Openbaar debat over doorbraak in overvolle Hoofddorpse Beurs Zie Boven TAXI 18000 Afscheid van avondster Venus Gereformeerden huldigden een geliefd predikant, ds. L. Hoorweg Handels „Judas Maccabaeus" door De Stem des Volks <^Brieven aan de redactie Christenen tegenover elkaar Kamerlid J. H. Scheps (P.v.d.A.) contra D. J. Brouwer Pzn (A.R.) PASTORAAL JUBILEUM WOENSDAG 16 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Examens Heemsteedse schooljeugd doet verkeersexamen Alle soorten autoraces in Oostenrijk verboden KRUISSTRAAT 33 - HAARLEM - TEL. 1 5 5 0 7 B. v. d. Putten binnenkort 25 jaar actief voetballer Examens Hoofdbedrijfschappen voor detailhandel en ambachten Bankbiljettencirculatie nog op hoog niveau ,,Dit debat is niet geweest om elkaar als partijen stemmen te ontfutselen, maar om de. zaken betreffende de doorbraak van beide zijden eens duidelijk te stellen", zo zei wethouder J. A. Oudheusden dinsdag avond aan het slot van een openbaar debat tussen het kamerlid J. H. Scheps, voorzit ter van de Protestants Christelijke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid, en zijn Antirevolutionaire opponent, de beer D. J. Brouwer Pzoon, hoofd van de christelijke school te Oegstgeest in „De Beurs" te Hoofddorp. In de toon van de beide debaters was overigens het verkie zingsklimaat duidelijk te merken en het moet. gezegd worden, dat de jonge „ama teur" Brouwer, zoals hij zichzelf noemde, tegenover de doorgewinterde parlementa riër Scheps geen eenvoudige taak had. De eerste opende het debat met een overzicht te geven van de talrijke gods dienstige stromen in ons land, die overi gens niets afdoen van het feit dat het Nederlandse volkskarakter geworteld is in het „Christelijk en humanistisch door aderd" denken. De P.v.d.A. is een partij, die, uitgaande van deze algemene geeste lijke verworvenheden de meeste stromin gen in zich omvat en daartegenover staat volgens spreker het verschijnsel van zes kerkelijke partijen, die overigens in ver schillende mate ruimte laten voor kerke lijke verschillen. Zo achtte hij de Anti- Revolutionairen ten aanzien van de ker kelijke richtingen ook een doorbraakpar tij, omdat zij zich niet, zoals bijvoorbeeld het Gereformeerd Politiek Verbond bindt aan één bepaalde kerkelijke confessie. De opzet van de P.v.d.A. is echter, naar hij zeide. aanzienlijk breder omdat zij primo alle mensen met een zeer bepaald ideaal van sociale gerechtigheid bindt, die echter wat hun godsdienstige of niet-godsdien- stige overtuiging aangaat, sterk uiteenlo pen. De zwakte van de, wat hij noemde de kerkelijke partijen, ligt volgens hem hierin, dat zij het Woord van God tot hun basis proclameren, maar juist onderling grote verschillen van inzicht vertonen, waar het in concrete situaties om de toepassing van dat door hen allen aanvaarde richtsnoer gaat. Hij achtte de A.R. hoogmoedig, wanneer zij zich, zoals onlangs ergens in ons land gebeurde, proclameert tot „de partij van de levende God". „Dat voel ik als een reeks zware vloeken", zo betoogde hij, waarna hij de aandacht vestigde op, wat volgens hem de verdienste is van het hervormde synodale schrijven, namelijk dat zij de A.R. van dit hoge voetstuk afhaalt en neer zet als een politieke partij te midden van andere politieke partijen. „De kracht van het Evangelie ligt naar het inzicht van mijn geestverwanten in de P.v.d.A. en mij. niet in de binding van een bepaalde partij, maar in de vrije werking ervan". Bestaansrecht ontkend. De heer Brouwer betoogde dat zijn voor naamste bezwaar tegen de doorbraak-op- vatting is, dat deze het bestaansrecht van Christelijke partijformatie ontkent. Als partijformatie geen zaak des geloofs is, dan moet de A.R. partij ontbonden worden. Er is echter geen enkel terrein van het leven waarover Christus Zijn gezag niet uitoefent, ook niet het politieke. Daarom hebben christenmensen ook op het politieke terrein een eigen roeping, die gegrond is op Gods Woord. Wanneer zij die niet gezamenlijk volgen, dan betekent dat ongehoorzaamheid aan de zaak van het Christendom. De propagan disten van de doorbraak kunnen nu wel stellen dat ook de mening van christenen in de P.v.d.A. op prijs gesteld wordt, maar wanneer dat tevens het geval is met de mening van humanisten en nihilisten, het geen resulteert in een soort grootste ge mene deler, dan moet het toch belijders van Christus niet kwalijk genomen wor den dat zij daaraan niet meedoen. „Wanneer wij willen vasthouden aan het Woord van God als norm ook voor het politieke leven, dan moet men dat niet zo vereenvoudigen, als zouden wij voor de ene situatie Openbaringen 4 en voor de andere Exodus 12 kunnen opslaan. Maar wel kunnen wij uit de Bijbel de grote levenslijnen, die God voor de mens heeft uitgestippeld, dui delijk afleiden. Zo lezen wij er voor het Staatskundig leven zeer duidelijk in dat de overheid regeert bij de gratie Gods, dat zij Gods dienaresse op aarde is en het zwaard niet tevergeefs draagt, dat het huwe lijk een heilige instelling van God is, dat de arbeider zijn loon waard is en dat leven en eigendom recht hebben op bescherming. Wij lezen dat zo duidelijk, dat het accepteren ervan of het schip peren ermee een zaak is van geloof of ongeloof". Het bevreemdde deze spre ker voorts dat de mensen van ver schillende geloofsovertuigingen die zich vrijelijk in de P.v.d.A. zeggen te kunnen aaneensluiten daarin toch in diverse werkgemeenschappen weer „hun eigen schotjes oprichten". Na een pauze van een half uur hernam de heer Scheps het woord, die er de aan dacht op vestigde, dat juist met betrek king tot enige belangrijke richtlijnen, wel ke de confessionele partijen aan de Bijbel zeggen te ontlenen er toch grote omme zwaaien hebben plaatsgevonden. Als voor beelden daarvan noemde hij de opvattin gen over het vrouwenkiesrecht, over de aanpassingspolitiek van Colijn, over het subsidievraagstuk en over het recht tot staking dat thans ook door het C.N.V. als uiterste consequentie wordt aanvaard. De oorzaak daarvan is volgens hem toch steeds weer geweest dat men zich vastbindt aan al te strakke formules, die in de eerste plaats gegrond zijn op eigen tijdelijke in zichten en niet op de boventijdse eisen van Christus. Hij achtte dit een vereenzelvi ging met het Goddelijke, die volkomen ongerechtvaardigd is wanneer men de nie tigheid van de mens tegenover God over weegt. Dit laatste achtte de heer Brou wer onjuist, omdat het juist Christus is geweest, die de mens uit deze nietigheid heeft opgetrokken tot het kindschap Gods. Daarmee heeft hij hen tot een hoge taak geroepen, ook op politiek terrein en die taak kan men niet gaan relativeren door te wijzen op Gods almacht. Dat ook de so cialisten de taak van de mens niet zo rela tief zien achtte hij bewezen door aan aller lei wetten de namen van hun regeerders te geven zoals bij de Noodwet-Drees en de wet-Suurhoff. Dit pareerde de heer Scheps later door te wijzen op het onder schrift in een A.R. blad onder een foto van minister Algera „Minister Algera - Delta plan". In hun replieken en duplieken be toogden beide debaters het te betreuren dat de een niet op de kernpunten van het betoog van de ander was ingegaan, maar dat is nu eenmaal het euvel van zo vele van dergelijke openbare debatten. Dit neemt overigens niet weg, dat dit duel bij zonder boeiend was en met een zichtbare spanning door de zeer vele aanwezigen van beide partijen gevolgd werd. Het voor zitterschap berustte telkens wanneer de antirevolutionair het woord voerde bij de P.v.d.A.-wethouder Oudheusden en bij de A.R.-wethouder dr. A. Brouwer, wanneer de socialist zich tot de menigte richtte. De grote politieke spleet in de overvolle Beurszaal werd aan het einde van de avond overbrugd door het gezamenlijk zin gen van het Wilhelmus. Haarlem. Voor het diploma A voor zieken verpleging zijn geslaagd in het St. Elisabeth's of Grote Gasthuis te Haarlem: E. Ehnle, H. M. de Graaff, Th. M. Huiting, L. Chr. Keers, N. Knebel, G. B. D. Kost, J. H. Lion Cachet, A. F. Möhringer, J. J. Müller, Koning. A. S. E. Pahud de Mortanges, H. Strop, T. C. Toxopeus, D. v. d. Veen, W. S. Verbaan. ADVERTENTIE Edelvormcostuums 98.- tot ƒ158.- In Heemstede werd dinsdag begonnen met het praktische gedeelte van de jaarlijkse verkeersexamens, waaraan ruim vijfhonderd leerlingen voor de vijfde klassen der Heem- steedse scholen zullen deelnemen; alsmede de nu zesde-klassers, die verleden jaar voor het diploma zijn gezakt. In tegenstelling tot andere gemeenten, waar deze examens uit sluitend onder zesde-klasse leerlingen gehou den worden, heeft men in Heemstede hier voor een „jongere lichting" uitgekozen, ten einde de niet-geslaagden In hun volgend schooljaar alsnog de gelegenheid te bieden het verkeersdiploma in hun bezit te krijgen. Deze examens staan onder leiding van de hoofdagent van politie P. Keur, die hierbij door zes andere leden van het korps wordt geassisteerd. De kinderen hebben het theoretische ge deelte van het examen reeds in maart af gelegd. Zij ontvingen hiervoor een lijst met tweeëntwintig getekende verkeersproblemen, waarvoor zij de juiste oplossing moesten ge ven. Hierbij was het maken van zes fouten toegestaan; met meer dan dit aantal werden zij voor deelneming aan het praktische ge deelte uitgesloten. Voor dit praktische gedeelte, dat dinsdag is begonnen en woensdag en donderdag wordt voortgeezt, moeten de deelnemers zich als wielrijders en voetgangers begeven over een traject, dat is gelegen in de om geving van het Raadhuisplein, waarbij op het kruispunt Camplaan—Valkenburgerlaan tijdelijk een verkeersagent werd geposteerd. Hier wordt door de waarnemers vooral gelet op hun reacties op de door deze agent ge geven tekens, die voor dit examen tevens als voornaamste punt van waardering gel den. Overigens bevat het examen nog twaalf andere punten, die bepalend zijn voor het verkeer en een goed weggebruik.- Bij het praktische gedeelte is het maken van twee verkeersfouten nog toegestaan, zodat de leer lingen bij een totaal van acht fouten het ver keersdiploma hebben behaald. Bij het over schrijden van dit aantal zullen zij worden afgewezen en het volgend jaar opnieuw de gelegenheid krijgen het begeerde diploma te verwerven. Hebben zij evenwel het prakti sche en het theoretische gedeelte zonder fou ten afgelegd, dan zullen zij bovendien als onderscheiding het verkeersinsigne ontvan gen. De diploma's en verkeersinsignes zullen vrijdagmiddag 25 mei op een speciale bij eenkomst in het Minerva Theater waarschijn lijk worden uitgereikt door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard. Deze middag wordt verder bij gewoond door de verkeerscommissie met haar voorzitter: de hoofd-inspecteur van politie A. Berewtsen. Zoals gewoonlijk wordt hierbij tevens een filmvoorstelling gegeven, waarbij een versnapering zal worden uit gereikt. Over de resultaten van de eerste dag kon den nog geen juiste cijfers worden verstrekt. „Een heel goede indruk" was het enige com mentaar, dat gegeven werd. Het opperste Nationale Sport Comité heeft alle autoraces in Oostenrijk verboden, zowel op banen als op wegen. Met het oog op het toenemend aantal ongelukken bij dergelijke races is deze maatregel genomen „totdat een baan azl zijn aangelegd die aan de eisen voldoet". Klimproeven in de bergen zijn toegestaan, maar slechts op voor het publiek afgesloten wegen en met de bepaling dat de wagens met zulke tussenpozen zullen starten dat de een de ander niet kan inhalen. Het comité heeft geen bevoegdheid om races te doen staken, maar het heeft ver klaard dat ieder, die er aan deelneemh uit gesloten zal worden van alle internationale sportgebeurtenissen. Het ver vod heeft geen betrekking op motorwedstrijden. SIR MAX BEERBOIIM ZEER ERNSTIG ZIEK RAPALLO (United Press) De beken de Engelse schrijver Sir Max Beerbohm ligt zeer ernstig ziek in een kliniek in Ra- pallo. Zijn toestand is niet hoopgevend vol gens de behandelende geneesheer. Beer bohm is 82 jaar oud en bekend door een aantal romans, zijn karikaturen, humoris tische beschouwingen en toneelcritieken. Rooskleurig. Op een nationaal concours van boerenhof- en Tyrolerkapellen, gehou den te Gemert op 13 mei heeft de kapel „De Alpenroos" uit Haarlem onder leiding van Jos Witjes twee eerste prijzen behaald en wel in de eerste afdeling instrumentaal met 320 punten; in de tweede afdeling vocaal en dans met 388 punten en lof van de jury. Venus schittert momen teel bijzonder helder, maar haar grootste hel derheid (op 16 mei) is meteen de voorbode van haar afscheid als avond ster, want over een paar weken zal zij uit ons ge zicht zijn verdwenen. Van half april af, toen zij de halve-maangestal- te vertoonde („Eerste Kwartieris zij dage lijks de zon een klein eindje genaderd. Wij zien Venus momenteel zoals wij een motorrenner zien die een nagenoeg cirkel rond circuit berijdt ter- wijl wij als toeschouwer (langzamer) in dezelfde richting als hij langs de buitenrand van die baan schuwen. De renner nadert ons (haalt ons in) van links en zal straks vlak langs ons heen schieten. Tot nu toe hebben wij hem steeds groter zien wor den, terwijl de richting waarin wij hem zagen niet sterk veranderde. Maar op het moment dat hij ons passeert zal de snelheid groot blijken te zijn. Venus (35 kilometer per seconde) zal de aarde (30 kilometer per seconde) inhalen op 22 juni. Op die dag staat zij dus recht tussen zon en aar de. Maar al voor die tijd zullen wij haar schijnsel moeten missen: zij keert ons immers steeds meer van haar donkere zijde toe en bovendien gaat het steeds smaller wor dende sikkeltje licht langzamerhand verloren in de schemering door dat Venus dan al in de zelfde hemelstreek staat als de zon. Intussen is tussen 12 april en 16 mei Venus geslonken in de breed te en gegroeid in de lengte. Haar halve maangestalte van vijf weken geleden heeft als gevolg van de verander de stand in de ruimte plaats gemaakt voor on geveer die van de sikkel die op bijgaande foto staat afgebeeld, maar de middellijn van de Ve- nus-schijf is aanmerke lijk groter geworden, zo als het beeld van de na derende motorrenner groter wordt. Daardoor zien wij Venus momenteel zo helder. G. v. W. In de Gereformeerde Wilhelminakerk aan de Gedempte Oude Gracht is dinsdag avond de aandacht gevestigd op ds. L. Hoorweg, want de Gereformeerde Kerk van Haarlem-Zuid vierde op een hartelijke wijze het feit dat haar predikant in deze gemeente gedurende vijfentwintig jaar zijn ambt mocht uitoefenen. Er waren verschei dene predikanten uit de omgeving aanwe zig en ook de belangstelling van de ge meenteleden voor deze samenkomst was bijzonder groot. Nadat ds. Hoorweg en zijn familieleden het kerkgebouw waren binnengeleid, werd ADVERTENTIE GEN. CRONJéSTRAAT la-lb TEL. 16045 De Haarlemse arbeiderszangvereniging „De Stem des Volks" heeft dinsdagavond op haar jaarlijkse grote uitvoering haar krachten aan Handels bevrijdingsoratorium „Judas Maccabaeus" gewijd. Medewerking werd verleend door een solistenkwartet, bestaande uit Corry Bijster, Leni Henning, Leo Larsen en Herman Schey, benevens door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, de organist Simon C. Jansen en Jaap Spigt, clavecimbel. Het geheel stond onder leiding van Dick Dekker, die met deze onderneming een niet geringe verant woordelijkheid op zich genomen had. Over ADVERTENTIE Aan het eind van deze maand is er feest bij de R.K. Sportvereniging „D.S.O." te Vijfhuizen. Het is een kwart eeuw geleden dat de heer Ben van der Putten lid werd van de vereniging. Ben van der Putten werd in mei 1931 lid van de toentertijd nog beslaande voetbalvereniging V.F.C. te Vijfhuizen. Na een jaar zegde hij „Vijfhuizen Foot ball Club" vaarwel en werd lid van D.S.O., dat toen was opgericht. Thans is de heer Van der Putten aanvoerder van „het twee de", dat bov.en aan de ranglijst staat. Niet. alleen als actief speler, maar ook op andere wijze maakt de jubilaris zich voor zijn club verdienstelijk. Zo is het onder meer zijn taak het terrein te verzorgen enz. De viering zal geschieden op 27 mei tijdens een thuiswedstrijd. (Verkort weergegeven) Gelijk recht. Met grote verbazing heb ik kennis genomen van uw verslag van de rechtszaak betreffende een verkeersover treding tegen de rechter plaatsvervanger mr. S. uit Alkmaar, waarbij ik mij ver oor- 'oof nog even het volgende uit uw bericht aan te halen: „De ambtenaar van het O.M., mr. H. La gerwaard, wilde er in zijn eis rekening mee houden, dat het feit inmiddels een jaar geleden geschied is en dat verdachte door zijn functie niet het slachtoffer mag wor den van het verschil in gestrengheid van de kantonrechter in Alkmaar en die in Haarlem, welke voor deze delicten ook wel ontzegging van het rijbewijs oplegt". Ik was in de veronderstelling dat wij in ons land gelijk recht zonder aanzien des Dersooms hadden. Wel geeft de wet de rech ter ruime bevoegdheden en grenzen maar dit behoeft het principe van gelijk recht niet aan te tasten. Wanneer er tussen twee kantongerechten echter zulke verschillen in rechtspraak kunnen bestaan, dat van „gedupeerd" zijn gesproken kan worden, dan is dit wel zeer bedenkelijk. Het ware mijns inziens beter geweest als de ambtenaar van het O.M. zijn begrip ook uitstrekte tot vreemdelingen en inwoners van Haarlem, die doorlopend de kans heb ben hun rijbewijs ingetrokken te zien voor zaken die elders met 10 boete worden afgedaan. Wanneer ik nog even twee gevallen met elkaar mag vergelijken, dan neem ik eerst het geval van de vrouw in Amsterdam die haar 12-jarig dochtertje met de auto liet rijden met als gevolg, dat twee kinderen werden gewond en één hiervan in het zie kenhuis belandde, een geval dat in onze hoofdstad afgedaan is met een geldboete. Ik zie anderzijds dat in Haarlem het openen van een portier of het niet tijdig aangeven van richting ook zonder ongelukken gestraft wordt met intrekking van het rij bewijs, dan geloof ik dat hier wel een ont stellend verschil van inzicht in onze wet geving en rechtspraak te hebben aange toond. Tal van automobilisten gedragen zich fatsoenlijk en wellevend, maar zelfs de meest correcte autorijder zal er van uit gaan dat hij ondanks alle goede wil en voorzichtigheid een fout kan maken. En de gedachte dat ook de kleinste fout hem zijn rijbewijs en betrekking kan kosten, zal bij hem een geestelijk klimaat scheppen, dat de verkeersonveiligheid eerder zal ver groten dan verkleinen. Nog afgezien van het feit dat broodroof nu niet bepaald een geëigend middel tot verkeersopvoediing is en ik niet inzie waarom deze straf alleen een autorijder moet bedreigen. De vraagt dient dan ook gesteld te kun nen worden, wat men hier tegen kan be ginnen. Wanneer men tenminste eerlijk tegenover bezoekende vreemdelingen wil staan zal men deze onbekenden dan niet moeten waarschuwen dat een geringe over treding hun het rijbewijs kan kosten? Hier is een dankbare taak voor de VVV! J. WEZENBEEK (Naschrift van (le redactie: Het feit dat een krant ook in rechtzaken haar belang stelling doet uitgaan naar die, waar een zekere nieuwswaarde in zit, kan hier enig misverstand hebben gewekt. In het klein bestek van een paar uur passeren vele tien tallen zaken de kantonrechter en het is uiteraard niet onze bedoeling deze tot de kleinste toe weer te geven. Het zijn dus in iedere zitting maar enkele gevallen, waarin het rijbewijs wordt ontnomen. Het is geens zins verwonderlijk dat gevallen als deze worden gepubliceerd en vele andere ge strafte overtredingen, ook voorrangsde licten, niet. Dit wekt blijkbaar bij sommi gen de indruk, dat de Haarlemse kanton rechter niets anders meer doet dan het in trekken van rijbewijzen. Dat men de rech- ter-plaatsvervanger uit Alkmaar, als ge volg van diens functie, niet het slachtoffer wilde doen worden van de verwijzing van de zaak naar een kantonrechter, die gewoon was dergelijke feiten zwaarder te straffen, had niets met „aanzien der persoons" te maken, maar met de voorgeschiedenis, die wij in het bericht uitvoerig omschreven. Tot zover ons commentaar. Wat betreft het door de briefschrijver in 'gevaar geachte principe van gelijk recht, hebben wij ons tot het Openbare Ministerie gewend. Dit vestigde er de aandacht op, dat noch het openen van een linkerportier, noch het te laat aangeven van richting, waarop de briefschrijver doelt, met intrekking van het rijbewijs zijn gestraft. In het eerste geval werd een boete van f 100 en een voorwaar delijke intrekking voor een half jaar opge legd en in het tweede alleen een boete van f 100. In het algemeen is het juist, dat de Haarlemse kantonrechter strenger straft dan die in vele andere kantons doen. Uit het verloop van talrijke appèlzaken is wel ge bleken, dat de rechtbank er niet anders over denkt. Dat andere kantonrechters en an dere rechter er wèl anders over denken, staat hen vrij, want het is hun onafhanke lijkheid in de toepassing van de wet, die een uniform systeem onmogelijk maakt. Wat de vreemdelingen betreft zeide men ons van de zijde van het O.M.. dat in deze gevallen voel soepelheid wordt betracht). het algemeen heeft hij het er echter goed afgebracht. Een enkele ontsporing en een paar te gehaaste tempi (die door Herman Schey energiek werden gecorrigeerd) daargelaten, beheerste Dick Dekker zijn taak naar behoren, ook wat het begeleiden van de recitatieven betreft en voornamelijk wat aangaat de leiding van het koor, dat hij niet alleen toon vast en goed geritmeerd liet zingen, maar ook tot echt beleven en tot geestdrift wist te inspireren. Dat de geestdrift zo nu en dan op het kantje af in ruw zingen dreigde te vervallen, was niet heel erg: beter zo dan nuchter' en onbevangen. Het werk eist trouwens een warmhartige instelling van de vertolkers. Het is dramatische barokmuziek, die op hoogspanning leeft en om het directe effect de strenge vormen met hun klassieke reserve aan uitdrukking prijs geeft. Handel schreef zijn „Judas Maccabaeus" ter ere van de hertog van Cumberland, toen deze zegevierend terugkeerde van zijn veldtocht tegen de Engelse kroon pretendent in 1747. Zijn bedoeling was er de vrijheid en heldhaftigheid zodanig in te dramatiseren, dat Engeland het als een recent tijdsbeeld zou ervaren. Het moest een volksoratorium worden in die zin, dat het voor iedereen verstaanbaar zou zijn en met eenvoudige middelen een groot effect kon bereiken, ten einde de menigte tot vaderlandse geestdrift te bewegen. Deze tendens heeft Handel later nog aangedikt, door het zeer populair geworden „Seht er kommt mit Preis gekrönt" uit zijn „Josua" erbij in te lassen. De „Judas Maccabaeus" is niet het dich- terlijkste, noch het meest verfijnde of kunstigst doorwerkte van Handels orato riums, maar het overtreft alle andere door zijn gloed en zijn quasi populaire pompeus heid, die toch nobel blijft klinken. Op een weinig betekenend libretto schreef Handel een muziek, die tenslotte haar doel beant woordde en in 1747 de Engelsen als een realiteit in de oren moet hebben geklonken, wanneer de trompetten hun krijgsmuziek boven het klankgeweld der koren lieten domineren. Het is vooral het derde deel van het werk dat het trionifantelijk effect ervan bepaalt. Maar ook de klaagzangen uit I en II, waarbij soli en koor prachtig in elkaar overgaan, zijn door hun eerlijke pathetiek van bijzondere betekenis. Als zodanig citeren wij in het bijzonder de door Corry Bijster prachtig gezongen aria met cello-obligaat: „Du sinkst, ach armes Israel." Onder de vele merkwaardige koorpres taties vielen ons bijzonder op het energiek geritmeerde aanvangsnummer van II en verder, eveneens door zijn stevige ritmi sche eigenschappen, het „Heil Judaea" en niet te vergeten de slotkoren van II en III. De populaire zegezang groeide tot een climax van geluidsexpansie zoals de con certzaal er zelden een te verwerken krijgt. Corry Bijster was deze avond schitterend gedisponeerd. De alt Leni Henning stond op de hoogte van haar taak en excelleerde in haar recitatieven. De tenor Leo Larsen waagde het zijn hachelijkste coloraturen in te hoog opgevoerde tempi te zingen en Herman Schey toonde zich met sonoor ge luid en een ritmisch feilloze interpretatie de beheerste zanger bij uitnemendheid. Het instrumentale aandeel van de uitvoe ring werd door Dick Dekker vrij goed in evenwicht gehouden. „De Stem des Volks" is met deze jonge enthousiaste dirigent op de goede weg. JOS. DE KLERK de bijeenkomst geopend met gebed door ds. C. Goeman, waarna gezamenlijk het vierde vers van de 17de Psalm gezongen werd. Het was ook ds. Goeman, die vervolgens als voorzitter van de feestcommissie een kort inleidend woord gesproken heeft, waarin hij reeds verklaarde dat de gemeen te zijn jubilerende predikant grenzeloos waardeert, zodat men deze avond met grote vreugde tegemoet heeft gezien. Ds. D. Roos sprak hierna namens ker- keraad en gemeente, waarbij hij er aan herinnerde, dat ds. Hoorweg het Haarlem se beroep in 1931 met gemengde gevoelens heeft aanvaard. Hij noemde het toen nog een „nare, ongezellige en koude stad"; hoe wel de jubilaris thans volledig veranderd is en geen kwaad woord meer van de stad aan het Spaarne horen wil. Ds. Hoorweg is nu Haarlemmer met de Haarlemmers ge worden. Spreker gaf vervolgens een korte levens schets van de jubilerende predikant, die via Purmerend en het landelijke Voort huizen naar Haarlem kwam. Dit was het begin van een kwart eeuw arbeid in dienst des Heren geworden. De gemeente heelt geleerd hem te waarderen als iemand die nimmer naar succes of massagunst heeft gestreefd en daardoor juist een dienaar van het Goddelijk Woord kon worden. Voor talrijke vrienden was hij daarbij tot een rijke zegen op hun levensweg; een met hun leed en vreugde warm medelevend pastor. Ds. Roos besloot zijn rede met als wens van kerkeraad en gemeente uit te spreken, dat God de jubilerende predikant nog lang de wijsheid en de kracht zou mogen schen ken, om zijn ambt met dezelfde blijd schap te blijven uitoefenen. Hierna sprak ds. C. Meijer, gereformeerd predikant te Beverwijk, die de nadruk leg de op de betekenis van ds. Hoorweg voor de classis. Hij werd als spreker gevolgd door ds. J. A. van Arkel, die de gemeente van Haarlem-Noord vertegenwoordigde. Deze trok een vergelijking tussen het pre dikantenambt en het kloven van een dia mant. omdat hij de schittering van Gods Woord aan de gemeente moet doorgeven. Ds. Van Arkel besloot zijn korte toespraak met het aanbieden van een fraaie salon lamp, bedoeld als een verwarmende her innering aan de voorbije goede jaren. De laatste der gelukwensende predikan ten was ds. A. M. Boeyinga, die ds. Hoor weg op 19 mei 1931 in Haarlem bevestigde. Hij vergeleek in een humoristisch getinte toespraak de étappes in het leven van ds. Hoorweg met de verschillende voertuigen, die hij in deze kwart eeuw bereden heeft, namelijk achtereenvolgens een rijwiel, een bromfiets en een scooter. Hierna werd de kansel opnieuw betreden door ds. Goeman, die de jubilerende predi kant de geschenken van zijn gemeente kwam aanbieden. Deze bestonden uit een fraai gecalligrafeerd programma van deze jubileumavond en een groot radiotoestel met kast en pick-up. Ds. Goeman kon hier bij mededelen, dat nog een aanzienlijk be drag was overgebleven, dat ds. Hoorweg onder enveloppe werd aangeboden, waar voor hij zich dan geheel naar eigen keuze een serie grammofoonplaten kon aanschaf fen. Mevrouw Hoorweg nam hierbij een fraai boeket rose anjers in ontvangst. Nadat de gemeente nog het achtste vers van de 89ste Psalm gezongen had en op de nieuwe pick-up de plaat „Jesus, joy of man's desiring" ten gehore was gebracht, werd ds. Hoorweg in de gelegenheid ge steld tot het uitspreken van een dank woord. Hij verklaarde hierbij, dat de aan blik van deze kostbare geschenken hem de overtuiging hadden geschonken, dat hij dit alles toch niet had verdiend. Want als hij terugblikt op zijn levensweg kan hij alleen maar het hoofd schudden en Gods erbar ming vragen over de wijze, waarop hij diens kudde heeft geleid. Daarnaast gaf ds. Hoorweg uitdrukking aan zijn verrassing en zijn blijdschap over de wijze, waarop de gemeente dit jubileum heeft willen herden ken, zodat hij zich opnieuw bewust gewor den is van de liefde en genegenheid, welke de leden hem toedragen. En het was vooral hiervoor, dat ds. Hoorweg zijn dank uitte. Na afloop van deze bijeenkomst werden -le gemeenteleden nog in de gelegenheid gesteld hun jubilerende predikant per soonlijk te feliciteren, waarvan door zeer velen een dankbaar gebruik is gemaakt. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd met lof tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld: „De Russische Revolutie in Westerse Ogen" de heer J. W. Bezemer, geboren te Pijnacker. Doctoraal examen Economie: R. A. M. v. d. Hart, Amsterdam. Nijmegen. Doctoraal examen Rechtsgeleerd heid (vrije studierichting): W. G. J. M. Gielen, Nijmegen. Kandidaatsexamen Ge schiedenis: J. G. H. Peeters, Venlo. In het staatsblad is opgenomen een Ko ninklijk Besluit, waarbij zijn ingesteld het Hoofdbedrijfschap Detailhandel, en het Hoofdbedrijfschap Ambachten. Met de instelling van deze beide hoofd bedrijfschappen heeft de verwezenlijking van de P.B.O. op het gebied van het mid denstandsbedrijfsleven een belangrijke schrede voorwaarts gemaakt. Deze beide Hoofdbedrijfschappen zullen een taak vinden in het behartigen van de belangen van alle daaronder ressorterende ondernemingen of grote groepen daarvan. Hierbij wordt ondermeer gedacht aan ad viserend optreden ten aanzien van het ves tigingsbeleid, de winkelsluiting, de fiscale politiek en het nijverheidsonderwijs. In het Hoofdbedrijfschap Detailhandel zullen zijn georganiseerd de ondernemingen waarin de detailhandel wordt uitgeoefend of anderzins in een winkel aan particu lieren waren worden verkocht. Ook de ver koop van in ambachtsondernemingen ver vaardigde waren valt onder dit Hoofdbe drijfschap, voorzover die verkoop in win kels plaatsvindt. Het Hoofdbedrijfschap Detailhandel heeft drie groepen van organen, een hoofdaf deling grootwinkelbedrijf, een hoofdafde ling midden- en kleinbedrijf (met een af deling markt-, straat- en rivierhandel) en een hoofdafdeling verbruikscoöperaties. Voorts zijn er een zestal commissies voor bepaalde takken van detailhandel. In het Hoofdbedrijfschap Ambachten zul len zijn georganiseerd de ondernemingen, waarin 33 in het instellingsbesluit opge somde ambachtsbedrijven worden uitgeoe fend. Daaronder zijn bedrijven op het ge bied van de metaalverwerkende ambachten, de voedselvoorzieningsambachten, de leder- verwerkende ambachten, de houtverwer kende ambachten, de bouw- en aardewerk- ambachten, de textiel- en kledingambach- ten. Het Hoofdbedrijfschap heeft twee or ganen, een commissie modisterijbedrijf en commisie textielambaehten, voot aange legenheden van de textiel- en kledingam- bachten. Aan het Hoofdbedrijfschap is on dermeer overgelaten de regeling van de mechanisatie en rationalisatie, de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, de voorwaar den, waaraan bij gebruik van collectieve merken tenminste moet worden voldaan, en de registratie van de ondernemingen, waar voor het Hoofdbedrijfschap is ingesteld. Beide besluiten treden in werking op een nader te bepalen tijdstip. Weekstaat Nederlandsehe Bank Uit de verkorte balans van de Neder- landsche Bank per 14 mei blijkt, dat de bankbiljettencirculatie, na zeer zware ul- timo-uitzetting, in de afgelopen week met slechts 57 miljoen is verminderd tot 3.969 miljoen. De vorige week was de chartale geldhoeveelheid met 80 miljoen verminderd. Het huidige niveau is circa 130 miljoen hoger dan een maand ge leden. Het Rijk kon zijn tegoed licht ver beteren, van 251 miljoen tot 278 miljoen. De handelsbanken zagen hun saldo een kleinigheid achteruitlopen met 10 miljoen tot 454 miljoen. Hiertegenover stond ech ter, dat zij er in geslaagd zijn op de voor schotten verder af te lossen. De desbetref fende post daalde van 63 miljoen tot 35 miljoen, waarmede een meer normaal peil werd bereikt. Sinds begin april heeft de post voorschotten sterke fluctuaties onder gaan. Op de geldmarkt blijft de situatie intus sen enigszins onduidelijk. Daggeld is welis waar overvloedig beschikbaar, maar men heeft het niet aangedurfd de rente van daggeld, die nog steeds 1Z percent be draagt, te verminderen. In het begin van deze week was er even sprake van, dat de rente verlaagd zou worden tot 1 percent, maar dit is niet doorgegaan. Zoals bekend, is het verplicht aan te houden tegoed bij de Centrale Bank voor de periode 21 april tot en met 21 mei vastgesteld op 8 percent in plaats van de gebruikelijke 10 percent. De geldinstellingen houden er echter reke ning mede, dat dit percentage voor de ko mende periode van 21 mei tot en met 21 juni weer gebracht zal worden op tien percent. Wel mag in de nieuwe periode het bedrag, dat deze instellingen gebruikt heb ben voor de storting op de nieuwe lening (naar schatting circa 130 miljoen) bij de vaststelling van het verplicht aan te hou den bedrag in mindering worden gebracht. Dit zou de banken dan een armslag geven van circa 13 miljoen. Ook deze week vertoont de deviezenre serve een achteruitgang en wel van 1.282 miljoen tot 1.263 miljoen. Deze daling is wederom vrijwel uitsluitend een gevolg van een stijging van het Nederlands schat kistpapier, waarin guldenssaldo's uit be talingsakkoorden zijn belegd. Dit is geen verplichting van de Centrale Bank, maar van de Nederlandse Staat. De goudvoorraad bleef onveranderd op 3.322 miljoen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11