ZE VEN DA GEN HAARLEM Tegelijk met de bolbloemen PULLMAN Mrs. Edith Pooley op raadhuis te Bloemendaal ontvangen JAC. van MARIS STRAATNAAMPUZZEL Een van de velen Eenzame eenling Kort en bondig VOLLAERTS Eerste burgeres van Holborn, een der Londense „boroughs" Misverstand met Nederlandse meisjes en een begrijpende Amerikaan Groenlander had het nooit zo koud als hier Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 11 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Ontheffing uitvoerverbod voor aardappelen Kerkelijk Nieuws RUPMA'nr^r Kranslegging bij monument in Bloemendaal Zeven handbaltoernooi „Ik ben zo aan vakantie toe!" Het isolement van de taal Mooi weer gevraagd voor mooie tochten Alweer. Lambertha Boeke(n )rii Een Pullman schoen kent geen Burgerlijke Stand van Bloemendaal Burgerlijke Stand van Heemstede Bloemendaal heeft de afgelopen dagen een bijzondere gast gehad die, na zich ver lustigd te hebben aan Holland op zijn kleurigst, woensdagmorgen door het ge meentebestuur op het raadhuis werd ont vangen. Het was mrs. Edith Pooley, de vrouwelijke burgemeester van Holborn, een der „boroughs" van Londen. Zij kwam naar ons land op uitnodiging van de in Bloemendaal woonachtige gezagvoerder ter koopvaardij de heer P. D. Deylius en diens Engelse echtgenote, die altijd in dit deel van Londen gewoond heeft. Na de ontvangst op het Bloemendaalse raadhuis, waarbij zij enige exemplaren van een gids van Holborn aan de burge meester, dr. D. H. Peereboom Voller en de wethouders overhandigde en op haar beurt een „Beknopte geschiedenis van Bloemen daal" in ontvangst nam, alsmede een schit terend bouquet tulpen, was zij met haar vrienden de gast van wethouder A. van Geluk en zijn echtgenote. In diens woning werden wij in de gelegenheid gesteld tot een vraaggesprekje met de eerste burgeres van Holborn. Het kon nog net, want de volgende dag zou zij per KLM naar Londen terugreizen om de dan juist plaatsvindende gemeenteraadsverkiezingen in haar bo rough bij te wonen. Zij is de eerste vrou welijke burgemeester van Holborn sinds dit zeer oude gedeelte van Londen in 1900 deze bestuursvorm kreeg. Daarvoor is zij er 14 jaar lang raadslid geweest. Elke Lon dense „mayor" wordt voor een jaar door de gemeenteraad van een borough geko zen. Mrs. Pooley stelt zich voor het volgen de jaar niet herkiesbaar maar zal als ,.de- putee-mayor" (loco-burgemeester) aanblij ven. Dan houdt zij weer voldoende tijd over om zich aan een grote meubelzaak te wijden, waarvan zij sedert de dood van haar echtgenoot ook de leiding heeft. Want haar burgemeesterschap brengt behalve de bestuursverantwoordelijkheid voor dit nogal vitale deel van Londen ook tal van andere verplichtingen met zich mee, onder meer in de kinderrechtspraak, de straf rechtspraak en de civiele rechtspraak. Daarnaast bekleedt zij het voorzitterschap van drie ziekenhuisbesturen en de raad van schoolbesturen in dit stadsdeel. Woningnood in Londen. Mrs. Pooley, die de letters J. P. achter haar naam voert („Justice of Peace", waar mee wordt aangeduid, dat zij de kroon in Holborn vertegenwoordigt) vertelde ons op haar beminnelijke en vaak geestige ma nier over het oude stadsdeel, waarin zij tot dit hoge ambt werd geroepen. De bevol king daarvan onderscheidde zij in een dag en een nacht-bevolking. De laatste, het eigenlijke inwoneraantal, dat 23.000 be- daagt. is nog niet de helft zo groot als het aantal mensen dat er dagelijks vertoeft, want Holborn is het centrum van grote regeringskantoren (het ministerie van Luchtvaart is er gevestigd) en zakenpan- den en bovendien huisvest het de Londen University met een groot deel van zijn universitaire bevolking. De huisvesting is dan ook evenals voor vele Nederlandse burgemeesters haar voornaamste probleem, temeer omdat dit deel van Londen gedu rende de oorlog naar verhouding het zwaarst „geblitzt" werd, zoals zij het uit drukte. Zij heeft daar alle ellende van meegemaakt, want in die tijd was zij belast met de leiding van het Rode Kruis in Hol born. Nog maar nauwelijks enkele weken ge leden ontving zij Koningin Elizabeth en de prins-gemaal in Holborn ter gelegenheid van een koninklijk bezoek aan Royal Aca demy of Dramatic Art. Zij beschreef ons voorts de verschijning van Boelganin en Kroesjtsjev, aan wie zij was voorgesteld tijdens een ontvangst in County Hall in Londen. „Twee vermoeide oude mannen", zei zij. „Maar ik vind dat zij onderling heel veel verschillen: Kroesjt sjev is nogal lelijk maar Boelganin is in zijn verschijning en zijn manieren op en top een gentleman". Toen wij mrs. Pooley tenslotte vroegen tot welke politieke partij zij behoort ant woordde zij „The Conservatives" met een enthousiasme dat er geen twijfel aan over liet, hoezeer zij reeds in de sfeer van de verkiezingen was, die zij een dag later in Holborn zou meemaken. Nadat op 21 april de export van con sumptieaardappelen was stopgezet is een inventarisatie gemaakt van de nog in Ne derland aanwezige aardappelvoorraden. Op grond van deze inventarisatie is gebleken dat nog enige export mogelijk is. De direc teur-generaal van de Voedselvoorziening heeft dan ook besloten voor een beperk te hoeveelheid consumptie-aardappelen, 22.500 ton, ontheffing van het exportverbod te verlenen. Voor exporten van geringe omvang naar buiten-Europese landen zal steeds onthef fing worden gegeven. Voor export ten be hoeve van de Britse en Amerikaanse legers op het Europe-e vasteland zullen uitvoer- machtigingen worden afgegeven, voor zo ver deze betrekking hebben op vóór 11 april 1956 afgesloten contracten. Voor ex port naar Europese landen is voorlopig een contingenteringsregeling getroffen. Geref. kerken Beroepen te Dunedin (Ref. Church): G. J. Sybesma, em. pred. te Wassenaar; te Utrecht-west (vac. J. Kremer): G. Meynen te Hilversum. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Baan: J. Faber te Deventer. Chr. Geref. kerken Aangenomen naar Smitsville (Ontario - Canada) (Old Chr. Ref. Church): Joh. de Waal te Papendrecht. ADVERTENTIE Rio Grandelaan 55, Overveen, Tel. 24588 BEDRI3FSVERZEKERING Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft in aanwezigheid van het voltallig gemeentebestuur en en kele raadsleden ter herdenking van de in gezetenen dezer gemeente, die in de tweede wereldoorlog zijn omgekomen, op Hemel vaartsdag een prachtige krans van arons kelken gelegd aan de voet van het monu ment achter de hervormde kerk De heer W. C. Bier, voorzitter van de Vereniging Oud-Illegale Werkers Bloemen daal, van welker bestuur verder aanwezig waren de heren W. Schipper, secretaris, A. J. de Waal Malefijt, penningmeester en A. P. W. v. d. Ham, J. E. v. d. Boon en A. Wngman, leden, legde namens deze vereni ging een krans van witte seringen. Er bestond meer belangstelling voor deze plechtigheid dan verleden jaar. Mrs. Pooley in ambtsgewaad: een drie kante steek en een kleed van scharlaken fluweel, afgezet met hermelijnbont. Zij draagt de gouden ketting, die de eerste burgemeester van Holbomy „the Eleventh Duke of Bedford", als teken van deze ivaardigheid liet maken. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK Grootste sortering Vakkundige bediening Barrevnetcstr. 19 Tel 15051 Zaterdagmiddag houdt de ClOS-club een zevenhandbaltoernooi, dat er wat indeling betreft bijzonder aantrekkelijk uitziet. Er worden halve competities gespeeld in een dames- en twee herenpoules, die als volgt zijn ingedeeld: Dames: Zandvoortmeeuwen, Rapiditas, IJmond, Concordia. Minerva, Den Haag. lieren 1: Zandvoortmeeuwen, IJmond, CIOS 2. Minerva, Den Haag. Heren 2: Concordia, CIOS 1, Rapiditas, VRS (Ver. v. Rijksgedipl. Sportleiders). Van twee uur tot ongeveer zes uur kan men rekenen op een serie interessante wed strijden, waarbij vooral de krachtmetingen in poule 2 heren veel aandacht zullen wek ken. Het is de eerste maal, dat de Ver. van Rijksgedipl. Sportleiders een team afvaar digt 's Avonds vindt de prijsuitreiking plaats tijdens de feestavond, die op het ter rein van het CIOS wordt gehouden. Wat zijn toeristen? Toeristen zijn mensen, die tegelijk met de bolbloemen uit de grond komen. Waarom spreken ze Duits en Engels? Dat brengt het klimaat mee. Waarom rijden ze in auto's? Om elkaar te kunnen passeren. Waarom maken ze zoveel foto's? Om zich te laten ontwikkelen. En als ze ontwikkeld zijn, wat doen ze dan? Wachten op 't nieuwe seizoen. Zo kan men eindeloos de dialoog tussen vader en zoon doorzetten, waar of niet? Maar als het kind nu zou vragen: waarom doen wij dat ook niet papa? Misschien zou vader antwoorden: wij moeten zorgen dat ons klimaat op peil blijft. Want dat klimaat speelt een grote rol. Het goedkope Nederland met zijn hoffelijke, goed „buitenlands" sprekende in woners, is aantrekkelijker. Blijkbaar toch niet altijd voor de Nederlanders onderling. In stoeten trekken ze nu het land uit, andere landen in. Daar staat dan een kind, dat aan zijn vader vraagt: „Wat zijn dat?" „Nederlandse toeristen, kind". „Wat zijn Nederlandse toeris ten?" „Die komen tegelijk met de bolbloemen uit de grond". „Wat zijn bolbloemen?" „Ga maar mee, dan gaan wc kijken". Er heerst een enorme drukte aan de grensposten Een lezer schrijft ons: Als je van de Vondelweg in noord naar de Bilderdijkstraat in west en vervolgens naar de Da Costastraat in oost moet ben je wel een uurtje kwijt. Waarmee gezegd is, dat naar schrijvers en dichters vernoem de straten en pleinen, in het goede Haarlem dikwijls ver uit elkaar liggen. Maar goed dit is nu eenmaal zo en het samenbrengen van alle litte raire kunstenaars in een be paalde wijk is nu niet meer doenlijk. Echter moet het an derzijds toch mogelijk zijn de officieuze aanduiding van de We hadden al geruime tijd een oogje op twee knappe meisjes, die aandachtig de Vleeshal hadden bestudeerd. Waarom zouden die meisjes naar Haarlem zijn gekomen? Zouden ze Keukenhof al achter de rug hebben? Toen ze opstonden, vroegen we in ons beste Engels of we een praatje met hen mochten maken. Dat mocht. We boden een kopje koffie aan: „Ober, drie koffie graag". „Met gebak?", vroeg de ober. „Graag", zei een der meisjes in raszuiver Nederlands. Als u nu de rest nog wilt weten: ze kwamen uit Den Haag en waren met een oom van een hunner mee naar Haarlem gereden, die hier voor zaken moest zijn. Niet meer op ons oog voor buitenlanders ver trouwend, zijn we toen achter een grote Amerikaanse wagen aangereden. Op de achterbank zat een Amerikaanse van een maand of achttien enthousiast naar ons te zwaaien; van puur jolijt had ze haar broekje uitgetrokken en ze veerde op haar blote billetjes op de brede bank. Vader zat met een verbeten gezicht achter het stuur en naast hem zat moeder met schreeuwende zuigeling op schoot. Een Amerikaans gezin op vakantie, zoals nu overal ter wereld Amerikaanse gezinnen op vakantie zijn. Toen ze voor een hotel stopten vroegen we aan de verbeten chauffeur: „Is het nu plezierig zo op vakantie te zijn?" Hij grinnikte: „We're nöt holidaying, we're sightseeing" We zijn niet op vakantie, we geven alleen onze ogen de kost. De 28-jarige Kermeth Steckly uit Oregon, Amerika, is als tankcommandant bij de Ame rikaanse troepen in Duitsland en gelegerd in Baumholder. Met zijn charmante vrouw en twee kinderen Debra (twee maanden) en Sharon (ander half jaar) is hij acht dagen op tour no holiday, only sightseeing! en in die acht dagen worden Luxemburg, Nijmegen, Arnhem, Amster dam, Haarlem, Den Haag, Brussel en Parijs bezocht. „Maar over een paar maanden ga ik met mijn vrouw alleen op vakantie in Zuid-Italië, lacht hij. Steckly is een uiterst sym pathieke en nuchtere man. „Je moet goed begrijpen, het is voor ons al heerlijk om even uit Duitsland weg te zijn. De Duitsers zijn, en dat is begrij pelijk, voor ons nu niet de ge zelligste mensen Het is een gezellig gezin. Vader en moeder Steckly zijn de hele dag bij hun kinderen. „Die amuseren zich best"; dat kunnen we begrijpen. Achter in de auto lijkt het wel een complete speelkamer. En wat is nu gezelliger dan eens in een rijdende speelkamer te zitten, waar je bovendien je broek mag uittrekken? „We rijden een uur of vijf per dag, en zijn dan een uur of vijf met de kinderen bezig; we moesten dit jaar wel naar Ne derland, want volgend jaar zwaai ik af. Keukenhof is prachtig, de grachten in Am sterdam ook en de mensen zijn uiterst hoffelijk. Wat spreken jullie toch goed Engels alle maal!" „Wij zijn geen uitzondering, hoor. Ik geloof dat negentig percent van alle Amerikanen hier ook militairen uit Duits land of Engeland zijn. We vol gen allemaal „the beaten track" en waarom ook niet? De platgetreden paden zijn voor ons de beste. Het moet wel vlug gaan. Schrijf maar niet over ons als uitzonderin gen. We zijn allemaal zo". „Bent u op Marken ge weest?" „Nee, daar kwam zo'n massa Amerikanen van daan...." Hij lacht weer met zijn hele gezicht. „Maar u zei zojuist...." „Jazeker, maar daar staat tegenover dat we erg veel windmolens bezocht hebben. Mevrouw Steckly komt er eindelijk ook eens bijzitten. „Ik ben zó aan mijn vakantie in Italië toe. Kei Thorvalcl Holm, 21 jaar, is een buitenlander in Haar lem, die in geen geval zo als Steckly zou kunnen zeggen: „We zijn allemaal zo". Hij is een eenling en ook eenzaam. Hij werd op Groen land geboren, vanwaar hij op zijn vijftiende jaar naar Denemarken ging om te stu deren aan de Grafische School. Zijn vader is een ras echte Groenlander en Kei heeft dan ook typisch Mon- goloïde trekken. Hij spreekt alleen Deens en met veel moeite en keuken-Zweeds zijn we achter het verhaal gekomen van Groenlander Holm, die in het isolement van zijn Deense taal bij En schedé en Zonen werkzaam i« 1drukker. Deze jongeman uit het hoge noorden heeft het nog nooit zo koud gehad als in Neder land. „Het is hier vochtig". Hij is gewend aan eenzaam heid, maar dan in de bergen. „Dit land is te vlak, het is er zo druk, ik mis de bergen, ik ben wat alleen", zegt hij en als we ooit begrepen hebben wat een verre blik was, dan hebben we het nu in ons hart gevoeld. Holm is arm en eenzaam. Hij woont in Amsterdam in een pension, waar hij af en toe saxofoon speelt. „Ik kan 't niet goed, maar ik doe het graag". Hij gaat soms naar een museum. „Vind je Ne derlandse meisjes aardig?" „Misschien", zegt hij en glim lacht. „Er zijn hier zoveel religie-onderscheidingen. Bij ons niet". Maar hij heeft geen heim wee. Hij is hier nu vier maan den en als zijn werkvergun ning wordt verlengd nog acht erbij. Dan gaat hij in Frank rijk werken en tenslotte naar de Typografenschool in Miin- chen. „Ik wil in het buiten land werken", zegt hij, „want als je in Denemarken getuig schriften kunt overleggen van buitenlandse bedrijven krijg ie meteen een goede positie. Over vierenhalf jaar wil hij terug zijn in Kopenhagen. „Ik heb tijd genoeg", zegt hij lang zaam. „Ik kan drukken, maar ik heb zo'n moeilijkheden met He taal". Zijn prettigste ervaring in Nederland is een tocht, die hij onlangs met een Deen kon meemaken, naar Utrecht, Arn hem. Deventer, Kempen. Af sluitdijk, Wieringen, Zaan dam, Amsterdam. Zijn onpret tigste is bij voortduring de wind. Hij houdt niet van de Nederlandse wind. „Ik heb het nooit zo koud gehad". Kei Thorvald Holm is geen toerist. Hij is 'n jongen die zi.in zinnen erop gezet heeft een goede drukker te worden met veel buitenlandse ervaring. Hij i_s rustig. We hebben hem niet één snelle beweging zien ma ken. Hij heeft tijd genoeg, hij weet wat hij wil en hii zal het krijgen ook. Voor één dihg heeft hij het te druk: heim wee. Te druk met zichzelf? Nee. hij is zeker van zichzelf en zijn eenentwintig jaren. Nu het voorjaar zich dan eindelijk aangediend heeft en we de eerste mooie dagen al weer gehad hebben, gaan de gedachten van velen uit naar de komende vakanties en wor den er plannen gemaakt om deze vakanties zo prettig mo gelijk in de natuur door te brengen. Dat we echter- niet tot de vakanties behoeven te wachten, maar ook in de week- eindes al mooie tochten kun nen maken naar de prachtige plekjes, die Nederland rijk is, bewijst het zomerprogramma van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling dat samen met de Natuurvrienden enige excursies en weekeindtochten heeft uitgestippeld, waar men werkelijk wel jaloers op kan zijn. Zo denkt men in de maan den mei en juni tochten te ma ken naar Thysse's park te Am stelveen, een vogeltocht naar de Amsterdamse Waterleiding duinen, een kamp in de Ken- nemerduinen, een excursie naar de Nieuwkoopse plassen en een molentocht naar de Zaanstreek. Een enigszins an der karakter dragen een ex cursie naar de Velser tunnel, een lezing over Rembrandt met aansluitend bezoek aan de Rem br andtten t oo ns te Hing en een excursie naar het motor schip „Oranje". Met de Natuurvrienden wordt ook een bromfietstocht naar Gouda en een avondwan deling door Nieuw-Haarlem gemaakt. U ziet het: ze zijn daar bij het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling en de Natuur vriend e nc o m m i ss ie b ij zonder actief en verder hoopt men daar alleen nog maar dat hel mooie weer op de voorgeno men dagen geen verstek laat gaan. Het kindercircus „Lamber tha", het begrip „burgerzin" volkomen meester, is ook in deze week aanwezig. Het draagt zijn steentje bij met een grote circusvoorstelling op de speeltuin van het Brou wersplein, a.s. zaterdag 12 mei, aanvang 2.30 uur. Het kinder- circus heeft meermalen blijk gegeven veel over te hebben voor de gemeenschap. Het gaf namelijk reeds vijf voorstel- verschillende stadsdistrikten noord, noord-west, centrum west, zuid-west, zuid en oost officieel door te voeren en die dan, zoals in Amsterdam bij voorbeeld, bij de straatnaam met een extra bordje aan te geven. Dit zal natuurlijk niet alleen de naar dichters en schrijvers vernoemde straten een snellere lokalisering ge ven, maar ook onder meer Julianalaan (west) en Juliana- park (noord), en Voorhout straat en Voorhelmstraat (zuid) Voorzorgstraat (west) en Voor- duinstraat (noord) beter riit elkaar houden voor vreemde ling en post. Kunnen dan met een Overtonweg en -straat en Zganenlaan en -straat één naam krijgen? Dan wordt ook hier verwarring voorkomen Tenslotte nog dit. Station Bloe mendaal wordt aan de oost zijde, door de nieuwe bebou wing in Haarlem-Noórd wes telijk van de Delft, zowat om sloten. Aldus wordt het tijd dat N.S. de naam van station Bloemendaal herziet en in overleg met de gemeente Haar lem deze wijzigt in Bloemen daal-Haarlem-Noord of in Bloemendaal-Haarlem Delft laan. Het grote station kan dan worden genoemd Haarlem- Hoofdstation of Haarlem-Cen- traaïstation. Wil ons gemeente bestuur meedoen aan het zo veel mogelijk oplossen van de Haarlemse straatnaampuzzels? Het is niet altijd te voor komen, dat straatnamen die „organisch" bij elkaar horen zich toch in ver van elkaar verwijderde stadsdelen bevin den. Het is zelfs wel aantrek kelijk dat dit niet het geval is, omdat men de stadsontwikke ling eruit kan aflezen. Bilder- dijk, Langendijk. Schermer en Coornhert zijn vier Haarlemse letterkundigen die men in één wijk heeft willen eren. Later sloten daar de namen van het Rosehaghekwartier goed bij aan. In de Amsterdamse buurt daarentegen is de negentiende- eeuwse litteratuur als groep geëerd. Men kan het slechts betreuren dat een figuur als Busken Huet niet wat meer recht is wedervaren. Wat de wiikindeling naar windstreken betreft is het gebruikelijk Haarlem-Noord te onderschei den van de rest van de stad, die gelukkig nog niet zo groot is, dat er nog verder ge specificeerd moet worden. En zo vinden we ook, dat een Haarlem-Hoofdstation en een station Haarlem-Noord of iets dergelijks een tikje potsier lijk klinkt. In Haarlem nlegen we te zeggen: „Doe maar ge woon". Alleen het Frans Hals monument dat niet on 't Frans Halsplcin staat: dat vinden we allemaal vreemd. Red.). lingen ten bate van de kleu ters van het Medisch Dagver blijf Margriet, droeg het zijne bij in de bonte avond ten bate van Unicum, bezorgde de Oos tenrijkse kinderen, die hier te gast waren, een heerlijke mid dag van ontspanning. De voor sttelling van zaterdag geeft onder andere trapezewerk, acrobatiek en clowns te be wonderen, gebracht door ge wone kinderen uit Haarlem, maar met een bewonderens waardige saamhorigheid, die de grondslag is van alle bur gerzin. Waar of niet? Liist van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken, die 14 mei voor de uitlening beschikbaar komen. Romans: Hofstra. De Ring van de Reszke: Meyer, Consternatie; Peisson. Schip in Nood; Ouwen- dijk, De Vorst en zijn Schaduw; De Vries. Bruiloftslied voor Swaantje: Jameson. The lovely Ship; Masters, Nightrunners of Bengal: Feraoun. Le Fils du Pauvre; Queffélec. Celui qui cherchait le Soleil. Romans: Van Fvk, Het Huis aan de Gracht; Gijsen, Er ge beurt nooit iets; Klaas. Misschien ben ik dood: Mann, Baas en Hond: Van der Steen. Vuurwater: Law rence, Short Novels: Van het Reve, The Acrobat and other Sto ries; Giono, Le Moulin de Po- logne; Robbe-Grillet, Le Voyeur. Populair wetenschappelijke boe ken: Venzmer, Mensenkennis in een oogopslag: Munk, Het Woord bij de Daad: Sandberg-Geisweit van der Netten, Het groeide: Engelhart en Brand, Naar beter Handschrift: Hoyle, Planeten, Sterren, Melkwegen; Endres, Be zielde Ademhaling; Postma, Vor men met Papier: Houot en Willm, Diepzeeduikers: Romijn, Vandaag, dl. 3; Over Toergeniew: Hand boek voor het Amateurtoneel, dl. 2: Funneman, Speel 'ns Poppen kast: Pahlen, In het Wonderland der Muziek; Ogrizek, L'espagne; Huizinga, Keur van Gedenk waardige Tafereelen uit de Va- derlandsche Historiën; Novem, Wereld in Wording; Gids voor de Rechterlijke Macht en het Rechts wezen in het Koninkrijk der Ne derlanden. 1956. (Inl.). BINNENLAND Gouden krab. De voorzitter van de Ne derlandse Vereniging tot Steun aan het Ko ningin Wilhelminafonds voor de Kankerbe strijding heeft aan de heren J. J. W. Noor- dervliet, C. J. baron Schimmelpenninck van der Oye en H. S. Nienhuis het insigne van de vereniging in de vorm van een gouden krab uitgereikt voor het vele werk dat zij ten be hoeve van de kankerbestrijding hebben ge daan. De heer C. J. Baron Schimmelpenninck van der Oye overhandigde aan de voorzitter een cheque van 39.000 gulden, het restant van de opbrengst van de kunstveiling, die totaal ruim 61.000 gulden heeft opgeleverd Bezoek Belgisch minister. De Belgische minister van Landsverdediging Spinoy ver blijft voor het voeren van een bespreking met zijn Nederlandse ambtgenoot ir. C. Staf thans in Nederland. Maaslloyd. Bij de Rotterdamse Droogdok Maatschappij is te water gelaten het m.s. „Maaslloyd", in aanbouw voor de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Het schip is 161 meter lang en ruim twintig meter breed. De bruto- tonnage zal ongeveer 10.000 ton bedragen. Directeur. Tot directeur van de Stads drukkerij te Amsterdam is benoemd de heer A. Stork, algemeen bedrijfsleider bij de N.V. drukkerij vTi L. E. Bosch en Zoon te Utrecht. Mijnwerker verongelukt. Op de 420 me- terverdieoing. van de staatsmijn Wilhelmina te Terwinselen is de 35-jarige ongehuwde houwer H. C. Offermans uit Simoelveld door een vallende steen aan het hoofd getroffen. Hii was op slag dood. Dertig jaar V.P.R.O. De V.P.R.O. zal op Tweede Pinksterdag haar 30-jarig bestaan vieren in Rotterdam. Na een kerkdienst in de Remonstrantse Kerk te Rotterdam, waarin ds H. J. Kater zal voorgaan, volgt een jubi leum-manifestatie in het Ahov-gebouw. waar bij voor het eerst „Het Lied van de levens adem" van Gnillanme van der Graft en An- thnn van der Horst zal worden uitgevoerd. Brand in garage. In een garage aan de Pastoorstraat te Naarden heeft zich tijdens het lassen met een acetvleen apparaat een hevige ontploffing voorgedaan, waardoor niet alleen hrand ontstond in de garage, doch tevens het gas in de cvlinder ging branden. Men zag kans de cvlinder op een wagentie te laden en in het water van een gracht te wernen. De garage en twee auto's liepen ern stige hrandschade on. Kortstondige vrijheid. De 21-jarige koon man G W. uit Almelo, die zoals reeds gemeld, uit het Almelose politiebureau is ontsnapt, heeft niet lang van zijn vriiheid kunnen ge nieten. Hii is in ziin woning aan de Lijster straat aangehouden en opnieuw naar zijn oorspronkelijke verblijfplaats overgebracht. HAARLEM EN OMGEVING Bloemendaalse kunstenaars. De ten toonstelling van werken van RloemendaaHe kunstenaars, die tot en met 14 mei in de kleedkamers van het Openluchttheater ge houden wordt en die reeds veel belangstel ling trok, zal hedenavond van zeven tot tien uur voor het publiek geonend z"-v Op deze tentoonstelling, die de andere dagen van tien tot vijf uur geopend is. waren woensdag al zeven werken verkocht. Nieuw hek. De afrastering om het ter rein van de Haarlemse Lawn Tennisclub aan de Spaniaardslaan moet vernieuwde worden. B. en W. vragen daarvoor aan de raad ruim drieduizend gulden. Geisers. B. en W. hebben de raad voor gesteld de woningstichting „Ons Belang" een voo'-schot van 26.000 gulden te verstrekken voor het aanbrengen van gasgeisers in de doucheruimten van 52 woningen in de com- ponistenbuurt in Haarlem-Oost. Reislust. De N.R.V. schreef als 25.000ste nieuwe lid sinds 1 Januari 1956 in mejuf frouw G. W. Bakker, Javalaan 36 te Heem stede en steeg daardoor 'ot 142.000 leden. Aan mejuffrouw Bakker werd een reis naar Oostenrijk aangeboden Geen spreekuur. De burgemeester van Heemstede zal maandag aanstaande geen spreekuur houden. ADVERTENTIE Italiaans! Heren loafer voor elk jaargetijde. Italiaans model. Elastieken bandslui ting over de wreef. In diverse kleuren en leder. Moderne slanke leest. de »choen waar uw voet zich m thui* voelt SCHOENMAGAZIJNEN AneganR 12 - Tel. 11457 Gen. Cronjéstraat 104 - Tel. 14370 GEBOORTEN: C. E. HoesbergenBerend- sen, z.; Chr. L. van Lunteren—Baggerman, d.; J J. M. van Saasev. d. Wijden, z. ONDERTROUWD: J. W. Zijlstra en G. Smit: P Tj. Molenaar en Sh. Robinson; F. Blantran de Rozari en J. E G-aauwmans: G, Schilder en A. M. Valk: M. E. van Nie<-w- kuyk en P. Horsmeier; W. S. Kroon en J. C. Broertjes; B J. H. Haagmans en G. M. J. A. Schobert. GEHUWD: M. B. M. J. van Vlijmen en R. G. G. Huijsser; U. Daum en M. L. Damstra; H. P. Bakker en A. M. v. Putten; H. E. W. Schep en M. F. J. Janssen; H. B. J. Smithuis en J. M. W. G. van den Heuvel; G. H. Rigter en E. J. Adriani. OVERLEDEN: Mevr. H. Bertholeevan Ingen. 76 j.; J. F. Fikkens. 85 j. ONDERTROUWD: C. K. H. Heidweiller en C. C. Bert; J. A. van Assema en G. L. M. van der Meer; J. B. Weduwer en J. Huisman. GETROUWD: C. E. D. van Steenvelt en J. F. Wierckx. OVERLEDEN: Mej. B. van der Leede, 61 j., Achterweg 5; M. Woerlee, 79 j„ Heerenweg, 126; C. Zandvliet, 85 j., Jan Steenstraat 3.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13