Socialisten in Zuid-Kennemerland vierden opgewekt de eerste mei Gezellig familiefeest in het Noor der sportpark In Bloemendaal kinderfeest en avondbijeenkomst RIJWIELEN „Wilhelmina" In Heemstede geslaagde afwisseling van ernst en luim Kort en bondig J TAXI 18000 Amsterdamse Beurs Minister Suurhoff sprak in Haarlem ZONDER Parijs beleefde malaise bij de 1 mei-viering Scheidende ambassadeur van Venezuela op Soestdijk Jules de Corte en de „Stem" hoogtepunten F. H. Lansheer 40 jaar in dienst van P.T.T. Kwart eeuw onderwijzer aan Nic. Beetsschool Feestelijke huldiging van AFlorissen Jubilaris G. van Gelder hartelijk gehuldigd Zoon van Jungschlager op Schiphol gearriveerd Scheepvaart Burgerliike Stand van Haarlem WOENSDAG 2 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Voor mij als democratisch socialist ligt er een diepe symboliek in het samentref fen van het 1 mei-feest met het herleven van de natuur; beide zie ik als zinnebeel den van ons verlangen naar de komst van een schonere, vrediger wereld zonder on recht enêarmoede, maar beide ook her inneren zij eraan dat onze strijd voor die betere wereld, net als de eeuwige wisse- ling der seizoenen, eigenlijk nooit ten einde is." Met deze lyrische ontboezeming begon minister J. G. Suurhoff gisteren zijn toespraak tot de Haarlemse leden van de Partij van de Arbeid tijdens de drukbe zochte avondbijeenkomst ter gelegenheid van het 1 mei-feest in het Concertgebouw. „Weinig tijdperken hebben zoveel verande ring voor de massa gebracht", aldus de minister, „als de laatste zeventig jaar. Toen in 1893 het eerste mei-feest gevierd werd, heersten er op sociaal gebied nog ongeloof lijke misstanden. De arbeiders werkten twaalf tot zestien uur per dag en leefden veelal in krotten. Kinderarbeid was aan de orde van de dag en toen er eindelijk een schuchtere poging tot een eerste vei ligheidswet gedaan werd, kenschetsten vele Kamerleden het ontwerp in kwestie als „een uiting van ziekelijke filantropie". Daartegenover stelde de heer Suurhoff de materiële en culturele verworvenheden van de huidige arbeider: een samenstel van sociale verzekerings- en arbeidswet-j ten, ouderdomspensioen, kwalitatief veel I betere volkswoningbouw en goed en goed- j koop onderwijs voor allen. I Deu ^miliebyeenkoms die de bestuur- dersbond van het Nederlands Verbond van turele integratie van Europa en ook daarin ligt naar zijn mening een belang rijke taak voor de internationale democra- tisch-socialistische beweging een taak waaraan deze helaas thans nog nauwelijks toekomt. „Tweeërlei progressivisme" Ten aanzien van de binnenlandse situatie zei de heer Suurhoff, dat de P. v. d. A. on verminderd zal blijven streven naar nog beter onderwijs, nog meer woningen en nog groter bestaanszekerheid. „Alle andere partijen belijden met de mond een politiek van uitgebreide sociale hervormingen, maar tegelijk bepleiten zij beknotting van staatsuitgaven en der regeringstaken. Wil de overheid ervoor kunnen zorgen dat onze economie zich stabiel en zonder grote schokken ontwikkelt, dan moet zij daartoe ook de middelen en de bevoegdheden in handen hebben, want men kan nu eenmaal niet voor een dubbeltje op de eerste rang zitten, zoals de huidge „progressieve" stemmen uit het conservatieve kamp blijkbaar voortgekomen uit vrees voor de zuigkracht van de P. v. d. A. dat schij nen te wensen." lichte muze. Het Harmonie-orkest „Haar lem" bracht een vlotte ouverture Anacreon en een wat onwennige vertolking van „New Orleans" Meindert Boekel's be langwekkende afdaling in de regionen der syncopische amusementsmuziek ten ge hore: de Stem des Volks zong onder leiding van Dick Dekker met veel élan enkele be kende strijdliederen. Groot en verdiend succes oogstte dit koor voorts met de sopraan Nel Groeneveld in het Kerkkoor uit de Cavalleria en met Elly Imhof, een rijk-gemoduleerde altstem met een fraai warm timbre in een gevoelvolle serie negro-spirituals. Het piano-duo André de Raaf en Jac. Schutte, het Kwartet van Harry Mooten en de zangeres Jenny Roda verzorgden daarna nog een gezellig kleinkunst-pro- gramma, dat pas tegen middernacht een einde nam. Voor de pauze was de heer J. J. Malie paard, sinds jaar en dag vaandeldrager bij alle socialistische evenementen in Haar lem, op het podium gehuldigd. Hij werd toegesproken door wethouder W. F. Ilappé, voorzitter van de Federatie Haar- ler der P. v. d. A., die hem een symbool van trouw noemde en hem namens alle partijgenoten veel geluk wenste in de Ver- De rest van de 1 mei-avond in het Con- enigde Staten, waar de heer Maliepaard certgebouw was gewijd aan de kunst en de zich binnenkort gaat vestigen. De achtergebleven gebieden Als de Partij van de Arbeid van het electoraat opnieuw het vertrouwen krijgt, zullen daar in de komende vier jaar vele nieuwe voorzieningen op het gebied van weduwen- en wezenzorg, ziekte- en invali diteitsverzekering aan toegevoegd moeten worden. Maar ook daarna wachten er nog grote taken. Meer dan de helft van de mensheid leeft immers in gebieden waar armoe en ellendg schering en inslag zijn een mensonterende toestand waarvoor de Europese volken en het vooroorlogse kolo nialisme mede verantwoordelijk zijn. Dit probleem is volgens minister Suurhoff al leen op te lossen als het Westen door in vestering van kapitaal en het beschikbaar stellen van kennis en van deskundigen de economie dezer „onder-ontwikkelde" vol ken tot ontwikkeling helpt brengen. Dit is niet slechts een morele plicht van de wes terse wereld, maar ook een zaak van wel begrepen eigenbelang, omdat de Russen het brandpunt van hun koude oorlog steeds meer naar de „achtergebleven" gebieden in Azië en het Nabije Oosten verleggen. Mi nister Suurhoff was van oordeel dat de socialisten in Europa in deze ontwikkeling een belangrijke rol kunnen vervullen, om dat zij op meer vertrouwen bij die verre volken kunnen rekenen dan de conserva tieve partijen, die immers van oudsher ver eenzelvigd worden met de misdragingen van het kolonialisme. Om de Russiche politiek met goed gevolg het hoofd te kunnen bieden, is yolgens de minister niet slechts de opbouw van een hecht defensie-apparaat nodig, maar bovenal een politieke, economische en cul- ADVERTENTIE vanaf 2.50 per week SIMPLEX - BALAKO - B.URCO B ANKTUSSENKOMST VOORUITBETALING RIJWIELHUIS KROCHT 6—8 t/o Hcma Vakverenigingen dinsdagmiddag ter vie ring van het 1 meifeest op het EDO-terrein had belegd, werd begunstigd door prach tig weer. De voorzitter van het 1 mei-comité, de heer P. W. Voskuilen opende de bijeen komst met een kort woord van welkom, waarna de Arbeiders Jeugdcentrale het programma begon met het dansen van de meiboomdans en enige andere volksdan sen, waaronder de Newcastle, de oude zweef, een moderne Amerikaanse square- dans en een Joodse gezelligheidsdans. Hierna voerden leden van de Jonge Strijd een lekenspel van Jan Naaykens op „Tiji sticht Utopia" een allegorisch spel, waarbij de oude schelm Tijl Uilenspiegel zotte wijs heden verkoopt tegenover een forum van vertegenwoordigers van Amerika, Europa, Azië, Afrika en Oceanië, gepresideerd door een vrouwenfiguur, die de Vrede verbeeld de. Het slot was dat Tijl Utopia stichtte en spelers en publiek in een vrolijke dans hun plezier aan dit dromenland uitdrukten. Na deze apotheose van het lekenspel was de beurt aan leden van de Nederlandse Culturele Sportbond, die een gymnastiek- uilvoering gaf, waarbij tegelijkertijd de oefeningen van de kleintjes en de wat gro teren te genieten waren. De 1 mei-rede werd uitgesproken door wethouder W. F. Happé, die de eerste mei een grote dag noemde voor de Nederlandse werkers en hun gezinnen, die zich op deze dag één kunnen ..voelen met de werkers in alle landen, die ook deze dag van de arbeid vieren. De heer Happé zei dat er wel eens twijfel opkwam over de vraag of de 1 mei viering nog wel iets meer is dan louter traditie, omdat de arbeider, in vergelijking met vijftig jaar geleden al zo veel bereikt heeft. Heeft het dan nog wel zin de eerste meiviering als een feest van strijdbaarheid voort te zetten? De spreker meende op deze vraag met een stellig „ja" te kunnen antwoorden. Er blijven altijd nog idealen, die verwezenlijkt moeten worden. Het is waar dat de arbeiders nu hun afgevaar digden in gemeenteraad en parlement heb ben en dat deze afgevaardigden vaak mede verantwoordelijk zijn voor het bestuur van gemeente, provincie en rijk, maar het is even waar dat zij gesteund moeten worden door diegenen, waarvoor zij werken. Met het oog op de komende verkiezingen zei de heer Happé dat alle vooruitstrevende krachten gebundeld moeten worden, om dat de andere grote politieke partij in Nederland de vooruitstrevendheid af zweert. Als de werker een beter loon heeft, is hij geïnteresseerd in wat hij voor dit loon kan kopen: hiervoor is een economi sche politiek noodzakelijk, die moet stre ven naar een geordende maatschappij. De heer Happé besloot zijn rede met te zeggen dat ieder zijn deel moet hebben aan de welvaart, die ons land nu doormaakt en hij riep zijn gehoor op elkaar trouw te blijven tot aan de zegepraal van dit ideaal. Na de rede van de heer Happé trad het kindercircus Lambertha op en het waren vooral de vele aanwezige kinderen, die dit wel het aantrekkelijkste onderdeel van het programma vonden. Na dit geslaagde optreden sloot de heer Voskuilen de bijeenkomst waarbij hij dank bracht aan het EDO-bestuur voor het be langeloos beschikbaar stellen van het ter rein. Als blijk van dankbaarheid besloot het NVV een aantal kilometers te betalen van de reis van één van de jeugdelftallen van deze voetbalvereniging, dat binnenkort in Duitsland een toernooi moet spelen. (Van onze correspondent in Parijs) Geen zon, geen optochten, het was een 6ombere dag van de arbeid, die Parijs gis teren voornamelijk met niets doen gevierd heeft. De grauwe lucht en de gure wind hielden de Pariizenaars tot laat in bed, het verbod van de jaarlijkse 1 mei-optocht van de Place de la Nation naar de Place de la Bastille, hield de manifestanten onder hen goeddeels van de straten. De Parijzenaars kwamen eigenlijk alleen naar buiten om het bosje lelietjes van dalen te kopen, dat, naar de overlevering wil, geluk aanbrengt. De geurige talisman bracht tot 250 francs per bosje op en daarmede alleen geluk aan de verkoper. Omdat alle optochten verboden waren, had het (communistische) vakverbond, de C.G.T., een bijeenkomst op de wielerbaan van Vincennes belegd en bovendien een gedeeltelijke busstaking uitgeschreven. Beide deelden in de algemene malaise. De busstaking slaagde maar voor een kwart, de bijeenkomst in Vincennes trok slechts enkele duizenden manifestanten, hoewel de redevoering van de vakbondsleiders werden opgefleurd door wielerwedstrijden. Dat was ook wel nodig, want sinds Moskou heeft gedecreteerd dat zij niet meer aan persoonsverheerlijking mogen doen, zitten de Franse communisten een beetje met hun onderwerpen in hun maag. Hun grote baas, Maurice Thorez, kreeg dit keer bij zijn verjaardag zelfs geen regeltje in de partijkrant l'Humanité, zodat men het op de bijeenkomst te Vincennes maar deed met de eis van de beëindiging van de oor log in Algerije. Datzelfde hadden trouwens de Algerijn se arbeiders willen doen, die zich tussen de Place de la République en de Place de la Bastille probeerden te verzamelen. De Parijse politie was er snel bij. Op het ogen blik dat de Algerijnen in groepjes de métro-stations uitkwamen, werden zij al ingerekend. Er werden 2500 arrestaties verricht, maar slechts een handjevol Alge rijnen werd 's avonds nog vastgehouden. Nee, het was geen opwindende dag. Het enige feit, dat misschien een 1 mei-karak ter droeg, was dat men gisteren in een Pa rijse bioscoop vrijwel onmogelijk plaatsen kon krijgen voor een film van de Marx Brothers. De Koningin heeft op het paleis Soest dijk de ambassadeur van Venezuela, de heer Manuel Dagnino, in afscheidsgehoor ontvangen. De ambassadeur en mevrouw Dagnino zaten ten paleize aan een noen maal aan. De heer Manuel Dagnino is onderscheiden met het grootkruis in de orde van Oranje Nassau. Begunstigd door een heerlijk lentezon-j ten van P. J. Troelstra. netje, zodat de kinderen achteraf bekekenDe spreker van deze avond, de heer H. ook best buiten om de meiboom hadden kunnen dansen, waren er dinsdagmiddag ongeveer honderdvijftig kinderen uit Bloe mendaal en Santpoort naar het Jeugdhuis gekomen om het kindermeifeest te vieren. Degenen die in Bloemendaal woonden lie pen van de Kcnnemerweg met de meiboom Leyenaar, voortbouwende op dit voorge lezen fragment, begon met erop te wijzen dat het goed is dat de arbeidersklasse een maal per jaar de nieuwe geest demon streert die in haar leeft. In vroeger dagen was 't 1 meifeest meer een dag van strijd dan van feest. Nu wordt het in een andere naar de Donkerelaan, de anderen waren per stijl gevierd en geeft men zich rekenschap bus gekomen. j wat er al bereikt is en wat er in de toe- De heer W.'Post uit IJmuiden, die nu alt komst nog gedaan moet worden. Spreker zes jaar de kindermeifeesten organiseert,; herinnerde nog eens aan de meileuze van 1946, aan de doorbraak in de socialistische beweging en de oprichting van de P.v.d.A. De P.v.d.A. is vóór een progressieve be weging en tegen een conservatieve voort zetting van de kapitalistische wereld in de jaren 1930-1940. De leuze van deze dag is: door sociale ordening naar sociale ge had ook deze middag weer de leiding. De heer L. Munnikes sprak een kort openingswoord tot de kinderen en zette het doel van de meiboomdans uiteen, namelijk de eenheid van de volkeren in de wereld. Onder leiding van Freddy Ben jamins voerden de kinderen daarna de meiboomdans uit. Met het lied „Hier isrechtigheid en culturele ontplooiing onze fiere Pinksterblom" werden de jarige; Vooral de laatste jaren is er een zeker kinderën in de zaal aanwezig toegezongen, welvaartspeil bereikt, waarvan thans een Het programma vermeldde verder en- groter deel van het Nederlandse volk profi- kele muzikale nummers, door enige blok- teert. Deze bestaanszekerheid moet ge- fluitspelers vaardig vertolkt en een twee- waarborgd blijven. Het komt er nu maar tal voordrachten door de heer L. Warmer- j op aan. aldus spreker, hoe de P.v.d.A. in dam, namelijk „Als de koning nieste" enJuni uit de bus zal komen, want haar „Rechter en zijn toverhoed" uit de bundel, stemmenaantal zal beslissend zijn voor de „Dit is de spin Sebastiaan" van Annie M. j te voeren politiek in de komende vier jaar. G. Schmidt. Twee jongens voerden het De speelgroep van het Instituut voor lekenspelletje „Dokter en knecht'' op en Arbeidersontwikkeling „De Spiegel" onder vooraf „De Toverfluit", waaraan ongeveer, leiding van Cor Zwart voerde daarna „De veertig kinderen uit Santpoort en Bloe- Boze Geest" van dr. P. H. Schroder op, mendaal medewerkten, oogstte veel succes, i waai-in de nadelen van de woningnood en Na de pauze vertoonde <le neer I de daaruit ontstane burenruzies te berde Schutte uit Santpoort enige grappige I worden gebracht. Het Heemsteedse mei-comité van de democratisch-socialistische organisaties kon met enige trots vaststellen, dat het erin geslaagd is de grootste politieke bijeen komst welke in Heemstede ooit werd ge- geloven aan een andere toekomst, als die houden, te organiseren:- het-Minerva-thea- ter was vrijwel uitverkocht. Overigens droeg het programma geen overwegend politiek karakter. Het werd een geanimeer de feestavond met een gelukkige afwisse ling tussen ernst en luim. De avond werd ingezet met een korte her denking van de man, die men voor het eerst op een dergelijke bijeenkomst node missen moest: de in februari overleden af delingsvoorzitter, wethouder H. Disselkoen. Dit geschiedde door zijn opvolger als voor zitter, de heer B. Rijpstra, die de heer Dis selkoen herdacht als een goed raadslid, een uitstekend voorzitter en een wethouder van het formaat van een regent. Spreker voeg de hieraan de mededeling toe, dat de af deling deze morgen mevrouw Disselkoen een bloemstuk had toegezonden, waarvoor zij haar grote erkentelijkheid aan de leden verzocht over te brengen. Na deze herdenkingswoorden, die door de aanwezigen staande werden aangehoord, verklaarde de heer Rijpstra nog even de betekenis van de eerste mei, die zijn oor sprong heeft gevonden in het verzet van de arbeidersklasse tegen verschillende mensonterende toestanden. En ofschoon ge lukkig veel in de maatschappelijke om standigheden verbeterd kon worden, zodat men nu de diverse sociale verzekeringen, ziektewet en een betaalde vakantie als vanzelfsprekend is gaan beschouwen, is er toch een aantal problemen overgebleven dat nog dringend een oplossing vraagt. Spreker noemde hiervan het voorkomen van een economische crisis, het verijdelen van een nieuwe oorlog en hulp aan de ach tergebleven gebieden. Hierdoor zal de eer ste mei voorlopig de betekenis van een dag van strijd blijven behouden, in welk teken ook deze avond gevierd diende te worden. De mei-rede werd uitgesproken door de heer A. J. van Leusen uit Velsen, die even eens begon met op het verschil te wijzen tussen deze dag en het meifeest van een halve eeuw geleden, toen deze nog waarlijk werd beleefd als een strijd achter de rode vaandels. Wat er intussen ook allemaal veranderd moge zijn; gebleven is de be weging die wordt gestuwd door de kracht van het socialisme. Dit is in wezen nog altijd hetzelfde socialisme dat moet doen Timpjes, die zo insloegen, dat de kinderen van geen ophouden meer wisten. Em kleine honderd partijgenoten van de P.v.d.A.afdeling Bloemendaal woonden 's avonds het 1 meifeest in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan bij. Nadat de voorzitter van de afdeling Bloemendaal, de heer H. Stapel, een kort oocningswoord had gesproken, waarin hij de betekenis van het 1 meifeest, namelijk de bezinning op hetgeen het socialisme te bieden heeft, nog eens uiteen had gezet, "■as het woord aan de heer Cor Zwart die een fragment voorlas uit de gedenkschrif- Na de pauze hield de heer Adr. Cassee een boeiende causerie met lichtbeelden over Oud-Bloemendaal, waarover wij vo rige week al uitvoerig schreven. Rest nog te vermelden dat de voorzitter aan het begin van de avond de heer C. Schultz, raadslid der gemeente Bloemen daal en mr, M. J. A. Moltzer uit Bloemen daal, oud-directeur van de School voor Maatschappelijk Werk, beiden in de zaal aanwezig, gelukwensten met hun benoe ming respectievelijk tot ridder in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3 y, Nederl.'47 97% 97 3 Nedl. 1962/64 97 *IU 97% A. K. U 308 34 308 Calvé Delft 337 340 Van Gelder Zonen 261% 262 K. N. Hoogovens 339 349 Nederl. Ford 45933; 460 N. Kabelfabriek 339 339 J4 gew.Philips Gloeil. 3343, 331 pref.Philips Gloeil, 203 203 Unilever 408 419 Wilton Fijenoord 312 312 Dordtsche Petrol. 820 821 Konkl. Petroleum 807 805 A'dam Rubber 106 104 3„ Holl. Amer. Lijn 199% 199 N. Scheepv. Unie 203 201 Phs. van Ommeren 313 313 H. V. A 12434 124 Verg. Deli Mij en 149 y.j 150 Amsierd. Bank 246 246 Ned. Handel Mij 222 222 Rolterd. Bank 219% 219% Twentsche Bank 231% 231% Anaconda Copper 79% 77% Bethlehem Steel 103% 163 U. S. Steel 61"/>b 61 y.} General Motors 44% 44 Shell Union 84 34 83% Tidewater 46% 46% men heden als werkelijkheid dient te er varen. Deze één-mei-viering ontleende haar feestelijk cachet aan het cabaret-program ma, dat een aantal vooral door de radio bekend geworden kleinkunst-artisten om vatte. De belangstelling ging hierbij uiter aard in de eerste plaats uit: naar het op treden van de blinde cabaretier Jules de Corte, die als de Nederlandse troubadour werd aangekondigd. Deze confrontatie is allerminst een teleurstelling geworden; in tegendeel, hij bevestigde de reeds via de microfoon ontvangen indruk van kleinkun stenaar in een apart en origineel eigen genre. Jules de Corte is er allerminst op uit zijn toehoorders een daverende schaterlach te ontlokken, doch men geniet zijn geestige liedjes met een glimlach. De permanente aard hiervan is voor de optredende artiest wellicht moeilijker te bereiken dan een uit bundige reactie, hetgeen hem aanspraak doet maken op een daaraan evenredige bewondering. Waaraan het hem dan ook trouwens niet ontbroken heeft. Bij dit alles vormde het korte concert door de afdeling Haarlem van „De Stem des Volks", met de heer Dekker als diri gent, eveneens een der hoogtepunten van de avond. Er was hierbij een grote veel zijdigheid betracht, zodat het koor blijk gaf de verschillende facetten van de zang voor treffelijk te beheersen. Waarlijk meesle pend waren bijvoorbeeld de fragmenten uit de opera's „Troubadour" en „Cavaleria Rusticana", oftvhoon de negro-spirituals eveneens met een sonore overtuiging ge zongen werden. De solistische medewerking van Nelly Groeneveld en Elly Imhoff ver hoogden nog de kunstzinnige waarde van dit concert, dat er niet weinig toe heeft bijgedragen om deze geslaagde 1 mei viering van de Heemsteedse Partij van de Arbeid ook artistiek waardevol te maken. Maandag 7 mei hoopt de heer F. H. Lansheer, wonende Van 't Hofstraat 44, Haarlem, zijn veertigjarige dienstperiode bij de PTT te gedenken. De jubilaris trad in mei 1916 in dienst van het PTT-bedrijf te Haarlem. Na enige rangen doorlopen te hebben werd hij benoemd tot bureel ambtenaar 3e klasse in maart 1947, en in augustus 1955 volgde zijn benoeming tot employé 2. in welke rang hij thans zijn werkzaamheden verricht in het Postge- bouw Baljuwslaan. In het verenigingsleven neemt de jubi laris ook een grote plaats in, hij is onder meer voorzitter en mede-oprichter van de sinds 1929 bestaande PTT-toneelvereniging „Postaal Genoegen", en onder zijn leiding in het bestuur mocht deze vereniging het genoegen smaken in een wedstrijd, waar aan 18 PTT-toneelverenigingen deelnamen, met het hoogste aantal punten te gaan strijken in de Stadsschouwburg te Haar lem met het stuk Eva Bonheur van Her man Heyermans. Ook heeft hij bijna 15 jaar als tweede penningmeester zitting gehad in het be stuur van de Centrale Bond van PTT- ambtenaren. vakgroep Haarlem. Het zal de jubilaris dan ook zeker niet aan belangstelling ontbreken bi.i de huldi ging die gehouden zal worden op die dag om hal fel f in de cantine van het Postge- bouw Baljuwslaan. Dinsdag herdacht de heer A. Florissen in Heemstede het feit, dat hij 25 jaar ge leden benoemd werd tot onderwijzer aan de Nicolaas Beetsschool in Heemstede. Deze gebeurtenis is door alle leerlingen van deze school op feestelijke wijze her dacht. Des morgens marcheerde de jeugd in optocht van de school naar het Her vormd Jeugdhuis aan de Herenweg. Daar werd de heer Florissen, vergezeld van echtgenote en familie, met een welkomst lied ontvangen en daarna op hartelijke wijze toegesproken door het hoofd van de school, de heer J. Kijne. Met zang. muziek, toneelstukjes en het optreden van een gymnastiekclubje werd de ochtend op prettige wijze doorgebracht. De jeugd zorgde niet alleen voor de vrolijkheid, maar had tevens door middel van zelf vervaardigde gedichten volop gelegenheid, de kwaliteiten van de jubilaris als „ver- keersspecialist'" en zijn eigenschappen van nauwgezetheid en nauwkeurigheid in het juiste licht te plaatsen. De voorzitter van het schoolbestuur, dr. A. Dondorp, sprak namens dit bestuur een gelukwens uit en overhandigde de jubi lerende onderwijzer als geschenk een pick-up; de collega's van de Nicolaas Beetsschool voegden er enige langspeel platen bij en de kinderen boden hem op zeer originele wijze een kapstok en een tuinparasol aan, waarbij zij het klaar speelden. dat nog voor het betreffende to neelstukje helemaal was opgevoerd, de jubilaris met zijn vrouw, reeds onder de parasol zat. De collega's van de beide an dere scholen die tot deze schoolvereniging behoren de Bos en Hovenschool en de Ger. rit Bargerschool hadden voor bloemen en een mooie mand fruit gezorgd. Tot slot sprak de jubilaris een dank woord. In tegenwoordigheid van zijn echtgenote en beide zoons is de heer G. van Gelder, commies B bij de dienst van Publieke Wer ken te Bloemendaal dinsdagmiddag op de afdeling boekhouding van de dienst aan de Brouwerskolkweg te Overveen gehuldigd, wegens zijn zilveren jubileum bij de ge meente Bloemendaal. Burgemeester dr. D. H. Peereboom Vol ler wenste de jubilaris met het heugelijke feit in zijn kwaliteit van voorzitter van de schoonheidscommissie, waarvan de heer Van Gelder secretaris is, geluk en bood namens de commissie een azalea aan. De wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, sprak woorden van waardering namens het gemeentebestuur en bood een geschenk in enveloppe aan. Persoonlijk voegde de heer Van Geluk er een boekenbon aan toe. De heer IJ. E. Dijkstra, directeur van Publieke Werken, zwaaide de heer Van Gelder veel lof toe voor zijn plichtsbetrach ting en zijn werkkracht. Ook hij bood een geschenk aan. De heer J. F. M. Pinxter sprak namens de raadscommissie van Publieke Werken en de woningwetcommissie en offreerde een boekwerk. De gemeente-secretaris, de heer G. van Eek, overhandigde de heer Van Gelder namens de secretarie een verzil verde sigarettenkoker. De secretaris van de Algemene Bond van Ambtenaren, afdeling Bloemendaal, de heer W. Schipper, bood een vierkleuren potlood met het embleem van de bond aan. De heer Van Gelder is voorzitter van de afdeling Bloemendaal. Van de oud-directeur van P. W., de heer J. de Jong Czn. kreeg de jubilaris een bakje met fruit en van de personeelsver eniging een bloemstuk. HAARLEM EN OMGEVING Koninklijke onderscheiding. Ter gele genheid van de verjaardag van Koningin Juliana is aan de heer G. van der Molen, oud-assistent eerste klasse van 's rijks belas tingen te Amsterdam, wonende te Haarlem, toegekend de eremedaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Kinderoperette. Donderdagavond 3 mei om half acht geeft het kinderzang- en operettekoor „Jong Haerlem" onder leiding van mej W van Eldik in gebouw St. Bavo in de Smedestraat een opvoering van de kin deroperette „Zigeunerleven". Sluitingsmiddag. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen belegt dinsdagmiddag 8 mei in het Minerva-theater te Heemstede haar sluitingsmiddag, waaraan zullen mee werken mevrouw Kr.ocke van der Meulen Van Ingen, voordracht, en het koor van de afdeling. Getuigen gevraagd. Op de Leidsevaart nabij de Leidsebrug te Haarlem is dinsdag een vijfenvijftigjarige dame uit Heemstede, die op een bromfiets zat en voor een auto de weg overstak, aangereden door deze auto. Zij brak haar linker arm. De autobestuurder heeft de gewonde meegedeeld, dat zij had moetep stoppen en is doorgereden. De poli tie verzoekt getuigen en de autobestuurder zich te melden aan het bureau van politie. De 24-jarige zoon van wijlen de heer Jungschlager, de genaturaliseerde Ameri kaan John Jung, is vanmiddag uit de V.S. op Schiphol aangekomen. ADVERTENTIE Alamak, 30 te Genua. Alcieramin, 1 te Rotterdam. Alwaki, 2 te Bombay verw. Arnedijk, 1 te Rotterdam. Adonis, 1 te Port of Spain. Amstelvaart, 1 te Amsterdam. Axeldijk, 1 v. Trinidad n. New York. Atje Ray S. 3 te Hampton Roads verw. Amstelkroon, 30 G00 m. n.o. Seychellen n. Sydney. Amstelkade. 1 oo rede Cheribon. Abbekerk. 2 v. Hongkong n. Shanghai. Anker. 2 te Amsterdam. Alchiba. pass. 1 Scillys n. Philadelphia. Ampenan. pass. 1 Kp. Vincent n. Alexandrië. Amsteld k, 2 te Le Havre. P.aarn. 1 te Rotterdam. Bali, 1 te Marseille. Bali, 30 v. Genua n. Marseille. Bloemfontein. 1 te Antwerpen. Billiton, 30 160 m. n.n.w. Kp. Vilano n. Pt. Said. Breda. 30 530 m. n.o. Antigua n. Curagao. Blitar. 30 300 m. o. Aden n. Djeddah. Britsum, 30 340 m. w. Oucssant n. Hamburg. Bloemendaal, 2 te Liverpool. Banda, 1 te Amsterdam. Roissevain. 2 te Belawan. Boschfontein, pass. 1 Guardafui n. Aden. Boskoop. 1 v. Pimentel n. Callao. C'naris, 1 te Oranjestad. Celebes. 30 te Amsterdam. Cistula, 1 te Bombay. Congokust, 1 v. Antwërpen n. Dakar. Cradle of Liberty, 30 365 m. n. Bermuda naar Philadelphia. Camerounkust, 30 v Lagos n. Abidjan. Caltex Pernis. verw pass. 1 Ouessant n. Vliss. Cleodora, 1 v. Port Said n. Curagao. Diemerdijk, pass. 30 Scillys n. Southampton. Doris. 23 te Amsterdam. Dorestnd, 1 te Curacao. Esso Den Haag. 2 te Rastanura. Esso Amsterdam, pass. 30 Mekka n. Rastanura Esso Rotterdam, 30 170 m. n. Massawah n. Ras tanura. Elizabeth B. 1 Baai v. Suez ten Anker. Eendracht, pass. 2 Finisterre n. Avonmouth. Felipes, 1 v. Penang n. Telokanson. Fairsea, pass. 28 Gibraltar n. Southampton. Gaasterkerk, 30 v. Genua n. Port Said. Guineekust, 28 te Amsterdam. Ganymedes. 1 v. Leixoes n. Rotterdam. Hathor, 30 te Ceuta. Hector, 1 te Istanbul. Hermes, 1 te Amapala. Holland, 30 v. Angoche, 3/5 te Zanzibar verw Hydra, 30 420 m. n o. Miami n. Port Au Prince. Hilversum, 30 420 m. n.w. Kp. Leeuwin n. Mel bourne. Indrapoera, 1 rede Cheribon. Ivoorkust, pass. 1 Vlissingen n. Dakar Ittersum, 1 v. Bathurst, 2 te Dakar. Jason, 1 te Maracaibo. Java, 1 te Surabaja. Kaünga. pass. 30 Cochin n Balikpapan. Kalvdon, 1 te Rotterdam. Korenia. 1 te Rotterdam. Kota Inten, 1 v. Banjuwangi n. Aden. Kryptos, 1 v. Suez n. Bahrein. Kieldrecht. 30 700 m. n.o. Madras n. Madras. Koratia, 30 v. Balikpapan n. Miri. Kalahabi, 2 te Makassar verw. Kota Gede, pass. 1 Str. Messina n. Genua. Kota Baroe, 2 te Marseille. Lekhaven, 1 te Rio de Janeiro. Laertes, pass. 1 Kp. Finisterre n. Liverpool. Laagkerk, 30 te Massawah. Laurenskerk. 30 te Hamburg. Leto. pass. 30 Kp. Bougaronie n. Rotterdam. Linge. 30 150 m. z.z.w. Finisterre n Dakar. Limburg. 2 te Belawan. Langkoeas, pass. 2 Guardafui n. Singapore. Leuvekerk. pass. 2 Ouessant n. Rotterdam. Loosdrecht, 2 v. Londen n. Port Said. Lombok. 1 v. Lor Marques, 2 te Beira. Maasland, 30 te Montevideo. Marisa, 1 te Stanlow. Macoma. 30 v. Spezia n. Piraeus. Meerkerk. 30 180 m. z.w. Genua n. Duinkerken Maasdam, 1 v. New York n. Cobh. Moordrecht, pass. 2 Gibraltar n. Rastanura. Modiokerto, 2 te Singapore. Muiderkerk. 2 te Rotterdam. Kotos, 1 te Rhodos. Nigerstroom, 2 te Antwerpen. Oranje, pass. 1 Socotra n. Colombo. Oldekerk, 1 te Aden. Oostkerk, pass. 1 Kp. St. Vincent. 3 Marseille verwacht. Oran.iefontein, 30 180 m. z. Monrovia n. L. Palm. Oranjestad, 1 te Pto. Limon. Osiris, 2 te Curagao. Peperkust, 1 te Takoradi. Poelau Laut, 30 te Amsterdam. Poseidon, 1 te New York. Prins Willem George Frederik, 1 te Le Havre. Prins Philips Willem, 30 te Niamnioroh. Pendrecht, 2 te Rotterdam. Polyphemus, 2 te Halifax. Prins Willem 5. 1 te Rotterdam. Raki. 1 te Djibouti. Ridderkerk, 1 te Mombasa. Roebiah, 1 v. Kaapstad n. Pt. Elizabeth. Roepat. pass. 1 Aden n. Belawan. Rondo, 1 v. Amsterdam n. Antwerpen. Rijndam. 2 te Halifax. Samarinda, 30 v. Napels n. New York. Schie. 30 v. Ceuta n. Rotterdam. Slamat, 30 v. Singapore n. Tj. Pandang. Saidja, 30 v. Priok n. Surabaja. Stad Haarl., 30 500 m. w.z.w. Landsend n. Antw. Stad Schiedam, 3 te Rotterdam verw. Stad Vlaardingen, 4 te Rotterdam verw. Soestdijk. 28 te Houston. Stentor. 30 730 m. w.z.w. Fayal n. Barbados. Stad Amsterdam. 2 te Rotterdam. Tjisadane. 30 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tiba, 1 te Rotterdam. Tibia, 30 500 m. n.n.w. Fremantle n. Geelong. Taria, 30 50 m. n.o. Bougis n. Rotterdam. Tjiluwah, 1 te Surabaja. Triton, pass. 2 Lizard n. Antwerpen. Utrecht, 1 v. Port Sudan n. Port Said. Van Riebeeck. 1 te Singapore. Vasum, 1 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadt. Waterman. 1 te Port Said. W. Alton Jones, pass. 1 Gibralt. n. Philadelphia. Westland, 2 te Amsterdam. Westertoren. 30 70 m. n. Muscat n. Geelong. Westland, 30 90 m. z.z.w. Ouessant n. A dam. Wonosobo. 30 rede Bahrein. Waikelo, 1 te Makassar. t Willemstad. 2 te Amsterdam. Willem Ruys, 2 te Southampton. IJssel, 1 te Breinen. Zuiderzee, 30 v. Balbao n. Yokohama. Zeeland, pass. 1 Holtenau n. Gdynia. Zonnewijk. 1 v. Savannah n. Santiago de Cuba. Zeeland KRL, 2 v. Abadan n. Bahrein. KLEINE VAART Anna B, 1 v. Immingham te Rotterdam. Amvntas, pass. 1 Vlissingen n. Amsterdam. Arbon. pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Barracuda. 1 v. Swansea te Velsen. Bergsingel, 1 v. Schevening. te Norrkoping verw. Birmingham, 1 v. Harlingen te Grangemouth. Bloemgracht, pass. 1 Vlissingen n. Londen. Bounty, pass. 1 Vlissingen n. Avonmouth. Concepcion, pass. 30 Rosario n. Montevideo. Diligentia. 2 v. Duinkerken te Swansea verw. Eisenburg'n, pass. 1 Casquets n. Duinkerken. Eems, 1 v. Londen te Kopenhagen verw. Eagle, pass. 1 Vlissingen n. Kingslynn. Frans Böhmer, 1 v. Bordeaux te Rouen verw. Fr. v. Seumeren, 2 v. R'dam te Drammen verw. Fiducia, verm. 1 v. Maassluis n. Boston. Goote. 1 v. Manchester te Rotterdam. Haskerland, verm. 1 v Rotterdam n. Leith. Heemraadsingel, 1 v Newport te R'dam verw. Hink, 1 v. Antwerpen te Vlissingen. Hunzeborg. pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Hvdra. pass 1 Vlissingen n. Antwerpen. Haringvliet, pass 1 Brunsbüttel n. Gdynia. Henrica. 1 v. Sunderland te Rotterdam verw. Lelie, 1 v Leerdam le Rotterdam. Leendert B. verm. 2 v. R'dam n. Stockholm. Meres N, 1 v. Antwerpen te Rotterdam. Meidoornsingel, 1 v. Vesteras n Amsterdam. Metronole. 1 v Ipswich te Rotterdam, Mado 2. pass. 1 Vlissingen n. Antwerpen. Marian, 1 v. Swansea te Amsterdam. Mvfem. 2 v. Rouen te Nykoping verw. Noordkaap. pass. 1 Vlissingen n. Nantes. Nieuwehaven. 1 v. Rotterdam te Malmo. Nottingham, 1 v. Rotterdam n. Harlingen. Olwe, pass. 1 Vlissingen n. Willebroeck. Oleum, pass. 1 Vlissingen n. Selzaete. Phidias. 29 v. Hamburg te Amsterdam. Silvaplana. 1 v. Kopenhagen te Antwerpen. Sambre. 1 v. Parijs te Rotterdam. Spora. 1 v. Newcastle n. Gij on. Stella Maris, 1 v. Brest te Le Havre. Silvanlana, pass. 1 Vlissingen n. Kopenhagen. Start, 1 v. Hull n. Harlingen. Setas, pass. 1 Vlissingen n. Kopenhagen. Vanda, 1 v. Dover te Rotterdam. Westersingel. 1 v. Casablanca te Marseille. Zus, 1 v. Methil n. Le Havre. SLEEPVAART Blankenhurgh. pass. 30 Terschelling n. Valona. Hudson, 29 260 m. o Aden n. Mersin Humber, 30 500 m w.n.w. Minikoi n. Aden. Noordholland. 30 600 m. z. Azoren n Maracaibo. Noordzee, pass. 28 Perim n. Kandia. Rode Zee. 30 te Stralsund. Thames, pass. 30 Kp. Vincent n. Avonmouth. Witte Zee. pass. 28 n. Anamba eil. n Oran. HAARLEM. 1 mei 1956 ONDERTROUWD: 1 mei. B. de Haan en B. Keu^n: F. G. P. Janssen en J. M. C. Rutgers; J. Warmerdan en J. Zonneveld; W. Buné en J. Serné: G. J Gerrits en A. H. K Halter. GEHUWD: 1 mei. J. Knotter en W. Ph. Rost: N. Boterbloem en J van Boekhoven. BEVALT .EN van een zoon: 28 Anr.. R. J. M. Moison-Brok: A M. Tichelaar-Dillen: W. van den Bogaard-Hendriks: 29 apr., ,T. Knol-Ver schoor: G. VonkWeber: W. M. Heeremans Sanders: G. Kuijtenvan der Voort; E. Hor- selenbergZoethout: M PlaatsmanVenni- ker; A. G. de GraafBerghuis: 30 april, F. SchildmeijerHirs; H. C J. van der Meer Clavaux: N M. A. de HoogUijtendaal; W. Timmermande Weerdt; M. Broertjes Bochoven: 1 mei, M. A. van Harteveltvan Goozen. BEVALLEN van een dochter: 28 april, S. van WoudenbergScheffer- M. P T rde- kooperSmit; 29 april. E. DenissenVer mast; E. M. Veldhuizen—Nimis: 30 april. G. W. Duif—Marijnus; C. Th. A. M. Geldorp Hiel, C. H. OudshoornKLp: W. de Boer van Es; 1 mei. M H. WeijersBlom. OVERLEDEN- 27 april, M. Weber, 64 j„ Hazepaterslaan; 28 april, A. J. Mesman, 3 d„ Kamperlaan; A. J. Tromp—Dingtoom, 55 j„ Indischestraat: 29 april, J. A. van Arum, 64 j., Graafschapstraat: C. L. Alphenaar, 53 j., van Riebeecklaan; L. van Bemmelen. 60 j„ Kam perlaan: G. Piso—Blaak, 88 j.. Da Costastraat C. Boesmansde Vos, 82 j., Zijlstraat: 30 april. M. RoosenSchlensak. 49 j.. Karrt van Manderstraat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3