Fraai Mozaïek gelegd in Bloemendaals Openluchttheater Rode Kruis-colonne ingezet bij Van Oosten de Bruynstraat P. van Tongeren overleden Hulp bij gefingeerde spoorwegramp was meer oefening dan demonstratie brieven aan de redactie ZATERDAG 12 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 15 Verkiezingsstunt P.v.d.A. Blauwe helikooter met rode boodschapper In Treslong Werk van Potgieter Lauweren voor Haarlems Postaal Mannenkoor Orgelbespeling door Klaas Bolt Ruim 370 kinderen deden mee aan „Klarentocht" Elf percent dividend bij machinefabriek Figee Dr. A. A. L. Rutgers vice- president Raad van State Antwoord van B. en W. maakt niemand wijzer Moederdag taartenactie voor kankerbestrijding Relletje in Haarlemse gevangenis „TOT DIENEN BEREID" Vriendschap tussen bloem en vliegtuig Vrachtauto reed op voetgangers in G. J. Out veertig jaar in gemeentedienst Afdeling Heemstede Bloembollencultuur Voorstel verhoging gastarieven Bloemendaal Scheepvaart Op het speelveld van het Ópenlucht- theater te Bloemendaal heeft het perso neel van de Bloemendaalse Plantsoenen dienst, onder leiding van de heer P. van der Maas, een uitzonderlijk mooi bloemen- mozaïek gelegd, dat ieders bewondering zal afdwingen. Mevrouw B. C. van Geluk-van Dooren had de gedachte geopperd een ac tueel onderwerp te kiezen, bijvoorbeeld het bereiken van de achttiende verjaardag van Prinses Beatrix, eveneens de Neder landse vlag en de nieuwe standaard van de prinses. Hoe moest men aan de juiste kleuren van deze standaard komen? Wet houder A. van Geluk stelde zich in ver binding met het secretariaat van het Ko ninklijk Huis en kreeg toestemming de standaard van Prinses Beatrix in het Ko ninklijk Huisarchief in Den Haag te cla- ceren. Mejuffrouw E. Banier, assistente van de heer Van der Maas, had intussen een fraai symbolisch ontwerp uitgewerkt en zij toog naar Den Haag om de juiste kleuren van de standaard over te nemen. Vrijdag is haar ontwerp in het Open luchttheater verwezenlijkt. Uren werk heeft het ontwerp gevergd, want de standaard met de oranje fond leverde vele moeilijk heden op, omdat er geen oranje nagels zijn. De heer Van der Maas kwam toen op het idee daarvoor oranje tulpen met zeer korte stelen te gebruiken. Meer dan tienduizend tulpen werden gebruikt en zij moesten stuk voor stuk in de grasmat worden gestoken. In het midden van het mozaïek rijst uit een wit hartvormig vlak van nagels de oranjeboom op gemaakt van paarse na gels. Symbolisch voorgesteld ontspruit daaraan een fontein, het jonge leven, be lichaamd in de persoon van Prinses Bea trix die op haar achttiende verjaardag haar eigen standaard verkreeg. Boven het gehele mozaïek is in boogvorm in rose nagels de naam van Prinses Beatrix aan gebracht. De boom wordt links geflankeerd door de Nederlandse driekleur en rechts door de nieuwe standaard van Prinses Beatrix. Deze standaard draagt in het hart het medaillon met de Nederlandse leeuw, links bovenaan de hoorn uit het wapen van Oranje en links onderaan de roos uit het wapen van Lippe-Biesterfeld. Het mozaïek is ditmaal niet in een vier kant gelegd, maar breed uit en zeer los met veel gras ertussen, hetgeen het effect aanzienlijk verhoogt. Gedurende enkele dagen (men hoopt dat de tulpen het ook zolang zullen uithou den), zullen de bezoekers in de gelegen heid zijn dit zeer geslaagde bloemenmo- zaïek te bewonderen. De televisie-experts hebben een bezoek gebracht aan het Bloemendaalse Open luchttheater en zijn tot de conclusie geko men dat dit het enige openluchttheater in Nederland is van waaruit met succes uitzendingen kunnen worden verzorgd. In dien de televisiecamera hoog op het duin wordt opgesteld is er ruim baan zonder storingen vandaar naar Lopik. Op 31 juli is er een televisieuitzending van het optreden door het Kennemer To neelfestival met „De rechter van Zalamea" van Calderón onder regie van Ton Lutz en op 21 juli van het Spaanse dansgezel- Kamerlid landde op zes plaatsen in Zuid-Kennepierland Verkiezingsacties worden tegenwoordig niet alleen te land gevoerd, maar ook van uit de lucht. Dat bleek vrijdagavond, toen er op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan te Haarlem een helikopter vloog met aan boord m r. G. J. P. C a m- melbeeck, Tweede Kamerlid voor de Partij van de Arbeid, die op deze efficiënte wijze zoveel mogelijk plaatsen kon be zoeken en zo vaak mogelijk het woord kon voeren." De vele belangstellenden op en om het landingsterrein moesten hun geduld op de proef stellen, want het luchtvaartuig was iets later dan was aangekondigd. Maar toen dan eindelijk de blauwe „rode" heli kopter aan de grauwe hemel verscheen, bleek alras dat mr. Cammelbeeck niet mèt zijn betoog in de lucht wilde blijven han gen. Het toestel kwam met zijn propagan distische last behouden op het terrein neer en toen de spreker eenmaal vaste bodem onder de voeten had en met zijn beide benen op de grond stond, stak hij van wal met te zeggen dat het hem toegemeten tijdsbestek eigenlijk te kort was om diep op de doorbraakgedachte in te gaan, maar dat hij zich als katholiek in de Partij van de Arbeid tot twee opmerkingen wilde be perken. Hij memoreerde een uitspraak van pater Stokman, die eens gezegd heeft dat het bisschoppelijk mandement niet de inzet tot de verkiezingsstrijd moest worden. Mr. Cammelbeeck berteurde het nu dat dit wèl gebeurd is en wel door de K.V.P., die stemming maakt tegen de Partij van de Arbeid. Maar de spreker wilde nog eens nadrukkelijk vaststellen dat de bisschop pen het lidmaatschap van de Partij van de Arbeid niet verboden hebben. Ten tweede wordt de Partij van de Ar beid vaak verweten dat zij geen beginsel partij is, maar hierbij worden, aldus mr. Cammelbeeck, de feiten verdoezeld. Als men de K.V.P. een beginselpartij noemt, dan vraagt hij zich af waar deze partij stond vóór de oorlog, toen het ging om de bestrijding van de werkloosheid en- na de oorlog nu het gaat om een rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen. De spreker was van mening dat de Partij van de Arbeid wel degelijk door beginselen wordt geleid en dat iedere katholiek bij zijn eigen geweten te rade moet gaan, welke partij hij bij de komende verkiezingen zal willen steunen, maar dat hij iedereen, die de vooruitstrevende poli tiek wil voortzetten, wilde oproepen op de Partij van de Arbeid te stemmen. Vervolgens werd een kort slotwoord ge- soroken door wethouder W. F. Happé, waarna mr. Cammelbeeck weer het lucht ruim koos in zijn blauwe libelle-achtige helikopter om zijn boodschap ook in Zwa nenburg te gaan brengen. Toen de helikopter in Haarlem daalde, had hij reeds een hele tournée achter de vleugels. Nadat de heer Cammelbeeck zijn betoog had gehouden in achtereenvolgens Uithoorn, Aalsmeer, Hoofddorp en Zand- voort waar de afdelingsvoorzitter, de heer G. J. Sterrenburg hem verwelkomde bij het caravankamp steeg hij in Haar lem op om zijn tocht in Zwanenburg te besluiten. schap Manoio Vargas en Roberto Ximenes. Wethouder Van Geluk zag onlangs een uitstekende gymnastiekdemonstratie in Krasnapolsky en er wordt overwogen op 14 juli een dergelijke demonstratie in het Openluchttheater te geven, die dan zal worden opgeluisterd door muziek. Tot 21 mei worden in' Treslong te Hille- g'om schilderijen van A. Potgieter geëxpo seerd. De tentoonstelling omvat bloemstuk ken, landschappen van hier, uit Spanje en Frankrijk en enkele Parijse stadsgezichten. Enkele schilderijen staan op het randje van de kitsch, die men in de bekende schilde rijenwinkels tegenkomt. Grote bezwaren tegen Potgieters kennis van het vak be hoeft men echter niet zozeer te koesteren, al zijn sommige voorstellingen als bootjes of mensfiguurtjes wat weifelend van teke ning. Als iemand een paar goede dingen maakt als een donker, wel op persoonlijke wijze gezien landschap te Camaret in Bre- tagne (no 30), zo'n stukje duinen te Vo gelenzang (no 19), een klein, sappig ge schilderd landschap bij Chartres (no 13) en nog enkele andere zaken naast niet zo beste stadsgezichtjes van Parijs (nrs 6 en 21), hebben we blijkbaar te doen met een schilder, die de kwaliteitsverschillen in eigen werk niet opmerkt. Het komt v/el eens meer voor dat schilders minder ge slaagde zaken exposeren, omdat ze aan dat werk zijn gaan hechten om de problemen, die zij er in stelden. Voor de beschouwer is dergelijk werk dan altijd interessant om de ontwikkeling van een schilder nader te leren kennen. Bij Potgieter is hiervan toch geen sprake. Hij stelt zich nauwelijks pro blemen, schilderde nu en dan geslaagd na wat hij zag en was een enkele keer daarin zelfs wel gelukkig te noemen. BOB BUYS Het „Haarlems Postaal Mannenkoor" heeft onder leiding van de heer P. J. Potgieser op een in Utrecht gehouden zangconcours een mooi succes behaald. Van de deelnemende verenigingen (alle PTT-verenigingen) kwam het glansrijk als hoogst-geklasseerde uit de strijd met 217 van de 240 te behalen punten; een gemiddelde van iets meer dan 9. Het legde hiermede beslag op de grote kristallen wisselbeker en promoveerde naar de eerste afdeling. Een prachtige inzet van het jubileumjaar, want op 21 december hoopt H. P. M. zijn 25-jarig bestaan te herdenken. Dinsdagavond 15 mei bespeelt de organist Klaas Bolt van 8 tot 9 uur het orgel in de Grote Kerk te Haarlem. Het programma luidt; Preludium en fuga van Buxtehude; Koraalfantasie: Gelobet seist du, Jesu Christ van Buxtehude; Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ; Herr Jesu Christ, dich zu una wend' en Vater unser in Himmelreich van Johann Se- bastiaan Bach; Preludium en fuga in C van Joh. Seb. Bach; Air (Ps. 8) en Trio Capric- cioso van dr Anthon v. d. Horst en Impro visatie. Op donderdag 17 mei van 3 tot 4 uur geeft Klaas Bolt wederom een or (elconcert, waar van het programma de volgende werken ver meldt: Preludium en fuga van Buxtehude; Danket dem Herrn (3 variaties) en Magni ficat primi toni van Buxtehude; Récit de Tierce en taille van De Grigny; Preludium en fuga in C van Joh. Seb. Bach; Vijf Cano- nische Koraalvoorspelen van Willem Mudde en tot slot een Improvisatie. Ruim 370 kinderen van het Haarlems Speeltuinverbond hebben op Hemelvaarts dag deelgenomen aan de traditionele „Kla rentocht", de traditionele wandeling, die door dit verbond in samenwerking met de Wandelsportbond georganiseerd was. Zij vertrokken allemaal van de speeltuin Te Zaanen en wei-den voorafgegaan dooi- het trommelkorps van de speeltuinvereniging „Frans Hals". De jonge wandelaartjes kre gen herhaaldelijk een frisse douche in de vorm van een fiks regenbuitje, maar hun moreel werd er niet in het minst door aan getast: Opgewekt en op tijd kwamen allen binnen. Aan allen werd een her inneringstegeltje uitgereikt. De uitvoering van deze Klarentocht berustte bij een com missie onder leiding van de heer F. F. G aartman. Op de jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Haarlemse Machinefabriek, voorheen Gebr. Figee te Haarlem, die vrijdag in restaurant Brink- mann gehouden is, werd het jaarverslag, de balans en de verlies- en winstrekening over 1955 goedgekeurd; dr. ir. W. J. Muller herbenoemd als commissaris en 't dividend dend vastgesteld op 11 percent, zoals dooi de directie was voorgesteld. Bij Koninklijk Besluit van 11 mei Is, met Ingang van 16 mei, benoemd tot vice- president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, lid van de Raad van State, wo nende te Wassenaar. Abraham Arnold Lodewijk Rutgers, die een zoon is van de nu overleden prof. dr. F. L. Rutgers, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, werd op 24 juli 1884 te Am sterdam geboren. Hij bezocht het Gerefor meerd Gymnasium aldaar waarna hij aan beide universiteiten in de hoofdstad zijn studie in de Wis- en Natuurkunde voort zette, waarin hij in 1905 kandidaatsexamen deed. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht legde hij zich toe op de plant- en dierkun de, waar hij in 1908 assistent werd van prof. Hubrecht (Zoölogie) en in 1909 van prof. Went (Botanie). In 1910 promoveerde hij te Utrecht tot doctor in de Botanie op een dissertatie: „De invloed der Tempe ratuur op den praesentietijd bij Geotropie". Direct na zijn promotie vertrok dr. Rut gers naar het toenmalige Nederlands-In- dië, waar hij als botanisch assistent bij het Instituut voor Plantenziekten te Buiten zorg werkzaam gesteld werd. Van 1916 tot 1923 trad hij op als directeur van het proefstation van de Algemene Vereniging van Rubberplanters ter oostkust van Su matra; in laatstgenoemd jaar vertrok hij van Medan weer naar Buitenzorg, waar hij de heer Sibbinga Mulder opvolgde als di recteur van Landbouw, Nijverheid en Han del. In 1926 wees de regering dr. Rutgers aan als leider van de delegatie naar het derde „Pacific Science Congress" in Tokio. Gedurende vijf jaren, van 1928 tot 1933, bekleedde dr. Rutgers het ambt van gou verneur van Suriname. Na zijn terugkeer in Nederland vaardigde de AR-partij hem af naar de Tweede Kamer waarin hij tot 1936 zitting hield, toen hem de benoeming tot lid van de Raad van State te beurt viel. Na de bevrijding is hij enkele maanden waarnemend commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland geweest. Voorts is dr. Rutgers president-commissaris van de KLM. Zaalsport in Krelagehuis Mevrouw M. van der Wall-Duyvendak (Partij van de Arbeid) heeft een weinig zeggend antwoord gekregen van B. en W. van Haarlem op de vragen die zij geruime tijd geleden reeds stelde naar aanleiding van het afkeuren van de vloer in de grote zaal van het Krelagehuis voor het gebruik door de zaalsportverenigingen. Op haar vraag of B. en W. bereid zijn maatregelen te overwegen en te bevorderen dat deze voor de zaalsport zo belangrijke oefen- en wedstrijdgelegenheid voor de toekomst behouden blijft, heeft het College geantwoord, dat het daartoe contact heeft opgenomen met de eigenaresse van het Krelagehuis en dat zij gehoopt hadden het raadslid reeds thans het resultaat van die bemoeiingen te kunnen meedelen. Dit blijkt echter r.iet het geval te zijn. „Uiteraard is echter dit resultaat afhankelijk van de medewerking van de eigenaresse", aldus besluiten B. en W. hun mededelingen, die meer vragen hebben open gelaten en op geworpen dan beantwoord. Vrijdagavond heeft de politie-inspecteur G. Dobbe ten huize van mevrouw G. Tim- mers-Straatsma, secretaresse van de af deling Heemstede van het Koningin Wil- helmina Fonds de trekking verricht van de loterij, welke deze afdeling in samen werking met alle Heemsteedse banketbak kers ten bate van de kankerbestrijding had georganiseerd. Er waren in totaal 2821 loten verkocht. Veertien houders daarvan komen voor een grote Moederdagtaart in aanmerking. De winnende nummers worden in de étalages der banketbakkers bekend gemaakt. De actie heeft een bedrag van f 282,15 ten bate van de kankerbestrijding opgeleverd. Naar aanleiding van de mededeling in ons blad van vrijdag over een relletje in de gevangenis aan de Harmenjansweg te Haarlem deelt men ons mee, dat het voor val zich in het begin van dit jaar heeft voorgedaan. De ongeveer vijftig gedetineer den gingen gelijktijdig naar de luchtplaats, maar de stemming was niet best. Zij wa ren niet tevreden over de gang van za ken en lieten dit merken. Een van hen dreigde een bewaarder, die op de tweede ring liep. naar beneden te gooien. De di recteur was in de buurt, trok zijn revolver en loste een schot, waarna geen gevolg is gegeven aan het plan de bewaarder te la ten vallen. De rust keerde weer. Van de zijde van het personeel wordt ons meegedeeld, dat het werken in de Haarlemse gevangenis moeilijkheden ople vert en veel vergt van de leden van het personeel. Kort voor het bereiken van de leeftijd van 79 jaar is te Haarlem overleden de heer P. van Tongeren, oud-inspecteur van politie eerste klasse. De thans overledene had een lan ge staat van dienst bij de Haarlem se politie achter de rug. Hij is op 11 mei 1877 te Amsterdam geboren en trad op 16 augustus 1907 in diens' als tijdelijk klerk bij de administra tie van de gemeente-politie te Haar lem; op 16 oktober 1909 werd hij in specteur van de administratie en o] 1 februari 1909 ging hij over naai een andere afdeling. Tot 1 novembe: 1937 is de heer Van Tongeren werk zaam geweest bij de Haarlemse po litie. Toen werd hem eervol ontsla; verleend. De heer Van Tongeren was eer bekende figuur bij de politie en ve len zullen zich herinneren, dat hij de leiding had van de bereden afdeling Op Koninginnedag en feestelijke ge legenheden zagen de Haarlemmers hem en zijn mannen te paard. Nadat maandag in de Parochiekerk aan de Nieuwe Groenmarkt de uit vaartdiensten zijn gehouden, zal de begrafenis des middags na aankomst van trein 15.29 uur te Westerveld geschieden. De Haarlemse Rode Kruiscolonne die vrijdagavond aan de Van Oosten de Bruyn straat een demonstratie gaf, had er weinig hinder van, dat de belangstelling mede door het gure weer zo gering was. „Het zou natuurlijk leuk zijn als er wat meer publiek was," zei ons de colonnecommandant dok ter W. C. Kors, „maar het gaat ons in de eerste plaats om de oefening." Voor de weinige belangstellenden was deze oefe ning, die geschiedde in het kader van de Burgerzin-actie „Tot dienen bereid" niet zo gemakkelijk te volgen. Zij voltrok zich na melijk hoofdzakelijk bij het rangeerterrein, waar een spoorwegramp verondersteld was. Ongeveer 50 vrouwelijke en mannelijke leden van de colonne waren daar in actie om hulp te bieden aan 14 pseudo-slacht- offers, die warmpjes gekleed op het sta tionsemplacement lagen. Terwijl de help sters over dit terrein uitzwermden, zette de technische ploeg inderhaast een gewonden centrum en een administratie-tentje voor de registratie der slachtoffers op en zij bouwde een noodbrug over de sloot die het weiland aan de Van Oosten de Bruynstraat scheidt van het rangeerterrein. De „slachtoffers" hadden kaartjes om de hals waarop de verschijnselen, waar uit de aard van hun verwondingen viel af te lei den, vermeld stonden. Been-, rib-, schou der-, wervel- of schedelbasisfracturen, snij- wonden, hersenschuddingen en ander letsel waren over de „slachtoffers" verdeeld met de grillige willekeur, waarmee ook de rea liteit te werk gaat. En het ging er vooral ook om dat de neerhurkende helpsters zou den handelen overeenkomstig de urgentie der gevallen. „Bij zo'n oefening kun je het duidelijkst zien of de mensen de theorie goed doorgedacht hebben," zei de leidster van de helpsters dokter N. Wicherink, „werpen zij zich dadelijk energiek op een aantrekkelijk stukje spalkwerk, zoals een beenfractuur of besteden zij het eerst hun aandacht aan een jongetje, dat er op het eerste gezicht alleen maar eën beetje suffig en bleekjes uitziet, maar wiens verwon dingen in feite veel ernstiger zijn?" Het noodbruggetje over de sloot was juist gereed toen de eerste „slachtoffers" op brancards konden worden afgevoerd. Zij werden geregistreerd en overgebracht naar het gewondencentrum, waar de lampen van een lichtaggregaat dat ook tot het mate rieel van een Rode Kruis-colonne behoort, De heer P. van Tongeren begeleidde vroeger optochten in Haarlem. Vrijdagmiddag volgden velen de rich tingspijlen met het opschrift „Friendship" op de Keukenhof te Lisse. Onder hen be vond zich de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera met echtgenote, de directie van de Fokkerfabrieken, luite nant-generaal A. Baretta, generaal-majoor H. Schaper, schout bij nacht J. Kruys, prof. H. J. v. d. Maas, de voorzitter van het Ned. instituut voor Vliegtuigontwikkeling. Zij allen werden in het theehuis ontvan gen door de voorzitter van de Keukenhof de heer T. M. H. van Waveren. Nadat het gezelschap een rondwandeling over het terrein had gemaakt, waarbij het gelegenheid kreeg de laag overvliegende nieuwe Fokker F 27 „Friendship" te be wonderen, verklaarde de heer Van Wave- ren de samenhang tussen de nieuwe vlieg machine en de amaryllis die vandaag Friendship zou worden gedoopt. Fokker adverteerde met het nieuwe toestel met als symbool een amaryllis met een vlinder. Vandaar de idee de nieuwe amaryllis (van G. C. van Meeuwen Zn. N.V. te Heem stede) naar dit vliegtuig te vernoemen. Hij trok een vergelijking tussen de oorspron kelijke bloem, een akelig dingetje en die van nu en Fokker's eerste Spin, die hij om de St. Bavo van Haarlem heeft zien vliegen en de Friendship van nu. De heer Van Waveren en de heer Die pen. directeur van Fokker, besprenkelden de mand met prachtige oranje rijkbloeien- de amaryllis - vijf kelken op één stengel telden wij -, waarna de heer Diepen over de taak van het vliegtuig in het inter nationale verkeer, waarin de afstanden wor den verkleind en vriendschapsbanden snel ler kunnen worden gelegd, sprak. Hij over handigde de heer Van Waveren een model van het vliegtuig, bood mevrouw Algera de mand met de bloemen aan en minister Algera eveneens een model van de Friend ship. „Dit is het tweede, een klein beetje veranderd. Het eerste was wat we ver wachtten te zullen bouwen en dit is het toestel waarop orders zijn binnen gekomen" De hoop uitsprekend, dat beide onderne mingen vele orders op hun Friendship krijgen besloot hij zijn toespraak. Minister Algera zeide dankbaar te zijn met dit ogenblik. Het was een mijlpaal in de geschiedenis van dit vliegtuig, aan welks ontstaan en kansen velen twijfelden. De financiën zijn door het vorige kabinet verstrekt en dat was goed. Toen was er werkgelegenheid nodig, wat nu iets an ders is, maar het wordt weer een probleem en nu verbreidt dit vliegtuig de naam van Nederland weer over de wereld. Hij dank te Fokker voor haar werk en haar moed. Het gezelschap kreeg daarna de première van de film „Friendship" te zien, die het ontstaan van dit eerste na-oorlogse Neder landse vliegtuig in beeld bracht. In de ochtenduren van vrijdag stak een 55-jarige Haarlemse drukker met zijn zoon en aanstaande schoondochter de rijbaan van de Slachthuisstraat over, toen er in de verte een vrachtauto naderde, die plotse ling vol gas gaf en op de voetgangers in reed, waardoor dezen zich met een sprong op het trottoir in veiligheid moesten bren gen. De vrachtautobestuurder gaf vervol gens nog een ruk aan zijn stuur waardoor de vrachtauto de stoep opreed. De drukker maakte zich hierover kwaad en sommeerde de bestuurder te stoppen, waaraan deze gevolg gaf. De drukker sprong vervolgens op de treeplank en verzocht zijn schoon dochter de politie te waarschuwen. De toestand bleef echter niet zoals hij was, want de vrachtautobestuurder, een 50-jarige koopman uit Haarlem gaf plotse ling weer gas, waardoor de drukker van de treeplank viel en het rechterachterwiel van de auto over zich heen kreeg. Hij kreeg wonden aan zijn rechter been en -schoude*-. Tegen de vrachtautobestuurder is door de politie proces-verbaal opgemaakt. hen beschenen, zodat artsen daarbinnen een ingrijpender hulp zoals bijvoorbeeld een shock-behandeling zouden kunnen Verlenen. Daarmee naderde de oefening zijn einde De Rode Kruiscolonne heeft hiermee overi gens nog niet al zijn capaciteit getoond. In dat geval zouden er tachtig dames en hon derd heren in actie geweest zijn en men zou er nog de inrichting van een nood ziekenhuis aan vastgekoppeld kunnen heb ben. Want de vrouwelijke leden van de colonne hebben niet alleen het E.H.B.O.- diploma, dat 'n elementaire eis is voor alle leden óók voor de technische ploeg maar ook het diploma verpleegkunde. Geen demonstraties in Oud-Schoten Wegens het slechte weer zijn de demon straties in Oud-Schoten afgelast. Vrijdag 18 mei hoopt de heer G. J. Out, meter-opnemer-incasseerder bij de Incasso- dienst te Haarlem, de dag te vieren, dat hij veertig jaar in dienst is bij de gemeente Haarlem. Op 18 mei 1916 werd hij aangesteld tot fitter bij het gasbedrijf en op 21 januari 1937 is hij overgegaan naar de Incassodienst. In het Verversingshuis van het wandel bos „Groenendaal" werd vrijdagavond een ledenvergadering gehouden van de afdeling Heemstede van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, waar bij de beschrijvingsbrief voor de komende algemene vergadering te Haarlem het voor naamste punt van bespreking vormde. De beschrijvingsbrief is hoofdzakelijk ge wijd aan voorschriften betreffende de han delwijze in voorkomende gevallen, wan neer zich bij een zending bollen zogenaam de „zure tulpen" mogen bevinden. De door het bestuur voorgeschreven maatregelen, welke op de komende algemene vergade ring nog nader besproken zullen worden, verwierven bij de Heemsteedse afdeling na een uitvoerige discussie de goedkeuring van tweeëntwintig leden; zes stemden tegen. Vervolgens werd het voorstel van de afdeling Katwijk in behandeling genomen, dat beoogde het clandestien bezoek van niet-leden aan de beurs te beperken. De leden zullen voortaan in het bezit moeten zijn van hun bewijs van lidmaatschap, waarbij hun bij een eventueel verzuim de toegang zal worden geweigerd. Met dit voorstel verklaarde de afdeling Heemstede zich akkoord. Tot afgevaardigden naar de algemene vergadering werden benoemd de heren J. Dix Jr. en A. van der Berg, met als plaatsvervangend lid de heer Th. van der Berg. In zijn openingswoord had de voorzitter, de heer A. Braam drie leden herdacht, de heren P. A. Kooy, M. Ruizenaars en W. de Boer. die in het afgelopen jaar overleden waren. f Tenslotte deelde de heer Braam mede. dat enige technici intensief werken aan de vervaardiging van een bollenrooi-machine. Men meent gegronde redenen te hebben van deze proefnemingen gunstige resul taten te mogen verwachten, zodat in krin gen van bloembollenhandelaren met. be langstelling naar dit experiment wordt uit gezien. Een dergelijk goed functionerende machine zal immers in het topseizoen een grote verlichting kunnen betekenen. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om over te gaan tot verhoging van de gastarieven. Indien het verbruik per maand minder dan 25 m3 bedraagt, dan is de prijs 0.155 per m3, voorgesteld wordt 0.17 per m3 te vragen, indien het gebruik per maand meer dan 31 m3 bedraagt. De prijs is thans 0.14 per m3, plus een vastrecht van 0.36 per maand, indien het verbruik per maand 25 m3 of meer, maar niet meer dan 100 m3 bedraagt; voorgesteld wordt te vragen f 0.15 per m3. plus een vastrecht van 0.60 per maand, indien het gebruik 31 m3 of meer, maar minder dan 100 m3 bedraagt. Op het ogenblik is de prijs 0.13 per m3, plus een vastrecht van 1.36 per maand, indien het verbruik per maand meer dan 100 m3 bedraagt; volgens het voorstel wordt 0.14 per m3, plus een vastrecht van 1.60 per maand gevraagd, indien het verbruik per maand meer dan 100 m3 be draagt. Bij een verbruik per kalenderjaar van meer dan 5000 m3 wordt een gemiddelde prijs van 0.13 per m3 gevraagd; volgens het voorstel zal een prijs van f 0.14 per m3 gevraagd worden bij een verbruik per ka lenderjaar van meer dan 6000 m3. Het nieuwe tarief zal van kracht worden na de opname van het gasverbruik in juni- juli aanstaande. B. en W. delen in hun toelichting mede, dat in 1956 een nadelig saldo van 19.600 geraamd wordt en in 1957 wordt er een verwacht van 35.600. Om het tekort weg te werken, achten B. en W. het nodig de tarieven te verhogen. STAD Verkort weergegeven) Lijnnummers. Zou het ongerief, waar over de buschauffeur in het nummer van dinsdag terecht heeft geklaagd niet ver holpen zijn, zodra men hier navolgt wat wij in het buitenland wel eens hebben ge zien, o.a. te Lausanne, waar men de rich ting van de stadsbussen kan onderscheiden, doordat men op de retourrit het busnum mer door een 1 doet voorafgaan? Bus 1 wordt in omgekeerde richting 11, bus 2 wordt 12, 3 wordt 13, enz. Dan is elke ver gissing uitgesloten. EEN LEZER Alamak, pass. 10 The Brothers n. Rastanura. Alphacca. 11 te Rio de Janeiro. Alphard, 11 te Santos. Angolakust, pass. 10 Kp. Finistere n. Bilbao. Argos, pass. 10 w.punt Kreta n. Tel Aviv. Amstelkade, 10 v. Surabaja n. Australiës w.kust. Alkaid, 11 te rotterdam. Ampenan, 11 te Port Said. Alderamin, 12 te Marseille. Algenib, 11 te Antwerpen. Amor, pass. 11 Kp. Bon n. Bremen. Alblasserdijk, 10 v. Brownsville n. Houston. Alnati. 11 v. Buenos Aires n. Rosario. Albireo. 12 te Lour Marques. Aldabi. pass. 11 St. Vincent n. Recife. Almdljk, pass. 11 Abaco eil. n. Havanna. Almkerk, 11 v. Rotterdam n. Genua. Averdijk, 11 v. Rotterdam n. Houston. Axeldijk, 11 te Philadelphia. Bantam. 11 te Rastanura. Blitar. pass. 10 Bona n. Rotterdam. Bali, 10 te Amsterdam. Bennekom, 11 te Rotterdam. Billiton. 11 te Aden. Baarn pass. 11 Scillys n. Curacao. Banka', 11 v. Belawan, 12 te Singapore. Boschfontein, pass. 11 Kp. Bon n. Southampton. Baud, 11 te Akyab. Blijdendijk, 11 v, Rotterdam, 12 te Antwerpen. Boissevain. 12 te Hongkong. Boskoop, 12 te Ilo. Bussum. 12 te Port Said. Camitia. pass. 0 Pt. Elizabeth n. Durban. Caltex Delft. 12 te Port Said. Camerounkust, pass. 11 Teneriffe n. Amsterdam. Camerounkust, 10 240 m. z. Teneriffe n. A'dam. Castor. 10 390 m. n.n.w. Sombrero eil. n. Antw. Ceronia. 11 v. Stanlow n. Rotterdam. Cleodora, pass. 11 Mameira n. Curagao. Cradle of Liberty. 11 v. Pta. Cardon n. Landsend. Cumulus (weerschip), 11 v. R'dam n. Atl. Oc. Dorestad, 10 240 m. n. Recife n. Buenos Aires. Eendracht, pass. 11 Lizard n. Bremen. Elizabeth B. 13 te Bombay verw. Enggano. 11 600 m. w. Minikoy n. Belawan. Esso Rotterdam. 11 v. Khoryamoryabaai n. Antw. Eemland, 11 v. Bahia n. Las Palmas. Esso Den Haag. 12 te Suez. Etrema, 12 te Punta Cardon. Groote Beer, pass. 10 Anticosti eil. n. South.ton. Gabonkust, 12 te Amsterdam. Garoet, 11 v. T.iilatjap n. Tj. Priok. Graveland, 12 te Rio de Janeiro. Guineekust, 10 te Cuxhaven. Gordias. 11 50 m. z. eil. Samos n. Izmir. Heelsum 11 te Savannah. Hersilia, 11 te Rotterdam. Hvdra, 10 v. Guanta n. Cumana. Hector, pass. 11 Kp. De Gata n. Lissabon. Hilversum, 11 420 m. o. Albany n. Mena Al Ahmadi. Ivoorkust. 11 te Conakry. Iberia, 12 te Onton. Jagersfontein, 12 te East-Londen. Johan van Oldcnbarnevelt, 11 460 m. w. Kange- roe eil. n. Melbourne. Kieldrecht, 11 te Cochin. Kabylia. pass. 11 Algiers n. Harburg. Kalydon,. 11 te Rotterdam. Karimun.' 11 v. Belawan n. Colombo. Kota Baroe. 11 te Port Said. Kryptos. 11 v. Mena Al Ahmadi n. Geelong. Kalabahi, 11 te Petta. Kara. 11 1020 m. n.w. Auckland n. Auckland. Khasiela, 12 te Pt. Texas verw. Korenia. 11 te Kiel n. Rotterdam. Kvlix, 11 450 m. o. Wellington n. Auckland. Kalvdon. 11 te Rotterdam. Kenia. 11 v. Rotterdam n. Nordenhamn. Kermia, pass. 11 Kp. Frio n. Curagao. Kinderdijk. 11 v. New York n. Boston. Krebsia. pass. 11 Kp. Hatteras n. Baltimore. Laagkerk. 10 v. Port Said n. Genua. Leopoldskerk, 11 te Antwerpen. Liberty Bell. pass. 10 Mona Pas n. Landsend. Loosdrecht, pass. 10 Malta n. Port Said. Langkoeas. 11 v. Singapore n. Banjuwangl. Laertes. 11 te Avonmouth. Lekhaven. 11 v. St. Vincent n. Antwerpen. Maashaven. 11 te Buenos Aires. Mentor, 10 te Maracaibo. Moordrecht, pass. 11 Port Sudan n. Rastanura. Maetsuvcker, 11 100 m. n. Sharksb. n. Fremantle. Mataram. 11 v. Rotterdam n. Hampton Roads. Nanusa. 10 v. Basrah n. Bombay. Nestor. 10 te Amsterdam. Nigerstroom. 10 te Amsterdam. Nieuw Holland. 12 te Melbourne verw. Notos. 9 75 m. o. Algiers n. Algiers. Ondina. 11 te Curagao. Ootmarsum. pass. 10 Abaco Baham n. Houston. Oostkerk, 11 te Port Said. Orion, 10 te Rotterdam. Ouwerkerk, 11 v. Shanghai n. Cebu. Ootmarsum. pass. 11 Key West n. Houston. Oranjestad. 11 v. Trinidad n. Barbados. Prins Willem Frederik. 11 te Antwerpen. Pieter S, 10 te Swansea. Phrontis. 11 v. Donggala te Balikpapan. Pendrecht. pass. 11 Malta. 14 te Banias verw. Perna 12 te Abadan. P G Thulin, 11 v. Seven Islands n. Rotterdam. Prins Willem van Oranje, 11 te Le Havre. Ridderkerk. 10 v. Mombasa n. Suez. Roebiah, 11 te East-Londen. Rempang. 12 te Kaapstad. Stad Maassluis, 11 te Narvik. Schelpwijk, 11 v. Miri n. Rotterdam. Straat Banka, 11 v. Belawan, 12 te Penang. Sumatra. 11 te Karachi. Sibigo, 11 te Tsjingtao. Sigli, 11 te Singapore. Senegalkust, 11 v. Abidjan n. Rivercess. Stad Schiedam. 11 rede Melilla. Schiedijk, 11 v. Rotterdam n. New York. Sloterdijk, 11 v. Rotterdam n. Hamburg Sunetta. 11 v. Lour Marques n. Abadan. Tarakan. 11 te Barcelona. Tara, pass. 11 Wight n. Montreal. Tawali. 12 te Suez. Tera, 10 95 m. n.n.w. Trinidad n. Morrisville. Tankhaven 1 11 te Belawan. Tankhaven 3, 10 te Sungeigerong. Tjitjalengka, 11 te Osaka. Tamo, 14 v. Buenos Aires n. Santos. Tiba, pass. 10 Ouessant n. Rio de Janeiro. Tibia. 12 v. Melbourne n. Brisbane. Van Neck, 11 v. Surabaja te Semarang. Van Riebeeck. 11 te Makassar. Willemstad, 10 te Amsterdam. Witmarsum. 9 v. Amsterdam. 10 te Bremen. W Alton Jones. 11 v. Philadelphia n. Venezuela. Weltevreden, pass. 11 Malta n. Port Said. IJssel. pass. 11 Ouessant n. Malta. Zonnéwijk, 11 te Cristobal. KLEINE VAART Appingedam, 10 v. Antwerpen te Rotterdam. Atlas, 10 v. Amsterdam te Rotterdam. Anna B, verm. 11 v. Sarpsborg n. Rotterdam. Aaltje, 11 v. Londen te Rotterdam. Arctic, 12 v. Rotterdam n. Londen. Alcetas, 8 v. Triest n. Rijeka. Appingedam. 11 v. Rotterdam n. Lissabon. Arnoudspolder. 12 v. Oporto te Guernsey verw. Beekbergen. 11 v. Berwick n. W.-Hartlepool. Badzo, 12 v. Rotterdam n. Londen. Batavier 3. pass. 11 Kp. St. Vine. n. Casablanca. Birmingham, 11 v. Grangemouth te Rotterdam. Castor, pass. 10 Vlissingen n. Antwerpen. Driebergen, verm. 11 v. Arbroath n. Bremen. Deo Favente. 11 v. Hamburg te A'dam verw. Duiveland, 11 v. Rotterdam n. Goole. Export 2, 11 v. Londen te Rotterdam. Eibergen. 11 v. Dordrecht t. Immingham. F.llewoutsdiik, 11 v. Rotterdam n. Par. Ella, 13 v. Rouaan te Githenburg verw. Flardinga. 11 v. Goole te Rotterdam. Frans van Seumeren, 11 v. Newcastle n. Kjoge. Fraternite 11 v. Amsterdam te Antwerpen. Gerrie S. "11 v. Vigo n. Viana verw. Haaksbergen, verm. 11 v. Huelva n. Klngslynn. Harold, 11 v. Helsinki n. Bergen. Helvetia. 11 v. Grangemouth te Antwerpen. Hoc Vinces. 12 v. Grimsby n. Rotterdam. Henrica. verm. 11 v. Antwerpen n. Belfast. Haskerland, 11 v. Leith n. Grangemouth. Ilias, pass. 11 Vlissingen n. Antwerpen. .Tan Kreumer. 12 v. Londen n. Rotterdam. Kaap Falga, 9 v. Amsterdam n. Vestervik. Kaap St. Vincent, 9 v. Oscarshamn n. Zaandam. Leendert B, verm. 11 v. Sarpsborg n. Hull. Leuvchaven. verm. 11 v. Gothenburg n. Antw. Larix, 8 v. Rochefort te Bavonne. Matthew. 11 v. Rotterdam n. Hamburg. Marietje Bohrner. 15 v. Oran te Sunderland verw. Marjan. 11 v. Amsterdam n. Vaaborg. Midas, 8 te Genua n. Livorno. Marne, 11 v. Rotterdam te Amsterdam. Mirzam N, 11 50 m. z.z.o. Kp. St. Vine. n. Nantes. Mariscal Lopez, 11 te Rio de Janeiro. Nieuwland. 11 v. Grangemouth te Rotterdam. Nassauhaven, 11 v. Varberg te Dordrecht. Narwal. 11 v. Londen te Amsterdam. Pavo, 9 v. Emden te Vasteras. Ponza, 9 v. Lowestoft n. Newcastle. Paloma, verm. 11 v. Antwerpen n. Boulogne. Rijnhaven, 11 v. Rotterdam te Antwerpen. Stella Maris, verm. 11 v. Graenchon n. de Tyne. Swift, pass. 11 Kiel n. Malmö. Stella Prima, 12 v. Rotterdam n. Iskenderun. Sian, 11 v. Rotterdam n. Duinkerken. Spaarnestroom. 11 v. Fowey te Amsterdam. Ton S. 11 v. Swansea n. Nederland. Tillv 9 v. Lowestoft te Rotterdam. Theano 11 v. Belfast te Dublin. Volharding, 12 v. Malaga te Londen verw. Westerdok, 10 v. Londen te Amsterdam. Westpolder, 11 v. Oporto te Guernsey verw. Zevenbergen, 11 v. Cardiff te Londen verw. SLEF.P VAART Blankenburg. 9 te Gibraltar n. Valone. Cycloop, 8680 m. n.o. Fayal n. New Orleans. Ebro. 9 70 m. n.o. Cartagena n. Maracaibo. Goeree, 9 v. Port Said. Humber, 10 te Bombay. Oostzee. 10 v. Cadiz Rode Zee. 10 Holtenau gep. n. Vlona (Albanië). Noordholland. 10 140 m. w. St. Vine. n. Maracaibo Noordzee, 10 280 m. z.z.w. Kandia n. Kandia. Thames. 9 v. Avonmouth te Liverpool. Witte Zee, 10 390 m. n.o. Ceylon n. Oran.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13