Sober jubilerende N.Z.H. voorziet weer krapper marges tussen baten en lasten Investering in nieuwe bussen nadert de tien miljoen Onderwijzer kreeg aanstelling als ingenieur bij Sociale Zaken DUBBELTJES MET MILJOENEN LINOFELT SMYRNA- KARPETTEN KASHMIR MiddenstandLscongres van de V.V.D. Garantie en subsidie voor Porgy and Bess Drie jaar geëist tegen 18-jarige inbreker Nederlands Padvindsters- gilde bestaat 40 jaar Amsterdam blijft bouw vakarbeiders aantrekken Huid genezing DONDERDAG 2 6 APRIL 1956 Wankel evenwicht Dr. G. D. A. baron van Lynden volgt wijlen mr. Jaspar op Vet van de ketel A niputatie Oud-politieman deed t poging tot chantage Geschenk van 250 baby- uitzetten voor Thessalië Weekstaat Nederlandsche Bank: voorschotten met 200 miljoen verminderd Gemeenteraad stelt f 35.000 voor faciliteiten beschikbaar Puistjes verdrogen door Purol-poeder Fokker-Friendships voor Australië Ds P. Zandt 50 jaar predikant Bedrog werd pas na half jaar ontdekt Eendags-staking om de drie percent Vrachtauto geramd door trein op onbewaakte overweg Vier Brabantse gemeenten gaan in combinatie 5000 woningen bouwen Examens Mr. dr. M. Koster overleden Jeugdprogramma van Indra Kamadjojo Al brengt de zomerdienstregeling van de N.Z.H., waarvan wij gisteren reeds de voor Haarlem en direkte omgeving belangrijkste wijzigingen meedeelden, weinig nieuws, de veranderingen welke de directie bekend maakte tonen aan, dal men in het hoofdkantoor van de vervoermaatschappij aan de Leidsevaart erop uit is enerzijds een zo hoog mogelijke service te bieden aan het reizend publiek, maar dat men er anderzijds naar streeft ook de rentabiliteit van het be drijf zo lang mogelijk in stand te houden, opdat voldaan kan worden aan wat het vergunning verlenend gezag heeft omschreven als een „duurzame en redelijke vervoervoor- ziening". Het afgelopen jaar is voor de N.Z.H. zeker niet slecht geweest men fluistert reeds over een winst van 1,6 miljoen gulden die een tot 8% gestegen dividend kan mogelijk maken én een aantal winstuitkeringen aan het personeel maar men moet niet vergeten, dat de winsten op de tramlijnen slechts bestaan bij de gratie van een reeds geheel afgeschreven materieel: moest men de exploitatie- uitkomsten berekenen op basis van de vervangingswaarde dan zouden de tramlijnen ernstige verliezen opleveren. Datzelfde geldt trouwens in zekere zin ook voor de bus lijnen: het Haarlemse stadsnet immers, waarop over de jaren 1951 tot en met 1953 een verlies werd geleden van f 351.154.— of bijna 73 cent per hoofd van de bevolking, is op het ogenblik niet verliesgevend meer, maar dat is voor een flink deel het gevolg van de van acht tot tien jaar ver- afschrijvingstermijn der bussen. Het merkwaardige van een vervoerbedrijf is vooral, dat enerzijds de tariefopbouw een dubbeltjeskwestie is, maar dat de investe ringen bij miljoenen gerekend worden. Wanneer straks de 85 Leylandbussen voor de interlokale lijnen (65 voor Amsterdam- Zandvoort en 20 voor de te „verbussen" tramlijnen van Leiden naar Katwijk en Noordwijk) door Werkspoor-Utrecht van een carrosserie voorzien zijn, betekent dat een investering van een dikke vijf miljoen. Dit bedrag gevoegd bij de ruim drie mil joen voor de 55 nieuwe Haarlemse stads bussen (waarvan het laatste exemplaar vóór de ingang van de nieuwe zomerdienst regeling op 6 mei wordt verwacht) levert een totale investering van ongeveer achten- eenhalf miljoen op in enkele jaren tijd. Daarbij komt dan nog de bouw van het nieuwe garagecomplex aan de Leidsvaart. Tegen die achtergrond moet men de maatregelen zien die de directie van de N.Z.H. heeft getroffen om hgt evenwicht tussen kosten en inkomsten te handhaven. De nieuwe bussen maken in Haarlem op de lijnen 1 en 5 een rijtijdverkorting van en kele minuten mogelijk, juist voldoende om op elke lijn een bus uit te sparen. Dat scheelt in elk geval vijf chauffeurs, hetgeen in deze tijd van personeelsschaarste al evenmin te versmaden is. Datzelfde geldt ook voor de tweemansbediening, welke op de lijn Leiden-Noordwijkerhout wordt in gevoerd, waarbij de diensten naar Sancta Maria voortaan alleen op de bezoekuren van die inrichting bij wijze van pendel dienst tussen Noordwijkerhout-dorp en Sancta Maria worden gereden. Intussen gaat een dergelijke verkorting niet zonder weerstanden. De Rijksverkeers inspectie, niet ongevoelig voor de argumen ten der chauffeurs, was slechts bereid de nieuwe rijtijden bij wijze van proef goed te keuren. Maar het moet geregelde busklanten toch wel zijn opgevallen dat er met de nieuwe bussen nogal eens „getrokken" wordt. Eveneens dankzij het snellere materieel konden een paar kleine, maar nuttige uit breidingen van de dienstregeling op het Haarlemse stadsnet worden bereikt: een tien-minutenfrekwentie op lijn 3 van Bloe- mendaal naar Heemstede, omdat in de mid daguren die lijn het beter doet dan zij ooit heeft gedaan en vooral ook de gisteren door ons meegedeelde verlenging van lijn 6 via de Vlaamse weg tot de Rollandslaan. Tuindorp-Overveen krijgt nu zijn direkte verbinding met Diaeonessenhuis en Hout plein, een gerief vooral ook voor de bejaar den in „De Blinkert". In het kader van de hierboven gesigna leerde zo doeltreffend mogelijke aanwen- ADVERTENTIE van de Ned. Linoleumfabriek te Krommenie. Houtnerf, 200 br6.90 Moiré, 200 br7.9C Viitzeil, 200 br3.00 in de warme Oosterse dessins 280 x 200 voor slechts 125.00 510 x 225 voor slechts 159.75 Het vermaarde fabrikaat van v/d Brink Campman te Laren 180 x 125 95.00 200 x 140 119.00 300 x 200 254.00 325 x 225 310.00 Prima Kokos - Top-kwaliteit 100 breed 8.35 70 breed 5.50 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Tijdens de vergadering van het Benelux ministerscomité, die gisteren op het secre tariaat-generaal van de Nederlands-Bel gisch-Luxemburgse douane-unie is gehou den is dr. C. D. A. baron van Lynden aan gewezen als secretaris-generaal van de ra den van de Nederlands Belgisch Luxem burgse douane als opvolger van wijlen mr. Jaspar. Dr. baron van Lynden is thans onderdirecteur van de financiële afdeling van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. ding van het beschikbare vervoerspoten- tieel zal ook de positie van enkele verbin dingen van beperkt algemeen belang nog nader worden bekeken: Sassenheim-Post- brug-Oegstgeest-Leiden en de verbinding tussen de kust en de bollenstreek. Men houdt er dus in het ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de N.Z.H. on der leiding van de chef van de technische dienst, de heer H. J. Kapteijn, voortreffe lijk gemoderniseerde hoofdkantoor aan de Leidsevaart ernstig rekening mee, dat het vet in de komende tijd wel eens van de ketel zou kunnen zijn. Dat heeft de diréetie overigens niet verhinderd aan de door de regering bevorderde verruiming van de loon- en arbeidsvoorwaarden op de meest loyale wijze gevolg te geven. Men oordele: met Pasen werd een extra uitkering van twee procent gegeven,welke zich met Pink steren zal herhalen. Eind September wordt nogmaals één procent uitbetaald. Over het zesde procent is nog overleg gaande met de vakorganisaties. En wanneer straks op 13 juni officiële dag van het jubileum het personeel aan zijn huidige directeur een fleurige aankle ding van zijn werkkamer zal aanbieden, zoals het bij het gouden jubileum het inte rieur voor de vergaderzaal van commissa rissen en aandeelhouders voor zijn reke ning nam, mag men verwachten dat ook bij die gelegenheid de liefde niet van één kant zal komen. Intussen zal het 75-jarig bestaan (voor het overige een sobere, interne aangelegen heid) vrij spoedig worden gevolgd door een reeds lang verwachte, maar toch nog vrij onverwacht acuut geworden amputatie. Het Waterlandse deel van het net, de tramlijn Amsterdam-Volendam met de bij behorende scheepvaartverbindingen, zal immers op 30 September tot het verleden behoren. Op 1 oktober zal de Naco de ver binding tussen Amsterdam en Volendam met bussen gaan onderhouden, terwijl de rederij Koppe de bootdienst Volendam- Marken en de firma Bergman het pontveer tussen Valkenweg en Damrak zullen uit voeren. De diensten benoorden het IJ heb ben precies 25 jaar bij de N.Z.H.-familie gewoond. Zij werden overgenomen van de Eerste en Tweede Noordhollandse Tram wegmaatschappij in 1931 en toen op goed kope wijze (het was volop crisis) geëlectri- ficeerd. Een deel van het rollend materieel de motorwagens was afkomstig van In Bellevue te Amsterdam is woensdag een liberaal middenstandscongres gehou den, uitgaande van de landelijke midden standscommissie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. „Bij de VVD is een voortdurende belangstelling aanwezig voor de problemen van de middenstand en het zijn juist onze raads- en Kamerfracties die opkomen voor de belangen van de mid denstand in zijn geheel. Het gaat om het recht van de middenstand bij de komende regeringsperiode," aldus zei de voorzitter van de commissie, de heer D. W. Dettmeyer, in zijn openingswoord. Over „onrechtvaardigheden in de belas tingwetgeving" hield daarna de heer M. A. Wisse link, belastingconsulent te Amster dam, een inleiding. Hij zei onder meer, dat toen de overheid bezit ging vormen, de burger, die vroeger kon sparen, dit niet meer kon. De huidige belastingpolitiek en belastingheffing zijn daar de oorzaken van, aldus de heer Wiselink, die voorts betoog de, dat de staat een nationaal vermogen vormt om beter te kunnen uitdelen, opdat er gelijkheid van bezit komt. Hij keerde zich ook tegen wat hij noemde de exorbi tante progressie in de tarieven der belas ting. Dat het inkomen van de gehuwde vrouw bij' dat van haar man wordt geteld ncemde de heer Wisselink een absoluut onrecht. Het gevolg is zijns inziens dat noodgedwongen de extra inkomsten wor den verzwegen. Hij pleitte ervoor het be drag van 200, dat nu belastingvrij is als extra inkomsten, te verhogen tot 600. Aan het slot van de morgen hield mevrouw G. B. Ch. Sjollema's Jacob een pleidooi voor een groter maatschappelijke en politieke activiteit van de vrouwen, werkzaam in de middenstandsbedrijven en in daarmede verwante vrije beroepen. Bijna tweeënhalf uur heeft de Amster damse raad woensdagavond nodig gehad, alvorens de leden zich uitspraken (zonder hoofdelijke stemming) voor het verlenen van een garantie van 45.000 voor 20 voor stellingen van het muziekdrama „Porgy and Bess" in theater Carré te Amsterdam en voor een, door het P. v. d. A.-raadslid j dr. B. H. Sajet overgenomen, voorstel tot het' beschikbaar stellen van een subsidie van tén hoogste 20.000 voor een of meer goedkope voorstellingen van deze neger opera, in welke vorm ook. Dit laatste voorstel werd heftig bestreden door de VVD-woordvoerder, de heer Le Cavelier, en die der protestant-Christe- lijke-fractie de heer J. H. Meewezen. Beide fracties stemden dan ook tegen het sub- sidievoorstel, dat tenslotte met 33 tegen 5 stemmen werd aangenomen. de lijn Amsterdam-Zandvoort. Over de verbussing van het laatstgenoemde traject is nog geen nader nieuws bekend. Tussen Amsterdam en Haarlem zal de tram dus tot 1 januari 1957 blijven rijden, tussen Haar lem en Zandvoort tot 1 september van dat jaar. Intussen zullen de Heemstedenaren met vreugde vernemen, dat de zomerlijn naar Zandvoort niet alleen ook deze zomer van 6 mei af op zon- en feestdagen en van 1 juli af dagelijks zal rijden, maar dat het eindpunt in Zandvoort tijdelijk wordt ver legd naar de Watertoren wegens de par- keermoeilijkheden op de Krocht. Jammer voor de winkeliers in de Kerkstraat, die zo moeilijk afstand kunnen doen van de stoe ten dagjesmensen tussen tram en strand sjouwend met reistassen en schoppen en emmertjes, maar wel zo comfortabel voor de strandbezoekers, die de Kerkstraat ove rigens toch wel zullen vinden. Maar de heer Jui-rissen zei nadrukkelijk, dat het hier maar om een tijdelijke regeling gaat en dat dit niet wilde zeggen, dat straks ook de bussen uit Amsterdam naar de Watertoren zullen doorrijden. Maar hij wilde niet ont kennen, dat het een mooi eindpunt blijft. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage geëist tegen de 18-jarige assistent-steward Cornelis B. uit 'sGravenhage, die in oktober van het vorig jaar een tiental inbraken had ge pleegd. Samen met een vriend uit Amster dam trok hij er 's nachts per scooter op uit om in te breken. Er waren B. slechts enkele inbraken ten laste gelegd. Zij werden gearresteerd toen zij op het Waterloopïein in Amsterdam probeerden de gestolen waar te verkopen. Op het Cen traal Station hadden zij vier bontmantels, ontvreemd uit een winkel aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag, in bewa ring gegeven. B. vluchtte na enkele dagen uit een in richting in Amersfoort waar hij was on dergebracht. Hij ging naar Den Haag, vond een baantje als loopjongen bij een wijn handel, maar op de eerste dag dat hij er werkte, ging hij er met 2400 van door. De volgende dag werd hij gearresteerd aan de Duitse grens. Hij was op weg naar Wenen, welke stad hem zeer trok omdat zijn moeder een Oostenrijkse is. Er was nog 2100 over. De directeur van de Jeugdgevangenis te Zutphen had verklaard dat hij in zijn ge meenschap jongens als B. niet wilde heb ben. De verdediger, mr. G. L. Schim v. d. Loeff, zei dat B. een goed voorbeeld is van de hedendaagse massajeugd. De pleiter vroeg zich af of een lange gevangenisstraf enig heil zou uitrichten. Hij vroeg een lagere traf en streng toezicht. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. De officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo, mr. A. W. Rosingh, heeft een gevangenisstraf van acht maanden geëist tegen de 33-jarige oud-politieman, thans koopman J. J. B. uit Enschedé wegens poging tot afdreiging. B. had een brief ge schreven, waarmee hij iemand trachtte te bewegen tot afgifte van een bedrag van 25.000, als deze wilde, dat van hem geen onprettige dingen verteld zouden worden. Dit laatste zou een brandstichting betreffen in een Enschedése fabriek. In de brief had B. onder meer gezegd, dat hij wist dat drie mensen voor deze brandstichting verant woordelijk waren. De man, tot wie deze brief gericht was, wendde zich echter tot de Justitie, met het gevolg, dat B. in Utrecht werd gearresteerd en deze zaak dus, zoals de president, mr. M. L. D. van Walsem het uitdrukte „als een boemerang op zijn eigen hoofd was terechtgekomen". B. gaf thans toe verkeerd te hebben ge handeld. Hij zou toendertijd onder druk van bepaalde, moeilijke omstandigheden tot zijn daad zijn gekomen. De officier van Justitie, die de poging tot afdreiging bewezen achtte, zei dat de zaak van de brandstichting nog in onder zoek was. De chantage vond hij een ern stig misdrijf en het feit of de brandstichting al of niet is geschied vond hij niet ter zake doende. De raadsman, mr. Leppink, vroeg de gevangenisstraf tot het uiterste te be perken. Het Nederlandse padvindstersgilde bestaat in mei veertig jaar. Aangespoord door een indertijd door de Koningin gehouden rede hebben de leden zich gewend tot de UNICEF, welke organisatie momenteel ook in Thessalië werkt. De goede daad, welke de padvindsters zich hebben voorgesteld te verrichten, bestaat uit het vervaardigen van baby-uitzetten, welke momenteel reeds grotendeels gereed zijn en welke door de UNICEF naar Thessalië zullen worden ge zonden om aldaar via zuigelingen-consul tatiebureaus aan jonge moeders te worden uitgereikt. De uitzetten zullen op 22 mei tijdens de viering van het veertigjarig bestaan van het Nederlandse Padvindstersgilde op de Goudsberg te Lunteren aan de UNICEF worden overgedragen. Het totale aantal van de bovengenoemde uitzetten, welke zijn vervaardigd door meisjes van 7 tot 14 jaar van 80 a 90 districten uit het ge hele land met de hulp van ouderen, be draagt ongeveer tweehonderdvijftig. Iede re uitzet vertegenwoordigt een waarde van 60 a 70 gulden. Het transport naar Thessalië zal geschieden met welwillende medewerking van de KLM. Volgens de laatste statistieken sterven in Griekenland van iedere 1000 levend ge boren kinderen er 120 tot 140 in het eer ste levensjaar. Dit probleem vindt in hoofdzaak zijn oorzaak in de gebrekkige kennis van de moeders, in het ontbreken van inrichtingen, waar zij hulp en raad kunnen krijgen, en in nalatigheden en complicaties bij bevallingen. Dat veel kin deren nog voor hun eerste verjaardag sterven wordt grotendeels veroorzaakt door onvoldoende verzorging en voeding. De UNICEF verricht haar heilzaam werk thans in tweeënnegentig landen en bezit 6500 gezondheidscentra over de gehele we reld. Ze wordt gefinancierd door vrijwillige bijdragen, hoofdzakelijk afkomstig van re geringen. Dezer dagen heeft de Nederlandsche Bank medegedeeld, dat het tegoed, dat de handelsbanken verplicht zijn bij de Ne derlandsche Bank aan te houden, voor de periode 23 april tot en met 21 mei met 2 percent wordt verlaagd tot 8 percent. De handelsbanken krijgen nu wat meer arm slag. Het verplicht tegoed werd immers ge schat op circa f 525 miljoen en dit be drag wordt aldus verminderd met f 105 miljoen tot circa f 420 miljoen. Vele instel lingen hebben dan ook maandagmorgen onmiddellijk van de gelegenheid gebruik gemaakt om de dure voorschotten van de Nederlandsche Bank af te lossen. Volgens de verkorte balans van de Centrale Bank instelling zijn deze voorschotten met ruim f 200 miljoen gedaald tot f 76 miljoen, het geen toch nog een vrij hoog bedrag is. Het saldo van de banken verminderde van f 703 miljoen tot f 476 miljoen. Hier van kunnen f 200 miljoen reeds onmiddel lijk in de bovengemelde mutatie worden teruggevonden. Anderdeels hebben de ban ken voorzien in de gestegen geldbehoefte. De chartale geldhoeveelheid is met f 45 miljoen vermeerderd tot f 3.884 miljoen. Op de geldmarkt is de situatie intussen in zoverre verbeterd, dat kleine posten dag geld van eigenaar verwisselen. Daggeld doet echter nog steeds 11/4 percent. Uit de gegevens over de stand van het schatkistpapier blijkt, dat de schatkistpro messen in het binnenland met f 34 miljoen zijn verminderd tot f 196 miljoen en de schatkistbiljetten onveranderd bleven op f 2.882 miljoen. Het bedrag van de afge loste promessen zal waarschijnlijk wel in de eerste plaats ten goede zijn gekomen aan het saldo van de banken. Hiertegen over staat echter dat in de afgelopen week weer belastingen dienden te worden be taald aan het Rijk, waardoor dit geld ten goede is gekomen aan de Staat. Het saldo van de schatkist onderging dan ook geen wijziging van betekenis en bleef gehand haafd op circa f 402 miljoen. Voorts is in de afgelopen week de netto deviezenreser ve met f 12 miljoen aangegroeid tot f 1.388 miljoen. De goudvoorraad bleef ditmaal onveranderd op f 3.322 miljoen. De gemeente Amsterdam blijft bij haar voornemen het aantal bouwvakarbeiders voor de woningbouw in de hoofdstad te verhogen. Zij zal haar landelijk actie tot het werven van deze arbeiders blijven voortzetten, waarbij ten aanzien van het verlenen van financiële faciliteiten naar een nieuwe opzet wordt gezocht, Dit deelde de wethouder voor de Volks huisvesting, mr, R. van den Bergh, woens dag in de gemeenteraad mee naar aanlei- dmg van een voorstel 35.000 beschikbaar te stellen wegens de reeds toegezegde faciliteiten aan de ongeveer 100 bouwvak arbeiders, die naar Amsterdam willen komen. De regering had bezwaar geopperd tegen enkele details van de door Amsterdam ge voerde actie. Deze bezwaren betroffen de reis- en verlbijfkosten en een vergoeding voor transportkosten. Amsterdam zal nu ten aanzien van deze punten naar een meuwe opzet uitzien. De spoedige toewijzing van een woning aan gehuwde arbeiders blijft van kracht. Voor reeds in de hoofdstad werkzame bouwvakarbeiders zal eenzelfde regeling gelden, namelijk dat ook hun bij voorrang een woning in de nieuwbouw zal worden toegewezen. Van de 1200 sollicitanten zijn ongeveer 120 arbeiders uitverkoren. Zij zullen geleidelijk bij de Amsterdamse wo ningbouw te werk worden gesteld. De raad ging zonder hoofdelijke stem ming akkoord met het voorstel de reeds gedane financiële toezeggingen aan deze 120 arbeiders na te komen en hiervoor 35.000 beschikbaar te stellen. ADVERTENTIE Huidzuiverheid-Huidqezondheid De Australische minister van Burger luchtvaart, Athol Townley, heeft woensdag in Hobart (Tasmamië) bekendgemaakt, dat de aankoop van zes Fokker Friendship vliegtuigen door de Trans-Australia Air lines is goedgekeurd. De vliegtuigen, die begin 1959 afgeleverd zullen worden, zul len DC-3's vervangen. Zondag zal ds. P. Zandt uit Delft de dag herdenken, waarop hij 50 jaar geleden het predikambt in de Ned. Hervormde Kerk heeft aanvaard. In 1925 ontving hij eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus wegens zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer, waarin hij voor de Staatkundig Gerefor meerde Partij zitting kreeg. Van deze par tij werd hij na de dood van ds. G. H. Ker sten fractieleider. Ds. Zandt volgde ds. Kersten ook op als voorzitter van de Staatkundig Gerefor meerde Partij en als hoofdredacteur van het weekblad van deze partij „De Banier". Ds Zandt had voor zijn partij ook zitting in de Provinciale Staten van Zuid-Holland en in de gemeenteraad van Delft. Hij is het oudste lid van de Tweede Kamer. Een zich „ingenieur"' noemende inwoner van Boekelo, die slechts bevoegd is tot het geven van Lager Nijverheidsonderwijs, heeft kans gezien zich een half jaar lang te handhaven op het ministerie van Sociale Zaken als hoofdambtenaar-administrateur en hoofd van de afdeling Vakontwikkeling van het Rijksarbeidsbureau. Wel kregen zijn ondergeschikten na enkele maanden argwaan, omdat hun chef elk technisch in zicht bleek te missen, maar de heer W. zeg de desgevraagd steeds toe zijn „ingenieurs diploma" te zullen meebrengen. Zo heeft hij het bedrog tot februari we ten vol te houden hij werd in Novem ber 1955 aangesteld maar toen men hem per departementsauto naar zijn huis stuur de om de gevraagde papieren op te halen, viel hij door de mand. Alles wat „ir. W." kon tonen was een vakdiploma voor de smederij. Bij Koninklijk Besluit is hem nu per 1 mei eervol ontslag verleend. De afdeling Personeelszaken van het mi nisterie, waar de merkwaardig fout van de aanstelling werd gemaakt, is vermoedelijk geïmponeerd geworden door W.'s goede voorkomen en diens zelfverzekerde manier van optreden. Hij solliciteerde op postpa pier, waarop het briefhoofd onder zijn naam de vermelding droeg „elektrotech nisch en werktuigkundig ingenieur".Als zo danig werkte hij zelfs vier jaar bij de Ko ninklijke Nederlandse Zoutindustrie te Een aantal arbeiders van de machine fabriek Van de Pol te Nijkerk heeft het werk neergelegd wegens het niet-uitkeren van de 3 percent over 1955. De werkne mers hadden maandag een ultimatum aan de directie gesteld, om te vernemen of deze bereid was de 3 percent uit te keren. Toen de directie weigerde hierop in te gaan, legde men het werk neer. Later is met de directie een bespreking gehouden, waarbij de werknemers voor de keuze werden gesteld het werk te hervatten of te worden ontslagen. Alle arbeiders hebben de volgende dag het werk hervat. m hel Hollands Diep bij de Moerdijkbrug hebben deskundigen van het Nederlandse leger proeven genomen met een nieuw model jeep, dal door een speciaal aange brachte lucht-inlaat en een hoog uitmondende uitlaat geschikt is gemaakt voor het rijden onder water. Het voertuig wordt dan bestuurd door een kikvorsman. Foto boven: de amfibie-jeep verdwijnt onder water. Foto onder: de jeep is vrijwel geheel onder het wateroppervlak verdwenen en trekt een drijvend aanhangwagcntje met vier militairen erin. SsAÉIs; Woensdagmiddag om vijf voor vijf is d"e stoptrein Sit, bardMaastricht op de onbe waakte overweg aan de Vouwerweg te Ge leen in botsing gekomen met een met zand' geladen vrachtauto, bestuurd door de 19- jarige G. J. K. M. uit Heerlen. De vracht auto werd van achter geramd en naast de spoorlijn in de greppel gedrukt. De chauf feur bleef ongedeerd. De trein werd zwaar beschadigd. De remmen werden geblok keerd. Later is de trein naar het station Beek gesleept. De sneltrein, die om kwart voor zes -uit Sittard vertrok, stopte ter plaatse om de gestrande passagiers op te nemen. De chauffeur verklaarde, dat kinderen een ruit van de cabine van de auto hadden ingeworpen, waardoor hii schrok en op de overweg afremde. Boekelo. In de interlokale telefoongids kan men zijn naam nog steeds vinden met de letters „ing." er achter. Na de twijfel, in februari gerezen, deed men verdere navraag, waarbij bleek, dat de heer W. jarenlang technisch ambtenaar bij het Haagse Slachthuis was geweest. Toen hij hier was bevorderd tot technisch hoofd ambtenaar, ontstonden er dusdanige moei- iijkheden met zijn ondergeschikten, dat hij niet langer te handhaven was en moest worden ontslagen. Voor de oorlog schijnt hij werkzaam geweest te zijn bij een Olie maatschappij in Indonesië. Van de zijde van het ministerie wijst men er op, dat het ongebruikelijk is bewijs stukken te vragen van iemand, die zich „ing." noemt. „Op grond van onjuiste in lichtingen omtrent vooropleiding en antece denten is de heer W. destijds aangesteld. Toen bleek dat deze inlichtingen onjuist waren, is hem de gelegenheid gegeven eer vol ontslag aan te vragen", zo zegt men daar. De grootste vier gemeenten in Noord- Brabant, Eindhoven (150.000 inwoners), Tilburg (130.000), Breda (100.000) en 's-Hertogenbosch (66.000) zullen in com binatie in een periode van vijf jaar 5000 arbeiderswoningen doen bouwen door de N.V. Van Vliet en Van Dulsts Bouwbedrijf te Rotterdam. De aarmemingssom bedraagt 70.000.000. Behoudens goedkeuring der gemeenteraden zal in mei te 's-Hertogenbosch met de eer ste arbeiderswoningen worden begonnen. Door deze proef willen de vier Brabantse gemeenten trachten een snellere opheffing van de woningnood in ons land1 te bevor deren. De besprekingen begonnen in de cember onder leiding van de commissaris der Koningin in de provincie Noord-Bra bant, prof. dr. J. E. de Quay. Voor dit bouwen in combinatie is een extra bouw volume van 25% aan deze vier gemeenten toegekend. De oplossing van het woningvraagstuk denkt men te kunnen vinden in een wijzi ging van de huidige bouwmethode. Men verwacht alleen heil van een methode, ana loog aan die in het industriële prodnktie- proees. Alleen grote opdrachten maken het de aannemer mogelijk bepaalde investerin gen te doen en verzekeren hen van werk op lange termijn, zodat het personeelsver loop zeer belangrijk minder zal zijn, zo re deneert men. De proef behelst niet alleen de continubouw, maar evenzeer systeem bouw en daarenboven nog een normalisatie. Groningen. Kandidaatsexamen Economi sche Wetenschappen: Ph. de Buur, Gronin gen. Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde: D. Kleima, Warffum; P. Kuiper, Oldenholt- wolde (beiden wiskunde); E. F. J. van rug gen. Assen(scheikunde). Leiden: Doctoraal examen Natuurkunde:, J. R. van Geuns. Leiden. Nijmegen. Kandidaatsexamen Rechten: P. J. Dekker. Den Haag: W: A. J. M. School meesters. Echt; C. M. G. Vermeulen, Nij megen: C. A. F. M. Nuchelmans, Oud-Gastel. Utrecht. Doctoraal examen Tandheelkun de: P. Brasser, Katwijk aan Zee; H. van Eek, Driebergen; A. M. Hendrikse, Stoppeldijk; L. P. C. Lafere, Den Helder; J. H. M. Poels, Eiindhoven; H. Rauwerdink, Huis ter Heide. Kandidaatsexamen Pedagogiek: mevrouw Hirsch. Utrecht (cum laude). Kamdidaats- exameen psychologie: mej. C. J. van Bree- schoten, Zeist; mej. E. Hondius, Utrecht; C. M. Boom. Utrecht. Doctoraal examen psycho logie: mej. H. C. van Meer, De Bilt. Docto raal examen diergeneeskunde: P. L. Berg- ström. Utrecht. Dierenartsexamen: E. M. Duf our, Utrecht. In de ouderdom van 89 jaar is zondag in Oegstgeest overleden mr. dr. M. S. Kos ter. oud-lid van de Raad van Nederlands- Indië, oud-burgemeester van Hilversum en oud-secretaris-generaal van het departe ment van Koloniën. Het stoffelijk overschot van mr. dr. Koster is woensdag in alle stilte ter aarde besteld. De Oosterse danser Indra Kamadjojo heeft thans een speciaal jeugdprogramma samengesteld onder de titel „Mysterie en avontuur uit het oude Oosten", waarmee hi.i van 2 mei af geregeld op woensdag middagen in het Amsterdamse Minerva- pavil.ioen zal optreden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9