Frans-Tunesische besprekingen leidden niet tot akkoord Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Communistische agitatie tegen Algerijnse politiek Frans-Joegoslavisch samengaan in atoomenergie-produktie verwacht è&'MORRIS'Um^L! Londen betwijfelt of de EOKA twee Britten terechtstelde Notawisseling Rusland-Engeland over kikvorsman-mysterie Habib Bourguiba is onvermurwbaar Tito uit Parijs vertrokken A s Contact tussen Eden en Boelganin verondersteld Britse ambassade in Athene staat nu in de Karaolis-Demetrioe-straat Het woord is aan, 70e JAARGANG No 259 ZATERDAG 12 MEI 1956 301e JAARGANG No 104 Wapen Hard tegen hard Bedekte bedreiging Ongeluk bij Nederlandse manoeuvres in Duitsland Indonesië boycot de Nederlandse ambassade Resoluties aanvaard door parlement der E.G.K.S. Slansky postuum van „Titoïsme" vrijgepleit Praag overweegt grotere autonomie in Slowakije Meer wind en bewolking Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor In Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent) Terwijl de Fransen in Algerije in angstige spanning afwachten of de dag van Aid El Seghir, hét einde van de Mohammedaanse vasten, het sein zal zijn voor nieuwe grootscheepse acties van de rebellen, moet worden vastgesteld dat de pogingen om de diplomatieke moeilijkheden tussen Frankrijk en Tunesië op te lossen niet zijn geslaagd. De Tunesische premier, Habib Bourguiba, is na zijn besprekingen met Guy Mollet naar Tunis teruggekeerd zonder dat een akkoord is bereikt over de inwerkingtreding van de Tunesische onafhankelijkheid. Bourguiba houdt er aan vast, dat deze onafhankelijkheid een voldongen feit is, die met het scheppen van een diplomatiek en een militair apparaat bezegeld kan worden. De Franse regering wenst, dat het parlement eerst de Frans-Tunesische conventie ratificeert en dat de nieuwe verhouding tussen Frankrijk en Tunesië eerst nader wordt omschreven. De besprekingen hebben overigens wel een aantal misverstanden uit de weg ge ruimd en er wordt blijkbaar minder aan de wederzijdse goede trouw getwijfeld. Waar beide partijen met de publieke opinies te kampen hebben, mag men hopen, dat af gesproken is het elkaar wat minder moei lijk te maken. De besprekingen zullen in Tunis tussen Bourguiba en de Franse Hoge Commissaris worden voortgezet. De Algerijnse politiek van de Franse re gering wordt overigens van binnen uit be dreigd door een besluit van het centrale comité van de Franse communistische partij. Hoewel daarin wordt betoogd, dat de samenwerking met de socialisten nage streefd moet blijven, geeft de partijleiding te kennen, dat de Algerijnse politiek van de regering-Mollet wordt beïnvloed door reac tionaire kringen en dat zij op een lange oorlog dreigt uit te lopen. Maurice Thorez heeft daarom zijn volgelingen opdracht ge- gegeven alüerwege door betogingen en sta kingen voor vrede in Algerije te ageren en zijn pers bevolen haar stem tegen de re- geringspolitiek te verheffen. Men vraagt zich af of de communisten van zins zijn hun steun aan de regering- Mollet op te zeggen en dat nog wel aan de vooravond van het bezoek van Mollet en Pineau aan Moskou. Dit zou vergaande politieke consequenties kunnen hebben. Het kablnet-Mollet heeft zijn voortbestaan al eens aan de communisten te danken gehail. Met de communisten in de oppositie zal Mollet een belangrijk wanen verliezen om vooral zijn Algerijnse politiek niet nog ver der naar rechts te laten ombuigen. De Franse pers, zowel van de rechter als van de linker vleugel, trekt van leer tegen het Neo-Destour (nieuwe grondwet)-kabi net van Bourguiba, dat zij ervan beschul digden, een stelselmatige campagne van be ledigingen tegen Frankrijk te voeren. On der de gehekelde Tunesische maatregelen is het veranderen van straatnamen en het verplaatsen van standbeelden van Fransen naar afgelegen buurten van Tunis. Het hof van de Bei van Tunis heeft militaire eer ge weigerd aan de Franse minister van Staat, Chaban-Delmas en op een feest, waarop het diplomatieke corps in Tunis was uitge nodigd kreeg de Franse Hoge Commissaris geen invitatie. De Verenigde Staten en Italië hebben Marokko en Tunesië laten weten, dat zij bereid zijn ambassades in die beide landen te openen. In navolging van Groot-Brittan- nië erkennen zij Tunesië en Marokko als onafhankelijke en souvereine staten. Met eenentwintig kanonschoten is vrijdag te Algiers het einde van de Mohammedaan se vastenperiode (Ramadan) aangekondigd. De Franse troepen in Algerije bereiden zich voor op een nieuwe golf van gewelddaden. In het gebied van Oran worden de boeren gewapend tegen mogelijke aanvallen. De gehele Franse troepenmacht is in staat van alarm gebracht. Vrijdag meldden de Franse autoriteiten, dat woensdag en donderdag acht militairen zijn gedood bij aanvallen van de opstande lingen in de streek van Constantine. Boven dien werden zesentwintig Mohammedanen gedood en tien Franse burgers gewond. Er sneuvelden 218 verzetslieden. Bij Marnia-Nedroma, in de buurt van de Marokkaanse grens, werden donderdag avond 22 rebellen gedood. In het gebied van Oran hebben Franse troepen, gesteund door de luchtmacht, zestig opstandelingen gedood. Ook uit de omstreken van Philippe- ville worden gevechten gemeld. Opstande lingen hebben getracht heimelijk de stad binnen te komen. In de stad zijn hand granaten geworpen. Nabij de Tunesische grens is een groep opstandelingen uitge roeid door troepen die per helikopter ge land zijn. In het gebied van Kabylië heb ben de opstandelingen Franse posten be schoten. Een van de leiders van de nationalis tische Istiqlal-partij in Marokko, Abdel Ka- lek Torres, heeft in een toespraak in Tan- ger verklaard, dat de Fransen niet kunnen voorbijgaan aan het feit, dat Tunesië en Marokko alles zullen doen om Algerije te helpen zijn onafhankelijkheid te verkrijgen. De enige oplossing voor Frankrijk is het openen van onderhandelingen met de genen, die de strijd in Algerije en daar buiten leiden. De Algerijnen zijn verenigd en een verenigd volk kan door geen macht ter wereld overwonnen worden. Als Alge rije bevrijd is zal het zich met Marokko en Tunesië verenigen. Dan zouden de ver enigde staten van Noord-Afrika geboren zijn. Abdel Kriin, de leider van de RIF- opstand van dertig jaar geleden in Ma rokko, voorspelt dat er in Tunesië en Ma rokko spoedig een opstand zal uitbreken als de Fransen volharden in hun „geweld- po lit iek" in Algerije. Het „bevrijdings leger" in Tunesië en Marokko had zich niet overgegeven, „maar neemt slechts een afwachtende houding aan". Abdel Krim beschuldigde Spanje van gekuip in Ma rokko „om een dictatuur in het leven te roepen die het bewind van Franco gunstig gezind is". Bij oefeningen van een Nederlandse legereenheid op de Lnenburgerheide in Duitsland is een ongeluk gebeurd, waarbij de wachtmeester J. van Andel, die behoort tot 108 afdeling artillerie verzorgings bataljon, zeer ernstig is gewond. Het slachtoffer is opgenomen in een ziekenhuis in Hannover. Het ongeluk gebeurde bij Munsterlager met een terreinwagen, die op de rand van een greppel omkantelde. Be halve Van Andel werd nog een militair lichtgewond. Vrijdagmiddag heeft Koningin Juliana in Utrecht een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van kunstwerken uit het Koninklijk bezit, welke ten bate van de ontheemden in het Centraal Museum wordt gehouden. De foto toont de Koningin tijdens haar rondgang over de tentoonstelling met de directrice van het Centraal Museum mejuffrouw dr. M. E. Houtzager. Van onze correspondent in Parijs) Voordat maarschalk Tito en zijn vrouw gisteravond in de trein stapten, die hem na een bezoek van vijf dagen aan Parijs naar Joegoslavië terug zal brengen, zijn in een gezamenlijk communiqué en op een persconferentie van de Joegoslavische staatssecretaris van Buitenlandse Zaken Popovic de politieke resultaten van dit be zoek neergelegd. Het communiqué spreekt van een grote mate van overeenstemming. De Franse en Joegoslavische regeringen verklaren er in, dat zij er naar zullen streven de UNO te versterken en dat iij zich in willen spannen om een akkoord te bewerkstelligen over de ontwapening, die zij in étappes wensen te zien verlopen, dat zij in de hulp aan de onderontwikkelde ge bieden een fundamentele zaak zien, die binnen het kader van de UNO moet worden uitgevoerd en dat zij de banden tussen Frankrijk en Joegoslavië nauwer aan wil len halen. Met name voorziet men een Frans-Joe- goslavische samenwerking op het gebied van het vreedzaam' gebruik der atoom energie. Interessanter was de persconfe rentie van de heer Popovic, aan het eind waarvan ook maarschalk Tito nog even de journalisten kwam begroeten. Tito had Mollet eerder de verzekering gegeven dat Joegoslavië voorstander is van alle pogin gen om een oplossing te vinden voor het Algerijnse conflict, die alle partijen zou bevredigen. Popovic helderde op, dat men hieruit niet een Joegoslavische bemiddeling mag afleiden. Mollet heeft trouwens vermoedelijk slechts gepoogd om via Tito ook Nasser en Nehroe een duidelijker kijk op Frankrijks problemen te geven. Popovic verklaarde met betrekking tot de Oost-West proble- IMiddellandse Zee. T qiers BOUGIE CALl 1 ."Cón *Van t i n« AIN BIIOA t BE' SELL CL'EBGUI EL HANTARA SI DJ -SEL A SE t V TLEMCEN v:r Oj J«EL ABBICHA SOU SAAOA EL OUSSCUKM ALGIERS 1 gaas '.•fi'SKO* ...Wi.i. 3,' UECMCBIA UOGGAB TUNIS Optrotit gtbicdtn v,d. rtbtl l«n x rïMOÜV.PELT MOSKOU (Reuter) De regering van de Sovjet-Unie heeft een nota aan de Britse regering gezonden over de verdwenen Brit se kikvorsman. In deze nota wordt gezegd dat opvarenden van de kruiser „Ordzjonit- kidze" in Portsmouth een kikvorsman na bij het schip hadden waargenomen. Deze nota werd vrijdagavond voor radio-Moskou voorgelezen, waarbij tegelijkertijd het Brit se antwoord op de nota vermeld werd. Dit antwoord zou inhouden dat de Britse re gering haar spijt over het gebeurde uit drukt en tevens meedeelt dat zij geen toe stemming gegeven had voor deze operatie. In haar nota had de Russische regering er haar verwondering over uitgedrukt dat de Engelse marine blijkbaar geheime onderwateroperaties uitvoerde in de nabij heid van Russische schepen die daar op een vriendschappelijk bezoek waren. Zij verzocht het Britse ministerie van Buiten landse Zaken dan ook om een opheldering. Onze correspondent in Londen meldt na der: Er heerst op het ogenblik in Engeland verslagenheid over de onthulling van de feiten inzake de kikvorsman Crabb en de nota-wisseling met de Russen dienaan gaande. Bekend zou zijn geworden dat Crabb ook onder de Russische kruiser Swerdlov heeft gedoken toen deze in Enge land was ter gelegenheid van de kroning Zeven maanden geleden, toen die kruiser opnieuw in Engeland was, zou zulks ander maal zijn geschied. Crabb, zo wordt gezegd, maakte gebruik van een speciaal zuurstof apparaat dat geen luchtbellen naar de oppervlakte stuurt, dit om hem in het ge heim te laten werken. Het was echter de gevaarlijkste methode om te duiken. De twee duikers Crabb had steeds gezel schap hadden geen middelen om elkaar te helpen als een hunner in moeilijkheden zou komen. Er was ook geen boot in de nabijheid die op hen wachtte. Intussen zijn er tal van mogelijkheden. Eén is dat Crabb zuurstofvergiftiging heeft gekregen als gevolg van zijn werken onder de romp van de Russische kruiser, een ander oppert het geval dat de zuurstof toevoer is doorgesneden of er een gat in is ontstaan. De Russische nota is niet in protestvorm gesteld. Zij is een feitelijke bevestiging van de verklaring van Eden, drie dagen ge leden, dat de Britse regering niets heeft geweten van de aan Crabb gegeven orders. De inhoud van de nota bevestigt dat het Kremlin, dat aanstuurt op betere vriend schapsbetrekkingen met Engeland, het de Britse regering thans niet onnodig moeilijk wil maken. In Londen gelooft men intussen dat Eden persoonlijk met Boelganin in contact is ge weest over deze affaire. Dit zal hem maan dag, tijdens het debat in het Lagerhuis, worden gevraagd. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 ^FERD. BOLSTR. 48 A'DAM J TEL 717162 Suède Damesjasjes in kleuren 110.- DJAKARTA. (United Press). Het Indo nesische ministerie van Binnenlandse Za ken heeft de instructie uitgevaardigd dat brieven van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers in Indonesië zullen worden teruggestuurd, als er de woorden „ambassade", „consulaat-generaal" of „con sulaat" op staan vermeld. De Indonesische regering erkent op het ogenblik de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Indonesië niet, aldus Binnenlandse Zaken. Brieven zonder diplomatieke of consu laire merktekens mogen wel in ontvangst worden genomen, doch zullen niet beant woord worden. Ook mogen de ambtenaren van het ministerie geen telefonische bood schappen van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordigers beantwoorden. Bejaarde fietser dodelijk verongelukt Aan de Rustenburgerweg bij Heerhugo- waard is de 68-jarige heer J. B. uit Heer- hug'owaard het slachtoffer geworden van een verkeersongeluk. B., die op zijn fiets huiswaarts keerde, stapte bij zijn woning af en stak de weg over. Daarbij werd hij aangereden door een naderende motorrij der, met het gevolg dat hij kwam te vallen en zodanig werd gewond, dat hij ter plaatse overleed. De motorrijder werd niet gewond. matiek, dat de hereniging van Duitsland een fundamenteel probleem is, dat Joego slavië opgelost wil zien door vrije verkie zingen in Oost- en West-Duitsland (het geen dicht bij het westelijke standpunt komt), die echter voorafgegaan zouden moeten worden door een contact tussen de beide delen van Duitsland, een mening die weer dichter de visie van Moskou be nadert. Tito Popovic verklaarde, dat de mogelijkheid van het sluiten van een nieuw pact tus sen Moskou en Belgrado ter gelegenheid van Tito's bezoek aan Moskou in juni wel iswaar nog niet is overwogen maar dat zij niet uitgesloten geacht mag worden. Tot de punten van overeenstemming tussen Tito en de Franse regering behoor de ook Tito's stelling dat de ommekeer in Rusland mogelijkheden voor normale verhoudingen in en met de communistische landen schept. Mogelijkheden die door we derzijdse contacten en uitwisselingen zo veel mogelijk moeten worden uitgebuit. Niet gesproken werd uiteraard over de ge bruiksaanwijzing, die Tito aan Mollet en Pineau zou hebben verstrekt voor een ko mend bezoek aan Moskou. Mollet en Pi neau vertrekken dinsdag naar de Russische hoofdstad. Donderdag zullen daar de po litieke besprekingen worden geopend, die drie dagen zullen duren. Mollet vertrekt dan weer naar Parijs. Eurotom en Euramarkt (Van een speciale verslaggever). STRAATSBURG, Zaterdag Het par lement voor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft gisteren, de laatste dag van deze vergaderweek, geheel gewijd aan Euratom en de algemene ge meenschappelijke markt. De Europese or ganisaties zijn ontworpen door de deskun digen-commissie, onder leiding van de Belgische minister Spaak, als uitvloeisel van de conferentie van Messina. Over deze ontwerpen is gisteren tot slot een resolu tie aangenomen, waarin men zich zeer po sitief uitspreekt. Het kolen en staalparlement zal in de nieuwe organisaties ook als parlement op treden. Spaak heeft de oppositie bestreden die klein maar hardnekkig was. Zij bestond uit twee Fransen, Crouzet en Debré, en Spaak nam de gelegenheid waar om via deze twee tegenstanders tegen het hele Franse parlement te fulmineren. Bij de stemming over de resolutie was Crouzet weggegaan, zodat Debré de enige tegen stemmer was. De resolutie is kennelijk be doeld om de ministers, die 28 mei in Vene tië de voorstellen van de commissie-Spaak gaan bespreken, een steun te geven. In de resolutie wordt de mening uitge sproken, dat de algemene economische po litiek ten aanzien van talrijke aspecten on der de bevoegdheden van de instellingen voor de gemeenschappelijke markt moet vallen, om het mogelijk te maken, dat de sociale achteruitgang van bepaalde deel nemende landen onder de druk van nieu we concurrentie wordt vermeden, de coör dinatie der landbouw-economieën wordt bevorderd en verbetering van de sociale omstandigheden in het hele gebied van de gemeenschap wordt gewaarborgd. Omtrent Euratom wordt opgemerkt, dat de samenwerking op het gebied van de kernenergie slechts dan een duurzame vorm zou kunnen aannemen, als zij zich uitstrekt tot alle vormen van kernenergie, dus onverschillig of deze worden verkre gen door splijting, door fusie of op andere wijze. Ook wordt aanbevolen, dat een nau we associatie met het verenigd koninkrijk wordt nagestreefd en dat Euratom wordt gecoördineerd met het atoomproject van de OEES. ATHENE (Reuter) De gemeenteraad van Athene heeft vrijdag besloten stand beelden voor de twee terechtgestelde Cy priotische Grieken te doen oprichten. De Loekianoe-straat, waaraan de Britse am bassade is gelegen, is herdoopt in „Ka- raolis-Demetrioestraat". In Nicosia is in een officiële Britse ver klaring gezegd, dat het niet mogelijk is te zeggen wat met de twee vermiste Britse soldaten is gebeurd of waar zij zijn. Het bericht over hun terechtstelling is volgens de verklaring een poging om propagandis tische munt te slaan uit hun vermissing. De Britse veiligheidsdiensten op Cyprus zeggen geen enkele aanwijzing te hebben dat de twee militairen ooit door de EOKA gevangen genomen zijn. De EOKA heeft de rang van de beide militairen onjuist opge geven en de datum van Hills gevangenne ming in november gesteld, terwijl hij in werkelijkheid in december vermist werd. Het Britse ministerie van Oorlog heeft be kend gemaakt, dat korporaal Shilton sinds 17 april werd vermist. Doodgeschoten Een Griekse Cyprioot, die in Nicosia vlug schriften uitdeelde over de terechtstelling van de twee Britse soldaten, is bezweken aan verwondingen, die hij had opgelopen door schoten van Britse militairen, die hem hadden gesommeerd stil te staan, toen hij bij hun nadering op de vlucht sloeg. In de in het Engels en het Grieks ge stelde pamfletten worden de namen van de terechtgestelde Britse militairen opge geven als de korporaals Gordon Hill en Ronald Shilton. Verklaard wordt dat hun stoffelijke overschotten in het geheim zijn begraven. In de pamfletten die waren ondertekend door de „EOKA"-leider Di- genis, op wiens hoofd de Britse autoriteiten een prijs van ruim honderdduizend gulden hebben gesteld wordt gezegd: „Wij ha ten de Britse militairen niet, doch wij wil len vrij zijn. Wij zijn gedwongen om, ter verwezenlijking van onze vrijheid, dezelf de middelen te gebruiken als de Britse be zettingsstrijdkrachten. De stoffelijke over schotten zullen niet aan de familieleden worden teruggegeven, daar dit ook niet is geschied met de lijken der vermoorde Griekse patriotten". Wij zullen de strop met de strop en marteling met marteling beantwoorden. Men neemt aan dat achter de naam „Di- genis" George Grivas, voormalig kolonel van het Griekse leger, die door de Brit ten voor de strijd tegen de communisten in Griekenland werd opgeleid, schuil gaat. Grivas is een rechtse Griekse nationalist. Hij heeft in Griekenland eerst tegen de Duitsers en later tegen de communisten gestreden. Rouw Vrijdag was de tweede rouwdag voor de Cypriotische hoofdstad Nicosia, na het te recht stellen van de twee verzetslieden. In het Griekse gedeelte van de stad bleven de winkels gesloten. Slechts weinig Cyprioten verschenen op hun werk. Slechts levens middelenwinkels waren open op bevel van de Britse autoriteiten. Er verschenen geen dagbladen. De ondergrondse verzetsorganisatie EOKA heeft de volgende mededeling op de kathe draal van Phaneromeni te Nicosia doen aanbrengen: „Britse moordenaars: Karao- lis en Demetrioe zullen voor altijd in onze harten blijven leven EOKA". Het Griek se algemene vakverbond heeft besloten dat de moeders van de terechtgestelde patriot ten levenslang een pensioen zullen ontvan gen. Vrijdag heeft de politie te Genève een betoging van Griekse studenten aan de universiteit van Genève uiteengedreven. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Seneca: De beste wijze om iets te leren is: er les in te geven. PRAAG (AFP/Reuter) Laco Novomes- ky, een voormalige Slowaakse minister van onderwijs, die in april 1954 tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens sabotage van de nationalisatie van de in dustrie in Slowakije, is op vrije voeten ge steld zo heeft de Tsjechoslowaakse premier, Siroky, bekend gemaakt. Hij voegde er aan toe, dat Novomesky is vrijgelaten wegens zijn goede gedrag in de gevangenis. Hy was terecht veroordeeld, niet vanwege zijn op vattingen of politieke afwijkingen, maar omdat hij de opbouw van het socialisme bedreigd had. Dit gold ook voor dr. Hoesak, een Slo- waak die met Novomesky terechtstond en levenslang heeft gekregen en voor Cle- mentis, een gewezen minister van buiten landse zaken, die evenals Slansky, oud secretaris-generaal van de Tsjechoslo waakse communistische partij, indertijd werd terechtgesteld. Siroky deelde een en ander mede op een bijeenkomst van het centrale comité van de Slowaakse communistische partij. Hij pleitte voor het verlenen van een grotere mate van autonomie aan Slowakije en deelde mee, dat de Tsjechoslowaakse re gering de mogelijkheid van een grondwets wijziging tot het schrappen van alle artike len, die de bevoegdheden van de Slowaakse nationale raad en de Slowaakse commis sarissen beperken, zal onderzoeken. Siroky heeft de beschuldigingen van „Titoisme", die destijds tegen Slansky in gebracht zijn, ingetrokken. Hij zei dat deze beschuldigingen geuit waren door de Sov- jetrussische politiechef Beria, die zelf later terechtgesteld is. De Bilt, zaterdag 10 uur: Het weer in west-Europa blijft onder in vloed staan van de circulatie op de Atlanti sche Oceaan. In de nacht van vrijdag op zaterdag passeerde het koufront van een Oceaandepressie die in snel tempo de Oceaan was overgestoken en die heden morgen tussen IJsland en Noorwegen was aangekomen. Het front bracht op de meeste plaatsen in ons land 2 tot 5 m.m. regen. Het wordt gevolgd door een rug van hoge druk. Deze zal in de komende nacht ons land bereiken en voor flinke opklaringen zorgen, zodat de temperatuur wat verder zal dalen dan in de nacht daarvoor. Deze rug wordt gevolgd door het front van een nieuwe depressie, dat zich vanmorgen nog midden op de Oceaan bevond; het is niet waarschijnlijk, dat dit front ons zondag al regen zal brengen, maar wel zal in de loop van de dag de bewolking gaan toenemen, terwijl de wind uit zuidwestelijke rich ting zal aanwakkeren. In de temperatuur komt geen grote verandering. (van hedenmorgen 7 urn) Weers- en C o S pao c 3 - .S3 60 a j 73 toestand .s| O G v - T. z3 Stockholm onbewolkt ZW 19 0 Oslo regen Z 9 4 Kopenhagen geheel bew. z 13 0 Aberdeen licht bew. w 17 0 Londen onbewolkt nnw 19 0,2 Amsterdam licht bew. wnw 17 3 Luxemburg regen nnw 15 10 Parijs half bew. nw 19 5 Bordeaux motregen wnw 17 0,2 Grenoble zwaar bew. zw 20 0 Nice onbewolkt nw 22 0 Berlijn licht bew. z 15 0 Frankfurt regen zzw 17 7 München onbewolkt zzw 12 1 Zürich geheel bew. windst. 14 4 Genève regen wzw 18 0,1 Locarno onbewolkt nw .21 0 Wenen zwaar bew. wnw 15 0 Innsbruck licht bew. wzw 8 10 Rome onbewolkt ono 24 0 Ajaccio licht bew. ono 21 0 Mallorca onbewolkt 26 temp. 7 uur 0 Den Helder licht bew. wnw 9 2 Y penburg licht bew. mat. w 10 0,1 Vlissingen onbewolkt wnw 10 5 Eelde licht bew. zw. w 8 6 De Bilt licht bew. mat. w 9 4 Twente zwaar bew. mat. w 10 4 Eindhoven onbewolkt mat. w 9 5 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. wzw 8 7 Neerslag laatste 24 uur xx>ooccococo?orororx-^) >-:<xx ccoroc oncorrac«-ocooc ZONNIGE PERIODEN Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zater dagavond tot zondagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Droog weer met wisselende bewolking. Vannacht iets kouder. Morgen over dag iets hogere temperaturen. Over wegend matige wind. krimpend van noordwest naar zuidwest. 13 mei Zon op 4.51 uur, onder 20.26 uur. Maan op 7.16 uur. onder 23.48 uur. 14 mei Zon op 4.50 uur, onder 20.28 uur. Maan op 8.31 uur. onder Maanstanden 17 mei 6.15 uur: eerste kwartier >4 mei 16.26 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 13 mei Hoog water: 5.23 en 17.50 uur. Laag water: 1.05 en 13.31 uur. Maandag 14 mei Hoog water: 6.08 en 18.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1