Oudere immigranten hebben het moeilijk in Australië Bezwaren tegen eventueel te graven diepzuigmeer te Noordwijkerhout Kort en bondig Volkomen andere levensstijl schrikt velen af Ingelanden van drie polders hebben motie aan ministers gezonden Amsterdamse Beurs Isolatie wint het van assimilatie Zandvoort Tweeëneenhalf jaar voor pleger van roofoverval Wordt sultan van Tidorc gouverneur van Irian? Tjechoslowaakse leger zou onder Sovjet-leiding staan Lezing voor Vereniging Vrije Opvoedkunst Ir. Van Wettam over methode-Rudolf Steiner Echtpaar redde in vier jaar zes kinderen Carl is terecht Verkiezingscampagne ook op televisiescherm Ds. L. Hoorweg 25 jaar in Haarlem Omlegging buslijn 4 Cremers successen L. Hoorweg jr. als zendings arts naar Indonesië Gedachtenwisseling over verdraagzaamheid Prijzen daalden tot het minimum Zevenhonderd kisten draaiden doormaar werden nog geplaatst Loonsverhoging in vele bedrijven Twee doodvonnissen op Cyprus bekrachtigd Geen tussenweg Gewoonten Was op zondag Social evening Scheepvaart DINSDAG 8 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT io Ingelanden van de Noordzijderpoldcr, Hoogcvcensepolder en Zwetterpolder te Noordwijkerhout en Noordwijk hebben vanmorgen in een vergadering in hotel Van der Geest te Noordwijkerhout beslo ten een resolutie te zenden aan de ministers van Economische Zaken, Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening en Verkeer en Waterstaat, waarin gevraagd wordt niet toe te staan, dat aan de N.V. Kalkzandsteen fabriek Van Herwaarden te Hillegom ver gunning wordt verleend een diepzuigmeer in de Oosterduinen te Noordwijkerhout te graven. De heer Van Herwaarden jr., die ingeland is van een der polders, verklaarde zich tegen de motie, na tevoren een toelich ting te hebben gegeven. In de resolutie word't opgemerkt, dat de toch al zo delicate hydrologische toestand van de Noordzij derpolder ernstig bedreigd wordt, als tot het graven wordt overge gaan. In een groot deel van deze polder is een groot ontginningswerk met overheids kosten in uitvoering, dat eveneens in ge vaar komt. Het eventueel te graven diep zuigmeer komt eventueel te liggen in het Rijnlandse boezemwater, van waar uit de Noordzijderpolder moet worden bemalen en de Hoogeveensepolder en de Zwetten- polder worden geïnfiltreerd, waarbij de grote ongerustheid wordt gewekt, dat dooi de kwaliteit van het water in de toekomst schade zal worden aangebracht aan de al daar te kweken zeer ehloor-gevoelige bloembollengewassen, terwijl als gevolg van een nieuw te maken meer, klimatolo gische gevolgen, als mistvorming kunnen optreden, die in de bloembollen voorko mende zwam- en bacterie-ziekten in grote mate zullen activeren. De heer J. Oostdam heeft een toelichting gegeven op de resolutie. Hij merkte op, dat het nog niet is voorgekomen, dat de be sturen van drie polders besloten gezamen lijk een actie te voeren. Dat is echter nodig, want er dreigt een gevaar. Wat de Noord zijderpolder betreft zei spreker, dat de pol der in de afgelopen dertig tot veertig jaar verscheidene malen bedreigd is. Het ging steeds over het water, waarbij schade is aangebracht. Erger werd het, toen de bin- nenduinen werden afgegraven. De besturen vrezen thans groot gevaar voor de bloem bollencultuur als tot het graven wordt overgegaan. De kwaliteit van het water zal De rechtbank te Maastricht heeft de 26- jarige mijnwerker J. L. T. uit Valkenburg- Houthem veroordeeld tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf en terbeschikkingstel ling van de regering voor psychiatrisch toe zicht. Deze verdachte had in de late avond van 18 januari de Heerlense bioscoopex ploitant Erwin Hirschberg onder stompen en slagen en bedreigingen met de dood ge dwongen zijn geld, een portefeuille met f 190.af te geven. Toen veertien dagen geleden de substi- tuur-officier van Justitie, mr. P. van Mierlo. in een scherp gesteld requisitoir de ver dachte aan de kaak stelde als een man die snel het pad der misdaad afgaat en vier jaar gevangenisstraf eiste, was de mijnwer ker op de officier afgesprongen. De officier kon door deurwaarder en parketwacht, dank zij het feit, dat verdachtes sprong slechts half gelukte, worden ontzet. De man, die later schriftelijk zijn excuus heeft aangeboden voor zijn daad, was bij het uitspreken van het vonnis heel rustig. DJAKARTA (ANP) De sultan van Tidore, Zainul Abidin, wordt genoemd als kandidaat voor de post van gouverneur van de provincie West-Irian die de Indo nesische regering de vorige week besloten heeft in te stellen. De eerste Indonesische vice-premier, Roem, zal aan het einde van deze maand naar Tidore vertrekken om voorbereidingen te treffen voor het ves tigen van het provinciale bestuur over West-Irian in deze plaats. WENEN (Reuter) Het Oostenrijkse blad ,.Die Presse" bevestigt zijn berichten over Sovjet-strijdkrachten in Tsjcchoslo- wakije. Dit rechts-onafhankelijke blad ne geert de officiële Tsjechoslowaakse ont kenning van deze berichten en meldt dat de Sovjet-Unie, krachtens het defensie verdrag van Warschau, de leiding van de Tsjechoslowaakse strijdkrachten heeft overgenomen. Tsjechoslowaakse officieren zouden ondergeschikt zijn aan de vijftig Russische generaals en 900 andere Rus sische officieren die zich volgens het blad in het land bevinden. Ook zouden 5000 Russische specialisten de opleiding van de Tsjechoslowaakse strijdkrachten verzorgen. 3-3 X Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol Konkl Petroleum A'darn Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. D S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 96 96% 319 362 263 J/- 370 472 X 337 ex-div. 349 204 X 443 864 850 101% 205 202 X 317 123 141X 245 219 X 219% 230 79% 163 62% 44'»/i6 84% 47X Openings koersen 96% 96% 31IX 362 263 X 370 475 337 346 204 X 438 328 853 840 100 204 20IX 317 121 141 245 219 X 219% 230 78 160 60% 44% 84% 46% er vermoedelijk minder van worden. Vol gens spreker is het noodzakelijk, dat een stem klinkt uit het „noodgebied". Het gaat over drie polders, met 657 eigenaren en 1765 bunders grond. De heer Oostdam be sloot met te zeggen: „Een moordende aan slag wordt gepleegd op het erfdeel van onze vaderen en dat dient voorkomen te worden". De heer Van Herwaarden jr. deelde mee, dat hij zich niet met de resolutie kan ver enigen. Is het echter wel juist de resolutie in te zenden? Spelen sentiments- en ge voelsoverwegingen niet een rol in deze? Voor zover spreker bekend is, zullen de eventuele gevolgen van een te graven meer wel meevallen. Voor de kalkzandsteenfa briek neemt de voorraad zand zienderogen af en zand is een eerste levensbehoefte voor de fabriek. Voor de woningbouw is het noodzakelijk over stenen te beschikken en in Hillegom wordt een belangrijk deel voor het westen van het land gemaakt. Als de plannen mochten doorgaan dan gaat een tot twee hectaren bollengrond per jaar ver loren. Volgens spreker valt dat zeer mee. Hij was van mening, dat de betrokkenen zich niet bezorgd behoefden te maken. Deskundigen zullen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, die een beslissing moe ten nemen, toch voorlichten. Nadat nog enkele ingelanden het woord hadden gevoerd werd de resolutie, met een stem tegen, aanvaard. Voor de „Vereniging voor Vrije Opvoed kunst" te Haarlem hield ir. J. van Wettum uit Den Haag maandagavond in de HBS B een voordracht over: „Kunst, Wetenschap en Moraliteit in de opvoering". Ir. Van Wettum trok een parallel tussen de ge schiedenis van de mensheid en de ontwik keling van het opgroeiende kind. De mens heid werd in zeer vroege tijden geleid vanuit de z.g. „mysterie-plaatsen". De re ligiositeit en de moraliteit waren de cen trale elementen in die culturen en be vruchtten de kunst en de wetenschap. La ter viel het accent meer op de kunst; het religieus leven en de wetenschap waren echter diep daarmee verweven. In onze tijd domineert het wetenschappelijk element. De kunst en de religie zijn echter op zich zelf staande gebieden geworden. De weten schap heeft nauwelijks invloed op de kunst en distancieert zich van het morele leven. De spreker zag dit als een van de oor zaken van de negatieve verschijnselen in de twintigste eeuw. Sprekende over de baby en de kleuter wees ir. Van Wettum op de diepe drang die in het kleine kind leeft om te worden, als de omgeving is en uit die omgeving neemt1 het allereerst de moraliteit op. De morele houding van de opvoeder is hier van zeer groot belang. De opvoeder van het schoolkind heeft tot taak de ziel van het kind zo te vormen dat het opgewassen is tegen de schadelijke psychische invloeden in de wereld. Het onderwijs moet dus „vormend" werken op de kinderziel en mag zich niet beperken tot het doen aanleren van kennis. Het onderwijs zal zich moeten baseren op het spel- en fantasie-element en het zal, tot in de exacte vakken toe, doortrokken moeten zijn van artisticiteit. Met de puberteit breekt de periode aan, die de spreker karakteriseerde als die van het „denkend begrijpen". De jonge mens moet worden opgewekt tot het zelf vinden van de wetmatigheden in de natuur, óók en vooral in de exacte vakken. „Het gaat", zo besloot ir. Van Wettum zijn voordracht, „in de scholen die werken volgens de paedagogische inzichten van Rudolf Steiner, om de totale mens". Uit Zuider Buitenspaarne 't Is toch maar erg ongelijk verdeeld in de wereld. Er zijn miljoenen mensen, die na een overigens arbeidzaam en zuiver leven tenslotte sterven zonder ook maar één kind uit het water te hebben gehaald. Daarentegen zijn er, die er in weinige jaren wel een handvol uitvissen. Tot deze laatste categorie behoort ongetwijfeld het echtpaar Van der WindenDe Boer aan het Zuider Buitenspaarne in Haarlem, waarvan zowel de vrouwelijke (29 jaar) als de mannelijke helft (36 jaar) er in vier jaar tijds al drie voor haar rekening heeft genomen. Voor de beslist niet van kinderen ver stoken Rozenpriëelbuurt vormt het water van het Zuider Buitenspaarne een hechte trekpleister. Daarin drijven dan ook wel bijzonder fraaie dingen: oude autobanden, blokjes, blikjes en meer van die voorwer pen, die, zolang ze veilig op het droge lig gen, van geen belang zijn, maar zodra ze ergens aan de oppervlakte van een of an dere waterpartij drijven, ten koste van wat dan ook bemachtigd dienen te worden. De ondernemende ventjes, die zich zo aan de waterkant inspannen, vormen daarbij meestal een „levende takelwagen": met vier of meer tegelijk hangen ze over het water, zich aan elkaar vastklampend. Wan neer één spier zich dan eventjes ontspant, ligt al spoedig de voorste van het stel in het water. „Het gebeurt wel eens, dat wanneer ik thuis kom, er juist een invalt", vertelde mevrouw Van der Winden ons vanmorgen, „en dan trek ik hem gauw op de kant. Het zijn meestal kinderen van ongeveer elf jaar". Tot nu toe heeft het echtpaar nog met handreiking kunnen volstaan, „maar als het moet, springen we er natuurlijk in". En dat is de heer en mevrouw Van der Winden best toevertrouwd, want de water sport en dan zeilen in het bijzonder neemt een grote plaats in hun leven in. Tijdens dat zeilen is hun vierjarig zoontje wel zeven maal overboord gevallen. Met een zwemvestje kan dat evenwel geen kwaad. „Maar bij ons aan de waterkant komt hij niet", zegt mevrouw Van der Winden beslist. Naar wij vernemen is de veertienjarige Carl Aberle uit IJmuiden-Oost, die sinds 30 april vermist was, terecht. BINNENLAND is te Rotterdam aangekomen het onder Libe riaanse vlag varende, 7151 b.r.t. metende s.s. „Wolna Polska". Officieel is als eigenaresse vermeld de Cambridge S.S. Corp. te Panama, een onderneming, die gevestigd is door enkele uitgeweken Polen. Kapitein is Jan C. Wiklinski, een uitgeweken Pool. die gedu rende de oorlogsjaren in Nederland onder gedoken is geweest. Ds. J. de Jager overleden. In de ouder dom van ruim 52 jaar is na een ernstige ziekte in het Diaconessenhuis te Utrecht overleden ds. J. W. de Jager, emeritus-predi kant der Gereformeerde Kerken. Van 1946 tot 1951 was ds. De Jager legerpredikant. Als zodanig was hij redacteur van „Reveille", het orgaan voor de geestelijke verzorging van de Protestantse militairen. Braspartij. De rechtbank te Amsterdam heeft de 19-jarige J. J. V., die in twee jaar tijd ruim 6500 gulden ten nadele van een eigenaar van een aantal bakkerswinkels in de hoofdstad had verduisterd, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van de prev- leve hechtenis. Argentijns geschenk. De Argentijnse regering heeft het Spaans, Portugees en Ibero-Amerikaans Instituut van de Rijks universiteit te Utrecht een grote verzame ling Argentijnse publikaties geschonken. Vertegenwoordigers van vijf grote par tijen zullen gezamenlijk voor de televisie verschijnen in een verkiezingsuitzending waaraan alle omroepverenigingen hun medewerking geven. Op Dinsdag 31 mei zal in een gezamen lijk programma van alle omroepverenigin gen vanuit het Koninklijk instituut voor de tropen te Amsterdam een directe tele visie-uitzending worden gegeven van een vraaggesprek tussen vertegenwoordigers uit de jongerenorganisaties der grote poli tieke partijen en een forum, bestaande uit de heren mr. J. A. W. Burger (Partij van de Arbeid), prof. mr. C. R. M. Romme (KVP), prof. dr. J. Zijlstra (AR), H. W. Tilanus (CH) en prof. mr. P. J. Oud (VVD). In het vraaggesprek zullen de komende verkiezingen aan de orde worden gesteld. De uitzending begint om 21.15 uur en zal eindigen om ongeveer 23 uur. Op 19 mei is het vijfentwintig jaar gele den. dat ds. L. Hoorweg te Haarlem werd bevestigd. Ds. Hoorweg, geboren 4 juni 1897, studeerde aan de V.U. te Amsterdam en werd in 1924 predikant te Purmerend. Hij stond van 1928 tot 1931 te Voorthuizen. Bij de splitsing van de Gereformeerde Kerk te Haarlem in die van Haarlem- Noord en van Zuid op 1 oktober 1953, werd ds. Hoorweg predikant van Haarlem-Zuid. Inzonderheid als deputaat voor de psalm berijming en voor de uitbreiding van de Gereformeerde gezangenbundel van de Generale Synode der Gereformeerde ker ken, heeft ds. Hoorweg bekendheid gekre gen. Het jubileum wordt op dinsdagavond 15 mei in de Wilhelminakerk gevierd. Wegens asf altering van Duinoord- en Marnixstraat Gedurende de inmiddels begonnen asfal- teringswerkzaamheden in de Duinoord- en Marnixstraat in Haarlem-noord zullen de bussen van lijn 4 PlanetenlaanRol landslaan v.v. tussen Santpoorterplein en Stuyvesantplein via de Molijnstraat en de Jan Haringstraat rijden. Ons bericht van maandag omtrent de jongste successen van de letterlievende vereniging „Cremer" is niet volledig ge weest. „Cremer" behaalde met „Spel met het noodlot" de eerste prijs voor de beste opvoering in een toneelconcours te Leiden, waaraan ook „De Plankeniers" uit Naarden en „Jan van Beers" uit Utrecht deelnamen, de eerste vereniging met „De koopman van Venetië", de tweede met „Het Manion Mysterie". Die eerste prijs bestond uit een medaille, beschikbaar gesteld door Prins Bernhard. Ook werd de eerste prijs be haald voor de beste regie. De medaille van de Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-Holland viel dus regisseur Henk Bakker ten deel. De derde „eerste prijs" voor het beste samenspel, was een medaille van de minister van O. K. en V/. De jury bestond uit Caroline van Dom melen, Louis Gimberg en de dramaturg en regisseur van de Haagse Comedie, Karl Guttman. In de Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht wordt de heer L. Hoorweg jr. aanstaande zondag als zendingsarts van Haarlem-Zuid uitgezonden naar het t.b.c.- sanatorium Pakem in Indonesië. In deze dienst, die om half elf begint, zal voorgaan zijn vader, ds L. Hoorweg. Op donderdag 17 mei vertrekt dokter Hoorweg naar Indonesië. Op zaterdag 12 mei, wordt een afscheidsbijeenkomst ge houden, eveneens in de Wilhelminakerk met hem en zijn echtgenote. De heer Hoorweg zal daarin iets vertellen over zijn opleiding tot zendingsarts. Dr. Zuidema, zendings arts van Haarlem te Djokjakarta, die juist met veldof in ons land is, zal op deze avond vertellen over het werk, dat dokter Hoor weg te wachten staat. Maandagavond is in de kamer van Bur gemeester en Wethouders in het Haarlemse Stadhuis de eerste gedachtenwisseling van de weer tot leven gewekte Haarlemse af deling van het Nederlands Gesprekscen- trum gehouden. De discussie ging over het begrip verdraagzaamheid, dat al dadelijk zoveel aspecten bleek te hebben dat men er nog wel een avond over zal praten, hetgeen dan op 6 juni het geval zal zijn. Er werd over dit onderwerp geen inleiding gehou den: het gesprek was gebaseerd op de leden vooraf toegezonden stellingen. Het moderamen van het Nederlands Ge- sprekcentrum in Haarlem bestaat uit mevrouw A. CohenKoster, mevrouw mr. E. A. J. ScheltemaConradi, dr. E. Bron- gersma, ds. B. van Gelder en, mr. J. N. Meijsing. Op één dag 8000 kisten spinazie Na de afgelopen warme dagen was op de Beverwijkse groentenmarkt goed te mer ken, dat de spinazie „de grond uit gespoten is," al bleef het wel wat te droog. Maandag waren er 8000 kisten met deze voorjaars groente (een aantal dat overigens belang rijk minder is dan andere jaren op hoogtij dagen). Toch bleek het nog te veel te zijn, want de prijzen, die met 1519 cent per kilo begonnen, liepen snel terug naar de 1014 cent. Ook deze koers handhaafde zich niet, want hoe verder de markt vorderde, des te sneller liepen de prijzen terug naar het minimum van 8% cent per kilo. Enige fabrieken namen een groot deel uit de markt, maar waren ook spoedig verzadigd. Het restant van ongeveer 700 kisten draai de toen door. Men vond later echter nog een afnemer voor deze zeer goede kwaliteit spinazie. Zo kon de aanvoer met moeite verwerkt worden. Verwacht werd dat de aanvoer deze lente niet zo groot zal zijn als andere jaren. In IJ maidens havengebied Tal van IJmuidense bedrijven hebben na besprekingen met de erkende vakorgani saties toegestemd in een loonsverhoging van zes procent, een uitkering ineens van drie percent, verhoging van de vacantic- toeslag tot vier percent van het jaarloon en uitbreiding van het aantal vakantie dagen. Tot deze bedrijven behoren ondermeer de Trading Oil Company, de N.V. Visserij maatschappij „Petten", de N.V. Visserij Onderneming „de VEM" en de rederij Wei- mar. Het besluit heeft alleen betrekking op het walpersoneel van deze bedrijven. Met andere rederijen en bedrijven zijn nog be sprekingen gaande. Enige vishandelaren hebben er ook al in toegestemd de zes en drie percent aan hun visknechten, die in vaste dienst zijn, uit te keren. Naar de mening van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (N.V.V.)draagt deze vrijere loonvorming het karakter van een loonronde, waaraan geen enkel bedrijf in IJmuiden zal ontkomen. NICOSIA (Reuter) Sir John Harding, de Britse gouverneur van Cyprus, heeft be slist dat het recht zijn loop moet hebben in de zaak van Michael Karaolis, de Griekse Cyprioot die ter dood veroordeeld is we gens het doden van een politieman. Het zelfde heeft de gouverneur beslist ten aan zien van Andreas Demetrious, ter dood veroordeeld wegens het schieten op een Britse zakenmab in Fafhdgusta. (Van onze correspondent in Australië) Het UNO-rapport over de assimilatie (of integratie) van de immigranten in Australië met de Australische bevolking is voor de Australiërs teleurstellend. Hoewel de samenstellers van het rapport plompverloren zeggen, dat die assimi latie niet zo vlot verloopt als men gedacht en gehoopt had, staat het buiten kijf, dat de Australische regering, van het begin der immigratie af, alle moeite heef' gedaan om die assimilatie te vergemakkelijken. De Australische regering geelt elke emigrant de gelegenheid gratis Engels te leren via radio, langs schriftelijke weg en in klasse-verband. Zij heeft in alle staten „comités voor goede nabuur schap" opgericht en in Nieuw Zuid-Wales de „bond van nieuwkomers". Naturalisatie kosten aanvankelijk vijftig gulden kan sinds enige tijd gebeuren voor nog geen tien gulden. Een koopje, dit Australische burgerschap. De minister voor de immigratie, mr. Harold Holt, verzuimt nooit zelf te antwoorden op brieven, die immigranten tot hem richten. Die antwoorden zijn eer vriendschap pelijk dan ambtelijk. Vele Nederlanders dragen zon ministeriële brief als een relikwie in hun portefeuille. De vakbondsbesturen hebben, afgezien van de terugslag in 1951-1952, toen er enige werkloosheid was, nooit een woord van pro test of afkeuring laten hoi-en tegen de toe voer van grote scharen nieuwelingen. En toch, ondanks dit alles blijkt de assimilatie niet zo vlot te verlopen als men wel zou willen. De kranten hebben hun vroegere, soms vijandige, houding tegenover de immi granten al lang laten varen. Rechters ver vallen niet meer in algemene termen - zoals voorheen - bij hun sermoenen, wanneer zij een nieuwe Australiër, die de wet heeft overtreden, de les lezen. Een regeringscom missie, waarin alle lagen der bevolking ver tegenwoordigd waren, heeft vastgesteld, dat er verhoudingsgewijs minder misdaden door immigranten worden gepleegd dan door Australiërs. Prestaties van nieuwe landge noten in het burgerlijk le -n worden hoog geprezen door de dagbladen. Nieuwelingen, die buiten hun schuld in moeilijkheden ko men te verkeren, worden spontaan geholpen door de bevolking. En toch, het vlot niet met (le emigratie. Het UNO-rapport, opgesteld door een Aus traliër, mr. C. A. Price, van de Australische nationale universiteit te Canberra, is daar van het beste getuigenis. Het somt fouten op, die de Australische regering en de vak bonden hebben begaan (en nog begaan), maar hoe gedegen en juist het rapport ook moge zijn, het verzuimt er op te wijzen dat assimilatie of integratie niet te bereiken is door voorschriften en instellingen alleen; zij is in de eerste plaats een vraagstuk van menselijke gevoelens, neigingen en karakter eigenschappen en die laten zich niet in een keurslijf dwingen. Men kan gratis les in de Engelse taal aan bieden, maar men kan de mens niet dwingen de lessen te volgen. Vele huisvrouwen ook Nederlandse weigeren Engels te le ren. De vakbonden kunnen fraaie regels op stellen ter beperking van h aantal arbeids uren De Australiër ziet niets liever maar men kan de immigrant niet dwingen geen overwerkuren (die extra5 betaald worden) te maken. Als hij ze maakt, loopt hij evenwel kans zijn Australische kamera den tegen zich in het harnas te jagen, met als gevolg dat van de assimilatie niet veel terecht komt. De kern van de zaak is. dat de immigrant en niet de Australiër voor de keus staat te „assimileren" of zich te „:-o- leren". Een tussenweg is er niet en met name de ouderen gaan helaas dikwijls de weg der isolatie op. Om mij tot de Nederlanders te beperken, wijs ik op de verhouding tussen werkgever en werknemer, die in Australië volkomen anders is als in Nederland. Dit probleem is moeilijk te benaderen, omdat er veel psy chologie bij te pas komt. Niet in Nederland, want daar is de baas de baas in en b u i - ten h e t werk. In ons land neemt de arbeider, de kan toorbediende. (1e tramconducteur, de school meester, de ambtenaar, zijn hoed af wanneer hij zijn „baas" op straat tegenkomt. In Aus tralië niet. Wij drukken geen handen als we elkaar ontmoeten, op straat of in huis. We doen dat ook niet als we weggaan. We kle den ons niet zo zorgzaam als in Nederland. We dragen geen das en zitten in onze hemds mouwen, zelfs in damesgezelschap, als het warm is en warm is het hier de langste tijd van het jaar. We staan in de straat voor ons huis in ons blote baadje een praatje te houden met de vrouwen, (lie we kennen en niemand schaamt zich, als onbekende vrouwen voor bij lopen. We zitten vaak in ons blote baad je, of alleen met een hemd aan, achter het stuur van onze auto. Onze kinderen lopen op hlote voeten, niet omdat de schoenen te duur zijn, maar omdat het zo gemakkelijk en luchtig is en we kijken niet vreemd op als wc onze vrienden blootsvoets in het dorp tegenkomen, zelfs wel in de stad. We doen de was op zondag en hangen haar uit aan de draaiende waslijn alsof het maandag is in Nederland. We drinken staan de een biertje aan de bar in het bierhuis of drinken het buiten op het trottoir. We zeggen „mate" (vriend) of „sport" (beste kerel) tegen een onbekende, die we naar de weg of om een lucifer vragen. We praten nooit over politiek, zelfs niet als er een ver kiezing aan de gang is. Over godsdienst pra ten we evenmm Als we naar de film gaan, nemen we de baby mee, want die slaapt in de bioscoop net zo goed als thuis. We nemen ook de andere kleine kinderen mee en van de aanbeveling van de centrale filmcommis sie dat de film alleen geschikt is voor vol wassenen trekken we ons niets aa want een verbod voor minderjarigen kan de com missie niet geven. Wanneer we 's avonds op bezoek gaan, verwachten we van onze Australische vrien den nooit thee of koffie-met-een-koekje. maar dan drinken en eten we zoveel van de uitgestalde cakes, biscuits en lekkere hapjes, tot we verzadigd zijn. Zonder te wachten tot al dit lekkers ons wordt aangeboden. We grijpen het zelf van de tafel, die vol schalen staat. De kinderen doen hetzelfcri. We zitten in het halfduister, want het elektrisch licht is maar een paar kaars sterk. Als we 's mid dags komen, zijn de blinden neergelaten en hangt er een stemmig duister in de kamer. Terwijl de zon stralend schijnt, blijven de blinden dicht en draait de gastvrouw de „gloeiende spijker" aan. Op een „social evening" in het dorp zitten we in een grote zaal op lange banken of rijen stoelen tegen de wand bokken en schapen gescheiden en dan dansen we de hele avond de Canadese drie-stap, die de Australiërs al op school hebben geleerd. Tol slot dansen we de hoki-poki. We drinken de hele avond niets, want er is geen „vergun ning". noch „verlof", maar om elf uur ver dwijnen we achter het toneel. Daar staan tafels vol zelfgemaakte cakes, koek, „scones" en „piklets" (broodgebak) en er is veel bier en limonade, die de organisatoren hebben ingeslagen, want de café's gaan om tien uur ?s avonds dicht. Je bedient je zelf en eet en drinkt staande. Helaas zijn er vele immigranten, ook Ne derlanders vooral huisvrouwen voor wie de aanpassing aan deze Australische levenswijze een bijkans onoverkomelijke moeilijkheid vormt. Want die aanpassing be treft niet alleen de voorbeelden, die ik ge schilderd heb, het dagelijkse leven is vol van tientallen andere verschillen met de levensgewoonten in het geboorteland. Het zijn juist die kleine verschillen, die vele nieuwelingen de weg der isolatie op drijven. Wie naar Australië emigreert, moet niet vergeten, dat hij reist naar het land zijner tegenvoeters, waar, vergeleken met Nederland, heel veel in letterlijke en figuur lijke zin op zijn kop staat. SPREEKUUR GAAT NIET DOOR De burgemeeser van Zandvoort is ver hinderd woensdag spreekuur te houden. Almkerk, 5 te Amsterdam. Anker, 5 v. Amsterdam n, Hampton Roads. Averdijk, 7 v. Bremen te Rotterdam. Alhena, pass. fi Kp. Verd. eil. n. Las Palmas. Argos, 6 v. Algiers n. Tel Aviv. Axeldijk, 6 te New York. Aagtekerk, 6 te Brisbane. Algenib, 7 te Hamburg. Ameland, 7 v. Rotterdam op proefvaart. Alamakap, 6 v. Kdeta n. Port Said. Almkerk, 8 v. Amsterdam n. Rotterdam. Agamemnon, 8 te Bremen. Amerskerk, 7 v. Penang n. Aden. Amor, 7 v. Saloniki, 8 te Volos. Angolakust, pass. 7 Las Palmas n. Bilbao. Borneo, 7 te Djeddah. Blitar, 7 v. Port Said n. Rotterdam. Banka, 7 te Belawan. Both, 7 tc Surabaja. Bintang, 7 200 m. o.z.o. Cocotra n. Suez. Bussum, pass. 7 Kp. Tenez n. Perz. Golf. Bantam, 8 te Damman, Bcnnekom, pass. 7 Lizard n. Amsterdam. Billiton. 7 v. Port Said n. Suez. Bloemfontein, 7 v. Amsterdam n. Kaapstad. Blijdendijk, 8 te Antwerpen. Bawean, 8 te Singapore. Boschfontein, 8 v. Port Said n. Southampton. Borneo, 7 v. Djeddah n. Kidjang. Clavelia, 7 te Rotterdam. Congokust, pass. 6 Las Palmas n. Dakar. Caltex The Hague, 7 te Port Said. Coryda, pass. 6 Paramaribo n. Curagao. Crania, 6 te Curacao. Charis, 7 te Pta. Cardon. Cradle of Liberty, 5 220 m. n.o. Nassau Bahamas n. Pta. Cardon. Caltex Utrecht, 8 te Aden. Camerounkust, 8 te Dakar. Dordrecht, 6 v. Philadelphia n. Liverpool. Drente, 7 tc Tj. Mani. Dorestad, 350 m. n.o. Paramaribo n. B. Aires. Esso Amsterdam, B v. Rastanura n. Antw. Elizabeth B. pass. 7 Perim n. Bombay. Esso Nederland, 7 ten anker rede Fawley. Esso Rotterdam. 8 v. Rastanura n. Antwerpen. Ena. 8 tc Amsterdam. Friesland KRL, 7 te Port Orange. Garoet, 8 te Tiilatjap. Groote Beer, 7 te Quebec. Guineekust, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Gaasterland, 8 v. Pto. Alegre. Ganymedes. 8 v. Rotterdam n. Bremen. Helena, 6 te Morrisville. Haarlem, 7 v. Kingston n. Tela. Holland. 7 te Moma. Hoogkerk, 7 v. Singapore n. Manilla. Heelsum, 8 te Jacksonville. Hector, pass. 8 Malta n. Antwerpen. Houtman, 7 v. Mahe (Seychelles) n. Singapore. Isis, 7 te Cartagena Col. Ilos, 7 te Amsterdam. Ittersum, pass. 7 Teneriffe n. Londen. Ivoorkust. 9 te Dakar verw. Jupiter, 7 te Malta verw. Java, 6 v. Surabaja, 8 te Balik Papan. Johan v. Oldebarnevelt, 8 te Fremantle. Kellia, pass. 7 te Guadeloupe n. Curasao. Korenla. 7 te Stockholm. Kota Gede, 6 v. Marseille n. Rotterdam. Kasimbar, 9 te Ambon verw. Koratia, 7 200 m. o. Singapore n. Singapore. Karimata, 7 v. Belawan n. Colombo. Katelysia, 7 v. Liverpool n. Rotterdam. Kota Baroe, 7 v. Genua n. Port Said. Kellia. 8 te Curacao. Kermia, 7 v. Buenos Aires n. Curagao. Korovina, 7 te Rotterdam. Karimun. 8 te Port Swettenham. Luna, 6 te Amsterdam, Lieve Vrouwekerk. 6 v. Aden n. Karachi. Lekhaven, pass. 7 Fern. Noronha n. St. Vincent. Lindekerk, 8 te Rotterdam. Lutterkerk, 7 te Rotterdam. Maaskerk, 7 te Bremen. Moordrecht. 7 te Port Said. Mijdrecht, pass. 5 Ras al Hadd n. Umsaid. Minjak, 8 te Palontio verw. Mvonia, 8 te Saigon verw. Markelo, 6 te Londen. Manoeran, 7 te Kidjang. Metula, 8 te Singapore. Murena, 7 v. Balik Papan n. Cebu. Mydrecht, 7 te Ummsaid. Maashaven, 7 te Montevideo. Muiderkerk, 8 te Amsterdam. Notos, 7 te Palermo. Nias, pass. 7 Ceylon n. Penang. Orion, fi te Amsterdam. Ophir, 7 te Tj. Priok. Oranjefontein, 6 80 m. z.w. Lissab. n. South.ton. Overijsel, 6 te Cadiz. Oranje. 8 te Singapore, 10 te Tj. Priok verw. Oostkerk, 7 v. Genua n. Port Said. Oranjestad, 7 v. Curagao n. La Guaira. Pendrecht, pass. 6 Ouessant n. Banias. P. G. Thulin, 7 te Philadelphia. Prins Willem IV, pass. 7 Quebec n. Montreal. Peperkust, 3 te Lagos. Prins Alexander, 7 v. Antwerpen n. Bremen. Pieter S, 8 te Amsterdam. Rondo. 6 te Amsterdam. Raki, 6 100 m. w.z.w. Minikoy n. Belawan. Reyniersz, 7 te Gorontalo. Roggeveen, 7 te Dar Es Salaam. Rijnkerk, pass. 8 Minikoi n. Penang. Ruys, fi v. Penang n. Mauritius. Rijndam, 7 v. New York n. Pta. Del Gada. Soestdijk, 6 500 m. w.z.w. Bermudas n. Le Havre. Stanvac Pendopo, 7 te Sungeigerong. Samarinda, pass. 6 Azoren n. New York. Singkep, 6 te Amsterdam. Sibajak, 7 v. Singapore n. Adene. Stad Amsterdam, pass. 7 Scillys n. VVabana. Stad Schiedam, pass. 7 Ouessant n. Melilla. Sloterdijk, 8 te Rotterdam. Stad Alkmaar, 7 v. Durban n. Lour Marques. Stad Leiden, 8 te Port Elizabeth. Straat Soonda, 7 v. Mauritius n. Belawan. Schelpwijk. 8 v. Singapore n. Miri. Sunetta. 7 te Lour Marques. Tankhaven 1, 7 te Sungeigerong. Tiberius, 5 1100 m. n.o. Barbados n. Nederland. Tibia, 7 240 m. w.z.w. Melbourne n. Geelong. Tero, 7 te Rio de Janeiro. Tabinta, 7 te Singapore. Taria, 8 te Rotterdam. Tabian, pass. 7 Guardafui n. Suez. Tawali, pass. 7 Perim n. Port Sudan. Tegelberg. 7 v. Santos n. Montevideo. Teucer, 8 te Penang. Utrecht, pass. 7 Malta n. Halifax. Van Riebceck, 7 te Surabaja. Van Noort, 7 v. Sandakan n. Jesselton. Van Waerwijck te Balik Papan. Van Cloon, 8 te Melbourne. Westerdnm, 7 te Rotterdam. Willemstad, 6 v. Amsterdam n. Hamburg. Witmarsum, 5 te Amsterdam. Waterman, pass. 7 Kp. Guardafui n. Fremantle. Westertoren. 7 750 m. n.w. Cocos eil. n. Geelong. Waterland, 6 te Montevideo. Westland. 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Weltevreden, pass. 7 Finisterre n. Port Said. Zuiderzee, 6 320 m. z.o. Kp. Corrientes n. San Pedro. KLEINE VAART Aco. 9 v. Basseindre te Kopenhagen verw. Arnoudspolder, 7 v. Lissabon n. Oporto. Audacia. 7 v. Antwernen te Bordeaux verw. Alcetas, 5 v. Bari n. Venetië.' Artemis, 6 v. Hamburg n. Antwerpen. Atlas, 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Att S, 7 v. Pt. Talbot te Amsterdam. Boreas, 6 v. Kopenhagen n. Gdynia. Crescendo, 7 v. Hamburg te Rotterdam. Coolhaven V. 7 v. Halmstad n. Dordrecht. Diligentia, 7 v. Sheerness te Gent. Flevo, 5 v. Rotterdam n. Tanger. Erkalin, pass. 7 Kiel Holtenau n. Maldon. Fraternite, 7 v. Swansea te Amsterdam. Gerd. 7 v. Rouaan te Amsterdam. Haaksbergen, 7 v. Bordeaux te Tanger. Hydra, pass. 5 Vlissingen n. Millfree. Hathor, 0 te Rotterdam n. Emden. Helder, G te Rotterdam v. Antwerpen. Henrica, 7 v. Swansea te Amsterdam verw. Jupiter, 6 v. Tunis n. Malta. Jaba, pass. 7 Vlissingen n. Brussel. Kaap Falga, 4 v. Zaandam te Rotterdam. Kaap St. Vincent. 3 v. Kalmar te Oscarshamn. Leendert B, 8 v. Rotterdam te Stockholm verw. Leuvehaven, 8 v. Antwerpen te Kopenh. verw. Larix, 5 v. Swansea te Rochefort. Marcella, 7 v. Vlaardingen n. Duinkerken. Meuse, pass. 7 Kiel n. Stockholm. Merwehaven. pass. 7 Kp. St. Vincent n. Belfast. Muphrid N. 7 v. Pt. Talbot n. Antwerpen. Martini, 7 v. Newross te Rotterdam. Nassauhaven, 7 v. Varberg n. Dordrecht. Nieuwehaven, 8 v. Gothenburg te R'dam verw. Njord, 7 v. Dordrecht te Rotterdam. Orion, 6 te Amsterdam v. Hamb. n. Rotterdam. Plato, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Pavo, 5 v. Rotterdam te Emden. Ponza, 3 v. Bayonne n. Lowestoft. Rouwepolder, 8 v. Bordeaux te Dordrecht verw. Spoorhaven, 7 v. Nemours te Casa. Stientje Mensinga, 7 v. Alexandrië n. Boston. Sian. 7 v. Vlissingen n. Duinkerken. Theano. 7 v. Rotterdam te Dublin. Tilly, 3 v. Bordeaux n. Lowestoft. Ton S, 6 v. Rotterdam n. Portsmouth. Westpolder, 7 v. Oporto n. Guernsey. Wiebold Böhmer, 7 v. A'dam n. Kopenhagen. IJsel, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. SLEEPVAART Blankenburg, pass. 6 La Coruna n. Valona. Ebro, 5 v. Cristobal, n. Maracaibo. Hudson, 5 80 m. o.n.o. Pt. Sudan n. Mersin. Humber, 6 330 m. z,w, Bombay n. Bombay. Noordholland, 6 580 m. o.n.o. Barbados naar Maracaibo. Oostzee, 5 40 m. n.o. Algiers n. Cadiz. Thames, pass. 6 Landsend n. Avonmouth Zwarte Zee, 5 te Maracaibo. Cycloop, pass. 5 Beachyhead n. New Orleans.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15