Critiek op het huurbeleid van de regering Endocil Eerste Kamer over de Onderwijsbegroting Agenda voor Haarlem Instelling van een loonraad wordt afgewezen 3 Jaarverslag C.SW. V. Stroevere verhoudingen en AC Baarden- en snorrenrage in Londen U gelooft me niet blijft 'n klasse beter! Een dode en een gewonde bij ontploffing van fles acetyleengas Suggestie om Sukarno naar Nederland uit te nodigen Ambassadeur van Venezuela vertrokken Bos- en heide-branden bij Rosmalen en Nijmegen Stevenson noemt Dulles een ongeleid projectier' „Voetje van de vloer" Muzikale komedie voor kinderen Zweedse kustvaarder is spoorloos verdwenen Brits fregat voer Deens koninklijk jacht aan '"Hoe is het ontstaand Dit woord: DROMMEL J Nederlandse kapitein wilde douane-ambtenaar van de brug verwijderen Pastoor Jotten en dr. Uhr- mann nog steeds gevangen Mgr. M. A. Jansen tot bisschop gewijd Nederlandse rundveestapel vrij van tuberculose Ui'NS DAG 8 MEI 1956 In het vandaag verschenen jaarverslag over 1955 van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond wordt op enkele facetten van het regeringsbeleid critiek geoefend. Het C.S.W.V. stelt namelijk, dat de huidige regering naar zijn oordeel ernstig tekort is geschoten met betrekking tot het huurbeleid. Verder betreurt het C.S.W.V. het, dat de regering een verandering in het loonsysteem wil doorvoeren. Men keert zich ook tegen een loonraad. Tenslotte is het C.S.W.V. van oordeel, dat voorzichtig te werk moet worden gegaan bij het bepalen van de omvang van de reserves in de sociale verzekering. Het verleden heeft namelijk geleerd, dat door bepaalde beslissingen van de overheid overbodige onttrekking van geldmiddelen aan het bedrijfsleven plaats heeft. Het afgelopen jaar heeft, aldus het jaar verslag, een welvarend bedrijfsleven en een betrekkelijke rust op sociaal-politiek terrein getoond. De laatste tijd zijn echter soms hier en daar stroevere verhoudingen tussen werkgevers en werknemers aan de dag getreden, waarin het C.S.W.V. echter geenszins een symptoom van een veran derend getij wfl zien, doch slechts een waarschuwend teken, dat de goede ver houdingen een voortdurende zorg behoe ven. Nodig is, dat men met veel zin voor de realiteit blijft letten op de beperkingen, die steeds in de economische mogelijkhe den zijn opgesloten. Wat de toekomstige uitvoeringsorganisa tie inzake het loonbeleid betreft keert het C.S.W.V. zich tegen instelling van een loonraad. Het wenst voorshands het College van Rijksbemiddelaars met de Stichting van de Arbeid als advies-organen gehandhaafd te zien. Ernstig wordt betwijfeld, of de loonraad wel het geschikte orgaan is voor een centrale uitvoerende taak. De werk gevers- en werknemersleden van deze raad zullen niet vrij genoeg staan tegen over de betrokken partijen en ook de po sitie van de Kroonleden zal door de drie voudige besluitvorming bemoeilijkt wor den. Overigens is het C.S.W.V. wel van me ning, dat de verordenende bevoegdheid van de rijksbemiddelaars gaandeweg bui ten werking moet worden gesteld. Het col lege bevordert trouwens reeds geruime tijd zo veel mogelijk het tot stand komen van regelingen door de bedrijfsgenoten zelf. Het C.S.W.V. is voorts bezorgd over de regeringsbeslissing van maart inzake een loonsverhoging, die ligt tussen de 3 en de 6 percent, met een gemiddelde waarschijn lijk dichter bij de 6 dan bij de 3 percent). Het C.S.W.V. is van mening, dat een der gelijk gemiddelde belangrijk uitgaat bo ven de in de Stichting van de Arbeid als ADVERTENTIE IDe schoonheid van uw huid ontsluierd Endocil hormooncrême wékt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden ver dwijnen. Endocil als nachtcrème gebruikt voedt de huid zonder vettig te zijn. Endocil dient overdag als basis voor poeder of make-up, de hormoonwerking gaat onbelemmerd voort. hormooncrême van Organon Per tube f2.90 DINSDAG 8 MEI Minerva: „Canaris, de man die alles wist", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Never too young", 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Phffft", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „My sister Eileen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Captain Horatio Hornblower", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Die drei von der Tankstelle", 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Jungle Jim en de zwarte duivel", 18 jaar. 8 uur. Frans Hals museum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionetten theater van Feike Boschma, 8.30 uur. Open luchttheater, Bloemendaal: Tentoonstelling werken van in Bloemendaal wonende beel dende kunstenaars. Concertgebouw: 8.15 uur, Derde concert Mozart-Beethovencyclus door het Noordhollands Philharmonisch Orkest o. I. v. Toon Verhey. Solist Zadel Skolovsky, piano. WOENSDAG 9 MEI Minerva: „Canaris, de man die alles wist", 14 jaar, 8.15 uur. Palace „Never too young", 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De hel van Parijs". 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: .Phffft". 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: .My sister Eileen", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 1.15 uur. Roxy: „Captain Horatio Hornblo wer", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Die drei von der Tankstelle", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jungle Jim en de 'warte duivel", 18 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Fra-\s Halsmuseum avondopenstelling, 8.30 lot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Ma rionettentheater van Feike Boschma, 3.30 uur. Openluchttheater. Bloemendaal: Ten toonstelling werken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. ADVERTENTIE uitgangspunt overeengekomen 2,2 percent verhoging voor het jaar 1956 van de loon som op jaarbasis. Huurbeleid Over het huurbeleid wordt gezegd, dat wanneer een huurverhoging met 25 percent voor de oude woningen begin 1957 tot stand komt het C.S.W.V. acht uitstel tot juli 1957, zoals een meerderheid van de SER adviseerde, allerminst verantwoord dan spoedig daarna nog verdere huurver hogingen moeten volgen. Wil het meerma len genoemde huurpeil van 250 (voor de oorlog 100) worden bereikt, dan zal dit bij het nemen van compensatiemaatrege len tenminste nog tot een loonsverhoging met ongeveer 8 percent aanleiding moeten geven. Zowel voor de oplossing van het woning vraagstuk als voor het op een zuivere ba sis brengen van het Nederlandse loonpeil acht het C.S.W.V. een voortvarend huur- aanpassingsbeleid dringend gewenst. Op dit punt, zo wordt in het jaarverslag gezegd, is de huidige regering ernstig tekort ge schoten. Sociale verzekering Het belangrijkste evenement in 1955 acht het C.S.W.V. de tot stand koming van de algemene ouderdomswet. Het is echter van oordeel, dat voorzichtig te werk moet wor den gegaan bij het bepalen van de omvang van reserves in de sociale verzekering. Het verleden heeft namelijk geleerd, dat door beslissingen van de overheid die de nei ging heeft om bij de premie-politiek uit te gaan van min of meer pessimistische ver onderstellingen overbodige onttrekking van geldmiddelen aan het bedrijfsleven plaats vindt. Merkwaardigerwijs valt te constateren, zo zegt het C.S.W.V. verder, dat alleen daar, waar de overheid zich in het verle den heeft kunnen onttrekken aan het beta len van door haar verschuldigde bedragen, enorme tekorten aanwezig zijn bij sociale fondsen, in tegenstelling met onder meer het Kinderbijslagvereveningsfonds, het Vereveningsfonds van de ziekenfondsen en de wachtgeldfondsen benevens het Alge meen Werkloosheidsfonds. Het C.S.W.V. is voorstander van de in voering of handhaving van per bedrijfstak gedifferentieerde premies voor de verschil lende verzekeringen. Zodra men namelijk in overdreven mate de solidariteitsgedachte ten grondslag legt aan het financieringssy steem der verzekering, dan wel zijn voor keur bepaalt op financiering uit de alge mene middelen, gaat men steeds meer in de mist varen ten aanzien van de werkelij ke kostprijs per eenheid-produktie. Tegen de daarbij optredende „kostprijsvervalsing" richt zich het hoofdbezwaar van het C.S. W.V. Bovendien leidt het beroep op een vage solidariteit tot het wegnemen van zelfverantwoordelijkheid, aan welk begrip het C.S.W.V. evenzeer grote betekenis hecht in samenhang met de uitvoering der bedrijfsverzekeringen door de bedrijfsver enigingen. Slechts door gezamenlijke inspanning zullen de oude en de nieuwe sociale kos ten uit verder stijgende productiviteit kun nen worden opgebracht, om van het inha len van de achterstallige overheidsbetalin- gen, die in de miljarden lopen, nog niet eens te spreken. Wordt dit beginsel losge laten, dan zullen onze stijgende kosten bij dragen tot inflatie en vermindering van de toekomstige werkgelegenheid, zo besluit het verslag. <xccoccccccccoccooccccoocoocccocococcccccoocoocoocxxxxc< 8 jj LONDEN (Reuter). - Britse mannen maken meer en meer gebruik van valse S baarden en snorren om indruk op hun vriendinnen en zakenrelaties te maken. o Gerry Re:v, de directeur van een Lon- - dense pruikenmakersfirma zegt dat er de laatste tijd vooral veel vraag is naar het imperialebaardje, dal premier Boelganin draagt. De cliënten zijn af- komstig uit alle lagen van het volk.'f Meestal is het hun wens er „wat man- nelijker uit te zien". Wat zij echter'% waarschijnlijk niet weten, is, dat hun baarden en snorren uit vrouwenhaar beslaan. Het meeste is afkomstig van Zwitserse en Italiaanse meisjes die hun 3 haar offeren voor zij in een klooster gaan. dan bent U de eerste, want duizenden virginia-rokers vóór U zijn overgestapt op King's Cross. Deze gouden, geurige Virginia is werkelijk kwalitatief beter en blijft 'n klasse op zich. Neem de proef en ik durf U te voor spellen dat ook U in de toekomst als vaste Cross roker zult zeggen: VIRGINIA 20 st. -80 ct 300COOOOOOOOCCOCO Aan de kade van de dokhaven te Rotter dam is een fles acetyleengas ontploft, ten gevolge waarvan een brandweerman om het leven is gekomen en een employé van de Handelscompagnie N.V. ernstig gewond in het ziekenhuis Coolsingel moest worden opgenomen. Op het terrein van de Handelscompagnie raakte de fles acetyleengas in brand, doch men was van oordeel, dat men de cylinder beter in het water van de Dokhaven zou kunnen gooien. De fles werd daarop met een steekwagen naar het water gereden. Enkele passen voor de kade ontplofte de cylinder met een enorme klap. Een brand weerman. de 52-jarige brandwacht eerste klasse M. T. van der Gaag van de Dortse- straatweg, werd door de rondvliegende scherven zo gewond, dat hij overleed. Een tweede man, de 53-jarige lasser T. van Helder van de Hilledijk, lasser bij de Han delscompagnie. liep ernstige beenfracturen op. Het stoffelijk overschot van het slacht offer werd naar het Zuiderziekenhuis over- gebra'cht. (Van onze correspondent in Djakarta) De Surabajase „Vrije Pers" een Indo nesisch dagblad, dat nog steeds in de Ne derlandse taal verschijnt en onder hoofd redactie staat van Fried Sprenger, een In donesiër van Nederlandse afkomst heeft een artikel gewijd aan de bezoeken, die president Sukarno binnenkort aan ver scheidene landen gaat brengen. Het blad stelt met teleurstelling vast, dat er tussen Indonesië en Nederland geen contact be staat, „hetgeen vooral voor de hier ver toevende Nederlanders onaangename ge volgen kan hebben". Misschien zou het terwille van hen voor Nederland aanbeveling verdienen snel over te gaan tot het heropenen der diplomatieke deuren en Sukarno te verzoeken tijdens zijn bezoek aan Europa, waar hij West- Duitsland en Italië zal bezoeken, ook de gast van het koninkrijk der Nederlanden te willen zijn. „Dat zou heel wat oud zeer kunnen genezen", aldus de „Vrije Pers". De ambassadeur van Venezuela en me vrouw Dagnino hebben Nederland ver laten. Zij zijn met de nachtboot van Hoek van Holland naar Harwich vertrokken, op weg naar Londen, waar de heer Dagnino als ambassadeur is benoemd. In het voorlopig verslag van de Eerste 1 Kamer over de begroting van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, dat vandaag is verschenen, wordt onder meer aandacht geschonken aan onderwijsbeleid en onderwijsvernieuwing, de pacificatie, het lerarentekort en leraren salarissen en het tekort aan schoolge bouwen. Zeer vele leden, die waardering zeiden te hebben voor de arbeid van de minister en de staatssecretarissen, meenden echter dat de afhandeling van aan de orde zijnde punten vaak veel te lang op zich laten wachten. Zij vroegen of ook steun wordt verleend bij de voorgenomen studie over een nieuw onderwijsstelsel. Vele andere leden toonden zich ontevre den over de behandeling van de rijksbe groting in het algemeen en over deze be groting in het bijzonder. Een schriftelijke behandeling van deze begroting in de Eer ste Kamer onmiddellijk na een uitvoerige behandeling hiervan in de Tweede Kamer gedurende een periode waarin men ten departementale reeds bezig is aan de op stelling van de begroting voor het volgende dienstjaar lijkt weinig zinvol en een bijna overbodige belasting van het departemen tale apparaat. Verscheidene leden wilden een enkele opmerking maken over de klacht dat de minister wel nota's opstelt maar pas laat of in het geheel niet komt tot het aanhan gig maken van wetsontwerpen. Deze leden zouden gaarne zien. dat in de Memorie van Antwoord een chronologisch overzicht wordt gegeven van wat sedert de Nota- Rutten op het gebied van het indienen van onderwijsnota's en de daarop gevolgde parlementaire reacties is gevolgd, opdat aan de hand van deze feiten en data bij het mondeling overleg nader kan worden over wogen wat hier bereikt of verzuimd is. Voorts merkten deze leden op, dat naar hun mening de betekenis van de onderwijs- wetgeving voor de hervorming, vernieu wing en uitbreiding van het onderwijs dik wijls wordt overschat. De wetgever kan wel proberen een bepaald systeem op te bouwen, maar het leven blijkt sterker dan de wet. Naar aanleiding van de door de minister aangekondigde plannen om de h.b.s. zes jarig te maken, waarbij hij terloops op merkte dat het bezien uit het oogpunt van bestrijding van het lerarentekort onver mijdelijk lijkt tegelijkertijd ook voor andere schooltypen van het v.h.m.o. het aantal wekelijkse lesuren te verminderen, zouden sommige leden graag vernemen of de minister niet van mening is, dat, indien aan het laatste voornemen gevolg zou wor den gegeven, de vormen van v.h.mo. wel ker cursussen niet verlengd wordt, met onthoofding bedreigd worden. Pacificatie Verscheidene leden herinnerden er aan, dat voor verschillende takken van voort gezet onderwijs de pacificatiegedachte on volledig en onbevredigend of zelfs nog in net geheel niet tot haar recht komt. ADVERTENTIE Maarschalk Tito is maandag met zijn echtgenote in Parijs aangekomen. Op de foto zien we president Coty met maarschalk en mevrouw Tito op de trappen van het Elysee. Maandagmiddag om half zes is door on bekende oor-zaak brand uitgebroken in het bos- en heidegebied, gelegen langs de Oude Baan onder de gemeente Rosmalen, waarbij een oppervlakte van zes hectare werd ver nietigd. Door de droogte breidde de vuur haard zich zo snel uit, dat het ergste werd gevreesd voor de omliggende, zeer uitge strekte dennebossen. De brandweer uit Nuland, onder com mandant H. Hanegraaf, heeft door snel optreden een grote brand voorkomen. Met neveltankwagens werd de grote vuurhaard bestreden en met zand werden de kleine vuurhaarden gedoofd. De brand bleef be perkt tot een oppervlakte van circa zes hectare bos en heidevelden. Dankzij de activiteit van de gemeente lijke brandweer van Nijmegen hebben twee door onvoorzichtigheid ontstane branden op Heumensoord en op de Kwakkenberg wei nig schade aangericht. Op de Kwakkenberg wist de brandweer het vuur in de kiem te smoren. Op Heumensoord bleef de brand beperkt tot twee hectare jonge dennenaan plant. MONTEREY (United Press) Als „het ongeleide projectiel der regering" („the administration's unguided missile"), zo be titelt Adlai Stevensen de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dulles. „Een ongeleid projectiel, dat zich zo snel verplaatst dat noch Knowland noch Nixon kans zien hem tweemaal in hetzelfde land te weerspreken", aldus Stevenson, tijdens een rede in California In een ernstiger gedeelte van zijn ver kiezingsrede (in Californië heeft op 5 juni de voorverkiezing voor de kandidatuur voor het presidentschap plaats) brak Ste venson de staf over het beleid der rege ring. Hij zei dat de Verenigde Staten „de aanhankelijkheid der minder bedeelden in de wereld niet alleen met militaire midde len" kunnen verwerven. Andere leden vroegen, of er geen aanlei ding is, de bezwaren, welke zowel de voor standers van het openbaar onderwijs als die van het bijzonder onderwijs bij de toe passing van de Lager Onderwijswet onder vinden, eens met elkaar te bespreken. Lerarentekort Over het lerarentekort en de leraren salarissen met betrekking tot het u.l.o.- onderwijs achten vele leden het onvermij delijk het probleem der bevoegdheden door middel van akten en de daaraan verbonden salariëring voor deze tak van onderwijs in evenwicht te brengen met die voor bij voorbeeld het nijverheidsonderwijs. Er is op het ogenblik een scherpe afscheiding tussen de leerkrachten van verschillende takken van onderwijs. Dit uit zich niet alleen in verschil in salariëring, maar ook in een duidelijk maatschappelijk stands verschil. Deze leden waren van mening, dat de uitwerking hiervan op het gehele Nederlandse onderwijs niet bepaald zegen rijk is. Deze leden zouden gaarne vernemen in hoeverre de minister het vraagstuk der bevoegdheden in de verschillende sektoren van het onderwijs van dit gezichtspunt uit in studie heeft genomen en of hij reeds tot voorlopige conclusies is gekomen. Vele andere leden zeiden te begrijpen, dat het voor het departement niet moge lijk zal zijn tot een goede organisatie van het onderwijs te komen zolang het tekort aan leerkrachten en aan schoolgebouwen blijft bestaan. Zij meenden dat aan de minister en ook aan zijn ambtsvoorganger hiervan geen verwijt mag worden gemaakt. Deze leden misten echter bij allerlei rege lingen een vaste lijn en vroegen de minis ter, op coördinatie acht te willen slaan. Verscheidene leden waren van oordeel, dat het lerarentekort slechts voor het kleinste deel als een salariskwestie moet worden beschouwd. Vele leden vroegen of er bij de scholen bouw wel gestreefd wordt naar een zo groot mogelijke soberheid. Enige andere leden merkten op, dat de bedragen die in 1954 en 1955 voor scholenbouw zijn uitge trokken, niet geheel zijn gebruikt. Zij vroegen hiervan een nadere verklaring. Wetenschap In het hoofdstuk wetenschappen betogen vele leden de indruk te hebben, dat bij het geven van leeropdrachten de specialisatie te sterk wordt bevorderd. Inzake de radio vroegen vele leden zich af, of het wel noodzakelijk is, dat de radio over een eigen filharmonisch orkest be schikt. Met betrekking tot de afdeling Kunsten zeiden vele leden, dat er nog geen reden tot juichen over de toestand is, zolang de scheppende kunstenaar nog veelal in moei lijke financiële omstandigheden verkeert, zodat hij van zijn kunst niet kan leven. Vele andere leden vroegen of de minister wilde onderzoeken in hoeverre een leer lingenstelsel bij de gesubsidieerde orkesten zou kunnen worden ingesteld zodat afge studeerde leerlingen van de conservatoria enige orkestpraktijk zouden kunnen krijgen. Zoals ieder jaar gedurende de Kunst- maand Amsterdam zullen ook dit keer in de periode van 14 mei tot 14 juni behalve de manifestaties op het gebied van muziek en ballet ook speciale uitvoeringen voor kinderen worden gegeven. Elke woensdag middag en zaterdagmiddag in dit tijdvak worden in het Centraal Theater '-oorstel lingen gegeven van de muzikale komedie voor kinderen „Voetje van de vloer" door een nieuwgevormd groepje van enthousias te kunstenaars, die in samenwerking met het Nederlands Theatercentrum onder de naam „Amsterdamse Jeugdkomed'ie" zal optreden. De bedoeling is, zo werd maandagmid dag tijdens een persconferentie uiteenge zet, in de eerste plaats het bieden van „ge woon een fijn middagje voor kinderen". De opzet daarbij is om de jeugd spelender wijze met zoveel mogelijk facetten van theaterkunst in aanraking te brengen. Men had dit kunnen doen op de manier van het cabaret, maar men heeft de voorkeur ge- gegeven aan de vorm der muzikale kome die, waarin al de elementen op enigszins logische wijze met elkaar zijn verbonden en elkaar zelfs wederzijds stimuleren. Daartoe schreef Mies Bouhuys een aan trekkelijk scenario, waarbij de acteur en nu ook regisseur Walter Kous de muziek schreef, ook voor de liedjes. Noni Lichtveld ontwierp costuums, decors en affiches. De medewerkenden aan de voorstellingen zijn: Feike Boschma en Ans Wierda met hun marionetten, de cabaretière Mimi Kok, die het volgende seizoen van Wim Kan naar de Haagse Comedie gaat, de jongleur Dave Parker, de actrice Cecilia Lichtveld, de danseres Francine Chliakar, de muzikale clown Henk Abbing en de reeds genoemde Walter Kous. De Amsterdamse Jeugdkomedie, die on der leiding staat van Walter Kous, Mies Bouhuys en Cecilia Lichtveld, hoopt mid delen van voortbestaan te kunnen vinden. De toegangsprijzen zijn lager gesteld dan die van de bioscopen. De 160 ton metende Zweedse kustvaar der „Wyc", die op 2 mei uit het aan de Zweedse westkust gelegen Halmstad naar Oslo vertrok, is spoorloos verdwenen, zo heeft Göteborg-radio bericht. Het had reeds lang in Oslo moeten zijn. De schepen, die dezelfde vaarroute als de „Wyc" vol gen, is verzocht scherp naar het bootje uit te kijken. (UP) Een Brits fregat is in aanvaring ge weest met het particuliere jacht „Danne- brog" van de Deense koning Frederik IX in de binnenhaven van Kopenhagen. Het koninklijk jacht lag daar voor anker toen het Britse fregat „Redpole" de haven uit voer maar zich in de koers vergiste. Het schip kwam met de voorsteven van de „Dannebrog" in aanvaring, waarbij beide schepen schade opliepen. De omvang daar van is nog niet geschat. (UP) Het woord drom, waarvan een bij vorm: dreum, betekent: draad die van de schering overblijft als een stuk is af geweven, uiteinde, boomstronk. Van dreum is dreumes afgeleid, van drom komt: drommel, beide in de befekenis: klein ventje, ineengedrongen mannetje. Het woord drommel wordt gebruikt als een wat gemoedelijker woord voor: dui vel in zegswijzen als: wat drommel, om de drommel niet en dergelijke. Gebruikt men het in verbinding met het bijvoeg lijk naamwoord arm, dan bedoelt men er mede: een stakker, een beklagens waardig mens. Het bijwoord drommels of alle drommels is een van onze vele basterdvloeken. Een rechter in Grimsby heeft maandag kapitein Holwerds van het 399 ton metende Nederlandse schip „Liberty" schuldig be vonden aan bedreiging omdat hij gepro beerd heeft een Britse douane-ambtenaar van de brug van zijn schip te smijten. De rechter legde echter geen straf op aan ka pitein Holwerds, die niet bij de behande ling van de zaak aanwezig was. Het incident had zich voorgedaan op een dag dat kapitein Holwerds de haven van Grimsby binnenvoer. De kapitein verloor zijn geduld toen een douane-ambtenaar op de brug van zijn schip kwam en weigerde die te verlaten toen hij hem dat gelastte. Er ontstond een worsteling tussen de kapi tein en de ambtenaar, die eindigde toen de bril van de kapitein sneuvelde. De ambtenaar had kapitein Holwerds aangeklaagd en hij was in hoger beroep gegaan toen de rechter van Grimsby zijn klacht niet ontvankelijk verklaarde. De rechter van het hoge gerechtshof, Goddard, had verklaard, dat hij begrijpen kon dat kapitein Holwerds boos geworden was. Hij verwees de zaak evenwel toch terug naar de rechter in Grimsby, omdat de kapitein een „technische overtreding" had begaan. MAKASSAR (PIA) Pastoor Jotten en de Duitse arts dr. Uhrmann, die destijds in de omgeving van Palu door bendeleden werden ontvoerd, bevinden zich volgens berichten uit deze plaats thans in Pang- giang, dat gelegen is tussen Bambaira en Pasangkaju. Zij zouden in behoeftige om standigheden verkeren. In deze berichten wordt voorts gezegd, dat bendeleden van de Darul-Islam en de Tentara Islam Indonesië herhaaldelijk heb ben getracht pastoor Jotten en dr. Uhrmann naar Paloppe over te brengen. Deze pogin gen zijn echter telkens mislukt door het optreden van leger en politie tegen het bendewezen. Met het gebruikelijke plechtige ceremo nieel is vanmorgen, op de Katholieke feest dag van de verschijning van de H. Aarts engel Michael, in de Kathedrale Kerk van de H. Laurentius en Ignatius aan de West- zeedijk te Rotterdam, de bisschop van dat diocees, mgr. Martinus Antonius Jansen, plechtig gewijd door de consecrator, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem. Mede-consecratoren waren mgr. J. W. M. Baeten, bisschop van Breda, en mgr. J. Buis, apostolisch vicaris van Jesselton (Brits Borneo). De aartsbisschop, mgr. dr. B. J. Alfrink, de Pauselijke Internuntius in Den Ilaag mgr. Paolo Giobbe en de andere bisschoppen van Nederland woonden de plechtigheid bij. Op 20 mei 1951 werd een aanvang ge maakt met de uitvoering van het nationale plan tot bestrijding van de rundertubercu- lose. Thans, na 5 jaar, heeft Nederland zich geschaard bij de weinige landen ter wereld, die zich kunnen beroemen op het bezit van een rundveestapel, die vrij is van tubercu lose. Het grootse plan kon slagen door de nauwe samenwerking tussen de overheid en het agrarische bedrijfsleven. Op Eniwetok, een van de Marshalleilanden in de Stille Oceaan, is men weer begonnen met het nemen van atoomproeven. Deze foto, die van een Amerikaans oorlogsschip af werd gemaakt, toont de bekende padde- stoelivolk, welke ontstond na het ontploffen van een geleid projectiel met atoomlading. CORRECTIE In de recensie van het boek van J. H. Wigmans „Ik was een der miljoenen" in Erbij van zaterdag is een zinsnede wegge vallen, die een lezer in Zandvoort reeds aanleiding heeft gegeven opheldering te vragen. Er staat: „Wigmans is een diep gelovig rooms-katholiek, die met zijn boek wil waarschuwen en sympathie wil wekken voor de miljoenen die er nog het slacht offer van zijn. Er moet staan: „Wigmans is een diep-gelovig katholiek, die met zijn boek wil waarschuwen tegen de uitwassen van het communistische stelsel en sympa thie wil wekken voor de miljoenen die er nog het slachtoffer van zijn."

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5