Nederlandse kousenindustrie bekleedt zeven miljoen benen Legaat van Haarlemmer deed op de berg Karmel Joods tehuis verrijzen Joles ziekenhuis werd Beth-Joles KUIPERS TAXI 13.300 Honderd jaar sociëteitsleven in Haarlem Verenigingviert donderdag haar eeuwfeest Eads© Moors Fa Cassée Zonen ZATERDAG 12 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Juridisch advies Districtwedstrijden voor verkenners Eerste steen In juni geopend 'n PuaUtlef Toekomst van Palestina- diorama's onzeker ANWB kocht perceel voor vestiging bijkantoor VOLKSWAGENVERHUUR Echtpaar Van Geluk biedt Bloemendaal schilderij aan Voorlopig geen ballonclub in Bloemendaal Halve overwegbomen in Hillegom en Lisse Burgerlijke Stand van Haarlem Circus Elleboog treedt op in Openluchttheater Ten bate van Hervormd jeugdwerk in Kleverpark Nieuwe leerkracht voor de Hartenlustschool Nagtzaamstraat wordt geasfalteerd Werk kost 140.000 gulden K.A.B.-voorzitter spreekt in Heemstede Medische verzorging tijdens het weekeinde Toen op 18 februari 1927 de Haarlemmer Mozes Joles voor een notaris de oprichtingsacte liet opmaken van cle Stichting Nederlands-Israëlitisch Joles Ziekenhuis, kon hij waarschijn lijk niet vermoeden dat deze daad, die het begin vormde van een stuk sociaal en liefdadig werk, nog eens haar be kroning zou vinden in de toen nog niet bestaande staat Israel, waar de volgende maand namelijk een tehuis voor ouders, wier kinderen in Israel werken, zal worden geopend. Mozes Joles zou het daarom nooit kunnen vermoeden omdat hij in de stichtingsacte liet opnemen dat binnen drie jaar na zijn dood een Joods ziekenhuis moest worden gebouwd in Haarlem en hij in zijn testament dat op dezelfde 18de februari 1927 werd gelegaliseerd bepaalde dat het bestuur van dc stichting na zijn dood zou worden uitgeoefend door- de kerkeraad van de Nederlands Israëlitische gemeente te Haarlem. De stichter moet bij zijn plannen van een ideële geest bezield zijn geweest, want in de stichtingsacte staat uit drukkelijk vermeld dat de behandeling, verzorging en voe ding vöor alle klassen van patiënten even goed zouden moeten zijn. Ook mocht er geen onderscheid zijn in ledikanten en linnengoed. Voorts hadden de patiënten volkomen vrijheid in de keus van de behandelende geneesheer. De stichter overleed in december 1927 en de executeuren van zijn laatste wilsbeschikking hebben aan zijn wens gevolg gegeVen, waardoor enige jaren na zijn dood het Joles Zieken huis inderdaad gebouwd kon worden en wel naast het Grote of St. Elisabethsgasthuis. Voor de oorlog was er dan ook een nauwe samenwerking tussen de beide ziekenhuizen. Zij hadden beide een gemeenschappelijke operatiezaal en het is ook voorgekomen dat de geneesheer-directeur van het Joles ziekenhuis tevens de leiding had van het Grote Gast huis. In het Joles ziekenhuis zouden Joodse patiënten een behandeling krijgen, die in overeenstemming zijn met hun religieuze opvattingen, waardoor zij onder meer maaltijden konden krijgen, die volgens de rituele voorschriften waren samengesteld, liet Grote Gasthuis kon de ruimte van het Joodse ziekenhuis voor haar eigen patiënten gebruiken als er geen voldoende patiënten waren om alle zalen en kamers van het Joles ziekenhuis te bevolken, wat met de betrekkelijk kleine Joodse gemeente in Haarlem natuurlijk nog al eens het geval was. In het algemeen was de exploitatie zeer moei lijk omdat er vaak geld bij moest, waarvoor dan de fondsen van de stichter werden aangesproken. In de oorlog werd het Joles ziekenhuis helemaal door het Grote Gasthuis ge bruikt en ma de oorlog, toen de gedeci meerde Joodse gemeenschap weer terug was iin Haarlem, rezen er moeilijkheden bij de teruggave van het ziekenhuis. De gelden waren verdwenen en de Israëlitische ge meente beschikte alleen nog maar over het gebouw. Er waren nu helemaal te weinig ingezetenen om de exploitatie met succes voort te zetten. De moeilijkheden zijn uit eindelijk opgelost doordat men het zieken huis aan het Grote Gasthuis verkocht heeft voor de taxatiewaarde. Wat moest er nu met het verkregen geld gebeuren? Bij het beantwoorden van deze vraag stond het voor de eigenaars van het oude gebouw, de kerkeragd van de Neder lands-Israëlitische gemeente, vast dat zij zich zouden moeten laten leiden door wat in hun ogen de opvattingen waren van de stichter Mozes Joles. Het was ook daarom dat er door verscheidene juridische advi seurs bezwaar gemaakt was tegen de ver koop van het ziekenhuis, omdat volgens hen de duidelijke wens van de stichter ge weest was een ziekenhuis in Haaralem op te richten en het niet aanging om, nu dat ziekenhuis eenmaal bestond, het te ver kopen en dan de opbrengst voor een ander doel te bestemmen. Het was niet dan nadat men het advies had ingewonnen van de grootste autoriteit op juridisch gebied die Nederland destijds had, wijlen prof. E. M. Meyers, de ontwer per van het nieuwe burgerlijk wetboek, dat men tot de verkoop kon besluiten. Prof. Meyers betoogde namelijk dat aan de voor waarden van de stichtingsacte van de heer Joles was voldaan: er was immers drie jaar na zijn dood een ziekenhuis in Haarlem op gericht en zijn oordeel was dan ook dat de verkoop op morele gronden doorgang kon vinden. Deze bij uitstek gezaghebbende uitspraak hakte de knoop door, maar deed tevens de vraag rijzen wat er met het be schikbaar gekomen geld gebeuren moest. De Joden in Haarlem, die in een Joods ziekenhuis verpleegd wensten te worden moesten na de oorlog naar Amsterdam, naar de Centrale Israëlitische Ziekenver pleging en men achtte het een daad van piëteit -tegenóver de stichter van het Haarlemse Joodse ziekenhuis, het de arm- sten onder hen mogelijk te maken voor hun verpleging naar Amsterdam te gaan. Een gedeelte van het geld zou in elk geval hiervoor moeten worden gebruikt. Toen de gedachte van een nieuw Joods ziekenhuis verlaten was, ontstond het plan een tehuis voor ouden 'van dagen in Haar lem op te richten. Allerlei omstandigheden, in de eerste plaats wel de gebleken onmo gelijkheid op financiële gronden een der gelijk gebouw neer te zetten, maakten dat ook van dit voornemen werd afgezien. ADVERTENTIE van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Spech te n-pat ro uille eerste In het Naaldenveld aan de Zuidlaan in Aerdenhout zijn donderdag districtswed strijden voor verkenners gehouden. Hier aan namen negentien patrouilles en zee- verkennersbakken van de padvindersgroe- pen in het district Haarlem van de Vere niging de Nederlandse Padvinders deel. Deze wedstrijden worden in elk district gehouden en de winnaars worden tijdens de Pinksterdagen naar het buitencentrum in Ommen afgevaardigd. De Spechten patrouille van de Brederodegroep met als groepsleider hopman H. van Looy ging met de groepseer van het district Haarlem strijken. Verleden jaar werd de Fazanten patrouille van deze groep winnaar. Voor de winnende groep is een wisselschild be schikbaar, dat nu al tweemaal achter el kaar in handen van de Brederodegroep is gekomen. De Spechten wonnen met 103 punten. Tweede werd de patrouille van de Els- woutsgroep uit Bloemendaal met 98 pun ten. De derde en de vierde prijs werden verdeeld tussen de Anthony Fokker Lucht- verkennersgroep uit Heemstede en de Camerons uit Overveen, elk met 95 pun ten. Dit is voor luchtverkenners die een totaal andere training hebben een buiten gewone prestatie. De algehele leiding berustte bij de A.H. K.C. H. Ph. Plevier. Rimboejaclit Op het Vinkenveld in de Amsterdamse waterleidingduinen te Aerdenhout hebben donderdag een kleine vijfhonderd welpen onder leiding van de assistent-districts- comissarissen de dames J. van Bommel, A. ten Have en I-I. Weyburg de jaarlijkse rimboejacht gehouden. Eenentwintig hor des namen er aan deel. Na afloop werden zij door districtscommissaris hopman ir. J. Pool. toegesproken. Dc A.D.C., oubaas D. C. Knoop, verleende eveneens zijn as sistentie bij deze rimboejacht. Toen werd bedacht dat het misschien mogelijk zou zijn met het geld iets in Israel te gaan doen en zo onstond langzamerhand het plan daar een tehuis neer te zetten voor Haarlemse ouders, wier kinderen in Israel wonen en werken. Onmiddellijk werd voor opgesteld, dat het niet de bedoeling was dit tehuis alleen voor Haarlemse inge zetenen in te richten. Ook andere Joden zouden er gebruik van kunnen maken. Men meende in de geest van de stichter le han dden door aan de gehele opzet een sterk sociaal accent te verlenen. Zo zullen toe-1 komstige gegadigden wel voor hun verblijf betalen, maaar de stichting beoogt geen winst te maken. De Israëlitische gemeente in Haarlem heeft het tehuis laten bouwen en in Haar lem berust ook de uiteindelijke leiding, of schoon liet dagelijks beheer werd opgedra gen aan een in Israel opgerichte maat schappij, de Beth-JoJes Ltd. Voordat met de bouw begonnen kon worden, moesten er tal van moeilijkheden opgelost worden. Vele telefoongesprekken -met Israel, besprekingen met autoriteiten en deskundigen werden gevoerd en ook moesten er adviezen ingewonnen worden van financiële experts. Omtrent de plaats, waar het gebouw zou verrijzen was men het vrij spoedig eens ge worden. Het Beth-Joles (bet'h is het He breeuwse woord voor huis) zou komen te staan op één van de hellingen van de berg Karmel, in de wijk Achoeza van de Israëli sche havenstad Haifa. Deze streek moet één der mooiste van de jonge staat Israël zijn, bovendien is de plaats een historische: bracht niet immers de profeet Elia een groot deel van zijn leven door op en om de berg Karmel? Architect Weltsch zou het gebouw ont werpen en eindelijk was het dan zover dat de eerste steen gelegd kon worden. Dit gebeurde op 20 december 1953 door de burgemeester van Haifa, Abba Chushi, in het bijzijn van de Nederlandse gezant in Jeruzalem en vertegenwoordigers van de Irgoen Olej Holland, de organisatie van Nederlandse Joden in Israel. Er is bij deze gelegenheid een oorkonde ingemetseld waarop de stichtingsgeschiedenis van het tehuis vermeld staat en die dus teruggaat tot die dag in 1927 waarop de heer Mozes Joles voor de notaris de stichtingsacte deed legaliseren. Oorspronkelijk zou het gebouw gereed komen in februari van dit jaar, maar door allerlei strubbelingen en stagnaties in de bouw zal dit pas in mei kunnen gebeuren. Het had in de bedoeling van het bestuur gelegen om ter gelegenheid van de opening en inwijding met een groep Haarlemse in gezetenen naar Israel te gaan om bij deze plechtigheid, die zijn oorsprong vindt in een brok Haarlemse geschiedenis, aanwezig te zijn. Deze reis zou dus in februari plaats vinden en men had hiervoor al een veertig a. vijftig mensen weten te interesseren. Toen het gebouw echter niet op tijd gereed kon zijn besloot men dam alsnog in mei bij de opening aanwezig te zijn. Dit plan zal echter geen doorgang kunnen vinden, om dat vele deelnemers verhinderd waren in mei te gaan en de reis voor een kleinere groep te kostbaar zou worden. Het Beth-Joles zal nu in juni geopend worden en in gebruik worden gesteld. Met de inwijding zal men echter wach ten, omdat het bestuur in Haarlem in elk geval hierbij aanwezig wil zijn en het ligt dan ook in de bedoeling om te zijner tijd bij de officiële inwijding met een aantal Joodse ingezetenen uit Haarlem de reis naar Israel alsnog te gaan maken. Het tehuis bevat 20 eenpersons- en 8 tweepersoonskamers, een gemeenschappe lijke eetzaal, een conversatiezaal, terrassen en een tuin. Ook is een gedeelte voor de ziekenverpleging gereserveerd. De kamers hebben elk een eigen terras, twee inge bouwde kasten, een berghok, warm en koudstromend water. De maaltijden in het Beth-Joles zullen ritueel zijn en er zal in het gebouw gelegenheid bestaan voor het houden van sjoeldiensten. Zo zal er binnenkort op de zacht glooien de hellingen van de berg Karmel, vanwaar een prachtig uitzicht is over de stad en haven van Haifa, een tehuis voor ouderen staan, dat met zijn naam herinneringen op roept aan een Haarlemmer en dat ook door nauwe banden met de bloemenstad verbon den zal zijn. Het moet voor de Nederlands- Israëlitische gemeente van Haarlem wel een bijzondere voldoening zijn dat dlit door haar initiatief tot stand gekomen ge bouw een woning, een waarlijk tehuis, zal gaan worden voor Haarlemse Joden, wier kinderen meewerken aan de opbouw van de jonge staat Israel. ADVERTENTIE ZIJLSTRAAT HAARLEM De toekomst van de Bijbelse Palestina Diorama's aan de Schotersingel 117a, die elk zomerseizoen weer duizenden belang stellenden trekken, is op het ogenblik on zeker. Het perceel, waarin deze diorama's gevestigd waren en dat overigens ook te klein werd om de grote aantallen bezoekers- in te kunnen bevatten, is namelijk aange kocht door de ANWB, die er het volgend jaar een bijkantoor in wil vestigen. Over het voortbestaan van de diorama's op zichzelf is geen twijfel mogelijk, de kwestie is alleen waar. Toen van de zijde der gemeente Haarlem vernomen werd, dat reeds in enige andere steden belangstelling voor deze diorama's getoond was werd con tact gezocht met de heer H. H. J. Heule jr., die de diorama's thans beheert, omdat er prijs op wordt gesteld, dat deze vrij unieke impressies van Palestina uit de tijd van Christus' leven op aarde voor Haarlem be waard zouden blijven. De besprekingen daarover zijn thans nog gaande. ADVERTENTIE GARAGE: TWIJNDERSLAAN 35 B. en W. van Bloemendaal schrijven de leden van de gemeenteraad, dat zij met grote erkentelijkheid hebben kennis ge nomen van de mededeling van de heer en mevrouw Van Geluk-Van Dooren te Over veen, dat zij het schilderstuk „Het Kopje in de winter", vervaardigd door de heer G. van Duffelen te Bloemendaal en voorstel lende de bekende sleebaan op de Hoge Duin en Daalseweg, aan de gemeente ten ge schenke aanbieden. liet verheugt het col lege zeer op deze wijze in de gelegenheid gesteld te worden dit schilderij, dat op de tentoonstelling van werken van beeldende kunstenaars, wonende in de gemeente, ge- exposeerd werd en dat een zo karakteris tiek punt in de Bloemcndaalse samenleving weergeeft, een blijvende plaats in het ge meentehuis te kunnen geven; B. en W. stel len de raad voor het geschenk in dank te aanvaarden. De plannen van de heer A. van Geluk te Overveen om in Bloemendaal en omgeving een ballonclub op te richten zijn, althans voorlopig, van de baan. Op zijn oproep kreeg hij slechts één reactie. De belang stelling voor dit plan is dus in Bloemen daal blijkbaar niet erg groot. Wel zal de heer Van Geluk tezamen met dr. A. Melchior uit Haarlem en de heer en mevrouw Boesman op 24 juni aan een lange afstandstocht deelnemen. De ballon zal die dag om vier uur in Nijmegen het luchtruim kiezen en via Duitsland, Oosten rijk, Zwitserland, België en Frankrijk ho pen de ballonvaarders dan weer in Neder land terug te keren. Op 25 mei zullen de afsluiting en be waking van de overweg in de Beeklaan te Hillegom worden opgeheven en vervangen door automatische halve overwegbomen met wisselende rode lichten. Hetzelfde geschiedt op 26 mei bij de overweg in de Delfweg te Lisse. HAARLEM, 11 mei 1956 GEHUWD: 11. mei E. W. F. Thöt en J. Kroon: S. van Straten en E. M. Knoppers. BEVALLEN van een zoon: 8 mei, A. Chr. HartmanSieval; 9 mei, R. van Wijngaarden de Wilde; N. M. de JongSnijder; C. Veld kampvan Dijk; A. J. ZonjeaZijlstra; 10 mei, V. M. BosmanOskam; J. Rookhuijzen Schilpero >rd; 11 mei. C. W. van Brummelen Winter; M. J. PijlDe Meuter. BEVALLEN van een dochter: 9 mei, N. M. de JongSnijder; N. M. PetersBervoets; G. Nuijensvan den Berg: J. M. de Beer I-Ieintz; 10 mei, W. A. M. Verdonkschot van Saase; A. J. FiemanVerwoerdt; C. Ver hoevenHoogeveen; A. M. RolversLager- weij. OVERLEDEN: 7 mei, C. Rep, 76 j„ Djambi- straat; 8 mei, L. M. Baale, 74 j„ Oosterhout- laan; C. G. van DenkerenZwart, 91 j., Nic. van der Laanstraat; 9 mei, P. W. Zegwaard, 59 j., Kolkstraat; B ,A. Steegstra, 82 j„ Witte Heerenstraat; C. Rip, 64 j., Rustenburgerlaan; H. G. ZippLonzeck, 42 j., van Sillemstraat; P. G. J. Kors—itroonenburg, 81 j., Rijks straatweg; M. bij de VaateBienefeldt, 80 j., Tetterodestraat; C. M. Leisingvan Lunen burg, 75 j., Kloosterstraat; E. J. F. Stuijt Daamen, 57 j„ Kamperlaan; H. Th. F. Okker Roeland, 65 j., Generaal Joubertsraat; 10 mei, J. Vermeerde Huiler, 67 j., Ampzing- straat. Op 22 mei wordt des middags om half drie een openluchtvoorstelling van Ida Lasts kindercircus „Elleboog" in het Bloe- rr.endaals Openluchttheater gegeven, waar van de baten bestemd zijn voor de wijk- jeugdraad III (Kleverpark) der Hervorm de Gemeente van Haarlem. Dit jeugdwerk, dat tweeënhalf jaar geleden is gestart en dat thans wekelijks 250 kinderen bezig houdt, wordt nog niet van overheidswege gesubsidiëerd, omdat het aan twee voor waarden daartoe niet voldoet: het betreft geen asfaltjeugd en het is niet geconcen treerd in een speciaal instuif lokaal. Zonder deze subsidie is de financiering van dit jeugdwerk (dat onder meer figuurzaag-, hobby-, kunstnijverheid-, schaak- en gym nastiekclubs omvat) niet gemakkelijk. Van daar deze circusvoorstelling, die bij slecht weer tot woensdagmiddag 22 mei wordt uitgesteld. Wegens de stijging van het aantal leer lingen van de Hartenlustschool te Bloe mendaal stellen B. en W. van die gemeente de raad voor over te gaan tot benoeming van een onderwijzer in vaste dienst. Het aantal leerlingen zal op 1 september ver moedelijk bedragen 450. De voordracht luidt: 1. K. W. Afman, onderwijzer te Zeist; 2. J. J. Bonte te Zaandam. Wanneer de Duinoord- en de Marnix- straat in Haarlem-Noord geasfalteerd zul len zijn, wordt in het kader van de ver betering van de busroutes voortgegaan met de asfaltering van het Nagtzaamplein en de Nagtzaamstraat in de Amsterdamse buurt. B. en W. hebben daartoe aan de raad een krediet van 140.000 gulden gevraagd. Het is noodzakelijk het wegdek in de Nagtzaamstraat en het Nagtzaamplein te vernieuwen, aangezien de aanwezige onge fundeerde verharding reeds lang aan ern stige zakking onderhevig is. De vernieu wing va nhet wegdek zal, waar mogelijk, gepaard moeten gaan met ophoging van de wegbaan en de aansluitende trottoirs. De breedte van de rijbaan in de Nagt zaamstraat, welke in het algemeen ruim acht meter bedraagt, met het oog op de aanwezige bomen, lichtmasten e.a. wordt niet gewijzigd. Wel is de afrondingsstraal van de hoeken van de trottoirs bij de zij straten tot ten minste 5 meter vergroot. Om aan het verkeer een betere geleiding te geven, is voorts de zuidelijke punt van het plantsoen op het Nagtzaamplein iets versmald, terwijl de trottoirs op de hoeken van de Feithstraat werden verbreed. De breedte van de trottoirs laat niet toe dat de bushalten buiten de rijbaan worden gebracht. ADVERTENTIE Over enkele dagen is het feest in het gebouw van de Sociëteit „Vereniging" aan de Zijlweg te Haarlem. Het honderdjarig bestaan zal worden gevierd op donderdag 17 mei met een receptie, op donderdag 24 mei met een maaltijd en op zaterdag 26 mei met een feestelijke bijeenkomst voor de leden met hun dames. Voor de viering is reden, want de „Vereniging" is een bloeiende sociëteit, waar een prettige sfeer heerst. Een actief bestuur regelt de zaken en heeft in samenwerking met de leden een aan trekkelijk programma samengesteld en een goed verzorgd gedenkboekje uitgegeven. De wieg van de sociëteit heeft gestaan in de Vauxhall aan de Wijde Appelaarsteeg, waar thans een afdeling van de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. gevestigd is. Uit de notulen van 1856 blijkt de burgerzin en de stuwende kracht van de oprichters, die noch verantwoordelijk heid schuwden, noch financiële offers ont liepen, als het betrof de instandhouding, de uitbreiding van het gebouw der socië teit en de daarmee verband houdende aan kopen van vaste goederen en de uitvoering van daarvoor nodige bouwwerken. In de loop der jaren hebben de financiën een grote rol gespeeld. Ging#het over grote bedragen, bijvoorbeeld het aangaan van een geldlening van f 150.000 voor de bouw van de sociëteit in de Lange Begijnestraat, dan was men het er spoedig over eens. Een uitgebreide discussie ontstond echter over de vraag voor wiens rekening een schijfje citroen voor twee en halve cent kwam. De eerste voorzitter is geweest de heer J. Doedens, die in zijn eerste toespraak tot de leden zeide, „van allen vorder ik de stipte nakoming der vast te stellen wet- tèn, daar ik met alle gestrengheid, die deze mij in de hand zullen geven, zal te werk gaan, zonder aanzien van personen". De huidige voorzitter, dokter A. J. van Ra- venswaay, verwacht van alle leden 'ook discipline, maar hij verzekerde ons, dat het hem niet veel moeite kost. De leden weten hoe zij zich moeten gedragen. In de ledenvergadering van augustus 1856 werd besloten een huis met tuin aan te kopen aan de Lange Begijnestraat, welk huis ingericht werd voor biljart-, speel kamers, enzovoort. Van des morgens tien uur tot des nachts één uur was de socië teit geopend. Honderd jaar later zijn de openingsuren iedere dag van twee tot ze ven uur en woensdagavond tot des nachts één uur. Bovendien hebben leden van de Vereniging van Ex-politieke gevangenen twee maal in de maand gastvrijheid. De sociëteit uit de Lange Begijnestraat breidde zich in de loop der jaren uit en kreeg een grote concertzaal. De eerste steen van hët nieuwe gebouw (het tegen woordige Gemeentelijke Concertgebouw) is op 10 mei 1894 gelegd door J. W. Straat man en het gebouw is op 21 november van dat jaar geopend. In 1920 heeft de gemeente het gebouw overgenomen. Het bestuur der Sociëteit „Vereniging" had reeds plannen voor een nieuw gebouw; als plaats werd gekozen de hoek Zijhveg-Kinderhuissin- gel, waar vroeger een boerderij heeft ge staan. Architect was de heer Jb. van der Ban en aannemer de heer G. Metselaar. Op 2 mei 1923, toen dr. J. Timmer, mr. dr. W. P. Vis, de heren G. J. van Dapperen, H. J. Wagenaar Reisiger en B. M. Serné het bestuur vormdèn, is de sociëteit in ge bruik genomen. De kosten van bouw en installatie beroegen f 233.440. Het sociëteitsleven bloeide en er bestond grote belangstelling voor de biljartsport. Belangrijke toernooien zijn gehouden en spelers, zowel binnen- als buitenlandse, biljartten in het gebouw aan de Zijlweg. Op het ogenblik neemt het biljarten nog een vooraanstaande plaats in. De laatste jaren wordt een driebandenwédstrijd om de Van Ravenswaay-beker gehouden en een erelijst is gemaakt voor die leden, die in dit spel een serie maken van minstens zeven caramboles. De Sociëteit „Vereniging" maakte goede jaren mee, tot de Duitsers in 1940 in ons land kwamen, het gebouw werd bezet en de leden vonden onderdak in de tuin- zaal van het Concertgebouw. Na de be vrijding vorderde het militair gezag de sociëteit voor de Cadi-club. Zodra de toe standen weer normaal waren kon het be stuur weer beschikken over het gebouw, dat echter ernstig te lijden had gehad. Het toenmalig bestuur, onder leiding van De verkiezingsactie der beide Heem- steedse afdelingen van de Katholieke Volks Partij vermeldt voor woensdag 23 mei een vergadering in het r.k. verenigingsgebouw aan de Herenweg. Spreker is de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de Katholieke Arbeidersbeweging over het onderwerp: „De KVP mijn partij". Het Katholiek Ge mengd Koor te Heemstede zingt onder lei ding van dirigent Evert Haak. In Huize Oudwijk te Utrecht, op de plaats waar meer dian acht eeuwen geleden een non nenklooster was gevestigd, heeft men zich j.l. dinsdag met een bij uitstek vrouwelijk, maar dan sterk economisch gekruid onderwerp bezigge houden. Dit bureau was de zelfde dag door de Directeur- Generaal van Handel en Nij verheid van het Ministerie van Economische Zaken officieel geopend als bureau van de Vereniging van Tricot- en Kousenfabrikanten. Dr. C. N. F. Swarttouw, de directeur van het bureau, gaf de aanwezige journalisten een uiteenzetting omtrent de omvang en beteke nis van de Nederlandse tricot- en kousen industrie, waaraan wij het volgende ontlenen. De rol, die Europa als tex- tielleverancier aan de hele wereld speelt, is gaandeweg in betekenis verminderd. De in dustrialisatie van onderont wikkelde gebieden kan hier van als een van de belang rijkste factoren worden be schouwd. Van 1913 tot 1953 is de export van katoenen weef sels uit Engeland bijvoorbeeld teruggevallen met rond 85%. Nederland vertoont gelukkig een enigszins ander beeld, on danks het verlies van Indone sië als afzetgebied. Door ons toe te leggen op nieuwe pro- dukten, nieuwe markten te veroveren en de binnenlandse afzet aanmerkelijk te vergro ten, konden wij een gelijk ni veau handhaven, De eindcon clusie van een onlangs ver schenen rapport van het Cen trale Plan Bureau iis zelfs, dat er nog "ruimte voor uitbreiding is, in hoofdzaak op de binnen landse markt. Meer in bijzonderheden af dalend verklaarde Dr. Swart touw, dat de tricot- en kousen industrie een fascinerend as pect biedt. Na de tweede we reldoorlog vertoont de pro- duklie van tricot een bijzon dere expansie. Ook kousen en sokken worden in toenemende mate en grote verscheidenheid in Nederland vervaardigd. Zo als iedereen aan zichzelf en in eigen omgeving kan consta teren, wordt er minder en lich tere kwaliteit ondergoed ge dragen. Dit heeft geleid tot een teruggang in deze sector; een compensatie kon worden gevonden in tricot bovenkle ding. Dat betekende echter een omschakeling van de eenvou dige fabricage van een massa- artikel in het produceren van zeer gevarieerde en sterk aan de mode onderhevige goederen. Niet in de laatste plaats was dit een vraagstuk van omscho ling van personeel, aanschaf fing van nieuwe machines en het veranderen van de menta liteit van de fabrikant zelf. In het algemeen genomen mag men zeer tevreden zijn over wat op dit terrein tot stand is gebracht. In enkele jaren tijds is men in de kousensector van rayon op nylon overgegaan, wat met zich meebracht een vernieu wing van het machinepark. Momenteel wordt voor de kou-enfabricage ongeveer 85% nylon en slechts 15% rayon gebruikt. Kousen De betekenis van de Neder landse kousenindustrie werd met enkele cijfers aangetoond. In 1955 bedroeg de totale pro ductie 21.6 miljoen paren. Dit betekent, dat de Nederlandse fabrikanten bijna het gehele vaderlandse verbruik kunnen verzorgen. Dit bedroeg name lijk in hetzelfde jaar 24 mil joen paar. De ontbrekende 2.400.000 paar maken het ver schil uit tussen in- en uitvoer van dit artikel. Wij exporteer den namelijk 4.800.000 paar en importeerden 7.200.000 paar. Als we nog eens even het verbruikscijfer van 24 miljoen paar vasthouden en we weten dat er ongeveer drieëneenhalf miljoen vrouwen en meisjes tussen 16 en 70 jaar in aan merking komen voor het dra gen van nylonkousen, komen we tot de interessante ontdek king, dat el'k van hen gemid deld zeven paar per persoon per jaar gebruikt. Dit gemid delde is lager dan het Ameri kaanse, Zweedse en Zwitserse; wij staan nagenoeg gelijk met West-Duitsland, België en Frankrijk. De stijging van de koopkracht en de voortduren de prijsdaling hebben de Ne derlandse vrouw in dit opzicht over het dode punt geholpen. Voor de toekomst ziet men in de kousensector een steeds verdergaande tendenz naar prijsverlaging. Deze kan on der anderen tot stand komen door de voortdurende uitbrei ding van de produktie van synthetische garens, welke zal leiden tot goedkopere grond stoffen. Nog afgezien van het feit, dat de vrouw in deze tijd van hoogconjunctuur een voorkeur vertoont voor het betere artikel, waarbij de ho gere prijs vaak geen beletsel vormt, is er door de te ver wachten prijsverlagingen in de komende jaren alle aanleiding een nog groter verbruik van kousen te voorzien. T. R. wijlen de heer Chr. Vogelzang, heeft met veel zorg het herstel ter hand genomen, later voortgezet door een bestuur, onder voorzitterschap van dokter Van Ravens- waay. De heren Van Ravenswaay, voorzit ter, J. W. van Santé jr., vice-voorzitter, J. Roelofs, secretaris, B. W. Lasschuit, pen ningmeester, ir. D. Kruyf, tweede secreta ris, W. van der Voort en F. A. Broersma, commissarissen, vormen thans het bestuur. Zij hebben het hunne er toe bijgedra gen, dat opnieuw in de „Vereniging" een bloeiend sociëteitsleven is ontstaan. Met ongeveer honderd leden was het gebouw aan de Zijlweg rijkelijk groot. Daarom is een gedeelte verhuurd aan de N.V. Technische Uitgeverij H. Stam. Gedenkboekje De heren A. van den Bosch, K. F. H. Maas en J. W. van Santé jr. hebben een ge denkboekje uitgegeven, dat de geschiedenis der sociëteit in beknopte vorm weergeeft. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers schreef een inleidend woord, waarin hij opmerkt: „Het is voor de stad van belang, dat een eeuw lang en nog steeds deze Sociëteit een trefpunt is, waar vooraan staande Haarlemmers zich thuis gevoelen, waar import-Haarlemmers echte Haar lemmers worden, waar de belangen van bedrijf, staat en gemeente besproken wor den". ADVERTENTIE WONINGINRICHTING ZIJLSTR. 73 - Sinds 1892 - ZIJLSTR. 83 HEDEN GEëTALEERD TUINPARASOLS LIGSTOELEN en LIGSTOELLOPERS per meter ƒ1.75 HAARLEM: Artsen: men raadplege firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken: Bos- en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290. Centraal Apotheek, Grote Houtstraat 78, tel. 10.500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354. Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 23821. Dierenartsen: J. D. Beijers, Raamsingel 28, tel. 13164. J. P. Westerman, Leidse- vaart 76, tel. 12111. BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 22261. Overveen: Dokter J. A. Hollander, Zijlweg 17, Over veen, tel. 11431. Aerdenhout: Dokter C. Kroon, Burgemeester Den Texlaan 12. Wijkverpleegsters: Zuster J. J. M. de Bruin, Kerkplein 2, Bloemendaal, tel. 25769, bgg 10920 en zuster A. G. Haags- ma, Roemer Visscherplein 1, Heemstede, tel. 27900. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 19 mei voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaal- seweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apo theek De Wilde, Broekbergeniaan 42, Santpoort-Dorp, tel. 025608284 en Apo theek Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 38320. HEEMSTEDE: Artsen: dokter A. J. van Ravenswaay. Zandvoortselaan 70, telefoon 27913 en dokter W. van der Linden, Heemsteedse Dreef 253, telefoon 34606. Wijkverpleging: zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, telefoon 38320. ZANDVOORT: Artsen: Dr. C. F. M. Robbers, Koningin neweg 34, telef. 2813. Wijkverpleegsters: Zr. A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telef. 2791. Verloskundige: Zr. G. Bokma, Tolweg 6, telefoon 2816. Apotheken: De Zandvoortse apotheek, J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telefoon 2389. Tot 2 uur geopend, daarna uitslui tend voor noodgevallen. Apotheek M. J. KerkhovenNieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Tot 6 uur geopend, daarna uitsluitend voor noodgevallen. BENNEBROEK: Artsen: Dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 53, tel. 02502—300. HILLEGOM: Artsen: dokter H. F. ten Hoopen, Sta tionsweg 2, telefoon 5417. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Bult. Nieuw Vennep: dokter Van der Weg. Badhocvedorp: dokter Den Ouden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15