Kerkdiensten Moederpoes neemt muiskleine eekhoorn met liefde in gezin op Kort en bondig Een harmonisch Onderwijspatroon ZATERDAG 12 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Concert voor lagere schooljeugd Amsterdamse kerkdienst voor BBG-televisie mm Twee eerste en een derde prijs Examens Haarlemse bloemengroet naar feestvierend Luik Antwoord: Belgische week bij Anegangfeesten Beslissing over salaris verhoging SER-personeel HET HEEFT enige jaren geduurd voor dat in Haarlem een gemeentelijk inspec teur voor het lager onderwijs kon worden benoemd. Nu deze functionaris enige maan den aan het werk is blijkt duidelijk het grote belang van deze voor Haarlem nieuwe post. De activiteit van de gemeentelijke in specteur voor het lager onderwijs is twee ledig. Enerzijds spelen zijn werkzaamheden zich vooral af in het vlak van de mense lijke verhoudingen en bevinden zich in zijn spreekkamer hoofden van scholen, onder wijzers. maar ook veel ouders die bepaalde moeilijkheden eens willen komen uitpraten, zoals hij- ook een levendige belangstelling toont voor de bijeenkomsten van leerkrach ten en ouders, anderzijds heeft hij een spe cifiek organiserende, coördinerende en soms ook stimulerende functie. Zowel op het ene als op het andere ge bied valt heel wat te doen, omdat er ook veel valt in te halen. Om een enkel voor beeld te noemen: de samenhang tussen de verschillende schooltypen welke Haarlem rijk is was altijd meer van theoretische dan van praktische aard en men kan moeilijk beweren dat alle bij het ondei'wijs betrok kenen zich daarvan een helder beeld had den gevormd. Een der eerste dingen die de inspecteur voor het lager onderwijs ter hand heeft genomen is dan ook het organi seren van voorlichtingsmiddagen voor de leerkrachten van voorbereidend, gewoon, buitengewoon, voortgezet en uitgebreid la ger onderwijs om hen bekend te maken met de specifieke taken van die school typen. Anderzijds lichtte hij het college van Burgemeester en Wethouders door middel van adviserende nota's in. Soms ook gaan de organiserende en sti mulerende aspecten van zijn taalc samen met die van de menselijke verhoudingen. Dat kan men bijvoorbeeld zeggen van de onder voorzitterschap van dr. L. M. van Dis gevormde commissie wellce zich bezig houdt met het taalonderwijs op de lagere school, gezien in het licht van de eisen van de middelbare scholen. Men kan deze commissie, waarin vertegenwoordigers zit ting hebben zowel van middelbaar als uit gebreid lager en lager onderwijs, zien als een op het menselijk vlak gebrachte ont- rt'nc'ing tussen deze vertegenwoordigers'; die heel ivat moeilijker zou verlopen in dien daaraan alleen het rapport ten grond- slag- zou liggen dat de toelatingscommissie voor de middelbare scholen heeft uitge bracht over de resultaten van het onder wijs in het Nederlands zoals die op het toelatingsexamen tot uiting kwamen. Het onderwijs in het Nederlands heeft de grote belangstelling van de inspecteur voor het lager onderwijs, niet alleen de zuiver grammaticale kant daarvan, maar vooral ook de voor de persoonlijkheid van het kind bevrijdende mogelijkheden die de taal biedt: de taal als expressiemiddel. Onder die titel worden dan ook vier mid dagen voor de onderwijzers en onderwijze ressen gegeven als een soort naklank op de in het najaar gehouden middag over de aesthetische vorming.Uitgenodigd zijn daar toe de voordrachtskunstenaressen Aafje Top, Ina Krediet en Adrienne van Vries- land-Canivez. Drs. H. G. Bos zal de psycho logische aspecten daarbij behandelen. Uiteraard zijn de grenzen van het door de inspecteur voor het lager onderwijs bestreken terrein niet strak te trekken. Het is duidelijk, dat ook de situatie bij het Jeugdpsychologiseh bureau, dat ondanks ingespannen arbeid er niet in kon slagen de wachtlijst van te onderzoeken kinderen binnen redelijke perken te houden, zijn aandacht moest trekken. In overeenstem ming met de leider van het Jeugdpsycholo giseh bureau kon tenminste een begin wor den gemaakt met een taakafbakening daar van onder meer door de instelling van een diagnostisch team. De selectie van hen waarvoor een opleiding op de Gunning- school, de school voor leer- en opvoedings moeilijkheden of de Dagopenluchtschool aanbevolen dient te worden, kan doordoor gemakkelijker verlopen. Dit alles is nog maar een begin, men is nog lang niet bij een school-maatschappe- lijke dienst of bij het paedagogisch cen trum, al kan men de eerste fundamenten daarvan wel reedis onderkennen. En er valt uiteraard ook nog heel wat te doen aan zaken, waarmee de gemeentelijk inspec teur slechts zijdelings bemoeienis kan heb ben, zoals het symbiose-onderwijs op de ambachtsscholen. Er waren in de afgelopen maanden ook enkele dingen die vroegen om een zuiver materiële, organisatorische oplossing, zoals de supervisie over de schóól-bewaarders, voor wier rechtspositie een commissie ad hoe werd ingesteld. Hel werk van lange adem waarmee de gemeentelijk inspecteur zich bezighoudt en hij niet alleen, maar ook de ambtenaar voor de beroepskeuze, de jeugdspycholoog, co in-;oeotcur/voor de lichamelijke opvoe ding en het waarnemend hoofd van de af- de'lng onderwijs van de gemeente-secreta rie, en de economi-ch adviseur van B. en W. is wei het structuurplan voor het Haarlemse openbaar onderwijs, dat voor de toekomst aan dit onderwijs die basis zal verschaffen waarop men principieel en ma terieel een consequent onderwijsbeleid zal kunnen voeren. Hierover hoopt de inspec teur aan het einde van dit jaar aan B. en W. rapport te kunnen uitbrengen. Dit summiere overzicht van een werk terrein,'' dat gekenmerkt wordt door een groot aantal subtiele verhoudingen, zal in tussen wel duidelijk maken van welk een- uitzonderlijk gewicht de functie van de gemeentelijk inspecteur, niet alléén voor het lager, maar voor het onderwijs in zijn totaliteit is. Met name het openbaar onderwijs zal daardoor in dë komende jaren een beter samenhangend en harmo nischer patroon verkrijgen dat de jeugd van Haarlem nog beter kan 'voorbereiden op haar plaats in de maatschappij. Vrijdagmiddag werd door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest, met Marinus Adam als dirigent en programma-inleider, in de Haarlemse Concertzaal een peda gogisch concert gegeven voor de lagere schooljeugd. Uiteraard is het geen gemak kelijke taak een volle zaal met kinderen, die voor het eerst kennis maken met een heuse muziekuitvoering, te boeien en het gewenste contact tot stand te brengen waarop naderhand met vrucht kan worden voortgebouwd. Het vreemde van de om geving en het verkeerde idee, dat bij een concert ook een zakje snoepgoed hoort, maakt het voor de meesten onder het jeug dige publiek bezwaarlijk de nodige con centratie op te brengen om de inleidingen te volgen. Maar verrassend verschijn sel zodra het orkest begint te spelen, worden zij aandachtig, vergeten zij hun zuurtjes en slikken hun praatjes in, om met spanning te luisteren naar het wonder dat ten slotte de muziek is. Zo was het althans, toen na de verklaring van de strijkinstrumenten, het menuet uit Mo- zarts Kleine Nachtmuziek ten gehore werd gebracht. Zelfs een der vervelendste stuk ken die Beethoven geschreven heeft het Adagio uit het ballet. ..Prometheus" kreeg een vrij aandachtig gehoor. Kenne lijk had Adam dit stuk gekozen om de kinderen te laten kennis maken met de instrumenten die er een solopartij in ver vullen. namelijk fluit, klarinet, fagot, cello en harp. Met de „Kinderspelen" van Georges Bi- zet, waarvan ieder deel apart toegelicht werd, kwam tenslotte het jeugdige audi torium volkomen in de ban van de ge wekte muzieksfeer. Dit was immers iets- uit hun eigen fantasiewereldje. Bovendien was men geleidelijk met het ongewone ge beuren, waarmee men geconfronteerd werd, enigszins vertrouwd geraakt. Wie weet hoevelen er nu hun zin op gezet hebben ook eens een instrument te leren bespelen om later aan zo'n musiceren in groeps verband mee te doen, want dat moet toch wel iets heerlijks zijn. De heer Adam liet trouwens de gelegenheid niet voorbijgaan om in deze zin herhaaldelijk een wenk 1e geven. En zijn aansporing om thuis in de radioprogramma's te speuren naar de mooie en steeds bevattelijke muziek van Mozart, zal ook wel niet zonder gevolg blijven. Als bovendien het verlangen gewekt is om in de toekomst meer van dergelijke instructieve concerten bij te wonen liefst dan zonder het meebrengen van snoepgoed is er deze middag al heel wat bereikt. JOS DE KLERK Een der twee kerkdiensten, die de tele- visicdienst van de BBC op Pinksterzondag zal uitzenden, zal een dienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zijn. Deze dienst zal geleid worden door dominee M. Jospin van de Waalse Ge meente, door ds. H. Fischer van de Duitse Kerk in Rotterdam en door reverend Ja mes Keillop van de English Reformed Church in Amsterdam. De predikatie zal worden gehouden door dr. H. Berkhof, rector van hét seminarie der Nederlands Hervormde Kerk en lid van het bestuur van de Wereldraad van Kerken. Reverend E. H. Robertson zal een Engels commentaar op de dienst geven, welke door de samenwerkende Europese tele visiestations „Eurovisie" zal worden ge- relayeerd. ZONDAG 13 MEI 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. J. A. de Klerk, van Heemstede. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. G. Snij ders. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. E. Pot. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. Spaans. 10.30: Jeugddienst. Ds. D. ter Steege van Santpoort. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Prof. Dr. W. Banning, van Driebergen. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. D. Boer. 10.45: Ds. R. Bijl. Diaconessenliuis, Hazepaterslaan 4.30: Ds. L. D. van Dijl, van Heemstede. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Jeugdkapel. Noord, Molenaer- straat 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Oost, Zo merkade 10: Dhr. J. de Smalen. West, Leid- sestraat 10: Wika W. Veenstra. Centrum, O. Groenmarkt 10: Dhr. P. Knijff. Eglise Wal- lonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pas teur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Kirchenge- meinde, Mittwoch 16 mai, Spaarndamseweg 18 B. 20 Uhr: Bibelstunde. Church of Eng land, Kinderhuissingel. Evening Service 4 pm. Christian Science, First Church of Christ Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstr. 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47, 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bids'tond in de Tempeliers straat 55 rood. The Bethel Pentecostal Tem ple Inc., Voorhelmstraat 3, geb. ,.Beth-El". 2: Samenkomst. Pastor C. J. H. Theys. Dins dag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Theys. Alle- Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32 Dinsdag 3: Rondetafelbespreking Broeder- kerk, Parklaan 34. Ned. Herv. Evang., Nas- sauplein 8. 10 en 5: Dhr. H. Visser, van Hui zen. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranenburg,' van Hilversum. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Dhr. L. Slappendel, van Bodegraven. 7: Dhr. .J. Jansen. Woensdag 8: Ds. Buiten. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. F. Niemeyer, Evangelist te Alphen a. d. Rijn, met zang door de dames Ann Punt en Annie Verboom. 5: Jac. Klein Ha- neveld, Bodegraven. Evangelisatiesamen komst. 8: .Teugdsamenkomst o.l.v. Albert Knol. Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser, Am sterdam. Maranatha-lezing. O. R. G. Cen trum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de .Tong. Evang. Luth. Gemeente. Witte He renstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. H. Doop. Re- monstr. Geref. Gemeente. 10.30: Ds. J. van Goudoever, van Leiden. Geref. Kerk. Wil- helminakerk, Ged. Oude Gracht 57-59. 10.30: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. D. Roos. Zuid-Oos- terkerk, Richard Holkade 125. 9: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg. Lyceum-Aula, ing. van Merlenstraat. 9: Ds. C. Goeman. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4: Drs. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds, .T. P. Geels. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Geref. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Lees dienst. Oud-Geref. Gemeente in Ned„ Park laan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Du Marchie van Voorthuizen.Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissingel 76. 10: Hoogmis. Woensdag 9.30: H. Mis. Baptiste Gemeente, Begijnhofkapel, Begijnhof. 10.3CT: Dhr. G. Planting. 7: Ds. J. W. Weenink. 8.15: Jeugd- samenkomst. Dinsdag 8: Bijbellezing en bid stond. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10: Bijzondere samenkomst. Opdracht- dienst. 7.30: Verslag bondsdag N. P. J. V., m. m. v. Jeugdclub Gideon. Vergadering van Gelovigen. Ged. Öude Gracht 47. 10: Samenkomst' (Broodbreken). Ned. Chr. Gc- meenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dins dag 8: Samenkomst. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komsten. Bijbellezing, Ged. Oude Gracht 47 Vrijdag 8: H. W. T. Meijer.Amsterdam. Volle Evangelie Gemeente. Paul Kruger- straat 36. 10: Openbare Samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 7.30: Openluchtdienst aan de Dreef. Bij slecht weer 7 u. dienst in de Kapel. Donderdag 8: Gebedssamenkomst (voor gemeenteleden). Zevende-Dags Ad ventisten. Jacobstraat 6. Iedere zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Pre- liking. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Park laan 21. Iedere zaterdag 10: Prediking. Het Heemsteeds Fanfarekorps „Excel sior" heeft weer enige mooie resultaten geboekt op het muziekconcours, dat He melvaartsdag door de Unie van Neder landse Dilettanten Muziek Verenigingen te Vianen werd georganiseerd. Onder leiding van voorzitter-dirigent L. ter Braake kwam de vereniging met een eigen tam boerkorps uit op de concert- en de mars- wedst.rijd, voor welke prestaties „Excel sior" door de jury twee eerste en een derde prijs werden toegekend. l eiden. Doctoraal /examen Rechten: H. J. Ortt, Delft: .T. de Jager, Utrecht. Gepromo veerd tot doctor in', de Letteren en Wijs begeerte op proefschrift getiteld ..The Kitab Naod Al-Si'r of Qudgima B. Ga' far Al-Katib Al-Bagdadi". de heen S. A. Bonebakker, ge boren tc Wisch en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteild „De Schildklierfunc tie hij Endenvschc R'.rop", mej. J. Terpstra. geboren te Belden en thans wonende te Öegstgeest Het eckhoornnest is drie dagen geleden uit een hoge boom in „Velserbeek" ge ploft, maar de drie pasge boren jongen bleken de schok te hebben overleefd. De boswachter heeft de drieling met melk en warm te proberen te redden, maar twee konden de moederzor gen toch niet missen en ga ven de geest; nummer drie echter bleek onder een gun stiger gesternte te zijn ge boren en zette door. Op het moment echter, dat ook hij het niet lang meer leek te kunnen maken, ontfermde een der ambtenaren van Velsens plantsoendienst, de heer C. v. Aelst, zich over het drie dagen oude wurm, dat niet veel groter dan een muis was en bracht het on der bij zijn moederpoes, die met twee al aardig uit de kluiten geschoten jongen in een doos aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden de gunstelinge van het ge zin is. Poesjenelle keek aan vankelijk vreemd op van de lichtbruine, blinde eekhoorn en maakte duidelijk aanstal ten dit onbeholpen schep seltje onder de welkome aanvullingen van haar kraamrantsoen te rang schikken, maar toen het eekhoorntje aanstalten maakte de zwarte poes tot zijn min te verheffen, liet moeder-de-poes dit snode voornemen varen en beval haar zoon en dochter wat in te schikken en niet te veel drukte te maken, want dit prille eekhoorntje moest dan maar verder mee-op- groeien. Dat gaat nu al drie dagen en nachten voortreffelijk, mede dank zij de onwan kelbare zorgen van me vrouw Van Aelst, die het U kleine gevalletje ettelijke malen uit de meest benau wende situaties heeft gered. Eekje's ogen beginnen zelfs al open te gaan; hij is ge heel gewend en spartelt on beholpen door de doos, klei ne kefjes producerend als moeder Poesjenelle eens wat traag is met het dekken van de tafel. En hij krijgt zelfs al haar. Als Eekje het redt gaat hij mettertijd terug naar Velserbeek, maar tot zolang wordt het vreemde eendje in de poezenbijt met alle goede zorgen omringd vooral door Poesjenelle, die van oorsprong een der half- verwilderde katten is, die indertijd onder de Marnix- school vandaan gehaald werden. Vandaar wellicht, dat zij zich zo inschikkelijk betoont voor een verschop peling als deze Eekje. Drie Haarlemse bloemenmeisjes en twee informatrices van de Linnaeushof vertrok ken vandaag met een fraaie bloemencol- lectie naar de stad Luik. Het was het begin van een bloemen-pendeldienst die perio diek door de Linnaeushof met Luik zal worden gehouden ter gelegenheid van de feestelijkheden bij de opening van een groot complex zakenflats in deze stad. De opening van dit indrukwekkende handels gebouw draagt nóg een kenmerk van Bel gisch-Nederlandse samenwerking: er wordt namelijk een expositie in gehouden van werken der Nederlandse beeldende kunste naars Otto B. de Kat, Jules Chapon en Hendrik Wiegersma. Het is de bedoeling dat Luik in juni zal antwoorden door acte de présence te ver lenen op de komende feestelijkheden van het Anegang-comité. Deze worden op ver zoek van het comité centrumbelangen ge lijktijdig met de andere winkelstraatfees ten in het centrum gehouden. Luik zal hierbij een tentoonstelling van Waalse kunstschilders naar de Anegang sturen en de feestelijkheden daar voorts opluisteren met grote seringenzendingen. Daardoor zal een van de weken van de Anegang-feest- maand dan ook de Belgische week genoemd worden. Na een debat, dat circa twee uren in be slag nam, heeft de Sociaal-Economische Raad gisteren op voorstel van het kroon- lid, de heer mr. J. A. Berger, met 25 tegen 9 stemmen besloten, over de verhoging van de salarissen van het personeel van het secretariaat van de raad met 6 percent per 1 juli 1956, eerst informeel het oordeel te vernemen van het College van Rijksbemid delaars, alvorens tot vaststelling van een desbetreffende verordening over te gaan. Dit voorstel heeft, wat de salarisver hoging betreft, tot doel om te komen tot een coördinatie in het bedrijfsleven en dat de S.E.R. zich dus zal houden aan de rege ling, welke door het bedrijfsleven zal wor den getroffen. De raad keurde verder goed, dat aan de werknemers van de S.E.R. de drie percent van het op 1 mei 1956 geldende salaris zal worden uitgekeerd. De raad ging eveneens akkoord met verhoging van de vakantie bijslag van twee op vier percent. Voor de aankoop van het pand Bezui- denhoutseweg 58 werd een bedrag van 90.000 beschikbaar gesteld. Blijkens het rapport van de financiële commissie van de S.E.R.'toont de rekening over het jaar 1955 wederom een aanzienlijk overschot, zodat het gunstig saldo van de rekening van inkomsten en uitgaven is gestegen tot 396.630,68. Dit saldo is echter niet liquide, maar vastgelegd in het gebouw en de in ventaris. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Soefi-Beweging, Geen dienst. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83, 10.30: Wijdingsmorgen. Ds. W. J. F. Meiners, Soestdijk. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. H. Schutz. Jeugddienst, aansluitend doopdienst. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbiddingsdiensl 8: Evangelisatiedienst. Ged. Oude Gracht 47 3: Zondagsschool. Maandag Roosveldstr. 1. 8: Damesbijbelstudie. Dinsdag géén Engelse bijbelstudie. Donderdag 8: Evangelisatie- dienst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed- Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers. Immanuël- kerk. 10: Ds. v. Limburg. 7: Ds. v. d. Woord Jeugdkapel. Schoterweg. 10: Dhr. W. A. de Vos. Sionskerk, Eksterstraat. (Snaarndam- West). 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. E. B. Reijnders, A'dam. Bijz. Kerkdienst. Ned Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. Cannegieter. Stichting „Petra", Noorder kapel (einde Minahassastraat) Donderdag 8: Maranathasamenkomst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. Kloppersingel. 55—57. 9.30: Dp. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Ds. H. W. Wierda. Noord-Scho- terkerk, Spaarnrijkstaat. 9.30: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk Floresstraat. 10 en 5.15: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst o.l.v. Kapt. F. Dijkstra. 12: Compagnie (Moederdag). 4.15: Kindersa menkomst. 6.30: Openluchtmecting. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapt. F. Dijk- tra. Maandag 7: Straatzang (Stoops bad) Dinsdag geen gezinsbond. Woensdag 2: Film. Donderdag 10.30 en 2.30: Gezinsbond toog- dag, Sehagchelstraat. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. Oskémp, H. Av. 19: Ds. van Nieuwenhuijzen. H. Av. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieuwen huijzen. 19: Ds. Henkels, H. Av. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Henkels. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Dhr. J. de Vries. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. R. Hensen, Hv., Baarn. Doopsgezinde Kring, Foyer van het Minerva Theater. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. C. Goeman. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5.30: Dr. P. J Richel. Geref Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENIIOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. L. C. Spijkerboer, van Rotterdam. 10.30: Jeugdkapel 1215 jaar in „De Stal". 10.30: Zondagsschool in het Tyo H. van Eeghen- instituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. G. J. Sirks, Rem. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. F. J. Pop, van „Kerk en Wereld". 19: Ds. R. van der Mast. H. Av. 9: Jeugdkapel 12-15 jaar in „Maranatha". 10.30: Zondags school. Kleuterschool Boslaan en „Jeugd huis". 11.45: Zondagsschool in „Maranatha". Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk. Dg., Haarlem. Geref. Kerk 9 en 10.30: Ds. G. Warnink, van Zaandijk. 3.30 en 7.30: Ds. G. Toornvliet. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. 19.3019.45: Orgelspel door de heer Egbert Vos. 19.4520.15: Oecumenische Avonddienst. Mej. Ds. C. Soutendijk, Doops gez. Pred. te Haarlem. Solist de heer Di- rickx. 10.15: Zondagsschool Julianakwartier Kon. Wilhelminaschool Dompvloedslaan. 12-13: Zondagsschool Ramplaankwartier, Beatrixschool en „Irene". 10: Jeugdkapel 12-15 jaar in „Irene". Dhr. A. Doorn. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. A. J. Engels, Zaandam. 19: Ds. D. ter Steege. „De Toorts". 9: Prof. Dr. G. C. v. Niftrik, Amsterdam. Remonstrantse- Doopsgezinde Gemeenten, gebouw „Spaarn- berg", Wiistelaan 75. 10.30: Mevr. Ds. A. v. d. Burg-Bos. Chr. Geref. Kerk, Kapel, Pasto- rieweg. 3.30: Ds. J. C. Maris. SPAA**NDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. „The Dambusters" (Rembrandt) In deze film heeft men zo getrouw moge lijk een van de uitnemendste precisie-bom- bardementen uit de Tweede Wereldoorlog weergegeven: de aanval van het speciaal geïnstrueerde 617de R.A.F.-squadron op de Möhnedam en twee kleinere dammen in de Eder en de Sorpe, als gevolg waarvan een zeer vitaal deel van de Duitse oorlogs industrie door een overstroming vernield werd en een nog groter deel van energie werd beroofd. Het is nog maar het begin van de geschiedenis van dit squadron, dat ook daarna nog op vele plaatsen temidden van Duits spervuur met een kalme, bijna chirurgische nauwkeurigheid belangrijke doelen wist uit te pikken temidden van dichte bevolkingscentra. Tegen 't einde van de oorlog viel ditzelfde squadron met zoge naamde „aardbevingsbommen", die op een bepaalde afstand naast het doel gemikt werden, gigantische duikbootbunkers van IJmuiden aan. Dit was echter niet zo'n cumulatie \an technisch vernuft,vliegkunst en doodsverachting als -de aanval' op de dammen in het Ruhrgebied. Dit denkbeeld ontsproot aan het brein van de Britse ge leerde Wallis, die daartoe een ronde, rico- cherende, dus as een zeilsteen over het water wippende, bom ontwierp, die op een zeer geringe hoogte met een zeer nauwkeu rig bepaalde snelheid en op een uiterst nauwkeurig berekende afstand van het object moest worden afgeworpen. De film geeft een uitermate boeiend beeld van de wetenschappelijke voorbereiding en van de training der vliegers onder leiding van de daardoor beroemd geworden Guy Gibson. Vooral de opnamen uit de ongekend laag- vliegende Lancasters bij het naderen van de doelen, geven een beklemmende indruk van de uitvoering van deze opdracht. R. C. Sherief schreef het scenario naar een gelijknamig boek van Paul Brickhill en Mi chael Anderson regisseerde het geheel. Het is een verhaal zonder.enige opsmuk; het heeft die ook niet nodig, want de geschie denis van deze Engelse ingreep in de Duit se oorlogsproduktie maakt diepe indruk.Ook de tol aan mensenlevens die zij vroeg, want behalve de 58 bemanningsleden van acht vermiste lancasters moet men daar toch ook het aantal slachtoffers van de over stroming in het Ruhrgebied aan toevoegen. En dat waren er ongeveer evenveel als dat van de watersnood, die tien jaar later ons land trof. H. B. „Lady Chatterley's minnaar" (Studio) De geruchtmakende roman van Lawrence heeft nu zijn filmisch beslag gekregen in een middelmatig Frans werkstuk van Mare Allégret, waarin op de beproefde Franse wijze net zoveel wordt gesuggereerd en vertoond als kon om door de keuring te komen. Het is allemaal toneelmatig en vol clichés opgezet en het verhaaltje krijgt een ietwat melodramatisch accent. De affaire van de rijke dame, die gekluisterd is aan een invalide man, de opdracht krijgt voor een zoon te zorgen en die inderdaad ver werft van de jachtopziener in haar mans domein, wordt met veel blote bedlegerig heid uitgebeeld en naar het „heldhaftig" einde gevoerd. Stomvervelend voor wie de geraffineerde trucs doorziet, waarmee Allé gret Lawrence poogt te benaderen. Fr. „Don Camillo contra Pcppone" (L u x o r) De twee geestestitanen van de Italiaanse schrijver Guareschi staan ook in deze derde Don Camillo-film weer in de volheid van hun „politieke" idealen tegenover elkaar en ook nu weer is het de kinderlijkheid van hun goede hartjes, die elke oorlog smoort in een oase van brede menselijkheid. Om die twee karakters die in Fernanöel een meesterlijk en in Gino Cervi een bevredi gend leven gekregen hebben draait dus de hele film en de vindingrijkheid van Guareschi is weer garant voor een reeks voorvallen, waarin die twee karakters tot hun volste ontplooiing komen; ditmaal in het kader van een verkiezingsstrijd. Het heeft allemaal niets met film te maken, maar dat remt het genoegen om de twee karakters geenszins. De dialogen zijn weer spits, geestig en overwegend. N. „Strange lady in town" (Roxy) Deze kleurige rolprent speelt in 1880 in de staat Nieuw Mexico, waar in het toenmalige kleine Santa Fé een mooie, roodharige, vrouwelijke dokter (Greer Garson) arri veert en daar de enige dokter, een driftig, autoritair persoon, het leven moeilijk maakt, doordat zij aanvankelijk alle patiën ten bij hem weglokt. Als echter blijkt dat haar broer, een luitenant in het leger, een bankovervaller en een mooi'denaar is, ver loopt haar met zorg opgebouwde praktijk en juist als men denkt dat het voor haar droevig zal aflopen, verrast haar manne lijke collega haar met een huwelijksaan zoek, waardoor alles toch weer op zijn pootjes terecht komt. Het verhaal houdt eigenlijk niet erg veel in, maar toch is „Strange lady in town" een onderhouden de film geworden, niet in het minst door het spel van Greer Garson. De film is niet van humor verstoken en de afwikkeling van de vertelling heeft een vlot verloop. Voor diegenen, die niet te diep willen gra ven en een paar uurtjes ongecompliceerde ontspanning zoeken, is deze film zeker aan te bevelen. - F.D. „Nacht der Verschrikking" (Cinema Pal ace). - „Himmel ohne Steme", zoals de oorspronkelijke titel van deze Duitse film luidt, is in vele opzichten een mees terwerk. Een somber meesterwerk, waarin regisseur Helmut Kautner in navrante beelden, maar zonder sentimentaliteit of chauvinistische hartstochten, de tragedie van het gespleten Duitsland schildert. Per sonificatie van dit probleem zijn Anna Ka- minski, een jonge vrouw uit de Oostzone, en Karl Altmann, een Westduitse grens wachter, die een diepe maar uitzichtloze liefde voor elkaar opvatten; uitzichtloos, omdat het ijzeren gordijn, dat hun beider levens van elkaar scheidt, een huwelijk tussen hen onmogelijk maakt. Het komt zelfs zover, dat de grenswachter, na een poging om Anne's zoontje dat in het westen is ondergebracht over. de zone- grens te smokkelen, ontslagen wordt. Zon der toekomst, gewantrouwd als potentiële „spionnen" en bij al hun gangen achter volgd door spiedende ogen en laffe ver dachtmakingen, blijft het jonge paar el kaar ontmoeten in het niemandsland tus sen de beide zones, totdat dit leven hun ondragelijk wordt en zij besluiten naar het westen te vluchten. Bij de vlucht het enige deel van de film dat niet vrij is van goedkope sensatie worden zij beiden door de Oostduitse volkspolitie neerge schoten. Een triest gegeven dus, dat echter op sublieme wijze werd uitgewerkt. Kautner laat zich nergens verleiden tot stelling ne men en polemiseren over goed of slecht. De bijfiguren, die hij ons voorzet, zijn vóór alles mensen, met al hun emoties, di'omen en vei'langens, en pas in de twee de plaats volkspolizisten, verbeten partij bonzen of slinkse profiteurs. Hoe prachtig is bijvoorbeeld het raadsel Rusland gesym boliseerd in de jonge i'ode gardist Misja de geheimzinnige huisvriend tegen wil en dank wiens onverwachte hulpvaar digheid de oorzaak wordt van het misluk ken der ontvluchtingspoging. Eva Kothaus en Erik Schuman vertol ken met weldadige beheersing de rollen van het ongelukkige liefdespaar. De bij rollen, zoals die van het egoïstische West duitse kruideniersgezin, de uitgekookte vrachtrijder Willi en de in doffe wanhoop verstilde grootvader van Anne, zijn van een ontroei'ende, dikwijls ontstellende le vensechtheid. Een gaaf en eexiijk film werk, waai'in alleen de bloedige climax detoneert. H. C. „Het sprookje van Monaco" (Cinema en Studio).' In een aantal extra-voor stellingen dezer bioscopen kan men het hu welijk van prins Rainier van Monaco en Grace Kelly gadeslaan. De film is in kleu ren en naar mijn smaak nogal haastig in elkaar gezet met een uitvoerige inleiding op de gebeurtenissen, die 't huwelijk voor af gingen. Men wordt wel van nabij inge licht over wat er zoal in Monaco -plaats greep. Allengs wordt het filmpje beter. Het is op zijn mooist wanneer het vertoont waarom het begonnen is: de plechtigheden in het kleine vorstendom tijdens de sluiting van het huwelijk. Voor de talloze geïn- tex'esseerden om niet te missen. Fr. „Ontspoorde vrouwen" (Frans Hals). Ida Lupino en Jan Sterling spelen de voor naamste rollen in deze film, die een beeld geeft van het leven in een Amerikaanse gevanigenis, die zowel mannen als vrouwen herbergt, slechts door cement en kogels van elkaar gescheiden. Deze verre van geluk kig gekozen oplossing van het vraagstuk van de gevangenhouding van beide sexen is wel bijzonder smartelijk voor een „boe- venechtpaar", dat gescheiden en toch zo dicht bij elkaar leeft. De man weet zijn vrouw toch te bereiken. Zij verwacht wel- dra een kind. De gevangenisdirekteur ge biedt de leidster van de vrouwenafdeling, op straffe van ontslag, te achterhalen, hoe de man de andere afdeling heeft kunnen bereiken. Deze leidster vermoordt door haar onmenselijke verhoormethoden de vrouw en haar nog ongeboren kind, het geen een oproer in de vrouwengevangenis tot gevolg heeft. Dit oproer noopt de hard vochtige directeur en leidster ontslag te nemen, hetgeen tevens een persoonlijke overwinning betekent voor de gevangenis- dokter. Een soms hax'de, zeer gevoelige film. N.R.K. „Nachtdienst vrouwenpolitie" (Li do) Het dramatische accent is wel zwaar geval len op deze film, die een liefdesverwikke- ling in het al zo in allerlei tragedies en conflicten verwikkelde Triest in beeld brengt. Ze is rijk aan sentimentaliteit, ook al tracht zij dan een realistische kijk op de dingen des levens te vertonen. Wie zich daardoor niet laat weerhouden zal het sterk aangezette gegeven naar Italiaanse trant met smaak savourei'en. „Battle cry" (Minerva) Tot dinsdag wordt de oorlogstrom geroerd in dit theater, waar de verschrikkingen van de krijg en de betoonde heldhaftigheid herleven. In de matinees van' zondag klinkt een heel ander geluid. Daarvoor zorgt Joe Brown in zijn zotte capriolen als „Circusclown". Voetballende ambtenaren. Woensdag avond 16 mei zal op het gemeente sportter- x-ein aan de Zeeweg te Overveen een voetbal wedstrijd gespeeld woi'den tussen het per soneel van de gemeente Bloemendaal en dat van het Marinehospitaal te Overveen. Sanering Rozenpriecl. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor andex'maal drie huisjes aan te kopen ten behoeve van de sanering van het Rozenpi'ieel, namelijk Rozenprieelstraat 70 en V Max'umstx'aat 28 en 30. Met deze transactie is ruim tiendui zend gulden gemoeid. Onderscheiding. Bij Koninklijk Besluit is toegekend de ex-emedaille verbonden aan de Oi'de van Oranje Nassau, in brons, aan mejuffrouw M. C. Schepens, die op 9 mei 60 jaar gewox'den is en bijna veertig jaar bij mevrouw A. P. van Ooi'dt als dienstbode wex'h-.aam is Steun Wettig Gezag. Het Nationaal In stituut Steun Wettig Gezag houdt woensdag avond 16 mei in het Concertgebouw een bijeenkomst, die gewijd zal zijn aan de be spreking van de geestelijke vrijheden. Aal moezenier pater L. J. N. Burgman spi'eekt over „Geestelijke weerbaarheid" en majoor ds. C. M. Graafstal over „Het Wilhelmus". De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" zorgt voor een passende muzikale omlijsting. Lezing met lichtbeelden. Voor de We- reldfederalistenbeweging Nederland spreekt donderdagavond 17 mei in de muziekzaal van restaurant Brinkmann de heer K. J. Junius Ingerman over hét leven n werken van di'. Albert Schweitzer. Er zullen'lichtbeelden vertoond worden en inheemse muziek ten gehore gebracht woi'den. Ook het Amster damse gemeenteraadslid mevrouw E. van der Sluis-Fintelman zal een kort wooi'd spreken. Pfesentiegeld. Sinds 1952 bedi'aagt het presentiegeld voor leden van stembureaus veex'tig gulden per bux-eau per dag. B. en W. van Haai'lem stellen thans vooi', dit bedrag te vei-hogen tot f 50. zodat ieder lid van een stembureau (dat uit vijf pei'sonen bestaat) op f 10 inplaats van f8 presentiegeld zal kunnen maken. De meerdere kosten voor de gemeentekas zullen f950 belopen. Schommel tegen hoofd. De 7-jarige Go- vert Visser kreeg vrijdag bij het spelen in de speeltuin aan de Anthony Fokkerlaan een schommc' tegen zijn hoofd, waardoor hij met een wond onder het linkei'oog. een gebroken neusbeen en een lichte hei'senschudding in het Diaconessenhuis moest worden opge nomen. Brandje Vx-ijdagmiddag omstreeks kwart over vijf ontdekten twee jongens van elf jaar en twee van veertien jaar dat er rook kwam uit het vroegere Mai'gi'iet-kleu- tei'huis aan het Kennemex-plein. Zij zagen dat op de bovenste vei'dieping de beteuge ling brandde. De jongens slaagden er in het vuur met stokken uit te slaan, zódat de brandweer, die ook gewaarschuwd was, niet behoefde in te grijpen. Nijverheidsonderwijs. In de vrijdag avond gehouden bestuui'svergadei'ing van de Vei'endging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem is tot voorzitter benoemd ir. J. D. Berdenis van Berlekom, hoofdingenieur, chef der Centrale Werkplaats van de Nederlandse Spoorwegen te Haai'lem. Hij volgt ir. P. J. van Zwieten op, die dezer dagen zijn functie heeft neergelegd. Vrouwen in de WD. De oi'ganisatie Vrouwen in de WD houdt woensdagmiddag 16 mei in het Minei'va-paviljoen te Amster dam een openbare vergadei'ing. waax-op o.a. mevrouw A. Fortaniei'De Wit uit Over veen en mevrouw mr. J. M. StoffelsVan Haaften uit Haarlem het woord zullen voeren

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9