Er wordt op 13 juni nog geen Kamer van 150 leden gekozen PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR RODENT Fa. B. ENGELENBERG Verenigde Deli ontwikkelt zich tot internationaal concern Mooi behang VERDELG Wereldnieuws Aantal kiesgerechtigden bedraagt thans naar schatting 6,1 miljoen Twttftu^s(§i rayon Haa,l< ccli id Uet zo DONDERDAG 26 APRIL 1956 2 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN De radio geeft vrijdag Examens Mmmm..!!" ZAANHAGEL De echte chocoladekorrels van echte chocola Nieuwe voorzitter der A.R. Partij Dr. WP. Berghuis burgemeester van Kampen Chauffeur van NBM-bus veroordeeld „Zakkendragerskampioen" voor de rechtbank Een crematorium in Den Haag? Verzoek aan de Kroon Sinds kort ook aard olie-exploitatie BAKKER'BEHANG Brand in opslagplaats van chemicaliën Westduitse plannen voor Azië en Midden-Oosten Wenen is weg van Gré Brouwenstijn Critici en publiek zijn een en al lof Nederlandse bloemen naar Moskou rat en muis i met Falsificaties J Nu de Eerste Kamer de wetsontwerpen met betrekking tot de grondwetsherziening heeft goedgekeurd, kan na ondertekening door de Koningin het ingewikkelde appa raat, nodig bij de samenstelling der nieuwe Kamers der Staten-Generaal, in werking worden gesteld. De Kieswet van 1951 bepaalt, dat de dag der kandidaatstelling voor de Tweede Ka mer is de tweede dinsdag van mei. Welis waar heeft onlangs de vierde wijziging van deze wet in het staatsblad gestaan, waarbij de tweede dinsdag van april wordt aange wezen, maar tevens is een overgangsbe paling opgenomen, volgens welke deze nieuwe datum thans nog niet zal gelden. Zo geldt dus nu 8 mei voor de dag der kandidaatstelling. De vervroeging van de dag der kandi daatstelling heeft verschillende voordelen. In de eerste plaats wordt er meer tijd ge vonden voor het formeren van een kabinet. Voorts heeft het nieuwe kabinet meer ge legenheid zich te verdiepen in de op de derde dinsdag van september in te dienen begroting. Bovendien zullen de verkiezin gen voor de Tweede Kamer niet midden in de vakantietijd vallen. Dit betreft de kandidaatstelling voor de normale periodieke verkiezing der Tweede Kamer. Wat de stemming betreft, schrijft de Kieswet voor dat cieze plaats zal hebben op de 43ste dag na de kandidaatstelling. Dat zou dus nu zijn op 20 juni. Al deze be palingen gelden echter alleen bij periodieke verkiezingen. Zij zijn bij ontbinding der Kamers niet van toepassing en dit geval doet zich dit jaar voor wegens de Grond wetswijziging. In deze omstandigheden schrijft de Kieswet voor, dat de datums voor de kandidaatstelling en de stemming voor de Tweede Kamer bepaald worden door de Kroon en wel in het Koninklijk Besluit tot ontbinding der Kamers. De wetsontwerpen, welke de Eerste Ka mer woensdag heeft goedgekeurd, zullen als gewone wetten vóór 8 mei, de datum voor kandidaatstelling voor de periodieke verkiezing, het Staatsblad moeten hebben bereikt, evenals het Koninklijk Besluit tot ontbinding der Kamers. De Kroon is even wel bij het vaststellen van de datums voor de kandidaatstelling en de stemming voor de Tweede Kamer, nodig ten gevolge van ontbinding, gebonden aan artikel 82, lid 2, der Grondwet. Daarin wordt voorgeschre ven, dat het besluit, waarin de ontbinding wordt uitgesproken, tevens de last inhoudt tot het verkiezen van een nieuwe Kamer binnen 40 dagen en tot het bijeenroepen van een nieuw gekozen Kamer binnen drie maanden. Het is uiteraard te verwachten, dat nog deze of begin volgende week de wetten be treffende de grondwetswijziging in het Staatsblad zullen worden afgekondigd, be nevens het Koninklijk Besluit tot ontbin ding van de beide Kamers. Aangenomen mag worden, dat de dag der kandidaatstel ling zal worden bepaald op dezelfde dag, waarop de kandidaatstelling voor de perio dieke verkiezing zou plaats hebben, name- ADVERTENTIE Doelstraat 59 - Haarlem Tel. 15232 PASTA WATERVERF HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.40 Mastklimmen. 10.10 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Cello en claveeimbel. 11.25 Gevarieerd programma. 12.30 Land- en tuinbouwmededelmgen. 12.33 Platen. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amusementsmuziek. 13.45 Platen. '14.05 Schoolradio. 14.25 Platen. 15.15 Voordracht. 15.35 Vocaal ensemble. 16.00 Tuinbouwpraat- je. 16.15 Platen. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voordracht. 17.20 Lichte muziek. 17.40 Koer sen. 17.45 Een goed woord voor een goede zaak, causerie 17.50 Platen. 18.00 Stemmen van overzee. 18.15 Harmonie-orkest. 18.35 In- terseholaire culturele ontmoeting. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Regeringsuit zending: De jeugd en de openlucht-recreatie. 19.20 Emigratierubriek: Het Emigratiepraatje 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20.30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Me- tropole-orkest. 21.30 Jonge bomen dienen te worden geschut, klankbeeld. 22.00 Piano recital. 22.20 Radio Philharmonisch orkest, koren en solist. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Lans wegen van kunst en schoonheid, causerie. 23.35 Schaken. 23.40 24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Platen. 11.10 Het hangt aan de muur en het tikt. 11.35 Platen 13.00 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuin bouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelin gen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Clavecimbelensemble. 14.25 Literaire rubriek. 14.45 Jeugdkoor. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Muzikale cau serie. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzikale causerie. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Ac tualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Tot nieuw bestel verbonden, lezing. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Dertig jaar geleden, causerie. 19.45 Rotterdam-Ahoy. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Kamerkoor. 20.30 Benelux. 20.45 Rembrandt, causerie. 21.00 Gevarieerde muziek. 21.40 Zij willen u wel helpen, klankbeeld. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.25 Lichte mu ziek 22.40 Vandaag, causerie, 22.45 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 21.1522.00 Eurovisie: De jeugd van Zü- rich huldigt Mozart. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsorkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Tenor en piano. 16.02 Operafeuilleton, 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Ontmoeting met Mozart. 20.15 Symfonie-orkest. (20.45 21.00 Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio-Universiteit. Hierna: Mannenkoor. 22.45 Platen. 22.55-23.00 Nieuws, lijk 8 mei. Voor de dag der stemming zal 13 juni worden aangewezen. Tot go^d begrip diene, dat thans een Tweede Kamer van honderd leden geko zen wordt. Pas als deze nieuwe Kamer, be nevens de nieuw te vormen Eerste Kamer, de grondwetswijzigingen in tweede lezing zullen hebben goedgekeurd en deze wijzi gingen plechtig zullen zijn afgekondigd, zal de Tweede Kamer uit de kandidatenlijsten en volgens de uitslag der verkiezingen wor den uitgebreid tot 150 leden. Voor de Eerste Kamer zal dan echter weer een nieuwe verkiezing door de Pro vinciale Staten moeten plaats vinden. Of deze uitbreidingen op de derde dins dag in september, de dag der opening van de zitting, reeds een feit zullen zijn, is nog niet met zekerheid te zeggen. Dit jaar zullen naar raming rond 6.100.000 kiezers op 13 juni hun stem uitbrengen. De vorige keer, in 1954, bedroeg dit aantal 5.921.197. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Kan didaatsexamen Geneeskunde, 2e gedeelte: J. Lie (Lie Tjiang Han), Batavia; J. Blok, Ant werpen; C. J. Bense, Amsterdam: V. P. Eijs- vogel, Haarlem; W. P. H. de Groot, Amster dam; Th. J. Hondius, Amsterdam; L. C. H. Opmeer, Amsterdam; L. J. M. Pierrot, Vinke- veen; S. E. Tjong-A-Foek, Paramaribo; J. Veldhuis, Laren (N.H.); mej. E. Wijnberg, Amsterdam. Doctoraal examen Rechten: J. Dijkshoorn, Amsterdam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Economie: G. H. Struik, Schalkhaar. Groningen. Doctoraaal examen Sociale We tenschappen: H. Portman, Groningen. Docto raal exameen Economische Wetenschappen: T. E. Uister, Groningen. Kandidaatsexamen Economische Wetenschappen: T. D. Eising, Hoogezand. Leiden: Doctoraal examen Geneeskunde: J. M. Cassouto (USA); F. E. P. Cohen, Hoens- broek; W. I. M. van Dam, Leiden; H. J. Koek, Haarlem; J. Mokkenstorm, Schiedam; L. Rook, Delft; C. Th. A. Rozestraten, Alphen a. d. Rijn; J. Vaandrager, Leiden; J. Vermeu len, Scheveningen; J. A. Wulff. Katwijk aan Zee. Semi-artsexamen: mej. M. J. de Ko- ningh, Strijen; H. M. Greebe, Voorburg; J. Meilof, Den Haag; H. J. Savalle, Den Haag; M. A. H. W. Schottelndreier, Leiden; S. D. Senecof (USA). Artsexamen: mevr. W. A. SwartBruinsma, Den Haag; mej. A. den Houting, Leeuwarden; mevr. W. v. Ende Snethlage, Oegstgeest; A. J. M. van Grootel, Aalst (N.Brr); J. H. Meissner, Voorburg; I. Schnitzler (USA)A. Th. Schweitzer, Leiden. ADVERTENTIE ff 150 gram in attractief strooipakje 68 cent Vervaardigd van de donkere Cacao de Zaan mei hei volle ADVERTENTIE 'n tip, rijdt VOliVO topkwaliteit hoofd-ftgent rayon Haarlem OVERVEEN Tel. K 2500 - 18997 - 25455 - 11125 Tijdens de woensdag in Utrecht gehouden deputatenvergadering van de Anti-Revo lutionaire Parij is dir. W. P. Berghuis, bur gemeester van Kampen, benoemd tot voor zitter van het centraal comité der A.R.- partij. De heer Berghuis werd op 25 april 1911 te Oosterend (Fr.) geboren. Na een gymnasiale opleiding te Winschoten stu deerde hij rechtswetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1933 deed hij zijn doctoraal examen en in 1947 promoveerde hij op het proefschrift „Het rechtskarakter van de ambtenarenver- houding." Na eerst werkzaam geweest te zijn als ambtenaar ter provinciale griffie te Groningen werd hij in 1939 benoemd tot burgemeester van Smilde (Dr.). In novem ber 1941 legde hij deze functie neer. Hij vertoefde van 1942 tot 1944 in het gijze laarskamp St. Michielsgestel. Na de be vrijding hervatte hij zijn functie als burge meester van Smilde. Sinds 1952 is dr. Berghuis burgemeester der gemeente Kampen. Hij maakte reeds deel uit van het college van advies van de A.R. Partij. Voorts is hij lid van het hoofdbestuur van de Beweging van Europese Federalisten en lid van de politieke commissie van de Ne derlandse Raad van de Europese Beweging. Tot tweede voorzitter werden gekozen mr. A. B. Roosjen en de heer J. Smallenbroek. Zijn te grote snelheid werd oorzaak van de dood van een bromfietser Evenals in eerste aanleg de kantonrech ter heeft thans de rechtbank te Amsterdam de 37-jarige chauffeur A. B. uit Hilversum een geldboete van 30, subsidiair 6 dagen hechtenis opgelegd. Deze chauffeur was op maandag 27 juni van het vorig jaar met een volgens de rechtbank te hoge snelheid over de onoverzichtelijke kruising Koningslaan Meent weg in het Spiegel te Bussum ge reden en had daar een bromfietser aange reden, die aan de gevolgen is overleden. Hoewel het slachtoffer zelf de bus voor rang had moeten verlenen, werd de bus chauffeur toch mede schuldig aan het on geluk geacht. Volgens enkele verklaringen zou de bus een snelheid van circa 40 tot 45 km. hebben gehad. De verdachte zelf meende, dat hij hoogstens 30 a 35 km. per uur had gereden. Het proces was niet alleen voor de ver dachte zelf van belang. Indien hij was vrij gesproken, zou de schade door de Rijks verzekeringsbank moeten worden betaald. Thans kan de chauffeur, dan wel zijn maat schappij voor de door de nabestaanden van het slachtoffer ingestelde vordering wor den aangesproken. De officier van Justitie bij de Maas- tuchtse rechtbank heeft tegen de 23-jarige ijzervlechter J. H. W. uit Maastricht vijf maanden, waarvan drie maanden voor waardelijk, geëist met een proeftijd van drie jaar, wegens verduistering van een bromfiets te Borgharen en wegens oplich ting te Maastricht met een tweede brom fiets. Deze W. is de man over wie enkele maanden geleden in de kranten werd ge schreven toen hij te Eijs-Witten een zak- kendragerswedstrijd won. Hij staakte daarna zijn arbeid als ijzervlechter en be gon een vrolijk leventje te leiden. Om aan geld te komen verkocht hij zijn bromfiets, die nog niet was afbetaald, voor 175 en wist onder voorspiegeling, dat de brom fiets voor rekening van zijn baas was, een tweede brommer in Maastricht te bemach tigen. Mr. P. Russel uit Maastricht bepleitte clemenite voor deze verdachte, dat de „zakkendragersroem" hem noodlottig was geworden. De rechtbank zal op 8 mei uit spraak doen. Het bestuur van de enige jaren geleden ongerichte Haagse Crematorium vereniging heeft aan de Kroon een verzoek gericht een crematorium op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen in Den Haag te mogen op richten. De plannen hiertoe bestonden reeds jaren. Men wil de bestaande gebou wen verbouwen en uitbreiden met een ovenkamer, waartoe men reeds in verbin ding staat met een Duitse ovenfirma. In de te Amsterdam gehouden buiten gewone algemene vergadering van aandeel houders van de n.v. Verenigde Deli-Maat- schappijen is een statutenwijziging goedge keurd, waardoor de huidige directie ver anderd wordt in een raad van bestuur. De n.v., die aanvankelijk uitsluitend een tabaksonderneming was in het voormalige Nederlands-Indië, is geleidelijk tevens ge worden een rubbercultuurmaatschappü en sinds kort ook een aardolie-exploitatie maatschappij, alsmede een handelsonder neming in rubber en tabak. Dit brede ar beidsveld, dat verspreid ligt over Azië, Europa en Amerika, vereist een topleiding, waarin bekwame specialisten zijn gecentra liseerd. In de raad van bestuur zijn nu tevens opgenomen de heren C. Goldschmidt te Mount Kisco (V.S.), L. J. Jiskoot te Green wich (Connecticut), J. Grobben te Hengelo (O.) en E. M. Vorstman te Driebergen. De nieuwe constructie van het bestuur houdt ten nauwste verband met het feit, dat de vennootschap bezig is zich te ontwikkelen tot een groot internationaal concern. Het bestuur deelde mede dat de n.v. be sloten heeft zich op het terrein der aard- ADVERTENTIE behoeft niet duur te zijn Mits gekocht bij Plaktafel en borstels in bruikleen Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon 11657 Ongeveer anderhalf uur lang heeft woensdagmiddag in een opslagplaats van de firma Brocades-Stheeman in de Eerste Passeerderdwarsstraat te Amsterdam een hardnekkige brand gewoed. De brand ont stond door zelfontbranding van zwavel koolstof. Een van de personeelsleden van de pharmaceutische fabriek liep daarbij brandwonden op. Een jongen raakte door de ontsnappende dampen bedwelmd. De brandweer bestreed het vuur met zeven stralen en twee waterkanons. Men moest van het dak van een tegenoverge legen fabriek af door de ruiten van de op de bovenste verdieping gelegen opslag ruimte spuiten. Enige brandweerlieden werden door de dampen der chemicaliën bedwelmd. Om ongeveer zes uur was men de brand meester. olieproduktie te begeven. Hiertoe zal de Imperial Agricultural Corporation zich ge heel terugtrekken uit de tabaksproduktie. De zodoende vrij komende middelen zullen worden geïnvesteerd in aardolie produce rende bronnen. De I.A.C. heeft een gedeelte van haar roerende en onroerende bezittin gen verkocht aan de American Sumatra Tobacco Corporation voor 1.800.000 dollar. De overige bezittingen van de I.A.C. zullen dit jaar worden verkocht. Het grootste ge deelte van de staf van de I.A.C. is in dienst getreden van de A.S.T.C., waarvan de Deli Mij. ruim 50 percent der aandelen bezit. De I.A.C. bezit sedert enige jaren de Holland American Petroleum Corporation, die on langs de organisatie van een olieproduce rend bedrijf heeft overgenomen. Sedert korte tijd is de H.A.P.C.O. geïnte resseerd bij ongeveer 100 oliebronnen. Een aantal van deze bronnen bezit de H.A.P.C. O. voor 100 pet., een ander deel bezit zij samen met bekende oliemaatschappijen. De H.A.P.C.O. werkt samen met een syndicaat van particulieren, dat de volle kosten draagt voor het boren van de eerste put in een olieveld. Indien deze eerste put. olie produceert, dan worden alle volgende put ten van dat veld op 50-50 basis met het syndicaat geboord en geëxploiteerd. Het bestuur lichtte toe, dat de oliezaak beschouwd moet worden als een geheel op zichzelf staande aangelegenheid. Reeds ge durende enige jaren had de Verenigde Deli Maatschappijen N.V. in die richting uitge keken en nu is zij tot een positieve con clusie gekomen. Het bestuur meent het be sluit als een verstandige risicospreiding te kunnen zien. Het bestuur deelde voorts mede dat de onwettige inbezitneming van de gronden der Verenigde Deli Maatschappijen ter oostkust van Sumatra door de bevolking de laatste weken zeer ernstige vormen aan neemt. Het ernstige van de situatie is vooral, dat deze acties georganiseerd plaats vinden. Indien niet spoedig door de autori teiten wordt ingegrepen en hier zijn wel aanwijzingen voor zullen verschillende van de tabaksondernemingen der n.v., waaronder de beste, met sluiting worden bedreigd. BONN (Reuter). - De Westduitse minis ter van Buitenlandse Zaken zal voorstel len een bank op te richten tot financiering van de ontwikkeling in de landen van Azië en het Midden-Oosten, teneinde de samenwerking der Westerse landen te be vorderen. Deze bank zou het hoofd moeten bieden aan de Sovjet aanbieding door het verstrekken van leningen tegen lage rente. De middelen der nieuwe bank zouden door de leden-regeringen verschaft kunnen wor den. De Westduitse minister verwacht, dat deze aangelegenheid op de komende bij eenkomst van ministers dér landen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie in Parijs zal worden besproken, doch dit wil niet zeggen dat hij van mening is, dat de bank door de NAVO zou moeten wor den opgericht. 19. Vol vreugde zette verzamelaar van Ekster de twee Mungvazen naast elkaar. „Het stel is eindelijk compleet", zei hij ontroerd, „dankzij verzamelaar Goedbloed. Wat sportief van hem! Hij had evengoed kunnen trachten, om zelf het stel in han den te krijgen. Hoe heb ik deze onbaat zuchtige, eerlijke clubgenoot ooit kunnen wantrouwen!" „Joris eerlijk en onbaat zuchtig?!", riep Panda. „Nou, dan moet hij wel erg verahderd zijn; ik ken hem langer dan vandaag! En trouwens, waarom ver kocht hij u eerst uw eigen vaas? Was dat soms eerlijk?" Maar de verzamelaar kon nu geen kwaad meer van Joris horen. „Dat grapje haalde hij natuurlijk uit, om de verrassing voor mij des te groter te maken", zei hij. „Heel fijntjes en sportief! Ik moet hem mijn verontschuldigingen aanbieden, dat ik hem zo onheus heb be handeld". Met deze woorden rende hij de deur uit om Joris te zoeken. Maar hij was niet de enige, die Joris zocht. Ook Hap Hum wilde hem graag eens spreken doch niet om verontschuldigingen aan te bieden. Dat voelde Joris ook wel aan, toen hij de Oosterling op zich af zag komen, in gezelschap van een gespierde knecht! (Van onze correspondent in Wenen) In Weense muziekkringen begint men er de directie van de opera een verwijt van te maken, dat zij Gré Brouwenstijn niet eer der heeft geëngageerd. Na alles wat men over onze zangeres had gehoord en gelezen „koesterde men de hoogste vei-wachtingen, maar deze werden verre overtroffen door de werkelijkheid." Stellig sluit men zijn ogen niet voor een paar kleine feilen, vooral in het lagere register van de zange res, maar dat neemt niet weg, dat praktisch de gehele Weense muziekcritiek een en al lof is over haar prestaties. Een van de beste kenners, profesor Kralik, schrijft bijvoorbeeld in „Die Presse" dat „Gré Brouwenstijn precies een half jaar te laat is gekomen, want door haar optreden zou men bij de openingspremière de nodige kracht en zwier in de opera hebben be wonderd, die men indertijd zo node had gemist." „Jarenlang heeft Wenen geen kunstenares leren kennen, die de figuur van Fidelio zo schoon en werkelijk vol maakt wist .te vertolken, dat muziek en dramatische kracht elkaar geheel door drongen." Volgens Kralik is deze stem eigenlijk niet sensationeel en heeft ze ook haar grenzen, maar ze is aantrekkelijk en ze bezit een veelheid van interessante en boeiende klankschakeringen. Niet alleen 't bekende en buigzame piano wordt met recht geprezen, maar vooral de dramatische hoge tonen en niet te vergeten het prach tige spel in houding en verschijning. Ook de „Weltpresse" is vol lof, al noemt dit blad de stem van onze zangeres lyrisch en niet dramatisch, een prachtig beheerste sopraan die eigenlijk pas in de hoge tonen tot haar recht komt. Overrompelend is echter de ziel, die hier tot doorbraak komt in het zingen en op het gelaat van deze slanke vrouw met haar sprekende ogen en haar gestalte als van een jongen. De „Wiener Kurier" spreekt zelfs over een wonder, dat zich in de Weense opera heeft voltrokken, „het wonder namelijk dat een betoverende vrouw, die echter niet uit Hollywood komt, maar uit Holland, een persoonlijkheid, die smaak en stijl heeft. Haar succes was groot en overtuigend, zo wel op de galerij als in het parket,' in de loges als op de staanplaatsen." De jonge Löbl spreekt minder waar derend in „Bildertelegraph," maar ook hij prijst de sterke muzikaliteit van de kun stenares. Het grote publiek is intussen niet meer te houden. Dat bewijst de stormloop op kassa's voor de opvoering van „Masken- ball," waarin Gré Brouwenstijn als Amelia zal optreden. De jonge muziekstudenten op de staanplaatsen hebben haar niet alleen na de „Fidelio" bij de artisten-ingang op gewacht en toegejuicht, maar zij staan nu urenlang voor het hotel Sacher om nog even een gftmp van haar op te vangen. De directie van de opera zou met de kunste nares onderhandelen over de mogelijkheid van een langer optreden in Wenen, mis schien zelfs gedurende vier maanden. Nederlandse bloemkwekers hebben 38 verschillende soorten bloemen en planten naar Moskou gebracht, die te bewonderen zullen zijn op de grote voorjaarsbloemen tentoonstelling, welke daar gehouden zal worden. De Nederlandse bloemen, waaronder duizenden tulpen, hyacinten, rozen en se ringen, zullen een plaats krijgen in het grote Gorki-park. Een delegatie van Nederlandse kwekers, onder leiding van dr. A. Verhage, heeft deze kleurrijke lentebode per speciaal vlietuig naar Moskou gebracht. ADVERTENTIE Krupp. In Kopenhagen is een voorlopig plan voor een brug tussen Denemarken en Zweden verschenen. De brug zou vijf kilometer lang worden. Het plan is afkomstig van de Westduitse firma Krupp. Bruinvis. In Engeland is een nieuwe on- derzeeboot, de „Bruinvis", te water ge laten. Men gelooft dat dit de eerste van een serie van zes is. Deze schepen staan nog op de lijst. De „Bruinvis" is bijna honderd meter lang. De voortstuwing is diesel-electrisch. Hongerstaking. De Parij se studenten ont houden zich van de lunch tegen gere duceerde prijs om meer vlees en min der aardappelen van de regering te eisen. Sinds het nieuwe semester be gon, is de calorische waarde van het voedsel volgens de studenten met een kwart verminderd. Lufthansa. De Duitse luchtvaartmaat schappij Lufthansa heeft als achtste luchtvaartmaatschappij straalpassa- giersvliegtuigen van het type Boeing- 707 besteld. Vier van deze vliegtuigen die 125 tot 130 passagiers kunnen ver voeren, zullen in 1960 en 1961 geleverd worden. Herstel. De Britse minister van Koloniën Lennox-Boyd heeft in het Britse La gerhuis meegedeeld, dat in Brits-Guya- na de democratie hersteld zal worden. De grondwet is daar in 1953 buiten werking gesteld na de afzetting van dr. Tsjeddi Jagan als premier, die er van werd verdacht een communistische staat te willen stichten. Sinds die tijd hebben voor de fcolonie noodwetten ge golden. Antwoord. Paus Pius XII zegt in antwoord op gelukwensboodschap die de Oost- duitse vice-premier Nuschke hem ter gelegenheid van zijn jongste verjaardag zond, dat hij „tot God zal bidden, dat hij u het ware licht moge schenken, op dat ook in uw, mij dierbare land, Gods wetten en die van de Kerk erkend en beschermd mogen worden". De ant- woordboodschap werd woensdag door „Neue Zeit" het dagblad der Oostduitse Christen-Democratische partij, gepubli ceerd. Doodstraf. Het wetsontwerp op de afschaf fing van de doodstraf is in het Britse Lagerhuis krachtig aangevallen. De te genstanders van deze afschaffing dien den ongeveer vijftig amendementen in, waarvan de meeste erop zijn gericht de doodstraf te handhaven voor bepaalde moordgeviallen. Het eerste amende ment, dat voorzag in een handhaving van de doodstraf door de strop voor schuldigen aan moord met voorbedach te rade, werd met 246 tegen 226 stem men verworpen. Kwijt. De Franse Nationale Vergadering heeft woensdag weer twee Poujadisti- sche afgevaardigden van hun zetel ver vallen verklaard wegens onregelmatig heden bij de verkiêzingen. Door het ongeldig verklaren van mandaten zijn reeds zeven van de 52 Poujadistische af gevaardigden in de Nationale Vergade ring hun zetel kwijt geraakt. Uit een Parijse kunstzaak is een schilderij van de echtgenote van Pierre Poujade, ter waarde van naar schatting tweeduizend gulden, dat in opdracht door een Fran se schilderes was vervaardigd, gestolen. Vraagteken. Een woordvoerder van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Za ken heeft verklaai'd „niet over inlich tingen te beschikken dat onlangs een Sovjet-kruiser is gezonken". Uit Rome was bericht, dat de vroegere Italiaanse kruiser Emanuele Filiberto Duca d'Aosta, welke als herstelbetaling aan de Sovjet-Unie werd overgedragen, en „Novos Libersk" gedoopt werd, onlangs zou zijn gezonken met een groot aantal bemanningsleden aan boord. Een daar uit ontstaan conflict in de marinelei ding zou uitgelopen zijn op het ontslag van de opperbevelhebber der Sovjet- vloot, admiraal Koeznetsov. Uitzonderlijk. De General Motors Corpo ration (GMC), die behalve auto's een grote verscheidenheid van machines en apparaten vervaardigt, maakt volgens een commissie van de Amerikaanse Se naat uitzonderlijk hoge winsten en dient daarom haar verkoopprijzen te verlagen. In een rapport wordt opge merkt, dat in 1955 de winst der GMC na aftrek van belastingen 31 percent bedroeg van het geïnvesteerde kapitaal. De Amerikaanse industriële onderne mingen maken gemiddeld een winst van twaalf percent. Het verdient vol gens de commissie aanbeveling, dat de maatschappij rekening houdt met het belang van de verbruiker door de prij zen te verlagen. VERVALSINGEN zijn in de litteratuur zó veelvuldig geweest, dat we niet eens lust hebben duidelijk aan te geven wat daaronder eigenlijk moet worden ver staan. Ze bewegen zich tussen „Het leven van Robinson Crusoe", dat door de schrij ver als een „ware geschiedenis" werd op gedist en de verzameling vervalste ge schriften van Berosius, Sempronius, Cato, Megasthenes, Manetho, Xeno- f)hon en tal van andere be- f roemdheden die op het eind van de 15de eeuw de geschied schrijvers in de war brachten. Mogen we bij het werk van Defoe het woord „vervalsing" niet eens in ernst bezigen, voor de massaproductie van verval ste stukken die we als ander uiterste noemden, bezitten we nauwelijks een term om het grootscheepse bedrog voldoende te brandmerken. Maar goed, hiertxissen bewegen zich dus alle varianten die zich op dit terrein kun nen voordoen, zodat de keus groot genoeg is. Van een opsomming der meest gerucht makende gevallen kan dan ook geen spra ke zijn. Hoe gemakkelijk velen door een charlatan om de tuin zijn te leiden, de monstreerde W. H. Ireland op het eind van de 18de eeuw. Zijn vader was een hartstochtelijk vereerder van Shakespeare, naar wiens geschriften en leven hij voort durend naspeuringen deed. Deze hobby scheen op de jonge Ireland te zijn over geslagen, want op een goede dag verraste hij zijn vader met een op perkament ge schreven akte die door William Shakespea re was ondertekend. Aan de echtheid van dit stuk, dat in de bibliotheek van een oud kasteel gevonden zou zijn, werd ook door deskundigen niet getwijfeld, zodat zoonlief er geen enkel bezwaar in zag op de inge slagen weg voort te gaan. Na nog wat brieven en andere stukken aan het dag-(Nadruk verboden) licht te hebben gebracht, kwam hij na ge ruime tijd met een oorspronkelijk toneel stuk van de vereerde dichter voor de dag, een stuk dat door vele critici iwor echt werd aangezien. Unaniem was dit oordeel echter niet, want enige dagbladen en tijd schriften hadden hun twijfel aangaande de echtheid van het stuk kenbaar gemaakt, evenals de theaterdirecteur Kemble. Zij v vormden echter een ijiinder- heid, die vooralsnog te wij ken had voor het enthousias me der voorstanders, die zelfs een opvoering van het nieuwe Shakespeare-stuk wis ten te bewerkstelligen. De ontvangst door het publiek was gunstig, maar de heer Kemble had met enige medestanders besloten het stuk te doen vallen, waarbij als laatste redmiddel een beroep was ge daan op lieden die tot het ordeverstorende element in iedere samenleving behoren. Bij de zeer toepasselijke regel „And v)hen this solemn mockery is oner" barstte van alle kanten in de zaal zo'n geweldig gehoon en gejoel los, n/,. hrt stuic moest worden onderbroken. Toen de rust was weerge keerd en de regel ?veid he-hwld ontstond echter een kabaal en geschreeuw dat on afgebroken aanhield, zodet ieder woord van de dialoog verloren ging en het stuk een volslagen fiasco werd. Door deze af loop werd het vertrouwen in de echtheid danig geschokt en de geestdrift der voor standers nam zienderogen af. Terecht ove rigens, want. de jonge Ireland verklaarde later ruiterlijk het stuk te hebben geschre ven en als een werk tmn Shakespeare te hebben vervalst om het onvermoeibare zoeken van zijn vader te belonen! En thans nog iets over letterkundige kunstjes. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2