„Kennemerduinen" huisvesten nu al negentig vogelsoorten Burgerzin-actie „Tot dienen bereid" gestart met tentoonstelling 'zBrieven aan de redactie Recreatief element wordt vergroot: bunker bestemd tot theehuisje 9 Concert door Haarlems Christelijk Mannenkoor Filmvoorstelling Oud-Schoten m Plannen tot vernieuwing gebouw voor K. en W. Kapelaan R. A. Renckens in Haarlem-Noord overleden Boete voor te laat richting aangeven Examens Opheffing verbod rookwarenautomaten Kamer van Koophandel adviseert voor Haarlem Tweede Kamerlid voor Ghr. Hist. Vrouwengroep Vergadering R.-K. Open bare leeszaal en bibliotheek Mensen komen en herten gaan Burgerlijke Stand van Haarlem De Kamerverkiezingen In Haarlem 10 lijsten ingediend Ds. J. van Dam aanvaardt beroep naar Haarlem Vreugde in B aptistengemeente „Voorjaarsbeurs" ten bate van Sionskerk DINSDAG 8 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG IS DE BURGERZIN-ACTIE „Tot dienen bereid" in Haarlem gestart met een tentoonstelling in de raadzaal (ingang Koningstraat), een demonstratie medisch zwemmen in het Sportfondsen bad, ballet door leden van de speeltuin-beweging, een filmvoorstelling in Haarlem-Noord en bezichtiging van dè brandweerkazerne. Burge meester mr. O. P. F. M. Cremers heeft de tentoonstelling en daarmee de actie officieel geopend met een toespraak, waarin hij in het bijzonder de geestelijke vader van de actie, de heer Joh. M. Schmidt, hulde bracht voor zijn arbeid bij de voorbereiding verricht. Bijna twintig organisaties hebben mede werking verleend aan de inrichting van eer. tentoonstelling in de raadzaal en de anti-chambre. De bezoekers komen op de hoogte van de activiteiten van vele ver enigingen, die tot dienen bereid zijn. De bescherming bevolking heeft de publieke tribune in beslag genomen en de voorwerpen, die de BB'ers nodig hebben, geven een indruk van het werk. De brand weer is vertegenwoordigd met een hand spuit uit de zeventiende eeuw en met een spuit van 1956; het verschil komt wel bij zonder tot uiting. De Club- en Buurthuizen zijn met een fleurige stand voor de dag ge komen, waarbij te zien is tot welke pres taties de jongens en meisjes in staat zijn. Het Centraal Drank weer Comité zet in ge schrift en met flessen met niet-alcoholhou- dende dranken uiteen wat 't doel is van de geheelonthouders. Ook worden bezoekers gewezen op de gevaren van het gebruik van drank bij het verkeer. De NPV (pad vinders) geeft een goed overzicht van de vele activiteiten. De dierenbescherming heeft gelegenheid te laten zien op welke wijze haar werk ge propageerd wordt, de afdeling Haarlem van „Humanitas" toont haar veelzijdig werk met kaaiden en foto's en de Haarlem se Reddingbrigade laat zien over welk materiaal de leden moeten beschikken, als zij in actie komen om mensen te redden; indrukwekkend is de kast met vele prijzen. Wat er op de Werkinrichting van Nazorg gemaakt wordt, zal de aandacht trekken. Op donderdagavond 17 mei geeft het Haarlems Christelijk Mannenkoor in het Concertgebouw een voorjaarsconcert, waarbij onder meer Mozarts „Die Seele des Weltalls" en. Bruchs „Christ und der Tod" zullen worden uitgevoerd. Medewerking zal worden verleend door Aafje Heynis, alt en de pianiste Berthe Davelaar, die samen met het koor „Stand- chen" van Schubert zullen uitvoeren. Het geheel staat onder leiding van Bernard Verboom. Huisvlijt gedetineerden De samenwerkende reclasseringsvereni- gingen zijn uitgekomen met een stand, die niet alleen een indruk geeft van het werk, maar ook van de huisvlijt van gedetineer den uit de Haarlemse gevangenis; het Rode Kruis laat zien wat er onder andere be reikt wordt door welfare-werk, het ver lenen van eerste hulp enzovoort. Snelver- band heeft gelegenheid bekendheid te geven aan haar werk; de Vereniging voor Slechthorenden toont de snelle ontwikke ling der techniek der gehoorapparaten. In de gang is een lange tafel ingericht door het Haarlems Verbond van Speeltuinver enigingen met voorwerpen op het clubwerk gemaakt en verder zijn er stands van de UW, Pro Juventute, Steun Wettig Gezag, het Witte, het Oranje-Groen kruis, de Stadsbibliotheek en Leeszaal en de r.-k. leezaal. Eindelijk zo ver Burgemeester mr. Cremers zedde blij te zijn, dat het eindelijk zo ver is, dat de bur gerzin-actie geopend kan Worden. Hij wilde de tolk zijn van het gemeentebestuur, de raadsleden en van de genodigden om zijn vreugde uit te spreken. Hij was van mening dat het geen zin heeft uitvoerig over het onderwerp „burgerzin" uit te weiden. Beter is het te vragen, wat moet er gedaan worden om die te bevorderen. Het antwoord kan zijn: al het mogelijke. De komende dagen bieden goede gelegenheid Haarlem te doordringen, dat velen bereid zijn tot dienen. Het slagwoord „Tot dienen bereid" is van grote betekenis. Er is in alle delen van de stad veel en gelijk te zien. De bur gemeester hoopte, dat de actie zal inslaan en dat de unieke week succes zal opleveren. Tot en met zaterdagmiddag (behalve donderdag) is de tentoonstelling geopend. Het wijkcomité „Oud-Schoten" hield maandagavond op het plein van de J. P. Coenschool aan de G. van Aemstelstraat een openlucht-filmvoorstelling. Het frisse weer was er de oorzaak van dat voornamelijk de jeugd bij deze voor stelling blijk van bealngstelling gaf. De ouderen, voor wie deze avond toch eigen lijk wel bedoeld was, hadden kennelijk aan de meer behagelijke temperatuur binnens huis de voorkeur gegeven. De eerste film toonde op welke wijze in een Amerikaanse stad het probleem van de vrije speeh-uimte voor de jeugd werd aangepakt. Een verkeersongeval, over komen aan een op straat spelend kind, vormde voor een der getuigen van dit ongeluk de aanleiding tot het ontketenen van een grootscheepse actie met als doel een veilige speelgelegenheid voor de kin deren. Dank zij de medewerking van enige zakenvrienden werd het plan op echt-Ame- rikaanse wijze uitgewerkt en kon uitein delijk ook de burgemeester voor het idee van de initiiatiefnemer worden gewonnen, waarna spoedig de eerste speeltuin van de stad, tot grote vreugde van de kinderen en dito geruststelling van de ouders, worden opengesteld. Hierna volgde een filmpje over het doel en de verschillende organisatievormen van het Rode Kruis. De film „Een baan erbij" voerde de toe schouwers terug naar de tweede wereld oorlog en wel naar de opleiding en training van de Engelse „Home Guard," die befaam de organisatie van burgers, welke na vol brachte dagtaak op fabriek of kantoor haar aandeel in de landsverdediging leverde. Een aardige marionettenfilm tenslotte toonde op een wel wat al te luchtige wijze de gevaren verbonden aan het alcohol misbruik bij snelverkeer. Burgemeester en Wethouders van 's Gra- venhage stellen aan de raad voor een be drag van honderdduizend gulden uit te trekken ter dekking van de voorbereiding en uitwerping van de plannen, die ontwor pen zijn voor de verbouwing en uitbrei ding van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen. Dit gebouw, zo zeggen B. en W. in hun voorstel, is een van de schaarse theaters in de met schouwburgruimte zo spaarzaam bedeelde stad. Het is ruim tachtig jaar oud en voldoet daarom niet meer aan de eisen, die aan een goed geoutilleerde schouwburg worden gesteld. Naar globale raming zal met de ver bouwing en vernieuwing een bedrag van zegen miljoen gulden gemoeid zijn. xxxx50ooooooocooocoooc<x>cococcocooccoc<xx:ocoooooococcc Programma voor dinsdag en woensdag Het programma van de burgerzin actie „Tot dienen bereid" te Haarlem luidt: DINSDAG 8 MEI 19.00 uur: Padvindersdemonstraties in de Godfried van Bouillonstraat, Thcemsplein, Wagenweg (garage Den Hout), Gysbrecht van Aemstelstraat en Botermarkt. Stertocht door drum bands. 19.15 uur: Jeugddemonstratie aan de Zaanenlaan. 20.00 uur: Tentoonstelling in de raad zaal van het Stadhuis. 20.00 uur; Taptoe en jeugdfanfare met het korps van het Haarlems Speel- tuinverbond op het Teylerplein. 20.00 uur: Bijeenkomst in de ridderzael van het Stadhuis; spreker prof. dr. Delfgaauw. 20.45 uur: Filmvoorstelling op de Bo termarkt. 21.30 uur: Filmvoorstelling op het Tey lerplein. WOENSDAG 9 MEI 9 tol 12, 14 tot 17 en 20 tot 22 uur: Ten toonstelling in de raadzaal van het Stadhuis. 14.30 uur: Jeugdvariété Club- en Buurt huizen in de P. C. Hooftstraat. 19.30 uur: Demonstraties, in samenwer king met de Vereniging tegen het mis handelen van dieren op: Turfmarkt, Leidseplein. De Ruyterplein, Heren singel, Drilsmaplein, Junoplantsoen, Sportterrein Kleverlaan, Pretoriaplein en Tesselschadeplein. 20.00 uur: Forum in'de ridderzaal van het Stadhuis. 20.45 uur: Filmvoorstelling op de Ga- renkokerskade. 21.30 uur: Filmvoorstelling op het Tes selschadeplein. >OOOOOOOOOOOOOOOOOOC>DOODOOOOOCX> X5O0OOOCOOO33DCOOOOCOC» De afdeling Haarlem van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond hield in het Sportfondsenbad een demonstratie van het zogenaamde „medische zwemmen" voor in validen. Deze zwemoefeningen voor lichamelijk gehandicapten vinden iedere maandag plaats in het Sportfondsenbad en iedere vrijdag in Stoop's Bad te Overveen. Wij hebben enige tijd geleden al aandacht ge wijd aan deze oefeningen, die op de licha melijke ontwikkeling van de invaliden zo'n heilzame invloed hebben. De groep, die maandag aan de oefenin gen deelnam bestond voor ongeveer de helft uit jongens en meisjes en voor de andere helft uit ouderen. Ongeveer dertig man zwommen onder leiding van enige Rode Kruishelpers en -helpsters en zij toonden allen een groot enthousiasme. Als slot van de zwemoefeningen zullen de cursisten op 18 juni in het Sportfond senbad en op 22 juni in Stoop's Bad deel nemen aan het diplomazwemmen, zodat zij dan naast hun verbeterde lichamelijke con ditie, óók een diploma rijk zullen kunnen worden. Jeugdballet Kinderen van de Haarlemse speeltuinen voerden een jeugdballet uit op de plaats van de speeltuin aan het Wilsonplein. Een groot aantal kinderen van verscheidene speeltuinen de organisatie berustte bij het Haarlems Speeltuinverbond voerde onder leiding van een lerares en op de maat van pianomuziek oefeningen uit, die het begin vormen van een ernstige ballet- beoefening. Vele belangstellenden stonden rondom het hek van de speeltuin en moe digden de kinderen met kreten en geklap aan. Een aanmoediging, die zij echter ze ker niet van node hadden, want zij waren zelf enthousiast genoeg om de danspasjes zo goed mogelijk uit te voeren en hun lera ressen niet beschaamd te laten staan. Het initiatief tot deze danslessen is van het Haarlems Speeltuinverbond uitge gaan, die mevrouw To Venema bereid vonden voor dit doel eigen leerlingen op te leiden en af te staan. In januari 1955 begon mevrouw Venema met de opleiding van tien leerlingen, die zij zelf op haar dansklassen had. Deze tien dames kwamen in april 1955 bij elf speel tuinen in Haarlem lessen geven aan de kinderen. Deze lessen hebben nu al zo veel vruch ten afgeworpen dat het Haarlemse Speel tuinverbond het publiek gaarne van de re sultaten wilde laten kennisnemen en men Maandagmiddag overleed in Haarlem- Noord na een langdurige ziekte op 34-jarige leeftijd de heer R. A. Renckens, kapelaan van de R.K. Parochie in de Paul Kruger- straat. Hij werd in 1950 tot priester gewijd en in 1953 tot kapelaan bij deze parochie aangesteld. Maandagavond gaven de meisjes van ver scheidene speeltuinen op het Wilsonsplein een jeugdballet-uitvoering. Zij toonden, ondanks de kou, een groot animo. achtte daartoe de week van de „Burger zinactie" de juiste gelegenheid. De komen de week zal men dan ook in verscheidene speeltuinen 's avonds de kinderen hun dansoefeningen kunnen zien uitvoeren en mevrouw Venema stelt zich voor om aan het einde van deze week een groté opvoe ring te geven van alle leerlingetjes teza men in de speeltuin „Oosterkwartier". Deze demonstratie zal uiteraard een enigs zins massaal karakter dragen, maar me vrouw Venema hoopt dat zij met de meer geoefende kinderen een aardig programma in elkaar kan zetten. Oorspronkelijk zou deze slotdemonstratie op het Van Zeggelenplein plaats vinden, maar aangezien dit plein hiervoor niet zo geschikt is, heeft de. speeltuin „Ooster kwartier" haar eigen ruimten hiervoor af gestaan. De balletoefeningen ondervinden van de kant van de meisjes de meeste belangstel ling. De jongens geven de voorkeur aan andere „sportbeoefening". Het was jam mer dat het maandagavond wat fris was, zodat de meisjes in hun iele danskleding wel enigszins last van de kou hadden. Desondanks weerden zij zich dapper en het was zelfs niet dan na enig protest van hun kant dat zij er warme vestjes over aantrokken. Het is te hopen dat de komen de dagen de temperatuur iets hoger zal zijn, zodat de oefeningen volgens plan in de open lucht zullen kunnen worden ge houden. Haarlemse kantonrechter Een boete van honderd gulden en zes maanden niet rijden eiste de ambtenaar van het openbaar ministerie bij het Kan tongerecht in Haarlem, mr. H. Lagerwaard maandagmiddag tegen een vertegenwoordi ger uit Amsterdam, die op 15 augustus, rijdend met een auto op de Amsterdamse vaart in de richting van Haarlem, plotse ling naar links de Nagtzaamstraat inge reden zou zijn, waardoor een motor tegen hem was opgereden. Deze motorrijder, een monteur uit Eijs- den, verklaarde als getuige, dat hij zelf eerst een bestelwagentje had ingehaald, dat keurig naar rechts was gezwenkt. Toen hij ook de verdachte had willen inhalen, was deze plotseling naar links gegaan met het bovenvermelde gevolg. „Ik heb mijn richtingwijzer twintig meter van te voren uitgestoken," verweerde zich de Amsterdamse vertegenwoordiger. Maar dat vond de ambtenaar veel te laat. Een tweede getuige, een Amsterdamse portier, die rijdend in een personenauto het ongeluk had zien gebeuren, was eveneens van mening, dat de verdachte te laat rich ting had aangegeven. Er volgde een korte verkeersles van de ambtenaar: „U had 50 a 60 meter van te voren al een seintje moeten geven, vast moeten voorsorteren en die motorrijder in ieder geval nog moeten laten passeren". De kantonrechter, mr. Th. F. Raedt, kon zich met de boete van honderd gulden ver enigen. De termijn van intrekking van het rijbewijs stelde hij op een jaar, geheel voorwaardelijk, evenwel met een proeftijd van twee jaar. Linker portier open Vervolgens stond terecht een vertegen woordiger uit Heemstede, die op 28 januari van dit jaar, nadat hij zijn bestelauto in de Spaarnwouderstraat in Haarlem had neer gezet, het linker portier had geopend, juist op het ogenblik, dat een meisje per fiets voorbij wilde rijden. De fietsster was tegen het portier gebotst, gevallen en op straat blijven liggen. Zo verklaarde een getuige van het ongeval. De verdachte, die niet per se wilde ontkennen, dat het zo gegaan was, bracht toch naar voren, dat het meisje mogelijk tegen de achterkant van de auto gereden zou kunnen zijn, gezien de formi dabele kras op zijn wagen. Als getuige a décharge verklaarde de directeur van een groothandel in huishou delijke artikelen, tegenover wiens pand de auto had gestaan, dat de situatie ter plaatse niet eenvoudig is. Mocht men vroeger par keren aan beide zijden van de Spaarnwou derstraat, thans is een parkeerverbod van kracht voor de linkerzijde, waar zijn pand zich bevindt. Een verzoek van deze getuige om slechts links parkeren toe te staan, was door B. en W. afgewezen „met het oog op het algemeen belang." Mr. Lagerwaard vond hier een boete van honderd gulden op zijn plaats, benevens in trekking van het rijbewijs voor de tijd van zes maanden. De kantonrechter handhaafde alleen de boete. Amsterdam. Vrije Universiteit. Doctoraal examen Pedagogie: J. W. van Hulst, Am sterdam (cum laude). Het college van B. en W. van Haarlem heeft de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Haarlem en Omstreken ge vraagd haar mening kenbaar te willen maken over de wenselijkheid van een op heffing van het verbod tot verkoop van tabaksartikelen door middel van auto maten. De Kamer heeft zich tijdens haar laatst gehouden besloten vergadering over deze kwestie beraden, waarbij zij tot de conclu sie is gekomen, de gemeente Haarlem te moeten adviseren over te gaan tot ophef fing van het verbod. Zij baseert dit besluit o.a. op het feit, dat de motieven waarop destijds de verorde ning was gegrond, n.l. het tegengaan van roken door kinderen, naar vrij algemeen wordt aangenomen, niet meer als juist wor den ervaren. Voorts is de Kamer van me ning, dat de gemeente Haarlem dient terug te treden uit haar uitzonderingspositie die zij inneemt ten opzichte van de andere grote- en middelgrote gemeenten in het land, in welke gemeenten een dergelijk verbod, voorzoverre dat de Kamer bekend is, niet bestaat. Het Christelijk-Historische lid van de Tweede Kamer jonkvrouwe mr. C. W. J. Wttewaal van Stoetwegen sprak maandag avond voor de Christelijk-Historische Vrouwengroep, afdeling Haarlem, in het wijkgebouw Gedempte Oude Gracht over het onderwerp „Rondom de aanstaande Kamerverkiezingen". Zij schetste de politieke keuze, die voor al een beginselkeuze is. Het bestaansrecht van de Christelijke partijen wordt betwist door de Partij van de Arbeid, waartegen over de spreekster alle aanwezigen opriep tot een zich eensgezind scharen achter de Christelijk Historische Unie. Ook praktische politieke vraagstukken als de ouderdomsvoorziening en de Delta wet werden door freule Wttewaal bespro ken. Na de pauze was er een geanimeerde discussie. De r.-k. openbare leeszaal en bibliotheek heeft maandagavond in Brinkmann een algemene ledenvergadering gehouden. Het jaarverslag over 1955 werd zonder opmer kingen goedgekeurd en er is een nieuwe kascommisie ingesteld. Twee bestuursleden, de penningmeester mr. P. J. Baard en de heer Godfried Bo- nians, zagen zich wegens drukke bezig heden genoodzaakt uit het bestuur te treden. Als nieuwe penningmeester werd de door het bestuur kandidaat gestelde drs. A. J. B. Wachters gekozen. Voor de heer Bomans is geen nieuw bestuurslid in de plaats gekomen. De periodiek aftredende en zich herkiesbaar gestelde leden van het bestuur drs. H. W. M. van Run en A. P. N Pielage werden herkozen. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering, vertelde de schrijver Edmond Nicolas iets van de achtergronden van zijn werk, waarna hij enige fragmenten voor droeg uit „De heer van Jericho",. „De erfe nis" en een nog te verschijnen werk. Jaarvergadering „Paedagogiek" Woensdag 9 mei wordt in restaurant Brinkmann in Haarlem de jaarvergadering van de „Vereniging voor Paedagogiek" ge houden. Het programma vermeldt voor 's morgens een huishoudelijke vergadering, voor 's middags een excursie naar het Frans Halsmuseum met rondleiding dooi de directeur. (Verkort weergegeven) Buscollege. Als chauffeur van de NZHVM maak ik het vaak mee, dat bezoe kers van buiten de stad bij het station in Haarlem in een verkeerde autobus stap pen. Zij nemen dan bijv. lijn 1 naar Haar lem-Noord, betalen hun kaartje en lopen zonder de chauffeur iets te vragen naar een lege plaats. Later, als de bus rijdt vragen zij dan of de chauffeur even wil afroepen voor de halte Blauwe Brug. Zegt men hun dan, dat zij in de ver keerde bus zitten, dan is hun verbaasde antwoord: „Maar wij moesten toch lijn 1 nemen?" Natuurlijk hadden deze mensen van te voren moeten vragen, of deze bus wel in de richting Blauwe Brug rijdt, maar de si tuatie bij de centrale halte op het Stations plein is voor een vreemdeling wel inge wikkeld. Laten zij, die gasten krijgen, deze mensen er van tevoren per brief of brief kaart op wijzen, welke buslijn in welke richting zij straks in Haarlem moeten ne men, dan zijn dergelijke vergissingen, met als gevolg overstappen en dubbel betalen, in den vervolge vrijwel uitgesloten. Voor al nu de vakanties aanbreken, is zo'n tijdi ge schriftelijke tip stellig op zijn plaats. De twee richtingen der verschillende buslijnen zijn zoals men weet: Lijn 1: Haarlem-Noord of Heemstede. Lijn 3: Bloemendaal of Heemstede. Lijn 4: Haarlem-NW of Overveen. Lijn 5: HaarlemNoord of Amsterdamse Buurt-Oost. EEN BUSCHAUFFEUR. Bloemenstad De winter heeft dit jaar van de natuur een zware tol geëist en veel schoons verloren doen gaan zodat een ver nieuwing van gazons of perken noodzake lijk is geworden, wil Haarlem zijn reputa tie als bloemenstad naleven. Willen de ouders er juist nu goed op toe zien, dat hun kinderen de bloemen, bomen en planten sparen. Wij weten wel dat veel ruimte wordt gevergd voor speelruimte voor de jeugd en dat dit urgent is, maar dat neemt niet weg dat men een stad niet al zijn bloem- of grasperken mag ont nemen. Veel gazons en perken zien er op het ogenblik verwaarloosd uit, in het bijzonder op het Dietsveld ten noorden van de Jan Gijzenkade. De bewoners er omheen zijn trots op hun uitzicht en wanneer dit ver waarloosd wordt ontneemt men hun veel fraais, terwijl het toch anders kan. Mis schien dat een hek hier reeds veel kan helpen. Wij hopen dan ook dat hier spoedig ver andering in mag komen, zodat omwonen den en wandelaars weer met genoegen het plantsoen in ogenschouw kunnen nemen. Een abonné. Tijdens een maandagmiddag gehouden persconferentie heeft ir. E. C. M. Roder- kerk, directeur van de Stichting „Het Na tionale Park de Kennemerduinen" de resul taten in 1955 toegelicht en de ervaringen verhaald, die in dat jaar zijn opgedaan. Ook de nieuwe plannen en de vooruitzichten voor 1956 kwamen daarbij ter sprake. Ir. Roderkerk legde er de nadruk op dat het publiek de natuur over het algemeen weet te eerbiedigen, althans wait het bloe men plukken betreft. Gestroopt wordt er niet meer, maar de heer Roderkerk was helemaal niet te spreken over de talrijke jongelui die vogelnesten uithalen. Voor Hemelvaartsdag heeft men zelifs extra per soneel aan moeten nemen om dit vandalis me tegen te gaan. De vogelstand is overi gens, mede door het graven van het duin- meer op het ogenblik zeer goed. In 1955 werden er al negentig vogelsoorten in deze duinen aangetroffen, onder meer de zeer zeldzame zwarte ooievaar en verder lepe laars, kluten, zeven soorten eenden enzo voort. Stijgende belangstelling Eind 1950 werd dit duingebied voor het publiek opengesteld en uit een overzicht van het aantal bezoekers in de periode 1950 tot en met 1955 blijkt dat het bezoek over de gehele linie, dus zowel wat houders van dagkaarten als houders van maand- en jaarkaarten en overnachtingen van kam peerders betreft, in de loop van die jaren steeds in stijgende lijn is gegaan. Enkele cijfers ter illustratie. In 1953: houders van dagkaarten: 115.000 volwassenen, 23.800 kinderen, 31 ruiters: 1955: respectievelijk 137.600, 39.700 en 52. In 1953: houders van maandkaarten: 235 volwassenen, 28 kinderen, 98 gezinnen en geen ruiters. In 1955: respectievelijk: 263, 39, 130 en twee. In 1953: houders van jaarkaarten: 154 volwassenen, 81 gezinnen en 5 ruiters, in 1955, respectievelijk: 153, 108 en 10 ruiters. Overnachtingen kampeerders in 1953: 20.900 volwassenen, 12.500 kinderen, totaal 33.400; in 1955 respectievelijk 36.400, 27.900, totaal 64.300. De processen-verbaal, die in de jaren 1951 tot en met 1955 werden opgemaakt, vertonen een dalende lijn, namelijk van 236 tot 66. Het aantal bezoekers in 1956 is nu al het dubbele van verleden jaar om deze tijd, namelijk 25.000 bezoekers. Zondag was wel de topdag, aangezien er toen 6500 bezoekers plus 300 kampeerders in de Kennemerdui nen werden geteld. Ieder jaar worden er weer verbeteringen in dit recreatieoord aangebracht. Bjj de speelvijver op de Lammetjeswei wordt thans een bunker als theehuisje ingericht met een klein strand ervoor. Deze thee- schenkerij, die de naam zal dragen van „De Watersnip" zal op 1 juni gereed zijn. Maar zondag is er op dit strandje al danig gezonnebaad. De speelvijver heeft een op pervlak van vier hectaren en het water is er een halve meter diep. Enige weken geleden waren er twee her ten in de duinen gesignaleerd, een hinde en een bok; nu zijn zij beide verdwenen, waarschijnlijk omdat het weer druk begint te worden. Wel werd één van de herten verleden week nog op de Zeeweg gezien. De plannen voor een theehuis bij Parnas- sia beginnen vastere vorm aan te nemen; architect Schipper uit Zaandam heeft al een tekening klaar en het ziet ernaar uit dat dit plan in 1957 verwezenlijkt zal wor den. Ook het museum op deze plaats zal aanzienlijk uitgebreid worden. Er is nog ontzettend veel materiaal, waarvoor thans geen plaats is, ook niet voor de diorama's. Naast het bestaande museum in de bunker hoopt men dat er in 1957 een nieuw, laag gebouwtje gereed zal komen, maar dan bovengronds. Het kampeerterrein „De Lakens" is ge deeltelijk geschikt gemaakt voor een nieuwe vorm van kamperen, zodat men daar nu zijn auto naast de tent kan neerzetten. Er is thans ruimte voor dertig auto's. Begin maart werd er al van de kampeergelegen heid gebruik gemaakt en nu is men de zes honderd al gepasseerd. Er zijn een zestal nieuwe, zeer spectacu laire wegwijzers voor de diverse speelter reinen vervaardigd naar een ontwerp van Henk Ames, onder meer voor de Hazenwei, de Lammetjeswei en het Rietvlak. Talrijke vogels in kou gered Op een desbetreffende vraag antwoordde de heer Roderkerk dat men in dit natuur- HAARLEM. 7 mei 1956 ONDERTROUWD: 7 mei. J. G. P. Meijer en J. M. Swinkels; A. Croes en M. Vos; G. J. Terwijn en C. M. Gieliam. GEHUWD: 7 mei, B. J. Jansen en C. J. M. Molhoek; D. Bergman en J. Kuik; M. J. M. Kruijtzer en A. Th. Les. BEVALLEN van een zoon: 3 mei, H. Holtz van Dam; M. M. ten HaveHiddema, 2 z.; H. E. van DoornWijker; A. AukemaOt- ten; 5 mei, M. van Dam't Hart; W. Ver hoevenvan Tol; J. M. de HaanFranken; F. M. Benjamins—de Boever; M. A. Hoes Staphorst; J. KramerKoper; 6 mei, A .E. Zeulevoetde Vries; C. de Rijkde Graaf; A. J. M. Klooster—van Stiphout. BEVALLEN van een dochter: 3 mei, D. E. van WaartBourgonjen; M. A. Wallekers Wiering; 4 mei, A. van HoofGeertsma; G. Helminckde Vlaming; E. B. de Graaf Lamboo; 5 mei, W. J. KoningsLeewes 2 d.; H. M. A. JansenBrouwer; C. IJffMorrien; G. J. van der HeidenMannaert; 6 mei. A. StijveAlting; G. Maer- tenOverdam; J. A. Dreijervan Dijk; H. C. J. van LeeuwenB. >ekhuizen; 7 mei, A. J. Croesevan Bremen. OVERLEDEN: 3 mei, J. H. J. van Loeven- zijn, 63 j., Hazepaterslaan; E. J. Dekker Praag, 66 j., Blinkertlaan; 4 mei, L. Kleef- stra, 83 j„ Westerhoutpark; J. Stevenhaagen, 78 j., Nijlstraat; E. Bernaski—de Vries Lentsch, 58 j., Gasthuisvest; A. S. Versluis— Flier, 80 j., Linnaeuslaan; 5 mei, B. van Aan- hout, 85 j., Karei van Manderstraat; C. Vroom, 85 j., Pegasusstraat; C. J. Snel, 79 j., Zomerstraat; T. Doijex-, 78 j„ Kempstraat; A. van der Kloet, 60 j., Atjehstraat; G. J. Jan sen, 82 j., Rijksstraatweg; J. G. de Graaf van Latum, 75 j., Rijksstraatweg; M. H. van KoerselDuivenvoorden, 58 j., Kleine Hout straat; C. A. L. StasseSchütz, 59 j., Decker straat; 6 mei, J. Th. Kloosterman, 73 j., Kre- lagestraat; H. Nijenhuis, 73 j., Velserstraat; P. J. Weijenbergh, 90 j„ Crayenesterlaan; J. HoremanZwitser, 76 j„ Generaal Joubert- straat; J. C. de VriesRamak, 67 j., Rijks-1 straatweg. reservaat gedurende de zeer strenge vorst periode van vier weken zeer heeft geijverd om de vogelsterfte tegen te gaan, met het eindresultaat dat er bij het duinmeer slechts vijf watervogels van kou omkwa men. Bij het intreden van de felle kou is men direct begonnen met extra te voeren (vier a vijfhonderd kg hard voer extra). Het gehele personeel werkte daaraan mee en de plaatselijke comités uit Haarlem en Bloe mendaal zonden brood.Vooral de Christiaan Huygensschool uit Haarlem-zuidwest en daarnaast ook de Koningin Wilhelmina- school uit Overveen, de St. Josephschool uit Bloemendaal en de Mr. Bruchschool uit Haarlem verdienen een pluim voor al het brood dat zij zonden. Doch ook de particu lieren hebben het hunne bijgedragen om de vogels in leven te houden. De lijsterachti- gen leefden ook veelal van de duindoorn bessen, vooral ook de kramsvogels. Er zijn thans opmerkelijk veel wilde eenden in de Kennemerduinen; uit dankbaarheid voor de goede zorgen trokken zij blijkbaar niet weg! Is alles door de langdurige koude nu ook later in deze duinen? De vogels zijn inder daad iets later. De grote bomen zijn wat later met uitbotten, de kruiden echter niet. De dennen zien er hier en daar wat dor en bruin uit, maar dat komt allemaal weer goed als de oude naalden afvallen. De plan tengroei is ook dit jaar over het algemeen normaal, want vele planten en struiken zijn winterhard. Nog steeds rijden zandauto's van de firma Verheul en Faas af en aan om per dag drieduizend kubieke meter zand uit de duinen te halen en naar de industrieterrei nen in Haarlem te brengen. Bij de speel vijver zal in juli een internationaal werk kamp gehouden worden, waaraan ongeveer vijfentwintig jongelui, vooral Italianen en Fransen, in het kader van de internationale uitwisseling zullen deelnemen. Zij zullen dan ook bij de werkzaamheden in de dui nen behulpzaam zijn. Overal in ons land zijn vanmorgen de kandidatenlijsten ingediend voor de aan staande verkiezingen van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Op het Haarlemse stadhuis kwamen tien lijs ten binnen en wel van de Partij van de Arbeid (W. Drees), de Katholieke Volks partij (C. P. M. Romme), da Anti Revo lutionaire Partij (J- Zijlstra), de Christe lijk Historische Unie (H. W. Tilanus), de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (P. J. Oud), de Communistische Partij Ne derland (G. Wagenaar), de Staatkundig Gereformeerde Partij (P. Zandt), het Ge reformeerd Politiek Verbond (L. P. La- ning), de Nationale Unie op algemeen christelijke grondslag (R. C. A. F. J. van Lissa Nes.-el) en de Nederlandse Oppositie Unie (P. J. Galliard). Door de Baptisten-Gemeente te Haarlem is een beroep uitgebracht op ds. J. van Dam te Zandbulten in Friesland. Tot grote vreugde van deze gemeente heeft ds. Van Dam dit beroep aanvaard. Daarmee komt reeds een spoedig einde aan de vacature van deze gemeente, die vorig najaar ont staan is, toen ds. J. W. Weenink met eme ritaat ging. De Haarlemse gemeente heeft in de periode van ds. Weendnk de bekende Begijnhofkapel aangekocht. Ds. Van Dam werd in 1926 te Winscho ten geboren. Na eerst eigenlijk voor de handel te zijn opgeleid, ging zijn verlangen later toch uit naar het ambt van predikant. In 1946 werd hij dan ook door de Algemene Vergadering der Unie van Baptisten-Ge meenten in Nederland voor de opleiding tot voorganger aanvaard. Zijn theologische vorming ontving ds. Van Dam aan de Rijks universiteiten te Utrecht en Groningen, waarna hij in mei 1950 in zijn eerste ge meente te Ter Apel (Groningen) werd be vestigd. In november 1952 verwisselde hij deze gemeente voor die te Zandbulten (Friesland). Ds. Van Dam is voorzitter van het Friese Gewest der Nederlandse Baptisten Jeugd beweging en lid van de Raad der Rijpere Jeugdcentrale der N.B.J.B. Voorts is ds. Van Dam werkzaam in de Beheerscommis sie van het Buitencentrum „Renderloo" te Epe en in de Commissie Algemene Jeugd- vorming, in welke hoedanigheid hij mede samensteller was van het voorlichtings boekje „Geloof en Leven", uitgegeven door de N.B.J.B. ten behoeve van jeugd en jeugdleiders. De toekomstige Haarlemse predikant ge niet vooral bekendheid door zijn oecume nische instelling: hij is onder meer lid van de Oecumenische Studiecommissie in Fries land. De voorjaarsbeurs die gehouden wordt van woensdag 30 mei tot zaterdag 2 juni in alle zalen van het gebouw van de Haar lemse Jongemannen Vereniging, Lange Margarethastraat, Haarlem, en die ten ba te komt voor de aflossing en rente op de bouwschuld die nog rust op de Sionkerk in Haarlem-Noord, is in voorbereiding. Ruim 30 verschillende stands zullen daar worden opgebouwd. De Hervormde Kerk te Den Haag komt daar met een stand over het werk van haar Boekencentrum. De diaconie van groot-Haarlem komt met een grote stand over al haar werk, speciaal gericht op haar rusthuis, de Protestants Christelijke Gezinszorg, Nassaulaan, Haar lem, belicht het gezinsleven en haar werk daarin. Het Nederlands Bijbelgenootschap komt met een stand op oecumenisch ter rein. Verder zijn er talrijke stands met boeken, rijwielen, huishoudelijke artikelen, levensmiddelen, mode-artikelen enzovoort. Door de grote variatie hoopt men de beurs een aantrekkelijkheid te geven, die een behoorlijk bedrag zal opleveren voor de Sionskerk, waarvoor nog een schulden last van ruim twee en halve ton moet worden afgelost.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9