Uitgaan in Haarlem Hoogconjunctuur zal ook dit jaar wel voortduren Agenda voor Haarlem „STURKA" SPORTCOLBERTS „MAJESTIC" REGENJASSEN Ritmeester Vijftig jaar geleden Centraal Economisch Plan 1956: Spencer van Kimmenaede '"Hoe is het ontstaand 3 Stijging van in- en uitvoer volume geraamd op respectievelijk 9 en 7,5 pet Salariskwestie Indische burgerambtenaren Hoge Raad verwerpt beroep Pruimenbomen in Betuwe in volle bloei Kerkelijk Nieuws „Beschieting" van een vissersboot was oefening Boot bevond zich dicht bij gevarenzone Examens Keukenhof ontving 200.000 bezoekster Dit woord: BRAAK Plan voor internationale Jaarbeurs in Engeland Sovjet-Unie biedt Indonesië technische steun aan Vermogen van atoomreactor te Kjeller wordt vergroot Henri Theunisse werd vandaag begraven de nieuwe/grote offrisiun Uit Haarlems Dagblad 4 mei 1906 VRIJDAG 4 MEI 1956 Elk jaar wordt door het Centraal Plan bureau het „centraal economisch plan" ge publiceerd. Thans is verschenen het cen traal economisch plan 1956, waarin een be schrijving wordt gegeven van de ontwikke ling gedurende 1955, terwijl daarnaast de perspectieven voor 1956 worden geschetst. In het plan wordt aldus een door de persdienst van het ministerie van Econo mische Zaken samengesteld résumé de verwachting uitgesproken, dat de bestaande hoogconjunctuur in het buitenland zal voortduren. Behoudens in enkele specifieke gevallen wordt er niet mede gerekend, dat de buitenlandse concurrentie sterker zal worden. Dienovereenkomstig zal de uit voer verder stijgen. Geraamd wordt een toeneming van het goederenuitvoervolume met 7,5 percent van 1955 op 1956. Voor de goedereninvoer komt het plan tot, 9 percent. Wat de dienstverlening aan het buitenland betreft, wordt voor 1956 rekening gehouden met een minder sterke stijging dan zich in 1955 heeft voorgedaan. Er resulteert volgens deze ramingen een overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans (op transactiebasis) van 350 miljoen gulden in 1956, te vergelijken met ongeveer 600 miljoen in 1955. Deviezenbestand In dit verband wordt in het plan enige aandacht besteed aan de grootte van de huidige deviezenreserve. Deze wordt in het algemeen wel van voldoende omvang ge acht. Voor het geval, dat met tegenslagen van relatief grote intensiteit zou moeten worden gerekend, lijkt echter enige aan vulling gewenst. Consumptiestijging Het volume van de particuliere consump tie stijgt, volgens de ramingen van het centraal economisch plan 1956, van 1955 op 1956 met 3,9 percent, dat is met, 2,7 percent per hoofd van de bevolking. Deze toene ming berust onder meer op een veronder stelde loonstijging van 5 percent. In dit percentage is verdisconteerd de verbetering van secundaire arbeidsvoorwaarden (uit gezonderd verlenging van de vacantie), ter wijl tevens rekening is gehouden met enig. effect van bedrijfstaksgewijze loondifferen- tiatie. De recente beslissingen omtrent de lonen zijn echter niet in de berekeningen verwerkt, aangezien het onderzoek op 15 februari werd afgesloten. In een tabel zijn evenwel de vermoedelijke consequenties ADVERTENTIE Een stijlvol costuum uit onze jubileum aanbieding OENKT AAN ONZE NAAMSVERANDERING GROTE HOUTSTR. 12 - HAARLEM VRIJDAG 4 MEI Palace: „Never too young", 9.15 uur: Studio: „Phffft", 18 jaar, 9.15 uur. Lido: „My sister Eileen", alle leeft., 9.15 uur. Roxy: „Duivels te paard" 14 jaar, 9.15 uur Rembrandt: „Die drei von der Tankstelle", 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Mario nettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Tentoon stelling werken van in Bloemendaal wonen de beeldende kunstenaars. ZATERDAG 5 MEI Palace: „Never too young", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „My sister Eileen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. „Spel met de duivels", 23.30 uur. Roxy: „Duivels te paard", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Die drei von der Tankstelle", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „The last frontier", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling. 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Openluchtthea ter, Bloemendaal: Tentoonstelling werken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Stadsschouwburg: 8 uur, Gezel schap „Johan Kaart", met „Potasch en Per- lemoer op vakantie". Concertgebouw: 8.15 uur, Concert ter gelegenheid van de bevrij ding door het Noordhollands Philharmomsch Orkest o. 1. v. Marinus Adam. Soliste: Nelly Wagenaar, piano. Minerva-theater: 8 uur, Directe televisie-uitzending van een Natio naal programma, waaraan een keur van Ne derlandse artisten medewerken. van 1 percent loonstijging aangegeven. Al dus kan een indruk worden verkregen van de gevolgen voor de situatie in 1956, indien het loonpeil met. meer dan de genoemde 5 percent zou stijgen. Overheidsuitgaven Verwacht wordt een geringe stijging van de overheidsuitgaven. De bruto-investerin- gen in bedrijven blijven omvangrijk. In 1956 zullen zij naar raming zelfs meer dan 6 miljard belopen. Telt men de bruto-over- heidsinvesteringen daarbij, dan beloopt het bedrag bijna 7 miljard, dat is ongeveer 25 percent van het totaal der binnenlandse bestedingen. De geprojecteerde stijging van de pro- duktie bedraagt. 3,5 percent.. Voor de pro- duktiviteit is een stijging met 2'/z percent geraamd. De werkgelegenheid neemt dien overeenkomstig verder toe en wel in die mate, dat de gemiddelde werkloosheid daalt van 53.000 personen in 1955 tot 45.000 in 1956. Daarmede bereikt de werkloosheid het zeer lage niveau, dat ook kon worden waargenomen in de jaren 1947 en 1948, jaren van grote arbeidsschaarste onmiddel lijk na de oorlog. Prijzen vrij vast Karakteristiek voor de te verwachten ontwikkeling is de stabiliteit van het prijs niveau. Het prijspeil van de consumptie stijgt volgens de raming met 1 percent. Voor het totaal der binnenlandse bestedin gen beloopt dit percentage 1,5 percent. Een afzonderlijk hoofdstuk wordt gewijd aan de beoordeling van de ontwikkeling in 1955 en 1956. Nagegaan wordt namelijk in hoeverre aan specifieke doelstellingen van economische politiek wordt voldaan. Het hoge produktie- en werkgelegen heidsniveau en de stabiliteit van de prijzen geven alleszins reden tot tevredenheid. Aandacht wordt o.m. besteed aan de poli tiek van prijsstabilisatie en tevens aan de hoogte van het werknemersaandeel in het nationale inkomen, een onderwerp dat ook is behandeld in het jongste rapport van de Sociaal-Economische Raad over het loon- vraagstuk. Loonperspectief Wat het loonvraagstuk betreft wordt ook gewezen op de maatregelen, voorgesteld voor 1957, te weten invoering van de ouder- domsverzekering en huurverhoging. Het plan raamt, dat hiermede een loonstijging van 7 percent gepaard zal gaan. De af schaffing van de vereveningsheffing zal de kostenverhogende werking daarvan slechts gedeeltelijk opheffen. Het centraal economisch plan 1956 bevat tevens een aantal gegevens van afzonder lijke bedrijfstakken. Daaruit kan worden afgeleid hoe de perspectieven voor de af zet- respectievelijk productiemogelijk heden van bedrijfstak tot bedrijfstak uit eenlopen. In het bijzonder wordt ingegaan op de afzetmogelijkheden van de textiel industrie. Tenslotte wordt een speciaal hoofdstuk gewijd aan enkele aspecten van de emigra tie. Deze grafiek geeft de ontwikkeling van de landen en het natio naal inkomen in ver gelijking met de kos ten van levensonder houd. Bij de beschou wing van deze gra fiek dient men in acht te nemen dat steeds het vooraf gaande jaar op 100 gesteld is, zodat dus elk jaar een stijgings percentage geeft ten opzichte van het voorgaande jaar. Dui delijk blijkt hoe de lonen van 1951 zijn aangepast aan de kosten van levensonderhoud. Het nationaal in komen per hoofd (van de actieve beroepsbevolking) geeft dus een gemiddelde van alle inkomens. Dit wil dus zeggen loontrekkenden en ondernemers en vrije beroepen. De procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden heeft conclusie genomen in het proefproces van de voormalige MULO-ondevwijzer Jan Poldermans tegen de Staat der Nederlanden in verband met de aanspraken der vroegere Nederlands- Indische burgerambtenaren op betaling van salaris over de periode, die zij in Japanse krijgsgevangenschap hebben doorgebracht. De procureur-generaal concludeerde tot verwerping van het beroep tegen de be slissing van het gerechtshof, waarbij deze aanspraken werden afgewezen, en tot ver oordeling van de eiser in de kosten. Niet ontkend kan worden, zo luidt het verder in de conclusie, dat het wel buiten gewoon onbevredigend zou zijn indien deze ambtenaren hun claim na de souvereini- teitsoverdracht hadden verloren door het feit, dat hun voormalige debiteur was weg gevallen en daarvoor geen nieuwe in de plaats was getreden. De vraag is thans of er geen aanleiding bestaat, vorenbedoelde ambtenaren anders dan op zuiver juridi sche gronden tegemoet te komen in de door hen uit hoofde van de Japanse bezet ting geleden schade. Deze vraag ligt op het terrein van het overheidsbeleid. In een democratische staat zal het parlement daar over in laatste instantie zijn oordeel kun nen geven. Hij leent zich niet tot een waardering door de rechterlijke macht als zodanig en zijn beantwoording zou trou wens afhangen van tal van omstandighe den, die voor de rechterlijke colleges niet of nauwelijks ter sprake zijn gekomen. Verwacht mag worden dat de pruimen- boomgaarden in de Betuwe bij aanhoudend zacht weer eind van deze week in volle bloei zullen staan. De kersen zullen om streeks het midden van de volgende week volop bloeien, indien het weer althans warm blijft. Peren- en appelbloesem wordt omstreeks Pinksteren verwacht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ileusden (toez.) Joh. P. v. Roon te Zierikzee; te Gemert H. Hoeke- ma, luchtmachtpred. te Arnhem. Bedankt voor Bennekom J. Smit te Groot Ammers. Benoemd tot hulppred. te Dokkum D. Eveleens, voorg. Herv. Evang. aldaar. Geref. Gemeenten Tweetal te Hendrik Ido Ambacht H. v. Gilst te Dirksland en F. Vergunst te Cor- cica (USA). Geref. Kerken Beroepen te Mount Evelijn en Fentree Gully (Australië) A. Nijhuis te Gouda: - te Minnertsga R. J. Beukema te Berkum. Examens - De classis Utrecht heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer F. v. d. Wal, kand. te Utrecht. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Middelburg M. S. Roos te Zwijndrecht en M. C. Tanis te Urk. Tweetal te Alphen a. d. Rijn J. Keuning te Barendrechl en M. S. Roos te Zwijn- drecht. Beroepen te Emmen W. v. Heest te Ro zenburg. 1948 1949 1950 1951 1952 1953 1954 1955 1956 Naar aanleiding van berichten over een beschieting door een straaljager van het vissersvaartuig „Harlingen 25" is een on derzoek ingesteld. De Luchtmachtvoorlich tingsdienst deelt hierover thans het vol gende mede: Een Gloster Meteor van de vliegbasis Leeuwarden was in de ochtend van 1 mei bezig met een oefening in het „Air tot Air"-schieten (dit is het schieten van een vliegtuig uit op doelen in de lucht. Het wordt beoefend door het schieten op een vlag, welke door een ander vliegtuig gesleept wordt). Tijdens deze oefening raakte de vlag los. Het gevolg was dat deze oefening gestaakt moest worden. Daal de opdracht was, na het „Air to Air- schieten over te gaan op het „Air to Ground-schieten (dit is schieten op gronci- doelen op de Vliehors) was het noodzake lijk dat de „top guns" leeg waren (een Meteor beschikt over vier kanonnen, aan iedere kant twee; de „top guns" zijn de bovenste twee). Hiertoe heeft de vlieger in de „danger area" (hier mogen zich geen schenen ophouden) zijn „top guns leeg geschoten in een zeer vlakke duik. De „Harlingen 25" van schipper Couzijn be vond zich wel buiten de „Danger Area", doch vlak bij de grens hiervan. Tijdens het leegschieten bevond het vaartuig zich ver naast de route van het vliegtuig. De schipper heeft het idee gehad, dat hij drie maal beschoten werd doordat ter hoogte van het schip (200 tot 300 meter achter de achtersteven) de hulzen vielen, wat gezien de snelheid waarmee deze hulzen vallen gepaard ging met een fluitend geluid en een plons bij het raken van het water; doordat ver voorbij het schip de kogels het water raakten, wat wederom eên fluitend geluid, een plons en een wa terfonteintje opleverde; doordat het af vuren van de patronen ook het bekende mitrailleurgeluid te horen gaf. Rotterdam. Nederlandse Economische Ho geschool. Kaandidaatsexamen: B. Sipkema. J. M. Kooijman en L. H. de Groot, allen te Rot terdam. Doctoraal examen: W. Mateboer, Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de Economische Wetenschappen de heer A. Ba tenburg te Amsterdam op proefschrift, ge titeld „Enkele Hoofdlijnen van de Monetaire Politiek" Op de Keukenhof wees donderdagmid dag om ongeveer half vier een kaartjes- controleur naar een dame, die daarop on middellijk werd tegemoetgetreden door de heer Th. Zwetsloot van het Keukenhofbe- stuur. Deze vestigde haar aandacht op het nummer van haar kaartje: 200.000. De dame was zeer verbouwereerd, maar liet zich toch weldra de goede sier die bij een zo veelste bezoekster past vrolijk welgevallen. Het was mevrouw A. BrouwerDe Haart uit Arnhem. De heer Th. R. de Vroomen overhandigde haar met een geestig speech- je een Biedermayerbouquet van tulpen. In de bestuurskamer werd nader kennis ge maakt en daar bleek dat mevrouw Brou wer nog familie in de Bollenstreek had. Zij kreeg ook nog een tweetal geschenken aan geboden die zijn aangeboden door het Kal- verstraat- en Heiligeweg-Comité te Am sterdam. Hierna heeft dit gezelschap de Keukenhof kunnen bewonderen. Het bezoek op Keukenhof is op het ogen blik zeer groot. Het aantal buitenlanders is veel groter dan verleden jaar. ADVERTENTIE Het „STURKA"-fabrikaat in handwoven I-Iarris-tweed, nieuwste dessins en modellen, onberispelijke pasvorm. BIJPASSENDE PANTALONS in de nieuwste modellen in grote keuze voorradig. in auto-coatmodel, volgens de nieuwe Italiaanse lijn, in poplin en wollen gabardine, naar keuze met inge zette mouw of raglanmodel. 'Uw K leding-adviseur Gch. Cronjestraat 86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 Braak komt van breken zoals staak van steken. Men spreekt van diefstal met braak, daarmee bedoelend: het ver breken van afsluitingen. Ook de grond kan men breken, losmaken, omwerken. Laat men die grond dan enige tijd on bebouwd, dan ligt hij braak. In de zin van opbreken gebruikt betekent braak: de misselijkheid, het overgeven. Ook de plaats waar iets gebroken is, wordt de braak genoemd en inzonderheid: de plaats waar een dijk gebroken is, het gat in de dijk en daarna: het over stroomde land achter de dijk. Vooral in Noordholland vindt men het woord braak in deze betekenis in namen van wateren terug: de Noorderbraak, de Braakpolder enz. „Piet Hein" vaart thuis. Hr. Ms. torpe- dobootjager „Piet Hein" wordt op dinsdag 8 mei te Den Helder thuis verwacht uit de Nieuw-Guinese wateren. TONEEL EN DANS Zaterdag 5 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" geeft een vooi-stelling van „Potasch en Perle- moer met vakantie" met Johan Kaart en Johan Boskamp in de titelrollen. Verder: Tilly PerinBouwmeester, Matthieu van Eysden en anderen. Zaterdag 5 mei, Minerva Theater, Heemstede, 20 uur: Ter gelegenheid van bevrijdings dag voeren de gezamenlijke omroepvereni gingen een nationaal programma op, dat door de televisie wordt uitgezonden. Mede werkenden: Kalmar Trio, Ballet Caractère, Conny Stuart, Nicky Noble, Henk Elsink, Maxim Herman Raft, Walter van Canoy, Patricia Thomas, Dick Schallies en orkest. Jan Blaasser. Verder de Liddell Sisters en Mary O' Hara. Zondag 6 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" geeft een opvoering van „Potasch en Perlemoer met vakantie" met Johan Kaart en Johan Bos kamp in de titelrollen. Voor andere mede spelenden zie onder: zaterdag. Donderdag 10 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Het Rotterdams Toneel geeft een opvoe ring van „Het eeuwig misverstand" („Alice- sit-by-the-fire") van Sir James Barrie met: Ann Hasekamp, Marianne Rector, Adolf Rijkens. Peter Holland en regisseur Eric van Ingen. Décors van Friso Wiegersma. Donderdag 10 mei, Concertgebouw, 20 uur: Onder regie van Theo van Duyn geeft de toneelgroep „De Schouwspelers" een uit voering van „De witte non". In de vrou welijke hoofdrollen Charmey Reynen en Louise Ruys. Vrijdag 11 mei, Minerva Theater, Heemstede, 20.15 uur: De „dames Snip en Snap" spelen in een „vrolijk mei-programma". Mede werkenden Willy Walden, Piet Muyse- laar, Aase Rasmussen, Teddy cn Henk Scholten. Bert van Dongen en René van Vooren, Verder de pianist Jan Neuhuys, het Maori-kwarett en een Hawaiïan- ensemble. Vrijdag 11 mei. Theater Monopole, Zand- voort, 20 uur: Onder auspiciën van de Stichting 't Helm geeft de toneelgroep „Het nieuwe Comedia" een opvoering van „Vals beschuldigd" („Serious charge") van Philip King. Onder regie van John Gobau werken onder meer mee: Guus Hermus, Magda Janssens, Marion Gobau en Ton Kuyl. MUZIEK Zaterdag 5 mei, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert ter herdenking van de bevrijding door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Marinus Adam. Soliste is Nelly Wagenaar, piano. Het pro gramma vermeldt: Rhapsodie Wilhelmus van Nassouwe van Heendrik Andriessen. Montgomery-mars van Hans Osieck, het Pianoconcert van Grieg en de Vijfde Sym fonie van Ludwig van Beethoven. Maandag 7 mei, Grote Markt, 15.30 uur: Be speling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters die men ook kan beluisteren op yrijdag 11 mei van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 8 mei, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft het derde concert in de Mozart-Beet- hoven-cyclus onder leiding van Toon Ver- hey. De solist is: Zadel Skolovsky, piano. Het programma vermeldt: de ouverture Coriolanus van L. van Beethoven, 't Derde Pianoconcert van L. 'an Beethoven en de Symfonie in C (K.V. 551) van W. A. Mozart, Dinsdag 8 mei. Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert. Ook kan men een orgelconcert be luisteren op donderdag 10 mei van 1516 uur. VOLKSUNIVERSITEIT Zaterdag 5 mei, poort Elswoutslaan 12. Over- veen, 14.30 uur: Wandeling op Elswout onder leiding van dr. A. Meesters. DIVERSEN Dagelijks, Nassauplein, 924 uur: Kermis. Op vrijdag 4 mei geopend tot 17 uur. Tot 6 mei. Dagelijks Vishal: Marionettentheater van Feike Boschma. Avondvoorstelling om 20,30 uur, woensdag- en zondagmiddagvoorstel- ling om 14,30 uur. Zaterdag 5 mei, Wilhelminakerk, Gedempte Oude Gracht, 20 uur: Jeugdsamenkomst. Spreker ds. Okke Jager over „Het van- zelfsprekendheidsgevoel, hoe komen wij er aan, en hoe raken wij het kwijt?". Verder werken mede: Hans Okel, orgel, Cor Beek, zang en de heer H. T. van Eijk, declamatie. Zaterdag 5 mei, Lido theater, 23.30 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Spel met de duivel". Zondag 6 mei, Lido theater, 11 uur: Speciale voorstelling van de r:'m „Aïda". Zondag 6 mei, Cinema Palace, 10.30 uur: ADVERTENTIE FABRIEKEN TE LEEUWARDEN LONDEN (Reuter) In 1958 zal er in Engeland een internationale jaarbeurs ge houden worden, wanneer de plannen, die men te Londen in overweging heeft, slagen. Kenneth Home van de British Industries Fair tracht het benodigde kapitaal bijeen te brengen. Horne heeft twee plannen. Het ene houdt in de jaarbeurs in te richten naar het voor beeld van de Leipziger Messe, waar elk deelnemend land een eigen paviljoen heeft. Het andere beoogt inrichting naar het voor beeld van de jaarbeurs te Hannover, op concurrentdebasis, door de inzendingen van alle landen in gelijksoortige groepen bijeen te brengen. DJAKARTA (ANP) De ambassadeur van de Sovjet-Unie in Indonesië, Dmitry Zjoe- kov, heeft in Djakarta verklaard, dat zijn land bereid is met Indonesië samen te wer ken bij 't bouwen van krachtstations, olie projecten, kunstmestfabrieken en in het gebruik van atoomenergie voor vreedzame doeleinden. Zjoekov heeft premier Ali Sastroamidjojo en de minister van Buiten landse Zaken, Ruslan Abulgani, ingelicht omtrent de bereidheid van Rusland om sa men te werken op technisch en econo misch gebied, op basis van wederzijds voordeel. Indien Indonesië voorstellen zou doen, zou de Russische regering deze ernstig bestuderen, aldus Zjoekov. Speciale vooi-stelling van de film „Les belles de puit". Zondag 6 mei, Studio theater, 11 uur: Spe ciale vooi-stelling van de film „De Rode Zee". Zondag 6 mei, Rembrandt theater, 11 uur: Jan P. Strijbos vertelt van en vertoont een kleurenfilm over „Door zuid-Frankrijk en Andora". Zondag 6 mei, restaurant Brinkmann, 10.30 uur: Herdenkingsbijeenkomst ter gelegen heid van de bevrijding door het Humanis tisch Verbond. Medewerking verleent de voordrachtkustenares Aafje Top. Maandag 7 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Frans Hesmerg geeft de toneelvreniging „Alberdingk Thym" een opvoering van „De wereld heeft geen wachtkamer" van Maurits Dekker. Maandag 7 mei. Brinkmann, 20 uur: Alge mene ledenvergadering r.k.-openbare lees zaal en bibliotheek. Na deze vergadering zal de schrijver Edmond Nicolas voordra gen uit eigen werk. Maandag 7 mei, Aula H.B.S.-B, Zijlvest, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Vereniging voor Vrije Opvoedkunst houdt ir. J. van Wettum een lezing over „Kunst, weten schap en moraliteit in de opvoeding". Maandag 7 mei, schoolplein J. P. Coenschool, 20.45 uur: Filmvoorstelling van de burger zinactie .„Tot dienen bereid". Maandag 7 mei, Wilsonplein, 19.30 uur: Jeugdballet, te organiseren door het Haar lems Speeltuinverbond onder auspiciën van de burgerzinactie ,,'i\t dienen bereid". Dinsdag 8 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Onder regie van Frans Hesmerg geeft de toneelvereniging „Alberdingk Thym" een voorstelling van „De wereld heeft geen wachtkamer" van Maurits Dekker. Dinsdag 8 mei, Minerva theater, Heemstede, 20.15 uur: Sluitingsmiddag van de afde ling Haarlem en omstreken van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. Mede werking verlenen: mevrouw Knocke van der Meulenvan Ingen, voordracht en het koor der afdeling. Dinsdag 8 mei, Grote Markt, 19.30 uur: Op treden van de Oud-Westfriese Dansgroep uit Wijdenes. Dinsdag 8 mei, Frans Halsmuseum, 20 uur: De Oud-Westfriese Dansgroep uit Wijde nes treed', op in de verlichte binnenhof van het met kaarsen verlichte museum. Dinsdag 8 mei, Ridderzaal stadhuis, 20 uur: Onder auspiciën van het burgerzinactie comité „Tot dienen bereid" wordt er een debatavond gegeven onder leiding van prof. dr. Delfgaauw. Onderwerp: „Het burger-zijn van de student". Dinsdag 8 mei, Prinsenhof, 20.45 uur: Film voorstelling uitgaande van de burgerzin actie „Tot dienen bereid". Deze filmvoor stelling wordt om 21.30 uur herhaald op het Teylerplein. Woensdag 9 mei, schoolplein van de J. P. Coenschool, 19.30 uur: Onder auspiciën van het burgerzinactiecomité „Tot dienen bereid" organiseert het Haarlems Speel tuinverbond en het wijkcomité „Oud-Scho ten" een jeugdballet. Woensdag 9 mei. Ridderzaal stadhuis, 20 uur: Onder auspiciën van het burgerzinactie- eomité „Tot dienen bereid" wordt een forum gehouden met als onderwerp „bur gerzin". Woensdag 9 mei, schoolplein J. P. Coen school, 14.30 uur: Onder auspiciën van de burgerzinactie „Tot dienen bereid" organi seert de Stichting Club- en Buurthuizen en de wijkcomités „Oud-Schoten", Haar lem-Oost en Haarlem Zuid-west een jeugd- variété. Woensdag 9 mei, Garenkokerskade, 20.45 uur: Onder auspiciën van de burgerzinactie „Tot dienen bereid" wordt een filmvoorstelling gegeven, die zal worden herhaald om 21.30 uur op het Tesselschadeplein. Vrijdag 11 mei, Centrum Woodbrookers. Bentveld. 20 uur: Prof. dr. A. J. Rasker spreekt over „Mens en maatschappij in het licht van het Evangelie". De heren M. Rup- pert en mr. J. P. Hogerzeil toetsen respec tievelijk de antirevolutionaire en democra- tisch-socialistische richting in een gesprek over „Calvinistische en sociale politiek, getoetst aan het Evangelie". De conferen tie staat onder leiding van dr. A. van Bie- men en mejuffrouw ds. W .H. Buijs. Ook op zaterdag 12 mei. Vrijdag 11 mei, Christiaan Huygensplein, 20.45 uur: Filmvoorstelling van het burger zinactiecomité „Tot dienen bereid". Ook om 21.45 uur op het schoolplein aan de Geuzenvesperstraat. Vrijdag 11 mei, schoolplein J. P. Coenschool, 19.30 uur: Balletgroep, georganiseerd door de buurtvereniging Haarlem Zuid-West en het wijkcomité „Oud-Schoten" onder auspiciën van het Burgerzinactiecomité „Tot dienen bereid",. Vrijdag 11 mei, Pretoriaplein, 19.30 uur: Jeugdballet, te organiseren door het Haar lems Speeltuinverbond onder auspiciën van het burgerzinactiecomité „Tot dienen bereid". TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Neiuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Interieur met kaarsen .verlicht. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur en tot 16 mei des avonds van 20.30—22.30 uur. Tentoonstelling van reproducties van Rembrandt-tekeningen. Teylersmuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 1117 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13—17 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10—17 uur, des zondags van 13—16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20—22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Stadhuis, Grote Markt: Te bezichtigen van 917 uur, zaterdags van 912 uur. Elke vrijdag- en zaterdagavond van 2022 uur. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9—12 en van 1416 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 1517 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen). Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 1417 uur en donderdag van 10—12.30 en van 13.3017 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Tentoonstel ling van schilderijen, aquarellen en grafiek van Freek van den Berg. Van 27 april tot 13 mei. Geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur. Zondags van 1417 uur. (Ingang Kamperlaan). Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van schilderijen vrn Piet van Heerden tot 15 mei. Salonboot „Neeltje", Spaarne: Beroepenten- toonstelling 1956 (Spaarne bij de Turf markt). Openluchttheater Bloemendaal: Tentoonstel ling werken van in Bloemendaal levende kunstenaar. Dagelijks van 1017 uur. Ridderzaal stadhuis: Tentoonstelling van het burgerzinactiecomité „Tot dienen bereid". Geopend van 9—12, 14—17 en 20—22 uur. Van 7 mei af. Het vermogen van de atoomreactor van het Noors-Nederlandse Atoominstituut te Kjeller nabij Oslo zal binnenkort worden vergroot van 350 tot 800 Kwu. Dit is don derdag door een woordvoerder van het in stituut aan het Oslose blad „Arbeiders- bladet" meegedeeld. De produktie van iso topen zal hierdoor worden vergroot en de mogelijkheden voor onderzoek verbeterd. Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam is hedenmiddag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de op 30 april op 63-jarige leeftijd overleden heer Henri Theunisse, een der nestors uit krin gen der Nederlandse lichte muziek. De te Londen geboren heer Theunisse, die als kapelmeester vele jaren artiesten in varié ténummers begeleidde, boekte met zijn eerste Nederlandse liedje „Als de zon schijnt door de ruiten" veel succes. Het be reikte in Nederland oplagen van twintig duizend exemplaren bladmuziek en veer tigduizend grammofoonplaten. Samen .met zijn echtgenote, de cabaretière Jeanne Horsten, zong hij ook in Engeland meer malen voor grammofoonplaten. Onder de pseudoniemen Franz Lieber en Anton Besselaar schreef hij vele liedjes. In 1952 werd Henri Theunisse winnaar van de „Onze Lichte Muziekprijs" van dat jaar. Hij was een der oprichters van de Vakver eniging van Lichte Muziek, waarin hij ver scheidene jaren een bestuursfunctie ver vulde. ADVERTENTIE De burgemeester van Amsterdam hield na de tweede onthulling van het Dam- monument (de eerste onthulling was al twee dagen vroeger geschied door een windvlaag) een redevoering, gericht tot Koning, prins Hendrik, feestcommissie en leden van het Metalen Kruis. En in die rede komt de volgende zinsnede voor: „Mijne heeren feestgenoten! Zoo dikwijls de Koning of de leden van Zijn Huis onze stad met een bezoek vereeren en hun blik dan uit het paleis op deze kolom gericht is, moge het beeld, dat daar prijkt, hun het zinnebeeld der werkelijkheid zijn". Wat zal Naatje deze maal blozen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5