PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Wereldnieuws Zekerheid gevraagd over omzet belasting in textielsector t 1 1 03©dh!k i Tijdelijke regeling afbetalings overeenkomsten aangenomen Kamer van Koophandel Herdenking dr. E. H. Krelage De radio geeft zaterdag RENAULTFRéGATE GARAGE DEN HOUT transpiratie liet zo VRIJDAG 4 MEI 1956 2 de lucht van in enkele minuten verdwenen Echtgenote van ontsnapte gedetineerde veroordeeld Vijf gezinnen dakloos door felle brand Gouverneur Struycken terug naar Willemstad CAMERAS FILM Voorlopig verslag over zaak-Schokking pas na de verkiezingen ter tafel Taak en organisatie Benelux-parlement Alabastine Te veel kinderen brengen vakantie thuis door Van alle Nederlandse kinderen bleven er in 1955 45 percent thuis Nederlandse straaljager verongelukt; vlieger gered Nederlandse arbeider in België neergeslagen zwart en R.A.F.-blue r VERWANT SCHAP J In de donderdagavond gehouden verga dering van de Kamer van Koophandel van Haarlem en omstreken, die wegens de ker mis niet in het gebouw der kamer aan het Nassauplein, maar in de raadzaal van het Haarlemse stadhuis plaats vond, heeft de voorzitter, de heer Ch. E. Visser de nage dachtenis geëerd van dr. E. H. Krelage, die van 1922 tot 1932 voorzitter van de kamer is geweest. Het moge in 1922 misschien enige ver wondering hebben gewekt, dat voor de belangrijke functie van voorzitter één der topfiguren van het bloembollenvak en van de gehele Nederlandse tuinbouw werd uit verkoren en geen prominente persoonlijk heid uit het industriële leven in dit district, maar alras bleek, dat de heer Krelage, een strijdbare figuur, zich op de meest onbaat zuchtige wijze in de tienjarige periode van zijn voorzitterschap heeft ingezet om alle belangen die aan zijn zorgen waren toever trouwd, zoveel mogelijk te behartigen. Dr. Krelage bezat de gave van het woord; hij hanteerde de pen op onnavolgbare wijze en was een geboren leider van vergaderingen. Uitgerust met een ver boven zovele ande ren uitgaande werkkracht, stelde hij belang in de grote, maar evenzeer in de kleine vraagstukken, welke een kamer te behan delen krijgt. De vele initiatieven, die dr. Krelage in deze tien jaren heeft genomen, de nauw gezetheid, waarmee hij de vele vraagstuk ken, die zich vooral in de eerste jaren voor deden, hanteerde, de hem aangeboren voortreffelijke wijze, waarop hij de kamer representeerde, dat alles mag zeker nog eens worden uitgesproken, nu hij ons is ontvallen. Met dankbare herinnering aan datgene, wat hij in deze functie heeft ge daan. Mr. A. G. de Blecourt welkom geheten De voorzitter verwelkomde mr. A. G. de Blécourt, die op 1 mei zijn functie van tweede secretaris heeft aanvaard met de uitgesproken bedoeling op 1 oktober de taak van de secretaris, jhr. dr. J. C. Molle- rus, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zijn functie zal neerleggen, over te nemen. Spreker wenste mr. De Blécourt veel succes toe in zijn nieuwe werkkring. Gezien de eervolle staat van dienst als adjunct-secretaris van de Kamer van Koophandel van Rijnland, ge vestigd te Leiden, had de voorzitter de overtuiging, dat de kamer in haar ver wachtingen niet beschaamd zal worden. Besloten werd aan het college van B. en W., naar aanleiding van een rapport over het geven van nijverheidsonderwijs aan minderbegaafden, te berichten dat de kamer het gewenst acht dat minder be gaafden een kans geboden moet worden om in het arbeidsproces te worden opge nomen. Vrachtauto's hij pont te Veisen De voorzitter deelde mee, dat de kamer zich andermaal tot de minister van Ver- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.0n Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. R.09 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11/") Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 1.2.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Amusementsmu ziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Amusementsmuziek. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Dameskoor. 15.00 Kroniek voor Letteren en Kunsten. 15.40 Harmonie orkest. NATIONAAL PROGRAMMA. 16.00 Toespraak door Dr. L. G. Kortenhorst. 16.05 Omroeporkest. 16.45 Nederlandse kinderlied jes. 17.05 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Metropole-orkest. 18.45 Repor tages of platen. 19.00 Bezinning op de Vrij heid, bijeenkomst ter herdenking van de be vrijding in de Pieterskerk te Leiden. 20.00 Nieuws en weerbericht. 20.08 Leve de Vrij heid, gevarieerd programma. 21.30 Herinne ringen aan 1945, een rondetafelgesprek. 21.50 Wim Kan conferencier. 22.30 Promenade orkest. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.50 24.00 Dagsluiting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 So praan en piano. 11.50 Beiaardconcert. 12.00 Accordeon-orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Platen. 14.50 Instrumen taal kwintet. 15.10 Streekuitzending. 15.35 Dansmuziek. Nationaal programma: 16.00 24.00 Zie Hilversum I. TELEVISIE (N.C.R.V., N.T.S.) 20.00 Journaal en weeroverizcht. 20.15 22.00 Gevarieerd programma (Nationaal pro gramma) BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Gevarieerde muziek. 15.45 Platen. 16.00 Accordeonrecital. 16.15 Platen. 16.30 Accordeonrecital. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgi sche zangen. 17.30 Kamerkoor. 18.15 Orkest concert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep-Ommeganck! 21.00 Platen. 21.30 Amusements-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.3024.00 Idem. keer en Waterstaat heeft gericht met het verzoek te mogen vernemen of reeds een beslissing was genomen over de vraag van 1 juli 1955 of het geen aanbeveling zou verdienen het pontverkeer bij Velsen zo danig te regelen dat aan vrachtauto's te allen tijde voorrang wordt verleend boven personenauto's. Omzetbelasting in textielsector Na een bespreking, die ingeleid was door de heer A. S. van Cleeff, besloot de ver gadering, na gepleegd overleg met de Vereniging van Kamers van Koophandel in Nederland, aan de minister van Financiën te vragen vóór 1 juni bekend te maken of de afschaffing van de omzetbelasting in de textielsector ook na 1 januari 1957 gecon tinueerd bljjft. De heer Van Cleeff had over deze aan gelegenheid een rapport uitgebracht, waar in hij herinnerde aan de wijzigingen, die zich na 1 januari 1955 hebben voorgedaan ten aanzien van de omzetbelasting in de textielsector. Na de kabinetscrisis van vorig jaar werd als compromis gevonden een algehele afschaffing van de belasting op textiel, zij het echter slechts, dat de af schaffing voor een beperkte tijd zou gelden, namelijk tot 1 januari 1957. De formulering van de huidige wet is zodanig, dat de af schaffing automatisch op 1 januari 1957 vervalt en dat dan een tarief in werking treedt van 4 Het rapport vervolgt: 1 januari 1957 is in vele opzichten een kritische datum door de invoering van de wettelijke ouderdoms voorziening, de huurverhoging enz. Het algemeen gevoelen is, dat in dit kader een herleven van de omzetbelasting op de tex tiel erg ongelukkig is, gezien de beïnvloe ding daarvan op de kosten van levens onderhoud en op de positie van de vergeten groepen. Gezien deze factoren leeft de in dustrie dan ook in de onzekerheid of de wederinvoering wel haar beslag zal krijgen. Wederinvoering zou betekenen, dat aan het eind van dit jaar zich orders bij de industrie voor uitlevering vóór 1 januari zullen ophopen, terwijl na 1 januari een terugslag mag worden verwacht. Afgezien van het feit, dat een blijvende afschaffing natuurlijk een voordeel is voor de industrie moet het leven in de onzeker heid wat er gaat gebeuren veroordeeld worden. Het steeds veranderen van politiek inzake de omzetbelasting werkt nadelig voor de normale verhouding handelindu strie. Het zou derhalve wenselijk zijn, in dien op dit punt zo spoedig mogelijk zeker heid verkregen werd in dien zin, dat het ministerie van Financiën zich ervoor zou uitspreken, dat de afschaffing van de om zetbelasting ook na 1 januari 1957 gecon tinueerd blijft, aldus het rapport. Voorts is in het rapport uiteengezet waar om de confectie-industrie en ook de textiel industrie er groot belang bij hebben, dat tijdig zekerheid bestaat wat op 1 januari a.s. zal gaan gebeuren. De confectie-indu strie heeft een sterk seizoenmatig karakter ten aanzien van in- en verkoop. In het algemeen geschiedt de inkoop van de stof fen voordat tot de verkoop aan de detail handel wordt overgegaan van de geconfec- tineerde produkten. terwijl na deze verkoop weer een lange periode ligt, voordat de ver koop in de detailhandel aan het publiek plaatsvindt. De heer S. J. Warmer lichtte het stand punt van de detaillisten toe en merkte op, dat men minstens een half jaar van te voren dient te weten of al of niet omzet belasting zal worden geheven. Ook gaf hij in overweging te bevoegder plaatse te vra gen tot. afschaffing over te gaan. De voorzitter was van mening, dat uit sluitend de vraag gesteld dient te worden de beslissing vóór 1 juni bekend te maken. Of het al niet noodzakelijk is tot algemene afschaffing over te gaan, vraagt enige stu die. Voorts ligt het op de weg van de branche om te vragen tot afschaffing over te gaan. Tenslotte besloot de vergadering, als overleg gepleegd is met de Vereniging van Kamers van Koophandel, een brief te zen den. Wegen in de Waardepolder De heer J. J. Jurrissen, die gelukgewenst werd met de benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau, gaf in overweging het gemeentebestuur van Haarlem te ver zoeken de wegen in de Waarderpolder te verbeteren. Bij de directie van de N.Z.H. zijn verzoeken binnengekomen om auto bussen met werknemers naar de industrieën te laten rijden, maar gelet op de slechte toestand der wegen kan aan het verzoek niet worden voldaan. De voorzitter zegde een onderzoek toe. ADVERTENTIE v.a. 7500.1 jaar garantie op onderdelen en arbeidsloon. WAGENWEG 164-168 ADVERTENTIE Mejuffrouw Jo Steef, Brlnkgreverweg, Deventer, ichrijft: „Ik durfde gewoon niet meer ultgeen, want Ik trensplroer ontzottend en dat 15 ook voor endcron erg hinderlijk. Ik heb toen meer eom geprobeerd of Arrid crème zou helpen en ja hoor, na enkele minuten hield de trenipiratle op en wat de lucht ook weg." Een beetje Arrid in de okselholten - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principe: het bevatTranstop, waar door de crème direct bij het aanbrengen tot diep In de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm, Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. De Asser politierechter heeft woensdag de 34-jarige Simona Alice F. uit Bassc- velde, echtgenote van de op 2 mei 1955 uit het strafgesticht Norg ontsnapte Belg Coppians, veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden met aftrek van voorarrest (bijna zeven weken). De eis luidde overeenkomstig het vonnis. De verdachte gaf toe, dat zij de ontsnap ping van haar echtgenoot, die nog een detentie van ongeveer een jaar tegoed had in het strafgesticht te Norg, zorgvuldig had voorbereid. Zij was samen met haar zwa ger, die een grote auto bestuurde, de groep gedetineerden, onder gewapende leiding op de terugweg uit de kerk, achteropgereden. Het achterportier werd opengedaan en de Belg, die in gebukte houding uit de colonne liep, sprong meteen in de toen in snelle vaart wegrijdende auto. Coppians bevindt zich nu nog steeds in vrijheid in het Belgische plaatsje Bassevelde. Enige maanden geleden ging Simona Coppians naar Nederland om een bezoek af te leggen bij haar zuster. Nauwelijks was zij de grens over of zij werd gearresteerd. Een korte maar felle brand heeft don derdag vijf Amsterdamse gezinnen dakloos gemaakt. Om ongeveer kwart over elf brak op de tweede étage van het perceel Oude Waal 21 brand uit, waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. Het vuur breidde zich In dit oude pand snel uit en de aanwezige bewoonsters van de tweede en derde étage konden ternauwernood ontsnappen. Toen de brandweer arriveerde bevond zich in zijn woning op de eerste étage de 75-jarige oude heer G. Straatman, die nog niets van de brand had bemerkt. Men had veel overredingskracht nodig om de man, die vandaag 76 jaar wordt, naar buiten te krijgen. Met vijf slangen tastte de brandweer het vuur aan en omstreeks 12 uur werd het sein „brand meester" gegeven. De tweede en derde étage, bestaande uit voor- en achterwoningen, brandden geheel uit, even als de zolderverdieping. De woning van de heer Straatman en een opslagplaats van een rubbermattenfabriek op de begane grond kregen veel waterschade. Gouverneur mr. A. A. M. Struycken van de Nederlandse Antillen zal zaterdagmiddag, na zijn overleg in Nederland met verschillende autoriteiten, wederom naar Willemstad ver trekken. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Tot de zonder debat en stemming afge dane agendapunten behoorde onder meer het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeenkomst nopens de instelling van een raadgevende interparlementaire Benelux- raad. Alleen de communisten lieten hun „tegen" aantekenen. Dit deden zij ook ten aanzien van het insgelijks stemmingloos aangenomen wetsontwerp tot tijdelijke regeling betreffende afbetalingsovereen komsten. Daarin krijgt de minister van Economische Zaken de bevoegdheid tot in grijpen door het geven van voorschriften omtrent de' eerste aanbetaling en het ver dere afbetalingsplan, doch slechts wanneer de economische omstandigheden aanleiding geven tot beperking der bestedingen. Over dit ontwerp voerden de heren Van Eysden (A.R.), Janssen KVP), Gortzak (Comm.) Peschar (Arb.), Van de Wetering (C.H.) en mr. Van Leeuwen (VVD) het woord. Zij allen drongen op spoed aan bij het tot stand brengen van een definitieve regeling voor het afbetalingswezen. Dit achtten zij nodig gezien de toeneming van afbetalings aankopen en de daaruit voortvloeiende maatschappelijke gevolgen. Verzet ont moette het ontwerp alleen bij de commu nistische spreker. Deze meende dat afrem ming van de bestedingen in de consump tieve sfeer ten behoeve van een oorlogs economie zal geschieden. Voorts was mr. Van Leeuwen, hoewel hij zijn stem aan het wetsontwerp zou geven, toch wel een zeer kritisch geluid horen, toen hij het thans voorgestelde vergeleek met „het roeren van een stokje in de goot." Hij achtte het een volkomen onvoldoende maatregel in de volgens hem mislukte stabilisatiepolitiek van de regering. Het had er veel van, zo merkte hij op, alsof thans de leuze opgeld deed: „na de ver kiezingen de zondvloed." Met de heer Van Eysden vroegen de heren Janssen en Van de Wetering waarom het niet mogelijk was geweest, overheids-credietinstanties onder ae wet te brengen. Dr. Veldkamp antwoordt de critici Daar minister Zijlstra door een belang rijke bijeenkomst elders niet in de Kamer aanwezig kon zijn, nam staatssecretaris dr. Veldkamp de verdediging op zich. Mr. Van Leeuwen wees hij op het beeld, door de minister van Economische Zaken onlangs in de Eerste Kamer geschetst, alsook op het jongste verslag van de president van de Nederlandse Bank. Daaruit toch blijkt, dat de lonen- en prijzenpolitiek van de rege ring niet mislukt is. De staatssecretaris achtte het niet waarschijnlijk, dat er een verschuiving van het krediet der af betalingsmagazijnen naar gemeentelijke X:COOOOOC«OICCC<XOCCOOCC<XCCCCCOCOOCCOKyK»:cCCOÏOÏCCCCC' De „interparlementaire Beneluxraad," met welks instelling de Tweede p, Kamer gisteren akkoord gegaan is, zal 8 bestaan uit 49 leden, van wie 21 Neder- 8 8 landers, 21 Belgen en 7 Luxemburgers, 3 De leden zullen voorden gekozen uit en 6 8 door de parlementen. 8 P Het Benelux-parlement zal de drie s S regeringen van advies dienen over pro- S 8 blemen, die bij de samenwerking tussen 8 g de drie landen naar voren komen. Het zal voorts bevoegd zijn, naar eigen in- 8 zicht vraagstukken te behandelen op het 8 8 gebied van de economie, de cultuur, de 8 8 internationale politiek en de eenmaking 8 van het recht in de drie landen. De be- p voegdheden zijn dus beperkt, want hel 8 is niet de bedoeling, het Benelux-par- 8 g lement bevoegd te verklaren eigener 8 8 beweging te treden in alle vraagstukken die voor de drie landen van belang zijn. p 8 De uit te brengen adviezen moeten g 8 berusten op een meerderheid van twee- g derden der uitgebrachte stemmen (zodat p g de Belgen en Luxemburgers samen de 8 8 Nederlanders niet kunnen overstem- 8 gmen). Voor andere besluiten, die niet g x leiden tot een advies aan de regeringen, p 8 is een gewone meerderheid voldoende. 8 S; Ministers kunnen de vergaderingen bij- 8 8 wonen. Tenminste eenmaal per jaar 8 8 dient het Benelux-parlement in zitting g bijeen te komen. g o:o^^yyooccooz^xxxoxcocooozoc,x>jZ'Zoooxcozozcc<>3 zcayyy yolkscredietbanken en dergelijke'zou gaan intreden. Ook was hij niet bang voor een mogelijke discriminerende werking van de wet ten koste van zaken, die op het afbe talingssysteem gebaseerd zijri. De regering zal bij de Sociaal-Economische Raad op spoed aandringen opdat zo snel mogelijk een definitieve wet tot stand zal kunnen komen. Na afhandeling van dit ontwerp kon de Kamer op „verkiezingsreces" gaan. Daar er nog enige spoedontwerpen behandeld moe ten worden, zal zij dit reces op 23 mei en op 6 juni nog eens onderbreken. Vermeld zij nog, dat thans het Voorlopig Verslag naar aanleiding van de nota-Beel over de zaak-Schokking wel is vastgesteld, maar pas tegelijk met de Memorie van Antwoord publiek zal worden. Dus ver moedelijk eerst na de verkiezingen. 25 De overval van Hap Hum en bediende Mo kwam als een volkomen verrassing Verzamelaar van Ekster, die het zware gewicht van bediende Mo op zich had ge kregen, lag duizelend op de grond, zodat het tweetal zich nu alleen nog met Panda en Joris behoefde bezig te houden. „Kwie- kie Mo!", riep Hap Hum, terwijl hij zelf Panda greep, „jij grijpen dief van vaas van eerbiedwaardige grootpapa! Maak judo-knoopjes!" „Nee!",, riep Joris be nauwd, „niet NOG een keer!" Maar reeds omklemden hem de grote handen van Mo. Een ogenblik was er een wilde warreling van armen en benen toen zat Joris ten tweede male met geknoopte ledematen op de grond. „Bah!", bromde hij verbitterd, „die judo-trucjes beginnen bepaald hin derlijk te worden!" Panda was intussen in de gordijnen geknoopt, zodat de beide Oosterlingen nu meester van het terrein waren. Dommelig wachtte bediende Mo op nieuwe bevelen van zijn baas. „Knappies, Mo", zei Hap Hum. „Nu wij zoeken naar vaas van eerbiedwaardige grootpapa!" ADVERTENTIE voor; Pl»iit#rwerk en reparatie. Verbetering van houtoppervlakken. Bijwerken van buitenwerk. Hot repareren van tegelwerk. Gebruik alt rawlplug Van de 1,8 miljoen schoolkinderen bij het Lager Onderwijs, die in ons land zijn, brengt 1 miljoen of 57 percent de vakantie thuis door. Daarvan heeft een aantal wel enkele dagtochtjes gemaakt, maar 850 dui zend of 45 percent van al de Nederlandse kinderen zijn in de zomervakantie van het vorig jaar vrijwel steeds thuis geweest. Tweederde van het aantal kinderen van ouders met een inkomen beneden de 5000 zijn met de vakantie niet buiten de woon plaats geweest. Bij de hogere inkomens is dit eenderde deel. Bij de vrije beroepen gaat 80 percent van de kinderen met de ouders op vakan tie. Het vakantieprobleem voor de kinderen geldt voor het gehele .land, doch het meest voor het platteland. Vijfentachtig percent van de kinderen van boeren en landarbei ders verlaten in de vakantie de woonplaats niet. Voor alle arbeiderskinderen is dit in de grote steden 55 percent en in de kleinere steden 62 percent. De kinderen van arbei ders en kleine zelfstandigen uit de steden, die wel met vakantie gaan, doen dit voor namelijk door te kamperen. Deze mededelingen werden gedaan door drs. A. van Braam van het Centraal Bureau voor de Statistiek, op een te Utrecht gehouden conferentie van het Centraal Werkcomité Vakantie. De cijfers zijn het resultaat van de in 1955 gehouden enquête inzake de vakantiebesteding. Op de conferentie zijn besprekingen ge voerd om te trachten voor het grote per centage van de kinderen dat niet met vakantie gaat, methoden te vinden om deze in de activiteiten van het werkcomité te betrekken. Om kwart voor acht' donderdagavond is een F-84G „Thunderjet" straaljager van de Koninklijke Luchtmacht en thuishoren de op de vliegbasis Eindhoven ten noord noordwesten van de lichttoren te Ouddorp (Z.) in zee gevallen. De vlieger, vaandrig vlieger Tombal uit Amsterdam uit Amster dam, heeft zich door middel van de schiet stoel en de parachute kunnen redden. Van Ouddorp uit zag men het valscherm in zee drijven. Een van Ouddorp uitgevaren boot heeft de vlieger aan boord genomen. Hij had het zeer koud maar schijnt ongedeerd te zijn. De „Thunderjet" is in zee verdwenen. Het ongeluk is vermoedelijk een gevolg van motorstoring. BRUSSEL (Belga) Vrijdag hebben voorbijgangers in het struikgewas van het Zonienwoud te Ukkel een bewusteloze en zwaar gekwetste man aangetroffen. Hij had geen identiteitspapieren of geld op zak. Hij werd overgebracht naar het Sint Eli- zabethziekenhuis, waar bij nog steeds niet bij kennis is gekomen. Hij is de 53-jarige Nederlander A. N., afkomstig uit Keer bergen. De man was specialist in het leggen van strooien daken. Hij had dinsdag zijn wo ning verlaten om toezicht uit te oefenen, op een werk te Ukkel. De Brusselse poli tie heeft vanmorgen een landgenoot van N. aangehouden, met wie hij dinsdagavond een heftige woordenwisseling had in een café nabij het Noordstation. Verlies. Het afgelopen boekjaar heeft voor de Britse kolenindustrie het grootste de Britse kolenindustrie het grootste verlies opgeleverd sedert zij tien jaar geleden werd genationaliseerd. In to taal beloopt het verlies thans 36,6 mil joen pond sterling. Het zo juist geëin digde boekjaar bracht een verlies van 19,6 miljoen pond sterling. Volgens de Nationale Kolenraad is de oorzaak de invoer van dure kolen, welke nodig werd door een aantal stakingen. Dit jaar zullen meer kolen worden inge voerd en minder uitgevoerd. Vrije passage. Een beloning van tien duizend pond sterling, Britse bescher ming en vrije passage naar waar ook ter wereld hebben de Britten geboden voor inlichtingen die leiden tot de ge vangenneming van George Grivas, die naar men aanneemt, de leider is van de opstandelingen op Cyprus. Grivas is vroeger generaal in het Griekse leger geweest en heeft ook als verzetsstrijder in Griekenland gewerkt, onder de Duit. se bezetting. Hij is door Britse officieren voor het verzetswerk opgeleid. Na de oorlog bestreed hij de communistische opstandelingen. Het is een publiek ge heim, dat zich onder Grivas' medewer kers op Cyprus Griekse legerofficieren bevinden. Bezoek. Een delegatie van het Sovjet- Russische parlement, zestien man sterk onder leiding van de voorzitter van de Sovjet van de nationaliteiten, Latsis, is voor een bezoek van twee weken aan België in Brussel aangekomen. Vorig jaar bezocht een delegatie van het Bel gische parlement de Sovjet-Unie. Jarig. De „Daily Mail", in 1896 opgericht door de gebroeders Alfred en Harold Hamswórth (de latere Lords Northcliffe en Rothermere), viert vandaag zijn zes tigste verjaardag. Hel blad publiceert gelukwensen van koningin Elizabeth, Sir Winston Churchill en Sir Anthony Eden. Mysterie. In de op de hellingen van de Etna gelegen Siciliaanse plaats Floresta sprongen woensdag plotseling de ruiten van een groot aantal huizen. Op dat tijdstip was de temperatuur plotseling met elf graden gedaald. Men heeft nog geen bevredigende wetenschappelijke verklaring voor dit voorval. Vertraging. Zeven mannen zijn in Buenos Aires teruggekeerd na zes dagen ten noordwesten van de stad vergeefs ge wacht te hebben op de komst van een vliegende schotel afkomstig van de maan van Jupiter. De aankomst was aangekondigd in een spiritistische seance. Volgens de spiritistische be richten uit het heelal is de komst van de vliegende schotel enige weken ver traagd. Kunstmaan. De leider van de Amerikaanse diensten die het afschieten van een kunstmaan in de loop van het geofy sische jaar 1957-58 voorbereiden, Ha gen, heeft verklaard, dat de eerste Amerikaanse kunstmaan te kaap Cana veral in Florida gelanceerd zal worden met behulp van een drie-trapsraket, die elf ton weegt. De kunstmaan zelf weegt slechts tien kilogram. Tien minuten n> het afschieten zal de kunstmaan, o\ 2500 kilometer van haar uitgangspunt, haar baan hebbij bereikt ;2uj zal ver moedelijk twee weken haar taan om de aarde blijven doorlopen. Uitstel. De eerste van een nieuwe serie Amerikaanse atoomproefnemingen, in de Stille Oceaan is wegens ongunstige weersomstandigheden uitgesteld tot morgen vroeg. De mededeling werd ge daan aan een groep Amerikaanse dag bladverslaggevers bij hun aankomst op het eiland Kwajalein in de Marshall eilandengroep. De journalisten zullen dinsdag aanwezig zijn bij het tot ont ploffing brengen van een waterstofbom, Huilebalk. Een democratische afgevaar digde van het Amerikaanse Congres heeft snikkend voor de rechter bekend de belasting ontdoken te hebben. Hij werd veroordeeld tot vier maanden ge vangenisstraf en tienduizend dollar boete. Zijn vergoeding van Congreslid zal hem echter ook tijdens zijn straf tijd uitbetaald worden tenzij hij met een meerderheid van tweederden door het Congres geschorst wordt. ADVERTENTIE BRIEVENBUSJACKS Gen. Cronjcstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 WIE VAN ONS - tenzij hij taalgeleerde is - zou verwantschap verwachten tussen een schrijfbureau en Pinocchio? Een slim- mert zou kunnen opmerken, dat beiden van hout gemaakt zijn. In de eerste plaats is dat niet waar, want de stalen schrijf- meubels moeten roe ook tot de bureaus rekenen. Maar ook indien alle schrijftafels van het zuiverste hout zouden zijn, moeten we deze stof-overeenstemming beslist niet hebben. We zullen het in de textiel moeten zoe ken, die de moderne bureaus juist in hoge mate ontberen. Bureau was oorspronkelijk de naam voor de stof, waarmee het schrijfmeubel overtrokken was, waarna het meubel zich de hele naam heeft toegeëigend. Vervol gens iverd de hele werk- of schrijfkamer met de naam bureau getooid en tenslotte kon zelfs een heel gebouw aldus worden genoemd. Hoe Pinocchio hiermee in verband kan worden gebracht, kan blijken uit de uit breiding die de betekenis van het woord in het Italiaans heeft gekregen. In het vulgair-Latijn (een onjuiste benaming) werd de stof die we nog steeds op het oog hebben, burra genoemd, in het Italiaans vervormd tot buratto, waarmee een grove stof werd bedoeld. Hiervan werd burattino gevormd, t.w. een man die in een dergelijke stof gekleed was. En wie was deze man De harlekijn! Ook voor degenen die geen enkel woord Italiaans kennen, is het ver band tussen Pinocchio en een bureau vol komen duidelijk indien zij kennis nemen van de ondertitel van het boek, waarin zijn avonturen beschreven worden: „Pi nocchio: Storia di un burattino". In het bovenstaande voorbeeld liggen de woorden bureau en burattino wel zó dicht bijeen, dat de verwantschap duidelijk te proeven is. Maar had u datzelfde gedacht van manneke en mannequin? Het Vlaamse woord manneke is naar Frankrijk getogen en heeft daar een functie gekregen als mannequin, d.w.z. als houten buste ten ge- bruike in de kleermakerij en aanverwante vakken. De eerlijkheid gebiedt ons erbij te vertellen, dat man nequin ook: man zonder ka rakter betekent. De Fransen vonden het blijkbaar tè onbe leefd, om na ontvangst van het woord manneke een kerel zon der karakter terug te sturen, en daarom kregen we het woord weerom als een jongedame, een mannequin die een lust voor de ogen is. We hebben veel ruimte nodig gehad voor slechts een paar dingen die op onver wachte wijze verband met elkaar houden. Laten we daarom kort zijn aangaande de woorden die sterk op elkaar gelijken, doch volgens de taalgeleerden geen zier met el- klaar te maken hebben. Zoals bijvoorbeeld potamos, het Griekse woord voor rivier, en de rivier de Potomac in Amerika. Nu ja, dat. ligt eigenlijk wel in de reden, want Griekenland en dat andere werelddeel lig gen een behoorlijk eind uiteen. Maar Grie kenland en Italië liggen toch dicht bij el kaar en desondanks schijnen de woorden theos en deus (waarmee de godheid werd aangeduidgeen verband met elkaar te houden, evenmin als ons woord koud en het latijnse calidum. Nu nog een enkel woordje over moeder. Te weten, morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2