Uitbreiding bezetting N.Ph.O. van 56 tot 72 musici Koor „Katholiek Haarlem" vierde tweede lustrum met melk meer mans Agenda voor Haarlem Radio-Reparatie Zuidelijk aanzicht van Prinsenbrug te Haarlem Tante Aggie houdt vol Huidige subsidieregeling zal gehandhaafd worden Brieven aan clc redactie 5 Commissie-Witteman adviseert: H. 1. MA ER TE NS N.V. Hogere veiligheid in de kolenmijnen Militair vertoon bij de Berlijnse spionagetunnel Spanningen in Frankrijk naderen hoogtepunt Om de Davis Cup Nederlandse tennissers leiden tegen Turkije Coöperatie „Haarlem" keert 3 uit Haarlemmer Van Dijk naar Engeland FEUILLETON door Doris Miles Disney ZATERDAG 28 APRIL 1956 In September 1955 heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een commissie, onder voorzitterschap van dr. P. J. Witteman in gesteld, om advies uit te brengen over enige vraagstukken be treffende de van rijkswege gesubsidieerde symfonieorkesten. De commissie heeft thans haar overwe gingen en conclusies bij de minister inge diend. Aan dit rapport wordt het volgende ontleend. Van rijkswege worden thans elf orkes ten gesubsidieerd, te weten het Concertge bouworkest, het Residentie-Orkest, het Rotterdams Philharmonisch Orkest, het Utrechts Stedelijk Orkest, het Brabants Orkest, het Gelders Orkest, het Noord hollands Philharmonisch Orkest, het Lim burgs Symphonie Orkest, de Groninger Orkestvereniging, het Overijsels Philhar monisch Orkest en het Frysk Orkest. Met uitzondering van de twee laatstge noemden, worden de orkesten gesubsi dieerd volgens een stelsel, waarbij het rijk de helft vergoedt van de salarissen der musici. In deze beschikking worden de orkesten in vier klassei\ gerangschikt: klasse 1 het Concertgebouworkest, klasse 2 het Residentie-Orkest, klasse 3 het Rotter dams Philharmonisch Orkest en het Utrechtsch Stedelijk Orkest, klasse 4 de overige orkesten. Ten gevolge van de loon- ronden van 1 januari en 1 oktober 1954 werden de salarissen en derhalve eveneens de subsidies verhoogd met respectievelijk 5 en 6 percent. De commissie is van oordeel, dat het huidige stelsel van subsidiering, waarbij het rijk enerzijds en provincje en gemeen teen) anderzijds op fifty-fifty basis sub sidiëren. dient te worden gehandhaafd. Zij adviseert de minister ook de pensioenkos ten in de subsidieregeling op te nemen. Na elk der orkesten op betekenis en prestaties te hebben getoetst, is de com missie tot de conclusie gekomen, dat, wan neer de salarissen der orkestleden van het Concertgebouworkest als uitgangspunt wordt genomen en op 100 percent gesteld, de salarissen voor de overige orkesten dienen te worden bepaald op een niveau, waarvoor de volgende percentages als richtlijn gelden: het Residentie-Orkest 90 percent, de stichting Het Rotterdams Philharmonisch Orkest 85 percent, het 102 102 85 92 78 88 77 88 56 72 56 72 56 72 56 68 56 68 ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 „De kolenmijnen zijn tegenwoordig vei liger dan een kwart eeuw geleden", zo wordt opgemerkt in een de gehele wereld omvattend overzicht van de veiligheid in de kolenmijnen, dat werd samengesteld door de internationale arbeidsorganisatie. De vermindering van het aantal ongevallen in de kolenmijnen is echter in de laatste 25 jaar niet evenredig geweest aan de grote inspanningen, die men zich heeft getroost om ze te voorkomen. Uit een tabel blijkt, dat het aantal dode lijke ongevallen (per 1000 arbeiders of per 1Ó00 man/jaren) tussen 1929 en 1954 in Duitsland (het Ruhrgebied) verminderd is van 2,03 tot 1,37, in Canada van 2.83 tot 2,70, in de Verenigde Staten van 4,09 tot 2,48, in Frankrijk van 1,10 tot 0,85, in Engeland van 1,30 tot 0,51, in Japan van 4,03 tot 1,85, in de Unie van Zuid-Afrika van 2,22 tot 1,65 en tussen 1929 en 1953 in Australië van 1,01 tot 0,84, in India van 1,17 tot 0,97 en in Nederland van 0,91 tot 0,56. In het Ruhrgebied kwamen in 1953 134.004 ongevallen voor, waarvan 599 dode lijk. In hetzelfde jaar kwamen in de vet- kolen- en antracietmijnen van de Verenig de Staten 26.275 niet-dodelijke en 460 dode lijke ongevallen voor. In India waren er volgens de statistieken 330 dodelijke onge vallen en 2.842 niet-dodelijke ernstige on gevallen, die een afwezigheid van twintig dagen of meer veroorzaakten. De cijfers voor het Verenigd Koninkrijk waren 380 dodelijke ongevallen en 233.498 niet-dode lijke ongevallen. Dit rapport van de internationale ar beidsorganisatie zal besproken worden door vertegenwoordigers van de regeringen, de arbeiders en de werkgevers uit 16 belang rijke kolenproducerende landen op de zesde zitting van de mijnbouwcommissie van de organisatie, welke van 30 april tot 12 mei a.s. te Istanboel zal worden gehouden. Utrechtsch Stedelijk Okest 80 percent en de overige orkesten (met uitzondering van het Overijsels en het Frysk Orkest) 75 per cent. De commissie is van mening, dat de salaris-regeling bindend dient te zijn, waar onder zij verstaat, dat de besturen aan de orkestleden geen hogere salarissen zullen mogen uitbetalen dan in de regeling is vastgelegd, met uitzondering van de sala rissen van de eerste concertmeesters en de solo-cellisten. De orkestbesturen zouden de mogelijkheid moeten hebben, deze functionarissen op eigen kosten een hoger salaris uit te betalen. Bezetting van de orkesten Ook bij het vaststellen van de bezetting heeft de commissie elk der betreffende or kesten getoetst aan de voor classificatie opgestelde normen. Hierna volgt een overzicht van de be zetting der orkesten, welke op het ogen blik uitgangspunt bij de bepaling van het bedrag van het rijkssubsidie zijn, met daar achter de maximumbezetting zoals de commissie zich deze voorstelt: Concertgebouworkest 102 Residentie-Orkest Rotterdams Philharm. Orkest Utrechtsch Stedelijk Orkest.. Noordh. Philharm. Orkest Gelders Orkest Brabants Orkest Groninger Orkestvereniging.. Limburgs Symphonie Orkest.. Pensioenkwestie De minister heeft aan de besturen van de gesubsidieerde symfonieorkesten be richt, dat hij zal bevorderen, dat de in het rapport gedane voorstellen inzake de sala riëring van de orkestleden en de bezetting van de verschillende orkesten in de loop van de eerstvolgende jaren kunnen worden verwezenlijkt. Wegens de daaraan verbon den financiële consequenties is het voorals nog niet mogelijk, de pensioenkosten in de subsidie-regeling te betrekken. De uitbrei ding van de orkesten zal slechts langs de weg van geleidelijkheid kunnen worden gerealiseerd. De minister wil bevorderen, dat hiermee met 1 september 1957 een aanvang kon worden gemaakt. Het stelsel van subsidiëring op fifty-fifty basis wordt gehandhaafd. BERLIJN (United Press). - De Amerika nen en de Russen hebben versterkingen gestuurd naar de grens tussen het oostelijk en het westelijk deel van de stad, waar de Russen een tunnel ontdekt hebben die ge bruikt zou zijn om telefoongesprekken af te tappen. Amerikaanse militaire politie patrouilleert bij een radargebouw van het Amerikaanse leger waar de tunnel, volgens de Russen eindigt. Russische militairen patrouilleren langs de grens op tweehon derd meter afstand en bij de ingang van de tunnel achter de grens. Een afdeling Amerikaanse politie werd in allerijl naar de grens gestuurd, nadat Russische militairen met machinegeweren posities hadden ingericht bij het oostelijk uiteinde van de tunnel. De regerende burgemeester van West- Berlijn, dr. Suhr, heeft de uitnodiging van de burgemeester van Oost-Berlijn, Ebert, om de tunnel te komen bezichtigen, van de hand gewezen. De president van het Westberlijnse stads- parlement. Brandt, heeft de uitnodiging aangenomen onder voorwaarde dat er vier ontvoerde West-Berlijners bij aanwezig zijn. (Van onze correspondent in Parijs) Zowel in de Franse pers als In politieke kringen is een stijgende bezorgdheid waar te nemen over een dreigende politieke cri sis, die ernstiger zou zijn dan alleen maar een val van het kabinet. Een crisis, die de grondslagen zou raken van het huidige politieke stelsel in Frankrijk. De oorzaak hiervan is het feit, dat er in de Assemblee Nationale geen werkelijke meerderheid voor de huidige regering is, zodat deze met meerderheden moet werken, waarbij zij om de beurt van de steun der communisten, of het centrum afhankelijk kan zijn. Door de ernstige problemen, waarvoor de regering gesteld is de strijd in Algerije en de mede daaruit voortvloeiende inflatiedrei ging blijven de spanningen zich ophopen. Er is nog steeds de latente breuk in het kabinet zelf, het meningsverschil tussen Mendès-France en de minister voor Alge rijnse zaken, Lacoste. Het aftreden van Mendès-France, dat onoverzienbare conse quenties zou kunnen hebben, blijft moge lijk. Maar ook in de partijen zelf bestaat grote verdeeldheid. Hevige gewetenscon flicten bestaan er in de socialistische partij. De andere partner in de regeringscoalitie, de radicale partij, wordt met een breuk be dreigd door een manifest van 35 parle mentsleden, radicalen en enige uitgestote nen van deze partij, dat z.ich tegen de Alge rijnse denkbeelden van Mendès-France keert. De Poujadisten boycotten de debatten in het parlement omdat een aantal van hun afgevaardigden van het lidmaatschap ver vallen is verklaai'd. Dezer dagen heeft men ook geprobeerd enige afgevaardigden van Pin ay's gematigde partij en zelfs een MRP'er op grond van beweerde onregel matigheden bij hun verkiezing uit de As- semblée te werken. Pinay dreigde ogen blikkelijk het voorbeeld van de Poujadis ten te volgen. Slechts door het verdagen van de stemming kon erger worden voor komen. Nu woensdag over de vertrouwenskwes tie moet worden gestemd, die premier Mol- let bij de financiële projecten van zijn regering heeft gesteld, krijgt de uitermate verwarde situatie in het parlement steeds acuter betekenis. Hoewel men veronder stelt, dat Mollet deze stemming wel zal overleven, wordt het aantal politici, dat aan de uitvoerende macht een grotere sta biliteit wil geven, met de dag talrijker en daarbij wordt met steeds groter afgunst naar het Amerikaanse presidentele stelsel gekeken. ADVERTENTIE PubHtrotla N«d»rland» Zw<velbur«o« Grovtnhigt NEEM PER MAN DRIEKWART KAN 58 De grote Mis in f van Anton Bruckner werd niet geschreven voor de rooms-katho- lieke eredienst. Met zijn nadrukkelijke sub jectieve accenten zou het werk niet toege past kunnen worden bij de verheven ob jectieve liturgische handelingen, die in de eerste plaats om dienstbaarheid vragen. Deze dienstbaarheid is vreemd aan Bruck- ners mis, omdat zij in zichzelf een volle digheid is, een eenheid, die tot ons geko men is als een aangrijpend persoonlijk ge tuigenis van een onwrikbaar geloof. Dit geloof werd het beginsel van Bruckners leven. Het bepaalde zijn doen en laten, zijn karakter, zijn denken en het gaf ook rich ting aan zijn scheppende arbeid. Als zo vele van zijn geweldige werken kan ook deze mis in f, die Vrijdagavond op het ju bileumconcert van het Koor Katholiek Haarlem tot uitvoering kwam, als een tot klank geworden aanbidding en verheer lijking van God worden beschouwd. Bruck ner gaf in dit werk zijn gedachten een uit drukkingsvorm met de tekst van de vijf delen van het Ordinarium missae: het Kyrie, Gloria, Credo, het Sanctus en Bene- dictus en het Agnus Dei. En met deze tekst verbond hij in-nauwe en expressieve sa menhang zijn prachtige diepgevoelige, ex tatische of hymnische muziek. Deze nauwe band bleef tussen woord en toon toch niet steeds gehandhaafd, want meermalen gaat in deze mis de muziek een eigen onafhan kelijke plaats innemen, de band met het woord wordt losser, verdwijnt zelfs geheel en de wonderbaarlijke schoonheid van ab solute muziek manifesteert zich in volle pracht. Maar daarna hoort men weer de vrome, getuigende Bruckner, die in het gloria zijn vreugde uitjubelt, in het Credo uitdrukking geeft aan zijn overtuiging en aan zijn emoties bij de overdenking van de heilsfeiten, en aan zijn stille ontroering in het Benedictus en het Agnus Dei. Het Koor Katholiek Haarlem heeft onder leiding van zijn dirigent Albert de Klerk een bewon derenswaardige uitvoering van de mis ge geven. Het koor was uitstekend voorbereid op zijn moeilijke taak, die niet alleen de veeleisende intonaties betrof, maar ook de veelvuldige dynamische wisselingen, de uitdrukkingskracht en de klank, die in een fragment als het Kyrie een bijzonder in nige glans verkreeg, maar in het Gloria en Credo een indrukwekkende grootheid ver kreeg. Een der hoogtepunten van melodi sche volmaaktheid werd het Benedictus, dat jammer genoeg ontsierd werd door een verkeerd geïntoneerde violoncel-toon. De indruk van een voortreffelijke interpreta tie, waartoe de solisten de sopraan Folly Collette-De Vries, de alt Annie Hermus, de tenor Han Le Fèvre en de bas David Holle- stelle ook hun aandeel bijdroegen, kan er toch niet door weggenomen worden. Dit kwam ook tot uitdrukking in het lang durige warme applaus waarmede de uit voering beloond werd. Albert de Klerk liet in die bijval ook het begeleidende Noordhollands Philharmo nisch orkest delen. Een feestelijk besluit kreeg het concert met de uitvoering van het Te Deum van Hendrik Andriessen, en werk, waarmede de extatische jubel van Bruckner een stra lende voortzetting verkreeg. Het koor zong Deze tekening van Openbare Werken toont hier hoe de Prinsenbrug er aan de! zuidzijde uit zal zien. Links aan de kant van het Prinsenbolwerk, komt een bas- culebrug en in het midden een hef brug. Beide kunnen in het brugwachtershuisje naast de hefbrug worden bediend. De werzaamheden voor de bouw zijn inmid dels begonnen. Weldra worden de palen geheid voor de bouwput van het eerste bruggedeelte. Daarbij zal zeer diep geheid moeten worden, want het contragewicht van de basculebrug moet er benedenwaarts in kunnen draaien en komt met zijn uit einde zeker anderhalve meter beneden de j Misschien hebt ge geen vlag, die tijdens waterspiegel van het Spaarne. Zoals ookde stille herdenking halfstok zal hangen reeds in een reportage over Figee in dit-van de gevel van uw huis, maar al hebt zelfde nummer is vermeld, zal de bouw ge wel de vlag uitgestoken, die brandende (Verkort weergegeven) 4 Mei. Deze vraag zal een van uw kin deren u kunnen stellen, wanneer u in de avond van 4 mei a.s. tussen 18 en 20 uur een paar kaarsen voor uw venster zet. van de Prinsenbrug naar alle waarschijn-j lijkheid aan dit bedrijf worden opgedragen.'. De volgende dag hadden de matrozen het grootste plezier met de kleine schipbreu keling; hij kreeg een zwabber in zijn handen en ze leerden hem, hoe hij het dek daarmee kon boenen. En dat deed hij zo parmantig, alsof hij al jaren als matroos gevaren had! De bemanning had er het grootste plezier tn en stond er lachend bij te kijkenen tot beloning kreeg Boeboema een grote zeekaak, waar hij wel raad mee wist! kaarsen leggen ook getuigenis af, dat ge de doden uit de oorlogsjaren wilt geden ken. Als op die avond, juist op die avond deze kaarsen branden, zullen uw kinderen vragen: moeder, waarom branden die kaarsen? En dan kunt ge vertellen: Die kaarsen branden, omdat we elf jaar gele den zo blij waren met het bericht, dat de grootste oorlog, die ooit werd gestreden ten einde was. En dan kunt ge iets vertel len over het verdriet van hen, die iemand die hun het liefst was, nooit meer zouden terugzien. Misschien is dat uw eigen ver driet. En ge kunt vertellen van de vreug de van hen, die hun liefsten toch nog za gen terugkeren. Wellicht hebt ge ook van deze vreugde iets beleefd. Ze zullen dan een ogenblik heel aandachtig kijken naar die kaarsen voor uw venster, die kinderen van u. Dit zal dan voor u het bewijs zijn, dat zij iets begrepen hebben van wat ge hun verteld hebt. En zij moeten er iets van begrijpen, omdat onze moeite uit de be zettingsjaren, onze zorgen, ons verdriet, onze angst, zo goed als onze vreugde, ons vertrouwen en onze dankbaarheid voor de vriendschap, die wij ons deel wisten hen mede zullen vormen tot mensen, die de vlam van die dagen brandende zullen hou den. Daarom, laat voor uw venster drie kaarsen branden en vertel uw kinderen waarom ge dat doet juist die avond van 4 mei. C. D. P. RüCKERT Op de eerste dag van de Davis Cup wedstrijd Turkije-Nederland heeft Dehnert in een spannende partij, die vier sets vor derde, niet zonder moeite van de Turk Namzi Bari gewonnen. Na lange rallies bracht Dehnert de eerste set met 119 op zijn naam, dank zij een grotere vast heid en accuratesse. De tweede set ging voor hem verloren, wat deels te wijten was aan een lichte blessure aan zijn rechter hand, opgelopen tijdens een val. Daarna ging de strijd gelijk op. met vaak uitste kend spel aan beide zijden. Maar op kri tieke momenten miste de Turk herhaalde lijk, zodat Dehnert de volgende sets met 75 64 kon winnen en daarmee de partij. In het tweede enkelspel bleek Van Dal- sum veel te sterk voor Sewfik Fennen, die zich verweerde zo goed hij kon maar in drie sets het onderspit moest delven: 63 62 en 63. Na de eerste dag leidden onze landgenoten dus met 20 en stonden hun kansen gunstig voor de eindzege, waardoor zij zich in de tweede ronde te gen Chili zouden plaatsen. De overige standen waren: Tsjechoslo- wakijePakistan 20; IerlandFinland 11, PolenOostenrijk 11; Monaco Spanje 01. Het bestuur van de Coöperatie „Haarlem heeft besloten aan het personeel over 1955 3 toeslag te verstrekken, hoewel de werk geversvereniging zich van advies onthouden heeft. Ook zal de vakantietoeslag worden verdub beld en de vakantie van 12 op 15 werkdagen worden gebracht. dit Te Deum met grote geestdrift en in drukwekkende hymnische klank en het or kest toonde zich bij de begeleiding van zijn goede zijde, zodat de vertolking van An- driessens spontane compositie, die in 1943 onder druk van oorlog en ellende tot stand kwam, een fraai besluit van het jubileum concert werd, waarmede het Koor Katho liek Haarlem een bestaansperiode van tien jaar afsloot. P. ZWAANSWIJJK Via het bondsbureau van de K.N.W.U. in Den Haag heeft de 46-jarige Haarlemse wielerveteraan Ben van Dijk een uitnodi ging ontvangen om op zaterdag 7 juli in Engeland aan een internationale tijdrit voor renners boven de veertig jaar deel te ne- Van Dijk is sinds hij in 1951 tot de vetera nen toetrad, de meest succesvolle renner in deze categorie. Zijn fraaiste resultaten be haalde hij in de wedstrijden om de „Vete ranen Erebeker", de officieuze titelstrijd der veteranen. Vier achtereenvolgende ma len zegevierde hij in dit kampioenschap. ZATERDAG ?8 APRIL Palace: „Engelen zonder vleugels", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „I vitelloni", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Botsende jeugd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: De wet van de kogel, 14 j„ 7, 9.15 uur. Rembrandt: „Carmen Jones", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een keerde niet terug", 14 jaar. 7 en 9.15 u. Minerva: „Boekaniers der zeven zeeën", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmueum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Nederlandse Comedie met „De koppelaarster". O. R. G.-centrum, Weeter- houtpark 1 A: 8 uur. Arts H. C. Moolenburgh spreekt over „Astrologie en kruiden zoeken". ZONDAG 29 APRIL Rembrandt: 11 uur: Dr. Paul Julien over „De Pigmeeën van Midden-Afrika met licht beelden. Cinema-Palace: 10.30 uur, „De gro te tovenaar van Oz". Lido: 11 uur, „Aïda". Studio: 11 uur, „Onder de Rode Zee". Palace: „Engelen zonder vleugels", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „I vitel loni", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wet van de kogel", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carmen Jones", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een keerde niet terug", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Boekaniers der ze ven zeeën", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Stadsschouwburg: 8 uur, De Neder landse Comedie met „Van de brug af gezien". O. R. G.-centrum, Westerhoutpark 1 A: 10.30 uur. K. de Boer over „Gezonde landbouw als voorwaarde voor gezonde voeding"; 2.30 uur: Arts L. F. C. Mees over „De ware betekenis van onze voeding". Concertgebouw: 8 uur, Slowaaks dans- en zangensemble „SI' Uk". Pinkstergemeente, 10 en 7.30 uur, Bijeen komsten. Gebouw Cultura: 10.30 uur, Wij dingsmorgen Ned. ver. v. Spiritisten „Har- monia". Zuiderkapel: 10 en 5 uur, Dienst o. 1. v. L. J. Pasman, 8 uur, Jeugdsamen- komst. MAANDAG 30 APRIL Palace: Engelen zonder vleugels", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio „I vitelloni". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 Roxy: „Gunga Din", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carmen Jones", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een keerde niet terug", 14 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „Knock on wood", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstel ling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muizek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosch ma, 8.30. Voor programma Koninginnedag zie elders in dit blad. DINSDAG 1 MEI Palace: „Engelen zonder vleugels", 14 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „I vitelloni", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Botsende jeugd", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „De wet van de kogel", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Carmen Jones". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een keerde niet terug", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstel ling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosch ma, 8.30 uur. 9) De dokter knikte instemmend. „Hij is daarna natuurlijk door misselijkheid wak ker geworden en naar het raam gelopen, toen is het gebeurd." Dennis Callaham zei niets en luisterde r.aar de opmerkingen van de oudere man nen. Hij had Birdsall reeds gewezen op enkele punten, die hij zonderling vond. Bij voorbeeld dat meneer Lovejoy gedurende zijn val geen gil had geslaakt, dat er geen sporen van zijn val bij het raam te vinden waren en dat de gordijnen onberoerd waren geblevenAls iemand plotseling uit een raam valt, slaakt hij een gil, tracht de gor dijnen vast te grijpen, en in de vensterbank moeten sporen van de val te vinden zijn. Dat waren Dennis' overwegingen. Hij had geen speciale reden om aan te nemen, dat het hier iets anders dan een ongeluk zou zijn. Maar deze punten waren toch opval lend en dan was er nog dat krantenknipsel, dat in een bepaalde richting zou kunnen wijzen.. Dennis Callaham kwam tot de conclusie dat rechercheur Birdsall wel wat al te haastig was met zijn gevolgtrekkingen. IV. Kate en Aggie trokken zich terug, toen Birdsall klaar was met zijn verhoor. Kate belde Teresa op en verzocht haar onmid dellijk thuis te komen. Aggie keek sip voor zich uit. Kate was woedend op haar, omdat ze tegen de rechercheur had gezegd, dat Richard Lovejoy iets te veel gedronken had. „Maar ik moest toch de waarheid ver tellen", verdedigde ze zich. „Alles wat je behoefde te zeggen was, dat je hem zag thuiskomen en hoe laat dat was", zei Kate snibbig. „Je had het woord „drinken" niet behoeven te noemen!" „Maar ze zagen zijn bed toch! O, had ik het maar rechtgetrokken, voordat ze kwaimen kij ken. Maar ik liep regelrecht naar het raam om het te sluiten.En nu trekken zij de conclusie, dat een man, die zo op zijn bed neerploft, stomdronken geweest moet zijn." „Je had hen zelf tot die conclusie kunnen laten komen. Jij behoefde hen niet op het idee te brengen! Je had niet behoeven te zeggen, dat je hem van zo dichtbij had ge zien, toen hij thuiskwam. Het was voldoen de geweest, als je gezegd had, dat je hem zag thuiskomen." „Het was helemaal mijn bedoeling niet te zeggen, dat hij wat te veel had gedronken maar die politieman was zo handig en wist het uit me te krijgen." „Dat is de ellende met jou, Aggie", zei Kate streng, „je bent altijd als een zeef. Je kunt nooit iets voor je houden. Kijk nu eens hoe je ons te schande hebt gemaakt. Het zal vanavond in de krant staan, en iedereen zal weten dat wij dronken kamer bewoners tolereren.... Het zou me niets verbazen, als enkele huurders hun huur opzegden. En dat allemaal, omdat jij je mond niet kon houden tegenover die poli- tier ech er che ur „Welke huurders zullen opzeggen? Juf frouw Gilchrist in geen geval! En meneer Kennedy kan dit moeilijk als reden aan voeren: hij houdt zelf te veel van een bor reltje." „En dacht je dat we van de huur van die twee konden rondkomen? Je lijkt wel een kind, Aggie! Waar is je verstand?" Aggie keek beledigd. „Ik heb even veel gezond verstand als jij", antwoordde ze fel. „Misschien zelfs wel meer! Ik vertel de politie geen leugens." „Evenmin als ik. En ik heb ook niet ge zegd, dat je de politie leugens moest ver tellen. Ik zei alleen, dat je niet had be hoeven te vermelden, dat meneer Lovejoy naar drank rook!" „En noem je dat geen leugens vertellen?" „Inderdaad, dat noem ik geen leugens." Verontwaardigd staarden ze elkaar aan. Maar een ogenblik later glimlachte Aggie en schudde haar hoofd. „Eigenlijk ben jij degene, die zich versprak, Kate Scanion", zei ze spottend. „Wat zeg je?" Kate leunde op de tafel met haar ellebogen, en toen Aggie niet dadelijk antwoordde, leunde ze meer naar voren en herhaalde: „Wat bedoel je met die opmerking?" Aggie antwoordde plagend: „Ik zing niet tweemaal. „Allemensen!" Kate barstte bijna van woede en begon met veel lawaai het vaat werk voor de afwas bijeen te ruimen. Met een boos gezicht droeg ze het naar de goot steen iy de bijkeuken. „Wacht maar tot Ellen morgen uit New York terug komt", beet ze Aggie toe. „Die zal een toeval krijgen, als ze hoort, wat hier gebeurd is. Ze zal het een schandaal vinden! En daar heeft ze gelijk aan! En dat allemaal dank zij jouw loslippigheid, Aggie Scanion!" ,-,Wat kan mij iemand als Ellen schelen?" zei Aggie minachtend. Kate hoorde haar echter niet meer, ze had de tussendeur met een bons dichtgegooid. Enkele ogenblikken later kwam Teresa thuis. Voordat ze een kans kreeg om even met haar tantes te praten, arriveerde ook het hoofd van de recherche-afdeling, de heer August Zimmerman. Het lijk van meneer Lovejoy was inmid dels reeds vervoerd naar hel lijkenhuisje van het gemeentelijk ziekenhuis- van So merset en de meeste politiemannen waren klaargekomen met hun werk en vertrokken Er heerste thans weer rust in huis. Voor het huis was nog enige drukte, maar een po litieagent hield de nieuwsgierigen op een afstand en na korte tijd werd het ook buiten rustig. De opwinding was voorbij. Het lijk was weggevoerd De hoofdrechercheur Zimmerman was een grote zware man van achter in de veer tig. Hij zag er jonger uit. Zijn gezicht had iets jeugdigs en hij maakte een gezonde, sterke indruk. Hij was een man, die onder alle omstandiglheden zijn mannetje zou staan. Zijn ene been was iets korter dan het andere tengevolge van een auto ongeluk maar behalve dit kleine gebrek kon hij het opnemen tegen elke politieman ook de veel jongeren van jaren. Hij kwam het huis binnenstappen, alsof nooit iemand hem de toegang tot welk huis ook geweigerd had. Zijn zelfverzekerdheid was opvallend. Iedereen sloofde zich on middellijk voor hem uit. Terwijl hij zich naar de achterkamer op de tweede ver dieping begaf, zette Birdsall hem de toe dracht in het kort uiteen. Hij was een en al onderdanigheid. Dennis Callaham sloeg hem gade. Birdsall gedroeg zich altijd zo slaafs, zodra Zimmerma zich vertoonde, peinsde hij. Zimmerman luisterde naar het verslag, dat hem werd uitgebracht, en stond stil voor het open raam van de kamer van het slachtoffer. Tenslotte zei hij langzaam: „Het ziet er dus naar uit, dat hier niet. veel werk voor ons te doen is. Maar voor de goede orde zal ik toch even met die oude dames gaan praten". Teresa moest met haar tantes in de nooit gebruikte „salon" komen. Ze vond hoofd rechercheur Zimmerman een zeer impo nerende figuur. Tegen Birdsall voelde ze onmiddellijk een hevige antipathie, speciaal vanwege de manier, waarop hij naar haar mooie benen keek. Met een preuts gebaar trok ze haar rok zo ver mogelijk over haar knieën, toen ze naast haar tantes plaats nam. Dennis Callaham kwam een ogenblik later binnen. In vergelijking met Zimmer man leek hij klein, hoewel hij een heel normale lengte had en ook stevig gebouwd was. Hij keek Teresa aan, maar zijn blik had niets hinderlijks, zoals die van Bird sall. Hij had aardige blauwe ogen, consta teerde ze. Hij maakte helemaal een prettige indruk op haar. Terwijl ze zo goedkeurend over hem dacht, kon Dennis zijn blik niet van haar afhouden. Hij keek naar haar lichte ogen, die zo'n opvallend contrast vormden met haar donkere haar. Hij keek naar het. glanzende haar dat aan de punten omkrulde Hij kon niet aannemen, dat ze zo preuts was als ze zich thans, gezeten naast haar tantes, voordeed Zimmerman nam de leiding van het ver hoor op zich. Hij liet Aggie vertellen, hoe meneer Lovejoy twee weken geleden in het pension zijn intrek had genomen. Deze had, na bezichtiging, onmiddellijk besloten de kamer te nemen en hij had een week huur vooruit betaald. Aggie keek, terwijl ze haar verhaal vertelde, naar Zimmermans onbewogen gezicht. Het haar tengere fi guurtje, grijzende krulhaar en vriendelijke gezichtje vertegenwoordigde ze in de ogen van de drie politiemannen het type van het goedhartige, medelijdende oude dametje, dat nooit in haar leven iemand kwaad had gedaan. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7