Driemanschap zal iets van de NAVO trachten te redden Wliiston Eindeloze verkeersstromen kropen twee dagen lang door Bollenstreek Agenda voor Haarlem Praalwagens van twee en drie segmenten in bloemencorso KING SIZE \i b-e-t-e-r-e „Steengoed Opstoppingen bij trefpunt van files naar de bollen en naar het strand Niets concreets bereikt ter conferentie Amerikaanse H-bom explosie uitgesteld MAANDAG 7 MEI 1956 [6 HOE WARM HET WAS EN HOE VOL Zondagse bezoekcijfers Keukenhof: 50.000 Linnaeushof: 21.000 Lagere winst bij de AKU Bos- en heide-branden Lt.-generaal Baretta terug uit Zuid-Slavië Auto-ongeluk bij Diever; jongeman gedood Onderwijsmoeilijkheden in Zuid-Afrika opgelost Koppensnellers weer actief op Nieuw Guinea Journalisten kregen kijkje achter de schermen de Agent doodgereden tijdens uitoefening van zijn functie Kerkelijk Nieuws Zelden is het in de bollenstreek zo druk geweest als in het afgelopen weekeind. Een klein leger van de rijkspolitie, uitgerust met mobiele telefoon installaties heeft niet alleen zaterdag, tijdens het bloemencorso, maar ook de ganse zonnige zondag de han den vol gehad om de grote verkeersstroom in goede banen te houden. Aanzienlijke opstoppingen zijn vrijwel niet voorgeko men. Honderdduizenden in een gestadige stroom van autobussen, personen-auto's, motorfietsen, bromfietsen en fietsen bewo gen zich langs de traditionele routes der bollentochten en konden thans te Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Warmond, Noord wij kerh out en Noordwijk volop genieten van de fantastische kleuren, waarmede de velden getooid zijn. Voorts kon men de ten toongestelde corsowagens, de bloemmozaï- ken en de versieringen bewonderen. De Keukenhof te Lisse is altijd een goede graadmeter voor de drukte. Welnu, on danks de aandacht die het corso zaterdag toestroomde, kwamen toch nog bijna 25.000 bezoekers door de brede toegangspoorten van dit prachtige 28 hectare grote park. De zondag gaf een recordbezoek te zien: ruim 50.000. Zeer omvangrijk was het bezoek uit Duitsland. Van de ruim 250 autobussen met Keukenhof bezoekers waren er meer dan 100 uit Duitsland met enige tientallen uit Frankrijk en België. Het aantal Duitse, Franse, Belgische, Amerikaanse en Engelse personenauto's op de parkeervelden was zeer aanzienlijk en wordt op ruim 20 per cent geschat. Extra treinen uit Essen en Keulen voerden ruim 1000 bezoekers aan. Naar wij bij de Linnaeushof vernamen werd deze zaterdag door 11.000 en zondag door 21.000 mensen bezocht. Het aantal vreemdelingen daaronder bedroeg meer dan dertig percent. Heemsteedse politie had zware taak In Heemstede is zondag het gehele poli tiekorps in actie gekomen om de verkeers stroom zoveel mogelijk in bedwang te hou den. Was de zaterdag wat de drukte be treft beneden de verwachting gebleven, gis teren ontmoetten in Heemstede twee grote stoeten uitgaanders elkaar: die naar de bol lenstreek en die naar het strand. Op het uur van de terugkeer vergde dat samen treffen vooral op het kruispunt van Heren weg en Zandvoortselaan veel beleid van de verkeersregelaars en veel geduld van de weggebruikers. Zowel de Zandvoortselaan als de Herenweg vormden een aaneengeslo ten file auto's en autobussen, die het wat dnelheid betreft ruimschoots moesten afleg gen tegen de fietsers en zeker tegen de brommers. Hoe langzaam men vooruit kwam wordt wel het best bewezen door de rijtijd van de gisteren herrezen zomerlijn van de N.Z.H. tussen Heemstede en Zand- voort. De officiële, in de dienstregeling ver melde tijd bedraagt 26 minuten. Maar tus sen vijf en zes uur eiste de overkomst on geveer het dubbele. De reactie van een Heemsteeds politie-inspecteur daarop was: „Dat valt me nog mee". Zoveel als mogelijk was werd ook veel verkeer afgevoerd bij de Viersprong in Aerdenhout en bij de Leidse- vaart. Het aantal ongelukken bleef beperkt tot zeven, waarvan er slechts twee enig lichamelijk letsel tengevolge hadden. Drukte in Haarlem Alle verloven voor zaterdag en zondag waren ook voor de Haarlemse politie inge trokken. De Haarlemse politie was voor de beide afgelopen dagen volkomen gemo biliseerd van 's morgens tien tot 's avonds negen uur. Het is naar de politie mede deelde nog nooit zo druk in Haarlem ge weest. Zij kreeg met onafgebroken files te maken, die zich vaak van het Houtplein tot de Schipholweg uitstrekten. Toch zag men kans het verkeer steeds weer geleide lijk te spuien zodat er geen opstoppingen van al te lange duur voorkwamen. Zater dag deden zich elf en zondag 4 ongevallen voor, die alle met lichte materiële schade afliepen. Van de extra N.Z.H.-diensten voor het corso werd opmerkelijk minder gebruik ge maakt dan het vorig jaar. Van de zijde der N.Z.H. vernamen wij de indruk dat de be langstelling voor het corso in het algemeen geringer was dan het vorig jaar. Ook de MAANDAG 7 MEI Minerva „Die Fledermaus", 8.15 uur, alle leeft., Palace: „Never too young", 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „My sister Eileen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duivels paard", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Die drei von der Tankstelle". 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The last frontier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Mario nettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Tentoonstel ling werken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samenkomst, spreker Jan van Capelleveen. Zangdienst van 7.30 uur af. Aula HBS-B, Zijlvest: 8.15 uur, Voor de Ver eniging vor Vrije Opvoedkunst spreekt ir. J. van Wettum over „Kunst, wetenschap en moraliteit in de opvoeding". Gebouw Zang en Vriendschap: 8 uur, Genezingsdienst van het geestelijk centrum „De grotere wereld". DINSDAG 8 MEI Minerva: „Canaris, de man die alles wist", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Never too young", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „My sister Eileen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Captain Horatio Hornblo- wer", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Die drei von der Tankstelle", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en de zwarte duivel", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met. oude muziek. Vishal: Mario nettentheater van Feike Boschma, 8.30 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Tentoonstel ling werken vail in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Concertgebouw: 8.15 uur: Derde concert Mozart-Beethovencyclus door het Noorlhollands Philharmonisch Or kest o. 1. v. Toon Verhey. Solist: Zadel Sko- lovsky, piano. Heemsteedse politie had deze indruk. Hierbij dient aangetekend te worden, dat de drukte thans over een groter tijdsverloop verspreid kon worden. Aan het strand In Bloemendaal Na de bollen trok het strand gisteren wel de meeste bezoekers. Nog nooit is het in mei zo druk geweest aan het Bloemendaalse strand als op deze zondag. Duizenden trokken reeds in de vroege ochtenduren naar de zeekant, waar al spoedig de parkeerplaatsen voor auto's en fietsen uitverkocht waren. Bij de auto bussen, die van Haarlem een lijndienst naar Bloemendaal rijden, stonden lange rijen gegadigden te wachten, zodat extra auto bussen ingeschakeld werden. Het was aan het Bloemendaalse strand zondag drie graden warmer dan in Nice. Voor een deel moet de ongekende drukte (de gehele vorige zomer is het niet zo druk aan het strand geweest) worden toege schreven aan de bollenzondag. Alvorens naar huis terug te keren, deden tal van bussen nog „Het Kopje" of het Bloemen daalse strand aan. Op het strand zag het zwart van de mensen en er waren al vele baders. Gelukkig waren er geen waaghal zen bij, zodat verdrinkingsgevallen niet voorkwamen. Het verkeer over de Zeeweg was de ge hele dag enorm, het grote parkeerterrein aan het einde en de fietsenstallingen waren overbelast. Duizenden auto's, waaronder zeer veel Franse, Duitse en Belgische wa gens reden af en aan, maar alles liep, dank zij de uitmuntende regeling door de ver keerspolitie zeer vlot. Zij heeft het verkeer goed kunnen op vangen en behoudens enkele niet noemens waardige aanrijdingen liep alles goed af. "COCCOOC>X)OCCOCOC<»C<XXX>X>CX>DODCCCCODCOOCOCOCOCCOCCOCOOr ccccco^DDCcoc<:orocco;oocccocccocccccccc<x>ccccco^^cc-cc>coc Ter hoogte van de Erebegraafplaats, ten westen daarvan, brak weer een begin van duinbrand uit, waarschijnlijk opnieuw ver oorzaakt door het achteloos weggooien van een brandende sigaret. In de Kennemerduinen kwamen zondag 6500 bezoekers en de tentoonstelling van Bloemendaalse kunstenaars in de kleed kamers van het Openluchttheater trok driehonderd bezoekers, hetgeen wel een bewijs is, dat wordt. dit initiatief gewaardeerd .en in Zandvoort Zondag was een dag, waarop Zandvoort werkelijk volop zomerse allure verkreeg. Zandvoort sprong van winterse kou plot seling in zomerse warmte, zó snel, als nog maar zelden of nooit in de badplaats werd meegemaakt. Het bleek des morgens vroeg ondanks de concurrentie van de bollen, reeds zeer druk te worden en daarom nam de verkeerspolitie reeds vroeg maatregelen. Een bijna onafgebroken rij van auto's, mo toren, bromfietsen en bussen trok in de loop van de dag de badplaats binnen, zodat rijwielstallingen en parkeerplaatsen al spoedig handen vol werk kregen om alle binnenkomende voertuigen een plaatsje te verzekeren. Bij Bentveld, op verschillende drukke kruisingen op de Zandvoortselaan, aan de kop van de Kerkstraat en op vele andere punten kwam de verkeerspolitie in actie en hoewel men in het dorp het verkeer over het algemeen vrij goed gaande wist te hou den, kon toch niet worden voorkomen, dat een aaneengesloten file van motorrijtuigen meerdere malen op de Zandvoortselaan geruime tijd stil stond, omdat óf gesloten spoorbomen bij het station Heemstede- Aerdenhout, óf het van de bollenvelden komende verkeer op de kruising Heren- weg-Zandvoortselaan, de verkeersstroom danig ophield. Reeds om 11 uur waren tram en trein naar de badplaats afgestampt vol en wer den verschillende extra diensten ingelast. Ook hotels en pensions profiteerden in volle mate van dit onverwachte buiten kansje. want groot was eveneens het aantal vreemdelingen, dat Zandvoort voor één of meerdere dagen bezocht. Onder hen waren het opnieuw de Duitsers die in grote drom men per auto of autobus arriveerden en na hen werden ook vele Belgen, Fransen en Amerikanen opgemerkt. Andere trekpleisters Ook aan het Scheveningse strand is weer volop pootje gebaad en in de zon gebraad. De terrassen op de boulevard zaten vol, evenals de etablissementen beneden op het strand. Trams en bussen hebben de drukte van het strandbezoek op -sommige momen ten nauwelijks kunnen verwerken. Ruim 22.000 mensen bezochten de Arn hemse bloemententoonstelling Sonsbeek- flora. Ook de andere bezienswaardigheden zoals het openluchtmuseum hadden zeer veel bezoekers, in totaal 1400 met zeer veel buitenlanders, onder meer Duitsers, Fran sen, Engelsen en Amerikanen. Dit was ook het geval op de Hoge Veluwe waar het Kröller Müller-museum druk bezocht werd. De bloeiende boomgaarden in Zuid-Lim burg hebben bij het mooie weer van zondag enorm veel belangstelling getrokken. Op enkele plaatsen ontstonden zelfs verkeers opstoppingen. Onder de toeristen bevonden zich veel Duitsers en Belgen. Het resultaat van de A.K.U. Is overeen komstig de verwachting bij dat van 1954 achtergebleven. De winstmarges zijn voor een aantal produkten verminderd en deze invloed kon slechts ten dele door een ver groting van de omgezette hoeveelheid wor den gecompenseerd. De gemiddelde op brengsten lagen voor enkele van de belang rijkste artikelen beneden die van 1954. Samenvatting van de winst- en verlies rekening (in miljoenen guldens): omzet 209,7 (in 1954 192,1), kosten 175,7 (155,0). resultaat van de bedrijven 34,0 (37,1), divi denden en interest van deelnemingen 11,6 (10.8), diverse baten en lasten 6,2 (15,9), to taal 51,8 (63,8), aftrek belastingen 19,4 (on veranderd), nettowinst 32,4 (44,4). Onder de diverse baten en lasten van beide jaren komen enige grote posten voor met een incidenteel karakter. Indien men deze bijzondere posten buiten beschouwing laat, bedraagt de nettowinst over 1954 f30 miljoen en die over 1955 f29 miljoen. Op zaterdag en zondag zijn weer grote stukken hos en heide door brand verwoest. Bij een brand, namelijk te Apeldoorn, is gebleken dat hij was aangestoken. De da der is een zestienjarige jongeman, die een vuurtje had willen stoken, dat hij echter niet kon beheersen. Anderhalve bunder op slag en een aanplant van dennen gingen verloren. Te Lunteren is vijf hectare bos en heide door brand verwoest; in zuidoost Drente hebben over een oppervlakte van 13 tot 15 hectare veenbranden gewoed; bij Ruinen is vier hectare natuurschoon verloren ge gaan. De brandweer bedwong het vuur op een afstand van vijf meter van een twintig tal bungalows. De chef van de luchtmachtstaf luitenant- generaal A. Baretta is van een vijfdaags bezoek aan Zuid-Slavië in Nederland te ruggekeerd. In een gesprek met de pers op het vlieg veld Valkenburg verklaarde de generaal, dat het hier een tegenbezoek betrof voor het bezoek, dat leden vah de Zuid-Slavi sche luchtstrijdkrachten indertijd aan Ne derland hebben gebracht. Generaal Baretta heeft de installaties van de Zuid-Slavische luchtmacht bezichtigd en daarbij kunnen constateren, dat deze op intensieve wijze wordt opgebouwd met in hoofdzaak Ame rikaanse toestellen. De Zuidslaven vervaar digen evenwel ook zelf vliegtuigen en be schikken zelfs over het prototype van een zelf ontworpen straaljager. In de afgelopen nacht om ongeveer drie uur is even ten zuiden van Wittelterbrug (gemeente Diever) op de rijksweg Assen- Meppel een personenauto, na eerst een stilstaande vrachtwagen te hebben geraakt, tegen de bomen gereden. In de wagen zaten vijf jongelui uit Mep- pel. Een hunner, de 25-jarige zoon van de hotelhouder Kwint uit Meppel werd ge dood. De anderen werden allen min of meer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Meppel vervoerd. De verkeerspolitie uit Assen stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het on geval. Van het bloemencorso, waarover onze correspondent in de Bollenstreek reeds in ons blad van zaterdag zijn eerste indruk ken weergaf, hebben weer vele dxüzenden genoten, Van de 35- deelnemende wagens waren er verscheidene lange praalwagens, bestaande uit twee of drie segmenten. Meer dan anders was gebruik gemaakt van bij de gloeiende kleuren en pastel tinten der bolbloemen passende voilestof- fen en soms zelfs van doorschijnende plastics. Aan de costumering der inzitten den was dit jaar bijzonder veel zorg be steed, hoewel de kleuren van vooral de uniformen niet altijd met die van de bloe men harmonieerden. Bij het publiek was de wagen „Lente in het paradijs", gebouwd naar voorbeeld van een scène uit de Amerikaanse comedie „Kismet" favoriet. Het was een romantisch geheel in een luchtige oosterse opbouw met geraffineerd gearrangeerde ornamenten en prachtige kostuums. Ook de vlinderige „In tocht van de lente", de „Lentejubel", de „Muziek", het „Landjuweel" van de ge meente Haarlem, de „Lenteluister" met de zwanen en „De zee" trokken aller bewon dering. De twee narciswagens en „De Tulp" waren, mét een rijdende expositie van ex quise amaryllissoorten, typerende ver tegenwoordigers van de schoonheid, die jaarlijks op de bollenvelden gewonnen wordt. Natuurlijk ontbraken de „Lentefee" en de „Intocht van de lente" niet,waar naast het „Lenteleven" van de gemeen te Hillegom een uitstekende indruk maakte. Veel plezier hadden de toe- Een der praalwagens „De Tulp" trekt door Hillegom. schouwers van de wagen van de ge meente Lisse, „De wijsheid gaat lang zaam", een grote uil, gezeten op een reuzenschildpad, opgebouwd uit hya cinten in gloeiende kleuren. Hillegom had het in het leventeleven gezocht en Haarlem, zoals gezegd, in een land juweel, een vrolijke tafelscène, die aan Cornelis Troost deed denken, gevolgd door een ridder van een beslist droe vige figuur. Het geheel was ontleend aan Pieter Langendijks Don Quichot op de bruiloft van Camacho. Fantasie en mythologie werden ook in dit corso dooreengemengd. De lenteklanken der muziek begeleidden een dierentuin, zo wel als de koningin der zee Amfitrite, de joker van het kaartspel en Orfeus en Eury- dice. Het vrolijke circus reed in dezelfde stoet als Neptunus en de „Postillon d'Amour",de laatste een aller ogen trekken de compositie van voornamelijk witte en diep paarsblauwe hyacinten. „Semiramis in de hangende tuinen van Babylon" was een der laatste wagens in de meer dan een kilo meter lange stoet, die op zijn lange tocht door zes muziekkorpsen afwisselend werd begeleid. De uitslagen van de in Hillegom en Ben- nebroek door de V.V.V. Hillegom georgani seerde mozaïekwedstrijden zijn inmiddels bekend gemaakt. In de groep bedrijven werd eerste A. J. van Engelen te Hillegom; In de groep grote tuinen: J. H. Veldhuyzen van Zanten te Hillegom: in de groep door kinderen gelegde mozaïeken: G. v. Nieuw- poort en W. Wilhelmus te Hillegom. PARIJS (Van een speciale ANP-corrcs- pondent) De Noord-Atlantische Raad heeft zaterdag, op voorstel van de Verenig de Staten een ministerieel driemanschap benoemd dat zal moeten onderzoeken hoe er tussen de landen van de NAVO nauwere samenwerking op politiek, en zo mogelijk ook op economisch gebied, tot stand kan worden gebracht. Dit driemanschap zal bestaan uit de ministers van Buitenlandse Zaken van Canada, Italië en Noorwegen, dus uit de heren Lester Pearson, Gaetano Martino en Halvard Lange. Dit is het enige resultaat van de conferentie der NAVO- ministers. Volgens het voorstel dat minister Foster Dulles vrijdag had ingediend, zal dit drie tal de hoofdsteden van alle verdragslanden bezoeken om met de regering te bespreken op welke wijze de politieke en politiek- economische samenwerking tussen die lan den hechter kan worden gemaakt en welke maatregelen er op dit gebied zouden kun nen worden genomen binnen het kader van de NAVO. Op een ministeriële vergadering van de'"Noord- Atlantische Raad tegen het einde van dit jaar zal dan worden over legd hoe de ideeën, die zich uit het werk van het driemanschap zullen ontwikkelen, kunnen worden verwezenlijkt. De drie ministers zullen in het bijzon der moeten onderzoeken of de regeringen te vinden zijn, voor een systeem van onder ling overleg van zodanige aard dat geen enkele regering zou overgaan tot het doen van belangrijke stappen op politiek of eco nomisch terrein, waaraan internationale aspecten zijn verbonden, zonder daarover eerst met de andere verdragslanden van gedachten te hebben gewisseld. Dit is een denkbeeld dat door enige ministers, waar onder minister Beyen, naar voren is ge bracht en dat in de raad veel weerklank heeft gevonden. Het spreekt vanzelf dat die weerklank in het bijzonder merkbaar was onder de ministers van de kleinere landen, daar een dergelijk systeem voqr de grote landen natuurlijk meer moeilijkheden zou opleveren. In het slotcommuniqué van de Zaterdag geëindigde conferentie wordt geconsta teerd, dat de collectieve verdedigings inspanningen van de Atlantische mogend heden niet vergeefs zijn geweest. Zij heb ben de Sovjet-Unie weerhouden van een aanval in Europa en ertoe bijgedragen, dat de sovjet-regering een politiek van vreed zame samenleving had aanvaard, aldus me nen de ministers. Vastgesteld wordt voorts, dat geen vor deringen zijn gemaakt in de oplossing van Naar aanleiding van de moeilijkheden, die onlangs voor Nederlandse ouders zijn gerezen met betrekking tot de Transvaalse onderwijsordonnantie, die bepaalt dat het kind in de lagere school onderwijs moet krijgen in de huistaal, heeft dr. Nicol, ad ministrateur van Kaapstad, een advies ge geven. In een onderhoud adviseerde hij de Nederlandse ouders in Zuid-Afrika, die hun kinderen naar Engelse scholen willen sturen, deze kinderen eerst Engels te laten leren, waarna ze het onderwijs op Engelse scholen mogen volgen. Ik wens te verklaren, zo deelde dr. Nicol mee, dat wanneer de Nederlandse ouders in Zuid-Afrika zich werkelijk de moeite willen getroosten om hun kinderen voor de schoolplichtige leeftijd slechts zes. maanden Engels te leren, zij zonder be zwaar hun kinderen naar een Engelse school kunnen sturen. Zelfs wanneer dit gebeurt in gevallen, waarbij reeds is beslist dat het kind een Afrikaans-talige school zal bezoeken, zal het uitvoerend onderwijs comité gaarne de reeds genomen beslis sing herzien. Uit Nederlands Nieuw Guinea wordt be richt, dat bewoners van het dorp Ajam, gelegen in het Asmatgebied (residentie zuid-Nieuw Guinea) een sneltocht hebben gehouden, waarbij negenentwintig bezoe kers uit het naburige dorp Jipaj werden vermoord. Het bestuur heeft maatregelen getroffen om eventuele represailles te voorkomen. De daders worden opgespoord en een onderzoek is gaande naar de oor zaak van deze gebeurtenis. Bekend is, dat de dorpen Ajam en Japaj tradiotionele vij anden zijn. zekere belangrijke Europese kwesties, waaronder de hereniging van Duitsland in vrijheid. De Westelijke landen kunnen, al dus het communiqué, hun waakzaamheid niet verminderen voordat deze kwesties zijn opgelost en voordat een ontwapenings plan, dat de nodige waarborgen aan allen verschaft en een doeltreffend controle stelsel, ten uitvoer zijn gebracht. Daar de Sovjet-Russische militaire macht in omvang blijft toenemen, moeten de Atlantische landen voorrang blijven ge ven aan de handhaving van hun eenheid en kracht, aldus het communiqué. De hui dige vooruitzichten schijnen evenwel ruim te te laten voor verdere vreedzame initia tieven van de Atlantische landen, die deze initiatieven met dezelfde kracht als die welke zij ontplooiden bij de opbouw van hun verdedigingsorganisatie, willen voort zetten. „De eerste zeven jaar van samenwerking in de NAVO, zo besluit het communiqué, hebben geleid tot opmerkelijke successen en de banden tussen de NAVO-landen ver stevigd. De leden van de NAVO zijn vast besloten óm verenigd'te Blijven en zién d'è toekomst met vertrouwen tegemoet". Atol Eniwetok in de Stille Oceaan (Reu ter) De ontploffing van een waterstof bom die morgen uit een vliegtuig boven de Marshall-eilanden zou worden uitge worpen is wegens ongunstige weersomstan digheden, voorlopig uitgesteld tot donder dag. Het is echter twijfelachtig of ook die datum kan worden gehandhaafd. De Ame rikanen willen een herhaling van het voor gevallene op 1 maart 1954 vermijden, toen door een waterstofbomontploffing opge worpen radio-actieve deeltjes door de wind buiten de aangegeven gevaarzöne werden meegevoerd. De ongelooflijke vernielende werking van een waterstofbom is zondag aan een aantal Amerikaanse journalisten, die de nieuwe proeven bijwonen, getoond aan de hand van oude en nieuwe proeven met een H-bom, die op het aardoppervlak tot ont ploffing wordt gebracht. Twee massieve betonnen bunkers die 7 tot 20 mijl van het centrum der explosie stonden, werden verschoven. Geen van beide hadden zij grote schade, doch zij waren op zware schokken berekend. Met vliegtuigen, boten en auto's werden de journalisten naar de proefterreinen ge bracht. Bij de vlucht boven het atol van Eniwetok zagen zij, dat de eerste H-bom- ontploffing, in november 1952, een krater van anderhalve mijl doorsnede heeft ge slagen. Het gat is ruim 50 meter diep. De krater, die tijdens de proeven van 1954 op Bikini werd geslagen, heeft een doorsnede van ruim drie kilometer en een diepte van zeventig meter. De journalisten zagen voorts de obser vatiebunker voor de grote ontploffing op het eiland Enyu, met een toren voor ca mera's en andere opname-apparatuur. De bunker is van gewapend beton, versterkt met wallen van koraal en zand. In een con trolekamer zullen tien man de explosies van de waterstofbom gadeslaan. Op het kleine eilandje Namu is een kruis van honderd meter lengte neergelegd. De B-52 die de bom zal laten vallen, heeft reeds tal van proefvluchten gemaakt. De bom zal op „meer dan een kilometer" hoogte boven het aardoppervlak ontploffen om de radio activiteit tot een minimum te beperken. De controlekamer is twintig mijl van de ont- ploffingshaard verwijderd. De ontsteking van een omlaaggeworpen bom geschiedt automatisch. Op het ogenblik dat de bom het toestel verlaat, wordt een signaal naar Enyu gegeven, dat de camera's en andere apparatuur in werking stelt. De chef van de controlekamer dr. Feit is als 23-jarige getuige geweest van de eerste atoomont ploffing in Nieuw Mexico in 1945. Sedert dien heeft hij zoveel bommen laten ont ploffen dat hij de tel kwijt is. Op de vraag wat hij voelde of dacht toen hij in het ver leden de elektrische stroom inschakelde, die een grote bom tot ontploffing bracht, zei dr. Feit, „helemaal niets. Ik heb geen hoge filosofische gedachten". ADVERTENTIE Ni w 1 Méér rookgenot door V de „filterende" Whiston-Iengte M r t t Zondagmiddag om halfdode is tijdens een gecompliceerd ongeval op de rijksweg 12, dóe voert van Utrecht naar Arnhem, op de grens van de gemeente Bunnik, de hoofd agent Willem Blok uit Utrecht, slachtoffer geworden van zijn plicht. Hijwerd door een auto aangereden en kwam om het leven. Het slachtoffer was 32 jaar en laat een vrouw en twee kinderen achter. Op de rijksweg 12 was eerder op de mid dag een ongeval gebeurd, waarbij een auto, die uit de richting Arnhem kwam, in de berm slipte en daarna in de sloot langs de weg gleed. De geneeskundige dienst, ijlings gewaarschuwd, kwam met twee wagens, die echter geen dienst behoefden te doen. Zij werden neergezet in de parkeerhaven tegenover de plaats van het ongeval. De hoofdagent W. Blok en zijn collega Baars uit Utrecht, samen met hun collega Rol uit Bunnik, maten het ongeval op. Agent Blok ging aan de overkant de mannen van de ziekenauto's waarschuwen dat zij konden weggaan. Toen een der ziekenauto's lang zaam uit de parkeerhaven de weg opzwenk te, naderde uit de richting Utrecht een per sonenauto, bestuurd door de 35-jarige C. H. M., scheepsbouwer te Rotterdam. Deze reed volgens politiedeskundigen tussen de 100 a 120 kilometer per uur. Honderd meter van de plaats des onhei'ls was een glooiing in de weg, een heuvelrug, die de naderende chauffeur geen volledig zicht toestond. Hij schoot over de top heen, zag de ziekenauto een zwenking maken en haalde uit naar links. De stuurinrichting van de auto, voor zien van een stuurbekrachtiging, maakte echter niet een soepel draaien mogelijk loen het, misschien, nodig was. Er was geen sturen meer aan de toeschietende personen auto. Hij reed recht op de agent Blok in. Het slachtoffer werd op de motorkap geno men, omhoog geslingerd en kwam met een boog over de aan de overzijde geparkeerd str nde auto's op de grond. Zwaargewond overleed het slachtoffer tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De agenten Baars en Rol konden zich door een sprong op het laatste ogenblik redden. Opperwachtmees ter Rol werd aan een arm gewond doordat personenauto met een grote draai tegen de geparkeerde auto's tot stilstand kwam. Ned. Herv. kerk Beroepen te Franeker (toez.) H. Giete- ma te Britsum. Geref. kerken Tweetal te Utrecht-West (vac. J. Kre- mer) dr. J. C. Gilhuis te Amsterdam-O en G. Meynen te Hilversum. Bedankt voor Amsterdam-West (6e pred. pi.) H. Sweepe te Leiderdorp.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 10