4 smaken Shagretta Petros jan en Filip en Panno en Keres deelden de winst BOEBOEMA OP REIS Gering overschot op betalingsbalans Tante Aggie houdt vol Pilnik leed nederlaag tegen Szabo Shagretta smaakt beter 1 HET KANDIDATEN-SCHAAKTOERNOOI Om dr. Van Moorsel-beker Kerkelijk Nieuws Minister van de Kieft acht waakzaamheid in de naaste toekomst geboden Spoorwegbomen waren open; trein stopte op overweg Washington wijst twee Sovjet-diplomaten uit Wegens hun aandeel in de ontvoeringvan vijf Russen Gymnasium van Kruisheren te Amersfoort geopend FEUILLETON door Doris Miles Disney Bouwbedrijf vrij op Koninginnedag Engelse klachten over Nederlandse aardappelen Examens DÜNDEKUAO 20 APRIL 1V56 ADVERTENTIE De een houdt van AMERI CAN, de ander van VIRGI NIA, nummer drie rookt graag HALFZWAAR en num mer vier ZWAAR. Al die smaken zijn op z'n best bij SHAGRETTA - de veredelde sigare ttentabak I De laatste loodjes wegen ook in een schaaktoernooi het zwaa,rst. Verschillende deelnemers van het kandidatenschaaktoernooi beginnen tekenen van vermoeidheid te vertonen en allen zien uit naar het einde. Dat kwam bijzonder goed tot uiting voordat woensdagavond de zestiende ronde een aanvang nam. De Tsjech Filip bleek slecht te hebben geslapen en vreesde alle resterende partijen te verliezen en daardoor op de laagste plaats te eindigen. Smyslov zag bleker dan gewoonlijk en zelfs de jongste der deelnemers, Spassky, begon zich bezorgd te maken. „Brrr zei hij voordat de ronde begon „met zwart tegen Geiler, nadat deze gisteren tegen Bronstein in het nadeel kwam". Daarbij stak hij zijn kin vooruit op de wijze zoals Geiler dat pleegt te doen. Vooral als Geiler, één van de weinigen, die blijk geeft niet te weten wat vermoeid heid is, een partij heeft verloren of dreigt te verliezen, is hij voor iedereen gevaarlijk. Hij wijkt dan niet van zijn bord, maar blijft met een grimmige uitdrukking op zijn ge zicht zitten, de kin uitdagend naar voren. Geen wonder dat Spassky tegen de strijd opzag. Niettemin wees in het begin van de partij niets op de innerlijke spanningen van de spelers. Wel had de partij theoretische waarde, omdat Geiler een als ongunstig be kend staande variant rehabiliteerde. Hij bereikte een eindspel, waarin zijn loperpaar tot volle krachtsontplooiing kwam, maar waar verder aanvankelijk weinig bijzondere aan de hand was. Spassky toonde door fijn spel aan, dat hij er het beste voorstond. Met een bedacht zaamheid, die men nauwelijks van een 19- jarige knaap zou verwachten, manoeuvreerde hij met een toren en een paard tegen de ver zwakte vijandelijke pionnenstelling. Hij drong tenslotte met zijn stukken ver op en veroverde een pion. In de afgebroken stel ling baart alleen een vrijpion van Gelier hem nog zorgen. Meer reden om gevaren te vrezen had Fi lip, omdat Petrosjan in het begin van het middenspel een belangrijk overwicht aan terrein bezat en op grond daarvan dreigen de blikken op de vijandelijke koningsstel ling ging werpen. Na 414 uur spelen stelde Petrosjan zijn tegenstander remise voor, wat deze direct aannam. Er zijn in deze partij slechts 22 zet ten gedaan, maar desondanks had de Rus op een kwartier na zijn bedenktijd verbruikt. Hij had nog steeds terreinvoordeel, maar de Tsjech hield zijn loperpaar als reserve op de achtergrond en dat was de reden, waarom Petrosjan in tijdnood niet alles op één kaart durfde te zetten, Slechts moeizaam vorderde d.e partij tus sen Smyslov en de altijd vechtlustige Bron stein. In de eerste uren werd het niet dui delijk welke kant deze partij zou' uitgaan: harde strijd of een, snelle remise, omdat de spelers zoveel mogelijk direct contact met hun legerscharen vermeden. Ontegenzeggelijk vormde de partij Smys lovBronstein de hoofdschotel voor het publiek, omdat deze schaakreuzen tegen het slot in vliegende tijdnood kwamen. Onder ademloze stilte, waarbij alleen het indrukken van de klok en de energieke bewegingen van Smyslov bij het verzetten van de stukken hoorbaar was, folde deze partij zich af als een whd-west-film. In enkele seconden werd hier wellicht beslist wie de winnaar van de wedstrijd zou worden. Toen eindelijk de partij werd afgebroken bleek het dat Smys lov neg steeds de beste kansen had. Ver moedelijk zal hij een pion, winnen. Een andere vraag is of zijn voordeel voldoende zal zijn voor het volle punt. Een antwoord hierop kan alleen de nachtelijke analyse brengen, waarvan het resultaat pas zal blij ken wanneer de spelers donderdagmiddag de strijd gaan hervatten. Het duel tussen Panno en Keres liep uit op een eindspel, dat een sterk remisekarak ter droeg. Na 18 zetten werd de vrede reeds getekend. Zeer de aandacht trok de partij Szabo- Pilnik, omdat de Argentijn - gestimuleerd door zijn uitstekend spel in de vorige ronde tegen Petrosjan tot een interessante com binatie overging. Over de afloop van deze combinatie liepen de meningen nogal uiteen, maar in ieder geval hield deze partij de levendige aandacht van het weer talrijke publiek gaande. Inmiddels bleek dat Pilnik's combinatie tegen Szabo niet correct was. De Hongaar vond n.l. een weg om de aanval met de ver dediging te combineren, gaf zijn dame tegen toren en 2 lichte stukken en dwong tenslotte een beslissende aanval af. Op de 37e zet gaf Pilndk zich gewonnen. De resultaten De resultaten van gisteren waren: Smys lovBronstein en GeilerSpassky afgebro ken: Szabo wint van Pilnik; Petrosjan Filip en PannoKeres remise. De stand na de zestiende ronde van het kandidaten-schaaktoernooi luidt: 1. Keres 9H pnt.; 2. Smyslov 9 pnt en 1 afgebr.; 3. Geiler 814 en 2 afgebroken: 4. Petrosjan 8 pnt. en 1 afgebroken; 5. en 6. Bronstein en Spassky 714 pnt. en 2 afgebro ken; 27. Szabo 7'4 punt en 1 afgebroken; 8. Filip 614 punt en 1 afgebroken; 9. Panno 6 pnt. en 1 afgebroken; 10. Pilnik 4 en 1 af gebroken. Het verloop van de partij tussen Geiler en Spassky was: Wit: Gelier (Rusland). Zwart: Spassky (Rusland). Nimzo-Indische verdediging. 1 d2d4 Pg8 f6: 2 c2c4 el—e6: 3 Pbl—c3 Lf8—b4; 4 e2e3 c7—c5; 5 Lfl—d3 Pb8—c6; 6 Pgl—f3 0—0; 7 0—0 d7—d5. De z.g. „normaal-stelling" van deze va riant, die zeer veel is gespeeld in het vorige kandidatentoernooi 8 a2— a3 Lb4xc3; 9 b2xc3 d5xc4; 10 Ld3xc4 Dd8—c7; 11 Lc4—d3 e6—e5; 12 Ddl—c2 Lc8g4 Deze stelling is in de laatste jaren aan een zeer uitgebreid onderzoek onderworpen, be halve de tekstzet is ook 12Te8; 12. De7 en 12Td8 gebruikelijk. 13 Pf3xe5 Pc6xe5; 14 d4xe5 Dc7xe5 De kaarten liggen thans op tafel: wit heeft het loperpaar en een pionnenmeerderheid in het centrum, zwart daarentegen een meer derheid op de damevleugel. 15 f2—f3 Lg4—d7 In aanmerking kwam ook 15Le6. 16 Tfl—el? Sterker is 16. e4 volgens de tot dusver op- fedane ervaringen. In de partij Tuiman passkv fMoskou 1954) volgde verder 16. - - -, c4, 17. Le2, Dc5 4- 18. Khl. De nu volgende zet is al sedert enige jaren bekend en wordt als gunstig voor zwart be schouwd. Een opvatting waarvan Geiler ver moedelijk wel op de hoogte was. 1 6Ld7—a4 Deze loper mag wegens het antwoord 17. - - -. dxc3 niet genomen worden. 17 Dc2—b2 Ta8—d8; 18 Ld3—fl b7—b6; 19 c3—c4 Tf8e8 De inval 19. - - -,. Dxb2; 20 Lxb2, Td2 heeft na 21. Lc3, Tc2; 22. Te cl geen uit werking. 20 Db2xe5 Te8xe5; 21 Lcxb2 Te5—e6; 22 e3—e4 Pf6—d7 Dit paard is onderweg naar het waarde volle steunpunt op d4. 23 e4e5 Pd7—b8. 24 Lfl—e2 Pb8c6 Op 24. - -, Td2; 25. Lc3: Tc2 kon 26. Ldl, Txc3; 27. Lxa4 volgens waarna 27. - - -, Txc4 op 28. Lb3 faalt. 25 Le2—dl Wit moet wel afstand doen van het loper paar, aangezien de dreigingen langs de open d-lijn anders te gevaarlijk worden. 25.La4xdl; 26. Talxdl, Td8xdl. Een andere mogelijkheid was 26. - - -. Pd4; 27. Lxd4, Txd4; 28. Txd4, cxd4. 27 Telxdl Kg8—f8 Natuurlijk niet 27. - - -, PxeS? 28. Td8 en mat op de volgende zet. 28. f3—f4 Pc6—a5 Herinnert wit aan de zwakte van zijn c-pion. 29. Tdl—cl Te6—e8; 30. Kgl—f2 Te8—d8; 31. Kf2e3 De koning komt juist op tijd om de zwarte toren het binnendringen te beletten. 31Kf8e7; 32 f4—f5 g7—g6; 33. g2g4 g6xf5; 34 g4xf5 Td8—g8 Hierna kan wit het binnendringen van de zwarte toren niet langer beletten de situatie is kritiek voor Geiler. 35. Ke3—f4 Op 35. Tc2 volgt 35.Tg4; 36. Kd3, Tf4: 37. f6 Ke6 en alle witte pionnen zijn zwak. 3 5Tg8—g2; 36 Lb2—c3 Geiler is er de man niet naar om zijn nood lot. in lijdzaamheid af te wachten. Daarom doet hij nog een uiterste poging. 36 - - - Pa5xc4; 37 Lc3—el Pc4—b2 Dreigt 38. - - -, Pd3 -f en voorkomt de dreiging 38. Lh4 Kf8; 39. Tdl. 38 Lel—h4 Ke7—f8; 39 Kf4—f3 Tg2—d2; 40 e5e6 f7xe6; 41 f5xe6. Afgebroken. De stand is: Wit (Geiler): Kf3, Tel, Lh4, pionnen a3, e6 en h2. Zwart (Spassky): Kf8, Td2, Pb2, pionnen a7, b6, c5 en h7. Vervolg? Naar wij vernemen is er thans een beslis sing gevallen over de vraag wat er dient te gebeuren indien twee of meer spelers te zamen op de le plaats eindigen. Als dat twee spelers zijn, wordt er een tweekamp van 4 partijen gespeeld, zijn het er echter drie dan zullen er in totaal 12 par tyen moeten worden gespeeld en mochten er vier spelers gelijk eindigen dan zal een dubbelrondige vierkamp de beslissiing moe ten brengen. Het is de bedoeling dat de eventuele beslissingswedstrijd direct komt aan te sluiten op het toernooi. Er is nog geen beslissing genomen over de plaats waar ge speeld zal moeten worden. Wel wordt in dit verband Leeuward' genoemd. Op maandag 30 april zal op het HFC-terreln in Haarlem het jaarlijkse toernooi tussen zes jeugdelftallen van HVV en HFC om de dr. van Moorselbeker gehouden worden. Dr. van Moorsel, een bekende oud-scheids- rechter, heeft deze beker in 1948 uitgeloofd om de band tussen de jeugd van HVV en HFC te verstevigen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tietjerk (toez.) L. v. d. Peut te Eist (U.)te Papendrecht J. Zwijnen- burg te Kinderdijk; door de prov. kerk vergadering van Gelderland (voor bijz. werkzaamheden) M. J. Schopenhauer te Schoondijke. Aangenomen naar Lage Zwaluwe J. Hettinga te Vuren en Dalëm. gedankt voor Norden E. J. Schimmel te Hei- en Boeicop. Geref. Kerken art. 31 K.O. Blijkens het Handboek van de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. zijn deze kerken over 1955 van 300 op 302 ge komen door instituering van de kerken van Amersfoort-West, Enschedé-Zuid en Koudum. De kerk van Semarang werd op geheven.- Het aantal dienstdoende predi kanten steeg van 203 op 210. Het aantal vacatures daalde van 100 op 95 en het zie lental steeg van 92.383 op 93.237. Beroepen te Noordbergum D. Berghuis, kand te Groningen. Aangenomen naar Valthermond-2e Ex- loërmond K. G. Smouter, kand. te Breda. Matroos Joep zorgde voor het verdwaalde schipbreukelingetje. Hij gaf 'm een kroes heerlijke thee, en dat vond Boeboema lekker; want o, wat had hij een dorst ge leden! En lekkere zeekaak kreeg hij ook. Toen Boeboema wat op zijn gemak gekomen was, begon Joep met hem te praten; nu hoorde hij hoe het kwam, dat de kleine Boeboema daar zo moederziel alleen in die kano op de wilde zee terecht gekomen was. 27-28 Uit een betalingsbalansnota, die de minister van Financiën aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, blijkt, dat het lopende betalingsverkeer met het buitenland in 1955 op kasbasis een overschot voor ons land heeft opgeleverd van f 248 miljoen, tegen in 1954 en 1953 respectievelijk f 491 en f 1279 miljoen. De dalende tendens van het overschot, die na 1952 viel waar te nemen, heeft zich dus in 1955 voortgezet. In 1955 werd nagenoeg een evenwichtstoestand bereikt. Een marge van 1 percent kan bij de bestaande grote mate van vrijheid in het handels- en betalingsverkeer nauwelijks van betekenis worden geacht. Niettemin is met deze marge van 1 percent een bedrag van een kwart miljard gulden gemoeid, een gezichtspunt, dat bij een beoordeling van de omvang der beschikbare goud- en deviezenreserves niet uit het oog mag worden verloren. Een opmerkelijk verschijnsel is, zo wordt in de nota gezegd, dat het negatieve saldo van de goederenbalans op basis van de ge corrigeerde transactiegegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek daalde van f 1.915 miljoen in 1954 tot f 1856 mil joen in 1955, terwijl daarentegen volgens de gegevens op kasbasis een stijging met f 707 miljoen viel waar te nemen. Hierin komt duidelijk de invloed op de goederen balans van de verlening van kortlopende handelskredieten tot uiting. Een ander verschijnsel, dat in de nota van belang wordt geacht voor de beoor deling van het betalingsbalansverloop, be treft de voorraadvorming van het bedrijfs leven, die in overgrote mate uit ingevoer de grondstoffen bestaat. De voorraadvor ming in 1955was ongeveer in overeen stemming met de toeneming van de bin nenlandse bedrijvigheid. Indien in 1954 geen abnormale voorraad vorming zou zijn voorgekomen, zouden de verminderingen van het positieve saldo op kasbasis van 1953 op 1954 respectievelijk van 1954 op 1955 niet bijna f 800 miljoen respectievelijk rond f 240 miljoen hebben bedragen, doch naar schatting bijna f 350 miljoen en f 700 miljoen. Het nationale besparingsoverschot, tot uiting komende in het positieve betalings balanssaldo op lopende rekening ten be drage van f 248 miljoen werd bijna geheel, voor f 228 miljoen aangewend ter finan ciering van netto kapitaalexport. De goud en deviezenvoorraad onderging daardoor slechts een geringe stijging, namelijk met f 20 miljoen. Het kapitaalverkeer voor rekening van de overheid gaf van 1954 op 1955 een ster ke daling van de netto uitgaven te zien, in het bijzonder in verband met een aanzien lijke vermindering van het bedrag aan ver vroegde aflossingen op de buitenlandse staatschuld. Daartegenover stond in de particuliere sector van de kapitaalrekening een belangrijke vermindering der netto ontvangsten. Uit verschillende gegevens blijkt, dat er de laatste jaren overwegend invoer van risico-aanvaardend en uitvoer van risico mijdend kapitaal heeft plaatsgevonden. Aan te nemen valt, dat de huidige struc tuur van het kapitaalverkeer met het bui tenland bijdraagt tot de voorziening in de binnenlandse behoefte aan risicoaanvaar- dend kapitaal. Minister Van de Kieft zegt nu in de nota dat het totale resultaat van de betalings balans in 1955 op zichzelf tot verheugenis kan stemmen. Niettemin wijst hij op en kele factoren, die nopen tot waakzaam heid voor de naaste toekomst. In een situa tie waarbij niet alleen vrijwel alle be schikbare krachten in het produktieproces zijn ingeschakeld, maar bovendien nog een betrekkelijk grote onbevredigde vraag naar arbeidskrachten valt waar te nemen, behoeft er slechts weinig te gebeuren om het slechts geringe .betalingsbalansover schot op lopende rekening in een tekort te doen omslaan. Door een gezonde monetaire politiek zal er naar moeten worden ge- Toen trein 2249, die om 16.50 uit Haar lem naar Velsen-IJmuiden-Oost vertrok, bij de overweg in de Wüstelaan in Sant poort aankwam, bemerkte de wagenvoer der dat de spoorwegbomen geopend waren. Hij wist de trein op de overweg zelf tot staan te brengen. Gelukkig deden zich hierbij geen ongelukken voor. Wat de oor zaak ervan is, dat de ter plaatse bediende overweg niet gesloten was, is nog niet be kend. De trein ondervond een vertraging van twee minuten. streefd, het totaal der binnenlandse beste dingen binnen aanvaardbare grenzen te houden. Bovendien moet op langere termijn ge zien een verdere versterking van de de viezenreserve gewenst worden geacht, dit alleen reeds vanwege de toenemende om vang van de internationale handel. Voorts is het om verschillende redenen van be lang, dat ons land tot een zekere mate van netto kapitaalexport in staat zal zijn. WASHINGTON (Reuter Twee leden van de Russische UNO-delegatie zijn dooi de Amerikaanse regering uitgewezen om dat hun aanwezigheid in de Verenigde Sta ten „niet langer gewenst" is wegens hun optreden in de zaak van de vijf Russische zeelieden die asiel in de Verenigde Staten hadden gevraagd doch onlangs onverwacht naar de Sovjet-Unie zijn teruggekeerd. De Amerikaanse regering beschuldigt Alexander Goeryanov, een attaché, en Ni kolai Toerkin, derde secretaris van de Sovjet-delegatie, er van dat zij hun offi ciële bevoegdheden te buiten zijn gegaan. Volgens ambtenaren heeft Toerkin de zee lieden uitgeleide gedaan. De vijf behoor den tot de bemanning van de tankboot Toeapse, die anderhalf jaar geleden door de Chinese nationalisten in de Straat van Formosa in beslag is genomen. In een Amerikaanse protestnola wordt ook critiek geleverd op de leider van de Sovjet-delegatie bij de UNO Sobolev, die bij Üet vertrek dei- zeelieden tussenbeide wilde komen, toen immigratie-ambtenaren een gesprek met de vijf mannen hadden. Sobolev had dit gedaan „ondanks de aan wezigheid van een geaccrediteerde verte genwoordiger van de Sovjet-ambassade te Washington". Ambtenaren verklaren, dat Sobolev optrad als consulaire ambtenaar, hetgeen ongepast is voor een lid van een UNO-delegatie. De actie werd genomen nadat een onderzoek was ingesteld naar beweringen, dat Sobolev en zijn staf pres sie hadden uitgeoefend op de zeelieden. Enkelen noemden het geval „diplomatieke ontvoering". Dr. De Waal: „Deze tijd stelt aan het onderwijs andere eisen" De staatssecretaris van Onderwijs, mej. dr. A. de Waal, heeft het gymnasium, dat is verbonden aan het nieuwe Kruisheren klooster te Amersfoort, geopend. „De tijd waarin wij leven," zo zei dr. De Waal, „stelt aan het onderwijs andere eisen. We voeden de jeugd op voor een toekomst waarvan de structuur nog on duidelijk is. We kunnen de jeugd geen pas klare oplossingen geven. Meer dan ooit zullen wij de jeugd in persoonlijk contact moeten naderen. Het gaat om de geest, waarin het onderwijs geschiedt en om de achtergronden van de opvoeding." Mej. De Waal zei de geestelijke rijkdom van de orde persoonlijk te hebben ervaren. In dit werkmilieu moet het mogelijk zijn behalve het verwerven van gedegen kennis uit te groeien tot voor de maatschappij levende, evenwichtige mensen," aldus mej. dr. De Waal. Bijna zesduizend gulden. De collecte, die ten bate van de Algemene Nederlandse Inva liden Bond van 1217 en van 1924 maart gehouden werd, bracht een bedrag van f5988.06 op. 7) Hoe laat was het eigenlijk? Aggie knipte het bedlampje aan en keek op haar wek ker. Het was kwart over drie. De voet stappen in de kamer boven waren niet meer hoorbaar. Misschien had meneer Lo- vejoy vanuit zijn raam haar licht zien aanknippen en besefte hij dat hij haar wakker had gemaakt Aggie draaide het licht weer uit. Haar raam stond half open. En opeens wist Ag gie heel zeker, dat het geluid, waardoor ze wakker was geworden, van buiten was ge komen. Het waren niet de voetstappen in de kamer boven geweestHet was thans weer volkomen stil. Wat voerde me neer Lovejoy uit? Stond hij roerloos ergens in zijn kamer? Nee, peinsde Aggie, dat kon het niet zijn. Toen ze die voetstappen hoor de, was hij waarschijnlijk bezig geweest, terug naar zijn bed te gaan. Ze herinnerde zich opeens, dat hij zijn schoenen één voor één op dé grond had laten vallen. Hij scheen ze weer aangetrokken te hebben om naar de badkamer te gaanMaar dit keer had ze hem de schoenen niet horen uittrekkenLag hij er thans mee in bed? Het was allemaal heel merkwaardig. Aggie lag over een en ander nog wat na te piekeren, maar tenslotte viel ze weer in slaap. III, De volgende morgen zag Aggie er aan het ontbijt vermoeid uit. Het late naar bed gaan en de onderbroken nachtrust hadden haar geen goed gedaan. Teresa, die tot één uur 's nachts gedanst had, zag er daaren tegen stralend en volkomen fris uit. „Ja, als je jong bent", dacht Aggie enigszins spijtig, „doet een korte nachtrust je niets." „Hoe was het feest?" vroeg Kate, terwijl ze een grote schaal gebakken eieren met ham op tafel zette. „Heel gezellig! Ik heb me uitstekend vermaakt", antwoordde Teresa. „Ik ge loof niet, dat ik vanmorgen zin in eieren heb." „Jij éét een ei", zei Kate nadrukkelijk. „Daar word je sterk van. Je grootvader de Heer zegene zijn gedachtenis zei al tijd, dat- er niets ging boven een paar ge bakken eieren om de dag mee te beginnen. Hij at er elke morgen drie! Ik zou niet met minder toe kunnen, zei hij altijd." „Hij had een fantastische eetlust", viel Aggie haar zuster bij. „Geen wonder trou wens, zijn lengte in aanmerking genomen! Hij was 1,95 m en woog bijna 200 pond." „Eén en al bot en spier was hij", zei Kate. „Geen onsje vet te veel! „En zacht als een lam, behalve wanneer hij wat te veel had gedronken", voegde Aggie er aan toe. „En dat gebeurde eigenlijk alleen tijdens de kermis. Herinner je je Kate, die koste lijke kermissen?" „Of ik me die herinner! Weet je nog wel toen Tom Cossedy „Die lafaard", onderbrak Aggie haar vol minachtig, „die altijd wilde vechten en als het hem te bond werd, pa te hulp riep. „Maar wat was pa boos, toen ze Tom op een keer in de cel opsloten", zei Kate zich verkneukelend in de herinnering, „woe dend was hij op de politiemannen...." Teresa kende al deze verhalen uit de oude tijd in Ierland. Ze had ze eindeloos vaak gehoord, maar glimlachte steeds weer toe geeflijk, als haar tantes deden alsof ze haar deze verhalen voor de eerste keer vertel den. De jeugdherinneringen uit Ierland be tekenden zoveel voor henNa enkele ogenblikken kwam Kate echter weer op het bal terug. „Hoe vond Laura's professor meneer Thomas?" wilde ze weten. „O, ze konden uitstekend samen op schieten", antwoordde Teresa, terwijl ze aanstalte maakte om naar haar werk te gaan. „Ze behoren tot hetzelfde soort, be grijpt u!" Ze was verdwenen, voordat Kate een discussie kon beginnen over het oudevrij- sterbestaan, dat een over-kritisch jong meisje te wachten stond Na Teresa's vertrek, bleef Kate niet lang meer aan de ontbijttafel zitten. „Ik ga vandaag de provisiekamer een beurt geven", kondigde ze vol energie aan, terwijl ze de ontbijtrommel begon weg te ruimen Ze had altijd een zeer kordate ma nier van optreden. Aggie voelde zich zo vermoeid, dat ze liever niet dacht aan het werk, dat haar wachtte. Ze moest de bed den opmaken en de kamers op de eerste en tweede etage aanstoffen en op orde brengen. Ze kon Kate niet zeggen, dat ze zich erg moe voelde. Deze zou onmiddellijk met het verwijt komen, dat ze veel te lang had zitten lezen. Op de eerste etage waren vijf kamers in orde te maken, plus een badkamer en Aggie's eigen kamertje. Toen ze met deze verdieping klaar was, ging ze naar de tweede etage. Ze deed eerst de twee kamers aan de voorkant en bewaarde de kamer van meneer Lovejoy tot het laatst. Voor zover ze kon nagaan, moest hij nog in bed liggen! Ze had hem die morgen nog niet gehoord. Ze klopte op zijn deur, maar toen ze deze even later opende, bleek er niemand aanwezig te zijn. En dat niet alleen, maar meneer Lovejoy had zelfs zijn bed helemaal niet beslapen! Een kussen lag op de vloer en de bedsprei hing schuin op de grond, maar de dekens waren niet teruggeslagen. Meneer Lovejoy had zich er blijkbaar bovenop laten vallen en niet meer de kracht gehad om onder de dekens te kruipen „Allemensen", mompelde Aggie, „je zou zeggen, dat hij, om de schijn te redden, bij het opstaan toch wel de dekens had kun nen terugslaan Ze voelde zich niet op haar gemak. Meneer Lovejoy had het blijkbaar hele maal niet belangrijk gevonden w.ajt men dacht.En dat was heel ernstig? Ze liet haar blik vol afkeuring door de kamer gaan en het viel haar opeens op, dat het raam wijd openstond en de gordijnen haar buiten woeien. Het was een kille aprilmorgen. Meneer Lovejoy had wel de moeite kunnen nemen om de ramen te sluiten! Dacht hij soms dat de oliestook niets kostte.Ge- ergerd liep Aggie op het raam toe om het te sluiten, terwijl ze zich naar buiten boog, om de gordijnen te grijpen, keek ze even naar beneden. Er lag daar iets beneden op de stenen trap naar de kelderHeel langzaam drong het tot haar door wat het was: er lag een man met het hoofd naar beneden en de benen uitgespreidMet een gesmoorde gil trok Aggie haar hoofd terug en rende de kamer uit. Ze holde de twee trappen af en kwam hijgend bij Kate in de keuken binnenstormen. Ademloos zonk ze neer in een stoel. „O, lieve hemel, Katemompelde ze, wezenloos voor zich uitstarend. Kate keek haar verbaasd aan. „Wat mankeert jou?" vroeg ze op scherpe toon. op de trap naar de kelder," hijgde Aggie onsamenhangend, terwijl ze met een vinger in de genoemde richting wees. Kate scheen opeens minder geïrriteerd. Wat het ook mocht zijn, dat haar zuster een doodschrik had bezorgd, het was in Krachtens de bepalingen der geldende loonregelingen in de bouwnijverheid is de aanstaande Koninginnedag gelijk gesteld met een algemeen erkende Christelijke feestdag. Als regel zullen de werkzaamheden op die dag derhalve volledig stilstaan. Wel mag in bijzondere gevallen, ter uitsluitende be oordeling van de werkgever, arbeid worden verricht, maar niemand kan daartoe ver plicht worden. Bij eventuele arbeid op deze dag heeft de werknemer recht op dubbel loon. Op bevrijdingsdag zullen de werkzaam heden in het bouwbedrijf normaal door gang vinden. In Covent Garden en op de Londense markten in het algemeen wordt geklaagd over de slechte kwaliteit van de Neder landse oude aardappelen, die kort geleden zijn aangevoerd. De handelaren zijn van mening, dat men overhaast grote hoeveel heden aardappelen heeft verzonden, in verband met het tijdstip, waarop het ex portverbod van kracht werd, en dat vele aardappelen van aanzienlijk slechtere kwaliteit waren, dan de gebruikelijke Ne- derlandsee exportnorm. In kringen van Covent Garden is men van mening, dat hierdoor het Nederlandse prestige wordt geschaad. Nijmegen. Kandidaatsexamen Rechten: E. M. A. Mares, Maastricht; W. G. Vloet, St. Hubert; mej. P. M. Th. Wagenaar, Vught. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: St. Steunebrink, C. Broek- huijzen, H. A. Smits, P. Borsje, allen te Am sterdam; P. Hulsman, Urk. Artsexamen le gedeelte: mej. H. A. Noe, Bussum; L. Holst- voogd, J. Th. Sard, J. Alkema, J. E. Japikse, J. A. J. Vergroesen, O. Kluft, allen te Am sterdam; H. B. Deitmers, Purmerend. Bevor derd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Een Onderzoek naar de Chemische Bouw van de Intercellu laire Tussenstof van Enkele Bindweefsels" G. J. M. Hooghwinkel, geboren te Arnhem. Doctoraal examen Psychiologie: mej. E. A. Govers, Koog a. d. Zaan. Kandidaatsexamen Psychologie: mevr. C. L. van der Meijden— Spanjaard, Amsterdam; D. H. Grunwald, Bergen. Kandidaatsexamen Wis- en Natuur kunde: L. H. Veldhuyzen, Bussum. Doctoraal examen: mevr. E. Th. C. Kornerbakels, Am sterdam; L. A. Donk, Amsterdam. Doctoraal examen Natuurkunde: A. J. Bosman en H. J. van Daal, beiden te Amsterdam. Doctoraal examen Scheikunde: D. H. Deul, Diemen. RONDE VAN NEDERLAND ETAPPE 4a. b 9AUGUSTUS 1956 4a Lengte 107 km Mil. sprint 4 Afgelegde km ANDVOQRT AMOCM. WOUT 4b PLOEGENTIJDRIT 10 ronden circuit Varken, oord totaal 10 km De vierde étappe van de wielerronde van Nederland, die op donderdag 9 j augustus wordt verreden, bestaat uit twee helften: de eerste helft is een wegwedstrijd van Zandvoort naar Rot-{ terdam (107 km.) over de volgende rou-< te: Zamdvoort, Bentveld, Aerdenhout, Vogelenzang, De Zilk, Ruigenhoek,\ Noordwijkerhout, Noordwijk, vliegveld Valkenburg, Wassenaar, 's-Gravenhage,\ Scheveningen, Loosduinen, Monster,', Naaldwijk, Maassluis, Vlaardingen,\ Schiedam, Rotterdam. Daarna volgt een ploegentijdrit op het circuit Varkenoord in Rotterdam over i tien ronden van 10 km. xooooxcooonoccc ieder geval iets echts, het was werkelijk heid en geen verbeelding. Zonder verder iets te zeggen, liep ze naar de achterdeur, welke ze met een kordaat gebaar open gooide. Aggie hoorde haar zuster uitroe pen: „Allemensen, wat zuilen we nu be leven!" En het volgende ogenblik holde Kate al in de richting van de telefoon, terwijl ze Aggie toeriep: „Het is meneer Lovejoy!" Meneer LovejoyAggie had het on middellijk begrepen, maar ze had het niet willen geloven. „Verbindt u mij met de politie," hoorde ze Kate op afgebeten toon door de telefoon zeggen. En toen de verbinding tot stand kwam, zei Kate, zonder trilling in haar stem: „Er ligt hier een man dood. Nee, ik weet niet wat er met hem gebeurd is." Aggie, die het afschuwelijk vond om dit te horen, luisterde ondanks zichzelf gefas cineerd. Kate gaf haar naam en adres op. Ze was als een rots, dacht Aggie; je kon je altijd aan haar vastklemmen, je kon altijd op haar rekenen. Nooit verloor ze haar hoofd. Kate was het die de politie inzake meneer Lovejoy op de hoogte bracht, terwijl zij Aggie zat te bibberen van de zenu wen (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 8