Verdwenen Britse kikvorsman bracht Eden in verlegenheid IN DE WERELDPOLITIEK Een prijs voor Churchill Agenda voor Haarlem Dr. W. Drees: „Wij blijven bereid tot samenwerking Ritmeester Organen van Sovjet-ministerie van Defensie in conflict Meer militairen in Algerije dan ooit in Indochina Rode Ster beweert dat Rusland wel voorbereid was op Duitse aanval P.v.d.A.-verkiezingscampagne begonnen Wilde geruchten en ontstemming in het Lagerhuis f-Jt,riston Nog vijftigduizend man opgeroepen; duizend rebellen gesneuveld 15 SIEMENS STOFZUIGER RAPID Eisenhower ondergaat weer een medisch onderzoek Grote drukte in de Bollenstreek Linnaeushof kreeg 30.000 Keukenhof 40.000 gasten Marswedstrijden BATO Rechtbank in Montgomery handhaaft rassenscheiding de nieuwe/grote VRIJDAG 11 MEI 1956 MOSKOU (Reuter) „Rode Ster", het orgaan van het Sovjetrussischc ministerie van Defensie, heeft de opvatting dat Stalin niet voldoende voorbereidingen had ge troffen voor de Duitse aanval in juni 1941 veroordeeld als „onjuist en schadelijk". Rode Ster beschuldigt de „Militaire Koe rier", een ander blad van het ministerie van Defensie, ervan, dat het „onder het mom van de strijd tegen de persoonsver heerlijking", een „verwrongen" beeïd ge geven heeft van de voorbereidingen van de strijdkrachten en de industrie met het oog op een Duitse aanval. De „Rode Ster" noemde Stalins naam niet. De Militaire Koerier heeft op 25 april de theorie van Stalins historici verworpen, dat de Sovjet-Unie in de eerste faze van de oorlog een plan voor „actieve defensie" had uitgevoerd. Het blad had volgens de „Rode Ster" de „beslissende rol van het volk en de strijdkrachten" bij het behalen van de overwinning verkleind. De partij, het cen trale comité en de regering hadden er reeds lang voor de oorlog rekening mee gehou den, dat het fascistische Duitsland, vroeg of laat, de Sovjet-Unie zou aanvallen. Zij troffen de nodige voorbereidingen om een aanval af te slaan, aldus de „Rode Ster". Actieve verdediging Dit artikel van de „Rode Ster" schijnt een gedeeltelijke terugkeer naar de theorie van „actieve verdediging" te zijn, zo tekent Reuter hierbij aan. De officiële reden die de Sovjet-Unie voor het sluiten van het verdrag met Duitsland in 1939 geeft is altijd geweest, dat de Sovjet-Unie daardoor twee jaar de tijd kreeg om zich voor te bereiden op een Duitse aanval. Het artikel in de „Militaire Koerier" had deze rechtvaardiging weggenomen en de weg geëffend voor Westelijke beschuldigin gen dat Stalin hoopte afzijdig te blijven, terwijl Duitsland en de Westelijke landen elkander uitputten. Partijsecretaris Kroesjtsjev heeft onlangs, tijdens zijn bezoek aan Londen, het pact van 1939 nog krachtig verdedigd. Kroesj tsjev zou in zijn geheime rede op het twin tigste partijcongres in februari hebben ge zegd, dat Stalin Churchills waarschuwing voor een komende Duitse inval in de wind ADVERTENTIE VSt 92 f 110.- VSt 93 f 135.- Licht en handig iedere woning WASHINGTON (United Press Presi dent Eisenhower is donderdag voor een grondig medisch onderzoek opgenomen in het militaire hospitaal Walter Reed in Washington. Hij zal er tot zaterdag onder zocht worden. Het gaat om het verloop van zijn herstel van de hartaanval op 24 september van het vorig jaar. Het onder zoek wordt verricht door generaal-majoor Howard Snijder, de dokter van het Witte Huis, en artsen van het ziekenhuis. VRIJDAG 11 MEI Palace: „Nacht der verschrikking", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo contre Peppone", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Lady Chatterley's minnaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Nachtdienst Vrouwenpohtie", 18 j„ 7 en 9.15 uur. Roxy: „Strange lady in town", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dambusters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopen stelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek Vishal: Marionettentheater van Feike Bosch- ma. 8.30 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Tentoonstelling werken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Minerva: 8.15 uur, Een vrolijk mei-programma met Snip en Snap. ZATERDAG 12 MEI Minerva: „Battle Cry", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. Palace: 10—13.30 uur, Doorlopende voor stelling van „Het sprookje van Monaco". „Nacht der verschrikking", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo contre Peppone", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het huwelijksfeest van prins Rainier en Grace Kelly", 4.15 en 5.15 uur. „Lady Chat- terleys minnaar", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het huwelijksfeest van prins Rainier en Grace Kelly", 10.30, 11.30, en 12.30 uur. „Nachtdienst Vrouwenpoli tie", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Strange lady in town", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dam busters", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopen stelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Feike Bosch- ma, 8.30 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Tentoonstelling werken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Stads schouwburg: 8 uur, De Haagse Comedie met „Omifle". Concertgebouw: 8 uur: Italiaans Opera Festivalconcert. Minerva: 2 uur, Aer- denhouts kindertoneel met „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". Gebouw Wilhelmina- straat 27: 8.15 uur, Bijzondere dienst van de vereniging van spiritisten „Het Licht" door de heer Klopwijk had geslagen en dat hij zoveel vertrouwen in Hitler had, dat hij aanvankelijk bevel had gegeven het Duitse vuur niet te beant woorden. Het blad van de jeugdbeweging, de „Komsowol Pravda", verklaarde woensdag in een artikel, dat de Sovjet-troepen zich aan het begin van de oorlog hadden moeten terugtrekken als gevolg van onvoldoende technische uitrusting. In de herdenkingsartikelen die woensdag in de pers zijn gepubliceerd is het aandeel van de westelijke mogendheden in de oor log slechts terloops genoemd. Het kille weer heeft tienduizenden toe risten er niet van weerhouden, de thans in volle schoonheid prijkende bollenvelden op Hemelvaartsdag te bezoeken. Het verkeer was buitengewoon druk, doch de rijks politie slaagde er nochtans in alles in goede banen te leiden en te houden, zodat er betrekkelijk weinig oponthoud is geweest. De Keukenhof zag ruim 40.000 bezoekers door zijn poorten gaan, waaronder velen uit Duitsland, Frankrijk, België, de Ver enigde Staten en Engeland. Ook het bezoek uit Scandinavië was vrij groot. Op de parkeerplaatsen stonden ongeveer 5000 per sonenauto's en 400 autobussen. Opvallend was het zeer grote aantal wielrijders dat de vorige dagen nog betrekkelijk gering was. Apotheose van deze bezoekdag vormde een stampvolle extratrein uit Parijs, waarmede een groot aantal inwoners uit de lichtstad zijn intocht in de bollenstreek deed. De Linnaeushof kon gisteren 30.000 be zoekers verwelkomen, waarvan ongeveer de helft vreemdelingen, voornamelijk Duit sers en Amerikanen. Niet alleen de bollenstreek werd druk bezocht, ook „Sonsbeek Flora" in Arnhem ontving ruim 21.000 bezoekers, eveneens voor de helft buitenlanders. In het RAI-gebouw, is donderdag de ver kiezingscampagne van de Partij van de Arbeid ingezet. De partijvoorzitter de heer E. Vermeer had de leiding van de bijeen komst, die om twaalf uur begon en tijdens welke ir. C. Boerman, voorzitter van de Nieuwe Koers, mej. mr. E. Ribbius Pelc- tier, voorzitster van de Vrouwenbond, de heer C. van Wingerden, tweede voorzitter van het NVV en de lijstaanvoerder dr. W. Drees het woord hebben gevoerd. Dr. W. Drees hield een korte rede, nadat hij een minutenlange ovatie in ontvangst had genomen, gevolgd door het spontaan gezongen „Op Socialisten, sluit de Rijen". Dr. Drees zei, dat naar zijn mening een samenkomst van meer dan 20.000 werkers van de partij een belofte voor de toekomst inhoudt. Hij zei ontroerd te zijn, dat hij na jaren van moeilijkheden, van strijd en van compromissen nog altijd het vertrouwen van de partij bezit, hetgeen voor een niet gering deel is te danken aan de hechte samenwerking van velen in de partij. „Bij de komende verkiezingen zal de partij ver antwoording moeten afleggen voor het ge voerde beleid in de jaren na de oorlog, welk beleid heeft geleid tot herstel, tot een grote bestaanszekerheid en besta ans- vrijheid". Daarbij dient vooral in het oog te worden gehouden het beginsel van de partij: de samenwerking van mensen met 'n verschillende levensovertuiging. Tegen over eén grotere gelijkheid, die op vele punten is verkregen dank zij het principe van de partij en in het besef van de ge meenschappelijke verantwoording, staat de ongelijkheid, doordat in'deze tijd van hoog conjunctuur nog altijd het grootste deel van de welvaart eenzijdig aan een deel van de bevolking toevloeit. Tegen dit laat ste dient de strijd te moeten worden voort gezet, aldus dr. Drees, die trachtte de aan vallen van andere partijen op de P. v. d. A., als zou deze zich schuldig maken aan diri gisme en aantasting van de geestelijke vrijheid, te weerleggen. Met voorbeelden uit de nabije regeringsperiode. „Wij blijven bereid tot samenwerking in het belang van ons volk zolang onze beginselen en onze positie als partij niet in gevaar komen", zo zei de lijstaanvoerder en hij riep de aanwezigen op tot versterking van de par tij door inspanning van alle krachten. De partijvoorzitter sprak een persoonlijk woord tot dr. Drees en hij zei met 'n gevoel van trots dr. Drees op de middag van de vierde mei bij de onthulling van het Natio naal Monument op De Dam namens de regering te hebben horen spreken. Hij sprak toen niet alleen als minister-presi dent, doch vooral als leider van velen in een donkere tijd van oorlog en bezetting. De heer Vermeer zei te hopen, dat het ver trouwen in dr. Drees, die na 1945 door zijn krachtige leiding zoveel heeft bijge dragen tot het herstel, zo groot zal zijn, dat hij ook in de komende jaren aan de leiding zal blijven. De voorzitster van de vrouwenbond in de Partij van de Arbeid, mej. mr. E. Rib bius Peletier sprak over de positie van de vrouw in de maatschappij. Zij wees op de veranderingen in deze positie gedurende de laatste jaren en op de pogingen die de Partij van de Arbeid in het werk stelt de gehuwde vrouw meer te betrekken in het maatschappelijk leven. Zij riep de vrouwen op dan ook mede te erken aan de acties van de partij. De bijeenkomst in het RAI- gebouw werd bijgewoond door de ministers J. G. Suurhoff en S. L. Mansholt. Zaterdag 12 mei houdt de gymnastiek vereniging Bato tea- gelegenheid van het zestigjarig bestaan marswedstrijden, die om half zeven beginnen op de Grote Markt in Haarlem. Van negen uur tot kwart over tien zal in samenwerking met de stichting Haarlems Bloei de „Taptoe Unique 56" gehouden worden. (Van onze correspondent in Londen) Engeland is in rep en roer over het schandaal van de beweerde spionage tegen de Sovjet-kruiser, welke Boelganin en Kroesjtsjev naar Engeland had ge bracht. Weinigen twijfelen er na Eden's woensdag in het Lagerhuis uitgesproken schaarse woorden meer aan dat er inder daad sprake is geweest van spionage. Lionel Crabb, de kikvorsman, is hierbij verdwenen. De belangrijke vraag is op het ogenblik niet wat hij precies heeft ge daan, maar of hij leeft of niet. Is hij in het eerste geval door de Russen gevangen genomen en ontvoerd? Als hij omgekomen is, kwam dit dan door een ongeluk of is hij gedood? Het staat in elk geval vast, dat er een enorme blunder is begaan, welke alles behalve gunstig is voor de Brits-Rus sische betrekkingen, al worden deze ten slotte niet door incidenten bepaald, maar door de machtsverhoudingen op een zeker ogenblik. Eden was woensdag in het Lagerhuis machteloos om werkelijk iets los te laten. Maar wat hij zeide, maakt de dingen waar schijnlijk nog erger. Hij verklaarde dat het niet in het openbaar belang was te ont hullen hoe Crabb vermoedelijk aan zijn einde was gekomen. Hetgeen was gedaan, was geschied zonder gezag of voorkennis van de premier of andere ministers. De nodige disciplinaire stappen worden ge nomen. Men vraagt bezorgd tegen wie en waarom. Dat Eden de ministeriële verant woordelijkheid omzeilde wordt bedenke lijk geacht. Inplaats van de geruchten te smoren heeft Eden ze nog aangewakkerd. Het Lagerhuis was geschokt en nog meer, toen Eden er later aan toevoegde, dat iedereen zelf maar tot zijn eigen slotsom moest komen. Volgens oppositie-leider Gaitskell was de onvermijdelijke conclusie, dat er bij de Russische schepen gespioneerd werd. Eden kon het niet bevestigen, noch ontkennen. Iedereen moet er maar het zijne van denken, merkte hij laconiek op. Men kon het hem aanzien, dat hij door de gebeurte nissen in een hoek gedreven was. Het komt zijn toch al wankele positie als regerings leider niet ten goede. Het verwijt blijft bestaan dat de premier de veiligheids diensten, waarvan hij het politieke hoofd is, niet in de hand heeft. Iemand van de admiraliteit kan het wel aardig gevonden hebben het duikspelletje rond de Russische schepen te doen uitvoeren, maar hij had dienen te bedenken, welke belangen er op het spel stonden, en in dit geval de toe stemming van de premier hebben moeten vragen. De woedende „Times" noemt het gebeurde een daad van roekeloze dwaas- MONTGOMERY (Reuter) Een recht bank: in Montgomery in de Amerikaanse staat Alabama heeft het stadsbestuur ge machtigd te verhinderen, dat een autobus onderneming in de stad, zich houdende aan de federale uitspraak inzake de rassen scheiding, deze scheiding in haar voertui gen opheft. De busonderneming moet zich nu aan de wetten van stad en staat houden, die rassenscheiding voorschrijven. Deze uitspraak verandert niets aan de toestand in Montgomery. De meeste negers waren ook na de uitspraak van het federale hooggerechtshof, en de uitvoering daarvan door de buisonderneming, de bussen blijven boycotten. De weinigen die er gebruik van maakten gingen toch in de oorspronkelijk voor negers bestemde afdeling zitten. heid en eist ontslag uit de dienst van de betrokkene. De Russische dagbladen Pravda en Iz- vestia hebben vandaag een verhaal ge publiceerd van de „spionnage-operatie" tegen de Russische kruiser tijdens het be zoek van de Russische leiders aan Enge land verleden maand. Dit was de eerste Russische reactie op de verhalen in de Britse pers over de verdwijning van de kikvorsman Crabb. Pravda zei: „Deze operatie was gericht tegen hen die voor een vriendschappelijk bezoek naar het land waren gekomen en getuigt van weinig eergevoel bij de organi satoren. Zij kan slechts aanleiding geven tot verontwaardiging, zowel in Engeland als in de Sovjet-Unie". Zowel de „Pravda" als de „Izvestia" ver meden het zorgvuldig rechtstreeks kritiek op de Britse regering uit te oefenen. De „Pravda" maakte melding van Edens verklaring, dat Crabbs handeling niet door de Britse regering was goedgekeurd en niet aan het kabinet bekend was en dat geëigende disciplinaire maatregelen waren getroffen. Dierenmishandeling. Door trappen en slaan probeerde de landbouwer A. uit Ede, een van zijn twee pinken, die hij achter zijn wagen gespannen had om ze naar de weide te brengen en die was gaan liggen, weer tot opstaan te bewegen. Toen dit niet hielp, zette hij zijn paard aan, zodat de pink over een afstand van enkele honderden meters over de weg gesleurd werd en hierbij ernstig ge wond werd. De politie is van deze dierenmis handeling op de hoogte gesteld. ADVERTENTIE 'w*m. (Van onze correspondent in Parijs) Het Franse kabinet heeft woensdag de zich snel uitbreidende activiteit van do rebellen in Algerije, de onzekere toestand in Marokko, waar het regime van de sultan niet bij machte is gebleken een aanval op de Franse troepen te voorkomen en de diplomatieke strubbelingen met Tunesië besproken. Op verzoek van Lacoste, de in Algiers residerende minister, gaf premier Mollet toestemming op korte termijn nog eens vijftigduizend klein-verlofgangers van de lichting 1952 op te roepen. Deze zullen nog deze maand naar Algerije vertrekken en daarmee het totaal aantal Franse troe pen aldaar op 380.000 man brengen, een grotere troepenmacht dan Frankrijk ooit in Indochina op de been heeft gehad. Op iedere drie Franse burgers zal er dan een soldaat zijn. De onrust die onder de Franse burger bevolking. in -Noord-Afrika heerst, kwam ook ter sprake. De plattelanders vluchten naar de steden. Men vreest vermoedelijk, dat de Franse burgers in Algerije, die voor negentig percent gewapend heten te zijn, tot wanhoopsdaden zouden kunnen komen. Een voorteken hiervan'ligt in de betoging tegen Lacoste in Algiers. Twee Europeanen die tijdens de demonstratie werden ge arresteerd, zijn tot gevangenisstraffen ver oordeeld. Blijkbaar allerminst afgeschrikt door deze betoging heeft president Coty besloten een bezoek aan Algerije te bren- Woensdag is Winston Churchill in Aken aangekomen op uitnodiging van het bestuur van deze stad, teneinde persoonlijk de „Keizer-Karelprijs" in ontvangst te komen nemen. Deze prijs is door de gemeente Aken ingesteld als onderscheiding voor degene, die naar het oordeel van de gemeentelijke Keizer-Karelcommissie het meest heeft bijgedragen tot de Europese een heid. Churchill heeft deze onderscheiding aanvaard, waarmee hij te ken nen heeft gegeven dat ook hijzelf inderdaad overtuigd is van zijn grote verdiensten op het gebied der Europese eenwording óf hij heeft het gemeentebestuur van Aken niet tegen het hoofd willen stoten. Hoe dan ook, zijn komst naar Duitsland betekende een weerzien na tien jaren, doch in Duitsland was men niet onverdeeld gelukkig met dit weerzien. Er zijn protestdemonstraties gehouden tegen de vroegere Britse premier en kran ten hebben onvriendelijke dingen over hem gezegd. Uiteraard. Want Chur chill was de man, die Duitsland de nederlaag in de laatste wereldoorlog bezorgde. Daar is geen twijfel over. Deze verdienste kan hem niet betwist worden. Wat zijn activiteit voor de Europese eenheid echter betreft, kan men de Duitse tegenwerpingen begrijpen. Natuurlijk heeft de toekenning van de Keizer-Karelprijs aan de Britse staatsman een tactisch-politieke achtergrond. Als men zonder die factor tewerk was gegaan, had men de prijs aan Coudenhove-Kalergi of prof. Brugmans moeten geven, of mis schien aan Schuman. Want zonder Chur chill en zonder Engeland, althans zonder beider manipulatie, zou Europa misschien al een federale unie hebben gevormd. De voorvechters van de Europese eenheid her inneren zich met grote bitterheid de ver tragende en ontbindende actie van de Engelse regering op het moment, toen een verwezenlijking van de Europese eenheid zeer nabij was: vlak na de laatste oorlog, bij het frisse begin van de Raad van Europa en de spontane activiteit van Westeuropese politici. Engeland vertraagde toen niet alleen de totstandkoming der verenigde staten van Europa door mede werking te weigeren, doch legde ook zijn belang als voornaamste partner in het sterlingbloc in de schaal om andere part ners tot minder voortvarendheid aan te sporen. Een tweede moment van acuut belang in de vorming der Europese eenheid kwam later, in 1952, toen de Raad van Europa in zijn politiek debat zeer dicht bij een aan vaarding der unie was gekomen en daarbij de neiging vertoonde, het desnoods zonder Engeland te doen. Op dat moment viel Churchill midden in dit politieke debat met een voorstel, dat het dunne porcelein der Europese politieke toenadering vergrui- zelde: hij lanceerde met veel ophef zijn plan tot vorming van een Europees leger. Men kan betogen dat dit voorstel een poging had kunnen betekenen iets con creets te doen op het gebied der Europese eenheid. Velen meenden dat er ook in te zien en juichten het van harte toe. Het is later echter volkomen duidelijk geworden, dat Churchill geen moment gedacht heeft aan een supra-nationale legermacht onder een Europese regering, met opoffering dus van de nationale zeggenschap over de te leveren legeronderdelen. Hij dacht in lou ter militaire termen, voortvloeiende uit een merkwaardige ontwikkeling van vlak r.a de Duitse nederlaag, toen Churchill immers op het punt gestaan heeft de Duitse legers onder het geallieerde opper bevel in te schakelen voor de toen drei gende ooi-log tegen Rusland. Wanneer het denkbeeld van Churchill over de vorming van een Europees leger verwezenlijkt zou zijn geworden, zou niet het ideaal der Europese federalisten, doch een oud en rheumatiekerig plan van de Britse diplo matie in werkelijkheid zijn omgezet: een door Engeland (met Amerika samen) beheerst Europa, dat zijn continentale mankracht in dienst had gesteld van de Europese politiek der Engelsen en daar door voor deze eilandbewoners nooit meer een bedreiging zou kunnen vormen, terwijl het bovendien een stevig bolwerk tegen de Sovjet-Russische macht zou zijn gewor den. Wat een aanlokkelijk aspect voor Albion! Een politiek zwak en afhankelijk continent, zich richtend naar Engelse politieke inzichten, borstwering tegen het communisme en in het ergste geval slag veld voor de Engels-Amerikaanse ooi-log tegen de Oostelijke dreiging. Deze soort „Europese eenheid" strookte alierminst met de bedoelingen van de con tinentale Europeanen zelf, die merendeels wel bereid waren hun souvereiniteit uit te leveren, maar dan aan een Europees gezag waarin zij zelf als gelijkberechtigde leden waren vertegenwoordigd. Het plan van Churchill is volkomen mislukt. Het is vooral mislukt omdat de blauwdrukken ervan, uit Franse initiatieven gekomen, wel degelijk supra-nationaal waren gericht en onmiddellijk op Engelse afkeer stuit ten. Toen men eraan ging dokteren, kregen de Fransen zelf er ook genoeg van en zo duikelde de Europese Defensiegemeen schap, ook al haastte Engeland zich ten slotte nog een toezegging tot medewerking te doen „buiten verband," dus door losse samenwerking op militair en strategisch gebied, met behoud van de zelfstandige beslissingsrechten der Engelse legerautori- teiten. Later kwam het Atlantisch pact, waarin Engeland noodgedwongen de Amerikaanse militaire supprematie aanvaardde doch waarin het, vergeleken met de andere Europese mogendheden, toch een voor namere rol speelde. Hoe het in dit pact staat met de continentaal-Europese rol, is reeds meermalen met grote zorg gecon stateerd: ondanks alle formele toezeggingen in andere zin heeft continentaal Europa de huiveringwekkende vooruitzichten, dat het als verlengstuk van de Duitse belangrijk heid dient en tegelijk in strategisch op zicht als toekomstig slagveld wordt be schouwd. Dit laatste is trouwens, door de ontwikkeling der wapenen die nog slechts een intercontinentale oorlog met verre- afstandsprojectielen mogelijk maakt, bui ten alle politieke bedoelingen om niet meer te vermijden. Doch het is niet meer het gedachtebeeld van Churchill, die de poli tieke eenheid van Europa vreesde en de verdeeldheid bevorderd wilde zien door een louter militaire inschakeling der con tinentale defensieve krachten. Het is een veel moderner beeld dan de bejaarde Churchill ooit heeft kunnen construeren. Want het tast de positie van Engeland even hevig aan als die der continentale landen, omdat het de oorlog verplaatst naar twee polen, Moskou en Washington, die alle tussenliggend gebied, en ook Engeland dus, als niemandsland moeten beschouwen. Het is moeilijk te zeggen of Churchills falen op het gebied der Europese eenheid fataal of heilzaam is geweest. Het is zelfs moeilijk te zeggen, of het uitstel en de herhaalde mislukking dezer eenwording niet een milde invloed op de internationale situatie hebben gehad. Want het wilde plan van Churchill tot vorming van een Euro pees leger onder Amerikaans-Engels oppergezag en de daarop volgende poging tot vorming van een Europese defensie gemeenschap stoelden beide slechts op de dwangdenkbeelden van een op handen zijnde Russiche invasie dwangdenkbeel den, die slechts door de tijd konden wor den uitgewist en dan ook zijn uitgewist. Een dwangdenkbeeld heeft de fatale eigen schap, dat het een ten onrechte gevreesd gevaar schept en nabijbrengt. „Wij hebben nog zes maanden de tijd!" was reeds in 1950 een kreet, die de angstpsychose aan wakkerde en door iedere, zichzelf respec terende West-Europese politicus werd overgenomen. Een eerdere, radicaler door gevoerde Duitse herbewapening in het kader van een Europese militaire samen werking zou wellicht het Oostelijk bloc toen nog niet bevrijd van het ijzeren Stalinisme naar het Westen hebben kunnen lokken, voordat de ontwikkeling van de Amerikaanse uranium- en water stofwapenen zulk een onderneming tot zelfmoord maakte. De rol van het Europese federalisme, die thans lijkt uitgespeeld buiten de speci fieke terreinen waarop het noodgedwongen wortel heeft geschoten kolen en staal, atoomenergie en economie heeft zijn falen t.e wijten aan de volkomen verkeerd gerichte tendens zijner voorvechters: de vrees en de dorst naar macht. Europa kan niet anders zijn dan een vredebevorderende factor in het samenstel van internationale machtsverhoudingen. Wil het anders zijn, dan faalt het. Het faalde reeds in militair opzicht, doch ook in economisch en zeker in politiek opzicht zal het mislukken als het zich niet door zijn behoefte aan vrede laat leiden. Vrede is zijn enige bestaans- garantie bij de huidige stand van zaken in de wereld. Churchill heeft in deze vredes missie geen heil gezien. Vele anderen ook niet. Zij groeven daardoor het graf van de Europese eenheid, die heden ten dage nog steeds, alle idealisme en pionierswerk ten spijt, levenloos voorwerp van gezapig ploe teren is. Een merkwaardig man als Churchill echter blijft, tot het einde van zijn leven toe, de moeite van het aanhoren waard. Want tijdens de plechtigheid van de aan vaarding der Akense onderscheiding heeft hij volkomen negerend wat op dit mo ment de Duitse regeringspolitiek is juist gepleit voor een Europese vredesmissie. Hij betoogde dat de eenheid van Europa slechts een werkelijke eenheid kan zijn, wanneer zij Rusland en de landen van oost-Europa zou omvatten. Daartoe echter zouden alle pogingen tot Europese eenwording moeten worden voorafgegaan door een krachtige bevordering van de verstandhouding tus sen Oost en West. Met dit betoog heeft Churchill dan tenslotte misschien toch nog de Keizer-Karelprijs verdiend! Het is ech ter jammer, dat hij niet eerder tot deze wijze overweging gekomen is. J. L. gen. Er is nog geen datum voor dit bezoek vastgesteld. Vermoedelijk wil men afwach ten tot de activiteit van de rebellen wat afgenomen is. Het Franse kabinet heeft besloten de Franse boeren in Algerije van wapens te voorzien. Zij zullen burgerwachteenheden vormen voor de bescherming van de be zittingen en de oogst tegen de opstande lingen. Verder is besloten de berechting van gevangengenomen opstandelingen te bespoedigen. De rebellen steken boerde rijen in brand en plegen sabotage aan bruggen, spoorlijnen en wegen. Lacoste blijft ondanks de sterke uitbrei ding van het terrorisme optimistisch. Na de recente overvallen in het departement Oran hebben de rebellen overigens niet geschuwd een offensief tegen Franse boer derijen in het militair veel sterker bezette Constantine op touw te zetten. Bij de hevige gevechten zouden duizend rebellen gesneuveld zijn. Het Franse kabinet be handelde behalve de agrarische en sociale hervormingen (waartoe allang geleden besloten werd. maar die door de traag heid van de Algerijnse administratie niet op gang komen en die bovendien aanlei ding gaven tot wrijving tussen Mendès- France en Lacoste), ook de Tunesische en Marokkaanse moeilijkheden. Eisen De Tunesiërs en Marokkanen willen reeds voordat de nieuwe verhouding door Frankrijk is vastgelegd en voordat het Franse parlement zijn goedkeuring heeft gehecht aan het ontbinden van de protec toraatsverdragen hun onafhankelijkheid door het scheppen van eigen militaire en diplomatieke apparaten vervolmaken. De Tunesische premier, Habib Bourguiba, dde voor overleg met Mollet in Parijs is aange komen, beroept zich op de Frans-Tunesi- sche conventie, waarin de Tunesische on afhankelijkheid duidelijk wordt erkend. Die conventie is echter aangevuld met een niet door de Tunesiërs geparafeerde Fran se verklaring, die de toestemming van het Franse parlement als voorwaarde stelt. Mollet, aan wie het inmiddels wel dui delijk is geworden, dat Tunesische en Ma rokkaanse steun aan de Algerijnse natio nalisten onafwendbaar is, deelde zijn kabinet mee, dat hij van zins is de Frans- Tunesische en de Frans-Marokkaanse overeenkomsten na zijn terugkeer uit Mos kou in het parlement te brengen. Het doel daarvan is duidelijk: hij weet dat die over eenkomsten in de Assemblee op zijn minst een stormachtige overtocht zullen hebben en, hoewel het hem bij een parlementair debat over Noord-Afrika bijzonder zuur gemaakt kan worden, krijgt hij tegenover Bourguiba een machtig wapen in de hand: vertraging van de uitvoering der conven tie. Mollet gaf te kennen dat als Bourguiba zijn standpunt niet zou herroepen, dat hij Tunesië reeds onafhankelijk beschouwt en dat hij een definitieve regeling van zijn verhouding tot Frankrijk wil doen afhan gen van de Algerijnse onafhankelijkheid, een gesprek tusen hem en de Tunesische premier weinig zin zal hebben. Bourguiba's positie is inmiddels versterkt door de Britse erkenning, onder voorbehoud, van de Tunesische en de Marokkaanse onaf hankelijkheid. Bourguiba sprak de hoop uit, dat men vandaag de misverstanden over de Tunesische souvereiniteit uit de weg zou kunnen ruimen. Verzet Tien gendarmes zijn maandag, naar thans bekend wordt, gewond bij een demonstratie van verscheidene honderden mensen op het station van Saint-Aignan-Noyers in het Franse departement Loire-et-Cher. De betogers protesteerden tegen het vertrek van een reservist, die was opgeroepen. Twee hoogleraren die op last van Lacoste aanzegging kregen Algerije te verlaten, zijn in Parijs aangekomen. Het zijn profes sor Bousquet van de universiteit van Al giers en Boyer-Banse, voorzitter van de Union Frangaise in Noord-Afrika. Zij moesten het land verlaten wegens „het ge bruik van opruiende taal." Verboden De Parijse politie heeft vandaag beslag gelegd op de uitgaven van het Franse com munistische dagblad „L'Humanité" en de weekeind-editie van dit blad, „L'Humanité Dimanche", daar zij de inhoud van be paalde publikaties een bedreiging acht voor de „in- en uitwendige veiligheid van de staat". Beide bladen bevatten hoofdartike len over de toestand in Algerije, waarin over een „ongerechtvaardige oorlog" wordt gesproken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17