Bestuur Haarlems Speeltuin Verbond legt functie neer LOCOMOTIEF Minister Sociale Zaken besloot tot financiële medewerking Kopermuziek en carillonspel van trans van Grote Kerk Boeiend gesprek over oorlog en vrede tussen twee hervormden Kansen voor jongens en meisjes in het bedrijfsleven De kleintjes" tegen „de groten Contributie-verhoging leidde tot heftige debatten Frans Hals-delegatie verliet vergadering Consultatiebureau Orionzveg Hersengymnastiek op Grote Markt Ds. Buskes contra prof. Van Niftrik Voorlichting Gewestelijk Arbeidsbureau op ouderavond centrale school I VRIJDAG 27 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 21 Proeftijd NICO VAN SCHAGEN ZONEN Gierst}: 42"'- Haarlem - tel.17768 Burgerlijke Stand van Haarlem M otie De omwisseling van diamantjes Koopliedendie steentjes leverdenveroordeeld Orgelconcerten door Klaas Bolt Plannen voor ballonclub in Bloemendaal Medewerking gevraagd door Avan Geluk Het verkeersongeluk nabij Jan Gijzenbrug Haarlemse weekmarkten op de feestdagen Wijkcomité Haarlem-Oost hield bijeenkomst Herdenkingsbijeenkomst in Bloemendaal Ook een Herman Kruyder aangekocht Stembureaus in lokalen van speeltuinverenigingen Marionettentheater van BoscoSchmidt 99 99 DE JAARLIJKSE ALGEMENE VERGADERING van het Haarlems Speeltuin Ver bond die donderdagavond in de grote zaal van het Hervormd jeugdhuis aan de Scho tersingel in Haarlem werd gehouden heeft een bijzonder onprettig slot gekregen om dat de meningsverschillen bij de bespreking van de contributie-verhoging zo groot werden dat de afgevaardigden van de speeltuin Frans Hals zich gedwongen zagen mopperend de zaal te verlaten en dat de bestuursleden na langdurige discussies en enkele schorsingen besloten hun functies neer te leggen. Op een op 3 mei te houden vergadering van het verbondsbestuur zal men zijn houding nader bepalen en op een binnenkort uit te schrijven buitengewone algemene ledenvergadering zullen de leden dienen te beslissen of zij het bestuursvoorstel tot contributieverhoging alsnog kunnen aanvaarden of niet. De strijd speelde zich in hoofdzaak af tussen de grote en kleine verenigingen die res pectievelijk tegen en voor het voorstel waren hetgeen dan ook in de eerste stemming direct tot uiting kwam (15 voor en 18 tegen). Het merkwaardige was echter dat de vertegenwoordigersvan de grotere verenigingen pas na het verwerpen de consequen ties begonnen te zien zodat zij ijlings een motie voor herstemming indienden en ver volgens bij de tweede grote stemming zich afzijdig hielden. Dit alles was voor de voorzitter, de heer H. van Dijk, echter aanleiding om mede te delen dat het bestuur in zijn geheel zou aftreden omdat men deze gang van zaken onmogelijk kon aan vaarden, hetgeen zoals later bleek, door alle vertegenwoordigers betreurd werd., omdat men in nauwelijks een uur tijd het werk van enkele jaren het geraken tot een nieuwe organisatievorm door dit aftreden zag getorpedeerd. Het begon allemaal zo rustig. De heer Van Dijk kon tot grote tevredenheid van de aanwezigen namelijk mededelen dat bin nenkort de koninklijke goedkeuring van het verbond te verwachten was en vervol gens gaf hij een uitvoerig overzicht van de activiteiten van de diverse verenigingen gedurende het afgelopen jaar. Daarbij deelde hij nog mede dat er ook in 1956 weer vakantiekampen in de Bentveldse duinen gehouden zullen worden en tenslotte ver klaarde hij dat de raad voor de jeugd in Haarlem een sectie-speeltuinen krijgt, waarin ook een vertegenwoordiger van het verbond zitting zal hebben die dan alle wensen van het H.S.V. kenbaar kan maken. Ook de benoemingen van de leden in de diverse commissies leverden geen moeilijk heden op, evenmin als de bespreking van de diverse jaarverslagen. Toen was men na een korte pauze echter gekomen bij punt tien van de vrij uitvoerige agenda, de vaststelling van de ledencontributie met inbegrip van de bij dragen voor de onderscheidene fondsen. Verder is men overigens niet gekomen, want toen voorzitter Van Dijk tegen mid dernacht de vergadering sloot, was men nog steeds aan het discussiëren over dit punt. Het bestuursvoorstel hield de bekrachti- tiging in van het principe-besluit, genomen op de buitengewone algemene vergadering van 15 - december 1955, waarbu besloten werd de ledencontributie met ingang van 1 mei 1956 vast te stellen op twintig cent per lid per week: Bij dit bedrag zijn inbe grepen de gelden ten behoeve van het bouwfonds (vijf cent), het hekwerkenfonds (één cent), het speeltuin-werktuigenfonds (één cent), de verzekering van kinderen van leden en van leiders en leidsters (twee cent), terwijl bovendien om het getal rond te maken één cent ten goede zou komen aan de afdelingen. In de toelichting van dit voorstel werd er op gewezen, dat uit de instelling van het hekwerkenfonds blijkt dat het Haarlems Speeltuin Verbond niet heeft kunnen be reiken dat het onderhoud van de hekwer ken voor rekening van de gemeente komt. De penningmeester, de heer J. I. Jansen, lichtte het voorstel nog toe door erop te wijzen dat de leden per week op het ogen blik nog steeds dezelfde contributie (vijf tien cent) per week betalen als vóór de oorlog, hetgeen vooral met het oog op de steeds stijgende onkosten een te gering bedrag is. Voorts deelde de heer Jansen nog mede dat men de contributieverhoging kan aannemen met een proeftijd van een jaar, zodat men na afloop van deze periode nog aan de hand van de eventuele afname van het ledental kon vaststellen of de ver hoging gehandhaafd moest blijven ja dan nee. Deze woorden bleken echter bij de grote verenigingen weinig indruk te hebben ge maakt, want het voorstel werd verworpen met vijftien tegen achttien stemmen. Er heerste plotseling een andere sfeer in deze vergadering. De beide partijen hadden zich duidelijk uitgesproken. De grotere tuinen waren bevreesd voor een te groot ADVERTENTIE RIJWIELEN MEESTE SERVICE bij HAARLEM, 26 april 1956 GEHUWD: 26 april, C. G. J. M. Timmer en F. Th. Hulsebos; H. Buytenhuijs en C. F. Christoffels; D. Abbink en R. Erenstein; M. A. P. de Hilster en N. Verhoef; Ch. G. M. Raam en Th. M. Slebe; R. de Vos en P. van Hengel; K. Jongert en A. M. Brendel; L. A. Weber en M. A. Boom; Z. Oldenburger en M. V. Brakel; J. C. de Jong en L. J. Jansen van Galen; H. J. Oudhoff en H. M. Rijbroek; F. J. van Zijl en M. A. Ritsema; P. van der Spek en K. Tichelaar. BEVALLEN van een zoon: 20 april, L. C. S. de Briais Backer—Roggeveen; 25 april, J, Dekker—Teutscher: M. Dieterman—Buchel genaamd van Steenbergen; 26 april, W. G. Tademade Jong; Ph. Nijbroek—Decossaux. BEVALLEN van een dochter: 21 april, R. BakkerVisser; 24 april, P. H. Horeman Biemans; 26 april, Th. M. Nijman—van Bril; C. H. Duijffvan Zonneveld. OVERLEDEN: 24 april, G. van Saasen. 60 j„ Kamperlaan; W. J. Ch. de Vries, 55 j.. Zijl- weg; G. H. F van Weert, 78 j., Oranjeplein; 25 april, A. C. Timmer, 66 j., Santpoorter straat. ledenverlies bij een toch vrij geringe con tributieverhoging van vijf cent en de kleine verenigingen, die zelf de hekken onmoge lijk kunnen herstellen, maakten bij monde van de heer Dekker (Jeugdland) de grotere speeltuinen het verwijt dat deze te weinig oog hadden voor de vele (vooral financiële) problemen van de kleinere verenigingen. De heer Van Dijk schorste de vergade ring om de gedelegeerden in staat te stellen zich nader te beraden van welke gelegen heid de diverse afgevaardigden een bijzon der druk gebruik maakten. Toen reeds hoorden wij van enkele kanten verklaren dat het bestuur zeker zou aftreden. Dat de grote verenigingen dit nu ook weer niet bedoeld hadden, werd duidelijk direct na de schorsing, toen de heer Noorlander (Het Oosterkwartier) mededeelde dat enkele ge delegeerden van de grote verenigingen ge acht wilden worden hun stem niet te heb ben uitgebracht. Dit was uiteraard volko men in strijd met de reglementen, waarna dezelfde spreker een motie voor herstem ming indiende. Deze motie werd met 19 tegen 10 stemmen aangenomen. Vervolgens ging men opnieuw tot de stemming van het bestuursvoorstel over, waarbij de drie vertegenwoordigers van de speeltuin „Frans Hals" echter mededeelden dat zij niet meer aan het overleg wensten deel te nemen, waarop zij kwaad en mop perend de zaal verlieten. De tweede grote stemming had overigens toch tot resultaat dat het bestuursvoorstel met vijftien stem men voor, twee tegen en veertien onthou dingen werd aangenomen. Het dagelijks bestuur was niet verheugd. Integendeel, want even later deelde de heer Van Dijk mede dat het bestuur geen genoe gen kon nemen mét deze gang van zaken. Hij verklaarde dat de uitslag van de stem ming niet werd medegedeeld, hetgeen overigens weinig uitwerking had, omdat vrijwel iedereen zelf de stemming had opgenomen. De heer Van Dijk, die zichtbaar teleur gesteld was, deelde vervolgens mede, dat het bestuur de functies ter beschikking stelde en dat er binnenkort een buitenge wone algemene vergadering zal plaats heb ben, waarop deze kwestie opnieuw onder de loupe genomen zal worden. De heer Noorlander - een van de blanco stemmers - deelde vervolgens mede dat de grotere verenigingen zich van stemming hadden onthouden om het dagelijks ver bondsbestuur in de gelegenheid te stellen in functie te blijven en ook de N.U.S.O.- hoofdbestuurder, de heer Oostrom uit Am sterdam, was van oordeel dat met de mede werking van zowel de grote als de kleine tuinen onmisbaar is voor de hechte samen werking in een verbond. De heer Oostrom gaf als zijn mening te kennen dat de reor- ganisatievorm in Haarlem kennelijk nog niet doorgedrongen is tot de bestuursleden van de diverse verenigingen en hij raadde het verbondsbestuur aan zich niet van de wijs te laten brengen, maar aan te blijven. Opnieuw werd de vergadering geschorst, waarna de heer Van Dijk mededeelde dat het bestuur toch de functies ter beschik king blijft stellen. De buitengewone alge mene vergadering zal moeten beslissen of de voorgestelde contributieverhoging al dan niet aanvaard wordt. Van de uitslag van deze stemming zal dan afhangen of het bestuur zal aanblijven. Een ultimatum dus, dat vooral door de heer Noorlander bijzonder betreurd werd, omdat hij meende dat het bestuur nu het bestuursvoorstel aangenomen is, rustig kan aanblijven. De heer Van Dijk antwoordde echter dat het bestuur alleen verder wil werken, zolang men zich gesteund weet door alle leden van het verbond en hij wilde de afgevaardigden dan ook in staat stellen zich nader te beraden. Op 3 mei zal thans het verbondsbestuur bijeenkomen, waarna zo spoedig mogelijk een nieuwe algemene vergadering uitgeschreven zal worden. Toen schorste de voorzitter de vergade ring. waarna men nog geruime tijd in groepjes debatterend bijeen bleef. De rechtbank te Amsterdam heeft de 65-jarige Amsterdamse koopman W. V. veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar omdat hij aan een aantal inmiddels veroordeelde slijpers bij een groot diamantbedrijf in Amsterdam een partij kleine steentjes had geleverd ter omruiling op het bedrijf. Doordat de slijpers deze steentjes in het bedrijf lieten „groeien", zoals dit wordt genoemd, had het diamant bedrijf grote schade geleden. De officier van Justitie had tegen deze V. acht maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist. De 30-jarige F. G. K. uit Amsterdam, die eveneens steentjes ter omwisseling aan de slijpers had gegeven, werd conform de eis veroordeeld tot twaalf maanden met aftrek, waarvan zes voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar en ondertoezichtstelling van de reclas sering. Op dinsdag 1 mei zal Klaas Bolt in de Grote of St. Bavokerk op de Grote Markt van 20-21 uur een orgelconcert geven, waarbij de volgende werken zullen worden uitgevoerd: 1. Preludium, fuga en Ciacona in C, Dietrich Buxtehude; 2. Vater unser im Himmelreich (4 variaties), Dietrich Bux tehude; 3. Preludium en fuga in C, Joh. Seb. Bach; 4. Christum, wir sollen loben schon, Joh. Seb. Bach; 5. Allein Gott in der Höh sei Ehr, Joh. Seb. Bach; 6. Vier koraal- spelen van Helmut Walcha. Op donderdag 3 mei zal in de Grote of St. Bavokerk, eveneens door Klaas Bolt, een orgelconcert gegeven worden van 15-16 uur, waarvan het programma luidt: 1. Pre ludium, fuga en Ciacona in C, Dietrich Buxtehude; 2. Canzona in G, Dietrich Bux tehude; 3. Fuga in G, Joh. Seb. Bach; 4. Ach Gott, erhör mein Seufzen, Joh. Ludw. Krebs; 5. Allein Gott in der Höh sei Ehr, Joh. Seb. Bach; 6. Improvisatie (prei. en fuga). De heer A. van Geluk te Overveen heeft grote belangstelling voor ballonvaren en heeft vorig jaar met dr. A. Melchior uit Haarlem een tocht van het Amsterdamse stadion uit gemaakt. De ballon landde in Castricum. Vroeger had de heer Van Geluk al pogingen in het werk gesteld* om aan een tocht mee te doen, maar door om standigheden was hem dat niet mogelijk. Vermoedelijk zal hij op 24 juni weer de lucht ingaan met de heer en mevrouw Boesman, als deze in Nijmegen opstijgen. Te begrijpen is, dat de heer Van Geluk geestdriftig is geworden voor de ballon vaart en hij heeft plannen in Bloemen daal en omgeving een club op te richten. Daarvoor heeft hij de medewerking van anderen nodig. Belangstellenden kunnen zich tot hem wenden; zijn adres is Zeeweg 24 te Overveen. Als er voldoende belangstelling bestaat zal een vergadering worden gehouden, waarop de heer en mevrouw Boesman het woord zullen voeren. Als de plannen van de oprichting van een club slagen, zal de heer Van Geluk pogingen in het werk stellen in Bloemendaal een terrein te zoe ken, waar een ballon kan opstijgen. In Den Haag bestaat reeds vele jaren een ballon club. De toestand van de achtenveertigjarige heer C. S., die dinsdagmiddag nabij de Jan Gijzenbrug in Haarlem-Noord van een mo tor is gevallen, is gunstig te noemen. Het directe levensgevaar is geweken. De toe stand van de andere gewonden is goed. Wij maken onze lezers er opmerkzaam op, dat de Haarlemse weekmarkten op 30 april (Koninginnedag) en 5 mei (Bevrij dingsdag) normaal worden gehouden. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan het bestuur van de Noordhollandse Vereniging tot bestrijding der Tuberculose te Haarlem meegedeeld, dat hij toestemming heeft verleend tot de bouw van een nieuw consultatiebureau aan de Orionweg, hoek Steenbokstraat in Haarlem-Noord. Tevens heeft hij gelden beschikbaar gesteld om de bouw te finan cieren. Binnenkort is de aanbesteding te verwachten. Dezer dagen berichtten wij, dat de heer H. Peschar (Arbeid), lid van de Tweede Kamer, vragen had gesteld aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid over de dringende noodzakelijkheid inza ke de huisvesting en ook deden wij me dedelingen over opmerkingen van dr. O. H. Dijkstra, voorzitter van de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der tuberculose en vice-voorzitter van de Noordhollandse vereniging betreffende de gang van zaken, die hij een „lijdensweg" noemde. Vanmor gen is bij het bestuur van laatstgenoemde vereniging de verheugende mededeling binnengekomen, dat tot de bouw kan wor den overgegaan en dat geld beschikbaar wordt gesteld. Het zal dus niet lang meer duren of' de Noordhollandse en de Haarlemse vereni ging zullen over een goede huisvesting kunnen beschikken. Op het ogenblik ver richten de artsen hun werkzaamheden in het gebouw aan de Gedempte Oude Gracht, dat reeds lang niet meer aan eisen van de tijd voldoet. Voor de oorlog bestonden er al plannen om tot verbetering over te gaan, maar die konden niet worden uit gevoerd. De huidige plannen voor de bouw van een nieuw consultatiebureau aan de Orion weg tegenover Delftweide dateren van om- Het wijkcomité Haarlem-Oost heeft don derdag in het parochiehuis aan het Teyler- plèin een openbare vergadering gehouden onder leiding van de heer H. J. Loppersum. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat de winkelgalerij „Schiphol" tot stand is geko men. Speciaal voor de huisvrouwen bete kent deze opening een vooruitgang. Ook komen er weer vele huizen gereed, hetgeen verheugend te noemen is. Voorts memo reerde de voorzitter het besluit van de Haarlemse gemeenteraad tot het beschik baar stellen van een krediet voor verande ren van pleinen tot speelgelegenheid. Daarbij is ook het oostelijk deel der stad betrokken. Vervolgens hield de gemeentesecretaris, mr. H. E. Phaff een lezing met lichtbeelden over „Iets over de geschiedenis van hel Haarlemse Stadhuis". Onder auspiciën van de Stichting „Haar- gespeeld worden. Het programma van het lems Bloei" zal op zaterdagavond 28 april van 7.308.30 uur een zogenaamd toren concert worden gegeven vanaf de trans van de Grote of St. Bavokerk door het Kenne- mer Koper Sextet, onder leiding van Sas F.unge met medewerking van de stads- beiaardier Arie Peters. Teneinde deze proef zo goed mogelijk te doen slagen zal de Grote Markt geheel worden afgesloten. Na afloop van het concert zal het ensem ble „Vrij en Blij" in de muziektent op de Grote Markt nationale en internationale liederen ten gehore brengen. In de pauze zullen Jan Boots en „Hoe is de stand"- Mieke het publiek bezig houden met her sengymnastiek, waarbij de muzikale vra gen op het carillon van de Grote Kerk torenconcert luidt: 1. Marcia Solenne, Joh. Wagenaar (koper) 3 stukken, Ludwig Otten (koper); 2. Sona tine, Paul Gilson; Allegro deciso, Andante, Allegretto, P. Gilson (beiaard); 3. Andan tino en Scherzino, Paul Gilson (koper); 4. Les moissonneurs, Fr. Couperin en Gavotte P. Martini (beiaard); 5. Allemande, Sara bande, Gaillardo, De La Voyes (koper); 6. Solvejg's Lied, Springtanz, Edw. Grieg efi Heidenröslein, Moment musical, Fr. Schubert (beiaard); 7. Die Abendglocken rufen, Fr. Abt; Erdenschlummer, H. Miiller en Die nacht, Fr. Schubert (koper); 8. De Scheresliep; Des winters, bew. Jan Wage naar en Rondo „Het Patertje", Jac. Bonset (beiaard); 9. Marcia Solenne, Joh. Wage naar (koper). streeks 1950. Tot architect werd beneomd prof. ir. H. T. Zwiers. Het bureau zal een lengte krijgen van vijf en veertig meter, waarvan het hoofdgebouw vier en dertig meter, de breedte aan de Steenbokstraat wordt twintig meter. Gelijkvloers zullen in het hoofdgebouw drie kamers voor doktoren komen, ^even als kleedhokjes. Op de verdieping zullen de administratieve diensten gevestigd wor den. Aan de oorstzijde van het gebouw komt een gedeelte, dat bestemd is voor de Haarlemse Vereniging tot bestrijding der t.b.c. In deJSteenbokstraat zal een gebouw tje tot stand komen, dat als wachtkamer wordt ingericht. ADVERTENTIE SI „De kerk zou er de wereld en vooral ook haar zélf een grote dienst mee bewijzen indien zij brak met alle oor- logs- en wapengeweld. Daarmee zou zij een ernstige fout herstellen die reeds in 325 na Christus is gemaakt toen zij zich onder Constantijn de Grote geheel verbroederde met de staat. Sindsdien zijn haar contouren sterk vervaagd: haar vreemdelingschap maakte plaats voor een aanpassing waarin alles mag, óók dit aanvaarden van bewapening en oorlog". Dit zeide ds. J. J. Buskes donderdagavond in de Doopsgezinde Kerk te Haarlem op een bijeenkomst, die aan het oorlogs- en vredesvraag stuk gewijd was door de Oecumenische Raad van Haarlem en omgeving. Hij kwam het eerst aan het woord in een gesprek met prof. dr. G. C. van Niftrik. „De kerk legt de grens voortdurend waar de bewapening op dat moment toevallig ophoudt, maar heeft die bewapening zich weer een stuk uitgebreid, dan wordt de grens ook weer onmiddellijk verlegd. En zelfs nu we in een situatie zijn gekomen, waarin men zich voorbereidt om het leven op aarde geheel te verwoesten teneinde geestelijke waarden te verdedigen spreekt zij geen woord van protest". Ds. Buskes gaf een overzicht van de twee kerkelijke meningen die er ten aan zien van oorlog in Nederland zijn. Aller eerst de gedachte die in rechtspolitieke en rechts-kerkelijke kringen nog veel opgeld doet, namelijk dat een rechtvaardige oor log mogelijk is indien zij zo wordt gevoerd dat de geboden Gods niet geschonden wor den. Volgens deze opvatting kan oorlog voeren zelf dienst van God zijn. De Her vormde Kerk heeft dit standpunt officieel verlaten, omdat zij de gedachte aan een oorlog waarin het mogelijk zou zijn de ge boden van God te handhaven onwezenlijk vindt. Zij erkent de zonde hiervan, maar handhaaft „dat er momenten zijn waarop niet oorlogvoeren een nog groter zonde is". Het laatstgenoemde standpunt noemde ds. Buskes wel reëler maar dat „kiezen tus sen twee kwaden" verwierp hij. Christenen hebben naar hij betoogde te kiezen voor het goede en af te staan van het kwade. ..Wat we nodig hebben is géén ethisch getheoretiseer maar daden", zo riep ds. Buskes uit, „en ieder die de naam van Christus noemt moet ópstaan van onge rechtigheid. En wanneer wij daarin blij ven leven ook wat betreft de aanvaarding van de oorlog, waarin geen gebod van God niet geschonden wordt, dan gaan wij bin nen in een land van overmoed, waarin de mens slechts het noodlot over zich heen roept omdat hij het geheim van Gods schepping aantast". In zijn antwoord hierop zeide prof. dr. G. C. van Niftrik drie kernbezwaren te hebben tegen de opvattingen van ds. Bus kes en wel dat deze vooruitgreep op het koninkrijk Gods. dat uiteindelijk ook op de wereld gevestigd zal worden. Ten tweede toonde deze spreker volgens hem een bedenkelijk individualisme en een uit holling van het staatsbegrip en ten derde had hij volgens prof. Van Niftrik geen oóg gehad voor de dubbelzinnigheid van alle menselijk handelen. Wat is immers het ge val? De gelovige mens leeft niet voort durend in de spanning tussen zijn schuld bewustzijn en zijn besef dankzij Christus vrijgesproken te zijn. Deze spanning wordt gebroken door het gewone leven van alle dag. En dat gewone leven wordt door de staat beschermd. „De Christen is niet alleen een pelgrim, die in voortdurende spanning en hunke ring naar Gods koninkrijk voorttrekt, zo als ds. Buskes het voorstelt. Hij is ook ge lukkig dankzij Gods genade een gewoon mens. die voor zijn gezin mag zorgen en - nu k"mt de aar» vit de mouw - zijn va derland, mag verdedigen". Ds. Buskes geeft de Christen een belangrijke politieke ver antwoordelijkheid. Nu dan: wie het machtsevenwicht dat thans in de wereld De oudercornimissie van de centrale school I aan het Weltevredenplein in Haarlem- Noord belegde woensdag 25 april 'n ouder avond, waarop mejuffrouw mr. Boeree en de heer Venema, chef van de sectie vrou wenbemiddeling en de sectie jeugdbemid- deling van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, een inleiding hebben gehouden over de kansen voor jongens en meisjes in het bedrijfsleven, wanneer zij de school banken hebben verlaten. Nadat de voor zitter van de oudercommissie, de heer M. Claus, de avond had geopend en het hoofd der school, de heer J. van Putten, enkele mededelingen over de school had verstrekt, werd het woord verleend aan de heer Vene ma. Deze somde in de eerste plaats de vele vragen op, die zich voordoen, zodra een jongen op het punt staat zijn intrede in het bedrijfsleven te doen. Eerst zal de vraag rijzen in welk bedrijf de jongen volgens aanieg, karakter, capaciteiten en milieu het beste zal passen. Spi-eker vindt het jammer en ook onverantwoord, dat vele ouders zich hierbij vaak laten leiden door de gedachte dat de hoogte van het loon de beslissende factor moet zijn. De heer Venema gaf ech ter toe dat deze overweging in vele gezin nen een dringende noodzaak is. Ook laakte spreker het gedrag van de ouders, die hun kind kost wat kost in de richting van een bepaalde maatschappelijke positie willen stuwen of het een studie willen opdringen waartoe het in de meeste gevallen niet in staat is. Dergelijke mislukkelingen kunnen voor de toekomst van de jongen funest zijn. Een minderwaardigheidscomplex voor zijn verdere leven is en dikwijls het gevolg van. De heer Venema wees voorts op het grote belang van een goede vaktechnische oplei ding. In onze tijd van ver doorgevoerde industrialisatie en technische perfectie lig gen hier voor jongens die van aanpakken weten genoeg mogelijkheden. Het Gewes telijk Arbeidsbureau onderhoudt regel matig contact met de scholen en is gaarne bereid zowel het onderwijzend personeel als de ouders van advies te dienen, even tueel met inschakeling van het Gemeente lijk Bureau voor Beroepskeuze. Uiteraard zal het echter in hoofdzaak van het door hangen of hij, gezond naar geest en lichaam, in het maatschappelijk leven zal slagen. Noodzakelijk kwaad Mejuffrouw mr. Boeree begon haar in leiding met er op te wijzen dat het opval lend is hoeveel meisjes en vrouwen in het bedrijfsleven arbeid verrichten, die feitelijk beneden hun geestelijk vermogen ligt. Dit is niet alleen een nationaal maar ook een internationaal verschijnsel, dat zich over de gehele wereld voordoet. De oorzaak hiervan moet, volgens de spreekster, minder ge zocht worden in een gebrek aan intellect dan wel meer in een gebrek aan lust om de studie voort te zetten. De meeste meisjes komen van school met de gedachte dat hun inschakeling in het arbeidsproces slechts van tijdelijke aard is aangezien zij toch spoedig zullen gaan trouwen. Het gevolg van deze instelling is dat vele meisjes vaak de arbeidsvreugde missen en arbeid als een noodzakelijk kwaad zien. Deze arbeids vreugde acht mejuffrouw Boeree met al leen voor het meisje of de vrouw zelf een belangrijk element, maar ook voor de ge meenschap waarin zij is opgenomen. Het is voorts een niet te loochenen feit dat meisjes, die een voortgezette school- of vakopleiding hebben gehad, veel vlotter voor arbeid bemiddeld kunnen worden dan degenen, die deze opleiding gemist hebben. De spreekster legde de nadruk op het grote belang van een juiste arbeidsbemiddeling, waardoor het meisje een werkkring krijgt, die het beste met haar aanleg, karakter, ge zondheid en capaciteiten overeenstemt. In dit verband wilde mejuffrouw Boeree alle ouders gaarne een bezoek aan de beroepen- tentoonstelling 1956 aan boord van de salonboot „Necltje", liggende aan het Noorder Buitenspaarne, aanbevelen. Ten slotte zei de spreekster, dat het bezit van vele diploma's nog geen waarborg is voor een succesvolle loopbaan, maar dat het in de allereerste plaats aankomt op doorzet tingsvermogen en aanpassingsvermogen. Na de pauze werden twee interessante kleurenfilms vertoond, zettingsvermogen van de jongeman in kwestie en de steun van zijn ouders af- bezig is zich te vormen wil verstoren, neemt daarmee een verantwoordelijkheid op zich, die eenvoudig niet te dragen is. Want het „gewone leven" van vele miljoe nen is slechts mogelijk door dit machts evenwicht dat niet alleen militaire maar ook tal van andere aspecten heeft. Do* machtsevenwicht als voorwaarde voor het gewone leven in vrede is sinds de zonde val steeds weer teruggekeerd. Ds. Buskes ontkende in antwoord hier op, dat hij de Christenen geenszins alleen als vreemdelingen wilde beschouwen, die zo'n beetje op doorreis zijn, maar wel de gelijk ook in de zin van „gewone mensen". Maar zowel het een als het ander wordt volgens hem door de aanvaarding van de oorlog teniet gedaan. Het is geen „gewoon buger" die voor zijn vaderland vecht: het is een gedemoniseerd mens. Ds. Buskes antwoordde voorts dat het geenszins zijn bedoeling was het volk een gebod op te leggen dat het niet hoeft te accepteren. „Ik zal dit nooit een volk kunnen opleggen dat daartoe niet bereid is, maar dat neemt niet weg dat ik toch meen, dat de Kerk door haar getuigenis in dit opzicht in elk geval haar leden behoort te veranderen". In zijn antwoord hierop zei prof. Van Niftrik onder meer nog, dat hij nog altijd geen spijt kon hebben van de vele dank stonden die elf jaar geleden bij de bevrij ding van ons land gehouden wares voor de vernietiging van Hitier en zijn trawan ten, waarvoor een ongekende oorlogs machine nodig is geweest. Ds. W. M. van Asperen, die de beide sprekers met een enkel woord had inge leid sprak ook een dankwoord namens de zeer vele aanwezigen. Onder het motto „Vrijheid verloren of verworven" zal op donderdagavond 3 mei om 20.15 uur in de Hervormde kerk aan het Kerkplein een herdenkingsbijeenkomst gehouden worden, waarbij het feit her dacht zal worden- dat wij nu elf jaar gele den werden bevrijd. De heer W. C. Bier, voorzitter van de Vereniging Oud-illegale Werkers, Bloe mendaal, zal een openingswoord spreken, waarna het dubbelmannenkwartet „Har monie", onder leiding van Henk Arisz enige liederen ten gehore zal brengen. De heer J. R. P. Crasborn zal vervolgens een toespraak houden, gevolgd door samenzang. Vervolgens houdt mr. Abel' J. Herzberg een herdenkingsrede en na een tweede op treden van 't Dubbelmannenkwartet „Har monie" wordt de plechtigheid besloten met het gezamenlijk zingen van het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Op voorstel van de subcommissie voor de beeldende kunst is door burgemees ter en wethouders niet allien, zoals we gisteren meldden, een liggend naakt van Piet van Heerden aangekocht, maar bo vendien van een particulier een aquarel van Herman Kruyder, voorstellende een bosgezicht. Evenals bij de gemeenteraadsverkiezin gen van twee jaar geleden heeft de afde ling verkiezingen van de gemeentesecreta rie te Haarlem zich tot enkele speeltuin verenigingen gewend met het verzoek om in hun clublokalen een stembureau te mo gen inrichten ten behoeve vand e a.s. ver kiezingen voor de Tweede Kamer. Het be treft hier de speeltuin „Weltevreden" aan de Spaarndammerweg in Haarlem-Noord en de speeltuin „Flora" aan de Van Oosten de Bruijnstraat. Naar wij vernemen heb- ven genoemde verenigingen reeds toege zegd hieraan hun medewerking te zullen verlenen. Op Nassaulaan in Haarlem Van zaterdag af beschikt Haarlem voor korte tijd over drie marionettentheaters. Vele Haarlemmers hebben reeds genoten van het levendige spel van de sprekende poppen van Feike Boschma en Don en Ly Vermeire, die beurtelings in de Vishal op treden. Op de kermis op de Nassaulaan opent zaterdag een derde theater zijn poorten: het Bosco-Schmidt marionetten theater dat van Zwitserse oorsprong is. Niet alleen in ons land heeft dit theater vermaardheid gekregen; de Belgen, Duit sers, Fransen, Italianen, Spanjaarden en natuurlijk de Zwitsers zelf kunnen er ook over meepraten. Tijdens de voorstellingen hier spreken deze „internationale" poppen Nederlands. Zij worden door vier personen tbt leven ge bracht. Aan het slot van iedere voorstel ling volgt een „drie-dimensionale show". „Sonnevanck" en „Zonnegloren" Van 30 april tot 5 mei zal in Haarlem worden gecollecteerd voor de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren". Het plaatselijk comité voor beide stichtingen doet een beroep op allen, deze collecte te doen slagen. Men ziet verlangend uit naar nog vele collectanten voor de straatcollecte op 5- mei. Zij, die een paar uur van hun vrije tijd wiilen afstaan, kunnen zich aan melden bij een der volgende adressen: me vrouw Van Arkel, Schotersingel 157, tel. 21103; mevrouw Hoekstra, Uit den Bos straat 11, tel. 17131; mevrouw Van Paassen, Van Eedenstraat 10, tel. 12128; de heer Van Wijk, Brouwersplein 14, tel. 15562. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19