MM® f mm® Knap óp die kale schutting met ?y?t°n.bvt* Toenemende vraag naar nieuw kapitaal Tante Aggie houdt vol 4 Effecten- en Geldmarkt Sovjet-Unie eist terugkeer van vier zeelieden ïïmwfim liiiH mlnmt Britse jeugd wordt tegen kinderverlamming ingeënt Negers van voorverkiezing in Alabama uitgesloten Salarisverhoging bij de S.E.R. De hoorbrii voor slechthorenden Eden vroeg Sovjet-leiders vrijlating van gevangenen Sovjet-leiders spraken met toeristen op een plein Examens Bevrijd U van die snerpende pijn! Willem Ruys" voer drie dagen op voiie kracht om het leven van Elsbeth Dekker uit Haarlem te redden Vijf jaar wegens beroving van vreemdelingen Hevig tumult na uitspraak In Djakarta doen ze zo" De anti-honger-campagne van Bond Zonder Naam Eater Beeker vermoord in Indonesië Tovenaarin Londen deed toeschouwers flauwvallen FEUILLETON door Doris Miles Disney VRIJDAG 4 MEI 1956 Uit liet koersverloop van de obligatie- markt in het algemeen, maar met name uit de koersdaling, welke deze week opnieuw voor de nieuwe 3V2 Pct- staatslening 1956 intrad 96 3/4 bij een emissiekoers van 99 valt de conclusie te trekken dat men op de ontwikkeling van kapitaalsmarkt en rentestand niet ten volle gerust is, als men mede gelet op de hernieuwde koersstij ging voor internationale aandelen en enkele andere zware aandelen tenminste niet aan de vrees voor inflatie wil denken. Het blijkt meer en meer dat het bedrijfsleven, dat weer ren goed jaar ach ter de rug heeft, voor noodzakelijkheid van grote en zeer grote kapitaalsuitgaven staat, een verschijnsel, dat zich uiteraard niet alleen in ons land voordoet, maar dat ook elders valt waar te nemen. De Engelse schatkist heeft haar 3»/2 pct. biljetten met een looptijd van 25 jaar tegen 81 pct. uit gegeven, wat wil zeggen dat het rendement ca. 5pct. bedraagt en in Duitsland is het koersverloop van door overheidsinstanties uitgegeven 5 '/2 pct. leningen voor de in schrijvers zo teleurstellend geweest dat het Land Niedersachsen reeds tot een z.g. op waartse conversie is overgegaan door de rentevoet van 5 \2 tot 6 pct te verhogen, terwijl ook voor een paar andere 5y2 pet. leningen op een dergelijke conversie wordt aangedrongen. Ten onzent wordt het echec van de nieuwe staatslening als bekend voor een deel toegeschreven aan het feit dat Philips tijdens de inschrijvingstermijn een bedrag van 100 miljoen ondershands a 4 pct. heeft opgenomen en ook in andere bedrijfssectoren grotere of kleinere kapi taalsuitgiften op het program staan, welke uit een oogpunt van rendement aantrekke lijker zijn dan staatsobligaties. Vooral de in aandelen converteerbare obligaties zijn thans bij het beleggend publiek favoriet, omdat men hiermee ook van een verdere koersstijging voor de aandelen profiteert. In elk geval staat wel vast dat het vraag stuk van de kapitaalvqprziening thans bij vele ondernemingen aan de orde is en af gezien van de internationale fondsen, wel ke door bizondere factoren worden be heerst, is men daarom in de kringen van de belegger ietwat huiverig om voor de be staande aandelen, hoe goed ze overigens ook mogen zijn, hogere koersen te betalen. Eerst iets over de internationale fondsen. De spectaculaire koersstijging van aandelen Koninklijke tot boven 800 pct. kan als een verdere aanwijzing worden beschouwd dat we hier in Nederland dit object van na tionale trots langzamerhand kwijt raken. Want ook deze week ging de vraag weer van Amerika uit, waar de stukken van 50 tot boven S 100 zijn gestegen, maar verhoudingsgewijs nog altijd lager noteren dan de meeste Amerikaanse olieshares. Het feit dat de Koninklijke in 1955 ca. 80 pct. op haar kapitaal verdiende spreekt de Amerikaanse belegger meer toe dan de Ne derlandse, die zich nog te veel door het lage dividend en het kleine rechtstreekse rendement laat leiden. Met het gevolg dat het aandelenbezit Koninklijke in ons land voortdurend afneemt. Jhr. Loudon heeft dit bezit onlangs op 40 pct. van het totale ka pitaal geraamd, maar een deel ervan be vindt zich in handen van de Dordtsche en de Moeara Enim en de Nederlandse parti culiere beleggers hebben samen dus nog niet eens 40 pct. van het kapitaal. De Ame rikaanse vraag staat dus tegenover een be trekkelijk klein Nederlands bezit, dat nog voortdurend afneemt en derhalve tot steeds hogere Amerikaanse biedkoersen leidt. Het is wel zeker dat de 497 miljoen ef fecten, welke het buitenland in 1955 uit ons land heeft weggekocht, voor het me rendeel uit internationale fondsen en voor namelijk uit aandelen Koninklijke heeft bestaan en tot dusver wordt deze „uitver koop" voortgezet. De koers van aandelen Koninklijke is allengs ver boven die van de andere internationale fondsen uitgelopen en het is dus geen wonder, dat deze week ook de aandelen van de Unilever een beurt hebben gekregen, zodat de koers tot ver boven de 400 pct. is opgelopen. Hoewel de cijfers van 1955 reeds bekend waren, heeft toch het jaarverslag grote indruk gemaakt, met name door het opvallend verschijnsel dat de winst in sterkere mate is gestegen dan de omzet en de uitgekeerde winst slechts 18 pct. van het totaal heeft bedra gen, zodat de grote kapitaalsuitgaven ruim schoots uit de ingehouden winst konden worden gefinancierd en de liquiditeit in 1955 is toegenomen. Vooral dit laatste heeft de aandacht getrokken, omdat nu vooreerst geen uitbreiding van het kapitaal te wach ten is, wat wil zeggen dat de innerlijke waarde van de aandelen, waarop men, als gezegd, vooral in Amerika let, voortdurend groter wondt. Aandeelhouders ontvangen weliswaar een bescheiden dividend, maar in korte tijd hebben zij tweemaal een bonus van 25 pct. gehad. Hierdoor is de intrinsie ke waarde van het aandeel, die uit. 1953 ca. 500 pct. bedroeg, per uit. 1955 tot 400 pct. gedaald, maar als men met de bonus uitkeringen rekening houdt, is de intrin- ADVERTENTlE MAAGTABLETTEN helpen snel 1 W ABLETTEN helpen snel I w sieke waarde van het aandeel, dat iemand uit. 1953 bezat, tot 625 pct. toegenomen. Gelet op het grote koersverschil tussen de aandelen Koninklijke en Unilever, kan het daarom niet verwonderen dat thans aan delen Unilever in sterkere mate de aan dacht trekken van de Nederlandse beleg ger en dat men ook in de V.S. hiervoor meer oog krijgt, ook al zijn de aandelen in New York niet officieel genoteerd. Om echter tot ons uitgangspunt terug te keren, het is wel zeker dat voor de ver dere ontwikkeling van de Nederlandse be drijven in de naaste toekomst nog grote be dragen nodig zijn en terwijl de grote in ternationale concerns zo nodig ook in het buitenland kapitaal kunnen opnemen, zijn de kleinere ondernemingen op de Neder landse kapitaalmarkt aangewezen. De stij ging van de omzet, de noodzakelijke diep te-investeringen en de hogere lonen nopen tot uitbreiding van de geldmiddelen, waarbij niet altijd zeker is dat het nieuwe kapitaal in dezelfde mate tot de winsten zal bijdragen als het oude. In sommige ver slagen, deze week bijv. in dat van de Ver een. Machinefabrieken, kan men lezen dat de winstmarges dalen omdat de gestegen kosten niet gepaard gaan met sen even redige toeneming van de arbeidsprodukti- viteit. De Nederlandsche Participatie Mij., die met name de kleinere en besloten on dernemingen tracht te helpen, dringt daar om terecht aan op een verdere verlichting van de fiscale lasten. Voor de vele besloten vennootschappen, die gedwongen worden om buiten eigen kring kapitaal op te ne men, acht zij het wenselijk dat de moge lijkheden, welke de Wet-Herkapitalisaüe 1951 bood, opnieuw worden ingevoerd. Op grond van deze wet was het toegestaan re serves tegen een gereduceerd belasting tarief om te zetten, mits een derde van het fiscale vermogen als reserve aanwezig bleef. Langs deze weg kan de veelal zeer hoge intrinsieke waarde van de aandelen, die bij de uitgifte van nieuw kapitaal een belemmering vormt, worden verlaagd en dus ook de koers van uitgifte voor de nieuwe aandelen lager worden gesteld, het geen voor het welslagen van de emissie wenselijk is. Maar afgezien hiervan, kan de fiscus door een verlaging van de belasting op de bedrijfswinsten er toe meewerken dat ook het nieuwe kapitaal een zodanig rendement oplevert dat de belegger tot deelneming in dat nieuwe kapitaal wordt aangetrokken. Dit geldt temeer nu terecht pogingen wor den gedaan om een algemene prijsstijging te voorkomen. In verschillende branches o.m. in de papier- en de textielindustrie is reeds van een merkbare daling dei- winstmarges sprake, waardoor de noodza kelijke zelffinanciering" en/of het opnemen van nieuw kapitaal wordt bedreigd. West- Duitsland geeft hier het goede voorbeeld. Nadat gedurende de laatste drie jaar de belastingen reeds tweemaal aanzienlijk zijn verlaagd, heeft de minister van finan ciën dezer dagen medegedeeld een verdere verlaging van de fiscale druk op het be drijfsleven te zullen voorstellen. Die kant moet het hier ook uit, niet het minst ook omdat de bedrijfswinst in vele gevallen tweemaal wordt belast. ADVERTENTIE llilipiflli MAAGTABLETTEN helpen snel 1 f Amerikaanse beschuldiging afgewezen LONDEN (Reuter). De Sovjet-Unie heeft een Amerikaanse beschuldiging, dat twee leden van de Sovjet-Russische delegatie bij de UNO, die uit de Verenigde Staten zijn uitgewezen, zich aan activiteit onverenig baar met hun officiële functie hebben schuldig gemaakt, als ongegrond van de hand gewezen. Volgens Washington zijn de betrokkenen op laakbare wijze opgetreden in de repatriatie van vijf Russische zeelie den, die asiel in de Verenigde Staten had den gekregen, doch de vorige maand beslo ten naar de Sovjet-Unie terug te keren. Het vijftal maakte deel uit van de beman ning van het Russische tankschip Toeapse, dat twintig maanden geleden door de Chi nese nationalisten in beslag werd genomen. In een nota zegt de Sovjet-Unie dat de uitwijzing der Russische functionarissen een poging is om de aandacht af te leiden van het feit, dat nog vier leden van de be manning van de Toeapse onwettig in de Verenigde Staten worden vastgehouden. De Sovjet-Unie eist, dat het viertal de gelegenheid krijgt zelf te beslissen om trent terugkeer naar de Sovjet-Unie. ADVERTENTIE gggPill MAAGTABLETTEN kirt/Ar helpen snel 1 J ABLETTEN I helpen snel I W (Van onze correspondent in Londen) In Groot-Brittannië begint volgende week de inenting met anti-kinderverlamming vaccine van de eerste tweehonderddui zend kinderen. Gekozen is een groep tus sen twee en negen jaar. Nog honderddui zend kinderen zullen woi-den ingeënt voor dat 't kinderverlamming-seizoen eind juni ingaat. Elk kind krijgt twee inentingen met tussenpozen van drie weken. De eerste lijst omvat 1.600.000 kinderen uit een mogelijk totaal van 5.5 miljoen. De rest van de in entingen zal in oktober geschieden. Men heeft met de maatregel gewacht, totdat vaststond, dat de inenting nagenoeg geen risico meebrengt. Dr. Salk, de samensteller van het Ame rikaanse anti-polio serum, heeft verklaard, dat er aanwijzingen bestaan, dat personen, die met zijn serum ingeënt zijn een levens lange immuniteit tegen kinderverlamming hebben ontwikkeld. Dr. Salk acht het „on waarschijnlijk" dat kinderen, die met zijn serum waren ingeënt weer vatbaar zouden worden voor de ziekte. In Zweden heeft professor Sven Gard twijfel uitgesproken in de doeltreffend heid van het Salk-serum. Professor Gard, de samensteller van een ander anti-polio serum, verklaarde tegenover United Press, het voorbarig te achten om aan de hand van proeven die gedurende drie jaren zijn genomen af te leiden dat inentingen tot een levenslange immuniteit zouden kun nen leiden. WASHINGTON (Reuter). Bij voorver kiezingen in de overwegend Democratische Amerikaanse staat Alabama is een voor stander van de rassenscheiding, McKay, gekozen tot lid van de nationale commissie van de Democratische partij, die de ver kiezingscampagne van de partij moet or ganiseren. Uit de voorverkiezingen valt niet af te lezen naar welke Democratische kandidaat de voorkeur uitgaat. Men meent echter, dat de afgevaardigden van deze staat meer voor Stevenson dan voor Ke- fauver voelen, omdat senator Kefauver volgens de zuidelijke democraten zich een groter tegenstander van de rassenschei ding bij het onderwijs heeft getoond dan Stevenson. Bij de voorverkiezingen hebben voor namelijk blanken gestemd, slechts een zeer klein gedeelte van de grote negerbevolking heeft het gewaagd zijn stem uit te brengen. De Amerikaanse Methodistische kerk heeft in Minneapolis op haar vierjaarlijks congres met overweldigende meerderheid een beginselverklaring aangenomen, waar bij de afschaffing van apartheid in de Methodistische kerk wordt aanbevolen, zonder evenwel verplichtingen aan de kerkelijke functionarissen op te leggen. Het dagelijkst bestuur van de Sociaal- Economische Raad heeft bij de raad voor stellen aanhangig gemaakt voor een alge mene herziening van de salarissen van het personeel van het secretariaat. Met name heeft deze herziening betrekking op een uitkering van drie percent, een op 1 juli 1956 ingaande algemene verhoging van 6 percent en een verhoging van de va kantiebijslag van 2 op 4 percent. Voorts acht het bestuur het wegens de toeneming van de werkzaamheden van de raad in de laatste jaren gewenst, dat op de begroting een bedrag van f 90.000 wordt uitgetrokken voor een kantoorgebouw. ADVERTENTIE Een nieuwe tijd van normaal horen breekt met de hoorbrii voor U aan. Het geluid wordt opge vangen waar het hoort, namelijk aan het hoofd. Vraagt brochure. Niemand ziet dat U een boortoestel draagt, geen kl edinggeruis, geen snoeren en slechts cén klein batterijtje. N.V.INSTRUMENTHANDELWhFa.P.GEERVLIET Haarlem, Koningstraat 11, Tel. 16171 LONDEN (United Press) Volgens de „Manchester Guardian" heeft premier Sir Anthony Eden tijdens het officiële bezoek van Boelganin en Kroesjtsjev persoonlijk een beroep op de Sovjetrussische leiders gedaan hun invloed aan te wenden om de vrijlating te bewerkstelligen van aarts bisschop Beran van Tsjechoslowakije en ongeveer tweehonderd andere anti-com munistische leiders, die in Oost-Europa ge vangen zitten. Op deze lijst komen volgens het blad ook luitenant-generaal Kiril Stantsjev, leider van de Bulgaarse onder grondse beweging tijdens de tweede we reldoorlog, Jan Jankovski, tijdens de oor log vice-premier van de in Londen zete lende Poolse regering in ballingschap, luchtmaarschalk Janousek, tijdens de oor log bevelhebber van de Tsjechische lucht macht in Engeland en dr. Augustin Pacha, de Rooms-katholieke bisschop van Timi- soara in Roemenië, voor. MOSKOU (Reuter) Premier Boelganin en partijsecretaris Kroesjtsjev hebben gis teren op een der pleinen van het Kremlin een groep Russische en buitenlandse toe risten ontmoet en zich enige minuten met de bezoekers onderhouden. Een fotograaf uit Miinchen zag de twee Sovjetrussische leiders toen zij het plein overstaken. Hij begon te roepen om hun aandacht te trek ken. Toen Boelganin en Kroesjtsjev bleven staan, liep hij met zijn fototoestel naar hen toe. Mannen van de veiligheidsdienst wil den hem tegenhouden, doch Kroesjtsjev wenkte dat de toeristen nader konden komen. De Sovjetleiders poseerden gewil lig. Na enige minuten met de toeristen ge praat te hebben, stapten zij in hun auto en verlieten het Kremlin. Lelden. Doctoraal examen Rechten: mej. H. J. Bos. Den Haag. Gepromoveerd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proef schrift getiteld „Oxidecomplexen der Ruthe- niden", de heer J. J. Scheer, geboren te Alphen a. d. Rijn en thans wonende te Was senaar. Voorts is gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „De Handelsnaam", mej. S. Boekman, ge boren te Hilversum en thans wonende te Haarlem. De promotie geschiedde cum laude. ADVERTENTIE Dool dat xnarbrandea op de maag. Met Eennies Overtollig maagzuur veroorzaakt die sner pende zuurbrand. De een wordt er onpasse lijk van, de ander heeft het gevoel van maag tot keel in brand te staan. Rennies helpen altijd iedereen. In geval van „nood" laat u één of twee Rennies op de tong smelten. Direct is ieder spoor van brand of pijn ver dwenen. Zo bent u met Rennies afdoende tegen zuurbrand beveiligd. XJCOOCCOC' H 8 „Halen wat er te halen is, al kost het een paar didzend gulden", zei kapitein De Jonge van de „Willem Ruys" op zijn nu volbrachte 50e reis, toen veertien j 8 meevarende dokters hem hadden gezegd dat het negenjarige Haarlemse meisje 8 8 Elsbeth Dekker, die op onverklaarbare wijze bloed in het lichaam verloor, j, 8 alleen door spoedige bloed-transfusie gered kon worden. Alle acht hoofd- 8 motoren werden bijgezet op volle kracht, en zonder onderbreking tverd drie ;s etmalen „doorgejakkerd" om Colombo snel te halen. Dat betekende voor 8 duizenden guldens meer aan olieverbruik. Maar er werd in totaal zes uur gewonnen. j? De vader van het kind, zelf arts, bevond zich reeds op Sumatra, waarheen 8 8 ook het meisje en haar moeder gingen. Hij was radiotelegrafisch gewaar- 8 schuwd, nam het eerste vliegtuig naar Colombo en kon daar nog juist mee- 8 maken, dat een vroegere scheepsdokter van de „Willem Ruys", die er voor de Verenigde Naties werkt, Elsbeth het reddende bloed toediende. Dit laatste ivas in Colombo nog een probleem geweest vanwege EIsbeths bij- 8 p zondere bloedgroep, maar toevallig behoorde een kennis van de kapitein tot 8 dezelfde groep. Elsbeth is aan de beterende hand en uit het ziekenhuis ontslagen. Zij schreef 8 ij een kinderlijk eenvoudig briefje van dankbaarheid aan gezagvoerder De Jonge. 3oooocoococm300DooocoooccooooocooooDoooooDcxxxo3Mcooo3cx>coMO»ooa>c>cmKx>oococ>coocoooooooocoocoDooooooooDOOoc Ja, het schip zonk! De reddingboot werd uitgezet, alle matrozen en de kapitein klommen erin. Toen roeiden ze weg, tenoijl het schip langzaam, onder de golven verdween Matroos Joep had Boeboema onder zijn hoede genomen. Die zat, veilig in Joep's armen, ook in de sloep. Sterke handen van de matrozen roeiden de boot verder op de golven 39-40 Het gerechtshof te Amsterdam heeft donderdag de 38-jarige koopman I. D. en de 27-jarige P. H. C. uit Amsterdam een aanzienlijk zwaardere straf opgelegd, dan die welke in hoger beroep tegen het twee tal was geëist wegens het tezamen eind juli van het vorig jaar binnen 24 uur be roven van twee vreemdelingen. Beiden werd een gevangenisstraf van vijf jaar met aftrek van het voorarrest tot heden opge legd; een jaar minder had de procureur- generaal tegen hen geëist. De rechtbank had de koopman tot vier jaar en de portier tot 31/» jaar veroordeeld. De koopman heeft reeds negen en de por tier zeventien veroordelingen op zijn straf blad. Toen de veroordeelde C. na zijn vonnis te hebben gehoord als laatste door een wachtmeester der Rijkspolitie uit de' verdachtebank werd gevoerd schreeuwde hij de president, mr. J. C. Brongers. toe: „U moet naar Djakarta, daar hoort u thuis". De man poogde zich los te rukken van de twee wachtmeesters, die hem ter stond hadden vastgegrepen. Verwoed bleef hij zich verzetten en keerde zich nog een keer tot de president en riep: „Naar Dja karta, daar veroordelen ze je zo". Toen schoot haastig nog een derde wachtmeester toe en legde op bepaalde niet vaderlijke wijze zijn arm om de hals van de portier, die daarna achter het gordijn bij de uit gang werd weggevoerd, waarmede het in cident was afgelopen. De slachtoffers van het tweetal, dat in een geval nog hulp had gehad van een vriendin van de koopman, waren een Ame rikaanse en een Engelse zeeman. De Ame rikaan hadden zij in hun auto onderweg naar zijn schip in de Amsterdamse haven beroofd. De volgende nacht werd de En gelse zeeman uit Manchester tijdens een rit door het Amsterdamse Bos beroofd van zijn geld. De portier mishandelde in beide gevallen de buitenlanders achter in de wagen. Ter zitting van het hof wierpen de mannen de schuld op elkaar. Zaterdag heeft pater Loop de eerste op brengst afgedragen van de anti-honger- campagne. De opbrengst groot f75.000, werd overhandigd aan de Nederlandse vertegenwoordiger van de „Unicef", het kinderfonds van de Verenigde Naties. Deze som zal besteed worden voor aankoop van melk ten behoeve van 40.000 kinderen en 10.000 moeders in Korea. De actie zal met kracht worden voortgezet. Binnenkort zul len nieuwe initiatieven ondernomen wor den. De familie van pater Coen Beeker te Velden bij Venlo is ervan in kennis gesteld, dat deze pater op 19 april op het eiland Lomblen bij Flores om het leven is ge bracht. Pater Beeker had zijn hoofdstatie te Lerek en vertoefde die dag in de bij statie Matoe Wawer. Hier is hij 's avonds _uit de pastorie gelokt en met verscheidene 'steken van een parang vermoord. De dader is gearresteerd. Hij is een oud-personeels lid van de hoofdstatie, die daar diefstallen had gepleegd en vermoedelijk uit wraak gevoelens tegenover de missie in het alge meen tot zijn daad gekomen is. Pater Beeker is begraven op het pries terkerkhof in Larangtoeka. Hij was in 1912 te Velden geboren en vertrok in 1937 naar de missie. Tijdens de oorlog heeft hij 3Yi jaar in Japanse gevangenschap verkeerd. ADVERTENTIE <5&> P|||jPll||| MAAGTABLETTEN helpen snel 1 V ABLETTEN jl\ helpen snel I W ADVERTENTIE IN 11 KEURIGE TINTEN HAT EN GLANZEND LONDEN (Un. Press) De leidster van het televisieprogramma was waarschijnlijk niet de enige, die flauwviel, want de trap pen van het theater waren vol met bleke toeschouwers, nadat Sorcar, een man die zich „de grootste tovenaar ter wereld" noemt, een stuk van de tong van zijn as sistent had afgesneden. Sorcar ls „tove naar". Maar hij zweert, dat hij werkelijk tweemaal per avond tijdens zijn optreden een chirurgische handeling verricht en er zijn talloze toeschouwei's, waai'onder dok toren, die het geloven. Een verslaggever van United Press was donderdagavond als „jurylid" getuige van Sorcar's optreden. Als het geen truc is, zo meldt hij, dan hebben de toeschouwende doktoren nog iets te leren. Sorcar zegt, dat hij de operatie bij elk van zijn assistenten kan uitvoeren. Maar zo lang als hij nu reeds in Londen optreedt geeft hij de voorkeur aan de 42-jarige Ja- tindra Chawdhui-y, die eens in India de kunst van een fakir beoefende. Sorcar, die binnenkort met zijn „nummer" naar de Verenigde Staten gaat, verklaarde dat hij op het denkbeeld gekomen is door het Indische feest van Chai'ak Puja, waarbij fakirs twijgen van de Saoraboom door hun tong boren. Alles wat men nodig heeft, aldus Sorcar, is een lancet, een vaste hand en een assistent, die zichzelf in de diepe trance van de yogi-leerling kan brengen. Enkele van de medisch onderlegde toe schouwers vragen zich af hoe het mogelijk is, dat de bloedsomloop uit de tong lijkt t.e verdwijnen, waardoor deze bleek wordt. Men vraagt zich af hoe het stukje tong een halve centimeter lang zo snel weer op zijn plaats kan groeien. Chawdhury zegt dat het gaat om de concentratie, die fakirs pas na vele jaren studie beheersen. 13 „Kon de bar-man een beschrijving van die andere knaap geven?" „Nee, niet goed. Alles wat hij kon zeg gen, was dat de man lang was geweest, met brede schouders en een krachtig ge zicht. Hij beweert, dat hij hem herkennen zou, als hij weer in de bar kwam, en als dat gebeurt, zou hij de man zeggen, dat wij met hem willen spi'eken over Richard Lovejoy". „Ik denk, dat het een vage bar-relatie van Lovejoy was", merkte Birdsall op. „We zullen in ieder geval met hem pra ten, als hij zich zou aanmelden", zei Zim merman. „Ja, sir", zei Dennis Callaham. „Merk waardig, dat de politie geen gegevens over Richard Lovejoy heeft", merkte Birdsall op. „Je zou verwachten, dat hij wel eens ergens met de politie in aanraking was geweest. „Dat hoéft niet. Hij was meer het kleine- werk-type, dat nèt op de rand van de wet leeft, zonder ooit iets grotei's aan te pak - ken, dat hem ernstig in moeilijkheden zou kunnen brengen". Zimmerman sprak op dezelfde weinig geïnteresseerde toon als voorheen. Hij was te oud om in de oorlog als soldaat op te komen en hij werkte ook niet in de wapenfabrieken". Hij keek Dennis aan. „In je rappoi't, Callaham, ver klaarde je, dat twee kamerbewoners niet thuis waren, toen je een verhoor afnam. Als die twee je óók niets bijzonders mee te delen hebben, dan geloof ik niet dat we verder nog iets kunnen doen in deze". „Nee, sir, behalve wachten op het ver dere rappoi't van het Centraal Bureau", zei Dennis. „Inderdaad", zei Zimmerman en begon over iets anders te praten. Ellen en haar dochter kwamen die mid dag met de trein van vijf uur uit New York terug. Hugh stond hen aan het sta tion op te wachten. Hij reed hen naar huis en onderweg vertelde hij wat er in Drumstreet gebeurd was. Hugh bleef eten en Ellen had geen gelegenheid om haar schoonzusters op te bellen. Wat ze hun te vertellen had, moest tot een later tijdstip worden uitgesteld. Kate en Aggie hadden een drukke dag achter de rug. Er waren de hele dag tele foontjes geweest en nieuwsgierige buren en vrienden waren komen aanlopen. Zeirs pastoor Fleming van de parochiekerk had een bezoekje gebracht. Iedereen was zeer tactvol geweest. Niemand noemde het feit, dat meneer Lovejoy onder de invloed van sterke drarik was geweest. Pastoor Fle ming informeerde naar het geloof van de verongelukte man. De zusters Scanion kon den niet met zekerheid zeggen, of hij katholiek was geweest. Maar toen de geestelijke zei dat hij de volgende morgen tijdens de mis voor meneer Lovejoy's zieleheil zou bidden, keken ze hem vol er kentelijkheid aan. Ze beloofden pastoor Fleming, dat ze de mis zouden bijwonen. Vlak voordat Dennis die avond voor zijn verhoor van de andere kamerbewoners arriveerde, kwam ook Ellen binnenvallen. Teresa, die haastig naar de voordeur was gehold, denkende dat het Dennis was, liet haar binnen. Het meisje had moeite haar lachen te bedwingen, toen ze de veront waardigde uitdrukking op Ellens gezicht zag, maar ze trachtte haar tante zo gewoon mogelijk te begroeten en begeleidde haar naar de gezellige woonkeuken. „Ik ben nog nooit ln mijn leven door iets zó onaangenaam getroffen geweest, als door dit voorval", overviel Ellen haar schoonzusters. „Hugh had er natuurlijk geen idee van, dat jullie dergelijke lieden op kamers had den. In kon duidelijk merken, hoe erg hij het vond en ik wist niet, wat ik moest zeg gen. Ik moest aldoor aan de naam Lock- wood denken. Hij is er zó trots op! Het is een oude naam, die nooit met enig schan daal iets te maken heeft gehad. En nu ge beurt er zó iets in de familie van zijn ver loofde! Stal je voor, een man, die zó stom dronken is, dat hij uit het raam valt....! Hugh haalde ons van het station en stelde ons onmiddellijk van het gebeurde op de hoogte. Je had het gezicht van de arme Laura moeten zien. Ze wist niet hoe ze kijken moest!" Kate en Aggie staarden haar sprakeloos aan. De een zat met een stapel verstelgoed voor zich, terwijl de ander alle jonge poe sen op haar schoot had verzameld. Voordat ze iets in het midden konden brengen, raas de Ellen door: „Hugh begrijpt niet, hoe jullie zó iemand in huis konden halen. Hij beseft heel goed, dat jullie moet leven van het verhuren van kamers, en hij heeft eer bied voor élk soort arbeid. „Hoe ruim van opvatting", onderbrak Kate haar schoonzuster honend. „Inderdaad, Hugh heeft zéér ruime op vattingen en gunt iedereen zijn eigen le ven. Als je hem hoort praten, zou je nooit denken, dat hij uit zo'n oude welgestelde familie stamt. Hij heeft begrip voor elk soort mensen. Ellen liet zich ademloos op een stoel neervallen en trok haar handschoenen uit. Teresa stond achter haar in de keukendeur en knipoogde geamuseerd naar Kate en Aggie. Er werd opnieuw aan de voordeur ge beld. „Dennis!" dacht Teresa en haastte zich weg om hem open te doen. De rest van het gesprek in de keuken kon haar ge stolen worden, hoe amusant het ook was. Ze vond het prettig Dennis weer Ie zien. Ze had de vorige avond, toen ze naar bed ging, aan hem gedacht en vanmorgen toen ze opstond, was hij opnieuw in haar ge dachten geweest en eigenlijk was hij daar de hele dag gebleven In de keuken vervolgde Ellen: „Hugh zegt, dat het enige lichtpunt in deze ver velende geschiedenis is dat de man een volkomen onbekende figuur was, zodat er aan zijn dood niet veel ruchtbaarheid werd gegeven. Hij hoopt van harte, dat het be richt niet zal voorkomen in de kranten, die zijn moeder leest, want misschien zou zij jullie naam in verband brengen met die van Laura. Het zou zo moeilijk zijn om haar de zaak uit te leggen, zei Hugh". Ze zuchtte even ongeduldig, maar raasde dan verder. „Wérkelijk, ik kan niet begrij pen, hoe jullie er toe komen een dergelijke dronkenlap in huis te nemen, die nota bene uit het raam valt en de goede naam van je pension in diskrediet brengt! Hoeveel Hugh ook van Laura houdt, toch moet het een schok voor hem zijn, dat er zulke din gen in haar familie gebeuren. En je kunt het hem niet kwalijk nemen, dat hij er ontstemd over is". Kate deed even haar mond open, als wil de ze iets gaan zeggen, maar blijkbaar be dacht ze zich en haar mond trok in één strakke lijn. Aggie kon zich echter niet langer inhouden. „Was dat alles, wat die dierbare Hugh van jou over de arme me neer Lovejoy te zeggen had?" barstte ze verontwaardigd uit. „Had hij geen enkel woord van medegevoel voor dit zielige ge val, noch voor ons, die deze vreselijke ont dekking deden?" Ellen keek haar schoonzuster verwon derd aan. „Maar, Aggie, Hugh kent jullie nauwelijks! Hij heeft jullie één keer bij mij thuis ontmoet en hij had nooit van meneer Lovejoy gehoord, vóórdat hij over zijn dood in de krant las! Natuurlijk is het afschu welijk, dat jullie dit allemaal moet mee maken, maar om de man zelf behoeven we toch stellig geen traan te laten! Niemand zal zó iemand missen." „Hij was een menselijk wezen," zei Ag gie zacht, „hij had een ziel als jij en ik. Bovendien was hij geen dronkaard. Mis schien nam hij wel eens „Maar 't was toch die man, die ik hier onlangs ontmoette?" onderbrak Ellen haar. „Die man, die je uitnodigde voor een kopje thee?" „Ja, inderdaad." „Wel, ik moet je zeggen, dat hij een al lesbehalve gunstige indruk op mij heeft gemaakt. Hij was die avond ook verre van nuchter. Nee, ik vond hem een verlopen type. Zodra ik hem zag, besefte ik dat je dit soort eigenlijk niet in huis behoorde te halen. Ik heb Teresa nog gezegd, dat ze ei met jullie over moest spreken." „Hij was alleen op de wereld", zei Aggie. „Niemand trok zich iets van hem aan. Hij had geen baan, niets.Wat kan zo iemand anders doen dan zo nu en dan een café bin nenlopen?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6