Oostenrijkers zondag vervroegd naar de stembussen NEU|X| Plan tot grenswijziging uit 1954 komt weer ter tafel Werkloosheid bereikte een voor april naoorlogs laagterecord ED. en Co. Katholieken en socialisten twisten over naasting Agenda voor Haarlem Vereniging van vervoerbedrijven viert 75-jarig bestaan Nieuwe basis voor coalitieregering gezocht Den Haag wil meer armslag Grote behoefte aan personeel in tal van bedrijfstakken, vooral in de metaalnijverheid ZATERDAG 12 MEI 1956 3 Tegenslag Kamitz-koers Onzekerheid Bouwmeesterprijzen 1955/56 Hongaarse aartsbisschop na 5 jaar vrijgelaten Jhr. M. C. T. van Lennep overleden MEER DAN 1000 BROEKEN Autofabrieken in Amerika verminderen de produktie Koersdaling op de beurzen in Noord-Amerika Gevecht met een bende op een eiland bij Celebes Britse kanker-onderzoekers geven het roken op Barrière tussen Hongarije en Oostenrijk verdwijnt CHRYSLER - PLYMOUTH AUSTIN Harmonikabussen in Gelderland te Russische arbeiders mogen weer zelf ontslag nemen Aangezien de rooms-katholieke Volkspartij en de socialisten liet niet eens konden worden over een aantal fundamentele vraagstukken, worden er zondag in Oosten rijk vervroegde algemene verkiezingen gehouden om een volksuitspraak te krijgen over het toekomstige regeerbeleid. Wel hebben de twee regeringspartijen tot nu toe met afwisselend succes een coalitie gevormd, maar de tegenstellingen in de binnenlandse politiek en de wereldbeschouwing zijn zo groot geworden, dat er van een vruchtbare samenwerking geen sprake meer kon zijn. Men diene te bedenken dat de Oostenrijkse socialisten, in tegenstelling met hun partijvrienden in Groot-Brittannië, Scandinavië en Nederland, de zwenking naar een gematigd Labour-programma niet hebben meegemaakt en nog altijd een tamelijk star marxisme verdedigen. De vijandigheid tussen de twee partijen is bovendien vrij fel, omdat ze bijna even sterk zijn. Bij de laatste algemene verkiezingen (in 1949) behaalde de Volkspartij één zetel meer dan de socialisten: 74 tegen 73. De socialisten pogen al jaren lang hun tegenstanders te overvleugelen. Aanvankelijk hadden waarnemers de Indruk dat zij hun doel bij deze gelegen heid zouden bereiken. Ofschoon het hache lijk is zich aan voorspellingen te wagen, zijn er toch aanwijzingen dat de Volkspartij de overhand kan behouden. De verkiezingscampagne is zo flauw en slap, dat men er bijna niets van bemerkt. Dat is een slecht teken voor de socialisten die blijkbaar niet meer de oude strijdvaar digheid bezitten. In tegenstelling met vroe ger is hun propaganda niet meer aggres- sief, maar defensief. De Volkspartij ver toont daartegenover een werkzaamheid, overtuigingskracht en propaganda-vernuft, die men van deze burgerlijke groep niet had venvacht. Het Oostenrijkse volk zal moeten be slissen of de bodemschatten en vooral of de olievelden, die sinds het herstel van de souvereiniteit in het vorig jaar weer in het bezit van Oostenrijk zijn gekomen, onder ADVERTENTIE SPAARN E 34 hoek Damslr. HAARLEM TEL.1575Ö ZATERDAG 12 MEI Minerva: „Battle Cry", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. Palace: „Nacht der verschrikking", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo contre Peppone", alle leeft.,, 7 en 9.15 uur. Studio: „Lady Ghatterleys minnaar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Nachtdienst Vrouwen poli tie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Strange lady in twon", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dambusters", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur. Openlucht theater, Bloemendaal: Tentoonstelling wer ken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Stadsschouwburg: 8 uur, De Haagse Comedie met „Ornifle". Concert gebouw: 8 uur, Italiaans Opera Festival concert. Minerva: 2 uur, Aerdenhouts kinder- toneel met „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen". Gebouw Wilhelrainastraat 27: 8.15 uur, Bijzondere dienst van de vereniging van spiritisten „Het Licht" door de heer Klop- wijk. ZONDAG 13 MEI Rembrandt: „Het grote avontuur", 11 uur. Studio: „De Rode Zee", 11 uur. Minerva: „De circusclown", alle leeft., 2 en 4.15 uur. „Battle Cry", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. Palace 1013.30 uur, Doorlopende voorstelling van „Het sprookje van Monaco". „Nacht der verschrik king", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo contre Peppone", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het huwelijks feest van prins Rainier en Grace Kelly", 4.15 en 5.15 uur. „Lady Chatterleys minnaar", 18 jaar, 2,15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het huwe lijksfeest van prins Rainier en Grace Kelly", 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Nachtdienst Vrou- wenpolitie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9:15 uur. Roxy: „Strange lady in twon", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dambustei-s", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ont spoorde vrouwen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum avondopenstelling, 8.30 tot 10.30 uur. met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Tentoonstelling werken van in Bloemendaal wonende beeldende kunstenaars. Stads schouwburg, 8 uur, De Haagse Comedie met: ,,'t Is nooit te laat". Concertgebouw: 2.30 uur, Jeugdcircus Ali Baba". Zuiderkapel, 10 uur, Dienst onder leiding van F. Niemeyer, 5 uur: Dienst onder leiding van J. Kelin Haneveld, 8 uur. Jeugdsamenkomst onder leiding van Albert Knol. Gebouw Cultura, 10.30 uur: Wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". Spreker: ds. W. J. F. Meiners. MAANDAG 14 MEI Minerva: „Battle Cry", 18 jaar, 7 en 9.30 uur. Palace: 10—13.30 uur, Doorlopende voor stelling van „Het sprookje van Monaco". „Nacht der verschrikking", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo contre Peppone", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het huwelijksfeest van prins Rainier en Grace Kelly", 4.15 en 5.15 uur. „Lady Chat terleys minnaar", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het huwelijksfeest van prins Rainier en Crace Kelly", 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Nachtdienst Vrouwenpolitie", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Roxy: „Strange lady in town". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Dam busters". 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ontspoorde vrouwen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: avondopen stelling, 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Vishal: Marionettentheater van Don en Ly Vermeire, 8.30 uur. Openluchttheater, Bloe mendaal: Tentoonstelling werken van in B'- nendaal wonende beeldende kunste naars. Schouwburg, 8 uur: De Toneelvereni ging met „Zeeman, pas op!" Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijke samenkomst. Zang- dienst van 7.30 uur af. staatsbeheer zullen komen, de socialisten verdedigen dit standpunt, in het bijzonder de socialistische minister van genationali seerde bedrijven, Waldbrunner, die hetzelf de wenst voor de voormalige Duitse eigen dommen en de luchtvaart. Daarom heeft hij de oprichting van een particuliere luchtvaartmaatschappij, die met de KLM zou samenwerken, onmogelijk gemaakt en wacht hij na de verkiezingen op een gun stig ogenblik de Oostenrijkse luchtvaart tot een staatsbedrijf te maken. Tegen dit stre ven naar een steeds groter wordende macht van de staat verzet zich de Volks partij. Zij wordt daarin gesteund niet al leen door de particuliere industrie, de han del, de middenstand en de kleine nering doenden, maar ook door een aanzienlijk aantal arbeiders die al zo sterk verburger lijkt zijn dat zij bang beginnen te worden voor een geweldig staatsapparaat, dat hen geheel dreigt te overheersen. Vooral in Wenen, hét socialistische bol werk, heeft deze partij aanhang verloren, omdat de gemeente de tramtarieven heeft verhoogd ondanks de protesten van de kleine man, die het tekort maar moet be talen, Alle teleurstellingen, die men van ziekenfondsen, woningbouwverenigingen, vakbonden en andere organisaties heeft ondervonden, worden terecht of ten on rechte het socialistische stelsel ten laste gelegd. Zelfs van het tramwegpersoneel, dat in Wenen voor driekwart socialistisch is, heeft een geringer aantal dan voor heen aan de Meioptocht deelgenomen. De communistische tramconducteurs waren daarentegen veel sterker opgekomen dan voorheen. Ofschoon men aanvankelijk verwacht had, dat de communisten minstens een van hun vier zetels zouden v.erliezep, neemt men nu aan dat zij gelijk zullen blijven. Waarschijnlijk zal echter de Volks partij het meest profiteren van de slechte stemming onder de socialisten. Het slag woord waarmee zij de verkiezingscampag ne heeft geopend, luidt: „Vrijheid voor de persoon, tegen de almacht van de staat". Ofschoon kanselier Raab geen briljant spreker is, heeft hij dit vóór op alle ande re politici, dat het volk hem beschouwd als de man die het staatsverdrag en de volle vrijheid van Oostenrijk mogelijk heeft ge maakt en dat hij met de minsiter van Fi nanciën, professor Kamitz, de sanering van de munt en de consolidering van lonen en prijzen heeft doorgezet. De Raab-Kamitz- koers is een leuze, die haar werking niet mist op al die Oostenrijkers, die een zeke re welstand hebben bereikt en die willen houden. Bovendien beschikt de Volkspartij in prof. Kamitz over een uitstekend spreker, die de steun van de partij geniet ofschoon hij er geen lid van is. Op overtuigende wijze heeft deze minister in tal van rede voeringen uiteengezet dat de Oostenrijk se bodemschatten alleen dan werkelijk be zit van het volk kunnen worden, wanneer zijn plan tot uitvoering wordt gebracht om ook de kleine middenstander en de gewo ne arbeider van de winst te doen profite ren door volksaandelen in de olie-industrie. Dit programma heeft zijn grote tegenstan der Waldbrunner in het defensief gedron gen. De socialistische leus is „niet de mens nationaliseren, maar de staat menselijker maken". Wanneer de socialisten hun 73 zetels slechts met twee zouden vermeerderen, zou dit voor hen een moreel succes bete kenen, zij zouden dan niet alleen de nieuwe kanselier mogen aanwijzen, maar ook met nog meer doorzettingskracht hun nationa lisatieprogramma uitbreiden. Ook in deze positie zouden zij aangewezen blijven op een coalitie met de Volkspartij, maar zij zouden hun kleine overmacht veel meer kunnen uitbuiten dan hun tegenstanders, die gematigd zijn, zoals zij in het verleden hebben bewezen. Deze uitslag is niet zeker. De communisten bijvoorbeeld zijn van me ning, dat de Volkspartij, die 74 zetels heeft er nog twee of drie bij zal winnen, niet zo zeer omdat de socialisten, naar hun me ning, een groot aantal stemmen zullen ver liezen, maar omdat de Vrijheidspartij ver brokkeld is en daarom de grootste verlie zen zal lijden. Hoe deze verkiezingen echter ook zullen uitvallen, een grote verschuiving mag men niet verwachten, tenminste niet op dit ogenblik. Wel schijnt het vast te staan dat Figl geen minister van Buitenlandse Zaken zal blijven, ook niet wanneer de Volkspar tij de meeste aanhang krijgt. Deze sympa thieke geleerde, die van alle Oostenrijkse politici verreweg het meest bekend is in het buitenland, is eigenlijk landbouwkun dig ingenieur. Hij heeft vooral in de moei lijke jaren na 1945 als kanselier de groot ste verdiensten voor Oostenrijk gehad. Als minister van Buitenlandse Zaken schijnt hij echter niet te voldoen, onder an dere ook niet in de behandeling van het vraagstuk Zuid-Tirol. Daarom verwacht men dat hij na de verkiezingen en bij een overwinning van de Volkspartij ofwel mi nister van Landbouw zal worden ofwel al- gemee beheerder van de staatsdomeinen. Ongeveer 57 percent van de vijf miljoen stemgerechtigden wordt gevormd door vrouwen, die dus een grote invloed kunnen uitoefenen. Op de verkiezingsdag is het verboden alcoholhoudende dranken te ver kopen. Het is op zulke dagen een gewoon gezicht om wijn uit een koffiepot geser veerd te zien. B. en W. van 's-Gravenhage hebben thans bij de gemeenteraad ingediend hun antwoord op het verslag van de raad over het voorstel tot grenswijziging van de gemeente. Wanneer de plannen volgens het voorstel van 29 juni 1954 verwezenlijkt worden, dan zullen eerlang de gemeenten Rijswijk en Voorburg en vermoedelijk ook Leidschendam geheel verdwijnen. Van de' gemeenten Wassenaar, Nootdorp en Wateringen zullen dan delen bij Den Haag worden gevoegd. Voorburg zou geheel bij Den Haag komen, het grootste deel van Rijswijk eveneens (het andere deel zou naar Delft gaan) en vermoedelijk zou ook Leidschendam voor het overgrote deel aan Den Haag toevallen, tenzij Stompwijk een levenskrachtig geheel zou blijken en een zelfstandige gemeente zou worden. Mocht dit niet het geval blijken dan zou Stompwijk volgens de Haagse plannen bij Zoetermeer worden gevoegd. De beoogde grenswijzigingen houden voorts in, dat het vliegveld Ypenburg en „Duin- digt" binnen de Haagse gemeentegrenzen zouden komen. B. en W. geven te kennen, dat zij zich vóór de indiening van het voorstel niet van de kans op welslagen daarvan hebben overtuigd. Vooroverleg met de besturen van de desbetreffende gemeenten is er niet geweest. Zulks te doen is in gevallen van grenswijziging niet gebruikelijk, omdat de ervaring heeft geleerd, dat dergelijke be sprekingen geen resultaat opleveren. Aan overleg met het provinciaal bestuur be stond geen behoefte. In het. voorstel is nadrukkelijk uitgegaan van de gehele agglomeratie. Een oplossing, waarbij enkele gemeenten buiten beschou wing zouden blijven, zou geen reëele op lossing zijn. Er zal naar worden gestreefd de aan de grenswijziging verbonden na delen tot een minimum te beperken. B. en W. kunnen de mening niet onder schrijven, dat het euvel van de massificatie zich in een groot bevolkingsgebied, zoals de binnenkort volkomen aaneengegroeide gemeenten 's-Gravenhage, Rijswijk, Voor burg en Leidschendam, sterker zal doen gelden wanneer dit gebied bestuurlijk één Op maandag 4 juni zullen, ter gelegen heid van de jaarvergadering van de Vereni ging van schouwburgdirecties in Nederland, in het Casino te 's-Hertogenbosch aan de acteur en actrice, die in het seizoen 1955-'56 de beste prestaties hebben geleverd, de naar Louis Bouwmeester en Theo Mann-Bouw- meester genoemde prijzen worden uitge reikt. De jury voor toekenning van de „Louis d'Or" en „Theo d'Or" wordt ge vormd door de heren A. den Hertog, W. Ph. Pos en dr. P. H. Schroder, die verleden jaar aan Paul Steenbergen en Ank van der Moer deze onderscheidingen verleenden. geheel vormt, dan wanneer het door be trekkelijk willekeurige administratieve grenzen in vier bestuurseenheden is ge splitst. B. en W. verklaren, dat het algemeen belang bij deze grenswijziging niet een typisch Haagse zaak is. Niet het belang van de kerngemeente 's-Gravenhage, maar het belang van een goede, evenwichtige en verantwoorde ontwikkeling van het ge bied in zijn geheel heeft bij het ontwerpen van de plannen voorop gestaan. WENEN (Reuter). De Hongaarse rege ring heeft aartsbisschop Josef Groesz van Kalocsa vrijgelaten met volledige kwijt schelding van zijn straf. De 68-jarige Mgr. Groesz werd in 1951 gearresteerd op ver denking van staatsvijandelijke acviteit en na een geruchtmakend proces tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. In okto ber werd zijn straf verzacht tot arrest in een klooster te Toszeg in het district Szol- nok. Radio Boedapest heeft een verklaring omgeroepen waarin werd gezegd dat pre mier Andras Hegedues vrijdag een delega tie van Hongaarse bisschoppen ontvangen heeft,, die op een conferentie eenstemmig hadden besloten dat, nu het zeer moeilijk blijkt een geschikte opvolger voor de on langs overleden aartsbisschop dr. Csapik te vinden, de eenvoudigste oplossing zou zijn om mgr. Groesz opnieuw aan te stellen als hoofd van het college van Hongaarse bisschoppen. Volgens radio-Boedapest had den de bisschoppen zich bereid verklaard ook onder leiding van mgr Groesz „te wer ken in het belang van een vreedzama ver houding tussen staat en kerk". EIlNZïUEAaV Vraag bil uw la.ohandelaar uw gratis exemplaar van het nieuwe boeKie „CAMERA KOMPAS En doe mee aan de aantrekkende prijsvraag met f 500.- aan Prllzen' In de leeftijd van 71 jaar is te Bussum overleden jhr. M. C. T. van Lennep, advi seur en oud-directeur van de Centrale Bond. voor de inwendige Zending en Pro testants Christelijk Maatschappelijk Werk. Deze bond is het overkoepelend orgaan voor het Protestants Christelijk maat schappelijk werk in ons land en omvat de kinderbescherming, ziekenzorg, zorg voor ouden van dagen, reclassering, jeugdwerk en evangelisatie. Jhr. van Lennep, die een achterkleinzoon was van de bekende Nederlandse schrijver Jacob van Lennep, woonde 37 jaar in Bus sum. Ook in zijn jeugd verbleef hij daar lange tijd op het landgoed Bantam, waar zijn overgrootvader heeft gewoond. In 1926 werd jhr. Van Lennep directeur van de Centrale Bond. In 1938 moest hij deze funptie neerleggen om gezondheids redenen. Hij bleef echter adviseur en lid van het directorium. Ook was hij bestuurs lid van de Martha-stichting te Alphen aan de Rijn, commissaris van „Het Boeken centrum" (uitgeverij van de Nederlandse Hervormde Kerk). Tevens was hij vele jaren curator en later president-curator van het Lyceum te Bussum. De teraardebestelling zal geschieden maandagmiddag 15 uur op de algemene begraafplaats te Bussum. Over enkele weken viert de N.Z.H. haar 75-jarig bestaan. De grote werkgevers organisatie waarbij de N.Z.H. is aange sloten, de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, doet dat de vol gende week. Het is dus duidelijk, dat de opkomst van het regionaal openbaar vervoer zijn weer spiegeling vindt in de geschiedenis van deze N.V.T.O., die aanvankelijk Neder landse Vereniging van Lokaalspoorwegen erx Tramwegen heette. Een buitengewoon fraai verzorgd en prettig leesbaar jubileumnummer van het officiële verenigingsorgaan „Nederlands Transport" legt daarvan ook getuigenis af. Menigeen zal gecharmeerd raken van al die oude archieffoto's van voorhistorische paardetrammetjes en gemoedelijke stoom - ADVERTENTIE Gen. Cronjéstr. 40-44 - Haarlem - Tel. 15438 In april daalde het aantal werkloze mannen van 29.197 tot 21.567 terwijl de be zetting van de aanvullende werken daalde van 17.887 tot 13.579, zodat de totale ge registreerde arbeidsreserve van 47.084 met 11.938 afnam tot 35.146. Hiermede werd voor april een naoorlogs laagterecord be reikt. In de bouwnijverheid zag men vooral in de water-, spoor- en wegenbouwsector een sterke toeneming van de werkzaamheden, Waarvoor behalve vele grondwerkers ook grote aantallen landarbeiders en losse ar beiders werden aangenomen. Het koude en droge weer had een ver traging van de zgn. verplegingswerkzaam- heden in de landbouw ten gevolge. De campagnes in de veenderijen en de bak- steenfabrieken kwamen op volle gang. Ook enkele conservenfabrieken begonnen reeds personeel aan te nemen. Behalve in de seizoengevoelige bedrijven nam de behoefte aan personeel ook in vele andere bedrijfstakken toe; met name in de metaalnijverheid werd de personeelsbezet ting in tal van bedrijven uitgebreid. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders daalde van 3409 tot 1435, veenarbeiders van 315 tot 37, metaalarbeiders van 1116 tot 847, landarbeiders van 2945 tot 2078, hotelpersoneel van 1152 tot 769, transport- General Motors heeft gisteren aange kondigd, dat de assemblage gedurende één dag stilgelegd zal worden, om de produk tie in evenwicht te brengen met de lopen de vraag van verbruikers. Reeds eerder had de Chrysler Corporation besloten de assemblage gedurende twee dagen stil te leggen. Volgens het weekoverzicht van „Auto motive News" was de weekproduktie der Amerikaanse auto-industrie deze week de kleinste van het jaar. NEW YORK (Reuter) De New Yorkse effectenbeurs gaf donderdag een scherpe daling te zien met koersverliezen van een tot vier dollar, waarbij ofiefondsen en spoorwegen, die de laatste tijd vast waren geweest, de grootste dalingen te zien gaven. Een groot deel van de verkoopdruk werd toegeschreven aan winstnemingen, hoewel het vertrouwen ook enigszins ondermijnd is door de ongunstige ontwikkeling in de auto-industrie. Op de effectenbeurs van Toronto in Ca nada werden voor industriële fondsen in sommige gevallen scherpe dalingen geboekt en ook op de effectenbeurs van Montreal was de stemming zwak, waarbij industriële fondsen koersdalingen tot vier dollar boek ten. De daling op laatstgenoemde beurs werd een der scherpste van dit jaar ge noemd. DJAKARTA (ANP) Vier leden van de Indonesische „mobiele brigade" zijn volgens een communiqué van het hoofd kwartier van deze politietroepen in Ma kassar gedood tijdens een vuurgevecht met een goed gewapende bende op het eiland Kabaena ten zuiden van 'Celebes. Vier le den van de politie worden vermist. De bendeleden hebben duizend wonin gen in de plaats Sikeli aan de westkust van het eiland in brand gestoken. In Atjeh hebben zich 22 leden van de Darul Islam aan de politie overgegeven. Zij verklaarden te hebben ingezien, dat zij verkeerd hadden gedaan door zich bij deze organisatie aan te sluiten. Opstandelingen hebben een aanval gedaan op de plaats Bireuen in Atjeh. Na een gevecht met le- gerstrijdkrachten trokken de aanvallers zich terug. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. personeel van 1420 tot 898 en losse arbei ders van 2546 tot 1660. De vraag naar mannelijk personeel nam toe van 62.152 tot 64.753. De relatieve werkloosheid was eind april het hoogst in Friesland met 15 werklozen per 1000 mannelijke beroepsoefenaren en het laagst in Limburg met 3. Het rijks gemiddelde bedroeg 7, tegen 9 op 31 maart. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 3200 tot 2900. De ge registreerde vraag naar vrouwelijk perso neel vertoonde een geringe stijging, voor namelijk ten gevolge van de toegenomen behoefte aan vrouwelijk kantoorpersoneel. Van onze correspondent) Het Britse medische tijdschrift „The Lancet" onthult dat alle dokters en ande ren die zich bezig houden met het onder zoek naar het verband tussen roken en longkanker het roken hebben opgegeven. Het blad verwijt de regering, dat deze in gebreke iis gebleven de strijd tegen de rook gewoonten aan te binden. De verkoop van elk ander vergif, dat elk jaar tot de dood van duizenden zou leiden, zou zeker wor den verboden. Maar deze stap is niet ge nomen, omdat het de regering een neder laag zou bezorgen en honderden miljoenen aan belastingen zouden verloren gaan. „The Lancet" zegt dat de minister van Volksge zondheid, Burton, zonder omwegen op het gevaar van het roken had moeten wijzen en het ook op andere wijze onder de aan dacht van het publiek had dienen te bren gen. „The Lancet" betoogt, dat men niet mag rusten totdat de gehele gemeenschap de feiten heeft verstaan die de weten schappelijke onderzoekers ertoe gebracht hebben het roken op te geven. Dr. Mills, professor in de proefondervin delijke geneeskunde aan de universiteit van Cincinnati, in de Amerikaanse staat Ohio, heeft in een toespraak verklaard dat onder rokers, die aanzienlijk meer dan an deren uitlaatgassen van motoren inade men, meer gevallen van longkanker voor komen dan bij hen, die hier niet of veel minder aan bloot staan. Hij zei ook, dat eveneens een sterke toeneming van het aantal gevallen van longkanker is gecon stateerd bij hen, die jaarlijks twintigdui zend of meer kilometer per auto afleggen. WENEN (United Press) Hongarije heeft de Oostenrijkse regering laten weten, dat het de zone van prikkeldraadversper ringen en mijnenvelden langs de grens met Oostenrijk - die in de afgelopen jaren naar schatting vijfhonderd mensen, die uit Hongarije naar het Westen wilden vluchten, .het leven gekost heeft zo spoedig mogelijk zal verwijderen. Volgens radio-Boedapest zullen „alle technische barrières langs de Westelijke grenzen van Hongarije verdwijnen. Dit niemandsland langs dé grens met Oostenrijk strekt zich uit van het dorp Kittsee ten Oosten van •Wenen tot een vierhonderd kilometer zuidelijker gelegen punt, waar de Oosten rijkse, Joegoslavische en Hongaarse grens een drielandenpunt vormen. Een functionaris van het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de hoop uitgesproken, dat Tsjecho-Slowa- kije het goede Hongaarse voorbeeld zal volgen. Waarnemers in Wenen menen, dat de Hongaarse stap voornamelijk propagan distische waarde heeft en ten doel heeft het Oostenrijkse electoraat te beïnvloeden aan de vooravond van de algemene ver kiezingen, van zondag. Volgens deze waar nemers zal er in de feitelijke toestand wei nig wijziging komen, daar extra-grenspo- litie een zeer strenge grenscontrole kan handhaven. Een strook van 25 kilometer langs de grens met Oostenrijk mag alleen betreden worden door personen die een speciale vergunning van het Hongaarse ministerie van Binnenlandse Zaken hebben. trammen, de voorlopers van onze huidige P.C.C.-cars en Royal Tigers. Voor wie wat meer wil weten van de achtergronden van het zo dynamische ver voersbedrijf zijn er tal van belangwekkende beschouwingen. Zo treft men de oud-direc teur van de N.Z.H., ir. W. J. Burgersdijk, aan als de gezellige auteur van een aantal herinneringen aan de vroegere geschiedenis van de N.V.T.O. Zijn huidige opvolger de heer J. J. Juirrissen is ook stevig in oude documenten gedoken om de ontwikkeling van de personeelsverhoudingen te kunnen schetsen. Zijn artikel geeft een duidelijk beeld van de moeizame opgang van een tijd waarin de werknemer weerloos stond tegenover zijn werkgever naar de periode van sociale zekerheid die wij thans naderen en voor een deel reeds zijn ingegaan. Daarbij dient men te beseffen, dat in het algemeen de vervoersbedrijven niet achteraan gekomen zijn en dat de N.V.T.O. verbeteringen in de arbeidsverhoudingen meer dan eens op be slissende wijze heeft gestimuleerd. Van de overige artikelen noemen wij in het bijzonder de scherpzinnige analyse welke mr. D. van Setten, directeur van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autodien sten gaf van de ontwikkeling van het streekvervoer in het licht van het beleid van de Commissie Vergunningen Perso nenvervoer. Beleid dat de laatste jaren, niet bepaald met instemming van de N.V.T.O., werd doorkruist door de minister van Verkeer en Waterstaat. De jubilaresse schijnt echter al evenzeer sans rancune als de bewindsman, getuige zijn voorwoord. Het jubileum wordt woensdag in Den Haag met enig ceremonieel gevierd. De N.V.T.O.-toerwagen rallye, welke dinsdag wordt gehouden, deelt in de feestvreugde mee. Om tenslotte nog een denkbeeld te geven van de omvang van de N.V.T.O.: zij ver enigt de ongeveer 55 streekvervoeronder- nemingen in ons land, de belangrijkste stadsvervoerbedrijven, enige grote toer- wagenondernemingen, een aantal grote ondernemers op het gebied van het goe derenvervoer en ook enige taxibedrijven van verschillende grootte. ADVERTENTIE ZIJLWEG 35 - HAARLEM Tel. 11906 - 11905 De Gelderse Tramwegen zullen in de loop van de volgende week gaan rijden met gelede autobussen, lange voertuigen met een harmonikaverbinding. De eerste bus zal gaan rijden op het traject Gendringen- Nijmegen. De bussen, die een lengte van ruim zeventien meter hebben, kunnen 120 per sonen bevatten. De maatschappij heeft tien bussen, die samen een miljoen gulden kos ten, besteld. De bussen zijn gebouwd op 'n MAN-Kaessbohrer-chassis en gecarros- seerd bij de fa. Verheul in Waddinxveen. De directie van de Gelderse Tramwegen zijn tot het besluit om dit soort bussen aan te schaffen gekomen om het tekort aan chauffeurs te ondervangen en om het ver voer op de drukke lijnen te vereen voudigen. Plet tweede lid van de bus is aan het eerste gekoppeld door een stel in elkaar rustende draaikransen, waardoor beide wagens in het horizontale vlak, dat wil zeg gen bij het nemen van bochten, ten opzichte van elkaar kunnen draaien. Beide delen rusten op vier wielen. De harmonikabussen hebben een maxi mum snelheid van 68 kilometer per uur, doch de toegestane snelheid bedraagt 65. Het aantal zitplaatsen bedraagt 65 en het aantal staanplaatsen 55. De bus heeft een gewicht van 13,5 ton en is uitgerust met een MAN-motor, die een vermogen heeft van 135 p.k. bij 2000 omwentelingen. ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bi) de Zljlweg Haarlem - Tel (K 2500) 11928 INBOEDELVEILING 29/30 MEI 1956 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst MOSKOU (United Press) Voor het eerst na zestien jaar is het de Russische arbeiders geoorloofd naar eigen believen ontslag te nemen zonder officiële toestem ming. Krachtens een decreet van het Sov- jetparlement mogen de arbeiders ontslag nemen met een opzeggingstermijn van twee weken. De wetten, die hen aan hun werkgever bonden werden buiten werking gesteld. In het deci-eet, gedateerd 25 april, staat, dat „als gevolg van de groei van het bewustzijn der arbeiders, en de toeneming van hun materiële welvaart de discipline was versterkt. Onder deze omstandigheden is de wettelijke aansprakelijkheid van ar beiders voor het onwettig verlaten van een bedrijf en voor korte of langdurige absen tie zonder geldige redenen niet langer noodzakelijk en kan vervangen worden door disciplinaire maatregelen en de in vloed van de publieke opinie". Straffen voor het neerleggen van betrekkingen zon der toestemming worden afgeschaft. Per sonen, die gevangenisstraffen uitdienen voor dergelijke overtredingen worden vrij gelaten en processen tegen overtreders worden gestaakt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5