meubelen Wens van oud-gedienden ging in vervulling Agenda voor Haarlem Spenoe 128.- 3 Eén dag herhalingsoefening Marketentster van 89 jaar tapte borrels tegen de oude prijs woningtextiel 250modelkcimers Landbouw blijft zwakste punt in Sovjet-economie Vijfde vijfjarenplan binnen gestelde tijd voltooid Franco poogt arbeids onrust te bezweren Tien fabrieken gesloten in industrie centrum Bilbao Liberale bevliegingen in Pools parlement Eerherstel verzocht voor de verzetsbeweging Belastingverlagingen in West-Duitsland Zuidafrikaanse regering wil goedkope apartheid Staatscommissie opheffing R.T.C.-overeenkomsten Ardennetjes Russische terugtocht in 1941 was geen strategie Stalin liet Rusland door Hitler-kliek overrompelen Stalingrad-mythe Hr. Ms. „Piet Hein" in Haifa DONDERDAG 26 APRIL 1956 Zeventien veteranen uit het Nederlandse leger van kort voor de eerste wereldoorlog, hoofdzakelijk Tilburgers, zijn woensdag in Amersfoort één dag onder de wapenen geweest: herhalingsoefeningen bij het vier de bataljon zware tanks van het Regiment Huzaren Prins Alexander, door oud gedienden tussen de zestig en de vijf en zeventig; herhalingsoefeningen compleet met soldij (7 stuivers) en borreltjes (5 cent per stuk) uit het eiken vaatje van de 89- jarige Amersfoortse marketentster Lucia Veer. Een van de zeventien opperde onlangs het denkbeeld aan de bittertafel. „Ik zou best weer eens een maand in dienst wil len", zei Sjef Hoes, een kleermaker van 65 jaar. Daar voelden de anderen ook wel wat voor. Korporaal Hoes zou het wel in orde ma ken. Er ging een brief naar Prins Bern- hard en woensdagmorgen reden vijftien Tilburgse oud-gedienden per autobus naar de Boskamp te Amersfoort om wel geen maand maar dan toch een dag op te komen voor herhaling. Zij marcheerden twee aan twee onder leiding van korporaal Hoes de Boskamp binnen. Majoor F. T. A. Cruis, comman dant van het vierde bataljon zware tanks, die als gastheer optrad, inspecteerde hen in gekleed tenue. Daarna was het aantre den bij de betaalmeester. Voor deze ene dag kregen de oud-gedienden het (vroe gere) soldij uitbetaald voor tien dagen zware dienst, te weten zeven stuivers. Niet veel, maar genoeg voor zeven borreltjes. Want Lucia Veer, nu 89 jaar, in haar jonge jaren als marketentster bekend over de hele Veluwe, tapte borreltjes tegen de oude prijs. (Niemand verbraste op dat vroege uur zijn hele soldij ineens). In haar rood- wit-blauw gestreepte rok en een vuurrood vest met blauwe en witte banen zat Lucia tussen de zeventien oud-gedienden. Zij droeg de rode baret met grijze flap en ko karde en op haar schoot lag het eiken vaatje met de houten stop. Hoes J. C. S., korporaal, 25-12-1890, no teerde de betalingsmeester die naast de geldkist zat. Verbunt A. C., sergeant, 22-4- 1894, Van Pelt A. F., korporaal, 5-3-1892, Ten Hout W., soldaat, 13-9-1882. En zo verder. „Haver in" speelde ondertussen het muziekkorps van de Huzaren van Bo- reel en bij die traditionele kavalerie- klanken die vroeger het tappen begeleid den, lieten de veteranen zich het borreltje wel smaken. Behalve vijftien Tilburgers waren er twee andere oud-gedienden die van de Til burgse plannen gehoord hadden en die ook van de partij wilden zijn: een uit Olden- zaal (de heer Frieswijk) en de heer G. P. Jansen uit Lunteren, 68 jaar („gewoon fu selier, vroeger werd je niet zo hoog"). Bij de koffie gaf majoor Cruis theorie en daarna bekeken de veteranen de mi trailleurs en radió-installaties, de kanon nen en de zware tanks. De oud-gedienden hadden ruimschoots gelegenheid vergelij- ADVERTENT1E WONINGINRICHTING BEVERWIJK (jeopet,c/VM) 8-.I2-SO Ma#? 13.45-18- UAJ/I. DONDERDAG 26 APRIL Palace: „De twee wezen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Moulin Rouge", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „The Benny Goodman Story", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel in de nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „The country girl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Tarantula!", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstel ling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosch- ma, 8.30 uur. Minerva Theater: 8.1.5 uur. De R.K. toneelvereniging „Berkenrode" met ,,'n Zomerzotheid". Doopsgezinde kerk: 8 uur, Openbaar gesprek tussen ds. J. Büskes en prof. dir. C. G. van Niftrik over het Oorlogs- en Vredesvraagstuk. Concertgebouw, 8 uur: Openbare Platform vergadering van de Partij van de Arbeid. Sprekers: dr. W. Drees, mr. Wiebe Glastra, mr. Th. J. A .M. van Lier en W. F. van Tulburg. VRIJDAG 27 APRIL Palace: „Engelen zonder vleugels", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „I vrtelloud", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur, Lido: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wet van de kogel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carmen Jones", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een keei'de niet terug", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals museum: avond-openstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionetten theater van Feike Boschma, 8.30 uur. Con certgebouw: 8 uur, Lustrum-concert koor Katholiek Haarlem met N. Ph. O. Wilhel- minastraat 22: Vereniging van spiritisten „Het Licht", 8.15 uur. kingen te maken met de tijd van lange sabel en cylinderpistool. Zelfs raakten ze nog aan het exerceren. Een enkeling kreeg even een helm op, maar verder kwam er geen uniformering aan deze herhalingsoefening te pas. „Jammer", zei iemand, „dat zou een mooi gezicht ge weest zijn". Maar ergens houdt het gevoel voor humor bij het leger op. Foto rechts: De vroegere mar ketenster, Lucia van Dee rnen (89 jaar), maakt een dansje met haar dochter op de muziek van de leger-kapel. Foto beneden: Bij aankomst in het kamp kregen de veteranen het soldij uit „hun" tijd: zeven stuivers. Mobilisatiekruisdrager Sjef Hoes: een voormalig korporaal, neemt hier zijn soldij in ontvangst. MOSKOU, (AFP/UP) Het vijfde vijf jarenplan in de Sovjet-Unie (1950-1955) is, evenals de voorafgaande plannen uit gevoerd in vier jaar en vier maanden. In de loop van deze laatste vijf jaren is het inkomen van de Sovjet-Unie met 8 percent toegenomen in plaats van, zoals geraamd was, met 60 percent. Het aantal aan het arbeidsproces deelnemenden is met 9,5 miljoen toegenomen en bereikte in 1955 het aantal van 48,4 miljoen, een toeneming (24 percent), welke vrijwel gelijk is aan die van het voorafgaande vijfjarenplan. De produktiviteit is, zowel in de industrie als in het bouwbedrijf, toegenomen, maar ligt nog steeds beneden de ramingen, In de kolenindustrie en in de bosbouw is de toestand zeer onbevredigend. De opvallendste resultaten zijn in de industrie bereikt, waarvan de totale pro- duktie met 85 percent is toegenomen. De zware industrie behield in de overzichts periode haar voorrang en vergrootte haar produktie met 91 percent. De produktie- toeneming van de lichte industrie bedraagt. 76 percent. De hoeveelheid verbruiksgoederen, die ter beschikking van de bevolking kon wor den gesteld, werd vergroot. Hoewel de ver kopen van voedingsmiddelen en van indus- trieprodukten toenamen, kan de tegen woordige produktie nog lang niet aan de vraag beantwoorden. De landbouw is nog steeds het zwakste punt van de Sovjet economie, aldus een officieel rapport. In het verslag staat voorts, dat de pro duktie per hoofd van de bevolking nog steeds achterstaat bij de meest ontwikkelde kapitalistische landen. Oogstcijfers werden niet gegeven. Wel werd op tekortkomingen in de graanproduktie gewezen, die geleid hadden tot een slechte oogst en grote ver liezen tijdens het oogsten. SE VILLA (AFP) „Wij zullen de lo nen herzien, zo vaak dit nodig zal zijn, wij zullen de produktie doen toenemen en ik verzeker u, dat u van deze inkomsten het deel zult krijgen, dat u toekomt", zo heeft generaal Franco in een rede tot de mijn werkers van Rio Tinto in de provincie Huelva verklaard. In deze rede, die be schouwd wordt als de eerste officiële reac tie van het Spaanse staatshoofd op de loon eisen van de arbeiders in noord-Spanje, zei Franco, dat loonsverhogingen niet ten koste mogen gaan van de economische stabiliteit van het. land. Hij voegde hieraan toe, dat de regering alles zal doen om de sociale rechtvaardigheid te bevorderen en dat er nog nooit in de geschiedenis van Spanje een regime is geweest, dat zich zo heeft beijverd voor de verhoging van het levens peil van de bevolking. Te Bilbao zijn nog acht fabrieken ge sloten als gevolg van de langzaam-aan- actie van de arbeiders. Er zijn thans als gevolg van maatregelen van de gouveneur, te Bilbao tien bedrijven, met bijna twintig duizend arbeiders, geheel of gedeeltelijk gesloten. In Bilbao is het centrum van de Spaanse zware industrie gevestigd. Industriële kringen vrezen dat de staking zich nog verder zal uitbreiden onder de Baskische arbeiders met hun sterke onafhankelijk- heidsgevoel. Ongeregeldheden worden niet gemeld, maar de stemming onder de ar beiders is gespannen. Eerder deze maand is in Pamplona, San Sebastian en Barcelona gestaakt door veer tigduizend man in de lichte industrieën. Geschenk. De „American Women's Club" in Den Haag heeft een bedrag van 2000 gulden geschonken aan het Nederlands- Amerikaanse Instituut voor studiebeurzen aan Nederlandse studenten die in de Ver enigde Staten willen studeren. LONDEN, (Reuter/UP) De rooms- katholieke afgevaardigde Horodynski heeft in de Poolse volksvertegenwoordiging (Sjem) verklaard, dat, nu de „fouten van het verleden goedgemaakt worden", ook gedacht moet worden aan het Poolse ver zetsleger uit de oorlog", zo meldt het Poolse nieuwsbureau PAP. Dit is voor het eerst sinds de oorlog dat er in het Sjem openlijk gesproken wordt over de verzetsbeweging, die door de Westelijke geallieerden ge steund werd, in 1945 ontbonden is, en tegen de Duitse bezetters vocht, onder meer in de opstand van Warschau in 1944. De afgevaardigde zei over de verhouding tussen Marxisten en rooms-katholieken, dat „het belangrijkste, behalve wederzijdse eerbied, is, dat er op het gebied van de wereldbeschouwing van beide zijden ver draagzaamheid betoond wordt, op socialis tische basis". Een andere afgevaardigde voorlichting van de gehele gemeenschap die tot nu toe slecht ingelicht is." Horo dynski sprak ook de verwachting uit, dat „een nieuwe oplossing" gevonden zou kun nen worden in het geval van kardinaal Stefan Wyszinski, die sinds 1953 is geïn terneerd in een klooster. De politieke com mentator van radio-Warschau verklaarde dat Polen „aan het begin van een uitge breide en grondige zuivering" staat. Poli tieke waarnemers te Wenen maken uit critiek welke in de laatste tijd in Poolse dagbladen geuit is op, dat ook de ministers van Buitenlandse Handel en Bosbouw, Da- brovski en Dabkociol, zullen aftreden. Tot ongenoegen van de bondgenoten BONN, (Reuter) De Westduitse mi nister van Financien, Schaffer, zal volgende week, toegevend aan de politieke druk van het parlement en het bedrijfsleven, voor stellen tot belastingverlaging indienen. Tot dusverre had Schaffer zich vastberaden verzet tegen belastingverlaging op grote schaal. In de loop der jaren is de inkoms tenbelasting in West-Duitsland reeds twee maal aanzienlijk verlaagd. Men verwacht, dat deze bekendmaking van Schaffer in Londen, Parijs en Washing ton met weinig vreugde zal worden be groet. De vertegenwoordigers van deze lan den te Bonn trachten reeds geruime tijd, en tot dusverre zonder succes, de Duitsers te overreden tot financiële bijdragen in de kosten van hun troepen in Duitsland na 5 mei. Minister Schaffer heeft de drie landen geantwoord, dat West-Duitsland het zich niet kan veroorloven een financiële bijdrage te blijven leveren. Een dergelijke bijdrage zou in ieder geval om politieke redenen onaanvaard zijn voor de bonds republiek, daar geen enkele andere mo gendheid van het Atlantische verdrag financiële bijdragen levert voor troepen, die op haar grondgebied zijn gelegerd. De Westduitse minister voor Economische Zaken, prof. Erhard, heeft de Westduitse ondernemers gewaarschuwd de conjunc tuur niet over te verhitten. Hij zei, dat het bedrijfsleven door gebrek aan discipline en speculaties niet mag bijdragen tot een ongezonde prijsontwikkeling in opwaartse richting. KAAPSTAD, (United Press) De nati onalistische regering van premier Strijdom heeft een tien jarenplan verworpen dat de Tomlinson-commissie had voorgesteld om 104 miljoen pond uit te geven voor de ont wikkeling van aparte gebieden voor de Zuidafrikaanse negers. De Tomlinson-com missie is van oordeel dat zich twee vol komen gescheiden groeperingen, zwart en blank, moeten ontwikkelen. Een volledige ontwikkeling van de Bantoe-reservaten is een eerste stap volgens de commissie. Elk gebied, het zwarte en het blanke, zou op de duur autonoom zijn en een eigen industrie en landbouw hebben. In een witboek aan het parlement verwerpt de regering deze aanbevelingen. Zij aanvaardt wel de uit gesproken afwijzing van een integratie politiek. De regering is van mening dat er voldoende voortgang zal zijn gemaakt wan neer over vijftig jaar zwarten en blanken het Europese gebied in gelijke mate be wonen. ADVERTENTIE Over sigaren - en zeker over goede sigaren - valt veel te zeggen. Over de gelijkmatige, witte brand; over de zachte volle smaak... Senatorrokers praten daar niet eens meer over. Die zeggen kortweg: ...olksuw ftww èvSL QsuéRm ClSA DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft elf van de dertien leden van de staatscommissie ter uitvoering van het opheffen van de overeenkomsten van de Ronde Tafel Conferentie aangewezen. Voorzitter is de minister van Financiën, Wibisono. ADVERTENTIE Een stijlvol costuum uit ozne jubileum aanbieding DENKT AAN ONZE NAAMSVERANDERING GROTE H0UTSTR. 12 - HAARLEM Wij hadden al gedacht dat we met ons plan om de va kantie in Salzkammergut door. te brengen, de naijver en de bewondering zouden oogsten van alle andere echtparen der sociëteit, maar dat viel bitter tegen. Het schijnt dat er geen enkele grens meer is aan de stoutmoedigheid e<n de onder nemingslust van vakantiegan gers. Sommigen gaan zelfs naar China, maar dat zijin dan wel de d'oor-de-wol-geverfden, die een natuurlijke tegenzin heb ben om te worden overtroefd. Sinds vele sociëteiten hun deuren ook voor dames heb ben opengesteld, is er een merkwaardige verschuiving' in de keuze der conversatie ge komen, die in een bepaald deel van het jaar niet eens zo on gezellig is. Nu „Vogue" en „Brei-revue" op de leestafel prijken en de tapkast is opge fleurd met het aardige rood van bessenjenever en tomaten sap, heeft ook het gesprek wat meer tint gekregen. De afgelo pen weken hebben we heel wat kunnen opsteken over onder werpen als Pongy en Bess, Grace Kelly en de Matt'haus Passi-on, terwijl minder inte ressante onderwerpen als die welke het Litteraire Tijdschrift en het Culturele Cahier ten beste geven, meer en meer op de achtergrond zijn geraakt. Nu is er echter in deze verheu gende gang van zaken een on aangename wending gekomen, aangezien de echtparen ter sociëteit alle belangstelling voor de actualiteiten schijnen verloren te hebben en enkel nog maar komen om elkanders vacantieplannen te vernemen en te toetsen. Dat baart grote zorgen. Het is namelijk zo, dat reeds vast gestelde uitstapjes thuis aan de hand van kasboek en garderobe zorgvuldig uitge kiend onder invloed van deze gesprekken in een roeke loze handomdraai worden ge wijzigd, wat een maatschap pelijk gevaar kan betekenen. Er komt om een voor beeld te noemen een angst vallig echtpaar ter sociëteit met het vaste en volledig door geprate voornemen, dit jaar twee weken met het autootje naar de Ardennen te gaan. Welk een kinderlijk plan! Ar dennen! Dat zijn immers misschien herinnert u het zich die belachelijke bergjes in België en Luxemburg, waar men in enkele uren heenrijdt en die heden ten dage nog slechts dooi" kamperende knaapjes worden bezocht, wier ouders niet willen dat hun kinderen ver van huis gaan. Het echtpaar was niet zeer ondernemend of lichtzinnig. Het had de moderne tijd met ingetrokken schouders" over zich heen laten gaan en zich met het autootje nog nooit in het buitenland gewaagd. Hun Ardennen-expeditie was al een grandioos karwei, in hun eigen ogen. En daarom kiwamen de echtelieden ook tamelijk zelf- verzekerd en opgewonden de sociëteit binnen. Men kan zich dat voorstellen. Doch daar vie- en zij midden in het gesprek over de Libanon en Mallorea. Er klonk zelfs het woord Val- ladolid tussen door. Het echt paar hield de Ardennen be schroomd in de zak en luister de verbijsterd. Het hoorde toen, dat het maken van reizen per auto tot de ouderwetse en verwer pelijke bezigheden behoort. Men doet dagenlang over een paar duizend onnozele kilo meters en zit aldoor tussen de spillen van het stuurwiel te loeren, terwijl de andere in zittenden zich dodelijk ver velen met naar het landschap te staren. Dé manier van vandaag is: vliegen. Men is in enkele uren op de plaats van bestemming die uiteraard zo ver weg' moet liggen, dat men er nooit van Nederland gehoord heeft en kan dan met filmcamera en Rolleiflex voldoende tijd besteden aan het verzamelen van het materiaal, dat straks in de kennissenkring moet die nen voor een projectie-voor- s telling. Het echtpaar met de kleine Ardennetjes zweeg beteuterd. Doch in de gemoedelijke sfeer van een echtparen-sociëteit kan men niet zwijgen uit eigen wil. De verschrikkelijke vraag zweefde reeds minuten lang boven hun hoofden, en daalde eindelijk neer: „En, waar gaan jullie dit jaar naar toe?" Wij hadden gedacht dat is een goede inleiding om nog even koortsachtig na te kun nen denken. De vrouw smolt van schaamte om die Arden nen. De man vond ze plotse ling ook wel erg klein gewor den. Wij hadden gedacht „Sicilië", zei mevrouw plot seling in zinneloze wanhoop. „Ja, Sicilië maar. We moe ten toch wat". Een man kan in dergelijke situaties soms in een klap een grandioos acteur worden. Dus werd het Sicilië, want er moesten prentbriefkaarten gestuurd worden en foto's ge toond na afloop. Want in een sociëteit wor den de dingen serieus behan deld. Dat is een maatschappelijk gevaar. Al die echtparen, die afspreken elkaar ergens in de wijde wereld te ontmoeten. En die echtparen, die hun auto- tje op stal laten en de K.L.M. inschakelen. Salzkammergut is niet meer in tel. Zürich en Parijs evenmin. De mode is anders geworden, en de mode stelt onverbiddelijke eisen. Noordwijk en Bergen zijn voor de Italianen en Balkanezen gereserveerd. Oporto, Addis Abeba en Valetta voor de Ne derlanders. Men moet mee doen of ondergaan. Als men zijn vakantie in Echternach wil doorbrengen, moet men dat verzwijgen. Gewoon er overheen praten. Want de man, die zegt dat autotochten uit den boze zijn en daarmee wil aangeven dat hij al buitenlandse autoreizen maakte toen gij nog per fiets naar Valkenburg reed, zegt ook nog schamper: „Wie naar België en Luxemburg gaat, kan beter thuisblijven met een goed boek". Daar heeft hij eigenlijk ge lijk in. Thuisblijven met een goed boek is altijd het beste. Waarom zouden we eigenlijk naar Salzkammergut gaan? Iedereen is er al geweest en niemand vindt er nog wat aan. En als we thuisblijven met een goed boek, krijgen we straks toch automatisch te zien hoe Mallorea, de Libanon, Portugal en Joegoslavië er uit zien. Want de filmcamera en de Rolleiflex doen het werk voor ons op kosten van onze ken- En dan nog wat. Als we dat goede boek lezen, kunnen we weer meepraten in het volgende winterseizoen. Want dan begint het socië teitsleven weer met kruisver horen over onze belezenheid, zoals alle jaren, van voren af aan. J.L. MOSKOU (UP/AFP/Reuter) Het officiële maandblad van het Sovjet mini sterie van Defensie, „De militaire koe rier", heeft Stalin openlijk veroordeeld wegens zijn falen in het voorbereiden van de Sovjet-Unie voor de Duitse aanval m juni 1941. In een hoofdartikel wordt ge zegd, dat deze gebrekkige voorbereiding de oorzaak is geweest van de zware verliezen en de terugtrekkingen aan het begin van de oorlog. Het tijdschrift, dat dit artikel onder de kop „glorieuze herdenking" pu bliceert ter gelegenheid van de Dag der Overwinning (9 mei 1945), zei dat er geen verontschuldigingen kunnen worden aan gevoerd voor het feit dat de Sovjet-Unie door de Duitse aanval werd verrast. „De wereldbeschouwing van het fascisme, even als de gehele vooroorlogse politiek van de Hitlerkliek, wees onbetwistbaar op de voorbereiding voor een aanval op de Sov jet-Unie". Volgens het tijdschrift werd de mogelijkheid van een aanval een „werke lijke dreiging" in het voorjaar van 1941, zoals duidelijk is gebleken uit documenten van de Russische militaire inlichtingen dienst uit die dagen. De vijand was in macht en getal de meerdere en er was ge brek aan artillerie, tanks en vliegtuigen. Het tijdschrift critiseert de term „ac tieve defensie" en zei dat het terugtrekker voor de aanvallende Duitse legers tot Mos kou, Leningrad en Rostov niet was gebeurd op basis van een plan voor „actieve defen sie" maar uitsluitend als gevolg van bet feit dat de troepen niet gereed waren. Het tijdschrift critiseerde verder de tot dusverre officiële versie van de slag om Stalingrad. Het wees er op dat de geschied schrijvers van Stalin de mislukkingen en het grondverlies in 1942 hadden gerecht vaardigd met te verklaren dat de plannen voor de tegenaanval op Stalingrad reeds bij de eerste Duitse doorbraken waren ge maakt. „Deze interpretatie verkleint on getwijfeld de grootste verdiensten van het Russische volk en zijn strijdkrachten die, in onbeschrijflijk moeilijke omstandig heden, in staat zijn gebleken een zware slag aan de vijand toe te brengen en aldus een radicale wijziging te brengen in het verloop van de oorlog", aldus het blad. Het dringt verder aan op een grondige herziening door militaire deskundigen van een aantal theorieën met betrekking tot de geschiedenis van de grote patriottische oorlog en besluit aldus: „Deze geschiedenis moet worden gezuiverd van alle schade die daaraan is toegebracht door de per soonsverheerlijking". „De militaire koerier" is niet voor het grote publiek verkrijgbaar, maar wordt gelezen door het hogere kader van de Sov jet-strijdkrachten. Volgens diplomatieke waarnemers in Moskou is dit blad bij uit stek geschikt om de mythe van Stalins on overwinnelijke militaire genie te vernie tigen. Het hoofd van het ministerie van Defensie is maarschalk Zjoekov, die alge meen als de grootste Russische oorlogsheld van de tweede wereldoorlog wordt be schouwd. Waarnemers zijn van mening, dat het ar tikel de persoonlijke ervaringen van Zjoe kov weerspiegelt, die de Sovjetlegers ten slotte van Moskou naar Berlijn leidde. Na in en vlak na de oorlog een grote popula riteit in de Sovjet-Unie verworven te heb ben, drong Stalin hem later naar de ach tergrond. Sinds Stalins dood is zijn invloed weer toegenomen. Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein", die onder bevel van luitenant ter zee der eerste klasse A. van der Moer op thuisreis uit de Nieuw-Guinese wateren naar Neder land is, heeft van 20 tot 23 april de Israë lische haven Haifa bezocht. Dit was de eerste keer dat een Neder landse oorlogsbodem Israel bezocht sedert de stichting van dit land. De Nederlandse gezant, de heer G. W. Boissevain, had voor de duur van het be zoek het gezantschap van Jeruzalem over gebracht naar Haifa. De grote gemeen schap van Nederlanders en oud-Nederlan ders ontving de leden van de bemanning hartelijk in hun woningen, waar de man nen gul werden onthaald. Ook het contact met de Israëlische ci viele en maritieme autoriteiten en met Israëlische particulieren was zeer aange naam. Een groot deel van de opvarenden maakte een tocht, waarbij het Meer van Galilea, Kapernaum, Nazareth, Kana en Tiberias werden bezocht.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5