citroen ZE VEN DA GEN HAARLEM HAARLEMS LIED Stadsorganist met twee gezichten Remmen werkten niet: chauffeur en expediteur voor de rechtbank 1ÉK G3 Piet Kee: „Ik ben tegen eenzijdigheid" van MARIS Albert de Klerk werd slapend stadsorganist cm mensen er de en dingen miaat jes 19 Inschrijving volksspelen De „laatste loodjes' ERRES-WRINGER: Firma Van der Putten bouwt in IJmuiden Heemsteedse K.A.B. viert eerste mei Jaarvergadering Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond Jeugdconcerten Verheven koekje Borst vooruit Gouden Trouw Tik(kie)-fout De dans niet ontsprongen A mateurtoneel „Een zomerzotheid" Fietsendiefstal: eis twaalf maanden VRIJDAG 27 APRIL 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, heeft donderdag bevestiging van het kantonrechtervonnis drie weken hech tenis en intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een jaar geëist tegen een 32- jarige chauffeur uit Hillegom, in dienst van een Hillegoms expeditiebedrijf. Deze ver dachte was in november van het vorige jaar binnen een week twee maal bekeurd wegens het trijden met een tienwielige zandauto, die niet voorzien was van deug delijke remmen. Een wachtmeester van de rijkspolitie had op 18 november, toen hij de chauffeur op de Zwartelaan in Lisse aanhield, ontdekt, dat voet- noch handrem werkten. In de voetrem zat een lek en de handrem kon niet gebruikt worden, omdat er een gedeel te aan ontbrak, zo verklaarde deze wacht meester als getuige. De verdachte verdedigde zich met de opmerking, dat hij ongeveer tweehonderd meter voor de plek, waarop hij was aan gehouden, tot de ontdekking was gekomen, dat de voetrem niet meer werkte en dat hij daarna stapvoets had gereden, op weg naar een garage. De verbalisant gaf toe, dat de fout in de voetrem plotseling ont staan zou kunnen zijn. Vervolgens trad een tweede wachtmeester naar voren, die verklaarde, dat hij de auto op 22 november had gecontroleerd en dat hij daarbij tot dezelfde conclusie was ge komen als zijn collega. Bij verscheidene remproeven was gebleken, dat de wagen met een snelheid van dertig kilometer pa? na 22 meter tot stilstand kwam. De verdachte meende, dat de vrachtauto in de dagen, die tussen beide aanhoudingen verlopen waren, door de verkeersgroep van de politie in Leiden was gekeurd en goed- bevonden, maar de getuige bestreed deze verklaring. „U had de auto aan de kant van de weg moeten laten staan en een monteur moeten halen", zei mr. Van der Valk Bouman, die van oordeel was, dat de verdachte, wat be treft het zorgdragen voor de veiligheid van zijn mede weggebruikers, zeer ernstig te kort was geschoten. De raadsman van de chauffeur zag gaar- na uitgezocht, of de auto werkelijk niet gekeurd is. Hij vond de intrekking van het rijbewijs een wel erg zwai'e straf, omdat de verdachte beroepschauffeur is en vroeg daarom de uiterste clementie. Expediteur Vervolgens stond terecht de expediteur, aan wie de wagen toebehoort. Het was hem op die bewuste dag niet bekend, dat de remmen niet goed functioneerden; hij reed zelf nooit met die wagen, zei hij. Wel waren er drie maanden tevoren klachten ge weest, maar toen was de vrachtauto on middellijk gerepareerd. De expediteur heeft acht veroordelingen wegens overtre dingen achter de rug. Als deskundige werd gehoord een auto- De commissie „Koninginnedag" te Heem stede verzocht ons mede te delen, dat de inschrijving van de volksspelen in de Heemsteedse sportparken op maandag 30 april thans gesloten is. Alleen kunnen zich nog enige jongens opgeven voor het num mer touwtrekken. Daarnaast heeft de commissie besloten voor de wielerwedstrijden op de Sport parklaan ook deelnemers toe te laten met een fiets, die van een versnelling is voor zien. Uiteraard zullen zij dan tegen elkaar uitkomen, omdat er voor fietsen zonder versnelling aparte wedstrijden worden ge organiseerd. Evenals voor het touwtrekken kunnen gegadigden voor deze wielerwedstrijden zich tot en met zaterdag 28 april nog aan melden bij de heren J. Neeskens, Cruquius- weg 116 en L. Kortekaas, Prinsenlaan 24. ADVERTENTIE i-etö U hebt gelijk, mevrouw: ook bij de wekelijkse was wegen de laatste loodjes nog dikwijls het zwaarst... als U tenminste het wasgoed nog altijd met Uw han den wringt. Gun Uzelf de ont spanning die U verdient: de Erres-wringer neemt U de laatste loodjes uit handen en het wringen is zó gebéurd I Gelijk matig wordt het vocht uit Uw wasgoed geperst door veerkrach tige rollen van zuivere natuur rubber, draaiend In practisch onversli|tbare nylon-lagers (nooit „stukwrlngen" van het wasgoed I). ERRES WHINGERS zijn: modern en aantrekkelijk van vorm dóór en door roestvrij (geheel aluminiumwit gemoffeld) gemakkelijk te bevestigen (d.m.v. onbreekbare stalen klembeugels) op wasmachine, wringerbok e.d. zowel links- als rechtshandig te gebruiken. Maak het U gemakkelijk met een hij doet hetzelfde werk 'veel beter en iu minder tijd! vanaf 65.35 R.S. 8TOKVI8 6 ZONEN N.V. afdeling electr. huishoud, loesteiltin Aan de firma Van der Putten, aannemers te Haarlem en Velsen, is door het college van B. en W. van Velsen in overleg met de directeur van Volkshuisvesting, de heer J. Stuurman, opgedragen de bouw van 279 étagewoningen, zeven woningen voor be iaarden en achttien garageboxen voor f 4.240.000. Het complex wordt gebouwd naar ontwerp van architect Jac. Schipper in Zaandam en zal verrijzen in Duinwijk in nieuw-IJmuidcn. Met deze opdracht meegerekend heeft de firma Van der Putten in de gemeente Vel sen na de oorlog 1800 woningen gebouwd; in totaal bouwde de firma 1800 woningen na de oorlog. mobielexpert uit Amsterdam, die op ver zoek van de raadsman van de expediteur diens hele wagenpark had gecontroleerd. „Volgens de motor- en rijwielwet vielen er vrijwel geen aanmerkingen te maken", was het oordeel van deze getuige a décharge. De officier van justitie meende, dat de expediteurs er streng de hand aan dienen te houden, dat hun wagens in orde zijn. Dat. is een eerste vereiste in het moderne verkeer. De door de kantonrechter opge legde zes weken hechtenis wilde hij ge handhaafd zien, maar de ontzegging van twee jaar leek hem niet op zijn plaats, om dat de expediteur niet zelf gereden had. De verdediger van de expediteur gaf de verzekering, dat zijn cliënt wel degelijk zijn auto's nauwkeurig inspecteei-t en vroeg de hechtenis om te zetten in een voor waardelijke straf. In beide zaken zal op maandag 7 mei uitspraak gedaan worden. Doordat de paus de eerste mei heeft ver heven tot het liturgisch feest van Sint Joseph, de Werkman, wil de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging deze dag kerstenen met een avondmis, welke om negen uur in de r.k. kerk aan de Herenweg gehouden wordt. Deze mis zal gezongen worden door een koor, dat uit leden van de afdeling Heem stede is samengesteld, waarbij de geeste lijk adviseur, kapelaan J. Wesseling, na een korte toespraak de opdracht van de arbeid zal verrichten. Bedevaart naar Heilo Verder deelt het afdelingsbestuur nog mede, dat de Heemsteedse KAB zich ter gelegenheid van de jaarlijkse bedevaart naar Heilo, dit jaar op zondag 13 mei, voor het eerst heeft aangesloten bij de afdeling Haarlem. De intentie van deze bedevaart is dit jaar „Bewust katholiek leven van onze leden". De tocht naar Heilo wordt gemaakt met autobussen, welke des mor gens om half acht zullen vertrekken van het Raadhuisplein. Donderdagavond kwam de afdeling Haar lem van de Nederlandse Christelijke Gra fische Bedrijfsbond in het wijkgebouw der Nederlands Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht 104 in een goed bezochte jaarvergadering bijeen. Na zijn openingswoord reikte de voor zitter, de heer D. A. J. Spek, het gouden C.N.V.-insigne uit aan de heer H. D. Rot teveel, met het oog op zijn 25-jarig lid maatschap van de Christelijke vakbewe ging. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer .T. C. Allard, bleek dat er een bevre digende activiteit in de afdeling was en dat het ledental thans 205 bedraagt. Stu dieclub en Jeugdclub doen uitnemend werk. De penningmeester, de heer R. Warnars, kon stijgende inkomsten rapporteren en het jaar 1955 afsluiten met een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden de he ren J. C. Allard en T. Veenstra herkozen. In de plaats van de heer j. H. Dam, die ADVERTENTIE Dit citroentje pittig en puur is overheerlijk en niet duur. ^2=^, „DE CRAAVWE HENGST" Het beste paard van (de Schièdamse) stab zich niet herkiesbaar stelde, werd gekozen de heer E. R. Jonkhof. Aan de heer Dam werd dank gebracht voor het vele werk ge durende elf jaren in de Vaktechnische com missie en ruim twintig jaar als afdelings bestuurder voor bond en afdeling verricht. Na de pauze werden enkele mooie films over Venezuela, de aardolie-winning in In donesië en de wederopbouw van Goeree- Overflakkee na de ramp van 1953 vertoond. Haarlem heeft zich aan een gezonde schizofrenie overgegeven en het sinds 1634 bestaande instituut van stadsorganist twee gezichten gegeven, die van Albert de Klerk en Piet Kee, die respectievelijk het Cavaillé Coll-orgel in de gemeentelijke Concertzaal en het Miiller- orgel in de Grote Kerk in de muziek zullen omzetten, die Haarlems naam als orgelstad zal verlevendigen. De stadsorganist heeft een Januskop gekregen, twee gezichten, één gedachte. Zij hebben trouwens meer gemeen dan die éne gedachte „als we het goed aanpakken met zijn tweeën is over tien jaar het bezoek verdubbeld, misschien verdriedubbeld", zegt De Klerk; Piet Kee: „Jazeker, de tijd is er rijp voor" want zij bezitten enkele opvallende parallellen. Beiden stammen ze uit muzikale gezinnen: Albert is de zoon van Jos de Klerk; Piet de zoon van Cor Kee. Beiden studeerden onder de grote pedagoog dr. Anton van der Horst, beiden behaalden de Prix d'Excellence. De ouders van De Klerk zijn uit Antwerpen afkomstig; hetzelfde geldt voor Piet Kee's vrouw, de zangeres Freya Kee-Lemaire. Beiden zijn orgelkunstenaars in de breedste zin van het woord, en beiden zijn nu stadsorganist van Haarlem. Maar laten we de overeenkomsten niet al te diep uitspinnen; de Januskop zou een kogelronde bol worden. Het eerste verschil, dat ons opviel toen Piet Kee ten huize van zijn collega vertoefde, was en het is er niet zo maar een De Klerk drinkt bier en rookt sigaren; Kee niet. Wij kregen vele reacties op onze uitnodiging, om eens een goede echt-Haarlemse tekst voor een echt-Haarlems lied. Er zijn vele verzen in de bus gekomen. Tot en met 21 m.ei is er nog tijd om te zwoegen op hèt vers. Het beste zal wor den getoonzet opdat elke Haar lemmer luidkeels voortaan zijn Haarlemmer-zijn zal kunnen belijden. Wij kregen een brief van een dame, die schreef, dat ze in haar droom het lied had gehoord, dat de tekst erg mooi was, maar toen ze het 's mor gens wilde opschrijven, was ze het vergeten. Allicht! Geen Terwijl in de gemeenteraad het debat over zijn benoeming gaande was, lag Albert de Klerk te slapen als een orgel. Hij werd gewekt met de mededeling van zijn benoeming door zijn vrouw en legde zich toen vergenoegd verder ter ruste, nu als stadsorganist: hij deed geen oog meer dicht. Misschien heeft hij toen liggen denken aan die andere slapende organist. Hendrik Andriessen was organist van de Josef-kerk in de Jansstraat, waar Jos de Klerk dirigent was en de tienjarige Albert koor knaap. De mis was al begonnen en de organist was er nog niet. „Vooruit, erop", zei vader De Klerk resoluut tot de tienjarige. Albert speelde en bij het Kyrie kwam Hendrik Andriessen, met een regenjas over zijn pyjama, om de hoek kijken. „Het is wel goed", zei hij en verdween. ?enoeg over de organisatie van de stadsorganisten-schap. Maar hij heeft wel geconsta teerd dat de Concertzaal zich .litermate goed leent voor ieugdconcerten met toelichting op instrument en muziek. Hij '.iet daarin uitgebreide moge lijkheden. Misschien denkt hij als hij voor de jeugd, zal staan te praten dan nog aan de tijd, dat hij les kreeg van juffrouw Adèle Drees, die hem toonladders wilde laten spelen. Maar Albert wilde niet. Die ervaring kan hij nu verwerken in zijn toe spraken tot de jeugd. Maar dan moet hij er toch zijn ver dere carrière ook maar bij vertellen: zijn studie onder Hendrik Andriessen, Cornelis de Wolf, Jacob Bijster en An ton van der Horst. Terwijl zoon Job in huize De Klerk luidkeels honger oekend maakt, gaat de tele foon. De oud-stadsorganist George Robert belt zijn opvol gers en wenst hen geluk, in de elegance van de geluk wens ontmoeten elkaar twee generaties, bouwers en voort bouwers. Later belt de direc teur van de Haarlemse Orgel academie, de heer Obermayr, door wiens vurig streven Haarlem als orgelstad een al gemeen begrip werd. Het regent nu telefoontjes, zoals het weerbericht kon voorspel len. Albert de Klerk gaat een fles halen, presenteert sigaren en nodigt Piet Kee uit tot een dronk en vredespijp. Die drinkt noch rookt. „Ook nu niet," vraagt de gastheer, en met een snelle woordspeling: „Laat ons eens een beetje barok doen." Het Müller-orgel, waarvan Piet Kee nu als organist is benoemd, is namelijk een barok-orgel Het contact met Hendrik Andriessen is aldus de nieuwbenoemde stadsorganist steeds uiterst belangrijk voor me geweest. Het contact met diens orgelspel en de koorzang heeft De Klerk ver trouwd gemaakt met het hele repertoire van 1500 tot heden. „Andriessens improviseren heeft steeds een zeer grote indruk op mij gemaakt." Toen Hendrik Andriessen in 1933 oenoemd werd tot directeur van het conservatorium in Utrecht, werd de toen zestien jarige Albert zijn opvolger. Hij is nu tweeëntwintig jaar or ganist van de Josefkerk. In een hoek van de kamer ;it de kleine Job de Klerk in zijn box aandachtig te luiste ren. Onthoudt die naam, want zijn vader zegt nu al: „Zie, hij luistert, hij luistert en goed ook. En hij heeft uitstekende benen, hij trapt goed." Het Cavaillé Coll-orgel, Haarlems romantische orgel, krijgt een bespeler, wiens persoonlijkheid gekenmerkt wordt door dezelfde warme levenstinten, dezelfde klank kleur. Hij is een snelle man, met een inslaande bewegelijke humor, die welig is als die van het zuiden, waar zijn vader vandaan komt. Hijzelf is in Haarlem geboren, op de Ba- kenessergracht, bakermat van de Andriessens, naast wie hij woonde, enkele minuten gaans van de Josefkerk, waar hij als vijfjarige al op het koor stond te zingen, dat het zijn vaders aard had. De Klerk kan natuurlijk nog niets vertellen over de plan nen, die hij zou kunnen heb ben, want hij weet nog niet Piet Kee is tien jaar jonger dan Albert de Klerk en won De Klerk opvolgend en precies tien jaar later ook de Prix d'Excellence. Hij zat op een terras aan de Grote Markt toen zijn benoeming in de raad een feit werd. Een Haarlems bloemenmeis je had hem juist een bloem opgespeld. „Het was wat je noemt mooi weer!" Hij is nu achtentwintig jaar en is geen onbekende in onze stad en in de kerk, waar hij het Miillerorgel zal be spelen: winnaar van de Zilveren Tulp! In de woning van de heer De Klerk werd de nieuwe samenwerking onmiddellijk in daden omgezet: op 20 juli zal Albert de Klerk op het koororgel en het grote orgel van de Sint Laurenskerk in Alkmaar spelen als gastorganist in de reeks concerten, die Piet Kee van de laat ste vrijdag in juni tot eerste in september in Alkmaar geeft: de Kaasmarkt-concerten. Nauwelijks hadden we de nieuwbenoemde gevraagd, waar hij was geboren, of hij deelde mede een stijve noor derling te zijn, tegelijkertijd met een verheven gezicht een koekje omhoog stekend zoals dat in advertenties pleegt te gebeuren; wij noteerden: Kee, Zaandam. Hij gaf in enkele korte zin nen een typering van de stand van zaken in Nederland op het gebied van orgelbespe ling en deed dat in droge, bij na ambtelijke taal. Dat men het Cavaillé Coll het romanti sche orgel noemt, en het Miil lerorgel het barokke, bracht ons op een vergelijking tus sen de twee organisten; en dat is altijd een hachelijke zaak. Niettemin, deze was het: het gesprek met De Klerk was er een in de wandelgangen, dat met Kee in de Tweede Kamer zelf. Piet Kee is zeer verlangend zijn werkzaamheden aan te vangen en bracht meteen ter sprake, dat hij hoopt geen va kantie te moeten nemen juist in de tijd, dat in Haarlem de Orgelacademie gaande is en de orgel wedstrijd gehouden wordt. Tot nu toe was dat na melijk gebruikelijk, maar de twee organisten waren het met elkaar eens, dat in die pe riode voor een organist in Haarlem juist het meest te be leven is. Piet Kee ziet in zijn functie zeer veel mogelijkheden, maar evenals Albert de Klerk heeft hij geen bepaald programma. „Als ik eenmaal weet hoe de organisatie is, heb ik snel ge noeg ideeën", zegt hij. Hij con stateerde een grote opbloei van de belangstelling voor het or gel en is verheugd juist, in deze tijd zich aan de taak van Haar lems stadsorganist te kunnen zetten. „Er worden tegenwoor dig orgels gebouwd, waar we twintig jaar geleden niet van durfden dromen", zegt hij. „Er wordt tegenwoordig ook veel en serieus gestudeerd, er zijn erg veel mogelijkheden". Uit het gesprek met Piet Kee kregen we de indruk, dat ook hij de zaken grondig wil gaan aanpakken: dat hij geen „mak kelijk heer" is, als we deze op merking in de goede zin van het woord mogen gebruiken. Dat hadden we trouwens al gehoord uit kringen, waar hij platen laat opnemen. „Maar dat platen opnemen is ook een pijnbank", lacht De Klerk, die er zijn verbazing over uit spreekt, dat na spelen tot diep in de nacht er nog muziek op de plaat blijkt te staan! Tegen één tendens is Kee bij uitstek: de neiging tot eenzij digheid, alsof er tussen Bach en nu geen orgelmuziek ge schreven zou zijn. Misschien is dit dan een aanduiding voor het progrmama, dat hij nog niet heeft. Eén van de oudste Haar lemse zaken op het gebied van baby-, kleuter- en kinderkle ding gaat binnenkort van naam veranderen. Het is de firma Brinkman in de Ane- gang. In 1893 richtten de ge zusters Schoos hun bedrijf op. Vanaf 1921 werd de baby- en kleuterkleding tot 1944 ver kocht onder de naam Brink man en in dit laatste oorlogs jaar nam de heer Borst de zaak over. Kort geleden heeft hij het gehele interieur laten moderniseren. Bij deze gele genheid heeft hij besloten de zaak voort te zetten onder zijn eigen naam. De naam is dus nog al eens veranderd, maar de zaak bleef. Donderdag 26 april was het vijftig jaar geleden dat de heer Haarlemmer mag nog naar bed gaan zonder een potlood met papier aan zijn zijde. Elke in geving moet opgeschreven worden. U zult zien, langzaam groeit er een vers, een Haar lems lied. Stap neuriënd in bed, misschien komt er een tekst op aangewaaid die eeu wigheidswaarde zal hebben. Het is niet iets om met de pet, maar om met het hart naar te gooien. Het denken aan belas tingformulieren kan funest zijn. Tot 21 mei dus, er zit mu ziek in.' en mevrouw W. Hilkema-Zon- neveld in het huwelijk traden. Een halve eeuw zijn zij elkaar trouw gebleven en bovendien hebben zij gedurende al die jaren steeds deze krant gele zen. Dat doet ons genoegen. Niet dat wij de oudjes die het nieuws uit andere dagbladen vernemen minder lief zouden hebben, maar toch ruimen wij altijd een apart plaatsje in ons hart in voor zulke trouwe le zers. Donderdag is het dus voor deze twee Haarlemse bejaar den, die in hun gezellige huis je aan de Hofdijkstraat 47 in Haarlem-Oost wonen, een bij zondere dag, maar zaterdag zullen bruidegom (78 jaar) en bruid (70 jaar) pas goed in de bloemetjes gezet worden. Dat gebeurt dan in café Van Mer- rienboer aan de Amsterdamse vaart 8 b rood. Een heerlijke plaats om een gouden huwe lijksfeest'te vieren, dunkt ons. Het centrumcomité Koningin nedag een tikje ontdaan over het ontstellend aantal zet fouten in het officiële feest programma, waarvan de fraai ste het Bal,,crampètre" betreft legt de laatste hand aan de voorbereidingen voor de fees telijkheden van de volgende week. Haarlemmers die Johnny Jor- daan willen inhuldigen kunnen dat op bevrijdingsdag om half drie op het Stationsplein doen, waarna de zanger van het Am sterdamse lied per „mailcoach" zijn zegetocht zal aanvaarden via het westelijk Kruiswegvia- dukt, Kruisweg en -straat, Krocht, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Gedempte Oude gracht, Verwulft, Grote Hout straat naar de Spekstraat, waarna het publiek hem mag omhelzen als het politiecordon doorbroken is. Op verzoek van opgemeld, altijd actief comité delen wij mede dat in tegenstelling van hetgeen in het officiële feestprogramma staat vermeld de leden van „Koninginne dag" van zaterdag af plaatsen kunnen bespreken voor de gra tis voorstelling van „Ferdinand Huyck" op 1 mei in de Stads schouwburg en dat het overige publiek op de dag van de uit voering zelf de resterende plaatsen kan bespreken. De plaatsbespreking voor het publiek bestemde gratis voor stelling van 30 april begon gis teren. Beide opvoeringen be ginnen om half acht. De in het officiële feestpro gramma aangekondigde kerk diensten gaan niet door. Even een vrolijk geluid voor cultuur-pessimisten die menen dat de goede dienst- oodes de wereld uit zijn; die goede oude getrouwen, die onze democratische vrijheid mogelijk maken. Want op 1 mei aanstaande is mejuffrouw Lena Tibboel veertig jaar in oetrekking bij de dansacade- mie Martin, waar zij als hulp in de huishouding in 1916 verscheen. Vele Haarlemmers, die bij Martin de eerste pas sen leerden, zullen haar ken nen en blij zijn met ons. Sinds ongeveer een jaar is zij werk zaam ten huize van de heer Martin aan de Julianastraat. De R.K. toneelgroep „Berkenrode" te Heemstede heeft haar gehele jonge garde moeten mobiliseren om Dom de Gruyter's toneelbewerking van Cissy van Marxveldts bekende bakvissenroman „Een zomerzot heid" voor het voetlicht 'te kunnen bren gen. Dit geschiedde donderdagavond in het Minerva theater, tot groot vermaak van het publiek in een matig bezette zaal, dat aan deze onder regie van J. H. W. Kraay tot stand gekomen voorstelling enige uren plezier beleefde. Dom de Gruyter is er ongetwijfeld in ge slaagd, de typische sfeer van een dergelij ke roman voor jonge meisjes op het toneel over te brengen. Voor zover in dit stuk van een probleembehandeling gesproken kan worden, is deze dan ook van uiterst bescheiden aard gebleven; vermoedelijk om geheel te kunnen appelleren aan de ro mantiek, die volgens de veronderstelling van Cissy van Marxveldt bij het jonge meisje met de liefde samenhangt. Vandaar dat hierbij zorgvuldig elk conflict verme den werd, dat de verhouding tussen man en vrouw op het „grote" toneel zulke dra matische wendingen geven kan. Waar schijnlijk, omdat de schrijfster in de me ning verkeerde, dat haar lezeressen zich bij voorkeur door een schone illusie laten ont roeren. En het succes van de fictieve figuur Joop ter Heul bijvoorbeeld, heeft haar vroeger ten opzichte van deze overtuiging volkomen in het gelijk gesteld. Aldus worden wij ook in „Een zomer zotheid" op de traditionele persoonsverwis seling onthaald tussen jonkheer Padt van Heijendaal en zijn chauffeur, waarbij de laatste dus gedwongen wordt, de adellijke allures van zijn patroon aan te nemen. Deze gehele maskerade dient alleen om een jonge dame stevig op haar nummer te zet ten, die zich nogal laatdunkend over een „nederige afkomst" heeft uitgelaten. Hoe wel een dergelijke intrige slechts weinig verrassingen verborgen houdt het staat immers reeds bij voorbaat vast dat de hautaine Ella de kous op de kop zal krij gen en Amor zich over Pit en Padt ont fermt verleent de overwegend jeugdige bezetting dit pretentieloze blijspel toch een speciale bekoring. Hierbij trad vooral Bob Kostermans op de voorgrond als de schalk se jonkheer, die zo gelukkig was, in Joke Kostermans een charmante partner aan te treffen om deze zomerzotheid tot het ver heugende einde te brengen. Niet minder plezier had André de Rosa Spierings van de rol, die hem voorschreef als rempla- gant voor de jonkheer op te treden. Riet van Rooden demonstreerde haar to neelroutine door de typering van de arro gante Ella, die tot groot vermaak van het publiek zulk een gevoelig lesje krijgt. Be halve de bedaagde tante Melie van Lon van der Voort-Van der Kelij, werd dit jo lige troepje verder nog aangevuld door Ti neke van der Berg, Tony de Rosa Spierings, Willy Wolf, Uli Seidenfaden, Nol Borst en John Kraay. De regisseur had voor dit blijspel een plezierig tempo en een vlotte mise en scène verzorgd. Alleen heeft hij verzuimd, de lichten aan te passen voor het laatste bedrijf, waar in de tekst toch nadrukke lijk over maanlicht gesproken wordt. ADVERTENTIE Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 Haarlemse rechtbank „Diefstal, meermalen gepleegd," noemde de officier van Justitie het en hij eiste twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk. De ver dachte, een 35-jarige betonwerker, die donderdag voor de Haarlemse rechtbank terecht stond, zou omstreeks eind juni van het vorige jaar twee fietsen hebben ge stolen. De diefstal van een ervan gaf deze vol mondig toe. „Hij stond voor een café tegen zijn fiets. Op de mijne zat geen licht; toen heb ik die andere genome* en hem latei- verkocht voor veertig gulden. Ik zat toen in moeilijkheden." De verdachte bleef er evenwel bij, dat hij de andere fiets niet gestolen had. Wel zou hij hem in zijn dronkenschap per ongeluk hebben kunnen meenemen. „Ik ben wel vaker m'n eigen fiets kwijt. Als ik dan de café's langs loop, vind ik hem wel weer ergens." „Er zijn u maar twee feiten ten laste gelegd uit een hele serie verkeerde din gen," zei de president, mr. H. J. Ferwerda. „En u weet zeker wel wat de oorzaak van dat alles is." Dat wist de verdachte inderdaad, "t Is de drank. Ik voel me alleen tussen miljoe nen mensen, van m'n familie heb ik niets te verwachten, dus raak je van zelf aan de drank. Ik zit nu al weer een maand in het Huis van Bewaring, zonder een druppel uiteraard, maar zodra ik vrij ben, begin ik er toch weer mee. Ik wil wel beter, maar het lukt niet." De officier van Justitie, mr. G. W, F. van der Valk Bouman, zei weinig hoop te heb ben, dat deze man, die al dertien veroor delingen op zijn naam heeft staan, een betere tijd tegemoet gaat. Naast zijn eis van twaalf maanden vroeg hij voorts toe zicht van het medisch maatschappelijk consultatiebureau. De verdediger, mr. IJlzinga Veenstra, gaf er de voorkeur aan, dat de verdachte in een inrichting een kuur zal ondergaan, het geen zijn cliënt zelf op prijs zou stellen. Uitspraak op maandag 7 mei

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 23