BOEBOEMA OP REIS Nescafe ..«^!s koffie! Zie Boven Meetkunde met Mercurius minder mooi Tante Aggie houdt vol *^Brieven aan de redactie WOENSDAG 2 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Balletleerlingen van de Volksmuziekschool Wiel rijdster door motor aangereden Herdenkingssamenkomst in de Grote Kerk De heer J. R. P. Crasborn uit Heerlen, die vrijdagavond 4 mei in de Grote Kerk tijdens een herdenkingsbijeenkomst het woord zou voeren, is verhinderd. In zijn plaats zal dr. G. Snijders, Hervormd pre dikant te Haarlem, het woord voeren. Ontwerp operagebouw op het Frcderiksplcin in Amsterdam H. J. Kloek onderscheiden bij gouden jubileum Onaanvaardbaar recital Examens Stille tocht naar Erebegraafplaats Vele autoriteiten bij „Ferdinand Huyck" Verkoop van huizen Twee lezingen over vrije opvoedkunst Ankerwerk neemt clubhuis in Haarlem-centrum over Wi \Z v Ir. P. J. van Zwieten nam afscheid van de M.T.S. Jubileum B. A. Horstman Abdulgani meent Neder land de les te moeten lezen Britse onderscheiding voor jhr. dr. Quarles van Ufford FEUILLETON door Doris Miles Disney n Het is een goede gedachte geweest om aan de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken ook een afdeling ballet te ver binden. Muziek en beweging horen bij elkaar. En al komt het balletdansen dan niet neer op een directe praktische beoefe ning der muziek, de muzikale vorming, die ook de volksmuziekschool beoogt, wordt door het geestelijke en lichamelijke „op gaan" daarin toch wel heel sterk gestimu leerd. De zuivere appreciatie van de mu ziek als zelfstandige kunst wordt er mede krachtig door bevorderd, wat wellicht eerst nog onbewust wordt ervaren, maar later als een wezenlijke levensverrijking beseft. In de heer M. Tschernoff heeft men een „balletmeester" gevonden, die de jonge danseresjes geestdriftig weet te maken voor de dans. Van die instelling spraken alle dansen, die zaterdagmiddag in het Minerva theater te Heemstede onder zijn leiding tot uitvoering kwamen. Er werd op muziek van Delibes, Schumann, Ponchielli, Rossini, Gounod en Chopin gedanst. Een rijke fan tasie van beweging en van groepenwerking gaf elke dans zijn eigen, levensblijde ka rakter, waarbij een enkele onvolkomen heid in individuele beheersing van geen in vloed was bjj deze overrompelende en ont wapenende bewegingskunst. Dit jeugdige dansen werd een demonstratie van vreugde om de beweging, waarin volgens mijn in druk het geheim van het onderricht van de heer Tschernoff besloten ligt en waarvan het succes op deze middag wel gebleken is. Bij mevrouw J. A. de Wijn waren de pianobegeleidingen bij de dansen in ver trouwde handen. Het optreden van de bal letleerlingen werd door uitvoeringen van de orkestklasse onder leiding van mevrouw C. Kat-Beylevelt afgewisseld. Daar was on der meer i>ij een vertolking van het aan- trekkeli/.e Concertino voor trompet en schoolol.est van Gé Michel's, waarvan de trompetsolo door een leerling verdienstelijk werd vertolkt. Voorts speelde het oi-kest muziek van Carse, Handel en Pamer, lang niet zo eenvoudig van aard. Maar voor het resultaat kon men zeker waardering héb ben. Leerkrachten der school gaven zelf met de uitvoering van een Suite voor altblok- fuit, twee violen, violoncel en piano van J. Ph. Telemann een goed voorbeeld. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE JONGENS REGENJASSEN Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 Up de Zijlweg te Haarlem is dinsdag middag om zes uur een eenenveertig-jarige dame, die in de richting van de stad fietste, aangereden door een motor, bestuurd door een Amsterdammer, die kort te voren de macht over het stuur was kwijt geraakt. Met een hersenschudding is zij naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. De motorrijder reed aanvankelijk achter een bromfiets, bestuurd door een zevenenvijf tig-jarige sociale werkster. Deze stak, nabij de Hoofmanstraat, de weg over, na te vo ren richtiriig te hebben aangegeven. De motorrijder reed te dicht achter haar, om, zonder de bromfiets aan te rijden, te pas seren. De sociale werkster en de motor rijder werden licht gewond. De oudste meisjes van de balletklas dansten op een sprankelende wals van Chopin. Ir. B. Bijvoet uit Haarlem voorgedragen B. en W. van Amsterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld hen te machtigen het maken van een voorlopig ontwerp voor een aan het Frederiksplein te stichten operagebouw op 'te dragen aan de architect ir. B. Bijvoet en daarvoor een krediet van veertigduizend gulden beschikbaar te stellen. Ir. Bijvoet is woonachtig te Haarlem. Maandag 30 april was het een halve eeuw geleden dat de heer H. J. Kloek, boekdrukker, in dienst trad bij de afdeling boekdrukkerij A van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. te Haar lem. Woensdagmorgen werd hij met vrouw en enige familieleden ter huldiging ont vangen en toegesproken namens de direc tie door jhr. W. van Andringa de Kempe- naer, die hem een geschenk en de gebrui kelijke gratificatie overhandigde en hem tevens kon mededelen dal hem bij Konink lijk Besluit de eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons, was verleend. Vervolgens speldde jhr. De Kem- penaer de medaille op de revers van de jubilaris, waarna hij hem als eerste kon gelukwensen met deze onderscheiding. Hierna werden de andere belangstellen den in de gelegenheid gesteld de jubilaris geluk te wensen, als plaats waarvoor men het Johez-huis had uitgekozen. Hier werd de heer Kloek toegesproken door de heer Zwaanswijk, lid van de jubi leumcommissie en door. zijn directe chef, de heer Rooyakkers. Namens de Grafische Bond, waarvan de jubilaris ruim 44 jaar lid is geweest, sprak de heer Voskuilen en uit naam van de gepensioneerden de heer A^aldracht. Ook werd nog het woord gevoerd door de heer Nijhuis een oud-leer ling van de jubilaris, waarna deze zelf dankte voor de ondervonden belangstelling en ontvangen geschenken. De alt Bep van Leuven, die zaterdag in de aula van het Stedelijk Gymnasium te Haarlem tezamen met de pianiste Anneke Mes een voordrachtavond gaf, kan zich verheugen in het bezit van een mooi getim- breerde stem, die zij in menig opzicht al voldoende beheerst'. Maar voor het geven van een liederenavond, waarop haar optre den eigenlijk neerkwam, is meer nodig dan alleen een mooiklinkende stem. Aria's als „In Deine Hande" van J. S. Bach of „Dig- nare o. Domine" en „Er ward verschmahet" van G. F. Handel kunnen niet zingend op gezegd worden als een schoolrijmpje. En evenmin worden Schuberts liederen als „Der Wegweiser" en „Liebesbotschafl" of „Liebe schwarmtauf allen Wegen" met een dergelijke interpretatie artistiek gediend. Van de liederen van Brahms en Wolf, die Bep van Leuven na de pauze zong, moet ik in dezelfde zin gewagen, evenals van de begeleidingen, die Anneke Mes op de kwa lijk gestemde vleugel speelde. Wanneer Bep van Leuven niet openstaat voor de in spiratie van het ogenblik, zal zij ter dege expressie moeten gaan oefenen, wil zij tot een verantwoorde voordracht komen. Anneke Mes liet zich ook als soliste met werken van J. S. Bach, W. A. Mozart en Béla Bartók horen. Haar spel had enige verdienste, maar voor een openbaar concert stond het niet op een aanvaardbaar peil. P. ZWAANSWIJK. Nijmegen: Kandidaatsexamen Pedagogiek: mej. E. M. J. A. Bronzwaer, Heerlen; J. J. M. Penders. Sittard. Doctoraal examen Peda gogiek: mej. J. C. Ideler, Nijmegen. In het wijde, ongerepte duinlandschap tussen Haarlem en het strand ligt op Bloemendaalse grond, zichtbaar van de Zeeweg af, de Erebegraafplaats. Def, Nederlandse vlag staat er strak in de j zeewind boven de graven. Dicht aaneen- 8 gerijd als bij de strijd in hun laatste jaren, liggen hier de verzetslieden. Na-u men en data vormen er de basis van wat het Nederlandse volk niet vergeten mag. Op de avond van 4 mei gaat langs de 8 Zeeweg weer de stille tocht xmn de hon- derden, voor wie het verzet en de be- vrijding tot de grote waarden van hun 8 leven in vrijheid behoren, en van jonge- 8 ren, aan wie zij dit besef overdragen, 8; De Erebegraafplaats heeft zijn plaats 8 gevonden op Bloemendaalse grond, j; Moge de Bloemendaalse bevolking enx zeker de Bloemendaalse jeugd het zich 8 een ereplicht achten zich in groten ge- 8 tale aan te sluiten bij de stille tocht y om de plaats in te nemen van de dui- 8 zenden, die hier slechts in hun gedach- y ten bij kunnen zijn. 8 PEEREBOOM VOLLER, x burgemeester van Bloemendaal. 8 XMOXXX>X)003XXXX)OCCOCOO^»KXXX>COaXXXDOCCCOCCCOOOCOCOO Nadat de Letterlievende vereniging „J. J. Cremer" maandagavond in de Stads schouwburg voor belangstellenden een voorstelling gegeven had van „Ferdinand Huyck", toneelspel in vijf bedrijven naar de roman van Jacob van Lennep, ter gelegen heid van de verjaardag van Koningin Juli ana, volgde dinsdagavond een tweede voor stelling voor genodigden en leden van af delingen van het Haarlems comité voor nationale feesten. Tot de gasten behoorden de Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, beiden met hun echtgenote, de garnizoens-commandant, luitenant-kolonel F. van der Mey, jhr. F. van Lennep, een achterneef van Jacob van Lennep. leden van de rechterlijke macht en politieauto riteiten. Na afloop der voorstelling, die een vlot verloop had en waarover wij ter gelegen heid van de première op 12 april een be spreking hebben gegeven, heeft de voor zitter van het centrum-comité, mr. J. A. P. C. ten Bokkel, de medewerkenden gehul digd. Henk Bakker, die de roman bewerkt had en als regisseur optrad, werd een grote krans omgehangen; de dames ontvingen bloemen en de heren sigaretten. Rozen prieelstraat 70, Haarlem f1900. J. W. G. Anschütz qq.; Spaamrijkstraat 8 en Rechthuisstraat 2, Haarlem, Rechthuisstraat 4 7.w. en rd. Haarlem f 29.950, N. N.; Kerk- laan 133, Heemstede f 14.010, A. M. Smit qq.; van Marumstraat 23. 30 zw. en rd, Haarlem f7110; J. W. G. Anschütz qq: Kerklaan 57. Heemstede f 13.900. N.N.; Floresstraat 27, Haarlem f8000. J. G. van Lit; Bos en Vaart straat 31, Haarlem f 14.300, J. Th. W. Fibbe qq.; Soendastraat 36, Haarlem f5500, J. C. Demoitié: Zocherstraat 16, Haarlem, niet ge veild; Rijksstraatweg 406, Haarlem f 10.105, mej. G. M. Visser; Amsterdamsevaart, Haar- lemmerliede (grasland) f4384, L. A. van Elk c.s.; Iepenstraat 15, Haarlem f8200, J. G. van Lit; Verspronckweg 46, Haarlem, niet geveild De Vereniging voor Vrije Opvoedkunst, die zich ten doel stelt eraan mede te wer ken dat het onderwijs in Nederland in toenemende mate aangepast zal worden aan de eisen des tijds, houdt in het gehele land voordrachten, die als onderwerp heb ben de vraag, welke eisen de twintigste eeuw stelt aan de opvoeding en welk be lang het kunstzinnig onderwijs voor onze jeugd kan hebben. Het eerste onderwerp zal op donderdag 3 mei in Haarlem behandeld worden door prof. dr. B. C. J. Lievegoed, directeur van de heilpedagogische instituten „Zonnehuis Veltheim" en „Stenia" in Zeist en van het Nederlands Pedagogisch Instituut voor het Bedrijfsleven te Rotterdam. Over „Kunst, wetenschap en moraliteit in de opvoeding" spreekt maandag 7 mei ir. 7. van Wettum, leraar aan de Vrije School" te Den Haag. Beide lezingen zullen worden gehouden in de aula van de HBS-B aan de Zijlvest in Haarlem. Het staat thans vast, dat het club- en buurthuis aan de Lange Margarethastraat in Haarlems binnenstad met ingang van 1 september door de stichting Ankerwerk van de stichting Club- en Buurthuizen wordt overgenomen. De oorzaak daarvan is gelegen in de subsidiringsregeling welke boven een be paald budget ongunstig wordt omdat het rijk zijn subsidie vermindert naarmate uit andere bronnen gemeente en particu lieren meerg elden toevloeien. De stich ting Club en Buurthuizen zal zich daarom moeten beperken tot het beheer van haar clubhuis aan de Kampersingel. Gelukkig voor de kinderen in Haarlems centrum zal de stichting Ankerwerk waarin onder meer de Haarlemse Moderne Jeugdraad vertgeenwoordigd is dit werk nu kunnen overnemen. Het ligt in de be doeling, dat in de aan de Haarlemse Mo derne Jeugdraad geestverwante kringen een actie tot steun aan het club- en buurt huiswerk wordt gevoerd. (Verkort weergegeven) Jungschlager. Ik vraag me af, of het nu niet eens uit moet zijn met het Jungschla- gergesol: Vlaggen halfstok, monument in Maastricht, straat in Zandvoort, bijeen komst waar een onzer bekende staatslie den het woord voert, met vette letters de zeer belangrijke mededeling in de krant, dat de zoon van de heer J. 3 weken verlof gekregen heeft enzovoort. En dan komt een Deense krant ons vertellen, dat J. een nationale held is. Ik kan dit laatste niet inzien; ik zie hem alleen als een zeer beklagenswaardig slachtoffer van het omdraaien van de rol len in Indonesië. Hier in Nederland zitten we doodrustig aldoor deze jonge republiek te irriteren, maar onze landgenoten, die daar nog hun werk hebben, zullen de klappen moeten opvangen. G. A. BRETJER Die middag keek de kapitein van het schip ongerust naar de lucht; hij vertrouwde het weer niet erg. Er kwamen roolken opzetten en dat begon er dreigend uit te zien. „Dat kon weieens 'n flink stormpje worden'.", meende hij. De kapitein kreeg gelijk. Al heel gauw kwamen er wilde, hoge golven, waarop het schip danste als 'n notedopje op de schuimende zee35-36 'Zo* .V Aardje- Ditmaal weer een plat- tegrondje van het cen trale gebied van ons pla netenstelsel; nu ter ere van Mercurius, die van- #Me*eu*io»! avond zijn grootste oos telijke elongatie bereikt. Met andere woorden: als er ooit een kansje is, het zwakke schijnsel van ~-mVz*us deze planeet in de avond schemering te ontdek ken, dan deze avond, kort na zonsondergang. Maar anders dan bij Ve nus, die 12 april haar grootste oostelijke elon gatie bereikte en daar mee aanleiding gaf tot een meetkundige bespie geling hier, is de meet kunde met Mercurius veel minder mooi: deze planeet, in haar nauwere kringloop om de zon., verwijdert zich maar 21 graden van dit hemel lichaam. (Venus 45 gra den, drie weken geleden) Uit de bovenste 1 teke ning blijkt hoe dat komt De streeplijnen zijn de banen van Mercurius Venus en de aarde; de geschetste situatie stelt de toestand op 2 mei voor. De hoek die de (ge stippelde) lijnen Mercu rius-Aarde en Aarde- Zon met elkaar maken. bereikt die avond zijn grootste waarde. Alle drie de planeten bewe gen van links naar rechts in die banen, dus tegen de wijzers van de klok in. Mercurius zal in de komende weken de aar de ietwat naderen, maar tegelijkertijd komt hij, <*-• -v van de aarde af gezien, zo dicht in de buurt van de zon terecht dat zijn schijnsel in het zonlicht teloor gaat. Zelfs al is de zon al on der, zoals in de onderste tekening in beeld is ge bracht. U ziet daar de baan van de zon langs de hemel (de ecliptica), de zon zelf is al onder de horizon. Venus, ver ge noeg oostelijk links) van de zon, schittert hel der. Mercurius, lager bo ven de kim, is veel moei lijker te vindenhet is daar nog bijna daglicht. Uit de bovenste tekening blijkt bovendien nog dat Venus aanzienlijk dich ter bij de aarde staat dan Mercurius en dus ge makkelijker te zien is. En tenslotte komt er nog bij dat Venus veel groter is; Venus en Mer curius verhouden zich ongeveer als kers en kersepit. Toch lukt het u mis schien, Mercurius te ont dekken. De beste kans hebt u vrij kort na zons ondergang. G. v. W. Dinsdagmiddag nam ir. P. J. van Zwie ten, oud-directeur van de Haarlemse Ma chinefabriek voorheen Gebr. Figee afscheid als voorzitter van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs te Haarlem. In de leraarskamer van de Middelbare Technische School werd de scheidende voorzitter toegesproken door de directeur der M.T.S.ir. G. L. Ludol'ph. Deze memo reerde, dat ir. Van Zwieten als voorzitter met grote moeilijkheden te kampen had gehad. Gedurende de oorlogsjaren was hij door een N.S.B.-voorzitter vervangen. Na de bevrijding viel er veel te herstellen en ir. Ludolph bracht ir Van Zwieten dank voor al hetgeen hij voor de M.T.S. heeft gedaan. Ir. Ph. Nittel legde namens de Vereniging van leraren een getuigenis af, waaruit de waarachtige belangstelling van de voor zitter voor de belangen van de M.T.S. bleek. „Wij hebben de grootste waardering voor het vele dat hij gedurende zijn lang durige voorzitterschap voor ons allen heeft gedaan", aldus spreker. Als aandenken aan deze periode bood hij een geschenk aan. „Wij ouderen kennen allen het klok- en hamerspel", zei ir. Nittel. „Nu de hamer is overgedragen, willen wij u de klok aanbie den". De heer Van Zwieten had de keuze tussen een Zaans. klokje en een moderne klok. De voorzitter dankte voor de vriendelijke woorden en goede wensen tot hem gericht. Hij toonde zich tevens zeer erkentelijk voor de toewijding van de directeur en het per soneel der M.T.S. Door een goede teamgeest was er, ook in die moeilijke jaren van de bezetting, het beste van gemaakt. Hij was zeer dankbaar dat hij heeft kunnen consta teren, dat de school verjongd uit de oor logsjaren te voorschijn is gekomen. Dinsdagmorgen is te zijnen huize te Haarlem gehuldigd de heer B. A. Horst man, werkmeester bij de centrale werk plaats van de Nederlandse Spoorwegen, vanwege het feit dat hij op die dag veertig jaar in dienst van dit bedrijf was. Hij werd toegesproken door de hoofdin genieur-chef van de hoofdwerkplaats der NS te Haarlem, ir. J. D. Berdenis van Ber- lekom, die hem de gebruikelijke gratifi catie overhandigde. Ook de chef van de afdeling, waar de heer Horstman werkzaam is, inspecteur Eikendal bracht de jubilaris hulde in een korte toespraak. Vervolgens sprak inspecteur Van Rijn namens het jubileumfonds van het toezichthoudend personeel. Hierna bestond voor vele be langstellende collega's en vrienden de ge legenheid de jubilaris de hand te drukken. ADVERTENTIE DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: 1 DE BESTE BEREIDINGSWIJZE: Wanneer U Nescafé in het 0 kopje hebt gedaan 1. eerst kokend water erbij 2. dan pas suiker en melk naar smaak toevoegen. Bus voor ten minste 3 3 koppen j f 2.45 en voor 140 f 8.85 Coffeine-vrij respectievelijk f 2.80 en f J0.25 *0 "o^o'^-EXTRfc' Geen normale betrekkingen zolang Nederland de spanning handhaaft DJAKARTA (A.N.P.) De Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Rus_ lan Abdulgani heeft verklaard: „Naar onze mening heeft Nederland nooit van ganser harte de werkelijkheid en noodzaak van onze revolutie, als deel van het emanci patieproces onder de landen over de ge hele wereld, aanvaard. Deze terughoudend heid uit zich in de voortdurende bezetting van West-Irian westelijk Nieuw-Guinea het handhaven van oude economische banden en het toelaten door invloedrijke Nederlandse kringen van anti-Indonesische activiteit in Nederland en Ind'onesië, aldus de minister. Als een „treffend voorbeeld" haalde Ab dulgani de zaak-Jungschlager aan, die „door de Nederlanders in Nederland zowel als in Indonesië, zelfs na zijn dood wordt uitgebuit". Hij verwees naar de brief van de directie van de IC.P.M. in Djakarta, waarin gezegd werd, dat zij het betreurt, dat de absolute onschuld van Jungschlager niet door een uitspraak van de rechter is be vestigd. „Wij betreuren het zeker, dat door zijn plotselinge dood het recht niet langs nor male wegen zijn beloop heeft kunnen heb ben'aldus Abdulgani. „Al deze activitei ten zullen ongetwijfeld onder de Indone siërs de mening verspreiden, dat de Neder landers nog steeds alles in het werk stellen om een gespannen sfeer te scheppen, zodat minder aandacht kan worden besteed aan de opbouw en het herstel. Zolang deze geest nog in Nederland heerst, is er nau welijks enige aanleiding de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië te normali seren". Op een vraag, of de geschilpunten tussen de beide landen zouden kunnen worden opgelost door het sluiten van normale overeenkomsten, nu Indonesië de Neder lands-Indonesische Unie heeft opgezegd, antwoordde Abdulganin, dat het sluiten van normale overeenkomsten zeker meer en meer een normaal verschijnsel zal wor den, zodra Nederland zich kan bevrijden van zijn terughoudendheid om de eis van Indonesië voor zijn onvervreemdbare rech ten van volledige zeggenschap over Indo nesië te aanvaarden. De Britse ambassadeur in Nederland, sir Paul Mason, heeft op zijn residentie de versierselen van de „Order of the British Empire" overhandigd aan jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland. De onderscheiding is verleend als erkenning voor de verdiensten van jhr. Quarles van Ufford bij het bevorderen van de goede verstandhouding tussen Nederland en Engeland, in het bijzonder door zijn be moeiingen met de pelgrimages naar Arn hem en de Airborne-herdenkingen. De plechtigheid werd onder meer bijge woond door de minister van Buitenlandse Zaken en mevrouw Beyen en door ver tegenwoordigers van het Nederlands Oor- logsgravencomité. Dennis was een en al geduld. „Dat was de naam, die hij u opgaf, juffrouw Scan- Ion," zei hij vriendelijk. „Maar we weten daardoor niet, waar hij vandaan kwam en welke familiebetrekkingen er zijn, die zijn lijk kunnen opeisen." „O, die arme man," zuchtte Aggie, „hij ligt daar maar eenzaam en verlaten in het lijkenhuisje en niemand stort een traan om hem of denkt erover hem een behoorlijke begrafenis te geven." „Hoe zal hij begraven worden, als nie mand aanspraak op het lijk maakt?" wilde Kate weten. „Dan zorgt de gemeente ervoor," ant woordde Dennis. „Ik vraag me af, of hij katholiek was," zei Aggie. „Zo ja, dan zou het een schande zijn, als hij zonder meer onder de grond gestopt werd. Er zou dan een mis voor hem moeten worden gehouden." „Nee, tante Aggie, hij was niet katho liek!" zei Teresa. „Hij ging niet naar de kerk die paar zondagen dat hij hier was." „Hoe weet je dat?" vroeg Kate. „Heb je zijn gangen nagegaan?" „Lieve tante Kate, hij wist dat wij katholiek zijn. Als hij katholiek was ge weest, wat was dan logischer dan dat hij ons had gevraagd, waar zich de dichtstbij zijnde katholieke kerk bevond!" „Misschien heeft hij dat ergens anders gevraagd," zei Aggie. „Waarom niet?" Aggie keek haar nichtje afkeurend aan. „Er zijn heel wat vrome mannen, die trouw op zondag naar de mis gaan, en toch graag een glaasje van het een of ander drinken. Misschien heeft meneer Lovejoy inderdaad in een café naai de mis geïnformeerd." Teresa gaf het op en zweeg. Dennis, die het gesprek geamuseerd had gevolgd, kwam voorzichtig tussenbeide. „Dit herinnert mij eraan te vragen, waar meneer Lovejoy zo nu en dan een een glaasje.bier dronk," zei hij. „Ja, een glaasje bier, dat zal het geweest zijn, dat hij meestal dronk," zei Aggie peinzend en in haar onschuld hierop on middellijk ingaand. „Er zijn vlak in de buurt drie a vier behoorlijke café's." „Er is ook de „Mahoney Bar" op de hoek van Wilson Street," vulde Teresa aan. Op nieuw wisselden Dennis en zij een glim lach en de jonge rechercheur nam zich voor om het allereerst naar genoemde bar te gaan voor inlichtingen. „Ik zal hier en daar wel eens navraag deen," zei hij. „Misschien levert het nog wat nieuws op." Hij stond op. Hij vond het jammer te moeten vertrekken, maar er was hier thans niets meer te doen. Teresa nogmaals aan kijkend, prees hij zich gelukkig dat hij ambtshalve hier nog wel eens terug zou moeten komen. Hij zou haar dus stellig nog wel vaker zien Hij wendde zich tot de oude dames. „Ik wil graag nog een onderhoud hebben met uw andere huurders', zei hij. „Wat vervelend, dat zij ermee lastig ge vallen moeten worden", zei Kate. „Ze had den eigenlijk niets met hem te maken." „Toch zal ik met hen moeten spreken", hield Dennis vol. „Waarschijnlijk zal ik hen vanavond wel thuistreffen?" Diep in zijn hart hoopte hij, dat ze er dan niet allemaal zouden zijn. Dan was er een reden om nog eens terug te komen Toen hij vertrokken was, zei Kate: „Hij leek me een aardige jongeman." „Met een naam als Dennis Callaham kan het eigenlijk ook moeilijk anders", merkte haar nichtje spottend op. Kate keek haar verwonderd aan. „Hoe weet je zijn voornaam? Ik geloof niet, dat die genoemd werd in jouw bijzijn." Teresa wendde zich af om de blos, die op haar wangen kwam te verbergen. „Eén van die knapen sprak hem aan met Dennis", antwoordde ze. Kate en Aggie keken haar vragend aan. En vervolgens wisselden de zusters een bük vol verstandhouding. V „En dan te bedenken, dat ik er niet was", riep juffrouw Gilchrist voor de zoveelste keer uit, nadat men haar alles over het af schuwelijke voorval had verteld. „Dat ik daar rustig kinderkleren stond te verkopen terwijl.Ze schudde haar hoofd. Ze kon haar gevoelens niet goed onder woorden brengen. Ze was zo juist van haar werk thuis ge komen, na in Jade Tea Shop snel wat ge geten te hebben. Onderweg naar huis had ze de krant nog niet gezien. Toen Kate haar bij haar thuiskomst in de keuken riep, om het verhaal te vertellen, was het voor het eerst dat ervan hoorde. Kate, Aggie en Teresa zaten om de tafel en juffrouw Gil christ voegde zich, op niets verdacht, bij hen. „Ja, ik wil graag een kopje thee, voor dat ik naar mijn kamer ga," zei ze vol erkentelijkheid. Teresa sloeg haar gade en moest denken aan tante Kate's vergelijking van juffrouw Gilchrist met een geplukte eend. Sinds haar kinderjaren had Teresa haar nooit anders kunnen zien.... Die vreemde lange hals en die uitstekende grote neus! Ze luisterde vaag naar het verslag, dat tante Kate, aangevuld door tante Aggie, uitbracht. „Rechercheur Callaham komt vanavond terug om alle bewoners van dit huis te ondervragen", zei Kate tenslotte. „Allemensen" riep juffrouw Gilchrist ont hutst uit. „Ik sterf van angst als zo'n politie man me aan de tand gaat voelen. Ik kan hem echt niets vertellen. Ik heb nauwelijks een woord met meneer Lovejoy gewisseld. Alleen „goedenmorgen" en goedenavond", in het voorbijgaan. Ik kan er echter niet over uit, dat hem zo iets vreselijks moest overkomen! Iemand die onder hetzelfde dak als ik woont en die-daar uit het raam tui melt, terwijl ik rustig lig te slapen.Ik heb niets gehoord! Je zou verwachten, dat hij gegild had zelfs al had hij. wat ge dronken:" „Hij had heel weinig gedronken," rea geerde Aggie onmiddellijk op venijnige toon. „Ik heb dat ook tegen de politie ge zegd, maar ze luistemn nauwelijks naar je. Ze behandelden me, alsof ik een vervelende oude zeurpiet was." Juffrouw Gilchrist knikte vol medeleven. Ze las nogmaals 'het krantenverslag over meneer Lovejoy's door. Het stond op de voorpagina, maar het nam niet erg veel plaats in beslag. Hij had geen naam, die „nieuws" betekende. Hij was een arme on bekende man, die toevallig twee weken ge leden in Somerset was aangeland, daar zijn intrek had genomen in een goedkoop pen sion en uit het raam vallend zijn nek had gebrokenHet ergste was de toevoeging „De politie is van oordeel dat de heer Love joy onder invloed van sterke drank was, toen hij uit het raam viel." Toen de krant thuis bezörgd was en Kate deze woorden gelezen had, was ze beurte lings vuurrood en lijkbleek geworden. Dit was het vernederendste, dat haar tot dus ver was overkomen: de naam van haar pension werd hierdoor omlaag gehaald. Ze zouden huw broodwinning verliezen en het huis moeten verlaten, dacht ze drama tisch. En het was allemaal de schuld van Aggie, die nooit haar mond kon houpden. Aggie vond haar zuster heel unfair, maar zweeg. Kate was uitgevallen: „Als ik er maar geweest was. die dag dat hij naar de kamer kwam kijken....! Ik zou hem nooit geac cepteerd hebben. Maar jij mist elk critisch oordeel! Jij neemt iedereen!' Aggie was blijven zwijgen. Als Kate zo bezig was, was het maar het beste om niets terug te zeggen. Na enige tijd werd Kate weer genaakbaar en toen jufrouw Gilchrist zich bij hen voeg de, was ze zelfs vriendelijk. „Hoe laat ver wacht u de politie vanavond?" informeerde juffrouw Gilchrist. „Ik kan me niet voor stellen, hoe zo'n ondervraging zal zijn." Katè knipoogde even in de richting van Teresa en merkte op: „Misschien zal nog een kopje thee u sterk genoeg maken om het verhoor te doorstaan." Enkele ogenblikken later meldde Dennis Callaham zich aan. Teresa deed hem open. Ze liet hem in de salon en draaide het licht aan. „Gaat u zitten meneer Callaham", zei ze vriendelijk. „Ik zal juffrouw Gilchrist even waarschuwen. Dan kunt u met haar beginnen." „Dank u, juffrouw Martel". Teresa voelde zich blij verrast, dat hij haar naam nog wist. Hij had haar naam die morgen slechts één keer gehoord, maar hij was hem niet vergeten. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9