. B. en W. van Haarlem maken bekend, dat zij hebben begoten toestemming te verlenen op 28 en 30 april 1956, 1, 2, 3 en 5 mei 1956 tot 24 uur en op 4 mei 1956 tot 17 uur op de kermisterreinen op de Nas- saulaari, het Nassauplein, Zijhuizen, de Zomervaart, de Zaanenlaan tussen de Mer- curiusstraat en de Orionweg, alsmede op een gedeelte van de rijbaan van de Zaa nenlaan en van de Mercuriusstraat. tot het te koop aanbieden, verkopen of afleveren van geringe eetwaren, tabak, tabakspro- dukten en speelgoed in kermiskramen en -tenten, en voorts, dat de winkels aan die kermisterreinen gelegen, behalve op 4 mei 1956, op bovenvermelde data tot 24 uur geopend mogen zijn. Krachtens een bepaling op de Winkel sluitingswet 1951 komen de halvedagslui- tingen op 30 april en 1 en 2 mei te,ver vallen. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem in overleg met de sub-commissie voor de beeldende kunst besloten een schilderij aan te kopen van de schilder Piet van Heerden. Daartoe is een der lig gende naakten die thans op de tentoon stelling in de Vishal te zien zijn uitgeko zen. Deze aankoop getuigt van een officiële erkenning van de verdiensten van het werk van deze kunstenaar en vormt een waar devolle bijdrage tot het eerlang op te rich ten museum voor de beeldende kunst. Woensdagmiddag omstreeks kwart over één is er op het kruispunt Gedempte Oude Gracht-Botermarkt-Verwulft een aanrij ding geweest, waarbij een 13-jarige jongen schaafwonden heeft opgelopen. De jongen kwam met zijn fiets uit de Koningstraat en wilde rechtuit de Gierstraat inrijden. Een 25-jarige monteur uit Haarlem kwam op hetzelfde ogenblik met zijn motorfiets eveneens uit de Koningstraat en sloeg rechtsaf de Botermarkt op. Hierbij werd de fietser „gesneden", waarbij hij kwam te vallen. De politie verzoekt, getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. De opbrengst van de woensdag in Haar lem en Bloemendaal gehouden Emma bloemcollecte bedraagt ongeveer f 7700. Door een tekort aan collectanten kon den verschillende straten niet afgewerkt worden. De opbrengst is hierdoor f 1100 minder dan verleden jaar. De Zandvoortse handelsvereniging, de r.-k. middenstandsvereniging „De Hanze" en stichting „Touring Zandvoort" werken momenteel nauw samen om een groot scheepse actie van Zandvoorts middenstand voor te bereiden, waarbij inmiddels de hond voor veilig verkeer werd ingescha keld, die alle medewerking toezegde. Het zal een actie worden, staande in het teken van „veilig verkeer" waardoor men het nuttige met het aangename zal verenigen en waardoor deze actie, die een bijzondere levendigheid in de gemeente zal teweeg brengen, een leerzaam karakter verkrijgt. De actie zal worden gehouden van 12 tot 26 mei. De badplaats zal dan worden voor zien van een groot aantal spandoeken, op het verkeer betrekking hebbend. Tijdens de eerste week van de actie zullen vier openlucht-filmvoorstellingen worden ge organiseerd; men onderhandelt thans over het geven van concerten en dergelijke. Ook voor de tweede week worden diverse eve nementen voorbereid; op de sluitingsdag, zaterdag 26 mei, zal als sluitstuk van de actie de intocht van de zeemeermin plaats hebben, die evenals vorig jaar uit zee zal worden opgevist en daarna op een schel- penkar naar het raadhuis zal worden ge bracht, waar op het Raadhuisplein nog di verse evenementen zullen plaats hebben. Dit binnenhalen van de zeemeermin,waar mede de opening van het zomerseizoen een feit zal zijn geworden, was vorig jaar zo'n succes, dat men in samenwerking met stichting „Touring Zandvoort" en buurt vereniging „De Wurf" besloot dit gebeuren te herhalen en het thans als sluitstuk van de voorjaarsactie in te schakelen. Zegels De deelnemende winkeliers men ver wacht dat zo goed als allen zullen meedoen zullen kenbaar zijn aan een biljet, waarop staat afgebeeld een der vele ver keersborden. Elke winkelier krijgt zo mo gelijk een andere afbeelding. Aan de ko pers bij deze winkelier zal door hem bij aankoop van elke gulden een zegeltje wor den uitgereikt, eveneens het. een of andere verkeersbord afbeeldend. Deze zegels moe ten op een opplakvel worden geplakt, waarop honderd zegels kunnen worden geplakt. Aan deze zegeltjes-actie, welke de winkelier zal komen te staan op ongeveer één percent van zijn omzet, zal een grote prijsvraag verbonden zijn. In totaal zal on geveer f 4000 aan prijzen worden beschik baar gesteld. Een volledig programma van hetgeen er in deze veertien, dagen gebeuren gaat zal zo spoedig mogelijk worden gepubliceerd. De Zandvoortse winkeliers werden per circulaix-e reeds in grove trekken omtrent de plannen ingelicht. Tot uiterlijk 1 mei bestaat voor de winkeliers nog gelegenheid zich voor deze actie aan te melden, het geen kan geschieden bij het dagelijks be stuur van het actie-comité, bestaande uit de heren J. Kroon, Haltestraat 55, H. M. Heidoorn, Grote Krocht 11 en M. M. J. van Seggelen, Haltestraat 1. ADVERTENTIE Rio Grandelaan 55, Overveen, Tel. 24S88 AUTOVERZEKERING EN FINANCIERING Woensdagavond is in het Sportfondsen- bad in Haarlem door de examencommissie district Noordholland van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen gelegenheid gegeven tot het afleggen van examen. Acht leden van de Bloemendaalse- en twee van de Haarlemse Reddingsbrigade werden door de examen commissie: H. D. E. Hietberg, mevr. W. C. Hermans-Monderen, mevr. A. Perry-Meijer en mevr. S. C. Dijkstra-van Bareh, eerst op hun theoretische kennis getest, darana moesten de kandidaten hun praktische be kwaamheid voor deze commissie bewijzen. Na afloop van het examen kon de heer Hietberg, administrateur van het district, mededelen dat alle kandidaten geslaagd waren. De diploma's werden uitgereikt aan: mej. Th. van Orden en J. van Eek, diploma B; mej. H. Brongers, P. M. de Kort, D. vart Orden, J. A. Hoeben, mej. W. M. Lange, diploma A. A. Dijkman en C. Rosier slaag den voor het technisch gedeelte voor diplo ma A en dienen nog e enmedishc examen al' te leggen om in het bezit te komen van het diploma. Al deze geslaagden zijn lid van de Bloemendaalse Reddingsbrigade. Van de Haarlemse Reddingsbrigade slaag den voor het voorbereidend diploma: J. van Zonneveld en H. Beringen. Tot slot sprak ae heer H. Vos namens de Bloemendaalse Reddingsbrigade woorden van dank tot de examencommissie en voor de gastvrijheid genoten bij de Haarlemse Reddingsbrigade. Behalve het voltallig bestuur waren er woensdagavond in hotel ..Boekenrode" in Aerdenhout slechts drie leden van Buurt belang Aerdenhout-Bentveld danwezig, teneinde de jaarvergadering bij te wonen. Dit wekt des te meer verwondering, omdat het B.A.B. niet alleen gedurende het win terseizoen belangrijke lezingen en in voor- en najaar excursies organiseert, maar ook omdat het actieve bestuur steeds in de bres staat voor de belangen van de buurtbe woners en deze zaken zo nodig bij het ge meentebestuur bepleit. Wat meer interesse van de leden voor de vergaderingen die het bestuur uitschrijft zou dus wel wenselijk zijn; het zou tevens een teken zijn, dat de leden vertrouwen stellen in het beleid van het bestuur. Na een welkomstwoord van de voorzitter, mr. A. Bos, en het voorlezen der ingekomen stukken, las de secretaris, de heer J. de Graaf, de notulen van de ledenvergade ring voor, die op 28 maart 1955 in de Vondelschool werd gehouden. Met de plan nen voor het aanleggen van sportterreinen is het maar wonderlijk gesteld en de Erven Van Vliet zien liever dat er huizen worden gebouwd dan dat er sportterreinen komen. De hoek Van Haemstedeweg-Achterweg meenden de Erven Van Vliet te moeten bestemmen voor de bouw van een villa. Het jaarverslag over 1955 vermeldt een ledenstijging van twintig percent, welke voornamelijk werd veroorzaakt door de wegenplanactie. Veertig nieuwe leden tra den toe en Buurtbelang Aerdenhout-Bent veld telt nu bijna driehonderd leden, mede dank zij de activiteit van de heren Hin, Van der Lip en Schaardenburg. In de ver- aanzienlijke verandering gebracht, maar of verlichting Aerdenhout-Bentveld werd wel dit een verbetering is ten opzichte van het landelijk aanzien van dit -buurtschap, blijft een open vraag. Het gevaar van het drukke verkeer op de Zandvoorterweg voor de schoolgaande jeugd blijft het bestuur zor gen baren. Het betreft hier de leerlingen van de vier scholen en de kleuterschool. De heer Bos zei, dat het bestuur overweegt een bijeenkomst met hoofden en personeel dezer scholen te beleggen en dezen laatsten te verzoeken een wakend oog op de kin deren te houden. Dr. D. H. Peereboom Voller, die in het afgelopen verenigingsjaar een belangwek kende rede voor de leden van de B.A.B. hield, schetste daarin de mogelijkheden ADVERTENTIE De Federatieve Kring van Brandstoffenhandelaren Haarlem en omstreken maakt bekend dat op hun kantoren en magazijnen zijn. Op verzoek van de burgemeester van Heemstede, mr. A G. A. ridder van Rap- pard, heeft de commissie „Nationale her denking" voor de dodenherdenking op vrijdagavond 4 mei het volgende program ma samengesteld: Vlaggen halfstok: van des avonds zes uur af zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen in de gemeente de vlaggen halfstof gehangen worden. Eerbied voor de vlag vordert, dat deze niet gedurende de nacht uitgestoken blijft. Twee minuten stilte: des avonds om acht uur, nadat door de brandweersirene dit tijdstip is aangekondigd, zal in de gehele gemeente twee minuten van volkomen stilte in acht genomen worden. De gehele burgerij, waar zij zich ook in de gemeente bevindt, wordt verzocht hieraan mede te werken. Wijdings-samenkomsten: van kwart voor acht tot ongeveer half negen des avonds zullen in de navolgende kerken te Heem stede wijdings-samenkomsten worden ge houden: r.k. kerk aan de Herenweg, ge reformeerde kerk aan de Koediefslaan, Ne derlands hervormde kerk aan het Wilhel- minaplein en de r.k. kerk aan het Valken burgerplein. Ook buitenkerkelijken wordt verzocht een dezer samenkomsten bij te wonen. Stille tocht: om tien voor negen des avonds zal een ieder kunnen deelnemen aan de stille tocht, waartoe men zich van half negen af kan opstellen op de Heem- steedse Dreef bij de Zandvaartkade. Ver volgens zal om tien voor negen in vol komen stilzwijgen worden gelopen via Heemsteedse Dreef, Jacob van Campen- straat, Havenstraat, Raadhuisstraat, Raad huisplein, Van Merlenlaan, Vrijheidsdreef naar het monument voor de gevallen strijders. De ingezetenen die langs deze route wonen, wordt dringend verzocht tij dens deze Stille Tocht de lichten in de étalages en woningen te doven en niet voor de ramen plaats te nemen. Geduren de de tocht zullen de klokken van de kerk aan het Valkenburgerplein worden geluid. Nadat de stoet bij het monument is aan gekomen zullen hier twee minuten stilte in acht genomen worden. Op deze plaats zullen geen toespraken worden gehouden: er mogen geen vlaggen of vaandels worden meegenomen. Wel kunnen bloemen aan de voet van het monument worden neerge legd. De plechtigheid wordt besloten met enkele liederen, te zingen door een ge mengd koor onder leiding van Evert Haak, waarna gezamenlijk het eerste en het zesde couplet van het Wilhelmus worden ge zongen. De stille tocht kent rang noch stand, de herdenking zaLgeheel naamloos geschieden; zodat het slechts de recht streeks nabestaanden van de gevallenen veroorloofd is aan het hoofd van de stoet te lopen. Na afloop van de plechtigheid bij het monument zal de tocht via de Mo- lenbrug worden voortgezet naar de Herfst- laan, waar de stoet wordt ontbonden. Tenslotte verzoekt de commissie winke liers en caféhouders hun zaken des avonds van zes uur af gesloten te houden. voor het buurtschap niet rooskleurig. De burgemeester sprak zich uit voor het be houd van groen en rust; maar toch zal er nog veel ten- offer moeten vallen aan de woningbouw en het wegenplan. Bij het ge deelte Grenslaan zal niet gekapt worden, omdat men daar het landelijk karakter wil behouden. Als bezwaar tegen het bouw plan De Waal Malefijtlaan-Asterlaan bracht het bestuur van B.A.B. in, dat er een ge vaarlijke, scherpe hoek zou ontstaan voor het verkeer, komende uit de Asterlaan, vanwege het slechte zicht. Het gemeente bestuur heeft bepaald dat de begroeiing daar niet hoger mag worden dan één meter. Steeds weer werd er door het bstuur ge vraagd om verharde voetpaden. Er worden trottoirs aangelegd, waardoor Aerdenhout- Bentveld langzamerhand een stadsallure krijgt, het geen ten zeerste wordt betreurd. Postbezorging Omtrent de postbezorging werd er onder de leden een enquête gehouden. Aange raden wordt voor zakenpost of drukke par ticuliere post een postbox te huren, indien zakenlieden hun post te laat ontvangen. Bij de bestuursverkiezingen waren de heren mr. A. Bos, J. H. van Kampen en A. W. Kant aan de beurt van aftreden. Deze drie bestuursleden werden bij accla matie herkozen, zodat het bestuur thans als volgt is samengesteld: mr. A. Bos, voor zitter; J. de Graaf, secretaris; W. A. Don ker, penningmeester; mr. P. J. Prinsen Geer lings, H. J. van Kampen, A. W. Kant en J. G. Baak, leden. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaken tegen een Haarlemse man en een vrouw die te zamen op 14 januari een 24-jarige hulp in de huishouding kort nadat deze bij de Van Merlenlaan in Heemstede uit de bus was gestapt een flink pak slaag zouden hebben gegeven tengevolge waarvan het linkeroog van het slachtoffer voor een groot gedeelte onbruikbaar werd. Tegen de man, een draaier, eiste de offi cier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, veertien dagen geleden een gevangenisstraf voor de tijd van twaalf maanden met aftrek van het voorarrest waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en tegen de tweede ver dachte een jaar met aftrek. De rechtbank veroordeelde de draaier en de vrouw tot een gevangenisstraf van an derhalf jaar met aftrek. Naar wij vernemen wordt het door de afdeling Haarlem en omstreken van het Nederlandse Rode Kruis geëxploiteerde Parkherstellingsoord aan het Houtmanpad bij de Korte Zijhveg het ingang van 1 mei gesloten. De reden daarvan is, dat de belangstel ling van de zijde der verpleegden de laat ste jaren aanzienlijk is gedaald. Bovendien bleek het onmogelijk een vervangster te vinden voor de verpleegster van het Park herstellingsoord, zuster A. Windhouwer, die van de oprichting in 1928 af de pa tiënten heeft verzorgd, en die nu met pen sioen gaat. Het Parkherstellingsoord werd indertijd opgericht om aan vrouwelijke patiënten gelegenheid te bieden na ernstige ziekten, operaties en dergelijke omstandigheden weer op krachten te komen. De verpleeg den verbleven alleen overdag in het rust huis en keerden 's avonds naar hun woning terug, waardoor de band met het gezin en de aanpassing aan het dagelijks leven werd bevorderd. Op zaterdagmorgen 28 april zal van zus ter Windhouwer in een officiële sluitings bijeenkomst door het bestuur van het Rode Kruis afscheid worden genomen. Aan de uitvoering van de Taptoe-Unique 1956. die zoals bekend onder auspiciën van de Stichting Haarlems Bloei op 12 mei a.s. op de Grote Markt in Haarlem gehouden zal worden, zal het bedrijfskorps van de koninklijke tapijtfabrieken „Bergoss" uit Oss medewerken. Het korps, dat keurig geüniformeerd is, zal eveneens aan de voorafgaande marswedstrijden deelnemen. Op woensdagavond 2 mei zal in samen werking met verschillende kerken en groe pen een grote samenkomst gehouden wor den in het Concertgebouw onder het motto „Haarlem vóór Christus". De spreker in deze samenkomst is ds. J. van den Brink, Hervormd predikant. Ver der werken mee: ds. H. W. Wierda, Gere formeerd predikant: een koor van 250 zan gers en zangeressen; het Cross-kwartet uit Amsterdam en Hans van der Steen aan het concertorgel. De algehele leiding berust bij de heer L. J. Pasman. De toegang is vrij. De heer Kees Deenik zal het koor en de samenzang dirigeren. N.V. ALGEMENE IIOLLANDSCHE CREDIET- EN DEI'OSITOBANK In de algemene vergadering van aandeel houders van de N.V. Algemene Holland- sche Crediet- en Depositobank te Haarlem zijn de jaarstukken goedgekeurd. De heer K. G. Bal te Overveen. periodiek aftredend als commissaris, is herkozen. In het verslag wordt door de direktie gewag gemaakt van een gunstig jaar. De winst beweegt zich over de laatste drie jaren in stijgende lijn, respectievelijk f 8216,72, f 9421,12 en f 10.154,10. De dividenduitkering is daarmede in overeenstemming, respectievelijk 3%, 4% en 41/2%.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17