Verbondsbestuur handhaaft contributieverhoging ZE VEN DA GEN HAARLEM HAARLEMS LIED 't Is weer Bamisse in Haarlem Een zekere toekomst Het wankele heden DRAAIOR GEL-MUZIEK STOFZUIGERS „WILHELMINA Madame le Norma n de waar zegster zegt het ronduit Het bloed kruipt waar het niet gaan kan a oieoseo en diogeo onder de Damaaatjes ^zBrieven aan de redactie VRIJDAG 4 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 De moeilijkheden bij de Haarlemse speeltuinèn Burgerlijke Stand Scheepsbotsing op Schelde Engelse gasten op het stadhuis Morgen corso in bollenstreek Bevrijdingstocht van CWSV „Het Spaarne" Altijd voor vader, éven voor zoonlief Diamanten trouw Tussen goud en diamant Super-markt Jaarvergadering van Reddingbrigade „Willem Ruys" terug van haar vijftigste reis Afscheid van de heer Moussault Autobus in plantsoen Het bestuur van het Haarlemse Speeltuinverbond is donderdagavond in bijzondere vergadering bijeen geweest ten einde zich nader te beraden over de situatie die ontstaan is sedert het moment, waarop de leden van het dagelijks bestuur van dit Verbond in de jaarlijkse algemene ledenvergadering van 26 april gemeend hebben hun functies ter beschikking te moeten stellen. Zoals bekend is nam het dagelijks bestuur dit besluit nadat de vergadering een bestuurvoorstel tot contri butieverhoging van f 0.05 per week per lid in eerste instantie met meerderheid van stemmen voornamelijk die van de grotere speeltuinen had verworpen en de uitslag van een herstemming, waartoe men na ampele discussies besloot, van dien aard was dat het dagelijks bestuur hierin een „motie van wantrouwen" zag en besloot af te treden. In de gisteren gehouden vergadering heeft het dagelijks bestuur zijn standpunt nogmaals uiteengezet en verdedigd. Het is van oordeel dat het zonder de beoogde contributieverhoging niet langer mogelijk en verantwoord is een doeltreffende orga nisatie van het speeltuinwezen in Haarlem op te bouwen. Uit de meeropbrengst van deze contributieverhoging van f 0.15 op f 0.20 per week zouden n.l. enkele dringend nodige voorzieningen kunnen worden be kostigd, waaronder een hekwerkenfonds, een speeltuinwerktuigenfonds en een on gevallenverzekering ten behoeve van de kinderen van de leden en van de leiders en leidsters. Het dagelijks bestuur acht het zeer teleurstellend dat zijn voorstel juist bij de grotere afdelingen zoveel tegenkan ting bleek te ondervinden. Het is echter van mening dat, indien alle bij de speel tuinen aangesloten leden op de ledenver gadering van hun afdeling aanwezig wa ren geweest, het merendeel der leden stel lig tegen deze geringe contributieverho ging geen bezwaar had gemaakt. De pen ningmeester van het verbond, de heer I. J. Jansen, merkte nog op dat dit kleine offer wat van de leden gevraagd wordt in het niet valt bij de bedragen aan subsidie, wel ke in de loop der jaren van gemeentewege ten behoeve van het speeltuinwerk werd ontvangen. In vergelijking met 1951 is de ze subsidie voor dit jaar bijna verdubbeld. Het bestuur van het Haarlems Speel tuinverbond wil thans de bij de diverse afdelingen aangesloten leden alsnog in de gelegenheid stellen zich over het voorstel tot contributieverhoging uit te spteken. Op 24 mei zal een buitengewone algemmene ledenvergadering worden belegd waarin dit voorstel opnieuw in stemming zal wor den gebracht. Vóór genoemde datum die nen de verschillende afdelingen een bui tengewone ledenvergadering te houden waarin zij de konsekwenties van een even tuele afwijzing van een contributieverho ging naar voren zullen brengen. Mocht het voorstel van het dagelijks bestuur tot deze contributieverhoging in de buitengewone algemene ledenvergadering van het Haar lems Speeltuinverbond op 24 mei a.s. op nieuw worden vei-worpen, dan zal dit be stuur definitief aftreden en zal de verga dering een nieuw bestuur dienen te kiezen. ADVERTENTIE HAARLEM, 3 mei 1956 ONDERTROUWD: 2 mei, W. F. P. Darges en N. J. Dikkeboom; 3 mei, W. Smelt en A. M. Elzenga. GEHUWD: 3 mei, E. van Eek en J. C. C. Dekkers: A. de Vos en Chr. van Deelen; H. E. Win gelaar en M. A. Breeuwer; E. W. Diekmann en G. Machielse; W. Roozen en C. M. A. Heetman. BEVALLEN van een zoon: 28 april, A. WilleringBroekhuizen; 2 mei, E. M. der KinderenKors; J. Chr. Timmerman—Hoog straten; G. Petri—Nijssen; 3 mei, G. Baan— Flink. BEVALLEN van een dochter 2 mei, A. M. KlinkenbergMantje; 3 mei, C. ter Smitten Visser; C. J. HuijboomBottelier. OVERLEDEN: 1 mei, P. Schoot, 68 j„ An- thoniestraat; 2 mei. G. Verheij, 64 j., Haze- paterslaan; J. J. Simpelaar, 8 j., Nieuw Guineastraat; A. C. Lammersvan Staveren, 61 j., Kamperlaan. ANTWERPEN (United Press) Het Britse vrachtschip Mandasor (10.150 t.) en het Liberiaanse vrachtschip National Ser vant (10.920 t.) zijn te Antwerpen op de Schelde met elkaar in botsing gekomen. De Ridderzaal van het stadhuis in Haar lem was donderdagmiddag plaats van ont vangst van leden van „The National Gar dens Guild" uit Engeland door burgemees ter O. P. F. M. Cremers en wethouder D. J. A. Geluk. De gasten, die enige dagen in ons land verblijven en donderdag onder meer een bezoek brachten aan Keukenhof en Linnaeushof, arriveerden omstreeks half vijf met drie bussen bij het stadhuis. In een toespraak tot de buitenlandse bezoekers die allen op en top bloemen- ADVERTENTIE ZATERDAG BEVRIJDINGSDAG ZATERDAG wegens enorm succes en 'S MIDDAGS ons bekende TRIO RESTAURANT BRINKMAN Houtplein 16 Haarlem liefhebbers zijn en zich onder meer be ijveren voor het doen aanbrengen van fleurige bloembakken op lege, kale plek ken in Londen kwam burgemeester Cremers tot de conclusie, dat zij en de Haarlemmers, die al evenzeer de bloemen een grote plaats in hun hart toekennen, in feite broeders en zusters zijn. De heer S. Domb, leider van het gezel schap, waarin zich twee natuurliefhebbers uit Australië bevinden, bood de burge meester een boek over Engelse landhuizen aan. ƒ1.60 per week HOLLAND-ELECTRO - RUTON "7 fh MPiCn banktussenkomst ■- vooruitbetaling RIJWIELHUIS KROCHT 6—8 t/o Hema - HAARLEM Het bloemencorso, dat zaterdag 5 mei in de bollenstreek wordt gehouden, start om II uur in Sassenheim bij de Warmonder- daim en is dan vervolgens omstreeks 11.45 uur te Lisse, 12.40 te Hillegom en 13.30 in Bennebroek, waar tot 15 uur wordt gepau- seerd. Om 15 uur wordt de terugweg aanvaard. Men kan het corso ongeveer 15.30 uur nog maals te Hillegom. 16.30 uur te Lisse en 17.30 uur in Sassenheim bewonderen, waai de stoet omstreeks 18 uur aan de Wannon- derdam zal worden ontbonden. De organisatoren raden het publiek drin gend aan enige uren voor de start van het corso in de bloembollenstreek aanwezig te zijn, omdat uiteraard verschillende ver keersmaatregelen zullen worden genomen. Degenen, die dit te vroeg vinden, kunnen het corso altijd nog op de terugweg zien. Het corso heeft tot titel „Lentejuwelen". In de stoet zullen achtentwintig „rijdende bloemstukken" meetrekken. Voorts zullen diverse fraai versierde personenauto's deei- nemsn. Het geheel zal worden begeleid door twaalf binnen- en buitenlandse mu ziekkorpsen. Indien het corso 'op 28 april zou zijn doorgegaan, zouden de corsowagens in Lisse zijn tentoongesteld. Deze tentoon stelling kan thans in verband niet de her denkingen op 4 mei niet doorgaan. Verkeersregeling Van 12 uur af wordt het verkeer op de Rijksweg 8 (HaarlemSassenheim) ge stremd in zuidelijke richting. Dit zal onge veer duren tot 15.30 uur. Van 12 uur af wordt te Heemstede het doorgaand verkeer geleid naar Rijksweg 4 (Amsterdam 's Gravenhage). Het corso-verkeer wordt daar doorgelaten in zuidelijke richting langs de Leidse Trekvaart. Van 12 uur af wordt voor verkeer dat wil rijden van Nieuw Vennep naar Hillegom, de weg tussen deze twee plaatsen gestremd. Het personen-auto-verkeer, bestemd voor het corso, kan te Nieuw Vennep kiezen tussen de richting Lisse en Bennebroek. Het autobusverkeer wordt van Nieuw Ven nep van 12 uur af geleid naar Rijksweg 4 in de richting Sassenheim. Van 10 uur af zal het doorgaand verkeer, dat komt uit de richting van 's Gravenhage en zich begeeft in de richting van Haarlem, worden geleid via de Rijksweg 4 tot het viaduct Kruisweg, waar het langs Hoofd dorp de richting Haarlem kan kiezen. Maandag 7 mei zal de Christelijke Wan- ielsportvereniging „Het Spaame" haar eerste 'oevrijdingstocht houden over afstanden van 10 en 15 kin. De CWSV „Het Spaame" heeft een par cours uitgezet door Aerdenhout. De start is van half zes tot acht uur vanuit het Tennis park „De Hoge Berg" aan de Pijlslaan. „Het is onmogelijk over ker mis te spreken, zonder aan de kermisaf schaf fers te denken." Dit zegt Ter Gouw in „Volks vermaken", een in 1871 ver schenen boek. Hij verhaalt hoe kerkvaders vinnige traktaatjes schreven, dat Kerkmisse ivaarachtig niet bestemd was voor hel drijven van koop manschap. Eén schreef: „Het is zeer ongerijmd om de pa troon van onze kerk, een mar telaar die God zeer behaagd heeft door veelvuldig vasten, te vereren met éten, drinken, dansen en springen". Kermis, afgeleid van kerkmis, is hel feest der kerkwijding, dat meestal samenviel met hel feest, van de patroonsheilige van de kerk. Het duurde niet langof de feesten kregen een wereldlijk karakter: „handel en eredienst reikten elkaar de hand". Gelegenheden waren er te over, want ,,'t Is geen ca- pelleke zo klein of si hevet eén kermisse 's jaars". Het feest van de Sint Bavo heette Ba- misse, zoals die van de Sint Jan in Den Bosch Sint-Jans misse. Een andere ontstaansbron van de kermis, zij het niet van de naam natuurlijk, is de jaar markt. Noch wereldlijke, noch geestelijke autoriteiten dach ten er aan hun stem tegen deze vorm van jolijt te verheffen in de dertiende en veertiende eeuw; zover gaat de kermis „terug". Het is zelfs gebeurd, dat een pastoor toen er niet genoeg plaats was voor alle kraampjes op de markt toe stemming gaf tentjes op het kerkhof te zetten. Hij zal ge dacht hebben: „Het kan de levenden slechts wijzer maken en de doden deert het niet". De grote tijd der afschaffers begon na de reformatie: „De gezegende omwenteling moest ook gelden voor. zo'n ingeroest middeleeuws gebruik als ker mis vieren". Het resultaat van de acties der afschaffers is wisselend geweest, vooral in Amsterdam REIZEN IN HET VERSCHIET Ze heet tijdens kermi-uren Madame Le Norman. Daarbui ten is ze de veertig-jarige me vrouw Gerrits, Belgische van geboorte. Ze verloochende haar afkomst niet, want na één blik in onze rechter (want ge trouwde, aldus de verklaring voor het rechtse!) hand zei ze: „Ge zijt oplopend van aard". En alleen in België is heetge bakerd „oplopend". We lieten het ons echter gedwee zeggen. „Ge zijt onder Jupiter gebo ren", was het volgende. Daar valt alleen maar op te zeggen, dat we er dan toch maar aar dig doorheen gerold zijn, wat het ook is. „Maar ge zijt gauw goed, ge zijt niet haatdragend". Daar heeft ze een hoop mee voorkomen, want dat oplopen, zat ons nog dwars. „In uw ver schiet liggen reizen op zakelijk gebied". We zijn onze chef meteen gaan vragen of wc naar Luxemburg mochten om wat te schrijven naar aanlei ding van het aanstaande be zoek van groothertogin Char lotte. Wat onze reis ook za! zijn, niet naar Luxemburg! We •hebben maar niet aangedron gen, we zijn weten we nu ook een beetje aflopend van aard. Maar het kan allemaa' misschien nog wel goed ko men. „Ge hebt een oprechte vrouw". Hoe ze het weet mag waar nu de oplossing is ge vonden in een woord. Het feest heet geen kermis meer, maar Lunapark. Onze gelukwensen! In Haarlem heet het nog ge woon kermis en we hebben er plezier in ook. Het liefst zou den we het feest weer Bamisse noemen. Maar dan geen ker mis op de Nassaulaan; op de Grote Markt! De reformatie wordt er niet door ongedaan gemaakt. Niettemin hebben we op de Nassaulaan van harte alle kermisgeneugten beleefd, die er sinds het verdwijnen van de stoomcarroussel nog te beleven zijn. Twee belevenis sen zijn ons het sterkst bij gebleven: een bezoek aan de waarzegster, die ons een floris sante toekomst voorspelde, en een bezoek aan de bewoonster van een trekauto met woon- cabine, waarin geen feestlich ten branden maar waar het leven achter de kermis wordt geleefd. Bij de waarzegster was de zekere toekomst, in de trekauto het zwervende heden. Om nog even het opmerkelijke verschil van oude en huidige kermis te benadrukken het volgende verhaal het is een be richt van 26 november 1868 toen het in Amsterdam najaarsmarkt was: „Op de laatstgehouden kermis zijn twee meisjes uit Zaan dam, die zich als dienstmeisjes in ene kermistent hadden ver huurd, tegen haren wil door de houder van die tent veranderd in getijgerde dames, door haar beiden over het gehele lichaam te bestippen met nitrum argenti. Den volgenden dag werden zij aan het publiek voorgesteld als „de dames met de tijgerhuid". Daar een van haar de tijgervlekken verwijderd had, wilde de houder der tent haar in ene negerin herscheppen, waaraan zij zich evenwel nog tijdig door de vlucht wist te onttrekken. De justitie bemoeit zich met de zaak." Toen we dit lazen, dachten we: „Wat valt er nu door ons nog over de kermis aan de Nassau laan te schrijven." Het herscheppen van ene getijgerde dame in ene negerin! En zelfs al was het gisteren op de Nassaulaan ge- beurd, dan nog is het oude verhaal niet te overtreffen. Want wij zouden schrijven: „de tentexploitant heeft getracht een van zijn vrouwelijke employe's, die hij aanvankelijk rnet tijgerstrepen had beschilderd, te grimeren als negerin. Het meisje onttrok zich aan deze handeling. De justitie stelt een onderzoek in." Wer kelijk weemoedig zou men er van worden. Wij vertellen toch maar het verhaal van de waarzegster. Maar heus, als u het niet meer wilt lezen: wij zijn de eersten om het te begrijpen! Joost weten, maar dit was ten minste feilloos. „Gé hebt veel wederwaardigheden gehad en ruim verdriet, ge krijgt nog d'it jaar verbetering", zei ze toen plotseling. We doen ons best mevrouw Le Norman, als ge eens wist, hoe hard we bij voorbeeld op dit stukske over uzelf zitten te wenken! „Wat ge in gedachten hebt moet ge doorzetten. Ge bent wel eens te langzaam geweest, maar awel, daar hebt ge ook spijt van gehad". Dat moet 1936 geweest zijn, toen die spoor wegbomen vlak voor onze neus dichtgingen. Hoe zou ze het weten? Maar wij wilden ook wel wat over haar weten. Hoe ze bijvoorbeeld aan het waar zeggen geslagen was. „Zo maar opgenomen, meneer, op mijn veertiende jaar al begonnen en het is steeds goed gegaan. Vooral met zaken gaat het goed, voorspellingen over ver bouwingen en waarschuwin gen voor concurrenten". We vroegen of ze ons niet wat hard had aangepakt. „Nee hoor, de mensen willen geen slechte dingen horen, dan ko men ze niet meer terug". Wel nu, mevrouw Le Norman, we komen nooit meer. Hoe zou het ook kunnen, nu ge ons de toe komst reeds zo duidelijk hebt uitgestippe'd? Vorige week op deze plaats gaven wij een raad, om tot een goed vers voor een Haar lems lied te komen. „Stap neuriënd het bed in en zorg dat er potlood en pa pier naast ligt. De woorden ko men aangedreven en schrijf ze dan op." Een inzendster stuurde ons bij haar vers een brief, die als volgt luidt: Alhoewel de strek king van uw artikel inzake het ontbreken van een goede „ode" op Haarlem mij per soonlijk trof. ligt het toch niet in mijn bedoeling te doen voorkomen, alsof het hierbij ingesloten verdichtsel een waardig antwoord daarop zou zijn. Niettemin zouden hier mede enige suggesties aan de hand gedaan kunnen worden, die een bijdrage betekenen voor een „produkt van en op eigen bodem", waartoe wij als Haarlemmers uiteindelijk eens mogen komen. Naar mijn me ning zijn er toch heus wel Haarlemmers te vinden, die Wie geen kermisbloed in de aderen heeft, wordt door de kermisexploitanten „burger mens" genoemd. Aan de Nieu we Gracht, even buiten het ge woel van de kermis, is nu een dorp van woonwagens geko men, de onderkomens der ex ploitanten. Bij een daarvan troffen wij, zoals op de foto is te zien, de 54-jarige Christina Stroucken-Zegeling aan, wier man men steeds op de molen „Het Kinderparadijs" kan aan treffen. Zij is op de kermis geboren en „ik wil er sterven ook." Ze is 26 jaar in het bur gerleven geweest, omdat haar eerste man geen kermisexploi tant was. „Maar het eerste jaar moesten we al zeven keer verhuizen, ik kon nergens lang blijven." Mevrouw Stroucken en haai man trekken per seizoen onge veer twintig kermissen af, en na het seizoen trekken zij zich terug in hun patates frites kraam in Vaals. Maar al heb ben ze daar een huisje, tóch wonen ze ook 's winters in de trekauto met de kleine maar gezellige woonruimte, waarin onder andere een radio, een warme vaste haard en een bandopname-apparaat staan. Van Pasen tot oktober duurt het seizoen. Vrijwel de gehele familie van mevrouw Strouc ken bestaat uit kermismensen. En zelfs twintig a vijfentwin tig kennissen per jaar bevre digen de lust tot verandering en zwei-ven niet geheel. Want er wordt ook nog dikwijls ge wisseld wat molen of tent of kraam betreft. Mevrouw Stroucken heeft bijvoorbeeld ook een Kop van Jut gehad en 'n schiettent. Kermis is eigen lijk één zaak, beheerd door alle kermismensen, die veelal familie van elkaar zijn. Dat neemt niet weg, dat het nogal eens warm kan toegaan tussen de exploitanten onderling. Dat is begrijpelijk: vlak naast elkaar moet elke exploitant in de korte tijd van een week maximaal verdienen. Geloof maar, dat er dan afgunst en twist kunnen tieren! Met een lichte weemoed vertelt de wagenbewoonster- kermisexploitant ons van vroe ger, toen je nog handcarrou sels had. Nu wordt het alle maal machinaal gedraaid. De warmte is er uit! Vroeger spaarden de mensen geld om goed kermis te kun nen vieren. Tegenwoordig, zelfs in Eindhoven en Tilburg, tracht men het zo te regelen, dat men tijdens de kermis met vakantie kan gaan. Ook zijn de mensen niet zo los meer met geld, nu velen met afbetalingsschulden zitten, wat in feite neerkomt op een vorm van sparen. Daar komt dan nog bij. dat de pachtprijzen erg hoog zijn geworden. Nog nijpender is het tekort aan personeel. Kijk maar eens rond op de kermis, overal bordjes „personeel gevraagd." Maar hoeveel klachten en hoe ernstige er ook zijn, het bloed kruipt toch waar het niet gaan kan. Het bloed van de burgermens zou hem dwin gen ermee op te houden. De kermismens gaat er mee door, kamperend in zijn dikwijls zeer comfortabele wagen, waar het echter toch uiteindelijk behelpen is. Maar je kunt er mee zwerven! In perceel Barteljorisstraat 6 zijn de bordjes verhangen. De voormalige hoedenzaak is ge heel gemoderniseerd en heeft zich na een winterslaapje nu ontpopt als de speelgoedwinkel „Signaal". Men treft daar uit sluitend technisch speelgoed aan, u weet wel, dat speelgoed voor vader en af en toe ook éven voor zoon. Een klein speelgoed-luilek- kerlandje op zichzelf vormt de kabelbaan, waarlangs twee dichterlijke aders bezitten en zo die niet tot stroming kun nen komen, wel, misschien is hen dan aan te raden een voorjaarswandeling te maken door de Haarlemmerhout op een uur tegen zonsondergang. Tot zover de schrijfster. Dichters en dichters-in-wor- ding, op 21 mei is de sluitings datum voor inzending. „wagons" omhoog zoemen, die bij het stationnetje in de ber gen enkele ogenblikken stop pen opdat de reizigers kunnen in- en uitstappen en daarna weer naar beneden zoeven, terwijl op de begane grond een trolleybus hardnekkig ruime achtjes draait. Maar het meest frappante stuk speelgoed is stellig de autobus, die men tot op een afstand van vijftien meter leve de nieuwbouw- kamers! radiografisch kan besturen door middel van een door batterijen gevoed zender tje ter grootte van een sigaret tendoos. Nu bijna zestig jaar geleden trouwden de heer en mevrouw A. G. Scheerder-Hattink en op zondag 6 mei precies hopen zij in de (grote) familiekring hun diamanten trouw te gedenken. Hoewel beiden in Utrecht ge boren zijn, voelen de 86-jarige bruid en de 85-jarige bruide gom zich op en top Haarlem mers. In Haarlem wonen zij dan ook al ruim vijftig jaar, waarvan de laatste zeventien in het huisje nummer 213 aan de Zomervaart. De heer Scheerder die als mand- en rietwerker in het onderhoud van zijn grote ge zin heeft voorzien én zijn vrouw zijn geen onbekenden in Haarlem. Hun zeven kinderen, tien kleinkinderen en twee achterkleinkinderen wonen na melijk allen in de Spaarnestad, zodat de kennissenkring van het echtpaar overstelpend groot is. De huiskamer aan de Zomervaart is daarentegen te klein om er alle familieleden aanstaande zondag te ontvan gen. Het familie-feest zal daar om gevierd worden in het clubgebouw van de speeltuin vereniging „Het Oosterkwar tier". Daar zal 's avonds de diamanten trouw dankbaar herdacht worden. Op 15 mei hoopt het echt paar A. Moolenaar en E. Moo lenaarEngel de dag te her denken dat zij 55 jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. De bruidegom, die nu 79 jaar is, is geboortig uit Heemstede. Hij is jarenlang timmerman geweest tot hij met zijn vrouw een kruideniers-, tabaks- en sigarenwinkel in de Esschil- derstraat begon. Later is de heer Moolenaar ruim zevenentwintig jaar als incasseerder werkzaam ge weest bij de oude Haarlemse (nu Twentse) Bank. Sinds 1936 geniet hij van een rustige oude dag in zijn. woning aan de Voorhelmstraat 55. Het echtpaar heeft vier kin deren, waarvan twee zoons en een dochter getrouwd zijn; een andere ongetrouwde dochter woont bij hen in. Zij allen.en zeker ook nog vele andere be langstellenden zullen op 15 mei het echtpaar Moolenaar Engel komen feliciteren. Er is markt en super-markt. Het laatste begrip is geïmpor teerd uit de Verenigde Sta ten, waar dergelijke „super markets", die voorzien in alles wat men voor een normale menselijke vegetatie nodig heeft, fantastische vormen hebben aangenomen. En nu is er in Haarlem ook een ge opend, namelijk op de plaats van de voormalige zelfbedie ningswinkel Zwetsloot in de Cronjéstraat. De omvang is na tuurlijk veel bescheidener dan die van de Amerikaanse voor beelden maar het principe is hetzelfde: men kan het zo gek niet bedenken of het is er. Dat betekent dat de zelfbedienings winkel, die ruim twee keer zo groot is geworden, moest wor den uitgebreid met een af deling brood, een afdeling groenten en fruit en een sla gerij. De Bloemendaalse Reddingbrigade heeft haar jaarlijkse algemene ledenvergadering gehouden op woensdag 2 mei in hotel Roo- zendaal. Na goedkeuring van de notulen van de najaarsvergadering 1955 volgde de ballotage van enige nieuwe leden en wer den de periodiek aftredende bestuursleden J. G. de Vries (voorzitter) en C. Eenhoorn (brigade-arts) bij acclamatie herkozen. Wegens drukke werkzaamheden had de heer H. Tollenaar zijn functie in de Tech nische Commissie ter beschikking gesteld; in de ontstane vacature werd voorzien door de verkiezing van mej. K. G. Bakker. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester gaven blijk van de vooruit gang die de BRB maakt. Hoewel het bij de penningmeester voornamelijk mocht blij ken in het gestegen totaalcijfer, doch niet in een stijging van het saldo, aangezien de stijgende behoefte aan materialen, de ge stegen kostprijzen van verbandmiddelen enzovoort, de meerdere inkomsten weg zogen. Om te komen tot een nog betere service aan het pubiek zal een wervingsactie voor donateurs ondernomen worden. Hieruit zullen de financiën moeten komen die on ontbeerlijk zijn voor het uitbreidende werk. Spontane aanmeldingen zullen gaarne in gewacht worden bij het secretariaat, Sterreboslaan 3, Bloemendaal. Het verslag van de Technische Commis sie gewaagde van de steeds toenemende werkzaamheden van de brigade; als gevolg van de winteractiviteiten zijn bijvoorbeeld 57 zwemmers geslaagd voor een der bre vetten of. diploma's van de KNBRD, ter wijl er tevens reeds vijf opgeleid werden voor het KNZB-diploma. Het komende zomerwerk zal heel veel offers van de strandwachtleden vragen; immers de beschikbaarstelling van een tweede voorlopig improvisorisehe post ter hoogte van de doorgang „Parnas- sia" in de Kennemerduinen door het ge meentebestuur eist inzetting van alle be schikbare krachten. Toen de „Willem Ruys" vrijdag feestelijk verwelkomd werd door de harmoniekapel en de drumband van de Lloyd en hiermee de 50e reis van het vlaggeschip was vol bracht, hadden de beide schroef-assen sinds de eerste vaart samen meer dan 620 miljoen omwentelingen gemaakt, ruim 1.600.000 km. was afgelegd en ongeveer 87.400 passagiers werden vervoerd, zodat liet schip 2.975.000 pensiondagen te ver werken kreeg. Een hotel met 150 bedden, iedere dag volgeboekt, zou hiervoor drie kwart eeuw nodig hebben. De veestapel, die in deze tijd aan de culinaire aspiraties van passagiers en de 477 bemanningsleden tegemoet moest komen, bestond, naar men verzekerde, uit 3680 koeien, 4120 varkens, 1050 kalveren, 3150 lammeren, 405 wilde zwijnen, 306 reeën, 85.000 kippen en 51.250 piepkuikens. De aan boord opgerookte sigaretten zouden, in de lengte aan elkaar geregen, met 5400 km. bijna de vliegafstand Amsterdam New York beslaan. Gedurende de 50 reizen sneuvelden er aan boord omtrent 92.000 borden, 73.000 koppen en schotels en 124.000 glazen. Op deze 50e thuisreis vervoerde het schip 998 pasagiers, onder wie 272 kinde ren beneden de 12 jaar en 92 reizigers voor tussen trajecten. Negentien artsen bevonden zich aan boord, 10 Nederlandse, 2 Duitse, 2 Oostenrijkse, 2 Indonesische, 2 Engelse en 1 Amerikaan. Groot was de belangstelling in de salon Eerste Klas van de „Willem Ruys" toen daar de inspecteur van de Civiele Dienst, de heer G. J. M. Moussault, afscheid nam, juist op de dag dat hij dertig jaar in dienst van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd was. Van vele zijden is hem lof toege zwaaid. Hem werd mededeling gedaan van zijn benoeming tot officier in de orde van Oranje Nassau en vele geschenken bewezen mede hoe men hem heeft gewaardeerd. De bus van de NZH, die gisteren om 6.45 uur bij de rotonde aan het einde van de Lange Nieuwstraat voor een fietser uit moest wijken, omdat deze de rotonde aan de verkeerde kant passeerde, was niet meer te houden en huppelde vrolijk het plant soen in, daarbij tegels beschadigend en het plantsoen doorploegend. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor, maar de domme fietser heeft het hazenpad ge kozen. (Verkort weergegeven) Jungschlager. Gaarne zou ik naar aanleiding van de ingezonden brief van de heer G. A. Breijer het volgende willen op merken: Hetgeen genoemde briefschrijver betitelt als „Jungschlager-gesol" is in feite niets anders dan een gesymboliseerde uiting van medeleven voor mede-landge noten die in Indonesië verblijven. Deze Ne derlanders, waarvan er 30 in gevangenis sen verblijven, kregen de klappen al reeds vanaf de tijd dat de souvereiniteit van Indonesië een feit was geworden. Om nu te verhinderen dat deze mensen, waar van er 30 op een „veroordeling" wachten, de duimschroeven nog vaster aankrijgen, is het de plicht van ieder Nederlander, het leed van deze mensen wereldkundig te ma ken zo niet in woorden dan wel in een symbolische uiting met Jungschlager als voorbeeld. Dat een Deense krant Jungschlager een nationale held heeft genoemd komt zui ver voort uit het feit, dat Junschglager tot het einde gevochten heeft voor de naam „Nederlander", mede de door schitterende steun van mevrouw Bouman, die nu door gaat het recht van andere Nederlanders te verdedigen, waarvoor wij alleen grote be wondering kunnen hebben, de omstandig heden in aanmerking genomen. J.H-

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9