Haarlemmers gedragen zich niet als ongenaakbare burchtheren Viering bevrijdingsdag Opslagschuur aan Zijlweg door brand verwoest Korten bondig Ruim 70 woningtellers in actie Bewoners van grote huizen vaak achterdochtig: vrees voor inwoning „Zigeunerleven" gebouw St. Bavo Kilo's slanker BonKorets 11 Individuele gevallen gaan „onder" in statistiek Méér bewoners: ook griepbacillen Waarom wilt u dat weten?" Eerste resultaten Bejaarden zijn blij met bezoek Orgelconcert door Klaas Bolt Nederlands trio voor tal van buitenlandse zenders Haarlemmers spaarden in april ruim drie ton Twee minuten stilte ic WmwW mSÊÊ. Kinderoperette m Hoe ouder de percelen hoe moeilijk ei- Het lied van een teller Ook brandje op de Buitenrust laan Jubileum bij de centrale werkplaats van de N.S. Examens VRIJDAG 4 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Afgaande op toevallig opgevangen uitlatingen van Haarlemse ingezetenen, die bezoek hebben gehad van de woningtellers, zou men zich niet direct een opwekkend beeld vormen van hun taak. Want er hangt in die gesprekken altijd iets van „wat moet dat bij mij over de vloer" en van „wat hebben ze ermee te maken". En als de dialoog met de woningteller achteraf wordt weergegeven overheerst daarin de toon van „ik zeg" en „toen zegt hij", die wij meestal ge bruiken om een of andere scheve verhouding aan te duiden. Neen, alleen afgaande op deze reacties zou men de tellers geenszins benijden. De huizen moesten wel evenveel burchten zijn met opgehaalde slotbruggen. En daarom verbaasde het ons van de kant van de tellers te vernemen, dat zij niet anders dan voldaan waren over de medewerking van het publiek. Ook in de weken waarin hun optreden nog niet door de Eerste Kamer bekrachtigd was, onder vonden zij van de meeste mensen een plezierige, open medewerking. Slechts enkele juridisch geïnteresseerden en trouwe lezers van parlementaire rubrieken gingen fier op hun rechten staan, daarbij vergetende, dat het binnendringen van enquêteurs ook al veel eerder mogelijk was indien de hen zendende gemeente daartoe de instemming van Centraal Bureau voor de Statistiek had. Maar overigens werd weinig verzet of ongenaakbaarheid ontmoet, zodat de boven genoemde uitlatingen achteraf het kenmerk dragen van zoveel uitlatingen achteraf, namelijk dat zij een tikje gecharcheerd zijn. Woningtellen is een werk, dat men al doende leert. Voor de interpretatie van de nogal ingewikkelde formulieren, die erbij gebruikt worden, is bijvoorbeeld nogal wat theorie vooraf aan de tellers gegeven, want in vele gevallen moest men daartoe nu eenmaal zijn eigen logische gevolgtrek kingen ondergeschikt maken aan anders luidende verlangens van het Centraal Bureau voor de statistiek. Maar juist in de praktijk leerde men deze opvattingen toetsen en toepassen zodat in de loop van de eerste weken men geheel ingeschoten raakte. De heer D. Hoekstra, ambtenaar van de afdeling Bevolking, die met de directe lei ding van tellers en de binnendienst belast is. vertelde dat er na zeven weken tellen dertig wijken afgewerkt zijn van de 99 waarin Haarlem voor deze gelegenheid is verdeeld. Op de binnenstad na zijn alle overige wijken op het ogenblik in be werking, zodat de bedoeling van de alge meen leider, de heer H. Oderkerk, om op de voor hem beschikbare termijn (tot eind juni) wat speling te krijgen zeker in ver vulling gaat. Daarom is men ook in Haar lem vrij tijdig begonnen ondanks het feit dat de Eerste Kamer tegen zulk gedrag toornde. In juni zou de afdeling bevolking immers ook weer heel wat te stellen krij gen met de Kamerverkiezingen en die dienden wel gescheiden te blijven van de Woningtelling. Men startte dus vol goede moed op 19 maart. «Loop eerst gewoon de wijk eens in" luidde de instructie. „En pik er een straat uit met een bebouwing die een beetje mak kelijk en overzichtelijk lijkt". Zo gingen de ruim. zeventig tellers op pad en zij ont moetten daarbij al dadelijk een gevaar, waar zij nu juist het minst op gerekend hadden: er heerste omstreeks die tijd juist een kleine griep-epidemiewaarvoor zij in hun junctie nu juist wel bijzonder vatbaar waren. In verscheidene woningen werden zij van een bed uit te woord gestaan en door een stem van het bed uit door de woning gedirigeerd. Natuurlijk vielen er slachtofjers: een aantal tellers moest zich landerig en niezend afwenden om eerst eens een griepje te gaan uitkuren. ^xcccccooccoccocccoococoooax Soms „neen' in het begin en tot slot een uitnodiging om te bridgen XOCJOOCOOOOOOOCCOOOOOCCOOOOCCOSOOOOOCOCCOOCOOCCCCtOCOCO De anderen zetten door, de reserves zo taktisch mogelijk overwinnend en de wei geringen die soms op zeer laatdunkende toon geschiedden geduldig verwerkend. „Sta er niet op om binnen te komen zolang die wet er niet is", was hen gezegd. „Laat deze mensen maar even, we komen nog wel eens terug". Het aantal hunner heeft echter de honderd nog steeds niet over schreden, dus verhoudingsgewijs valt het reuze mee. „Ik kan me best voorstellen, dat het hier en daar wel eens moeilijkheden geeft", zei de heer Hoekstra, „zo'n volkstelling om de tien jaar, daar zegt men niets meer van, want men is er aan gewend sinds Keizer Augustus, maar dit is heel wat anders. Wij komen binnen de vertrouwde sfeer, waar men doorgaans geen vreemden toelaat. Een beetje reserve is dus zeker te begrijpen. Daarom verlangen we van onze tellers niet alleen veel ervaring met nauwkeurig werk, maar vooral ook de kunst om met mensen om te gaan. En met veel van hen hebben we het prachtig getroffen. Het is al her haaldelijk gebeurd dat een bezoek van een van onze tellers begon met een veront waardigde weigering van de bewoner en eindigde met een uitnodiging om nog eens een keertje op visite te komen. We hebben er zelfs een dame bij. die nu al vier uit nodigingen heeft van bridgeclubs, twee voor klaverjasavondjes en een stuk of 25 voor theevisites De terughoudendheid wordt het meest gevonden bij de beter gesitueerden. Daar duurt het bezoek van de teller ook het langst, want diverse vragen worden aan vankelijk beantwoord met de tegenvraag welk belang het nu eigenlijk heeft om dat te weten. Dat is vooral zo met de vraag naar het inkomen. Die kan echter ook in mildere vorm gesteld worden doordat slechts geïnformeerd wordt naar bepaalde grenzen, waar het boven of onder ligt. En de vraag waarom kan zonder enige ge heimzinnigheid beantwoord worden: het C.B.S. wil weten hoe groot de percentages huizen zijn, die wèl en die niet in over eenstemming zijn te brengen met de in komens der bewoners. Het is dus een van de vele vragen, die ten doel hebben de be hoeften nader te preciseren. De terughou- ook vaak voort uit een angst voor inwo ning. Zij kan zelfs de vorm van wantrou wen aannemen, door de vrees dat de ge gevens niet alleen naar het C.B.S. maar ook naar het gemeentelijk huisvestings bureau gaan. En dan kunnen de tellers met de hand op het hart verklaren dat de resultaten na de bewerking in het oude schoolgebouw aan de Sophiastraat regel recht doorgaan naar het C.B.S. in Den Haag. En in de statistische verwerking gaat elk individueel geval onder. Aan één kant is dat voor de tellers wel gemak kelijker tegenover de ondervraagden, die er niet zo gerust op zijn. maar aan de andere kant ontmoeten zij vaak nog zulke mensonterende inwoningtoestan- den, dat zij het betreuren deze niet apart in alle bijzonderheden aan de ge meente te kunnen doorgeven. Die ge vallen zijn de gemeente namelijk vaak niet bekend omdat de inwoning clan destien geschiedt. Er zijn oude volks buurten, waarin de tellers geconfron teerd worden met drie gezinnen in een huis, dat slechts uit een woonkamer en een keuken met een zolder bestaat, zodat er bijvoorbeeld tien personen op één zolder moeten slapen. Men kan het de tellers moeilijk euvel duiden dat zij dergelijke adressen toch wel even apart noteren. De vrees van sommige mensen met een groot huis, dat hun geval naar het huis vestingsbureau zou worden doorgegeven heeft er overigens al meermalen toe geleid dal zij inwoning van een hun bekend jong gezin aanvaardden om te voorkomen dat zij een gezin voor inwoning aangewezen zouden krijgen dat helemaal niet zou pas sen. Zo had de woningtelling al zekere re sultaten gehad nog vóór zij goed en wel op gang was! Een keer per week komen de tellers de door hen ingevulde formulieren bij de bin nendienst afleveren. Deze wordt gevormd door tien man in een deel van de oude school aan de Sophiastraat. Zij controleren de antwoorden op haar onderlinge logica en op haar volledigheid. Antwoorden die min of meer in strijd met elkaar zijn - hetgeen helemaal niet denkbeeldig is wan neer men zich bijvoorbeeld realiseert hoe ingewikkeld de zaak alleen al vaak wordt bij van grote huizengroepen - zo moeilijk gaat het worden in de oude binnenstad, die men dan ook met opzet voor het laatst bewaard heeft. Met de routine die zij dan reeds hebben opgedaan zullen de tellers de bin nenstad intrekken met zijn hotels, zijn hofjes, zijn veelsoortige bedrijfswoningen en meer van dergelijke panden, waarin al die moeilijkheden welke zij reeds inciden teel leerden verwerken - cumuleren. Onder de tellers zijn de meest uiteen lopende beroepsbeoefenaren en men kan daarin duidelijk onderscheiden welke be roepservaringen het zijn die voor dit werk het best passen. Daar zijn bijvoorbeeld de oud-belastingambtenaren die hierin bijzon der goed voldoen. Bijzonder enthousiast voor dit werk zijn vooral die tellers, die in hun vorige beroep de mensen alleen door een loket op zich af zagen komen: het werk geeft hun zoveel plezierige nieu we ervaringen, dat zij ook de ongemakken ervan zoals het 's avonds-terugkomen bij mensen die overdag niet kunnen, gradg voor lief nemen. Bij een bepaalde categorie van de onder vraagden zijn zij zelfs graag geziene gas ten, namelijk de bejaarden. Het blijkt wel volkomen terecht te zijn dat men zich thans in deze sector van het maatschap pelijk werk beraadt op de mogelijkheden van huisbezoek. Want talrijke bejaarden leven helemaal op van een beetje aanloop en maken van deze gelegenheid dankbaar gebruik om problemen ook eens een ander Dinsdagavond 8 mei zal Klaas Bolt van 89 uur een orgelconcert geven op het orgel van de Grote of St. Bavokerk. Het program ma vermeldt de volgende werken: Preludium en Fuga in a, Dietrich Buxte- hude; 2. Ciacona in c, Dietrich Buxtehude; 3. Lobe den Hen-en, Joh. Gottfr. Walther, Herr Gott, nun schleusz den Himmel auf, Joh. Seb. Bach, Ach Gott, erhör mein seuf- zen, Joh. Ludwig Krebs; 4. Preludium en Fuga in A, Joh. Seb. Bach; 5. Vijf Canoni- sche orgelkoralen, Willem Mudde; 6. Trum pet tune, Henry Purcell. Het trio Haakon Stotijn, hobo, Dielc Alma, fluit, en Sas Bunge, piano, heeft voor het aanstaande seizoen contracten af gesloten met Radio Nederland Wereldom roep, de omroepen in Noord- en West- Duitsland en in Hessen, de Franse afdeling van de Zwitserse omroep in Genève, de Oostenrijkse omroep, de BBC, de Belgische Nationale omroep en de Franse omroep. In de programma's wordt werk van heden daagse Nederlandse componisten opge nomen. De inleggingen bij de Nutsspaarbank te Haarlem bedroegen in april f 1.905.397 en de terugbetalingen f 1.542.698, zodat het spaar overschot f362.699 beliep. Het inleg-over- schot over de le vier maanden van dit jaar bereikte het respectabele bedrag van f2.694,261 (v. j. f2.510.605). In de afgelopen maand werden 535 nieuwe spaarders ingeschreven, waarmede het totaal aantal spaarders steeg tot 77.969 per ultimo april. Het aantal spaarbusjes in omloop steeg met 94 tot een totaal van 10.956. Het juiste tijdstip voor het in acht nemen van twee minuten stilte op de herdenkings- 8 Het programma van de viering van Bevrijdingsdag te Haarlem op zaterdag 5 mei luidt: 11.00 en 14.00: springconcours op het terrein aan de Wagenweg en de Emaus- laan, onder leiding van het comité Oost. 3; 14.30: De Nederlandse Jeugd Gemeenschap geeft op het terrein aan de Van x Oosten de Bruynstraat een jeugdspel. voor te leggen dan steeds maar weer al- avond zal vanavond in de gemeente Bloe- ieen aan zichzelf. Een oude dame die zich mendaal worden aangegeven door de lan- als waarzegster uitgeeft gebruikte deze ge legenheid voor een voorspelling: „als eerst daags Amsterdam gebombardeerd wordt moeten ze natuurlijk weten hoeveel plaats er nog in Haarlem over is voor de dak lozen", zo verklaarde zij. taarns van de straatverlichting die van 20 uur tot 20.02 zullen branden. Voorts zullen padvinders dit tijdstip aan geven bij de toegangswegen in de gemeente door een bordje waarop vermeld staat twee minuten stilte. i,- (Centrum): x 7.30: reveille op de Grote Markt door de Spaamebazuin. o 8.00: wandeling door de Haarlemse politiekapel. X 10.00: zangconcours voor scholen op de Kattenberg. C; 10.00: zeepkistenrace op de Grote Markt. o 12.30: wandeling door Harmonie Crescendo, x 14.00: carillonbespeling van de Grote Kerk. 0 14.30: kindercircus op de Kattenberg. 14.30: aankomst op het Kennemerplein van Johnny Jordaan; per mailcoach 8 via Kruisweg, Kruisstraat, Krocht, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Oude Gracht, VerwuLft, Grote Houtstraat. Bij de Spekstraat mag het publiek Johnny Jordaan omhelzen, als het politiecordon doorbroken is. 15.00: optreden Johnny Jordaan, De Alpenjagers en Will van Baekel op de 3 Grote Markt. ':j 16.00: wandeling door Harmonie Crescendo. 20.00: rolschaatsenshow op de Grote Markt. 3 20.00: concert in het Concertgebouw op initiatief van de Stichting Kunstenaars 8 herdenken 5 mei. 21.15: wandeling door Harmonie Crescendo. 8 22.45: vuurwerk aan de KloppersingeL 8 (Noord): 3 9.30: voorstelling voor kinderen van leden in de Wethouder Westerveldschool, 3 Overtonstraat. 14.00: ringrijderij op het losse paard aan de Orionweg. x 20.00: openluchtbal in het Julianapark. (Oost): x 7.30: reveille door Sint Jorisband; vertrek Catharynebrug. 10.00: feestelijke bijeenkomst voor kinderen van leden in het Rembrandt ri theater. 11.00: springconcours aan Wagenweg. X 20.00: de harmonie „Sint Bavo" speelt marsen. 20.00: bal op de Zomervaart bij de Nagtzaambrug. (Zuid-West): 14.00: rolschaatsenwedstrijd op de Pijlslaan. 3 20.00: optreden van balletgroep onder leiding van de heer C. Post op school- 3 plein Chr. Huygensplein. 20.45: openluchtspel „Zomerzotheid" door toneelvereniging „Berkenrode". 3 Kermisvermakelijkheden op de Nassaulaan, Nassauplein, Zijhuizen, Zaanenlaan 3 en Zomervaart. o (Spaarndam) 7.30: reveille. 11.00: wedstrijden voor meisjes en jongens van 15 tot 18 jaar. 3 14.30: rijwielrally. 17.00: volksspelen. - 20 uur: „Kunstkring Apollo" concerteert op de Kolk. Tevoren mars door 't dorp. ccc«)ococccccoooocccox>cccooc<»ococcooococcccoco50oococooocoooocccocc Donderdagmiddag om streeks half zes is samenwoningen - maken onderwerp 1 een opslagschuur voor tuinbouwmateria 1 en toebehorend aan de zaadteelt en zaadhan- del Supergran aan de Zijlweg 116 te Haar lem, door brand verwoest. De brand werd ontdekt door omwonen den, toen enige kinderen in paniek uit de schuur vluchtten, onder het uitroepen van „Brand, brand". De eigenaar van de opslagschuur, de heer B. Eversen, was op dat ogenblik zelf niet aanwezig, maar kwam op het gerucht dat er brand in de buurt van zijn eigendom was, onmiddellijk naar huis. Ook de brandweer was gewaarschuwd en was spoedig aanwezig. Met twee stralen werd het vuur bestreden, maar men kon dendheid bij de beter gesitueerden vloeit controleren op de nieuwste spelling" voor nader overleg met de tellers uit. Der gelijke verwikkelingen geven bijvoorbeeld rooms-katholieke jongedochters die voor de wet al getrouwd zijn, maar nog niet voor de kerk. zodat zij in feite nog heel gewoon als dochters in hun eigen gezinnen zijn. Die zijn dus officieel inwonend ofschoon een teller dat aanvankelijk wel even moei zaam moet beredeneren. zo gemakkelijk als de woningtelling gaat in de nieuwe wijken van Haarlem- Noord en -Oost dank zij de uniformiteit (Het volgende gedicht troffen wij in „De Stadhuisklerk" en wij legden het de heer D. Hoekstra voor om te vragen of de inhoud zo'n beetje klopte met zijn inzichten. Onze zegsman begon daarop zó bescheiden en onzeker de schouders op te halen dat wij daaruit tenslotte wel moesten afleiden, dat hij zélf de dichter was). aanbellen wachten wat komt u doen 't huis tellen klachten niets aan te doen heeft u een deur met een toegangsportaal wat kleurt die loper hier ideaal ja meneer wij zijn mensen van smaak gelukkig een glimlach 't praatje was raak hier is de wc met spoeling en trekker nu even naar boven een aardige wekker drie kamers met bedden en een met. een bad hier is het balcon en daar is het plat we hebben hier vier vaste kasten in huis en in de kelder ivoont een muis wat doet deze woning nu voor huur wie is de huisbaas en heeft u een schuur ook nog een serre een keuken met gootsteen gas licht en water waar gaan we nu heen één schoorsteen in het hoofdwoonvertrek gauw een kop koffie of heeft u geen trek nu het gezin twee meisjes een jongen dat portret is van mij ik heb vroeger gezongen maar nu ben ik schor een traan welt op een zoute traan in een koffiekop een vrouwetraan ik drink hem op in een hoekje speelt opoe met een pop zij woont bij ons in ze is vier en tachtig mijn man is monteur en verdient nu prachtig dus in groep c van drie tot zes mille zij trekt van drees de arme ziel mijn jongen studeert nog mijn meiden zingen welk cijfertje moet je daarvoor omkringen mijn stem- is op hun overgegaan ik schaam me dood om die ene traan vroeger kon ik het nu zijn het er twee bijna klaar met formidier b het leven is rijk het geeft ons zo veel zo is het mevrouw naar 't volgend perceel. D. H. De dichter voegt er in een P.S. aan toe: De rijksvergoeding voor de woningtelling is gebaseerd op een teltijd van een half uur per woning, waarbij inbegrepen de tijd voor vakantie, verlof, ziekte, inleveren, gaan van huis toi huis. hernieuwd bezoek aan niet thuis getroffen bewoners, enz. De tijd ontbrak daardoor om de interpunctie bevredigend aan te brengen en te Hoewel het vuur met twee stralen energiek bestreden werd, kon de brandweer niet verhinderen dat een opslagschuur aan de Zijlweg volledig uitbrandde. De foto toont een beeld van de blussingswerkzaamheden. niet verhinderen dat de gehele schuur uit brandde. Er bevond zich op het moment van de brand ongeveer 1500 kg stro, alsmede een hoeveelheid stapelhout, enige rieten matten en tuinbouwgereedschap in de loods. Naast de schuur bevond zich een kippenhok, dat men tijdig heeft kunnen openzetten, zodat de kippen aan een wisse dood konden ont komen. Ook heeft men nog een auto in vei ligheid kunnen brengen. De brand schijnt ontstaan te zijn doordat twee kindieren van vijf en zes jaar niet luci fers speelden-. Er werd door de jeugd trou wens wel meer met vuur gespeeld in het land in de onmiddellijke omgeving. Vele autoriteiten gaven van hun be langstelling blijk. Zo zagen we op het terrein van de brand wethouder D. J. A. Geluk, de oud-commandant van de brand weer de heer H. C. Vernout, hoofdinspec teur A. F. Suurendonk van de politie en de heer M. K. Fehres, districtsinspecteur van het brandweerwezen. De blussingswerkzaamheden stonden on der leiding van ondercommandant J. P. Pollé. De eigenaar was tegen brand verzekerd. Ook heeft het donderdagmiddag gebrand bij het kleine paviljoen aan de Buitenrust laan 29, waar schilders bezig waren met restauratiewerkzaamheden. Eén van hen zag plotseling dat de daklijst brandde, hij waarschuwde daarop de brandweer, die spoedig ter plaatse was en het brandje ge blust heeft. De schade is gering. Omtrent de oorzaak van de brand stelt de politie nog een onderzoek in. Voor de grootste schatten ter wereld zou den de zigeuners geen afstand willen doen van hun leven van onbegrensde vrijheid. Maar in deze uitzonderingspositie hebben zij het verre van gemakkelijk. Wie daaraan mocht twijfelen zou donderdagavond bij de opvoering van de operette „Zigeunerleven" in het gebouw St. Bavo door het kinder zangkoor „Jong Haerlem" wel tot andere gedachten gekomen zijn. De zigeunerstam, waarvan in deze ope rette sprake is, krijgt zelfs de kans niet om met het maken van muziek wat te ver- dienen. En als de zwervers, mismoedig door de tegenslagen zich 's avonds bij het kamp- S vuur wat willen gaan opvrolijken door het I zingen van liedjes, komt een weggelopen stadsjongetje, dat hen gevolgd is om meer van hun muziek aan de weet te komen, hun moeilijkheden ongewild nog vergroten. 1 Want de zigeunerhoofdman wordt ten on rechte beschuldigd van kinderroof en na een „proces" veroordeeld tot de zwaarste straf. Het was voor de talrijke jeugdige toeschouwertjes, die de zaal vulden, als mede voor vele oudere belangstellenden een hele opluchting, dat er op het laatste ogenblik uitredding kwam. De waarheid zegevierde ten slotte, maar pas, nadat er een tijd van hevige spanning verlopen was. Alle medespelende kinderen hebben de leidster van hun operettekoor, mejuffrouw Willy van Eldik. eer aangedaan. Zij kenden hun rollen goed, spraken duidelijk en wis ten zelfs nog aan hun spel karakter en uit drukking te geven. Het zingen van de kin deren klonk bijzonder aardig. Veel aan dacht was er besteed aan de costumering, waardoor het uitstekend volgehouden con trast tussen de kring der ongebonden zi geuners en die der keurige burgerij nog eens extra geaccentueerd werd. Willy van Eldik heeft de goede gedachte gehad de pauzen op te vrolijken met pittige wijsjes, die onder haar leiding vaardig werden gespeeld door het leerlingenorkest „De jonge accordeonisten". Die muzikale afwisseling viel bij de meisjes en jongens en niet te vergeten bij de volwassenen zeer in de smaak. P. ZWAANSWIJK. RUIM ACHTDUIZEND GULDEN VOOR EMMABLOEM Na ontvangst van enkele nagekomen gif ten blijkt de opbrengst van de Emma- bloem-collecte in Haarlem en omgeving f 8021,94 te bedragen. Van dit bedrag werd te Haarlem bijeengebracht f 6171,99; te Aerdenhout f 661,23; te Bloemendaal f 614,40 en te Overveen f 574,30. Uit deze cijfers blijkt dat door het gebrek aan col lectanten te Haarlem f 1000,— minder werd opgehaald dan vorig jaar. In Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen ontving het co mité de spontane medewerking van de schooljeugd, waardoor de opbrengst aldaar ruim f 200,— groter was dan in 1955. Het comitc voor de Emmabloem-collecle betuigt zijn hartelijke dank aan allen, die medewerkten aan deze collecte. ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen? Bonkorets geven u in enkele weken weer nw jeugdig liank figuur. Na de maaltijd een dragee met een slokje water - en n verliest ponden per week. BonKorets werken volgens het principe van dehydratie - een voudig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, van loom heid en verstopping heeft u geen weet meer. Ver overende charme straalt van u af. U voelt n weer opgewekt en monter! Begin een nieuw leven - begin nog vandaag met BonKorets, f X30 per flacon. VERMAGERING S OR AG EES Donderdag 3 mei was het veertig jaar geleden dat de heer J. E. van der Veen, draaier I bij de centrale werkplaats in Haarlem, bij de Nederlandse Spoorwegen in dienst trad. Op de morgen van die dag werd hij ont vangen door de heer P. Mes, hoofdcommies, die hem toesprak uit naam van de hoofd ingenieur-chef van de centrale werk plaats, die tot zijn spijt verhinderd was aanwezig te zijn. De heer Mes overhan digde de jubilaris de gebruikelijke grati ficatie. In de loop van de middag werd de heer Van der Veen te zijnen huize nog toege sproken door zijn chef, inspecteur Eiken dal en door de heer Beekman namens het jubileumfonds van de afdeling waaronder de heer Van der Veen ressorteert, die bei den van hun waardering voor de persoon van de jubilaris getuigden. De rest van de dag werd door de jubilaris in de familie kring door gebracht. BINNENLAND Postzegels. De verkooptermijn van de zomerpostzegels 1956-Rembrandt-serie wordt verlengd tot en met 16 juli 1956. Aange maakt is een nieuwe portzegel van 90 cent (ontwerp van Krimpen). Telegraafkabel. In de komende dagen zal worden begonnen met het leggen van een telegraafkabel van het Deense eiland Fanö naar Nederland. De werkzaamheden zullen verscheidene maanden ia beslag nemen. De nieuwe telegraafkabel zal een belangrijke verbetering brengen in de telefoon- en tele graafverbindingen tussen Scandinavië en West-Europa. Nieuwe lijndienst. Voor een veertien daagse rechtstreekse dienst tussen Amster dam en Noord-Amerikaanse havens in de Golf van Mexico en de Zuid-Atlantische kust zal het m.s. „Witmarsum" op 8 (of 9) mei de eerste reis aanvangen. Deze nieuwe lijn, de Independent Gulf Line is de enige, die recht streeks tussen Amsterdam en Amerika vaart. Werkbezoeken. Het ligt in het voorne men van de Koningin, op maandag 14 mei aanstaande een werkbezoek te brengen aan de provincie Limburg. Verder ligt het in het voornemen van Hare Majesteit, op 29 mei aanstaande een werkbezoek te brengen aan het westelijk deel van de provincie Utrecht. Bezocht zullen worden de gemeenten Loos- drecht, Breukelen, Kockenge, Wilnis, Mij drecht, Vinkeveen en Waverveen. Rattenvanger. De Maastrichtenaar J. Olischlager zal op verzoek van bedrijven en bestuursinstanties ratten-verdelgingsacties gaan uitvoeren in Noord-Afrika. Op 25 mei vertrekt hij naar Tanger, Fes, Tunis en Mar- rakech in Marokko. Fabrieken en opslag plaatsen langs de havens zullen van de daar opererende ratten-legers worden gezuiverd. Tevoren zal de heer Olischlager in Marseille enkele haven- en industrie-terreinen rat-vrij gaan maken. Diepdelvers. In de staatsmijn Hendrik is men bezig met het uitzetten van de 855 meter verdieping. Dit zal voorlopig de groot ste diepte zijn waarop in de Limburgse steenkolenmijnen wordt gewerkt. Dodelijk ongeval. De 63-jarige gepen sioneerde mijnwerker J. G. is in Geleen met zijn bromfiets in botsing gekomen met een vrachtauto. Hij liep een schedelbasis- fractuur op en is later in een ziekenhuis te Sittard overleden. HAARLEM EN OMGEVING Langer kaarslicht. Door het verlate seizoen en de zeer grote belangstelling heeft de directie van het Frans Halsmuseum het noodzakelijk geacht de avondopenstelling van het Frans Halsmuseum tot 22 mei te verlengen. Men kan dxis ook met de Pinkster dagen genieten van de met kaarsen verlichte vertrekken'van het historische gebouw. Bromfietser aangereden. Op het kruis punt Brouwerstraat-Voorzox-gstraat te Haar lem is donderdagmiddag om halfeen een twintigjarige grondwerker, die op de brom fiets reed, door een vrachtauto aangereden. Met een hersenschudding en een hoofdwon de is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Tegen trottoirband. Een zevenenveertig jarige schilder is donderdagmiddag tegen halfzes in de Berkenrodestraat te Haarlem, bij het uitwijken voor een uit tegenoverge stelde richting naderende auto, tegen een trottoirband gereden. Hij brak een knie schijf en liep een hoofdwonde op. De schil der is ter vei-pleging in het Marine-hospitaal opgenomen. Reisverslag. Ds. J. van den Blink, vloot- predikant te Amsterdam, hoopt op dinsdag 8 mei in het Hervormde jeugdhuis aan de Schotei'weg in Haarlem-Noord voor de afde ling van de Nederlandse Christenvrouwen bond te spreken over zijn reis naar Korea. Provinciale Staten. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer G. Hoytink (A.R.) te Alkmaar bedankt als lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Zijn opvolger is de heer J. Tilkema te Zaandam. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Economie: H. C. J. van Ginhoven, Amsterdam. Doctoraal examen Rechter Vrije Studiei-ichting: mej. H. Groen, Rotterdam. Groningen. Kandidaatsexamen Genees kunde 2 b: J. T. Bosker. Gi-oningen. Arts examen le gedeelte: J. Bool, Groningen; E. Nijland, uit Groningen is bevorderd tot arts.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13