Buschauffeurs wedijverden in speurzin en rijkwaliteiten Ontwerp voor Ziekenfondswet nog niet in kannen en kruiken een kwaliteit: fantastisch goed! één prijs: 75 ct r JAN VAN DER PIGGE Kort en bondig ORTH Eerste etappe ophogen spoorbaan Heemstede kost een miljoen Vijfde toerwagenrally Algemene Kinderbijslagwet thans bij de ministerraad aanhangig Aanleg hulpspoorbaan aanbesteed WOENSDAG 16 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 A.N.W.B. had puzzels nog wat ingewikkelder gemaakt Definitieve voorstellen Haags congresgebouw Kosten 27,5 miljoen gulden Twee „zware jongens" uit de Jordaan veroordeeld Diefstal uit Laurens sigarettenfabriek Perswetenschap aan de Groningse universiteit Twee kinderen verdronken te Spakenburg Nederlandse emigrant in Australië gedeerd door radioactiviteit Burgemeester van Midwoud overleden Nationale Partij Suriname wil ontbinding der Surinaamse Staten Amateurtoneel „Bonaventure" ■p ■J CIGARETTES |B Pater Suasso sprak over „Vreemdeling-Medemens" Haarlemse leerlingen bijeen onder C.1 .S.-auspiciën V. Kunt U echt genieten? A. van Riel hoofd afdeling emigratie aangelegenheden Nieuw gebouw voor IVO in Aerdenhout Drie Nederlanders kregen Belgische onderscheidingen Twee advocaten te Haarlem beëdigd De Scala IJsrevue, een bekoorlijk spel van gratie en kleur Burgerlijke Stand van Haarlem De vijfde toerwagenrally van de thans Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen is gewonnen door een bus van de enige tramwegonderne ming in ons land die haar voorliefde voor railvervoer niet onder stoelen of banken steekt: de'Rotterdamse Tramwegmaatschappij, die meestal de „eilandentram" wordt genoemd in tegenstelling tot haar bijna-naamgenoot die in de Maasstad het lokaal vervoer verzorgt. Die uitslag past wel bij een rally, die dti jaar, om de slagzin van de Haarlemse voorjaarsbeurs te gebruiken, weer „geheel nieuw en totaal anders" was, hoewel gebaseerd op hetzelfde grondpatroon. En één ding was in elk geval onge wijzigd: de animo waarmee gereden, gezocht en gemanoeuvreerd werd. Voor het schilderachtige stadhuis van Gouda had de afrit plaats van de deelnemers uit westelijk Nederland aan de vijfde toerwagenrally van de K.N.V.T.O. Tweede van rechts de „Amstélstad" van de N.Z.H. De NZH was dit jaar natuurlijk ook weer present: onder de 46 startnummers reed als 31ste de grijze 153 pk diesel-AEC „Amstélstad" met aan het stuurrad chauf feur Kees Bulk, als kaartlezer en tirailleur chauffeur Piet Nobels, als chef d'équipe de chef van de technische dienst, de heer H. J. Kapteyn, en als lading 44 belangstellenden, gedeeltelijk leden van de NZH-famiiie, ge deeltelijk liefhebbende relaties, gasten van de heer en mevrouw Jurrissen. Deze „blan ke ballast" heeft een werkzaam aandeel genomen in het zaaien van verwarring in de voorste gelederen van de bus, hetgeen overigens in het geheel niet nodig was, want daar had de ANWB al voor gezorgd. Kort na het vertrek van de startplaats voor het Goudse raadhuis bleek namelijk, dat alle richtingaanwijzers in het malse weigebied tussen de kaarsen- en de Dom stad waren vernummerd en/of verplaatst, zodat men onder het motto Naarstig Zoe ken, Hulpeloos Verder Maar, tussen Ben schop, Lopik, IJsselstein, Linschoten en Montfoort een route aflegde, welke zeker niet in de bedoeling van het rallycomité had gelegen. In de bus kon men zich verder onledig houden met het identificeren van opschrif ten en pittoreske plaatsen, waarin men bij na volledig slaagde. Door echter critiekloos de aanwijzingen van de dorpshumorist van De Meern te volgen reed de „Amstélstad" de daar gevestigde controleplaats van de verkeerde zijde binnen. Tussen de oriëntatierit in de ochtenduren en de kaartleesrit 's middags lagen de klas sementsproeven in het Hilversumse sport park, waar Bulk en Nobels in twee minu ten en zes seconden hun AEC langs de pa len en door de hindernissen scheurden met als enige fout een te grote afstand tusen ingang en trottoirband. ï)e kaartleesrit had ook z'n verrassin gen, bijvoorbeeld de plotselinge controle door een ijverig politieman, die juist de „Amstélstad" uit al die rally-deelnemers uitkoos om te informeren of er wel een toestemmingsbewijs voor deze „toerwagen- rit" voorhanden was. De teleurstelling bij de NZH'ers over de daardoor veroorzaakte vertraging was niet zo groot als van de ijscoman die even later de grijze bus voor zijn negotie zag stoppen en zich al een grote leverantie beschoren dacht. Maar chauffeur Nobels wildg alleen even de weg verkennen. In Aalsmeer was de finish. De stempels op de confrolekaart vormden toen het woord „UBILEUM", een aardig woord on getwijfeld maar niet volledig. De J was in Lage Vuursche ,bij een niet ontdekte con trole blijven liggen. Het slot van de rally werd gevormd dooi de regelmatigheidsproef (zonder onregel matigheidstoeslag). Een kilometer moest worden afgelegd met een gemiddelde van achttien kilometer per uur terwijl Nobels tijdens de rit bij een controle een kaartje uit een bakje moest halen om dat bij een volgende post weer te deponeren. Bulk deed over dit ritje dat met afgescherm de snelheidsmeter moest worden afgelegd net twee seconden te lang, een vertra ging welke geen enkele busreiziger ooit zou opmerken, maar de cijferaars van de K.N.V.T.O. wel. Schiphol bleek het eindpunt te zijn, waar alle bussen en medereizigers zich ver enigden. De drie miljoen aan bussen in Aan de Haagse raad zijn thans definitieve voorstellen gedaan inzake de bouw van een congresgebouw, dat 27.5 miljoen gulden zal gaan kosten. Verzocht wordt aan de Wassenaarse architect J. J. P. Oud op dracht voor'een uitgewerkt plan te maken. Voor de voorbereiding wordt door B. en W. 150.000 gulden gevraagd. Op grond van bevindingen van een com missie ad hoe uit de raad wordt een begin selbesluit gevraagd om het congresgebouw in het door de sledebouwkundige culturele centrum „Zorgvliet", waar ook het ge meentemuseum ligt, te plaatsen. Dit mu seum dient te worden uitgebreid, terwijl in hef complex tevens een nieuw „Museum voor het Onderwijs" zal worden ontworpen. B. en W. hebben er van af gezien om een nieuw Koninklijk Conservatorium voor Muziek in het complex onder te brengen. alle kleuren van de regenboog daar ver zameld waaronder het laatste pronkstuk van de Gelderse Tramwegen, de net vier dagen in bedrijf zijnde gelede bus zon ken in het niet bij het voertuigenpark van de KLM. Alle busmagnaten kregen echter de schrik van hun leven toen hun verteld werd, dat de leuze „Vliegen is goedkoper dan u denkt" gebaseerd is op een gemid delde kilometerprijs van vijftien cent: dat betekent straks een geduchte concurrentie in het regionaal vervoer. In een hangar, zo groot dat geen enkel versterkersysteem de woorden van de prijsuitreiker, het erelid van de KNVTO, de heer B. H. M. van Kreel, tot verstaan baarheid kon doen aanzwellen, kregen de gelukkigen van de R.T.M. hun bekers en andere prijzen. Omdat de „Amstélstad" tot de bussen behoorde die goede prestaties leverden, viel de N.Z.H.-équipe in de niet- officiële prijzen. De beide chauffeurs hiel den, behalve goede herinneringen, ook ieder nog een vulpotlood aan de vijfde toerwagenrally over. De traditie getrouw waren 's avonds de passagiers van de N.Z.H.-bus de gasten van de heer en mevrouw Jurrissen. Aan een diner in „Treslong" in Hillegom bleek uit tal van hartelijke speeches wel, hoe men ook de indrukken varr deze stralende dag had toegevoegd aan de reeks prettige souvenirs welke door de achtereenvolgende toerwagenrally's wordt gevormd. Twee „zware jongens" uit de Jordaan, de 23-jarige havenarbeider H. W. en zijn even oude maat J. T. de W. zyn door de recht bank te Amsterdam terzake van diefstal met braak meermalen gepleegd, veroor deeld tot respectievelijk drie jaar en 2'/j jaar met aftrek. Tegen beiden had de offi cier drie jaar met aftrek geëist. Hoewel het tweetal slechts enkele in braken- ten laste was gelegd, waren zij in november van het vorig jaar bijna iedere avond op roof uit gegaan en hadden diverse inbraken gepleegd. Meestal verschaften zij zich toegang door middel van acrobatische toeren door verbroken tuimelramen. De grootste diefstal betrof die van juwelen met een waarde van 38.000 gulden uit een villa in Amsterdam-Zuid. Voorts haalden zij in het kantoor van een reclamebureau aan de N.Z. Voorburgwal alles overhoop en vernielden het grootste deel van het meu bilair bij hun speurtocht naar de sleutels van de brandkast. Hier bestond de buit uit gebruiksvoorwerpen voor een waarde van 800 gulden. De buit aan juwelen heeft de politie bijna geheel kunnen achterhalen. Twee arbeiders en een verdachte van heling standen terecht Voor de rechtbank te Den Haag hadden zich twee voormalige arbeiders van de Laurens Sigarettenfabriek te Den Haag te verantwoorden, omdat zij in ongeveer een jaar tijd ieder circa 30.000 sigaretten zou den hebben gestolen en daarvan het groot ste deel hadden verkocht aan een Haagse timmerman, die terecht stond voor heling. Tegen een 29-jarige monteur eiste de officier van Justitie zes maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering. De andere monteur hoorde tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, tegen zich eisen. Hierna stond een 27-jarige timmer man terecht., die ongeveer 30.000 sigaretten had opgekocht. Hij had vroeger bij de fa briek gewerkt. Tegen hem werd zes maan den voorwaardelijk geëist en een boete van f 50 of 25 dagen. Uitspraak in deze zaken op 29 mei a.s. Dr. H. Prakke privaat-docent De Drentse uitgever-socioloog dr. H. J. Prakke, directeur van de Kon. Van Gorcum en Comp. te Assen, is door de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen met ingang van 1 september 1956 toegelaten als privaat-docent aan de rijksuniversiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de publicistiek en wel in het bijzonder in de perswetenschap. Twee kleine kinderen zijn bij het spelen met een handkar met de kar in een sloot aan de Westdijk te Spakenburg gevallen en verdronken. De knaapjes kwamen onder de wagen in het water. De vader van een der kinderen slaagde er in de jongetjes op het droge te brengen. De 3-jarige Jan de Graaf was er nog het beste aan toe. Men slaagde er in de levensgeesten op te wekken, waarna het kind naar een ziekenhuis in Amersfoort werd overgebracht. Daar is hij echter in de loop van vanmorgen overleden, De 3-jarige Dirk Muijs echter was reeds overleden toen hij uit het water gehaald werd. Op een persconferentie heeft de minister van Sociale Zaken én Volksgezondchid, de lieer Suurhoff, medegedeeld, dat er een voorontwerp voor een Ziekenfondswet is, maar dat het overleg nog niet voldoende resultaten heeft opgeleverd, om tot indie ning te kunnen overgaan. Hij gaf te kennen dat hij geen moeilijkheden wilde riskeren vóór de ouderdomsverzekering in veilige haven was gebracht. Verscheidene problemen zullen in de ziekenfondsenwet tot oplossing moeten worden gebracht. Deze houden verband met het feit, dat men thans een gesplitste ziekenfondsverzekering kent er zijn verplicht en onverplicht verzekerden en dat er versnippering is in de uitvoerings organisatie. Door de indeling van de werk gebieden van de fondsen ontstaan voorts verschillende moeilijkheden. De vraag of confessionele fondsen moeten worden erkend is mede een vraag, welke in de wet zal moeten worden opgelost. In beginsel ziet de minister drie oplos- Eis tot schadevergoeding ingediend De Nederlandse emigrant J. M. Thoonen, 25 jaar, heeft bij de rechtbank een eis tot schadevergoeding ten bedrage van 40.000 Australische ponden ingediend \yegens letsel, dat hij door radio-activiteit zou heb ben opgelopen. i In december vond hij een radio-actieve capsule en hield die verscheidene dagen in zijn zak, zich niet bewust van de gevaren daarvan. Hij zegt dat huid en vlees van het rechter dijbeen gedisintegreerd zijn, zijn haar is uitgevallen cn vermoedelijk zullen ook storingen der functies aan de capsule te wijten zijn. De eis van Thoonen is gericht tegen de Elektriciteitscommissie van de staat Vic toria en tegen zijn werkgevers Stewart and Lloyd's, die contractwerkzaamheden ver richtten op het krachtstation Yallourn, toen Thoonen zijn verwondingen opliep. Thoonen is nog steeds onder behandeling in een ziekenhuis te Melbourne. singen: de gehele zaak „terugdraaien" naar de vrije verzekering; instelling van een nationale gezondheidsdienst naar het En gelse model, of het codificeren van het bestaande systeem, waardoor men van het bezettingsbesluit op de ziekenfondsen af komt. Het advies, dat de Sociaal-Economi sche Raad heeft uitgebracht, komt neer op een codificatie van het bestaande systeem. Het ontwerp van een algemene Kinder bijslagwet is thans aanhangig bij de minis terraad. Of de huidige regering dit ont werp nog bij de Kamer zal indienen is de vraag. Het vraagstuk van een nieuwe weduwen- en wezenverzekering is nog in studie bij de S.E.R. Het is uitgesloten, dat deze ver zekering reeds op 1 januari tot stand zou kunnen komen. Omtrent een technische herziening van de Werkloosheidswet is het advies gevraagd van de Sociale Verzekeringsraad en het Algemeen Werkloosheidsfonds. De daartoe in het leven geroepen commisie is nog niet met haar arbeid gereed gekomen. Na een langdurige ziekte is op 64-jarige leeftijd te Hoorn overleden de heer J. H. Avis, burgemeester van Midwoud. De heer Avis, die over enkele maanden met pensioen zou zijn gegaan, volgde in 1932 zijn vader als burgemeester op. In 1935 werd hij tevens gemeente-secretaris. Verder was hij vele ja ren bestuurslid van de plaatselijke afdeling der Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Ook in fruittelerskrin- gen genoot de overledene grote bekendheid. De begrafenis zal vrijdag te Midwoud ge schieden. Het partijcongres van de „Nationale Partij Suriname", die in de staten twee ze tels heeft, heeft. met. algemene stemmen een motie aangenomen, waarin ontbinding van de staten van Suriname wordt gevraagd. De lijvige motie, die zestig overwegingen telt, komt neer op de aantijging van on deugdelijk bestuur door het huidige bewind in Suriname en verklaart, dat de partij overeenkomsten, gesloten door de tegen woordige regering, niet zal honoreren. Een door Daphne Tromp perfect geregis seerde voorstelling viel dinsdagavond in het Heemsteedse Minerva-theater te aan schouwen. De toneelclub van de British Society of Amsterdam, geen onbekende in onze contreien, trad ditmaal aan met Char lotte Hastings' intelligente detective „Bo naventure", behelzende de bijzondere we derwaardigheden van zuster Mary Bona venture, die door haar scherpzinnigheid en vermogen tot combineren en deduceren, er in slaagt een ter dood veroordeelde van de galg te redden en de ware schuldige te ontmaskeren. Over het stuk is reeds eerder geschreven. Het is onnodig nog eens het voor en tegen te gaan afwegen. In het al gemeen zij opgemerkt, dat het gen aardig speelstuk is, gekenmerkt door vier opval lende figuren, te weten zuster Mary Bona venture, zuster Josephine, Sarat Carn en de moeder-overste. Dit viertal beheerst vrijwel alile spectaculaire situaties en slechts aan het slot komt dr. Jeffreys naar voren, om, in het nauw gedreven, zijn bekentenis af te leggen dat hij de moord op zijn geweten heeft, die Sarat Carn wordt toegedicht. Het was jammer dat juist deze laatste scène niet van die dramatische kracht was als men mocht verhopen. De spanning was door het overigens lofwaardig snelle tempo waarin men speelde, niet al te goed voorbereid. Er werd nog te weinig gespeeld met de stilte. Daarbij kwam dat Bill Orms- by als vertolker van de dokter een niet genoeg geprononceerde figuur was. Tot een climax kwam het dus niet. Maar voor de rest viel er veel te waarderen in de dege lijke opzet der karakters en de fraaie en verantwoorde manier, waarop de tekst steeds geladen over het voetlicht kwam. Dat is evenzeer als een persoonlijk succes der spelers een bewijs van kunde der re gisseuse. Zij verzorgde de voorstelling tot in de details, ook het toonbeeld niet ver waarlozend. Pamela Crighton groeide in haar Bona venture, wel eens in een te hoge versnelling de dramatische expressie voorbijschietend, maar heel zuiver van toon en karaktervast van verschijning. Zij kreeg in de persoon van Isobel Oosterhuis een aardige en met humor getypeerde zuster Josephine tot steun. Ook moeder-overste, door Elsa Hoe- tink gespeeld, paarde aan haar waardig voorkomen een goede tekstzegging, die nergens detoneerde. De verpleegsters wa ren aannemelijk getypeerd, net dat tikje aangezet om de conflicten mogelijk te ma ken. De beste prestatie van de avond zag ik van Georgina Orsmby, die de vertwij felde en naar het leven hakende Sarat Carn met een sterk persoonlijke interpre tatie tot een .hervorragende" figuur maak te. Van de verdere rollen zij de geestig getekende werkster vermeld van Zarah van Wijchen. Wat tam was de officier Melling. In opzet en naar intonatie aanvaardbaar, maar nog niet genoeg uitgespeeld de zwak zinnige Willy Pentridge en tenslotte miss Pierce, bescheiden uitgewerkt en beschei den door Vera Roos op de planken gezet. P. W. FRANSE. ADVERTENTIE Verreweg de meest gerookte Amerikaan! Vele leerlingen van zeven Haarlemse Middelbare Scholen waren dinsdagavond in de aula van het Stedelijk Gymnasium aan het Prinsenhof bijeen, waar pater P. J. Suasso de Li-ma de Prado W.P. een lezing hield over „Vreemdeling-Medemens". De avond werd gehouden onder auspiciën van de Conference of Internationally Minded Schools", een instelling die streeft naar een beter begrip tussen de jeugd van verschil lende landen. Wethouder D. J. A. Geluk leidde de avond in met een korte toespraak, waaruit zijn grote waardering voor het werk bleek. Pater Suas.-o sprak over eigen ervarin gen in Afrika opgedaan en over de nood zaak om bij contact met andere rassen en andere volkeren zich grondig aan te pas sen. Hij hekelde de discriminatie en zei, dat de Afrikaan een hoge beschavingsvorm heeft. „Dat merkt men, als men bereid is zich i-n die beschaving te verdiepen." Hij noemde het bewonderenswaardig, dat de Afrikaan na eeuwen van discriminatie nog blijmoedig en hartelijk is. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de zwarten binnen uiterlijk vijftien jaar zich aan de gebon denheid der discriminatie ontworsteld zul len hebben. „Wij moeten hen nu al voor bereiden op verantwoordelijke posities". „De Afrikaan weet, dat hij ons nodig heeft en meer dan ooit beseft Europa nu dat het Afrika nodig heeft". Mej. A. Otto, voorzitster van de Haar lemse C.I.S.-afdeli-ng sprak tot slot een dankwoord. ADVERTENTIE Kunt u werkelijk echt genieten van een goede sigaar? Wat moet het dan voor u een genot zijn contact op te nemen met JAN VAN DER PIGGE. Want contact opnemen met JAN VAN ER PIGGE betekent kennismaken met de beste sigaren, die er zijn. Sigarenhandel Grote Houtstraat Hl - Haarlem Specialiteit: Eigen merken Met het eerste gedeelte van het ophogen van de spoorbaan HaarlemRotterdam, tussen de Westergracht te Haarlem en het station Heemstede-Aerdenhout kan binnen kort. begonnen worden. Dinsdag is te Utrecht onderhands aanbesteed het maken van het grondwerk van een hulpspoorbaan ten behoeve van de spoorwegwerken nabij Heemstede. Hiervoor is ruim een miljoen gulden nodig. De hulpspoorbaan, die 1700 meter lang zal worden, is geprojecteerd aan de west zijde van de bestaande spoorbaan Haarlem- Leiden. Als deze baan gereed is, kan be gonnen worden aan de ophoging van de spoorbaan. Er waren zes biljetten binnengekomen. Naar de Volkskrant weet te melden is op het Rijksarbeidsbureau in Den Haag onlangs een afdeling emigratie-aange legenheden opgericht, waarvan als hoofd is benoemd de heer A. van Riel. die vijf jaar geleden directeur was van het gewestelijk arbeidsbureau te Haarlem. De heer Van Riel emigreerde in 1951 r.aar Australië, maar zijn verblijf daar zou, volgens de Volkskrant, geen succes zijn geweest. Hij had de directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau herhaaldelijk verzocht om een functie bij het arbeids bureau, zodat hij naar Nederland zou kun nen terugkeren. Hij werd toen als werkzoekende inge schreven bij het arbeidsbureau te Haarlem, waarvan hij vroeger zelf directeur geweest was. Nu is hij dan aangesteld bij het departement van Sociale Zaken als hoofd van de nieuwe afdeling van het Rijksar beidsbureau. Van deze afdeling wordt ver wacht dat zij het werk van de gewestelijke arbeidsbureaus zal intensiveren en mede werking verleent aan het emigreren van arbeidskrachten. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om medewerking te verlenen aan de aan vrage, om over te gaan tot het stichten van een nieuw gebouw- voor de Bloemendaalse vereniging voor Individueel Onderwijs. Het gebouw zal het tijdelijke schoolgebouw, da* gevestigd is aan de Korte Parkweg 2a, welk gebouw niet door het aanbrengen van ver beteringen of door een verbouwing in meer bruikbare staat is te brengen, vervangen. De nieuwe school, die acht klaslokalen zal bevatten, wordt gebouwd in Aerdenhout. In de aanvrage was aanvankelijk genoemd de Juliana van Stolberglaan. B. en W. waren van mening dat het. gelet op het voornemen daar een verkeersweg aan te leggen, uiterst moeilijk zal zijn in die omgeving een ge schikt terrein te vinden, temeer daar de be langen van de in Aerdenhout reeds aanwe zige scholen bij voorkeur in het oog ge houden moeten worden. Daarom is als plaats genoemd: „een terrein, gelegen in de ge meente Bloemendaal. ten noorden van de lijn welke evenwijdig op een afstand van een kilometer zuidelijk van de Zandvoorter- weg loopt". Gevraagd werden twee prijzen, één voor het verrichten der werken met het slopen van de bestaande trambrug en één voor het werk zonder het slopen van de brug. De N.V. „Het Spoorwegbouwbedrijf" te Utrecht schreef voor beide werken in voor f 1.089.300 en was de laagste inschrijfster. Hoogste inschrijver was het bedrijf Van Welzenes te Rotterdam voor f 1.272.000 (met slopen van de brug) en voor f 1.274.000 (zonder slopen). De werken zijn nodig voor de bouw van de viaducten over de Zandvoortselaan en over de vijfhonderd meter ten noorden daarvan aan te leggen oost-westverbinding tussen de Herenweg en de toekomstige westelijke randweg langs de Houtvaart naar de Zijlweg en verder. Zoals wij gisteren meedeelden zal het garagebedrijf nabij het station Heemstede- Aerdenhout gesloopt moeten worden en het wegenplan nabij het Rnemer Visser plein zal een wijziging moeten ondergaan. Hoe deze wijzigingen zullen worden is nog niet definitief. Een en ander hangt natuur lijk ook samen met de verbinding naar Zandvoort. In ieder geval komt er een viaduct bij de Zandvoortselaan te Heemstede, hetgeen voor het verkeer van groot belang zal zijn. Het lange wachten bij de spoorwegover gang zal voorkomen kunnen worden. Vooral in de spitsuren en op drukke dagen, als velen het strand bezoeken, leveren de ge sloten bomen moeilijkheden op. Als de spoorbaan opgehoogd is zal een kwartierdienst RotterdamAmsterdam worden ingevoerd. Zonder een viaduct zou den er nog meer vertragingen bjj de over gang kunnen ontstaan. Dr. (f. Veldkani p Grootkruis in de orde van Leopold II De Belgische minister voor de Midden stand, de heer J. M. U. Deleer, heeft giste ren een bezoek aan ons land gebracht. Tij dens het door de staatssecretaris van Eco nomische Zaken aangeboden diner heeft de ambassadeur van België, baron F. van der Straten-Waillet, mededeling gedaan van de door de Koning van België verleende deco raties aan de staatssecretaris dr. G. M. J. Veldkamp (grootkruis in de orde van Leo pold II), H. Rorije, chef van het kabinet van het ministerie van Economische Zaken (officier in de orde van de Kroon) en de heer J. van Aalst, directeur van het Na tionaal Comité voor de Buitenlandse Be trekkingen in het Midden- en Kleinbedrijf (officier in de orde van de Kroon). Mr. G. J. Vermeulen, die een aantal jaren secretaris is geweest van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond. gevestigd aan de Parklaan te Haarlem, heeft zijn functie neergelegd en zal zich in de advocatuur begeven. Dinsdag is hij door de Haarlemse rechtbank als advocaat en procureur be ëdigd en hij zal zich aan het Lorentzplein no. 20 te Haarlem vestigen. Ook is beëdigd mr. D. Overbosch te Lisse; deze houdt zijn kantoor aan de Kievit straat 33 te Haarlem. BINNENLAND „Van Speyk". Ter aflossing van Hr. Ms fregat „Willem van der Zaan" zal Hr. Hs. fregat „Van Speyk" op 26 juni uit Den Hel der vertrekken naar de Nederlandse An tillen. Stakingen in 1955. In 1955 hebben zich blijkens een mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid 63 stakingen voorgedaan. Daarbij waren 22.315 werknemers betrokken. Bij deze stakingen zijn 132.994 arbeidsdagen verloren gegaan. Beschermvrouwe. De Koningin heeft het beschermvrouwschap aanvaard van de stichting „Het Nederlandse Blindenwezen" en haar dochterinstelling, de stichting ..Alge mene en Individuele Blindenbelangen". bei de te Amsterdam. De stichting „Het Neder landse Blindenwezen" is het overkoepelend orgaan van nagenoeg alle bonafide instel lingen van en voor blinden en de stichting „ALgemene en Individuele Blindenbelangen" is de nieuwe instelling, die zich speciaal" be last met het maatschappelijk werk voor vol wassen blinden. HAARLEM EN OMGEVING Door vleeshaak gewond. Toen de eige naar van een slagerij op de Vergierdeweg dinsdagmorgen iets uit de ijskast wilde ha len. struikelde hij, waardoor zijn 51-jarige echtgenote de vleeshaak tegen het hoofd kreeg. Zij kreeg een diepe snijwond, die in de Maria-stichting gehecht werd. Scooter te water. Gistermorgen wilde een dame haar scooter starten op de Kam persingel. Zij verloor echter de macht over het voertuigje dat in het water schoot. Per soneel van de radio-autodienst van de politie hebben de scooter er later weer uitgevist. „Inter Nos". Het Haarlemse jeugdkoor ..Inter Nos" onder leiding van Jan Booda treedt op zaterdagmiddag 16 juni voor de KRO-microfoon op met Hollandse, Duitse en Zwitserse liederen, door Emmy van Eden aan de vleugel begeleid. Ochtendwandeling. Op zaterdag 19 mei houdt de Vereniging „Haerlem" een vroege ochtendwandeling ter gelegenheid van Lui lak. Er wordt reeds om 6.30 uur met de tram vertrokken. De deelnemers rijden echter slechts tot aan de Liebrug, van daar wan delen ze naar Spaarndam. Na aanrijding overleden. De 77-jarige heer Kaptein uit Lisse is dinsdag te Streef kerk, waar hij de bruiloft van zijn klein zoon bijwoonde, door een vrachtauto aan gereden en kort daarop overleden. In een grote viermaster-tent aan de Wagenweg laat Hanns Thelen de Haar lemmers kennis maken met zijn Scala IJs revue, een bekoorlijk schouwspel, uitge voerd door een internationaal gezelschap, waarvan Duitse, Franse, Engelse en Ne derlandse artisten-op-de-schaats deel uit maken. Zij laten een uitgebreid program ma zien dat bizonder rijk is aan variatie en waar men zo geboeid naar zit te kijken dat men de winterse temperatuur rondom de ijsvlakte op het podium al spoedig niet meer voelt. Was er een manege in plaats van dit ijspodium, dan zou men zich in een circus wanen, een illusie die door het eerste ge deelte van het programma nog wordt ver sterkt. Want dan buitelen er clowns over de gladde vlakte en zwieren er luipaarden en een panter rond, die een temmer be lagen, en komen een zebra'en twee gorilla's voor een paar bizonder grappige verrassin gen zorgen. Deze „dieren" zijn allemaal ongevaarlijk, zoals men wel zal begrijpen. In hun huid steken namelijk charmante jongedames of - wat de apen en de zebra betreft - een paar voortreffelijke acroba ten. Sterk contrasterend met deze circus voorstelling zijn de daarop volgende mo derne en oude dansen, zowel door solisten als door ensembles uitgevoerd, waarbij vooral Fred Emanuel en de beide Duxa's (broer en zuster) terecht een welverdiende ovatie kregen. Fascinerend is ook de ma nier waarop de beroemde Keizerwals van Johann Strauss door de solisten Lesley Ashton en Donald Cave wordt gedanst in een entourage van balletgirls in fraaie costuumpjes. In het tweede programmadeel is er op nieuw een massaal ontreden van het ge hele ensemble in het opwindende „Con certo in Jazz" en krijgt men een subliem gedanste „Liebestraum" te zien van de ster van het gezelschap, Cathrin Sailer. De Nederlander Nico Braber demonstreert, enkele verbazingwekkende sprongen over meterslange hindernissen en Harry Monas en Günther Noack zorgen onder meer voor een uitermate komisch inlermezzo als grootmoeder en grootvader. Het program ma bereikt tenslotte een climax in de fan tastische finale „Mexicaanse nachten", een imposante, kleurrijke show met verrassen de lichteffecten, waarin prachtige dansen worden afgewisseld door dolle capriolen van drie wilde cowboys. Dit alles is slechts een bescheiden greep uit hel vele schoons, dat deze ijsrevue biedt. Men kan het tot en met maandag gaan bewonderen. BEVALLEN van een zoon: 12 mei. J, M C. Drogtrop—van Oei; 14 mei. M. M. v. d. Vlugt—Teeuwen: 15 mei, A. Borstel—de •Munnik; C. M. F. v. d. Peet—Schelfhout; G. M. Schoon— Adema: R. BusserSmits. BF,VALLEN van een dochter: 14 mei, M. C de Kort—Koopen: B. T. v. Roode—Osinga: H M. Wijdeveld—Koestal; A. de Vries—van Ledden: 15 mei, G. A. Bakker—Winter; H. C. Neefjesv. Kesteren. OVERLEDEN: R. W. P. Peereboom, 64 j Hazepa tersla an; A. H. Noordenhout—Stein- meier, 74 j„ Ramplaan. ONDERTROUWD: 15 mei. H. P. Heezius en J. G. v. Berkel; D. W. de Meer en J. H. Dek ker; S. Dijkstra en J. W. Moedt; J. Dekker en W. M. Roeten. GEHUWD: 15 mei. C. J. Braun en A. M. Pompe; H. J. Lugtenborg en A. Bruin; A L Heiloo en .1. Nouwen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13