Twee jaar geëist tegen ouders die hun kinderen verwaarloosden „Vaak nog heel merkwaardige opvattingen over voorrang" Tante Aggie houdt vol WOENSDAG 9 MEI 1956 5 Inkomen werd grotendeels besteed aan afbetaling van een scooter, wasmachine en een televisietoestel Ex-kassier Zandvoorts hotel voor Hof Verduistering van 1600 Achttienjarige inbreker veroordeeld Kerkelijk Nieuws Faillissementen Wegens poging tot doodslag veroordeeld Examens Van Gelderen waarschijn lijk reeds in ons land Antilliaanse Staten door mr. Struycken geopend MOEDERDAG De Dag der Dagen 't Silver Stoepke Prof. dr. Gallas overleden HAARLEMSE KANTONRECHTER Regeringsdiner voor minister Martino Schip na aanvaring in Theemsmonding gezonken „Piet Hein" na negen maanden teruggekeerd Op Keukenhof de 300.000e bezoekster Speeltuinjeugd gaat donderdag wandelen Hoge Autoriteit der E.G.K.S. op het matje FEUILLETON door Doris Miles Disney Twee jaar gevangenisstraf heeft de offi cier van justitie bij de rechtbank te Utrecht geëist tegen de 33-jarige metaaldraaier H. van W. uit Utrecht en tegen zijn 30-jarige echtgenote, wegens het zodanig verwaar lozen van hun kinderen, dat een daarvan is overleden en de ander overgebracht moest worden naar een ziekenhuis. Begin november werd een arts door het echtpaar ontboden. Hij trof in de woning een twee en half jarig jongetje in onder voede toestand aan. Het kind woog niet meer dan 9 pond. Hoewel het diezelfde dag naar het kinderziekenhuis werd overge bracht, is het een dag later overleden. Ook een baby van negen maanden werd in ernstige toestand in het ziekenhuis opge nomen. De moeder gaf het haar ten laste ge legde toe. Zij was niet tegen moeilijkheden in het gezin opgewassen geweest. Zij kreeg slechts f 10 a f 15 huishoudgeld, hoewel haar man f 70 a f 80 per week verdiende. De rest van het geld werd besteed aan af betaling van in huurkoop gekochte goe deren, zoals een scooter, een elektrische wasmachine en een televisietoestel. De slaapkamers in de woning waren totaal vervuild, speciaal die van de kinde ren, waar de schimmel op de grond stond en het behang geheel loshing. Uit het verhoor bleek, dat het echtpaar tochtjes per scooter ging maken en de zorg voor de kinderen aan een ander overliet. Een kind van vier jaar werd op deze tochten meegenomen en moest de gehele weg voor op de scooter staan. In een rapport van een psychiater werd gezegd dat de man zeer egocentrisch is, alles voor zichzelf nodig had, de kinder bijslag voor eigen kleding besteedde en dat hij graag gokte. Zowel de man als de vrouw werden in lichte mate verminderd toerekeningsvat baar geacht. ADVERTENTIE BRIXON COSTUUMS 114 174 Gen. Cronjéstraat 40-44 - Tel. 15458 Voor het Hof in Amsterdam stond dins dagmiddag in hoger beroep terecht een 67- jarige ex-kassier van een hotel in Zand- voort, die begin februari van dit jaar door de Haarlemse rechtbank was veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden wegens verduistering van onge veer twaalfhonderd gulden ten nadele van dat hotel. Tijdens de behandeling van deze zaak voor het Hof bevestigde de hoofdadmini strateur de verduistering. In totaal zou de kassier ongeveer zestienhonderd gulden hebben weggenomen, namelijk ook onge veer vierhonderd gulden aan pensiongeld. De verdachte bekende volledig en deelde mee, op den duur de gehele schuld aan het hotel te zullen aflossen. Er werden voorts twee getuigen a dé charge gehoord. De eerste had, toen hij bij het bewuste hotel als administrateur in dienst was, verdachte als assistent aange nomen. „Hij betoonde zich een serieus wer ker, zijn zaken waren altijd punctueel in orde", was het oordeel van deze getuige. De tweede, directeur-eigenaar van een biscuit-fabriek, deelde mee, dat hij de ver dachte maandag in dienst had genomen, het volste vertrouwen in hem heeft en zelf de administratie voor de terugbetaling aan het hotel in Zandvoort ter hand zal ne men. De procureur-generaal, mr. J. F. Hoeffel- man, vond de straf van vier maanden op zich niet te hoog. Hij wilde evenwel reke ning houden met de geestelijke gesteldheid van de verdachte, diens leeftijd en het feit, dat deze nu weer een vaste betrekking heeft gekregen, zodat hij zijn schulden kan gaan terugbetalen. Mr. Iioeffelman eiste daarom vier maanden voorwaardelijk, met drie jaar proeftijd en reclasseringstoezicht. Bovendien stelde hij als eis, dat de ver dachte f 12.50 per week aan het hotel zal afdragen. De raadsman van de kassier, mr. B. W. Stomps, zei de voorwaardelijke straf, welke de procureur-generaal had geëist, gaarne te willen ondersteunen. Hij was van mening, dat de verdachte, indien hij onder goede leiding staat, uitstekend werk kan leveren. Mr. Stomps vestigde de aandacht op een aantal zich in het dossier bevindende eer volle getuigschriften, waarin verscheidene vroegere werkgevers van de verdachte verklaren, dat hij een bekwaam werker is. De raadsman vroeg wat het punt van terugbetaling betreft de verdachte een zekere „aanlooptijd" te verlenen. Op 22 mei zal uitspraak worden gedaan. „Een ernstige waarschuwing voor ande ren, die aan het systeem van huurkoop meedoen en dure artikelen kopen op af betaling waardoor andere belangen van het gezin in gevaar komen", zei de officier van justitie. Hij noemde de maatregelen welke de regering ter beperking van het huurkoopsysteem zal treffen, zeer nood zakelijk. De beide verdedigsters achtten de opzet tot verwaarlozing niet bewezen. Op 22 mei zal de rechtbank uitspraak doen. De rechtbank te 's Gravenhage heeft de 18-jarige ex-assistent steward C. B. uit 's Gravenhage, die tezamen met een vriend in oktober van het vorige jaar een tien tal inbraken had gepleegd, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Te gen hen was drie jaar geëist. Ned. Hew. kerk Aangenomen naar Hollandscheveld W. E. Heijboer te Geldermalsen. - naar Kraling- seveer W. Radstake te Oosterland. Beroepen te Waarde (toez.) G. E. Huizinga te Dreischor. Benoemd tot hulppred. te Epse R. Rip- haagen, em. pred. te Zutphen, die deze ook aannam. Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Eindhoven G. E. Bakker te Heeze. Bedankt voor St. Anna Parochie B. J. Geerling te Glanerbrug. Geref. kerken Beroepen te Huizen (N.H.) P. Veenhui- zen te Amsterdam. te Opperdoes G. Rang, kand. te Amsterdam. - te Zonnemaire N. Wijngaarden, kand. te Amsterdam. Geref. kerken art. 31 K.O Beroepen te Winschoten A. Veefkind, kand. te Hilversum. Bedankt voor Rotterdam-Charlois K. J. Dijkema te Treebeek. Chr. Geref. kerken Tweetal te Biezelinge M. Drayer te Drach ten en C. Noordergraaf te 's-Gravendeel. Beroepen te Nijmegen W. v. Heest te Rozenburg. Bedankt voor Delft B. Bijleveld te Noor deloos. Vrije Evang. gemeenten Bedankt voor Veendam J. I. v. Wijck te Gouda. Wegens het. verbindend worden van de slotuitdelin gslijst zijn op 4 mei 1956 geëin- dinigd de faillissementen van: W. B. Riisenbrij, te Santooort. van Dale laan 24. aldaar zaakdriivende onder de firma Bouwonderneming „Viking". Rechter-com- missaris: mr. H J. Ferwerda. Curator: mr. B. J. Lambers te Haarlem. Alida Kruitbosch, zonder beroep te Over- veen. Oranje Nassaulaan 160. Rechter-com- missaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. G. J. H. de Leeuw te Haarlem. Wegens %hêt verbhi'dërtd"Wofde« van de slotuitdelin gslijst is op 8 mei 1956 geëindigd het faillissement van: H. Schreuder te Badhoevedorp, Zilver meeuwstraat 28 en te Amsterdam aan de Al- bert Cuijostraat 59 handelende onder de be naming Textielbeurs H. Schreuder. Rechter commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. H. C. van der Woerdt te Mepepl. Bij vonnis van de arrondissementsrecht bank te Haarlem van 8 mei 1956 is, na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank van 17 april 1956, waarbij W. G. Wakker, pompinstallateur te Aalsmeer, Oosteinderweg 438 in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. K. Westerling te Aalsmeer, Stommeerweg 35 tot curator. Bij beschikking van de arrondissements rechtbank te Haarlem van 4 mei 1956 is aan: C. J. Gorter, alleen-eigenaar van „Gorter's Emballagebedrijf" wonende te Nieuw-Ven- nep, Leimuiderdijk 297, voorlopig surséance van betaling verleend met benoeming van mr. H. Jonker te Haarlem, tot bewindvoerder. Het verhoor van de schuldeisers is bepaald op maandag 25 juni 1956 des namiddags te 2 uur. Conform de eis heeft de rechtbank te 's-Gravenhage de 33-jarige wasmachine verhuurder J. A. V. uit Voorburg veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. De rechtbank achtte poging tot dood slag bewezen. V. was na tevoren geuite bedreigingen met zijn 5-jarig zoontje in zijn auto met grote snelheid tegen de ge parkeerd staande bestelauto van zijn schoonvader gereden. Zijn zoontje liep hierbij een hersenschudding en een ge broken been op. Utrecht. De heer M. Cozijnsen uit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de Genees kunde, op een proefschrift getiteld „Phar- macologisch Onderzoek van Groton Ovalifo- lius en Groton Flavens". SINGAPORE (United Press) Volgens een bericht uit Singapore is de Nederlan der Van Gelderen, die zoals eerder is ge meld op illegale wijze uit Indonesië ont snapte, na verblijf van een week in Singa pore op 28 april met een vliegtuig van Air India naar Bombay vertrokken, waar hij een verbinding met Nederland hoopte te krijgen. Een gezaghebbende bron ver klaarde, dat Van Gelderen voor de Indo nesische regering gewerkt had en zijn pas sage naar Singapore had betaald. Van Gel deren had niet over de oorzaak van zijn overhaast vertrek gesproken, maar deze was in geen geval politiek. Het is zeer waarschijnlijk dat Van Gelderen reeds in Nederland is gearriveerd. „Temidden van een gunstige economi sche wereldsituatie handhaafde de econo mische situatie zich in de Nederlandse Antillen eveneens op een gunstig peil", zo heeft gouverneur A. A. M. Struycken ver klaard in zijn rede ter opening van het nieuwe zittingsjaar der Antilliaanse Sta ten. „Indien tot verdere verruiming van de financieel-economische mogelijkheden wordt overgegaan kan daarbij worden uit gegaan van een in wezen uitermate gezon de en nagenoeg schuldvrije basis", zo ver volgde hij. De gouverneur repte met geen woord over de onlangs door hem in Den Haag gevoerde bespreking. ADVERTENTIE Wie zou haar niet iets moois willen geven, Zij, die alles voor u deed. Geef daarom iets moois, iets persoon lijks, iets, waar zij jaren plezier van heeft. In Goud b.v. een prachtige edelsteen ring, een mooie armband, een goed horloge. Och, u vindt zoveel fraaie geschenken bij ons, die mooi zijn voor MOEDER. GR. HOUTSTRAAT 49 - HAARLEM In het crematorium te Velsen is het stoffelijk overschot van prof. dr. K. R. Gallas verast, die zaterdag op 88-jarige leeftijd te Amsterdam is overleden. Prof. Gallas, sedert 1937 oud-hoogleraar in de Franse taal en Letterkunde aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam, genoot bekendheid door zijn Frans woor denboek (twee delen) en schoolwoorden- boek. Hij schreef vele artikelen op litterair en pedagogisch gebied. In 1934 ontving „Er blijken ondier automobilisten vaak nog vreemde opvattingen over de voor- rangsregels te bestaan", zo verzuchtte de Haarlemse kantonrechter, rrur. J. E. Goud smit, dinsdagmiddag tijdens een zaak tegen een Bloemendaals onderwijzer, die eind augustus van het vorig jaar bij het Soenda- plein een 21-jarige wielrijdster had aange reden. Beiden kwamen uit zuidelijke rich ting, hij via de Schoterweg en zij uit de Cronjéstraat. Op het verenigingspunt van deze twee wegen had hij een bocht ge maakt naar de Soendastraat zonder voor rang aan de wielrijdster te verlenen. Zij werd aangereden en gewond. Ofschoon hij zelf bijna een hoek van negentig graden had moeten maken had hij toch de wiel rijdster als verkeer beschouwd, dat zijn weg „kruiste". Hij bleek voorts evenals zijn raadsman, mr. S. Groen, de Schoterweg en de Soendastraat als één weg te beschouwen ten opzichte van de wielrijdster. Zowel de kantonrechter als de ambtenaar van het O.M. waren verbaasd over deze opvatting. Het gaat, naar de kantonrechter nog eens doceerde, niet om de weg maar om de rich ting. De verdachte kwam uit dezelfde rich ting als de wielrijdster en al was het ook op een voorrangsweg, hij had moeten wachten omdat de fiets rechtdoor ging en hij duidelijk rechtsaf. De eis luidde 75 boete subs. 15 dagen en het vonnis was conform. Soms gebeurt het ook dat wielrijders, die ten opzichte van motorisch verkeer geen voorrang meer hebben, voor alle zekerheid ook maar geen voorrang meer nemen als zij het wel moeten doen, namelijk indien zij in de positie zijn van recht doorrijdend verkeer ten opzichte van motorisch ver keer dat naar een zijweg wil afslaan. Daar door was bijvoorbeeld op 8 december een meisje op de Houtbrug licht aangereden door een aulo, die de Gasthuissingel op had willen rijden. Door beider aarzeling was de botsing ontstaan. In dit geval legde de kantonrechter conform de eis een boete van 60 op. Hinderen Een directeur werd dinsdagmiddag dooi de Haarlemse kantonrechter wegens een ergerlijke wijze van hinderen in het ver keer veroordeeld tot 100 boete en een half jaar ontzegging van het rijbewijs, conform ae eis. Hij was uit nijd wegens een eerder De Nederlandse regering heeft in Hotel des Indes te 's-Gravenhage de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, de heer G. Martino, een diner aangeboden. Minister en mevrouw Beyen traden op als gastheer en gastvrouw. In een korte tafelrede gaf minister Beyen uitdrukking aan zijn blijd schap, dat de minister tijd heeft kunnen vinden voor een bezoek aan ons land. Hij dankte minister Martino voor diens bereidwilligheid tot samenwerking in het streven naar Europese integratie. Aan het hij bet eredoctoraat in de Letteren foM ziin rede'bracht- de heer Beyen Tufts College te Medford (V.S.). Prof. een dronk uit op de gezondheid van me- Gallas was ridder in de orde van de Ne- vrouw.en minister Martino en op het wel- derlandse Leeuw en officier in het Legioen zÜn van Italië en de Italianen, van Eer. Minister Martino zei in zijn antwoord, dat hij de uitnodiging van de Nederlandse regering gaarne heeft aanvaard, omdat hij grote bewondering heeft voor ons land. Er bestaat op het ogenblik tussen onze beide landen overeenkomst wat betreft doel stellingen en belangen, gebaseerd op een gelijke waardering van de tegenwoordige en toekomstige behoeften van de Europese volkeren, aldus de minister. Het is dus niet verwonderlijk, dat onze contacten de laatste jaren veelvuldiger zijn geworden en dat het nastreven van dezelfde doel einden gelegenheid biedt voor ontmoe tingen. LONDEN (United Press) In een dikke mist zijn hedenmorgen vroeg de 229 ton metende kustvaarder Everard en de 450 ton metende stoomboot Walstream in de mon ding van de Theems met elkaar in aan varing gekomen. De Everard zonk onmid dellijk. De Walstream pikte vijf opvaren den van de Everard uit het ijskoude water op: een matroos wordt vermist. Wat waren Boeboema en zijn ouders blij! Het verloren kind was terug, waarover ze zo verschrikkelijk in ongerustheid hadden gezeten! Boeboema's moeder bedankte matroos Joep hartelijk, omdat hij zo goed voor haar jongetje gezorgd had. En de kapitein en alle matrozen werden goed onthaaldhet was feest in het dorp. „Ziezo, Boeboema", zei Joep. „Ik zei je wel, dat alles wel weer terecht zou komen". voorval aan de rechterkant van een auto van een vertegenwoordiger gaan rijden, die komende van de Amsterdamse brug rechtsaf de Oosbvest had willen oprijden. Het gevolg was, dat deze geheel op het trottoir gedrukt werd. De witte streep De bestuurder van een vrachtauto, diie op 24 december van het vorig jaar, komen de uit de Gierstraat in de Grote Houtstraat een jongetje op de fiets had aangereden, kreeg een hechtenis van een week en een jaar ontzetting uit de rijbvoegdheid voor waardelijk omdat hij niet genoeg ruimte voor het jongetje had gelaten. Hij was na de aanrijding even doorgereden, maar latei- op geschreeuw van het publiek gestopt. Dat doorrijden kwam volgens hem omdat hij de aanrijding die zich aan de achterkant van zijn wagen afspeelde niet had gezien. Meer naar links uitwijken, zoals de kanton rechter zeide, ging volgens hem niet omdat hij anders over de witte streep van het te- gemoetrijdend verkeer zou zijn geraakt. „Dan had u voor dat jongetje op die fiets best even kunnen wachten", zei de ambte naar van het O.M. mr. H. Lagerwaard, „maar dat komt nooit bij de heren op". Hij eiste een hechtenis van een week en een ontzegging van het rijbewijs voor een jaar. Begroet door vele marine-autoriteiten, de marinierskapel van de Koninklijke Marine en niet in het minst door een zeer groot aantal belangstellenden en familieleden van de opvarenden is dinsdag Hr. Ms. tor- pedobootjager „Piet Hein" onder comman do van It. ter zee le klasse A. van der Moer uit Nieuw Guinea in de haven van Den Helder teruggekeerd. Het schip vertrok in augustus 1954 uit het vaderland en kreeg enige weken na aankomst in Nieuw Guinea reeds te ma ken met de infiltratiepogingen van het Irian-bataljon, waarvan de Indonesische militairen konden worden gearresteerd. Tengevolge van deze infiltraties werden gegevens verzameld en vastgelegd van kampongs, baaien enzovoorts, waarvan er meer dan tweehonderd tijdens het verblijf werden aangedaan. Tijdens een inspectie reis met de gouverneur werden ook de binnenlanden bezocht om koppensnellers te achterhalen en wilde stammen op te zoeken. De „Piet Hein" vertrok op 16 maart uit Soro, deed onder andere Singapore, Bombay, Port Said, Aden, Haifa en Malta aan. Dinsdagmiddag is Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" uit Nieuiv Guinea in ons land teruggekeerd. De aankomst in Nieuwediep. p Zeer tot verwondering van het bestuur van de Keukenhof passeerden maandag 12.000 bezoekers de loketten. Dit betekende dat er zaterdag, zondag en maandag niet minder dan 89.000 mensen in deze „etalage" van het bloembollenvak hebben gewandeld. Ieder kon dus uitrekenen, dat de 300.000ste spoedig zou worden ontvangen. Dinsdag middag was mevrouw F. B. Cuhfus uit Amsterdam de driehonderdduizendste be zoekster. Dit gelukje bezorgde haar een prachtig boeket pai-kiettulpen plus twee waardebonnen van het Kalverstraat-Hei- ligeweg Comité te Amsterdam, dat dit vooi'jaar grote hoeveelheden bloemen heeft gebruikt bij haar reclame. Mevr. Cuhfus is na de overhandiging hiervan door het bestuur rondgeleid. —TT De tentoonstelling is nog nooit zo mooi geweest. Daarvoor heeft het koude weer gezorgd. De regelmaat is uit de bloei weg, alles bloeit door elkaar en dat maakt de tentoonstelling tot iets bijzonders. Dit is ook het geval met de bloembollenvelden. Op het ogenblik kan men hyacinten en narcissen zien, dubbele vroege tulpen, die zo'n heerlijk „wollig" tapijt op de velden leggen en dan de latere tulpen. De darwins houden zich nog wat afzijdig van het feest. De bloembollenstreek is weer een mo dern schilderij met felle kleuren in recht hoekige vakken. De kwekers zijn druk bezig velden tulpen te koppen, omdat de bloemen er niet te lang op mogen zitten. Maar het lijkt nog sterk op monnikenwerk, want zo hard kunnen ze niet koppen of ergens anders staan al weer nieuwe velden in bloei. Dat zal zo nog wel een week of twee duren. Pas eind mei zal, naar men verwacht, de bloei over zijn. Het. uitzonderlijk warme weekend heeft vele velden in bloei gebracht en de lagere temperatuur van de laatste dagen zorgt er weer voor, dat de bloemenweelde niet in eens verdwijnt. Als het Hemelvaartsdag goed weer is om te fietsen moet men dit voertuig gebruiken om de binnenwegen te bei-eiken. Daar staat men bijna tussen de bollenvelden, hiervan alleen gescheiden door een haag of hek. Van Lisse uit kan men „binnendoor" naar Voorhout en Noordwiikerhout komen tus sen de bloeiende tulpenvelden. Voor de speeltuinjeugd wordt op Hemel vaartsdag de traditioneel geworden U. J. Klai-enwandeltocht gehouden. Zij wordt ge organiseerd door de Nederl. Wandelsport Bond en het Haarlemse Speeltuinverbond. De start geschiedt des middag om twee uur bij de speeltuin „Te Zaanen" en het parcours heeft een lengte van tien kilo meter. (Van een speciale verslaggever). STRAATSBURG, woensdag. Naar Amerika, maar ook naar Rusland verwees René Mayer, president van de Hoge Auto riteit van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal. Hij deed dit in een rede ter inleiding van het debat van het kolen- en staalparlement over het jaarverslag van da Hoge Autoriteit. Dit jaarverslag is steeds aan de orde in de gewone zitting van het parlement, welke op de tweede dinsdag in mei moet beginnen. De Hoge Autoriteit komt dan verantwoording afleggen van haar beleid. Het jaarverslag, een lijvig boekwerk, is al enige weken geleden verschenen. De president van de Hoge Autoriteit schetste gisteren in een rede van een uur de lot gevallen van de gemeenschap en duidde ook de beleidslijnen van de Hoge Autoriteit aan. De problemen, waarmee de Hoge Auto riteit te worstelen heeft, worden vooral veroorzaakt door de hoogconjunctuur die een nog steeds voortdurende bloei van de industrieën meebrengt. De Hoge Autoriteit heeft alleen, waar dat onvermijdelijk bleek, ingegrepen. Voor het ovex-ige heeft zij over leg met de betrokken sectoren van het bedrijfsleven gepleegd. Naar Amerika en ook naar Rusland ver wees Mayer om te betogen, dat een grote gemeenschappelijke markt de goede gang van zaken bevordert. Dit sloeg uiteraard ook op de aanhangige plannen tot stichting van een Europese gemeenschappelijke markt (dus niet alleen voor kolen en staal) ontworpen door de zogenaamde commissie- Spaak ingevolge de conferentie van Mes sina. Het laat zich niet aanzien dat de par lementsleden het de Hoge Autoriteit bij zonder lastig zullen maken. Wel had men algemeen de klacht over het jaarverslag dat het louter een fotografische weergave en dus een zeer vlak stuk was, zonder dat beleidslijnen waren uitgestippeld. Dit te kort had Mayer met zijn redevoering wel aangevuld, hetgeen veel afgevaardigden met voldoening constateerden. Alleen de Duitse socialist Schone, die uit naam van alle socialistische afgevaardigden sprak, was ook met de rede van Mayer nog niet tevreden. De Christen-democraten waren vol lof, doch drongen erop aan van het verslag voortaan meer een politiek stuk te maken. De Nederlander mr. Sassen zei het 't dui delijkst: „Het parlement kan de Hoge Auto riteit slechts tot aftreden dwingen door een motie van afkeuring op het jaarverslag. Dan moeten dus alle beleidskwesties in dat jaarverslag staan en niet enkel in een aan vullende rede worden opgesomd." Men make er niet uit op, dat mr. Sassen of an deren de Hoge Autoriteit tot aftreden wil len dwingen, doch zij uiten slechts het ge rechtvaardigd verlangen dat de parlemen taire procedure in volle omvang wordt gehonoreerd. 17 „Ik vind het prettig werk", antwoordde hij bescheiden, „en daarom heb ik er veel belangstelling voor en vanzelfsprekend is dat gunstig voor je prestaties". Hij begon haar te vertellen over zijn jongere broer, die nog op het Henderson College was. Bill zo heette zijn broer wilde archeologie studeren. „Ik begrijp Bill's enthousiasme over dode dingen niet", zei Dennis. „Ik zelf wil met levende mensen te maken hebben". „Maar het reconstrueren van het ver leden is ook een soort speurwerk", ant woordde Teresa. „Goed, maar toch amuseer ik me beter met levende mensen! Iedere dag kan ver rassende ontmoetingen opleveren. U bij voorbeeld ontmoette ik óók door mijn be roep'. Dennis had de langste weg naar Hum phrey Street genomen en Teresa zou graag gewild hebben dat het nog langer duurde. Maar ze waren thans in Humphrey Street aangekomen en het vierde huis aan de rechterkant was het adres, waar ze moest zijn. Het buitenlicht brandde, maar er stonden geen auto's voor het huis gepar keerd. „U bent vroeg", zei Dennis, „U bent de eerste!" „Een mooie detective!" antwoordde ze lachend. „Weet u niet, dat zo'n partijtje een verrassing voor de bruid is? Daarom staan de auto's niet voor het huis, maar elders geparkeerd. De ere-gast mag niets vermoe den". Ze keek op haar horloge. „Ik ben stellig de laatste!" Dennis begeleidde haar tot de voordeur. Hij droeg het pakje, dat ze bij zich had. „Wat zit erin?" vroeg hij. „Een bruidskleed, met kleine kleedjes", antwoordde Teresa. „De bruid krijgt aller lei bijdragen voor haar linnenkast, van avond". „Vrouwen vinden al dit soort drukte in verband met een trouwerij prachtig", merkte Dennis met een glimlach op. „Man nen maken nooit zoveel drukte om de brui degom". „O nee?" Ze keek hem spottend aan. „Mannen bieden de bruidegom een diner aan als afscheid van zijn vrijgezellen-be staan, waarbij ze zich overeten en veel te veel drinken!" „Die slag is u, juffrouw Martin.... of mag ik Teresa zeggen?" Ze knikte en lachend stonden ze tegen over elkaar in het portiek. Ze voelde niets voor een afscheid. „Hartelijk dank, Dennis, dan je me hele maal gebracht hebt", zei ze tenslotte lang zaam. Ze bepeinsde, dat hij eigenlijk hele maal niet knap was om te zien. Hij had bruin haai', eerlijke blauwe ogen en hij zag er opvallend fris en monter uit. Dat was alles. Alleen zijn glimlach had misschien een zeer bijzondere charme. En zijn hele wezen had iéts, dat haar onweerstaanbaar aantrok. „Het was mij een groot genoegen", ant woordde Dennis. En op zijn beurt dacht hij: je zou bij dat donkere haar donkere ogen verwachten, maar die lichtgrijze kleur is heel bijzonder.... Ze is bepaald zeer aantrekkelijk. Misschien geen klas sieke schoonheid, maar in mijn ogen is ze mooi „Goedenavond, Dennis", zei Teresa. „Goedenavond en tot ziens", zei Dennis. „Zien we elkaar gauw weer?" „Ja", antwoordde Teresa, „ik hoop het". Ze keek hem na, toen hij naar zijn auto terugliep en voelde zich wonderlijk warm van binnen. Ze drukte op de bel VII Bij de plechtigheid in de rouwkamer, waar meneer Lovejoy lag opgebaard, wa ren Kate, Aggie en Teresa aanwezig, als ook juffrouw Gilchrist en Cornelius Dur- kin. De laatste had, op Kate's verzoek, hen aïlen in zijn auto naar de rouwkamer ge bracht. Kate vond dat het een betere in druk maakte, als ze per auto kwamen. Ver der was ook Dennis aanwezig. Hij had twee redenen, in de eerste plaats de vage twijfel, welke hij ten aanzien van het ge- val-Lovejoy koesterde. Deze maakte, dat hij zich afvroeg, of er zich misschien op de begrafenis, behalve het groepje uit Drum- street, nog iemand anders zou vertonen. In de tweede plaats hoopte hij natuurlijk Te resa weer te zien. Hij had er heel veel voor over om haar te zien en liet geen kans voorbij gaan. De hele plechtigheid bestond uit het voorlezen van een gebed door de begrafe nisondernemer. Er waren alleen bloemen van Kate en Aggie. De ceremonie was binnen enkele ogen blikken afgelopen en iedereen verliet do rouwkamer weer. Dennis wachtte hen bij de uitgang op. „Bent u van plan om ook nog naar de begraafplaats te gaan?" vroeg hij. „Nee", antwoordde Kate. „Dat wilden we niet doen. Meneer Durkin en juffrouw Gil christ hebben een uurtje vrij genomen en moeten zo spoedig mogelijk terug naar hun werk". „Ik vond het heel plechtig", merkte juf frouw Gilchrist op. „Die begrafenisman had een prachtige diepe stem; als een klok, vond ik". „Werkelijk?" zei Kate. „Ik zelf kwam helemaal niet onder de indruk. Ik vond hem bovendien niet de geschikte persoon ervoor. Er had een geestelijke aanwezig moeten zijn". „Zo heb ik er niet over nagedacht", zei juffrouw Gilchrist bedremmeld. „Ik vond het allemaal intens zielig", zei Aggie met bewogen stem. „Ik heb zelden zoiets meegemaakt". „Laten we hopen, dat zijn ziel in vrede zal rusten", zei Kate. Cornelius keek op zijn horloge. „We moeten gaan", zei hij. „Ik zal de dames thuisbrengen en juffrouw Gilchrist en ik gaan terug naar de zaak". Dennis was naast Teresa komen staan. „Ga je terug naar kantoor??' vroeg hij. „Nee, ik heb vanmiddag vrij genomen", antwoordde Teresa. „Mooi. Ik moet vanmiddag naar Nor wich om van iemand een beëdigde verkla ring te verkrijgen. Voel je er iets voor om mee te gaan?" Het was een zonnige april-middag en heerlijk weer voor een rit. Maar al had het gegoten van de regen, dan zou Teresa ja gezegd hebben. „Graag", zei ze, „ik zou het enig vinden". De anderen wandelden naar de auto van Cornelius. Kate keek achterom. „Cornelius heeft haast", hield ze haar nichtje voor. „Ik zal tegen hen zeggen, dat ik met jou meega", zei Teresa op enigszins aarzelende toon. „En dat je niet thuis komt voor het eten", voegde Dennis eraan toe. „We eten ei'gens onderweg". Kate en Aggie voelden niet veel voor het plan. Terwijl juffrouw Gilchrist uitriep: ..Nou, jij boft toch maar! Het is heerlijk weer voor een ritje", zeiden zij niets. Ze konden niet veel zeggen en ook moeilijk een reden noemen waarom Teresa niet mee zou gaan. Zwijgend wachtten zij tot Dennis het portier van de auto opende en daarna zelf instapte. „Kom niet te laat terug", zei Kate op het laatste ogenblik. „Veel plezier, hoor!" zei juffrouw Gil christ. Teresa wuifde hen goedendag. Een ogen blik later had het verkeer hen opgenomen. De drie andere vrouwen stapten in Cor nelius* auto en hadden opeens heel bewust het gevoel, dat ze oud waren. Een gevoel, dat verband hield met het vertrek van TeresaCornelius voelde dit helemaal niet zo aan. Hij piekerde over zijn maag. Hij had zijn lunch te snel moeten onder breken om met Kate naar de begrafenis te gaan en nu had hij honger. Hij was van plan een broodje te eten en een kop koffie te drinken, vóór hij naar zijn werk terug ging, Het was niet goed om je maaltijden te veronachtzamen. Je gezondheid hing er van af. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7