Op zoek naar het goede souvenir Geen kitschwel kunst EEN SPREI ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN De Christendoorn Stijging in maart was in vele branches van grote omvang ZATERDAG 12 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 DIT MAKEN WE ZELF Gedroogde appels Kampeergerechten, die snel te bereiden zijn Rabarber als dessert Omzetten in midden- en kleinbedrijf Invloed van de vroege Paasdagen Niet ongezien ermee de keukenkast in! „De vrouw en haar huis" bestaat vijftig jaar Nieuwe industriële vestigingen NARE DACEfï? US&SSSM Salariëring van ziekenhuispersoneel oor rouw De toeristen zwermen weer uit over ons land en van alle kanten worden we geconfronteerd met het souvenir. In de meeste landen en helaas geldt dit ook voor het onze moet dit artikel veelal met „kitsch" worden betiteld. We achten ons ontslagen van de plicht voorbeelden te noemen, omdat iedereen langzamerhand wel weet, dat heel wat souvenirs getuigen van een afschuwe lijke wansmaak. Natuurlijk zijn er uitzonderingen. Zo is er in de Nieuwe Spiegelstraat te Amsterdam een winkeltje, waar men zich met veel idealisme speciaal toelegt op het goede souvenir. Momenteel is er een tentoonstelling ingericht en we hebben die gelegenheid aangegrepen er eens rond te kijken. De meeste voorwerpen zijn Nederlands handwerk, wat al uitsluit, dat zij iets met seriegoed te maken hebben. ZEKER, POPPEN IN KLEDERDRACHT zijn hier ook te vinden, maar ze zijn ware kunstwerkjes met gezichtjes van vilt en in miniatuur-echt costuum ge kleed. Moeizaam worden alle materialen in Staphorst, Volendam, op Marken of Walcheren bijeengezocht. Dat is niet al tijd zo eenvoudig. Het Staphorster doek komt gedeeltelijk uit Frankrijk en Hon garije en vooral dit laatste land is thans moeilijk te bereiken. Deze omstandig heid is er mede de oorzaak van, dat de Staphorster klederdracht dreigt uit te sterven. Des te meer is het op prijs te stellen, dat men voor het goede souvenir kosten Allereerst: welke stof zullen we voor eon sprei kiezen? Er is keus genoeg in mooie gordijnstoffen. Kiest u vooral een kleurechte en goed wasbare stof. Voor een sprei diie niet elke d'ag gevouwen hoeft te worden, zoals bij het logeerbed, 'kunt u ook een niet te kleine ruit ge bruiken. Er zijn er in een breedte van 120 cm. Vervolgens: welke kleur? Dat hangt voor een belangrijk deel van de ruimte af en van het licht. In een kleine ruimte kunt u beter geen effen rood nemen, dat komt teveel op je af en ook een groot en bont patroon is uit de boze. In een zon nige kamer kan de kleur koel zijn b.v. blauw, groen, zwart en kleine patronen of bescheiden strepen, terwijl een sprei iin een sombere kamer juist een vrolijke noot kan brengen, als u zonnige kleuren kiest. In een grote ruimte passen grote patronen beter, als de gordijnen al niet van een drukke stof zijn. En tot slot: Welk model? Als u een divanlbed of iets dergelijks heeft is de moderne cover, (de lap die je rondom instopt) ideaal. Goedkoop en gemakke lijk. Bij een ledikant zijn we aangewe zen op een strook aan de zijkanten. noch moeiten spaart om de originele stoffen te bemachtigen. Bijzonder fraai is een vrouwtje in Zeeuws costuum. Ze heeft een fijn pro fieltje, een sereen kopje boven een ran ke hals. Zelfs een miniatuur kralenket ting met slot ontbreekt niet. De voetjes steken in kleine klompjes. „Het is nog een hele toer om iemand te vinden, die ze op maat maakt," horen we. Het Zeeuwse jongetje heeft een leuke rage bol van gele pieken. De charme van deze poppen is, dat ze alle verschillend zijn, óf in houding óf in expressie. Ze staan er in die exposi tieruimte allemaal op een rijtje, groot en klein, Volendammertjes naast vrouwtjes uit Hulshorst met de kunstig geplooide Veluwse mutsen op. Dan is er een aller- charmantst Urker paartje, tot in de kleinste details verzorgd. De poppen worden door verschillende Nederlandse kunstenaressen vervaar digd, vandaar ook de grote variatie. Ook in de vorm van automascottes zijn ze te verkrijgen. We zagen er zelfs experi mentele poppen bij in Marker costuum met gezichten van gedessineerde stof. Ze hebben iets van marionetten, deze vrij grote ledepoppen vol expressie, menselijk en karakteristiek, allerminst knap van uiterlijk, maar echt. En hoe je ze ook neerzet, het is altijd goed. Ze hebben meteen de een of andere actie houding. Op wandlapjes van naturelkleurig linnen zijn figuurtjes in klederdracht geappliqueerd; dasjes en schorten zitten er los bovenop, hetgeen de levendigheid vergroot. De handbedrukte wanddoekjes en kleedjes, voorzien van klederdrach ten en binnenhuisjes, lijken ons ook voorbeelden van goede en niet dure souvenirs. IN EEN ANDERE hoek zien we een ingelijste wandlap met een paar scheve oude geveltjes erop geappliqueerd. Dan valt ons oog op een allerliefst houten draaiorgeltje. Het is geheel met de hand uit hout gesneden en minutieus beschil derd. Aan de achterkant zit een spaarpot een souvenir met een functie! Het is een klein kunstwerkje en Ina Broerse, eigenaresse van deze winkel en initia tiefneemster voor veel Nederlandse handwerkprodukten zegt ons: „Hier kan ik bijna geen afstand van doen. Het is haast jammer, als het verkocht wordt." Klederdrachtstof, zoals Volendams schortenbont, is op allerlei manieren verwerkt: er zijn tassen en kussens, lopertjes, theemutsen, dekservetten en vingerdoekjes van gemaakt. En ook kin derschortjes, volgens het originele patroon. Het Friese houtsnijwerk, thans nog Links: Voorbeeld van Friese volks kunst. De handgesneden broodplanken, uitlopend in de traditionele zwanehal- sen en paardehoofden. Rechts: Onderzetters. Houtsnijwerk met volkskunstmotieven uit Friesland. door boerenjongens uit die provincie beoefend, is hier ook rijk vertegenwoor digd. Brood- en koekplanken, meshelf ten, voorzien van de volkskunstmotieven als zwanehalzen, paardehoofden en tul pen. De pompeblêdde uit de Friese vlag, de ulegot, of Friese knoop, symbool van de onverbreekbare band van liefde en trouw, die de bruidegom sneed in de kerkstoof van de bruid en de vijfhart vormen dankbare motieven voor houten onderzetters. Maakt u er dan niet nog in het midden een gedofte baan in, die is na de was beurt niet meer te strijken; naait u er als het vlak u te breed lijkt liever een paar gekleurde banden in verschillende breedten in het midden op. Bij onderschuif-bedden of als we bij een kleine behuizing onder het bed bergplaats moeten maken, is een strook rondom noodzakelijk. Voor de berekening van een dergelijke sprei meet u lengte en breedte van het bed en doet daar 5 cm bij (voor de dikte van de dekens). Voor de strook meet u de hoogte en telt er 5 cm bij voor de zoom en 4 cm voor het hoofdje. De leng te van de strook wordt 1,5 maal de om trek. U stikt het begin en eind van de strook aan elkaar en eventuele andere naden en maakt de zoom erin. Als aan de bovenkant geen zelfkant zit, werkt u Ook die smail af. U vouwt het hoofdje om en rijgt dit vast, nu meet u voor elke zijde 1,5 maal de lengte af en vouwt daar een plooi, die komen dus op de hoeken, de overige ruimte verdeelt u in gelijke plooien. Nu rijgt u de strook langs de grote lap en stikt hem 1,5 cm van boven vast. Als het bed zoals bij ons schetsje met een lange kant tegen een muur staat neemt u de strook aan drie kanten, waarbij u er aan moet denken hem iets voorbij de hoek te laten eindigen zodat het niet te zien is dat hij achter niet doorloopt. Het bovenvlak moet dan wel van de hele stofbreedte genomen wor den, anders schiet hij er bij de muur steeds uit. Tenslotte maakt u om de kussens slo pen met drukkers of een ritssluiting aan de smalle kant in een afstekende kleur. Euphorbia splendens pleegt men ook wel de Christusdoorn te noemen. Het is niet juist, maar die vaam is zo algemeen De Christusdoorn in bloei. dat we maar niet zullen proberen ze weer ongedaan te maken. Er komen vele klachten over deze plant binnen en die behelzen voornamelijk: geel blad en bladval. Laat ik u er even op wijzen dat niet elke Christusdoorn op een be paalde tijd haar blaadjes laat vallen, doch dat dit ook helemaal afhankelijk is van de plaatselijke omstandigheden en de behandeling; er is geen vaste tijd voor op te geven. Soms staat de plant nog in volle bloei en dan worden de blaadjes geel en vallen af. Dat is dan een bewijs dat de plant wat rusten wil en dat ze dus niet meer bemest mag worden en ook geen water meer moet hebben. Na ongeveer zes weken ziet u dan kleine groene puntjes - de nieuwe blaadjes - tot ontwikkeling komen. Dat is het moment dat zo'n plant verpot moet worden en daarna kan ze weer een weinig begoten worden. Vergeet echter niet dat u met een vetplant te doen hebt en dat ze dus niet zo veel water nodig heeft als andere planten. Ze kan best tegen de felle zon, doch daaraan dient men haar dan langzamer hand te wennen. In de wintermaanden kan ze in een normaal verwarmde woonkamer gekweekt worden. Ze groeit ook xoel in een wat lagere temperatuur; hoofdzaak is: ze moet in de ivinter een lichte standplaats hebben. G. KROMDIJK. Heel veel appels worden gedroogd uit Amerika geëxporteerd. Daartoe worden ze machinaal geschild, ontdaan van het klokhuis en in schijfjes (rings) of in vierels (quarters) gesneden. In Califor- nië gebruikt men machines die deze drie bewerkingen: schillen, klokhuis verwij deren en in schijfjes snijden, tegelijk kunnen doen. Dit is wel heel economisch doch de ringen worden daarbij doorge sneden, verliezen hun stevigheid en lijden van het verpakken. Tegenwoordig gebeurt het schillen ook wel chemisch met behulp van bijtende natron, die een natmaker bevat, met een heel geleerd woord aangeduid als gesul- foneerde alkylaryl verbinding, die zorgt, dat de loog over de gehele appelopper vlakte verspreid wordt. Na enkele se conden laat de schil los, kan er met koud water worden afgewassen en ter verwijdering van de loogresten krijgen de appels daarna een behandeling met een verdunde citroenzuuroplossing. Op die wijze ontstaat slechts 4% afval en anders 10 Om kleuring te voorkomen worden de geschilde appels in zout water of een soda-oplossing gedompeld, dan volgt het snijden in ringen of vierels waarna ze gedroogd worden. Dit laatste kan in de zon geschieden (sundried) of kunstmatig in ovens (eva porated) d.w.z. het water verdampt. Door zwaveling wordt de mooie witte kleur verkregen en schimmels en bacte riën gedood. Er bestaan twee soorten gedroogde appelen, n.l. „boerenpack" en „recleaned". De eerste zijn eenmaal en de laatste tweemaal gezwaveld, dus veel mooier en blanker op het oog, maar ook zuurder geworden door deze behande ling. De Amerikanen geven de voorkeur aan de boerenpack, die dus zachtzuur zijn; bij ons let men meer op het fraaie uiterlijk en neemt men de zuurdere smaak blijkbaar voor lief. Dan is er nog een derde soort, de screenings, dat zijn de kleine stukjes, dus afval, die bij het sorteren overblijven. Men onderscheidt grootte en kwali teitsverschillen. Deze worden op de ver pakking aangeduid als: extra choice, choice, standard en ungraded. Dit laatste wil zeggen van alles door elkaar. De eerste soort is de beste kwaliteit. Ver der komt er op de kistjes nog bij te staan of ze evaporated of sundried zijn. Die opschriften zijn dus voor de consu ment van veel belang. De grote afleveringen beginnen in oktober en 5 k 6 weken later komen zij via het Panamakanaal in ons land aan. Soms echter worden de eerste gedroogde appelen reeds in juli en augustus aan geboden. Deze zijn nog niet tot volle rijpheid gekomen, zij zijn klein van stuk en ofschoon gezwaveld, hebben zij iets van hun groenachtig-onrijpe kleur be houden. Een charmant Volendams paartje tegen een achtergrond van Volendammer stof. Uit Hindelopen komen de houten lepeldozen, rekken en lepels, die hier zijn tentoongesteld naast Zeeuwse hou ten messen,kunstig besneden met koren aren en paarden voor de ploeg.Sieraden, gesmeed van metaal, zoals broches, die uit een paar oude geveltjes bestaan of een gestyleerde molen doen het ook goed. Terschelling ontbreekt evenmin. Hier vandaan komt het zeemanshandwerk: van touw gevlochten prullemanden, tas sen en onderzetters in helle, frisse kleuren. WE HEBBEN SLECHTS een greep gedaan uit deze collectie zeer persoon lijk werk, dat niet alleen toeristen aan trekt, maar tevens geschikt is als ge schenk voor vrienden of familie in het buitenland. Wat de eerste categorie be treft: „Ik heb hier op één dag eens een Portugees, een Deen, een Fransman, een Canadees en een Pakistaan gehad. Ook Amerikanen komen vaak," zegt Ina Broerse. Ze heeft haar levensideaal be reikt, want al van haar vijftiende jaar af droomde ze van een winkeltje met mooie dingen. Nu kan ze dit ideaal vol ledig volgen en bovendien een gezonde invloed uitoefenen op de Nederlandse handwerkkunst. TINEKE RAAT. Nu de koude en schrale voorjaarswind ons verlaten heeft, zullen de kampeer ders hun tenten te voorschijn halen en er op uit trekken om zoveel mogelijk van buitenlucht en natuurschoon te gaan genieten. Maar de buitenlucht maakt hongerig en er moet dus niet alleen van de natuur genoten worden, maar ook van een flinke stevige maal tijd. Waarbij komt dat deze maaltijd ook weer niet teveel tijd en aandacht mag vragen wat de bereiding betreft. Lang niet alle gerechten zijn daarom geschikt om tijdens kamperen klaar te maken. Wij nemen aan, dat u weet wat u tijdens zo'n kampeertocht aan keukenmateriaal mee moet nemen. We houden ons hier dus alleen bezig met datgene wat de maag moet vullen. De hieronder vol gende menu's kunnen natuurlijk uitge breid worden, maar noodzakelijk is dit zeker niet. 1. Rijst met lever en tomaten, yoghurt. 2. Stamppot van rauwe groente, verse vruchten. 3. Rauwe groentensla met hardgekookte eieren en macaroni, drie in de pan. 4. Bruine bonen, sla, rookworst, karne- melksepap. 5 Gebakken aardappelen, koude ge kookte bloemkool met mayonnaise, griesmeelpap. Rijst met lever en tomaten. Kook droge rijst. Neem per persoon een plak lever van 75 gram en bak deze in boter of margarine mooi bruin en juist gaar. Maak zeer weinig jus. Snijd de tomaten in dikke plakken en bak deze ook snel aan beide kanten bruin. Desgewenst kan men ze eerst door wat bloem halen. De tomaten zijn wel zo vochtig dat we met zeer weinig jus kunnen volstaan. Rauwe groentensla met eieren en macaroni. Kook per persoon 1 of 2 eieren hard (8 a 10 min.) Maak de groentensla b.v. van rauw geraspte worteltjes, spi nazie of andijvie, kropsla, radijsjes, ge kookte bieten. Alles afhankelijk van wat een bepaalde tijd op dat moment op levert. Maak de sla aan met olie en citroensap of met een slasaus of mayon naise. Kook macaroni in ruim water met een of twee bouillonblokjes gaar. In menu 4 kan men de rookworst het laatste half uur meekoken op de bruine bonen. De bonen zullen dan ook extra lekker smaken. Heeft men bonen over dan kan daar de volgende dag een ste vige soep van gemaakt worden door er wat blokjes gesneden aardappelen in mee te koken. De soep verder op smaak afmaken met blokjes, een uitje etc. Koude bloemkool met mayonnaise. Kook een bloemkool in zijn geheel gaar en laat hem afkoelen. Zorg dat de kool goed gaar is, omdat hij na afkoeling wat vaster wordt. Leg de kool in een slaschaal en bedek hem met mayonnaise. U zult zien dat dit een voortreffelijk gerecht is, wat het ook thuis op warme zomerdagen goed doet. Rijstpudding met slagroom en rabarber- compöte. i/2 1 melk, 75 gr rijst, 60 gr. suiker, vanillesuiker, 1/8 1 slagroom. 3 blaadjes ge latine, zout, 500 gr. rabarber, suiker, aard appelmeel. De rijst gaar koken in de melk. De rijst moet zeer gaar zijn, daar de korrels in een koude pudding gauw hard lijken. Vanille suiker toevoegen en de geweekte gelatine in de warme rijst oplossen. De slagroom met wat suiker stijfkloppen. De rijst af laten koelen en wanneer ze koud is voorzichtig door de slagroom omscheppen. Vindt men slagroom te machtig dan kan men ook twee eiwitten nemen. De rijst hoeft dan niet eerst af te koelen. De massa in een met koud wa ter omgespoelde puddingvorm doen en de pudding stijf laten worden. De pudding ke ren en geven met. rabarbercompóte. ADVERTENTIE Nergens bent U zó echt met vacantie als in ZWITSERLAND Kijk uit het venster van Uw hotel kamer en U ziet: kleine witte bootjes op een rimpelloos watervlak.... vriendelijk glooiende hellingen.... majestueuze gebergten.... Dót is vacantie in Zwitserland. het land van de blauwe meren Feest 'm Zwitserland 50 jaar Simplon-tunnel 150 jaar Simplon-pasweg Inlichtingen, prospectussen en vacantlekrant „naorZwltseriand", bij de erkende reisbureaus en het NATIONAAL ZWITSERS VERKEERSBUREAU, Koningsplein 11, Amsterdam, Tel. 31400 Uit de gegevens, welke door het Econo misch instituut voor de Middenstand zijn gepubliceerd betreffende het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende Maart kan worden afgeleid dat niet alleen in alle branches ten opzichte van Maart 1955 een toeneming van de geldomzet kon worden waargenomen, maar dat deze om- zetvermeerdering bovendien in het meren deel der branches van grote omvang was. De vergelijking met maart 1955 geeft echter een geflatteerd beeld van de omzet ontwikkeling in maart van dat jaaar. De Paasdagen in 1956 vielen vroeg in het jaar, namelijk op 1 en 2 April, waardoor de met deze feestdagen verbandhoudende omzet geheel ten goede kwam aan die in maart. In 1955 Vielen de Paasdagen pas op 10 en 11 april zodat dus de Paasverkopen vrijwel geheel in de april-cijfers tot uit drukking kwamen. Bovendien telde maart 1956 vijf zaterdagen, tegen maart 1955 slechts vier. Daarnaast moet nog worden opgemerkt, dat tengevolge van de strenge koude in Februari van dit jaar een deel van het publiek zijn aankopen heeft uitge steld, hetgeen de omzet in maart in enkele branches mede deed stijgen. In alle branches, die tot de voedings- middensector behoren, werd in maart ten opzichte van maart 1955 een aanzien lijke toeneming van de geldomzet geno teerd. Het geringst was deze stijging bij het kruideniersbedrijf, namelijk 16 percent, terwijl daax-entegen, mede tengevolge van prijsstijgingen, de grootste omzetvermeer- ADVERTENTIE Met simpelweg vragen om MAÏZENA DURYEA bent U er niet. Soms niet. Want het kan gebeuren dat U dan met iets anders thuis komt, dwars tegen Uw wensen in. En dan liggen teleurstellingen op de loer. Want 't welslagen van Uw maaltijd valt of staat met 't bindmiddel dat U voor Uw groenten, soepen en sausen gebruikt. Neem daarom nooit met minder genoegen. MAÏZENA DURYEA moet het zijn. U moet echter niet alleen DURYEA vragen, maar ook toezien dat U 't krijgt En waarom zoudt U met minder tevreden zijn 1 Oudste vrouwenblad in Nederland „Vijftig jaar is heel weinig voor een kathedraal, maar heel veel voor 'n vrouw", moet de vrouw van Metternich eens ge zegd hebben. Voor een vrouwenblad is vijftig jaar dan stellig een bijzonder hoge leeftijd, welke niettemin het oudste vrou wenblad in ons land, „De vrouw en haar Huis", thans heeft bereikt. Dit vrouwen blad, een uitgave van Van Holkema Warendorf N.V. in Amsterdam, wordt door de uitgever „het toonaangevende geïl lustreerde maandblad met inhoud van blij vende waarde voor de ontwikkelde Neder landse vrouw" genoemd en men kan dit waarlijk geen grootspraak noemen. Ina van der Beugel heeft in het mei (jubileum)nummer van „De vrouw en haar huis" een schets gegeven van de beide hoofdredactrices van dit blad, tot welks medewerksters jarenlang Top Naeff be- hoorde: Elis M. Rogge, dochter van een Amsterdams hoogleraar, oprichtster van het blad, waaraan zij drieëndertig jaar met volle toewijding werkte en mejuffrouw M. G. Schenk, doctoi-anda in de Neder landse letteren, die haar taak in 1939 over nam. Twee vrouwen, die hoe kan het ook anders een duidelijk stempel op dit zeker niet te academische blad hebben ge drukt: Elis Rogge, die via haar blad steeds de moderne eisen van de toenmaals mo derne vrouwen heeft geformuleerd, dra. Schenk, die naast de oude lezerskring een jongere generatie voor het blad wist te winnen. Dat er in vijftig jaar, ook in een vrou wenblad, veel veranderen kan, blijkt uit een beschouwing in dit herdenkingsnum mer over de vorm en afwerking van de advei-tenties, die in de vijftig jaai-gangen van „De vrouw en haar huis" een plaatsje hebben gekregen: er is een hemelsbreed verschil tussen de annonces van jaren her met meestal een vrij onduidelijke tekst en die van nu, waarbij vaak de afbeelding het moet „doen". Er is meer interessante lectuur in dit nummer te vinden. Behalve de bijdragen over mode, handwerken, binnenarchitec tuur, tuinieren en het al of niet fijnere keukenwerk fundamentele rubrieKen voor elk vrouwenblad treft men er on der meer een reportage van Ella Goldstein over het werk van de beeldhouwster Ka- tinka Schouten in aan, 'n gedicht van Johan Daisne en een artikel gewijd aan het Huis ten Bosch, waar Koningin Juliana in juni de Groothertogin van Luxemburg zal ont vangen. dering (29 percent) werd behaald in het slagersbedrijf. In de detailhandel in aard appelen, groenten en fruit en in het bak kersbedrijf kon een omzetstijging met 19 percent worden geboekt en in de melk- en zuivelzaken, mede door de grote verkoop van eieren voor Pasen, met 27 percent. In de duurzame consumptiegoederen- sector was de omzetverbetering in maart 1956 ten opzichte van maart 1955 uitzon derlijk groot. Voor de detailhandel in schoeisel, namelijk niet minder dan 59 per cent. De Paasverkopen zijn ieder jaar voor deze branche belangrijk, zodat hier het ver schil in de Paasdata in 1955 en 1956 wel van zeer groot belang is geweest. De detailhandel van textiel zag de geld omzet in maart met 28 percent toenemen, die in huishoudelijke artikelen met 17 per cent en die in meubelen met 16 percent.. Voor de boekhandel, waar ook in Maart de invloed van de boekenweek nog waar neembaar was, werd ten opzichte van maart 1955 een stijging behaald van 15 percent. Relatief gering was de omzetver- meerdering in de kantoorboekhandel, na melijk 6 percent. Wat betreft de genotmiddelen kon wor den geconstateerd, dat de omzet ten opzich te maart 1955 zeer gunstig was voor de de tailhandel in alcoholhoudende en alcohol vrije dranken en voor de banketbakkerij. De toeneming van de omzet bedroeg voor deze branches respectievelijk 25 en 31 per cent. In tabaksfabrikaten werd in maart 12 percent meer in geld omgezet dan in de overeenkomstige maand van 1955. Wox-dt de omzet in maart vergeleken mêt die in februari dan blijkt dat de omzet eveneens voor alle genoemde branches is gestegen. De hierop betrekking hebbende stijgingspercentages liepen sterk uiteen. Deze varieerden in de voedingsmiddelen branches van 16 percent voor het kruide niersbedrijf tot 21 percent voor de detail handel in aardappelen, groenten en fruit, in de zaken in duurzame consumptiegoede ren van 8 percent voor de boekhandel tot niet minder dan 66 percent voor de detail handel in textielwaren. In de genotmidde lensector wei-d het hoogste stijgingsper centage behaald in de banketbakkerij (36) en het laagste in de detailhandel in tabaks fabrikaten (12). Sinds 1954 stelt het Centraal Bureau voor de Statistiek een overzicht samen van het aantal bedrijven dat in het afge lopen kalenderjaar in werking werd ge steld. Deze gegevens hebben betrekking zowel op nieuw gevestigde ondernemingen met tenminste tien personen, als op nieu we vestigingen van reeds langere tijd be staande ondernemingen. Het bouwbedrijf en het ambacht zijn in dit overzicht niet opgenomen. De totale personeelsbezetting van de in de algemene industriestatistiek opgenomen ondernemingen steeg het vorige jaar met ongeveer 13.000 personen. Ongeveer een derde deel van deze uitbreiding werd in beslag genomen door de in 1955 in werking gestelde vestigingen. Totaal zijn in 1955 99 vestigingen inwer king gesteld met een personeelsbezetting van 4.472 man. De metaalindustrie nam het grootste deel voor haar rekening, te weten 37 vestigingen met 2.393 personen. De confectieindustrie kwam op de tweede plaats met 23 vestigingen en 941 personen. Van de 78 in 1953 in werking gestelde ves tigingen waren er eind 1955 reeds 10 ge liquideerd. Van de 86 nieuwe vestigingen in 1954 bedroeg het aantal liquidaties 5. ADVERTENTIE Minister Suurhoff heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Van de Wetering over'de salariëring van het ziekenhuispersoneel. De heer Van de Wetering had gevraagd, of de minister niet van oordeel is, dat de bestaande gelijk stelling in de salariëring van het personeel in particuliere en in overheidsziekenhuizen behouden dient te blijven en het derhalve gewenst is, dat dezelfde uitkeringen en toe slagen ook aan het personeel van de par ticuliere ziekenhuizen wordt toegekend. In zijn antwoord zegt minister Suurhoff, dat voor de particuliere ziekenhuizen de verantwoordelijkheid voor de vaststelling der salarissen van het verplegend personeel in de eerste plaats berust bij de besturen dier inrichtingen, waarbij uiteraard overleg wordt gepleegd met de personeelsorganisa ties. Dit overleg is thans gaande. Zodra de besturen tot voorstellen zijn gekomen en het College van Rijksbemiddelaars daar over een beslissing heeft genomen, zullen de ziekenhuisbesturen zich tot de minister van Economische Zaken moeten wenden om toestemming voor een eventuele com penserende tariefsverhoging. K.A.B. heeft 400.000 leden. De Katho lieke Arbeiders Beweging heeft de 400.000 leden bereikt. De aktie om de 400.000 leden te bereiken werd ondersteund met 2% mil joen pamfletten, 830.000 folders. 90.000 affi ches, 196.000 propagandakranten, bioscoop reclame in 100 biosconen, radio-uitzendingen en cabaretvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11