Na 3 juni alleen eerste en tweede klasse in de treinen PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR A BRO-SUC Gouverneur Struycken: „Er is geen sprake van een ontslag" Wereldnieuws Nieuw station Sloterdijk De radio geeft dinsdag eelt ió Uet zo J 2 Emigratiecommisaris bezoekt Canada Gemeentelijke bezwaren tegen ontwerp ruimtelijke ordening Jongen uit IJmuiden-Oost sinds 30 april vermist Irene Kapel bestond één jaar Fonds voor Bestrijding kinderverlamming opgericht Vijf mei-rede van minister Mansholt te Wageningen Gouverneur zondag te Willemstad aangekomen Goede wil kan moeilijkheden voorkomen Beurswaarde aandelen met 567 miljoen gestegen Zes personen gewond door vreemde capriolen van auto Ballonopstijging te Rotterdam Nederlandse gezant te Cuba en Haïti overleden NAAM VALLEN MAANDAG 7 MEI 1956 Met ingang van de zomerdienstregeling op zondag 3 juni zullen in alle treinen, slechts twee klassen zijn: de eerste en tweede klasse. De derde klasse is ver vallen. Doordat het wijzigen van de klasse bordjes op en in de treinen enige tijd vraagt, zal niet onmiddellijk na 2 juni de nieuwe tweede klasse overal als zodanig zijn aangegeven. Voor het eerst sinds 1953 wordt op een tweetal baanvakken de elektrische exploi tatie nieuw ingevoerd, namelijk op de lijnen Eindhoven-Venlo en Gouda-Alphen aan de Rijn. Door de elektrificatie van eerstgenoemd baanvak wordt het mogelijk de elektrische treinen Amsterdam, Rotterdam, Breda, Eindhoven naar Venlo door te trekken, waardoor tussen Eindhoven en Venlo een volledige uurdienst gereden zal worden. Voor het baanvak Gouda-Alphen aan de Rijn betekent de elektrificatie alleen een wijziging van de tractievorm. De diesel- elektrische treinen worden vervangen door elektrische treinen. De dienstregeling blijft onveranderd. Nieuw station Amsterdam-Sloterdijk Op 3 juni wordt het station Amsterdam- Sloterdijk in dienst gesteld. Hier zullen stoppen de treinen over Haarlem naar en van Uitgeest (Alkmaar) en de treinen naar en van Zandvoort aan zee, alsmede enkele van de aan de halfuurdienst richting Lei den toegevoegde treinen. Op het baanvak Alkmaar-Hoorn zullen de door een diesellocomotief getrokken treinen verdwijnen en vervangen worden door gestroomlijnde dieselelektrische trein stellen („Blauwe Engel"). Met deze treinen zal een uurdienst wor- De Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. B. W. Haveman, die een bezoek aan Canada brengt, heeft in Van couver op een persconferentie verklaard dat het aantal Nederlandse emigranten naar Canada tot 20.000 per jaar zou stijgen als zij in staat worden gesteld, boerderijen te kopen. Het aantal zou drie maal zo groot zijn als het huidige jaarlijkse aantal van 7000. Mr. Haveman is in Canada om naar mo gelijkheden te zoeken, het aantal Neder landse emigranten naar Canada te ver groten. Hij zei, dat de bevolking van Ne derland met 100.000 zielen per jaar toe neemt en dat er dus vele Nederlanders naar Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- Afrika zullen moeten gaan. Australië is op het ogenblik favoriet: ieder jaar trekt dit land ongeveer 15.000 Nederlandse emigran ten aan. Ter bevordering van de emigratie naar Canada is de Nederlandse regering voor nemens de leningen te garanderen die Ca nadese banken aan Nederlandse emigran ten aanbieden, opdat zij boerderijen kun nen kopen. Mr. Haveman zeide tenslotte, dat de Nederlanders meer mogelijkheden vinden in Canada dan in de Verenigde Staten, vooral omdat zowel Canada als Nederland op de landbouw zijn gespecialiseerd. ADVERTENTIE Gabardine Reqeniassen Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15458 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.30 Plechtige Bisschopswijding. 12.30 Land en tuinibouwmededelingen12.33 Instrumen taal Octet. 12.50 Tulpenrally. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Ballroomorkest. 13.45 Platen. 13.50 Gevarieerd programma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Symfonie-orkest. 15.50 Platen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40' Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Nieuw Guinea's rijkdom aan vissen. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Pianorecital. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Concertgebouworkest. 21.45 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.05 Orgelcon cert. 22.25 Strijkkwartet. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Reportage internationale tulpenrally. 8.25 Platen. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de huisvrouw. 9.15 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muziek. 11.30 Pianorecital. 12.00 Man doline-ensemble. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.35 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole Orkest. 13.55 Beurs berichten. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Sopraan en piano. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, causerie. 17.30 Jazzmu ziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Hoe moet ik examen doen?, causerie. 18.40 Dans muziek. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Concertgebouworkest. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 22.00 De antwoordman. 22.15 Dansmuziek. 22.30 Platen. 22.55 Ik geloof. datcauserie. 23.00 Nieuws en koersen. 23.15 New York calling. 23.20 Augua azuca- rillos y aguardiente, zarzuela, 23.5024.00 ReDortage van de internationale tulpenrally. TELEVISIE (K.R.O., N.T.S.) 9.30 Reportage plechtige bisschopswijding Z. Hoogwaardige Excellentie Mgr. Martinus Jansen, Bisschop van Rotterdam. 20.0020.15 Journaal en weerbericht. 20.1522.05 Film programma. BRUSSEL, 32M. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Filmmuziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Land- bouwkroniek. 13.15 Kamerorkest. 13.45 Operettemuziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Pla ten. 16.02 Orgel. 16.30 Koorzang. 17.00 Nieuws. 17.10 Sopraan en piano. 17.45 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndi cale kroniek. 20.00 Orkestconcert. 20.30 In ternationale uitzending van het Rode Kruis. 21.00 Radiokroniek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 22.50 Clavemibelrecital. 22.55 —23.00 Nieuws. den gereden met een enkele toegevoegde trein op de spitsuren. Duits grensverkeer Het verkeer met het Ruhrgebied en Noord-Rijnland pleegt in het zomerseizoen en tijdens de feestdagen toe te nemen waar door de grote internationale D-treinen naar Zwitserland, Italië, en Oostenrijk overbelast raken. Ter ontlasting van deze treinen is nu in overleg met de Duitse spoorwegen een drietal snelle verbindingen via Emmerich met Keulen en het Ruhrgebied gemaakt. In de richting Duitsland worden de reizi gers in deze treinen, die te Arnhem met binnenlandse treinen zijn aangekomen, ge durende de rit Arnhem-Zevenaar door douane en marechaussee gecontroleerd, zo dat te Arnhem een vlugge aansluiting van 9 minuten geboden kan worden. In omge keerde richting is de overstaptijd te Arn hem 20 minuten. De vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft een adres gericht tot de leden der Tweede Kamer over de ontwerpen van wet op de ruimtelijke ordening en woning wet. De vereniging merkt op, dat het blijkens het ontwerp in de bedoeling ligt ten aan zien van de planologische activiteit van de hogere organen (het rijk en de provincies) een lijn te volgen, welke afwijkt niet alleen van de gedachten, die in het rapport van de commissie Van den Bergh zijn neer gelegd, doch ook voorzover het althans de provinciale maatregelen betreft van de praktijk, die zich sinds 1945 ontwikkeld heeft. Het belangrijkste gemeentelijke be lang acht men wel, dat de gemeente besturen tijdig worden ingeschakeld, opdat een werkelijke coördinatie van alle be langen verzekerd is. Men achtte met be trekking tot dit punt aanvulling van het ontwerp van wet gewenst. In de tweede plaats vraagt de vereni ging, dat de nieuwe regeling ten aanzien van een aanzienlijke vereenvoudiging van de bestaande streekplanprocedure in ieder geval zal inhouden de mogelijkheid om tegen het ontwerp-streekplannen voor de vaststelling bezwaren kenbaar te maken. In de derde plaats vraagt de vereniging zich af, of door de invoering van nieuwe func tionarissen, (de hoofd-inspecteur en de in specteur van de ruimtelijke ordening) niet een doublure in de planologische organisa tie zal worden geschapen, waarvan in het bijzonder de lagere organen de bezwaren zullen ondervinden. Tenslotte wordt opgemerkt, dat men van de zijde van de gemeenten het weinig aantrekkelijk acht, indien naast de pro vinciale planologische organen, waarmede geregeld contact moet worden onderhouden, tevens rijksinspecteurs staan, die zich rechtstreeks met het planologische beleid zowel van de provincie als van de ge meente kunnen inlaten. Hiervan wordt een vertragende en ook wel verwarrende werking gevreesd. De commissaris van politie der gemeen te Velsen te IJmuiden-Oost verzoekt na mens de ouders de opsporing van de 14- jarige William Carl Aberle, wonende te IJmuiden. Hij wordt „Carl" genoemd. Op 30 april 1956 verliet hij de ouderlijke wo ning voorgevende naar Rotterdam te gaan. Hij is sindsdien spoorloos verdwenen. Hij heeft belangstelling voor de scheepvaart. De jongen lijdt aan een nierziekte, zodat gevaar voor zijn gezondheid wordt ge vreesd. Signalement: lang 1.68 m., donkerbruin haar, bruine ogen, grijze lange broek, beige sportcolbert, bruine stropdas. Telefonisch bericht wordt ingewacht aan het hoofdbe- reau van politie te IJmuiden-Oost onder nummer 0 2550 6444. Gerepatrieerden geven doopvont Het was zondag precies één jaar geleden dat de Irene Kapel nabij het Kunenplein in gebruik genomen werd. Tijdens de dienst die de Ned. Herv. pre dikant, ds. F. C. Willekes, zondagmorgen leidde is dit feit gevierd. Deze Kapel, die in wijk I der Ned. Herv. gemeente staat, werd druk bezocht door de aldaar woonachtige gerepatrieerden. Namens deze bevolkings groep heeft mevrouw Contze een doopvont aangeboden en er op gewezen dat dit doop vont een tastbaar bewijs van dank is voor datgene wat de Herv. gemeente voor de gerepatrieerden heeft gedaan. Met dit doopvont zullen niet alleen de kinderen maar ook de ouderen gedoopt kunnen wor den. Ds. F. C. Willekes heeft het geschenk in dankbaarheid aanvaard. Men wil nu proberen een avondmaalstel bijeen te brengen. Er is reeds een gift van 100 voor ontvangen. ADVERTENTIE Wieinv! Effectief l Snel-ir erkend Drie geneesmiddelen ln de juiste verhouding verenigd, doen maagaandoeningen, nerveuze maagstoornissen e.d. snel verdwijnen. Doos ii 48 tabletten f 2.40. Handige stripverpakking voor een dagdosis. halpen tntll Het Nationaal Fonds voor Bestrijding van de Kinderverlamming, dat in oprich ting was, is dezer dagen door de directeur- generaal van de Volksgezondheid prof. dr. P. Muntendam officieel geconstitueerd. In de stichtingsraad van het fonds hebben zitting vertegenwoordigers van vereni gingen en instellingen, die op het gebied van de volksgezondheid werkzaam zijn, alsmede van de werkgevers- en werkne mersorganisaties. In zijn eerste vergadering besloot de stichtingsraad tot het instellen van een geneeskundig adviescollege, dat tot taak krijgt te adviseren over de besteding van de gelden. Reeds werd besloten tot het doen van een eerste uitgave, namelijk ter ondersteuning van het onderzoek van de immuniteit tegen de kinderverlamming. Op gironummer 969 van het Kinderver lammingsfonds te 's Gravenhage zijn on middellijk na het bekend worden van de plannen tot oprichting van het fonds spon taan vele kleinere en grote bedragen ge stort. De drie werknemersvakcentrales hebben toegezegd eerstdaags een belang rijke gift aan het fonds te zullen over maken. „De toekomst vraagt bezinning op ieders taak in Europa" De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft zaterdagavond te Wageningen voor hotel „De Wereld" een korte rede uitge sproken na de aankomst van het bevrij dingsvuur, dat door motorrijders uit Nij megen was gehaald. Dit vuur, aldus de minister, is het sym bool van onze vrijheid en ons bezinnend op onze. vrijheid, gedenken wij met grote dankbaarheid niet alleen de offers die Nederlanders in de verzetsbeweging en buiten bezet gebied hebben gebracht, maar ook hetgeen al die volken, die ons van 1939 tot 1945 hebben gesteund, hebben ge daan voor het behoud van de democratie en voor de eerbiediging van de menselijke persoonlijkheid in deze wereld. De minister noemde het door de Koningin in Amster dam onthulde Nationale Monument een symbool van de herrijzenis van een vrij volk en van menselijke solidariteit. Zich in het bijzonder richtend tot de jongeren, die slechts een vage herinnering hebben aan de bezetting of daarvan alleen iets uit ver halen hebben vernomen, citeerde hij enige regels uit het gedicht „De Achttien Doden" van Jan Campert. Met de in 1945 herkregen vrijheid waren we er echter nog niet, vervolgde minister Mansholt. Die vrijheid kan pas zinvol wor den als de mens gelegenheid krijgt zich te ontplooien. Door hulp van anderen (Mar shall hulp) heeft de mens in Nederland geleerd te beseffen, wat internationale soli dariteit betekenen kan. De Nederlandse vlag wappert hier voor „De Wereld" tussen de vlaggen van de bevriende volken als symbool van de verbondenheid van Europa met de wereld. Er ligt nog een grote taak voor ons. De vrijheid moet blijvend worden verdedigd willen we die vrijheid zinvol maken. Koningin Juliana heeft al gewezen op onze gemeenschappelijke verantwoordelijk heid. De welvaart van thans vindt men niet overal, zelfs niet overal in Europa, en zeker niet overal in Azië, Afrika en Zuid-Ameri- ka. Het is onze taak iets van onze welvaart af te staan ten behoeve van die andere volken. Zo heeft onze Koningin dat bedoeld en dat betekent: pioniers te durven zijn, aldus de bewindsman. DE GOUVERNEUR VAN de Nederlandse Antillen, mr. A. A. M. Struycken, is zondag per vliegtuig uit Nederland te Willemstad op Curacao aangekomen. Hy werd op het vliegveld verwelkomd door zijn plaatsvervanger, mr. Van der Valk, de minister van Justitie, mr. S. W. van der Meer, de gezaghebber van Curacao, Gorsira, en de voorzitter der adviesraad A. Correa. In antwoord op vragen van aanwezige journalisten verwees de gouverneur naar de verklaring die hij zaterdag bij zjjn vertrek van Schiphol had afgelegd, waar hij onder andere had meegedeeld dat er geen enkele reden is om aan te nemen dat hij ontslag zal vragen voor de beëindiging van zjjn ambtstermyn. Deze aangelegenheid is, ook in principe, by het overleg in Den Haag niet ter sprake geweest. Ook de in de pers verkondigde mening, dat de gouverneur een tegenstander zou zijn van Venezolaanse investeringen in de Nederlandse Anjillen, verwierp mr. Struycken; elk element dat de welvaart van de Antillen kan verhogen, is my welkom, en een dier elementen is een goede ver houding tot Venezuela, aldus de gouverneur. Ten aanzien van de beoordelingsfactoren voor wat betreft voorstellen van de lands regering stelde mr. Struycken, dat de gou verneur zich alleen dient af te vragen, of bij zulk een voorstel de fundamentele grondslagen van de democratische rechts staat in het geding zijn. Overigens dit in antwoord op een andere vraag ziet mr. Struycken de verhouding gouverneur landsregering analoog (doch niet identiek) als tussen de Koningin en de regering in Nederland. Is er verschil van mening, dan moet men trachten, in onderling beraad tot overeenstemming te komen, waarbij enerzijds de gouverneur zich niet moet in laten met zaken van geringere importan tie al kan hij zich indenken, dat ook daaraan belangrijke staatkundige conse quenties kunnen zijn verbonden, anderzijds dient rekening te worden gehouden met redelijke bezwaren van de gouverneur. Bestaat er wederzijds goede wil dan ge looft mr. Struycken niet, dat er zich moei lijkheden behoeven voor te doen. In het algemeen aldus mr. Struycken Uit een berekening van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat de beurswaarde van alle gewone aandelen ter beurse van Amsterdam in april met f 567 miljoen gestegen is tot f 17.321 mil joen. De nominale waarde vermeerderde met 9 miljoen tot f 4575 miljoen. Deze stijging is vrijwel uitsluitend het gevolg van de hausse-stemming voor de internationale concerns. Nominaal bleven deze onveranderd met f 2.078 miljoen, doch reëel kwamen zij van f 11.523 miljoen op f 12.079 miljoen. De lokale industrieën stegep reëel met f 18 miljoen tot f 2358 miljoen. De scheepvaart met f 10 miljoen, tot f 702 miljoen, de banken' vei-minderden met f 13 miljoen tot f 759 miljoen en di verse aandelen stegen wederom met f 12 miljoen tot f 396 miljoen. In de nominale waarde van deze groepen bleven de ver- anderi,ngep beperkt. De cultuuraandelen daalden in koers waarde met f 22 miljoen tot f 308 miljoen. De diverse Indonesische aandelen stegen met f 6 miljoen tot f 719 miljoen. Ook hier bleven de veranderingen in de nominale waarde van ondergeschikt belang. De ge middelde koers van alle gewone aandelen kwam in april van 369 op 381. Zes personen zijn zondagochtend ge wond geraakt, toen een autobestuurder op de Aalsmeerweg te Amsterdam, zoals de politie het uitdrukt „alles deed wat hij niet mocht doen". De bestuurder, een 42- jarige Amsterdammer, was met zijn auto aan het manoeuvreren en reed daarbij eerst het trottoir aan de ene zijde van de straat op, stak vervolgens dwars de rijweg over en reed toen het trottoir aan de an dere kant op, zes voorbijgangers, deels op de fiets en deels te voet waren zo verrast door deze vreemde manoeuvde, dat zij de auto niet meer konden ontwijken. Zij wer den alle naar ziekenhuizen overgebracht. Een van hen, een 63-jarige voetgangster, werd ter verpleging opgengomen. De ande ren konden na behandeling naar huis gaan. Ongeveer vier kilometer van de Belgi sche grens onder de gemeente Roosendaal is zaterdag omstreeks halfnegen de groot ste waterstofballon van de wereld gedaald, de „Jules Verne", die een inhoud heeft van driekwart miljoen liter. Onder commando van het echtpaar Boesman was de ballon van een terrein aan de Aert van Nesstraat Houdt de vlag van de nationale vrijheid te Rotterdam opgestegen. Deze gebeurte- hoog, aldus besloot de minister zijn toe spraak, want een volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst en bouwt aan de wereld, want de wereld is de toekomst. Dat men zich bezinne op zijn taak in Europa en daarbuiten, dat vraagt de toekomst. nis was een onderdeel van de viering van de bevrijdingsdag. Het comité „Nationale Belangen" in Rotterdam had een tiental prijzen beschikbaar gesteld, die de ballon- vaarders onderweg aan parachutes uit wierpen. 27. „De gewoonte van die Oosterlingen om iemands ledematen te knopen wordt bepaald hinderlijk.'", zei Joris verbolgen. „Je eigen schuld", merkte Panda op. „Als jij niet begonnen was met HUN vaas te ste ehte verzamelen, zouden zij niet hierheen zijn gekomen om de vazen van ons te verza eh te stelen". „Stil jongske", zei verzamelaar van Ekster on geduldig. „I-Iet is nog geen tijd voor onno dige verwijten. Ik wil het stel vazen terug hebben en de vraag is nu: hoe krijg ik ze?" „Zeer juist, ouwe jongen", zei Joris. „Haal me even uit de knoop, dan zullen we eens bespreken, hoe wij dit het best kunnen aanpakken". Zodra hij weer in een nor male houding was teruggebogen, had hij een kort fluisterend gesprekje met de ver zamelaar. „Dus je weet hun huis?", vroeg van Ekster tenslotte. „Zeker, ouwe jon gen", antwoordde Joris. „Ik kan het in het donker vinden". En dat bleekToen de nacht was aangebroken, gingen zij op stap. Panda liep zorgelijk mee. Hij wist wel niet precies, wat zij van plan waren, maar de breekijzers en de touwen, die Joris en van Ekster bij zich hadden, deden hem het ergste vermoeden moet men, als er eens een meningsver schil, of conflict, ontstaat, niet onmiddellijk doen of de wereld vergaat. Dat zich me ningsverschillen voordoen is een logische consequentie van het stelsel der staatkun dige verhoudingen, zoals deze thans in de Antillen liggen. Het nieuwe staatkundige bestel is nog jong, wij kennen de grenzen der onderlinge bevoegdheden nog niet pre cies en men dient naar redelijke grenzen te zoeken. Daarom heeft mr. Struycken nooit anders verwacht dan dat de moge lijkheid van verschil van inzicht aanwezig was. Op een verwijzing naar de rustiger toe stand in Suriname voor wat betreft de verhouding tussen de gouverneur en de landsregering daar, antwoordde de gouver neur, dat hij dit mede een uitvloeisel acht van de in Suriname anders gegroeide ver houdingen dan in de Nederlandse Antillen. Gouverneur Struycken, bij wiens vertrek zaterdag aanwezig waren de gevolmach tigde minister, de heer W. F. M. Lampe en drs. A. Jonkers namens de minister van Overzeese Rijksdelen ad interim, heeft van zijn verblijf in Nederland mede gebruik gemaakt om met verschillende autoriteiten overleg te plegen over andere rijksaan gelegenheden. Te Havanna is vrijdag na een hartaan val de Nederlandse gezant op Cuba en Haïti, jhr. mr. Gerard Regnier Gerlatius van Swinderen overleden. Het stoffelijk overschot is zaterdag te Havanna ter aarde besteld. Jhr. Van Swinderen, die op 6 augustus 1906 te Groningen werd geboren, werd in januari van dit jaar als gezant op Cuba benoemd als opvolger van jhr. Van Pan- huys. Tevoren was hij twee jaar gezant te Monrovia. Draadomroep wijzigde programma Naar ons wordt meegedeeld heeft de Draadomroep de aanvankelijk geprojec teerde programma's op de nationale her denkingsavond gewijzigd. Op de derde lijn werd nu het Nederlandse programma door gegeven, op de vierde passende muziek. Uiteraard is hiermede de critiek, zoals die in de rubriek „Voor de microfoon" in ons zaterdagavondbijvoegsel „Erbij" is ge uit, komen te vervallen. Deze beschouwing kon om technische redenen slechts geba seerd zijn op het door de Draadomroep in de programmabladen gepubliceerde pro gramma. Het verheugt ons echter zeer, dat de Draadomroep aan het halverwege keren de voorkeur heeft gegeven boven het ten hele dwalen. GEVECHT TUSSEN HOND EN GEIT Zaterdagmiddag heeft een grote herders hond een gevecht geleverd met een geit, die op een terrein achter de Noorderwijkweg stond te grazen. De hond viel de geit verscheidene malen aan en hij bracht het dier diepe wonden toe in de uier. Een veearts heeft later dit lichaamsdeel met een zevental hechsels moeten hechten. De eigenaresse van de hond, die alles in het werk stelde om het gevecht te voorkomen, zal de schade ver goeden. ADVERTENTIE GEDEPONEERD HANDELSMERK College. De Franse professor in de na tuurkunde Gilles Esclangonk is zaterdag tijdens een college geëlektrocuteerd. Zijn studenten waren er getuige van hoe hij bij het demonstreren van Rönt genstralen per ongeluk een voedings- draad aanraakte en overleed. Vuur. Nabij Metz hebben Noordafrikaan- se arbeiders zondag een bos in brand gestoken en, toen de brandweer kwam blussen, deze onder vuur genomen. De brandweerlieden zochten dekking ach ter hun auto's tot politiehulp kwam op dagen. De politie heeft uit nabijgelegen werkkampen vijftig Algerijnen voor identificatie weggeleid, zonder noch tans de daders te vinden. Vriendschap. De kroonprins van Jemen, El Badr, is van plan volgende maand naar Praag te gaan om een verdrag van handel en vriendschap met Tsjeehoslo- wakije te sluiten. De Sovjet-Unie heeft al een soortgelijk verdrag met het woes tijnkoninkrijk. Liefdes detector. Volgens de Sunday Dispatch is de oudste dochter van graaf Attlee, de vroegere Labour premier, bezig een liefdesdetector of „love ma chine" te vervaardigen. Attlee's doch ter, Lady Janet Shipton, is psychologe aan het Burden (neurologisch) instituut. De machine moet wetenschappelijk vaststellen of twee mensen met elkaar kunnen huwen. Heem. Zondag is de eerste steen gelegd van een „Europees dorp" te Aken voor vluchtelingengezinnen. Het initiatief hiertoe is van pater Pire, een Belgische dominicaan. Het „dorp" zal twaalf hui zen tellen voor 24 gezinnen en tezamen een kleine honderd ontheemden. Twee huizen worden gefinancierd door Ne derland. De eerste steen is gelegd door Léon Marchal, secretaris-generaal van de Raad van Europa. Brand. Op Oost-Sumatra staat een olie- opslagplaats die dertienduizend ton 'ruwe olie bevat in brand. Volgens be richten uit Medan ligt de tank in Batu Tangku en is de brand door opstande lingen in dat gebied gesticht. De brand weer schijnt door de onveiligheid van de streek niet in staat te zijn de brand te bereiken. Volgens deskundigen kon de brand nog een week woeden. Critisch. Het Poolse communistische or gaan „Trybuna Ludu" heeft gemeld, dat de tweede Poolse vice-premier Jalcub Berman is afgetreden. Berman is ook afgetreden als lid van het poli tieke bureau van de Poolse communis tische partij. Het aftreden is een gevolg van een critische analyse door het cen trale partijcomité van Bermans activi teit „op gebieden waarover hij geen toezicht had," aldus het bericht. Doeltreffend. De Sovjet-Unie zal het Amerikaanse vaccin-Salk tegen kinder verlamming produceren, omdat „wij er van overtuigd zijn, dat het een doel treffend vaccin is," aldus heeft prof. Michail Tsjoemakkf, hoofd van het Sov jet-instituut voor bestudering van de kinderverlamming, voor radio Moskou verklaard. Canada, Mexico en West- Duitsland behoren tot de landen, die het vaccin-Salk reeds gebruiken. Onlustig. De politie van Seoel heeft zaterdag zevenhonderd mensen aange houden tijdens de ongeregeldheden die zich in de Zuidkoreaanse hoofdstad hebben voorgedaan na het overlijden van de voornaamste tegenstander van president Rhee bij de komende presi dentsverkiezingen, Sjinicky. Driehon derd gearresteerden, voornamelijk vrou wen en kinderen, zijn weer vrijgelaten. Er werd een aanval op de ambtswoning van de president gedaan. Bij de onge regeldheden zijn vier mensen om het leven gekomen. Drie politiemannen en tien burgers werden ernstig gewond. Uit een politiebureau werden geweren gestolen. Ook in Poesan hebben zich onlusten voorgedaan. Spionage. Het Tsjechische persbureau meldt de ontdekking van een spionage- net in Tsjechoslowakije, dat georgani seerd zou zijn door de Amerikaanse in lichtingendienst. Het had vertakkingen in Oost-Duitsland. Er is een twaalftal arrestaties verricht. Coelacanth. Een wijfjes coelacanth die bij het eiland Comora gevangen werd, is zaterdag per speciaal militair vliegtuig naar Madagascar vervoerd. De vis weegt 75 kg en is 1,70 m. lang. De twee vissers die deze belangrijke wetenschap pelijke vangst gedaan hebben, ontvin gen een beloning van honderdduizend francs. De eieren die op het dier gevon den werden, zijn helaas nog niet vol doende ontwikkeld om uit te maken of de coelacanth levendbarend is, dan wel zich door middel van eieren voortplant. DE NEDERLANDER heeft met naam vallen niets meer uitstaande; laten we terwille van degenen die hiermede te ma ken hebben, wat voorzichtiger in onze uit drukking zijn, en vaststellen dat we er hoegenaamd niets mee te maken hebben. Niemand komt door deze formulering iets te kort, dunkt me. Desondanks zullen velen zich nog wel herinneren, zij het dan ook vaag, dat de Nederlandse taal een viertal naamvallen gekend heeft die in de schrijftaal wer den toegepast. Met dit viertal kon wel zo ongeveer alles wor den uitgedrukt wat we te ken nen wensten te geven, al moe- V. ten we er aan toevoegen dat het thans zonder die ietwat stijve en ge wrongen methode ook best gaat. Er zijn echter talen, die méér dan 4 naamvallen nodig hebben, zoals bijvoor beeld het Latijn dat 6 naamvallen had, of het Russisch dat een gelijk anatal heeft. Vraagt men nu, waarom die talen een zo groot aantal naamvallen bezitten, dan kunnen we daarop alleen maar antwoor den: omdat de wijze van uitdrukken in de talen anders is. Om dit duidelijk te ma ken, hebben we juist onze 4 oude naam vallen als vergelijkingsmateriaal van stal gehaald. Maar we zijn er nog lang niet. Er be staan talen die nog véél en véél meer naamvallen hebben dan de luttele 6 van het Latijn of Russisch. En we zullen nu toch werkelijk een verklaring van dit ver schijnsel niet achterwege kunnen laten. In het Nederlands zeggen we op de ge wone huis-tuin-en-keuken-manier: de va der van de buurman, en: de broek van de buurman. Daarvoor hebben we geen naam vallen (althans geen naamvalsuitgangen) nodig. Een halve eeuw geleden, zouden we echter geschreven hebben: des buurmans vader: en des buurmans broek. Het klinkt wat houterig, maar aldus kunnen we menen voldaan te hebben aan de noodzaak die er bestaat om in andere talen een tweede naamval te gebruiken. Wat zou men nog meer van node hebben om de zaak op deze wijze uit te drukken? Wie zo spreekt, ziet over het hoofd, dat er in de voor beelden van de vader en de broek, twee totaal verschil lende verhoudingen bestaan tussen de bezitter en de bezittingen. We gebruiken hier met opzet het verkeerde woord, want de broek is wél een bezitting van de buurman, maar nie mand zal toch willen beweren dat deze man levens eigenaar is van zijn zijn va der? Dergelijke onderscheidingen nu, wor den in verschillende talen wél gemaakt. In het Mandingo, een taal die in West-Afrika wordt gesproken, heet „zijn vader": a fa, „zijn broek" daarentegen: a-ta kursi. Door al dergelijke verschillen tot uit drukking te brengen, kunnen de medede lingen aanzienlijk nauwkeuriger worden (wat voor ons niet noodzakelijk is), maar worden tevens de vormen ingewikkelder en veelvuldiger, met dat gevolg dat de naamvallen tot duizelingwekkende aan tallen kunnen stijgen. Het record van alle talen ter wereld, slaat het Lak of Kasiku- mük, een idioom uit Noord-Kaukasië, dat meer dan QOnaamvallen kent! En weet u dat in de Amerikaanse jon genstaal veel Hollandismen voorkomen? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2