Winkelgalerij Schiphol Haarlem-Oost geopend in Huldiging drie jubilarissen Federatie woningbouwverenigingen Kort en bondig DONDERDAG 26 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 17 Bezwaren tegen bouw villa in Haarlem-Zuid „De fatale datum" Franse visserij politie- kruiser bezoekt IJmuiden Haarlemse lyceïste voor televisie Bollenstreek geïsoleerd op Corsodag (5 mei) J. M. Peters voor KVP: Gezinspolitiek zonder politieke doorbraak Predikant-in-spe sprong uit de band in verkeer Hij kwam in beroep tegen kant onrecht er vonnis Scheepvaart Vanmorgen om vijf minuten over tien had de officiële opening plaats van de win kelgalerij „Schiphol" aan de Hannie Schaftstraat in Haarlem-Oost. De wethou der van middenstandszaken, de heer W. F. Happé, die deze plechtigheid verrichte door het doorknippen van een breed rood lint wees even tevoren in zijn toespraak op het bijzonder verheugende feit dat de twaalf winkeliers uit de nieuwe galerij zich reeds voor de opening georganiseerd had den en hij sprak voorts als zijn oordeel uit dat deze middenstanders zich door hard werken en door het leveren van goede waar ongetwijfeld een belangrijke pïhats in Haarlem-Oost zullen veroveren. Vervolgens ging men over tot bezichti ging van de zaken die alle versierd waren met de nationale vlag en een van de pro- vincievlaggen. Zoals gebruikelijk boden de diverse winkeliers, waarvan velen woens dagmiddag de relaties al gelegenheid had den gegeven de nieuwe panden te bewon deren, allerlei speciale attracties en boven dien was er een reclame-actie waarmee het talrijke publiek waardebonnen variërend van vijf tot veertig gulden kan verdienen. In deze winkelgalerij zijn, zoals wij reeds Behandeling door college Gedeputeerde Staten Alvorens Gedeputeerde Staten van Noord holland al of niet het raadsbesluit van Haarlem van 15 december 1955, inzake ver koop van grond aan de Prins Mauritslaan in. Haarlem-Zuid aan mevrouw D. N. Ver- wey-De Goeyen zullen goedkeuren, hebben zij woensdagmiddag in een openbare ver gadering de heer en mevrouw A. L. J. Deckers, die in beroep waren gegaan, ge legenheid gegeven het bezwaarschrift toe te lichten. De voorzitter, dr. M. J. Prinse n, gaf een uiteenzetting van de zaak, waarna me vrouw Deckers meedeelde, dat de be zwaren zijn, dat een woning gebouwd zgl worden, die het uitzicht van haar woning uit op de Crayenesterlaan zal belemmeren. Uit gesprekken, die zij, haar echtgenoot en de architect hadden gehad, toen de heer Deckers in 1949 de grond kocht op de hoek Crayenesterlaan-Prins Mauritslaan, gelegen naast de grond, die thans verkocht is. heb ben zij van een ambtenaar van het grond bedrijf en van de secretaris van de Schoon heidscommissie, de indruk gekregen dat een vrij uitzicht gewaarborgd werd in de toekomst als verder gebouwd zou worden. Dit bliikt niet het geval te worden. Mr. F. v a n d e r G o o t, die het gemeen tebestuur van Haarlem vertegenwoordigde, merkte op, dat een ambtenaar en de secre taris van de schoonheidscommissie geen beslissingen kunnen nemen: wel geven zij advies. B. en W. en de gemeenteraad ne^ m"n besluiten en deze besluiten zijn rechts geldig. ■Mr. G. H. Veen hoven zette uiteen dat de heer Deckers morele rechten heeft gekregen en nu de gemeente toestaat, dal op een andere plaats gebouwd wordt, han delt zij onrechtmatig. De gemeente had volgens pleiter de grond niet mogen ver kopen, omdat de rechten van de heer Deckers aangetast worden. Het is niet uit gesloten, dat de gemeente aangesproken zal worden schadevergoeding te betalen, als er gebouwd wordt. Mr. A. Bruc h, optredend namens me vrouw Verwey-De Goeyen, betoogde, dal ambtenaren geen toezeggingen mogen doen of transacties sluiten. Spreker kan niet aannemen, dat in deze pertinente toezeg gingen zijn gedaan. Wat de heer Deckers overigens vraagt, namelijk bouw op een afstand van achttien meter uit de rooilijn gaat te ver. Als B. en W. de raad of Ge deputeerde Staten geen verwachtingen hebben gewekt, kan er van morele aan spraken niet worden gesproken. Mr. Van der Goot lichtte het raads besluit toe. Door bouw toe te staan op een afstand van tien' meter van de rooilijn, was gedacht, dat partijen tot een compromis zouden komen. Dit blijkt niet het geval. Zou aan de gedachte van de heer Deckers voldaan worden, dan wordt de grond te zwaar "belast. De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt nader. eerder meldden, allerlei winkels verenigd. Men vindt er achtereenvolgens: de coöpe ratie „Haarlem", de groentezaak van de heer C. Hoogendoorn, de firma Friesia (huishoudelijke artikelen), de melkzaak van de heer H. Dammers, de firma Ami (manufacturen), de firma Carels, de siga- renhandel ,,'t Rokertje", de drogisterij „Winter", slager Straathof, de radiozaak van de heer De Block, kapper Houben en de zaak voor woninginrichting ,,My Home". De gehele ochtend hadden de diverse winkeliers het bijzonder druk met het tonen van hun prachtige zaken en pas daarna kon men zich gaan wijden aan het werkelijke verkopen. Haarlem-Oost was definitief in het bezit gekomen van een nieuwe winkelstraat, een galerij die plaats biedt aan een twaalftal zakenmensen die zeker in de toekomst nog van zich zullen laten horen. Amateurtoneel Opnieuw geconfronteerd met Frank Ayl- mers toneelspel „De fatale datum" zou ik bijna woordelijk de bedenkingen kunnen citeren, die ik ter gelegenheid van een op voering door „De Reünie" over deze thril ler heb gelanceerd. Het is een opeenstape ling van goedkope en nergens logisch sluitende effecten, die louter en alleen zijn bedoeld om spanningen te verwekken en dat via personen en situaties, klaarblijkelijk alleen in het brein opkomend van een auteur die sukkelt met „het gebrek aan beter". Want de wijze waarop er in dit stuk wordt omgesprongen met een erfgenaam in spe, de aanslagen, welke (in zijn droom) op hem worden beraamd, de doorzichtige wijze, waarop ze worden bedreven of ver hinderd, het is allemaal zonder enige pre tentie of litteraire waarde, maar het is evenzeer zonder geest. Het is banaal. Het is mij dan ook een raadsel wat regisseur Henk Bakker er in heeft gezien, zelfs als ik aanneem dat hij het als een soort ont spanning voor spelers en publiek heeft op gevat. Me dunkt: behoudens wat type ringen, waarop je dan nog wel je best kunt doen, valt er voor de spelers hoegenaamd niets te beleven. Het publiek, graag ge amuseerd en in de griezels, haalt er nog wel wat uit, maar het wordt er eigenlijk mee voor het lapje gehouden. Het hapt braaf in de koek waar geen pit in zit. Die pit kan geen amateurtoneelgezelschap erin leggen, zelfs al is er kwalitatief spelver- schil. Wanneer echter zoals in de voorstel ling van „Vriendenkring" gisteravond in gebouw St. Bavo het heilig vuur en de tekstvastheid ontbreken met als gevolg een. zwak tempo worden de zwakheden van het stuk onbarmhartig bloot gelegd. Ik ben echter de eerste om de spelers te veront schuldigen. Er valt eenvoudigweg niets van te maken, tenminste niet met plezier. Wat dan de vertolkingen betreft: op zijn beproefd achtervolgde wijze speelde Jan Lutjenkossink de wanhopige arfgenaam,ge- secumdeerd door Teuni Bosje als zijn ge plaagde vrouw. Een kwestie van routine was wat Herman Souverein en Jef Voogt te zien geven. Al te markant kwam mij Bert Beider voor in zijn notaris-gestalte. De verwrongen Chinees en de negerin- huishoudster werden door Herman Souve rein jr. en Toos de Koning-de Boer niet uit hun status van onwaarachtigheid ver lost. Gelijk bij andere opvoeringen voldeed mij alleen nog Willy Witte-le Febre, die tenminste nog een portie dramatiek te ver werken kreeg. P. W. FRANSE Lichtgevend. Tijdens het congres dat de Koninklijke Nederlandse Schippersvereni ging „Schuttevaer" in Zwijndrecht houdt, heeft de voorzitter medegedeeld, dat Rijks waterstaat voornemens is in het gehele land proeven te nemen met de beschildering van de betonnnig met lichtgevende verf. Uit de bij de Federatie van Haarlemse woningbouwverenigingen aangesloten cor poraties had zich een commissie gevormd, die een huldiging had voorbereid van de leden van het dagelijks bestuur, de heren W. C. van Kampen (voorzitter). F. J. Mar tens (secretaris) en J. Veen (penningmees ter), De voorzitter en secretaris, vervulden 25 jaar hun functie en de penningmeester 30 jaar. In de Kroonzaal van restaurant Brinkmann zijn de jubilarissen door wet houder W. F. Happé namens het gemeente bestuur gehuldigd en door de heer J. B. Veltman namens de verenigingen. Onder de gasten waren enkele directeu ren van gemeentelijke bedrijven, chefs van afdelingen ter gemeentesecretarie en amb tenaren, die veel in contact staan met de jubilarissen. De heer Veltman was de woordvoer der van de aangesloten corporaties en bracht het drietal hulde voor het belang rijke werk, dat het op het gebied van d'e woningbouw gedaan heeft. Toen de jubi larissen hun werk in het bestuur begonnen was de federatie nog klein. Zij hebben er voor gezorgd, dat aan de federatie vorm en gestalte werd gegeven en dat zij invloed in Haarlem kreeg. Dit laatste betekende tevens het aanvaarden van verantwoorde lijkheid. De verenigingen gaven zij inlich tingen; zij bereidden excursies, lezingen en contactavonden voor.. Spreker huldigde de voorzitter voor diens taai volhouden, de secretaris voor het nemen van initiatieven en het deelnemen aan activiteiten en de Spaanse dagen. Op 2 en 3 juni zullen in Krasnapolsky te Amsterdam leden van alle hispanistische verenigingen in Nederland en België elkaar ontmoeten op de zogenaamde „Jornadas Ilispanicas". Het programma om vat wetenschappelijke voordrachten, toneel voorstellingen, zang- en dansuitvoeringen en een boekententoonstelling. Als sprekers zijn uitgenodigd de hertog van Baena, ambassa deur van Spanje in Nederland en prof. dr. J. H. Terlingen, hoogleraar aan de R.K. Uni versiteit in Nijmegen. Organisator is het ge nootschap „Spanje-Spaans Amerika". Van 22 tot 24 september zal de Franse oceaanmijnenveger „Ailette," die onder be vel van kapitein-luitenant ter zee Pares dienst doet als visserij politiekrüiser van de Franse marine, een bezoek brengen aan IJmuiden. Het schip meet 710 ton standaard water verplaatsing. en heeft een bemanning van vier officieren en 75 schepelingen. Mejuffrouw Eefje de Vries uit Haarlem zal zaterdagavond 28 april optreden voor de televisie van de NCRV in het ontspan ningsprogramma van die avond: „Blok- band". Eefje de Vries is achttien jaar en zit in de vijfde klas van de middelbare meisjes school van het Kennemerlyceum in ©ver veen. Al sinds vele jaren neemt zij deel aan de deklamatiewedstrijrien van het Interscho- laire Jeugdtoernooi. Ook dit jaar was zij op de planken van de Stadsschouwburg, waar zij een abstrakt gedicht voordroeg, en het is naar aanleiding daarvan dat zij een dag of tien geleden een telefonische uitno diging kreeg, om zaterdag voor de televisie op te treden. Eefje mocht zelf kiezen wat zij wilde deklameren en koos „De vlinder" van Hans Andersen, hetgeen zij al sinds vijf jaren met veel succes voordraagt. Mejuffrouw De Vries heeft veel belang stelling voor kunstgeschiedenis en doet wat aan batletdansen. Na haar eindexamen w* zij proberen om bij de hoorspelkern van de Radio Unie te komen en, als het mogelijk is, naar de televisie te gaan. Haar zusje Noortje heeft ook al vele keren aan het Interscholaire Jeugdtoernooi deelgenomen. Een paar jaar geleden voerden zij samen „De noodlanding", een toneelstukje voor twee personen van Frans Vasen, op. Dat het acteren de familie De Vries niet vreemd is blijkt wel, want Janine de Vries, ook een zusje, was enige tijd bij het gezelschap van Toon Hermans. penningmeester voor de wijze van finan ciering der federatie. Allen hebben veel vrije tijd beschikbaar gesteld, zich offers getroost en daardoor veel bereikt. Een be kroning op het werk is de stichting van het bejaardencentrum „De Blinikert". De heer Veltman bood de heer Van Kampen een geschenk in enveloppe aan, met ver zoek het bedrag te besteden voor aankoop van een lamp en de heren Martens en Veen ieder een armbandhorloge. De heer W. F. H a p pé merkte op, dat gedurende de samenwerking van 1949 tot 1953, toen hij als wethouder belast was met de woonruimte-verdeling en die van 1953 tot heden, in zijn kwaliteit van wethouder van Volkshuisvesting, er hartige woorden gevallen zijn tussen de jubilarissen en hem. De degens werden gekruist en spreker werd wel eens kwaad. Kwaad blijven kon hij echter nooit, want men mag niet ver geten het diepe besef, waarmee het drietal werkt. Het offert zijn vrije tijd op, zet zijn energie in voor de woningbouw en heeft in de loop der jaren veel bereikt. Daarvoor dient men waardering te hebben en dat heefst spreker ook. Het bestuur der federa tie heeft gepleit voor verbetering van het comfort in de huizen en de steun gevonden in de gemeenteraad. Vaak wordt er wat ge waagd en tot heden is gebleken met veel succes. De jubilarissen hebben hun krach ten gegeven aan de woningverbetering, ondanks stijging der prijzen. Namens het gemeentebestuur bood de heer Haippé ge lukwensen aan en hij hoopte, dat de drie heren op een even voortreffelijke wijze als in het verleden zullen blijven werken voor een goede woning. Ir. R. G. Veenenbos bood gelukwensen aan als directeur van Bouw- en Woning toezicht, de heer Huib Tuininga als archi tect van woningwetwoningen, de heer K. Jonkheid als voorzitter van de kring Haar lem van de Bond van Nederlandse Archi tecten, de heer J. de Braai als mede bestuurslid van de jubilarissen, de heer F. S. Noord'hoff als voorzitter van de Stich ting bejaardencentrum „De Blinkert" en de heer Rood namens de woningbouwver eniging ,.St. Bavo-Oost". Een schriftelijke gelukwens was binnen gekomen van de oud-burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda. Naar wij vernemen zal de bollenstreek op de dag dat het jaarlijkse corso wordt gehouden zaterdag 5 mei van de vroege morgen tot laat in de middag voor busreizigers vrijwel geïsoleerd zijn. De N.Z.H. heeft bij vorige gelegenheden zoveel slechte ervaringen met het onder houden van haar busdienst door de bol- lendorpen opgedaan, dat de directie beslo ten heeft dit jaar op radicale wijze de moeilijkheden het hoofd te bieden door het doorgaande vervoer HaarlemLeiden tus sen 9 uur 's morgens en ongeveer 15 uur 's middags maar het kan ook wel later worden te staken. Van 9 uur 's morgens wordt van Leiden af slechts tot Sassenheim gereden. Na twaalf uur zal getracht worden door te rij den naar Lisse en nog later naar Hillegom naar gelang het corso deze plaatsen is ge passeerd. Van Haarlem uit wordt tussen 9 en 12 uur niet verder dan Lisse gereden, daarna wordt de verbinding steeds inge kort naarmate het corso Hillegom en Ben- nebroek nadert. Dit geldt inzonderheid voor de diensten van de lijn HaarlemLeiden. De verbin ding HaarlemNoordwijkDen Haag via De Glip en de bollenstreek wordt gesplitst in een verbinding Den HaagNoordwijk RuigenhoekKeukenhof en een dienst HaarlemHeemstedeDe GlipBenne- broek. De gezamenlijke besturen van de twee plaatselijke K.V.P.-afdeliingen in Heem stede be legden woensdagavond' in het pa rochiehuis „Anno Santo" een verkiezings vergadering, waar de heer J. M. Peters, Tweede Kamerlid' voor deze partij, sprak over „Katholieke politiek in de branding". De vergadering werd geopend met een korte herdenking van de onlangs overleden Leon Jungschlager, en een gebed voor zijn zieleheil. De heer Peters begon met erop te wijzen dat de aanstaande verkiezingen van uit zonderlijk belang zouden zijn en dat de K.V.P. er voor zou moeten zorgen dat zij het in 1952 verloren gegane terrein weer terugveroverde zodat zij dan weer de grootste politieke partij van Nederland' zou worden. „Wanneer de K.V.P. bij de komen de verkiezingen in stemmenaantal of zetels achteruit zou gaan, of zelfs wanneer de huidige toestand bestendigd zou blijven, dan mogen we dit beschouwen als een langzame maar zekere afbraak, niet alleen van het katholieke politieke leven, maar ook van het katholieke maatschappelijke leven",zo constateerde de heer Peters. Vervolgens ging hij in het kort de in vloed van het bisschoppelijk mandement na, waarna hij kwam tot een analyse van de politieke opvattingen, in het bijzonder van de Partij van de Arbeid, de partij van de doorbraak. „Er bestaat", aldus de spre ker, „een verband tussen godsdienst en politiek. Onze godsdienst is totalitair en ook de politiek is in zekere zin totalitair, zij het dan op andere wijze dan de gods dienst. Er zijn echter, raakvlakken". De politiek heeft de plicht in de samen leving voorwaarden te scheppen, waar onder de godsdienst zich zo goed mogelijk kan ontwikkelen. In dit licht bezien was het volgens de heer Peters de plicht van de bisschoppen het katholiek volksdeel zijn beginselen voor te houden, hoewel de bis schoppen op zich zelf niet verantwoordelijk zijn voor het politieke leven in Nederland: ait is een zaak van politici en staatslieden. Niet eens met conclusie De spreker kon meevoelen met een ge dachte van de doorbraak-katholiek Geert Ruygers dat er een behoefte bestaat aan een doorbraak van het Christendom naar de wereld en met een uitspraak van Emil Bruinner dat het lot van Europa afhangt van waarden als kerk en geloof. Met de premissie van deze stellingen is de heer Peters het eens, maar niet met de conclusie, die de heer Ruygers eraan gegeven heeft en waarbij deze laatste zegt dat het slechten van de muur tussen Christendom en we reld slechts mogelijk is vanuit de door braakgedachte, zoals die in de Partij van de Arbeid vorm gevonden heeft. „Waarom kan dit niet gebeuren in een gesloten ka tholiek partijverband?" zo vroeg de heer Peters zich af. Volgens hem schept of ver nietigt de politieke daad de voorwaarden voor een opbouw van een Christelijke maatschappij. Een tussenweg is niet moge lijk. Het samenwerken in één partijverband met heidenen zal, volgens hem, deze voor waarden niet kunnen bevorderen. Na deze meer algemene politieke be schouwingen ging de heer Peters over tot het bespreken van enige punten uit het werkprogramma van de K.V.P. voor 1956, waarbij vooral de gezinspolitiek naar voren kwam. Dat de K.V.P. hierbij van de andere partijen in het parlement niet veel steun ondervindt, weet hij aan onwil, angst en onkunde. De onwil berustte volgens hem vooral bij de materialistische groeperingen in de linkse partijen, de angst illustreerde hij met te zeggen dat op het ogenblik bijna de helft van de schoolgaande jeugd katho liek is. „De tijd is niet zo ver meer dat meer d'an de helft van de Nederlandse kinderen katholiek is." Toch meende de spreker dat de angst niet op zijn plaats is, omdat zelfs als de katholieken de meerderheid zouden behalen, zij toch altijd democratisch in haar opvattingen zouden biijven. De heer Peters besloot zijn toespraak met op de grote verantwoordelijkheid te wijzen, die juist de kiezer bij de komende verkiezingen zal dragen en hij spoorde de aanwezigen aan zich deze verantwoorde lijkheid wel bewust te zijn. Na de pauze werd gelegenheid gegeven vragen aan de spreker te stellen. De Haarlemse rechtbank behandelde he denmorgen een appèlzaak van een 22- jarige kandidaat theologie die in septem ber van het vorig jaar op een avond nogal wonderlijk met de verkeersregels was om gesprongen, namelijk op een wijze, die niet minder dan zes overtredingen achtereen opleverde. Hij was met een snelheid, die volgens getuigen ongeveer zestig kilometer bedroeg, de parkeerplaats op de Grote Markt opgegierd, reed daarbij gedeeltelijk over het trottoir, draaide, schoot daarna achteruit om de auto in de rij te zetten en reed daarbij bijna een der autobewaar ders aan. Toen deze daarin wel enige aan leiding vond een critische opmerking te maken kreeg hij een venijnig „Ik heb niets met je te maken, kreng" te horen. De jonge aanstaande predikant was daarna naar Brinkmann overgestoken en had terugkerende, en weer in zijn auto gezeten, bij het wegrijden nog even een andere auto geramd. Mr. B. W. Stomps, die als zijn gemachtigde optrad omdat de ver dachte thans predikant is van de Methodist Church in Engeland, kon als enige ver klaring voor dit optreden slechts de zeer opgewonden staat van de verdachte op dat tijdstip noemen, waarvoor hij echter geen reden had vernomen. „Dit valt mij voor een theoloog wel een beetje tegen" zei de officier van justitie, die zich volkomen bij de door hem ge matigd genoemde straf van de kanton rechter twee weken hechtenis, drie jaar ontzegging van het rijbewijs en enige boe tes kon aansluiten. Hij vroeg bevesti ging daarvan. „Theologische studenten springen gauwer uit de band dan andere omdat zij een toe komst tegemoet weten te gaan die zom ernstige levenshouding van hen vraagt. Dat is mijn ervaring tenminste", zei mr. Stomps, maar de president, mr. H. J. Ferwerda, zat gedurende deze opmerkingen nadrukke lijk met zijn hoofd te schudden. Zijn cliënt voelt zich naar hij zeide wel degelijk schul dig na dit wilde optreden en wil zich gaarne conformeren aan alle geëiste straf fen. Alleen de hechtenisstraf zou hij graag afgewenteld zien omdat zulk een straf voor een theoloog vrijwel onoverkome lijk is. De rechtbank zal maandag 7 mei uit spraak doen. BINNENLAND Volkscultuurdagen. De „Groot-Lim burgse cultuurdagen" zullen, dit jaar worden gehouden op 26 en 27 mei te Bilzen (België.) Vorig jaar werden zij afgelast wegens de Belgische schoolstrijd. De dag der Limburgse volkscultuur begint zaterdagmiddag 30 Juni in Roermond en wordt zondag 1 j.uli voort gezet te Grathem-Oler. waar dan tevens het oud-Limburgs schuttersfeest wordt gehouden. Goochelkunsten. In 's Hertogenbosch, azl op 6, 7 en 8 juli aanstaande het jaarlijkse nationale goochelcongres wor den gehouden onder auspiciën van de „Ne derlandse Magische Unie". Men verwacht ongeveer 3.50 beroeps- en amateurgoochelaars uit binnen- en buitenland. De inzet van het concours is het nationale kampioenschap. Aanbesteding. De Rijkswaterstaat directie wegen heeft het egaliseren van en het aanbrengen van een verharding van dicht-asfaltbeton op de bestaande verhar dingen van de zuidelijke rijbaan van weg no. 12 Cs GravenhageUtrechtArnhemZe- venaarsegrens), onder de gemeenten Wad- dinxveen, Reeuwijk en Zwammerdam, met bijkomende werken aanbesteed. De laagste inschrijving was van P. C. Zanen Aan neming Maatschappij N.V. in Heemstede voor een bedrag- van f 968.750. Vorstelijke dank. De Koningin en Prins Bernhard hebben de burgemeester van Am sterdam gevraagd, hun dank te willen over brengen aan de burgerij van Amsterdam en aan al diegenen, die door hun werkzaam heden en aanwezigheid aan het welslagen van hun bezoek aan de hoofdstad hebben bijgedragen. Burgemeester Tot burgemeester van Zierikzee is benoemd mr. F. Th. Dijckmeester ter te 's Gravenhage. De heer Dijckmeester is thans administrateur bij het kabinet dei- Koningin. Hij is in 1917 geboren, Ned. Her vormd en niet aangesloten bij een politieke partij. - Brandstichter. Twee jaar en zes maan den gevangenisstraf en daarna terbeschik kingstelling van de regering heeft de recht bank te Leeuwarden opgelegd aan de 31- jarige werkman W. K. uit Harkema Opeinde, die voor een beloning van f 25, uitgeloofd door de ruim 80-jarige H. de W., een boer derij in brand stak en een poging ondernam ook een woning in vlammen te doen opgaan. Na een aanvankelijke ontkenning had K. een volledige bekentenis afgelegd. Vis of visprodukt. Het hooggerechtshof te Londen heeft beslist, dat bewerkte zalm in flessen, oorspronkelijk afkomstig uit Canada, doch in Nederland verder verwerkt, valt onder de omschrijving „visprodukten, bevroren of geconserveerd" en als zodanig in Engeland mag worden ingevoerd. Het hof verwierp de mening van de douane-autori teiten, dat de inhoud der flessen als „vis" kon worden aangeduid en als zodanig onder verboden invoer zou vallen. Buitengewoon hoogleraar. Tot buiten gewoon hooglegaar in de economische socio logie, waaronder begrepen de bedrijfssocio logie, aan de gemeente universiteit van Am sterdam is benoemd prof. dr. P. Kuin, econo misch adviseur van Unilever N.V. te Rot terdam. Keramiek. In het Groninger Museum zal zaterdag een tentoonstelling worden geopend van hedendaagse Duitse keramiek. Zij staat onder auspiciën van de ambassadeur van de Westduitse Bondsrepubliek, dr. H. Mühlen- feld. B.L.O.-schooI geopend. De echtgenote van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland, mevr. L. H. A. Klaasesz- De Bruyne, heeft, de nieuwe Dr... A, van Voorthuysenschool, een openbare B.L.O.- school te Leiden, geopehd. De school, die bijna een miljoen gulden heeft gekost, be hoort töt de best geoutilleerde in haar soort van ons land A. W. IJzerman overleden. Na een lang durige ziekte is in Den Haag op 76-jarige leeftijd overleden de heer A. W. IJzerman, die var. 1922 tot 1947 voor de S.D.A.P. zitting heeft gehad in de Tweede Kamer. Voordien was hij onder meer parlementair redacteur van het dagblad „Voorwaarts". Voorts had hij zitting in de Provinciale Staten van Zuid- Holalnd. Tot zijn publicaties behoren onder meer „Socialistische Denkers", „De geboorte van het moderne kapitalisme", „De groei van de nieuwe oiddenstand" en „Het revolutie jaar en het communistische manifest". Balletpremière Op 9 mei zal het Neder lands Ballet in Den Haag, de première geven van de Polowetse dansen uit Prince Igor, muziek van Borodine, choreografie van Fokine. Muzikale medewerking verleent het Utrechts Stedelijk Orkest. Een herhaling van deze voorstelling wordt gegeven op 10 mei in Utrecht, eveneens in samenwerking met het U.S.O. HAARLEM EN OMGEVING Vice-voorzitter. De heer J. J. Jurrissen, vooratter van de afdeling Haarlem en om streken van het Nederlandse Rode Kruis, is thans ook gekozen tot vice-voorzitter van de Kring Noordholland van die organisatie. Gebroken arm. Een 12-jarige jongen stond op verzoek van een vracthtautochauf- feur achter diens vrachtauto, om te kijken of deze tussen twee oaaltjes kon passeren, op de Spaarndamseweg. Hij bevond zich hierbij tussen één van de paaltjes en de vrachtauto met het gevolg dat zijn arm bij het achteruitrijden bekneld kwam te zitten. Met een gebroken rechterarm en nog enige andere wonden, is de jongen naar de Deo vervoerd, vanwaar hij na behandeling weer naar huis kon terugkeren. In punt van hek gevallen. Woensdag middag is een 6-jarig meisje, dat op het hek van de kinderboerderij in het Noordersport park geklommen was, uitgegleden, met het 'gevolg dat één van de punten van het hek in haar onderbuik terechtkwam. Zij is naar het Grote Gasthuis overgebracht. Pinkstergemeente ontvangt Zweden. De Pinkstergemeente in Haarlem houdt op vrij dag en zondag aanstaande belangrijke samen komsten met vele predikanten van de Zweedse Pinksterbeweging. De bijeenkoms ten worden gehouden in het gebouw Imma- nuel, Nieuwe Kruisstraat 14. Ongeveer zestig Zweden zullen aanwezig zijn. Een 47-jarige schilder was donderdag morgen in de Oost-Indiëstraat bezig met het hakken van houtjes. Tijdens een ongelukkige slag kapte hij daarbij het topje van zijn mid delvinger af. Hij is voor geneeskundige be handeling naar het Grote Gasthuis vervoerd. Aagtekerk. 26 te Sydney verw. Alamak, pass. 24 Gibraltar n. Marseille. Alblasserdijk, 25 te Havana. Alnati, 24 v. Rio de Janeiro n. Santos. Abbedijk, 25 v. Londen n. Cristobal. Algenib, 25 v. Amsterdam n. Bremen. Almkerk, 25 v. Antwerpen n. Hamburg. Amstelkroon. 25 te Aden. Annenkerk. 25 te Das Es Salaam. Averdijk, 25 te Le Havre. Alderamin, 24 v. Hamburg n. Antwerpen. Algenib. 25 v. Amsterdam n. Bremen Arnedijk, 24 240 m. w. Landsend n, New York. Artemis. 26 te Dordrecht. Aegis, 26 v. Rotterdam n. Curacao. Alkaid. 26 te Rotterdam. ■Andijk, 26 te Londen. Albireo, 25 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Alchiba, 26 te Rotterdam. Almdijk, 26 te Antwerpen. Amsteldiep, pass. 25 Azoren n. Hampton Roads. Amstelpark, 26 te New York. Arendsdijk, 26 te San Francisco. Arendskerk, 26 te Sydney. Bloemersdijk, 24 te Rotterdam. Bagan, 25 te Banggai. Bonaire. 24 v. Barbados n. Trinidad. Banka. 24 110 m z.o. Port Sudan n. Belawan. Baud, 25 te Surabaja. Bawean, 24 190 m. o. Marcus ei!, n. Manilla. Bloemfontein, 24 v. Amsterdam n. Bremen. Blitar, 24 450 m. z.o. Ceylon n. Djeddah. Breda. 24 300 m w.n.w. Finisterre n. Curacao. Bali, 26 te Napels. Bintang. 25 v. Belawan n. Colombo. Beninkust, 25 v. Freetown n. Amsterdam. Blijdendijk, 25 150 m. z.o. New York n. Antw. Caltex Pernis, 2/5 te Vlissingen verw. Coryda, 24 v. Lagos n. Trinidad. Cottica, 24 te Amsterdam. Caltex Utrecht, 25 Aden gepass. n. Bahrein. Congokust, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Castor, 25 te Jacmel. Cradle of Liberty, 24 300 m. w. Kp. St. Vincent. n. Philadelphia. Caltex Delft. 24 80 m. o. Pantellaria n. R'dam. Caltex The Hague, 24 Burlangs gepass. n. R'dam. Celebes, 26 v. Antwerpen n. Southampton. Caltex Leiden, 25 te Rotterdam. Charis, 26 te Guanta. Delft. 24 te Rotterdam. Delfshaven, 25 dw. Lissabon n. Emden. Duivendijk, 25 v. Los Angeles n. Cristobal. Doris, 25 v. Hamburg n. Antwerpen. Elisabeth B, 24 v. Algiers n. Bombay. Esso Nederland, pass. 25 Perim n. Fawley. Esso Nederl,. 25 70 m. z.w. Gadvo eil. n. Rastanura. F.emland, 25 te Itajahi. Enggano, 24 dw. Kp. De Gata n. Port Said. Esso Amsterdam, 24 155 m. n.n.o Benghazi naar Rastanura. Esso Den Haag. pass. 24 The Broth, n. Rastanura. Ena. 26 v. Reykjavik n. Stanlow. Etrema, 25 v. Amsterdam n. Curacao. Esso Rotterdam. 26 te Port Said. Friesland SSM, 25 te Londen. Groote Beer, 25 te Rotterdam. Gabonkust, 27 te Amsterdam verw. Guineekust, pass. 24 Finisterre, 26 te Le Havre verwacht. Gordias. 25 te Malta. Graveland, 26 v. Amsterdam n. Rio de Janeiro. Groote Kerk, 25 v. Port Said n. Suez. Hoogkerk, 26 te Penang. Haarlem, 24 v. Ciudad Trujillo n. Pt. Au Prince Isis, 24 150 m. n.o. Flores Az. n.. Curacao. Ittersum. 24 Pta. Koradi n. Bathurst. Ivoorkust. 25 te Amsterdam. Jagersfontein, 26 te Port Elizabeth. Jupiter, 26 te Rotterdam. Katelysia, 25 te Suez Korenia, 25 te Stockholm. Kaimana, 25 te Morotai. Karimata, 24 v. Singapore n. Port Swettenham. Kara. 26 te Singapore. Karsik, 26 te Singapore. Koratia, 26 te Singapore. Kryptos, 25 v. Spezia n. Mena Al Ahmadi. Kasimbar, 24 te Elat. Kota Gede, 26 te Suez. Kabylia, pass. 25 Guardaful n. Suez. Kalydon, 25 v. Rotterdam n. Holtenau. Laertes, 24 v. Port Said n. Liverpool. Loosdrecht, 25 te Amsterdam. Leersum, 25 v. Le Havre n. Amsterdam. Lutterkerk, 25 te Kopenhagen. Lekkerkerk, pass. 25 Port Sudan n. Suez. Limburg, pass 25 Guardafui n. Belawan. Luna, 25 te Malaga. Lieve Vrouwekerk, 24 v. Genua n. Port Said. Laurenskerk, pass. 24 .Burlings n. Le Havre. Laagkerk, pass. 25 Guardafui n. Aden. Leto, 25 v. Port Said n. Rotterdam. Lindekerk, 25 v. Rotterdam n. Antwerpen. Maashaven, pass. 24 Recife n. Rio de Janeiro. Muiderkerk, pass. 25 Gibraltar n. Antwerpen. Mataram, 24 230 m. z.o. Genua n. Genua. Meliskerk, 25 v. Cadiz n. Casablanca. Maaskerk, 25 te Antwerpen. Maasdam. 26 te Halifax. Nigerstroom, 25 te Amsterdam v. Dakar Notos, 25 te Alexandrië. Oostkerk, 25 te Rotterdam. Oranje, pass. 24 Malta n, Port Said. Oranjefontein, 24 310 m. n.n.w. Kaapstad naar Las Palmas. Ouwerkerk, 25 te Takubar. Omala, 24 180 m. n. Alexandrië n Tripoli. Ondina, 24 dw. Golf v. Bougie n. Curacao. Overijsel, 25 v. Aden n, Port Said. Oberon, 26 te Aruba. Ootmarsum, 26 v. Antwerpen n. Houston. Oranjestad, 25 te La Guaira. Pendrecht, pass. 24 Malta n. Rotterdam. Prins Frederik Hendrik, 25 te Londen. Polvdorus, pass. 24 Key West n. Charleston. Prins Philips Willem, 24 v. Teperiffe n, Dakar. Pygmalion, 24 te Rotterdam. Prins Maurits, 24 te Montreal. Papendrecht, pass. 25 Sombrero eil. n. Bayo- grande. Pr. Joh. Will. Friso, pass. 25 Dover n. Montreal. Prins Willem 4, pass. 25 Dungeness n. Montreal. Pieter S. 25 te Swansea. Prins Willem 5, 25 te Amsterdam. Pygmalion, 26 te Amsterdam. Rita, 25 v. Telokanson n. Pulu Bukom. Roepat, 25 nog rede Sqez. Rempang, 24 v. Amsterdam n. Las Palmas. Buys. 26 te Singapore. Rijndam, 26 v. Southampton n. New York. Samarinda, 25 t, Suez. Sarpedon, 25 te Maracaibo. Sunetta. pass. 24 Muscat n. Lor Marques. Stad Alkmaar. 24 te Kaapstad. Sheratan, 24 325 m. n.o. Mogadiscio n. Santos. Silindoeng, 25 te Mananara. Swartenhondt, 25 te Surabaja. Schiedijk, 26 te Antwerpen verw. Soestdijk, 24 te Port Arthur. Sarangan. pass. 25 Ouessant n. Rotterdam. Sirrah, pass. 25 Cevlon n. Melbourne. Sloterdijk, 25 te New York. Stad Rotterdam. 25 v. Narvik n. Emden. Statue of Liberty, pass. 25 Malta n. Philadelphia. Siaoe. 25 te Kalianget. Stanvac Benakat, 25 te Priok. Stentor. 24 90 m. n.w. Ouessant n. Barbados. Scherpendrecht, pass. 25 Flores Az. n. R'dam. Slamat, 26 te Penang. Straat Soenda, 26 te Port Elizabeth. Taria, 24 v. Suez n. Rotterdam. Tegelberg, 24 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Tawali, 26 te Karachi. Tjiluwah, 25 te Surabaja. Tibia, 25 150 m n. Semarang n. Geelong. Talisse. 26 te Halifax. Trajanus, 26 te Cristobal. Tero, pass. 26 Kanarische eil. n. Rio de Janeiro. Utrecht, 24 400 m. n.w. Minikoi n. Djibouti. Van Neck, 26 te Hongkong verw. Van Cloon, 26 te Melbourne verw. Vasum. pass. 24 Pantellaria n Gibraltar. Van Riemsdijk, 26 te Tj. Priok. Willem Ruys, 24 v. Port Said n. Napels. Wonorato. 25 v. Manilla n. San Francisco. Waal, 24 120 m. n. Lissabon n. Lissabon. Westertoren. 24 330 m. n.n.o. Socotra n. Rastanura, Wonosobo, 24 120 m w.n.w. Djeddah n. Bahrein. W Altan Jones, 25 v. Singapore n. Priok. Wonosari, 25 v. Madras n. Chittagong. IJssel, 25 v. Rotterdam. 26 te Amsterdam. Zonnewijk, pass. 25 Key West n. Savanna. KLEINE VAART Aardenburgh, 25 v. Stockholm te Rotterdam. Alcetas, 24 v. Rotterdam n. Palermo. Appingedam, 25 v. Oporto te Antwerpen verw, Arctic, 25 v. Londen n. Rotterdam. Aeneas. 25 te Genua v Savona n. Livorno. Advent. 25 v. Huil te Sunderland. Arnoudspolder, 25 v. Lissabon te Antw. verw. Astra, pass 25 Vlissingen n. Londen. Audacia. verm 25 v. Cardiff n. Swansea. Bab T, 24 v. Calais te Rotterdam. Brem. 25 v. Par te Rotterdam. Birmingham, 25 v. Grangemouth n. Rotterdam. Badzo. 25 v. Londen n. Rotterdam Bestevaer. verm. 25 v. Dover n. Rotterdam. Bloemgracht. 25 te Amsterdam verw. v. Abo. Boreas. 23 v. Lissabon n. Rotterdam. Diligentia. verm. 25 v. Barton n. Duinkerken. Elisabeth Roorda, 25 v. Southampton te R'dam. Flevo, 24 te Bordeaux v. Bilbao n. La Pallice. Fiducia, 25 v Londen te Maassluis. Flevoland. 24 v. Rotterdam te Amsterdam. Fraternite, 25 v. Amsterdam te Rotterdam. Gefle, 25 v. IJmuiden te Rouaan verw Gaasterland, 25 v. Goole n Rotterdam. Hink, pass. 25 Vlissingen n. Goole. Hoe Vinces. verm. 25 v. Rotterdam n. Grimsby. Import, 25 v. Lissabon n. Rotterdam. Joftan, 25 te Amsterdam v. Londen. Julia Mary. 24 v Leixoes n. Belfast. Joost, 21 v. Immingham te Rotterdam. Jan Kreumer, verm. 25 v. Rotterdam n. Londen. Kaap Falga, 23 v. Flensburg n. Vestervik. Kaap St. Vincent. 21 v. Antwerpen te R'dam. Larix, 23 v. Bayonne n Garston. Lindesingel, verm 25 v. Antwerpen n. Helsinki. Liberte, 25 v. Huil n. Antwerpen. Mado 2. pass. 25 Vlissingen n. Kingslynn. Maria, 25 v. Oxelosund te Amsterdam. Matthew, 25 v Krimpen te Alblasserdam. Maria Theresia. 25 v. Leer n. Delfzijl Muphrid N, verm. 25 v. Bfemen n. Runcorn. Maymere, pass. 25 Vlissingen n Antwerpen. Navis. 25 v. Vlissingen n. Middlesbro. Nautic, pass. 25 Holtenau n. Grimsby. Nieuwland, pass. 25 Newcastle n. Rotterdam. Pavo, 22 v. Bordeaux n. Grangemouth. Ponza, 23 v. Tees n. Tonnay Charante. Phidias, 25 v. Rotterdam te Amsterdam. Ransel, 25 v. Amsterdam te Bremen. Regina, 25 v. Liverpool te Amsterdam. Realta. 25 v. Rouaan te Rotterdam. Schokland, 25 v. Vlissingen te Amsterdam. Spirit, pass. 25 Vlissingen n. Gent. Sonsbeek, verm 25 v. Rotterdam n. Amsterdam. Surte, 25 te Hull v. Newcastle. Spès, 25 v. Sarpsborg te Fur. Spora, 25 v. Pasajes te Antwerpen verw. Triton, 25 v. Londen te Vlissingen. Theano, 25 v. Dublin te Belfast. Tillv, 23 v. Goole n. Nantes. Tromp, 25 v. Rotterdam n Cork. Union, pass 25 Vlissingen n. Antwerpen. Vindicat Atque Polit, verm. 25 v. Newport naar Rotterdam. Vanessa, 25 v. Calais te Amsterdam. Westerdok,, verm. 24 v. Londen n. Amsterdam. Wim, pass. 25 Vlissingen n. Belfast. Westpolder 26 v. Guernsey te Antwerpen verw. SLEEPVAART Blankenburg, 24 v. Maassluis n. Stralsund. Noordholl., 24 100 m. w. Kp. Vilano n. Maraeaibo- Rode Zee. pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Thames. 24 140 m. n.o. Oran n. Avonmouth,

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19