Russische leiders vertrokken uit Portsmouth naar Rusland Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Rijnverkeer in Duitsland vrij voor buitenlandse schepen 4/ Mededeling van minister Seebohm aan zijn collega minister Algera Opgewekt afscheid Het woord is aan. uu 70e JAARGANG No 249 ZATERDAG 28 APRIL 1956 301e JAARGANG No 94 Vrachtauto rijdt winkelhuis in puin Voetganger werd mee gesleurd en kwam om het leven Premier Jonckheer - „bijzonder tevreden" - terug naar Willemstad Hoffman verbannen uit Saarlandse Landdag Bosbrand met neveltank wagens bedwongen Vier Russische zeelieden blijven in Amerika Plan voor Euratom en een Europese markt Adenauer weer kandidaat voor kanselierschap Onvoorzichtige afgevaar digde ongenadig afgetraft Geleide democratisering in Oost-Europa Vragen aan ministers in het parlement te Praag Eenzaamheidspremie I INationaal-communistische partij in Frankrijk Russisch goud en platina in Londen aangevoerd Drieling in ouderlijke woning aangekomen mm 0 Kleine kans op regen Weerrapport te Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsma» Wie in het aanstaande vakantieseizoen naar het buitenland reist, zal ervaren dat, temidden van de vreemdsoortige hebbelijkheden en bezienswaardigheden daar, sommige dingen precies zo zijn als thuis. De twee keuvelende vrouwtjes op dit plaatjfPbijvoorbeeld. De foto is genomen in Locarno, maar zij had - afgezien van het stadsbeeld - evengoed in Amsterdam, Berlijn of Kopenhagen kunnen worden genomen. De tijd voor een praatje over onbenullige dingen nemend, beelden deze Zwitserse vrouwtjes een karakteristiek mensentype uit, dat over alle grenzen heen gaat. Minister J. Algera heeft vrijdag waar schijnlijk de kortste persconferentie van zijn leven gehouden. Hij deed dat tezamen met zijn Duitse collega voor Verkeer, dr. Hans Seebohm op het ministerie van Ver keer en Waterstaat in Den Haag. Zo wei nig tijd hadden de bewindslieden, dat de vele journalisten geen gelegenheid hadden vragen te stellen. In een voorgelezen ver klaring deelde mr. Algera mee van zijn Duitse collega vernomen te hebben, dat het verkeer op de Duitse Rijn voor buiten landse schepen wordt vrijgegeven. De algemene vergunning, die op 1 mei ingaat, heeft niet alleen betrekking op het binnen- Duitse Rijnverkeer, maar ook op het ver keer tussen Duitse Rijnhavens en havens, die liggen aarf West-Duitse kanalen, tot en met Ham en Dortmund. Tijdens de besprekingen, die de ministers hebben gevoerd, is overeenstemming be reikt over de tekst van een af te sluiten protocol inzake het wederzijdse wegver keer. Deskundigen zullen d« besprekingen over het ontwerpen van een internationaal Nederlands-Duits wegverkeerstarief voort zetten en binnen twee maanden beëindigen. De ministers hebben voorts gesproken over het vraagstuk van de toe te laten maten en gewichten van motorvoertuigen. West-Duitsland heeft thans nieuwe voor schriften vastgesteld en in de overgangs termijn van vier jaar die deze voorschrif ten noemen, moet gestreefd worden naar een gezamenlijke oplossing van dit pro bleem. Aan een vereenvoudiging van het grens overschrijdend verkeer is eveneens aan dacht besteed, met name wat betreft het Rijnverkeer. De grote behoefte aan scheepsruimte maakt het nodig bij Lobith en Emmerik spoedig maatregelen te treffen. Uitvoerig wisselden de bewindslieden van gedachten over een bespoediging van de aanleg van de weg ArnhemOberhau- sen. Nederland wil de autoweg Utrecht Arnhem in 1959 gereed hebben. Het ge- Hedenmorgen omstreeks halfelf is in de Rademakerstraat te Soesterberg een on geluk gebeurd waarbij één dode te be treuren valt. Een truck met zware aan hangwagen, met een totale lengte van acht meter, reed een manufacturen winkel bin nen. De vrachtwagen reed nagenoeg het gehele pand door tot de achterkant. Het huis stortte enkele ogenblikken later in. Er waren twee kinderen in de winkel en een verkoopster. Zij wei-den nauwelijks ge wond. De dode is een nog niet geïdentifi ceerde persoon, die juist de straat was over gestoken. Vermoedelijk is hij de oorzaak geweest dat de vrachtauto-bestuurder de macht over het stuur is kwijt geraakt bij een poging om hem te ontwijken. Vrijdagavond zijn de minister-president van de Nederlandse Antillen, de heer E. Jonckheer en de voorzitter der Antilliaanse Staten, de heer R. Isa, met het KLM-lijn- vliegtuig naar Willemstad teruggekeerd. De heer Jonckheer, die uitgeleide werd ge daan namens de minister van Overzeese Rijksdelen a.i., door de chef der Directie Suriname en Nederlandse Antillen van het ministerie van Overzeese Rijksdelen, drs. A. Jonkers, en diens echtgenote, en voorts door de gevolmachtigde minister, de heer W. F. M. Lampe en de directeur van diens kabinet, mr. N. Debrot, heeft in een kort gesprek met de aanwezige journalisten verklaard, over het verloop der besprekin gen in Den Haag bijzonder tevreden te zijn; dit verloop is geweest zoals hij het zich had voorgesteld. Er zijn zeker principiële zaken tot op lossing gebracht, in 't bijzonder wat betreft de contitutionele bevoegdheid van de gou verneurs zoals deze is vastgelegd in het Koninkrijks-Statuut. Er was aldus de heer Jonckheer op een hem gestelde vraag geen sprake van een lacune in het sta tuut, doch het ging over de interpretatie van de verschillende bevoegdheden. Thans is deze zaak op een voor de Antilliaanse regering prettige en harmonische wijze ge regeld en de heer Jonckheer gaat bijzonder tevreden naar Willemstad terug. De heer Jonckheer, die op deze kwestie niet nader kon ingaan, verklaarde voorts, dat van de zijde van de Antilliaanse rege ring er zich zeker gpen conflicten zullen voordoen, als de interpretatie der bepa lingen geschiedt, zoals zij behoort te ge schieden. SAARBRÜCKEN (A.F.P.) De twaalf afgevaardigden van de pro-Europese partij van ex-premier Hoffman zijn vrijdag .ge zamenlijk uit de vergadering van de Saar landse landdag (parlement) weggelopen uit protest tegen het optreden van de voor zitter van de Landdag en leider van de democratisch-nationalistische partij, dr. Schneider. Bij de opening van de vergade ring had een woordvoerder van Hoffmanns partij het woord verzocht. Hij wilde plaat sing op de agenda voorstellen van een protest van zijn fractie tegen een beslissing van dr. Schneider om aan Hoffmann en andere figuren van de Christelijke Volks partij de toegang tot het parlement te ont zeggen. Het verzoek werd op voorstel van dr. Schneider afgewezen. LONDEN (United Press) De beide Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjev zijn vrijdagmiddag aan boord van de Rus sische kruiser „Ordzjonikidze" uit de haven van Portsmouth vertrokken na een officieel bezoek van tien dagen aan Engeland te hebben gebracht. De speciale trein, die de twee Sovjet-leiders naar Portsmouth bracht, arriveerde daar om 13.10 uur, waarna Boelganin en Kroesjtsjev in ge sloten wagens in snelle vaart naar de haven reden. Voor zij zich aan boord van de Russische kruiser begaven, boden zij eerst nog de burgemeester van Portsmouth een anker Kaukasische wijn aan, terwijl zij de echt genote van de burgemeester verrasten met een prachtig bewerkt bijouteriekistje. Toen de Russen het haventerrein op reden speelde een muziekkorps van de Eritse koninklijke marine. Boelganin inspecteerde vervolgens een erewacht van de koninklijke marine, waar na hij en Kroesjtsjev de loopplank naar de kruiser opliepen onder de tonen van het Russische volkslied, dat ingezet werd door een Russisch muziekkorps aan boord van de. kruiser. De twee Sovjetleiders begaven zich daar op naar het achterdek, waar zij over de railing leunden en nog enige woorden wis selden met de Britse minister van Buiten landse Zaken Selwyn Lloyd, de plaatsver vangende minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie Andrei Gromyko, de Sovjet-ambassadeur Jacob Malik en andere functionarissen, die op de kade stonden. Lloyd zeide dat het hem speet, dat de Russen vertrokken. Kroesjtsjev antwoord de glimlachend: „Zorg, dat u goed gezond blijft voor uw reis naar de Sovjet-Unie." Öm 14.17 uur vertrok de slanke, grijze kruiser. Russische matrozen hingen over de railing en keken naar de snel vervagen de kustlijn. Aan de kade stond een menigte Britse regeringsfunctionarissen, Russische diplo maten en havenarbeiders de Russische leiders vaarwel toe te wuiven. Kroesjtsjev en Boelganin stonden aan het dek van de kruiser, die begeleid werd door twee tor pedoboot jagers. Kroesjtsjev was kennelijk in een goede stemming. Hij riep de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die hem uitgeleide had gedaan, toe, wijzend op het water tussen het schip en de wal: „De fysieke afstand wordt groter, doch de geestelijke niet. In ons tijdperk is fysieke afstand van geen belang." Het Brits-Russische communiqué, dat donderdagavond in Londen is getekend, heeft vele diplomaten in Moskou verrast. Men had slechts een korte opsomming van de besproken onderwerpen verwacht. In sommige diplomatieke kringen meent men, dat het communiqué dat door Eden mede-ondertekend is, een overwinning voor de Russen is. De Sovjet-propaganda zou, zo verwacht men, vooral in Azië trachten de Brits-Russische verklaring voor te stellen als een Britse goedkeuring van de Russische politiek in het Midden- Oosten en inzake de ontwapening. Zuur Bondskanselier Adenauer heeft vrijdag op een congres van zijn christen-democra tische partij verklaard niet te geloven, dat er na 't mislukken van de Brits-Russische besprekingen in Londen nog iemand in Duitsland meent, dat er door rechtstreekse onderhandelingen met de Sovjet-Unie iets kan worden bereikt. De Britse premier Sir Anthony Eden heeft over de televisie aan het Britse volk verslag uitgebracht over het bezoek, dat de beide Russische leiders Boelganin en Kroesjtsjev aan Engeland hebben gebracht. In tegenstelling tot de persberichten, welke spreken over „uiterst magere resul taten" liet de Britse premier een optimis tischer geluid horen. Hij verklaarde het beslist n:et eens te zijn met mensen,- die de in Londen gevoerde besprekingen „niet de moeite waard" noemen. Hij zeide, dat er een „bemoedigende mate" van overeenstemming was bereikt over meer kwesties dan hij had durven hopen. De Britse premier besteedde in het bij zonder grote aandacht aan het aanbod van de Russische leiders om in de komende vijf jaar de handel met Engeland te ver vijfvoudigen indien de Engelsen bereid waren het embargo op de export van stra tegische goederen naar landen achter het ijzeren gordijn te laten vallen. Vrijdagmiddag is brand uitgebroken in de bos- en heidevelden op „Sparrenburg" in de gemeente Rosmalen. De brand ont stond in een jong dennenbos. De brand weer uit 's-Hertogenbosch was spoedig ter plaatse met neveltankwagens en ook met zand werd het vuur bestreden. De brand weer slaagde er in de omvang van de brand te beperken. Circa 15 are dennebos gingen verloren. De brand was veroorzaakt door kinderen, die op roekeloze wijze met vuur hadden gespeeld. WASHINGTON (United Press) De Sovjetrussische ambassadeur in de Ver enigde Staten, Zaroebin, is vrijdag aanwe zig geweest bij-een ondervraging van vier Russische zeelieden, opvarenden van de door de Chinese nationalisten buitgemaak te „Toeapse", door Amerikaanse immigra tieautoriteiten in Washington. Na afloop van het onderhoud vertelden de zeelieden, dat zij de ambassadeur hadden meege deeld, niet te zullen terugkeren „voor Rus land vrij is". Zaroebin wuifde de verslaggevers na af loop van de zitting van zich af. „Het spijt me, het spijt me", zei hij. Een van de zeelieden vertelde, dat Za roebin gepoogd had. het viertal tot terug keren te bewegen. De zeeman had de in druk, dat zijn vijf collega's, die voor de Moskouse radio getuigenis hebben afgelegd van hun vrijwillige terugkeer, bang ge maakt zijn. Intussen heeft de Sovjet-Unie de Ver enigde Staten meegedeeld, dat Goerianov, een lid van de Sovjet-delegatie bij de UNO, wiens terugroeping wegens het gebeurde met de vijf zeelieden werd geëist, op 9 mei het land zal verlaten. Het andere delega tielid, Toerkin, dat tot persona non grata was verklaard, heeft het land reeds verla ten tezamen met de vijf zeelieden. COCCOOOCOCOCOCOOCCOCCOOCOOOOCOOCC<X)C*XCCCC»OOOOOCOCCO)CC5 Wij maken er onze lezers op attent, dat op maandag 30 april, Koninginnedag, ons blad niet zal verschijnen. Onze kan- 3 toren zijn die dag gesloten. 8 XXOOOOOOO(X)OCCOOOCOOOOCCOOC»OOOOOOOOCOOOOOCOOOOOOOCOOOO deelte OberhausenNederlandse grens wordt in het kader van het Duitse tien jaren plan aangelegd en is hopelijk in 1961 of 1962 klaar. Het stuk OberhausenWesel krijgt daarbij voorrang. Tenslotte heeft minister Seebohm zijn vreugde uitgesproken over de vlotte wijze, waarop hij met zijn collega de besprekin gen heeft kunnen voeren. Hij prees de ont wikkeling van het Nederlandse verkeer in de laatste jaren en wees op de noodzaak het verkeer steeds meer als een Europese zaak te gaan zien. (Van onze correspondent in Parijs) „Het gaat er niet om met alle geweld een of ander Europees apparaat in het leven te roepen. Euratom is voor Europa een kwes tie van leven of dood". Dat zeide gister middag Paul Henri Spaak op het congres van Europees-gezinde socialisten te Parijs, waar ook de Nederlandse minister Mans- holt aanwezig was, toen hij een overzicht gaf van het zo juist gepubliceerde rapport over Euratom en de Europese gemeen schappelijke markt, een rapport dat onder zijn leiding door experts van de zes West- Europese landen was opgesteld. Dit rapport bevat een krachtige, unanie me aanbeveling van de gedelegeerden aan hun regering om tot de instelling van de atoomgemeenschap en de gemeenschappe lijke markt over te gaan. De zes ministers van Buitenlandse Zaken zullen einde mei moeten beslissen of zij dit advies op zullen volgen en daartoe strekkende verdragen zullen sluiten. Verdragen, die dan uiter aard door de parlementen geratificeerd zullen moeten worden. Welk levensbelang Euratom voor Europa inhoudt, was trouwens eerder op de dag uiteengezet door Jean Monnet. Deze niet- socialistische gast verklaarde dat de zes landen momenteel per jaar evenveel grond stoffen voor hun energievoorziening (steen kool en olie) moeten importeren, als de to tale produktie van Frankrijk, België en Ne derland. Over tien jaar wordt dat tekort vergroot met een hoeveelheid, gelijk aan de steenkoolproduktie van het Ruhrbekken. Over twintig jaar komt daar nog eens een hoeveelheid gelijk aan de Britse steenkool produktie bij. Onze energiebehoefte stijgt, maar onze bronnen blijven dezelfde. Het enige antwoord is - atoomenergie De enige methode om die te krijgen: een snelle Europese samenwerking. (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer heeft op de partijdag van de Christelyk Democratische Unie in Stuttgart onder het gejuich van de vijftienhonderd deelnemers te verstaan ge geven, dat hij er voorlopig nog niet aan denkt van het politieke toneel te verdwy- nen en dat hy er zijn rol zal blijven spelen „zolang God mij de kracht geeft". De tach tigjarige is dus van plan zich na de alge mene verkiezingen van het volgend jaar weer kandidaat te stellen voor het kanse lierschap. Dr. Konrad Adenauer Adenauer verklaarde, dat hij de alge mene politieke toestand slechter vindt ge worden vooral omdat de Europese volken niet opschieten met hun onderlinge samen werking. De CDU, de grootste partij in West-Duitsland, blijft echter vasthouden aan de Europa-politiek. Adenauer wees up het magere resultaat van de besprekingen van Boelganin en Kroesjtsjev in Londen. Hij meent dat zijn politieke tegenspeler, Ollenhauer, de leider van de sociaal-demo craten, en dr. Dehler, de voorzitter van de Vrije Democratische partij, daaruit kunnen leren, dat gesprekken met de Russen geen vrucht kunnen opleveren en dat het dus geen zin heeft dergelijke onderhandelingen te wensen. Doortastend Toen de Berlijnse afgevaardigde in de Bondsdag dr. Friedenburg in een rede te kennen gaf, dat West-Duitsland een door tastender actie in Moskou had kunnen voeren, slingerde Adenauer hem het hef tige en bittere verwijt naar het hoofd, dat hij „net als de oppositie sprak". De ver traging, die het Westduitse optreden in Moskou had ondervonden, was een gevolg van Adenauers ziekte geweest. De bonds regering, aldus Adenauer, zou alles in het werk stellen om de hereniging van Duits land zo spoedig mogelijk tot stand te doen komen. Voor de eerste keer was ook een vertegenwoordiger van de Sovjet-ambas sade in West-Duitsland, officieel als waar nemer op dc partijdag aanwezig als mede- genodigde. PRAAG (Berlijn/Reuter) Het orgaan van het Tsjechoslowaakse vakverbond, „Prace," heeft er bij de leden van het par lement op aangedrongen, weer gebruik te maken van hun recht aan ministers vragen te stellen over hun activiteit. Hierdoor zal een minister „zich zeker veel verantwoor- delijker voelen voor het herzien van te kortkomingen, waarover hij aan de natio nale vergadering rekenschap moet afleg gen. Het volk verwacht nu een „ruime democratisering" van het leven en de ge kozen organen van het volk moeten in dit proces een belangrijke rol spelen," aldus het blad. Socialisten vrij President Pieck van Oost-Duitsland heeft „een aantal mensen," die veroordeeld zijn op beschuldiging van spionage voor West- Duitsland of andere landen, gratie ver leend. De amnestie geldt voor mensen „die zeiden tot de sociaal-democratische partij te behoren." Zij zijn vrijgelaten als bij drage tot een vermindering van de span ning en in de hoop dat de sociaal-demo craten zich voortaan zullen onthouden van hun „misdadige spionage-activiteit." Enkelen der vrijgelatenen hadden „bij zonder ernstige misdaden" begaan. Het amnestiewetsontwerp in Polen het eerste na de oorlog dat ook voor poli tieke misdrijven geldt is met algemene stemmen door het parlement aangenomen. De afgevaardigde, die het wetsontwerp in diende, zei dat door „een wijziging in de internationale toestand" spionage en ter reurdaden er onder vallen. Een groep hoge officieren, die in 1951 met generaal Spychalski, voormalig onder minister van Defensie, werd gearresteerd, is vrijgelaten, onder wie generaal-majoor Stanislav Tatar, die chef-operaties was van het Poolse ondergrondse leger, dat te gen de Duitsers streed. Hij diende later in Londen bij de Poolse generale staf. In 1951 werden Tatar en acht andere officieren van het Poolse ondergrondse leger gear resteerd en berecht op beschuldiging van spionage. Tatar en drie officieren kregen levenslang en de anderen straffen van tien tot vijftien jaar. Het Poolse parlement heeft Adam Ra- packi benoemd tot minister van Buiten landse Zaken, Stefan Zolkievski tot mi nister van hoger onderwijs en een vrouw, Zofja Vasilkovska, tot minister van Justi tie. Stanislav Skrzeszevski, tot dusver mi nister van Buitenlandse Zaken, is benoemd tot secretaris van de Poolse staatsraad. De huidige secretaris van deze raad, Rij- bicki, is benoemd tot algemeen staatsadvo- caat. co;oocrocx>xocoxoc»oooococooooocx}xroóocccocooooc<xxx*x EASTBOURNE (Reuter). - Op het jaar- 8 g congres van de vakvereniging van de 8 8 werktuigindustrie te Eastbourne (Enge-% land) heeft een afgevaardigde opge-1 g merkt, dat de automatisering van de 8 8 industrie er wellicht toe zal leiden dat p g de arbeiders een nieuwe premie gaans 'i vragen, namelijk een eenzaamheidspre- 8 8; mie. Hij zei dat een dergelijk verzoek 8 5 reeds is gedaan door arbeiders van eens olieraffinaderij, waar slechts enkele 3 5 mannen de wacht houden bij een ma- 8 8 chine park op een uitgestrekt terrein. 8 jcoccococcx>cxxxxxx30ooocxx>oooccoooocoocxxx>c>ooocx)oocoocood PARIJS (United Press) De afvallige Franse communistische leider Auguste Le- coeur heeft een „nationale communistische partij" opgericht. De ex-mijnwerker Le- coeur, die minister van industriële produk tie is geweest toen de communistische par tij na de tweede wereldoorlog in de re gering zat, was partijman nummer drie tot hij drie jaar geleden opzij werd ge schoven. Officieel werd hij gebrandmerkt als een „afwijker", die de partij wilde ver nietigen met slecht organisatorisch werk. Er gingen echter geruchten dat Jeanette Vermeersch, de vrouw van partijleider Maurice Thorez, een hekel aan hem had. Lecoeur hield zich drie jaar rustig. Nu heeft hij met medewerking van andere af valligen, een eigen partij gevormd. In het eerste nummer van zijn partij-orgaan, „La National Socaliste", wordt een beroep ge daan op alle linkse elementen. Lecoeur wil voor Frankrijk worden wat maarschalk Tito voor Joegoslavië is. „Als Titoïsme de naam is voor revolutionair marxisme, dan is er geen verschil tussen ons. Indien Titoïsme een nationaal Joegoslavisch ver schijnsel is, dan is het enige onderscheid tussen ons en Titoïsme het feit dat dit Frankrijk en dat Joégolavie is". LONDEN (Reuter/AFP). - Een belang rijke hoeveelheid platina (1.117 kilogram ter waarde van 1.320.000 pond sterling) is naar uit goede bron wordt vernomen, met een Fins vliegtuig uit Moskou in Londen aangekomen. Het platina was bestemd voor de permanente handelsdelegatie van de Sovjet-Unie te Londen door de bank van Moskou. Naar men meent zal dit platina op de Londense markt verkocht worden om de Sovjet-Unie de beschikking over meer ponden sterling te geven, waarschijn lijk ter betaling van Britse goederen. Vol gens de bank Samuel Montagu, die zich specialiseert in de handel in edele meta len, is weer een beperkte hoeveelheid Rus sisch goud in Londen aangekomen. Het was geadresseerd aan het filiaal van de Moskouse Narodny bank. Partijsecretaris Kroesjtsjev heeft op zijn persconferentie in Londen geen ophelde ring gegeven over de geruchten, dat de Sovjet-Unie mogelijk de roebel zal deva lueren, waarvan de koers ongeveer twaalf roebels per pond sterling bedraagt. In ant woord op een vraag, of er een goedkopere roebel voor toeristen zou komen, ant woordde hij: „Onze roebel is zoveel waard als hij behoort te zijn". DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Otto Weiss: Sommige mensen hebben zo wei nig gevoel voor poëzie dat zij zelf gedichten maken. De drieling Anneke, Leonie en Mariene Sikkens, die op 13 maart in het Diaconessen, huis te Haarlem geboren is, is vanmorgen thuis gekomen. De ouders wonen aan de Spaansevaartstraat 95 in Haarlem-Noord. Zij hadden aanvankelijk de medewerking inge roepen van het kraamcentrum van de afde ling Haarlem van 't Witte Kruis, maar door dat de kinderen in een ziekenhuis geboren zijn, behoefde het niet op te treden. Het kraamcentrum heeft thans, als geschenk voor de moeder, hulp aangeboden. Dit deelde de administrateur van het Witte Kruis, de heer W. H. Bauer, na de aankomst der kinderen namens het bestuur mee. Voor de meisjes had hij een couvert met inscriptie meege nomen. ADVERTENTIE n BARTEUORISSTR. HAARLEM FERD B0LSTR. 48 A'DAM TEL. 13439 TEL. 717162 j MOTORBRILLEN - VALHELMEN DE BILT, zaterdag 10 uur: Tussen een hogedrukgebied op de Atlantische Oceaan en een lagedrukgebied bij de Alpen blijven noordelijke winden koude lucht aanvoeren. Terwijl de luchtdruk op de Britse eilanden v/at is gestegen, daalden de barometers ten oosten van ons land, waardoor de noor delijke wind iets toenam. Het stijggebied van de luchtdruk verplaatst zich nu van Engeland naar Frankrijk. Dit heeft tot gevolg, dat de wind iets gaat krimpen, zodat gedurende het weekeinde de lucht- aanvoer blijft plaats vinden over de Noord zee. In verband daarmee is geen belang rijke temperatuursstijging te verwachten. Samenhangend met het lagedrukgebied bij de Alpen komen er in west-Europa enkele regenzones voor, die zich in langzaam tempo verplaatsen. In verband daarmee blijft de kans bestaan, dat er hier of daar wat regen zal vallen. (van hedenmorgen 7 uar) Weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome onbewolkt nevel regen regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. geheel bew. geheel bew. nevel zwaar bew. regen zwaar bew. nevel onbewolkt mist geheel bew. zwaar bew. geheel bew. regen zwaar bew. half bew. 3 SS no windstil windstil no windstil wnw n n nno nno w windstil nw no no windstil w windstil windstil z w zw 5 2 4 4 1 2 4 6 6 9 8 7 10 9 0 8 0 7 0 9 0 7 3 8 29 11 2 7 0 14 0 te w c sa - z5 0 0,2 4 4 0,5 1 0 0 0 0 1 2 9 Den Helder licht bew. vr. kr. nno 6 0 Ypenburg lichte regen matige n 6 0,6 Vlissingen half bew. mat. nno 6 0 Eelde geheel bew. zw. nno 7 0 De Bilt geheel bew. matige n 6 0 Twente licht bew. mat. nno 6 3 Eindhoven geheel bew. mat. nno 5 0 Vlv. Z.-Limb mist mat. nno 6 0,2 Neerslag laatste 24 uur. OMCOOOOOOOCC«X»OCCCCCOCO<XX)CCCXXCOCOCCC01XOOCOCOeOOCCC WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het 8 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zater- dagavond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Tamelijk veel bewolking met op enkele plaatsen wat lichte regen. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 29 april Zon op 5.16 uur. onder 20.03 uur. Maan op onder 7.58 uur. 30 april Zon op 5.14 uur. onder 20.05 uur. Maan op 0.32 uur, onder 8.56 uur. 1 mei Zon op 5.13 uur, onder 20.07 uur. Maan op 1.06 uur. onder 9.58 uur. Maanstanden 3 mei 3.55 uur: laatste kwartier 10 mei 14.04 uur: nieuwe maan 17 mei 6.15 uur: eerste kwartier 24 mei 16.26 uur: volle maan Hoor en laag water In IJmuiden Zaterdag 28 april Hoog water: 5.39 en 18.01 uur. Laag water: 1.21 en 13.45 uur. Zondag 29 april Hoog water: 6.16 en 18.41 uur. Laag water: 1.55 en 14.18 uur. Maandag 30 april Hoog water: 6.54 en 19.17 uur. Laag water: 2.29 en 14.50 uur. Dinsdag 1 mei o Hoog water: 7.33 en 19.59 uur. x>coccoco3cccoocooccoo>cooa»co»occo=ooco2cooooccocoax>

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1