Fleurige tentoonstelling van het werk der leerlingen Octrooiraad heeft achterstand van 16.000 aanvragen Oriëntatietocht zal matineuze jeugd weer in beslag nemen Feest in r.k. huishoudschool Amsterdamse Beurs In de vroegte van Luilakmorgen Het is vorig jaar heel goed bevallen 11 Toneel ten bate van Ger. Kerk Bloemendaal Tutaenfeest in Holland- Michigan begonnen Menselijke verhoudingen en „public relations" fc Een schepje BUISMAN bij de koffiedoet ivonderen Beperking der verleningsprocedure als oplossing bepleit Canadese straaljager stortte op klooster Explosie en brand maakten talrijke slachtoffers Tekort op de Indonesische begroting: 2.8 miljard in plaats van 1 miljard Scheepvaart WOENSDAG 16 MEI 195 6 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de R.-k. Huishoudschool aan de Vol dersgracht is gisteravond de traditionele jaarlijkse tentoonstelling van het werk der leerlingen geopend, een expositie die dit maal wel een bizonder fleurige aanblik biedt. Wij begonnen onze rondgang in de zogenaamde primaire afdeling, waar de leraressen algemeen vormend onderwijs de wanden en tafels volgeprikt hadden met de kleurige werkstukken der jongste huis houdscholderen. Hun pupillen, die veelal nog leerplichtig zijn, krijgen hier allerlei taken op, die op de praktijk van het dage lijkse leven gericht zijn, maar die de kin deren toch ook gelegenheid geven, er hun fantasie in uit te leven. De lerares behan delt bijvoorbeeld het onderwerp „de krant", vertelt iets over de voornaamste rubrieken en hun indeling, over de verschillende soorten van advertenties en wat dies meer zij. Na zo'n inleiding moeten de leerlingen van het behandelde eon samenvatting geven in hun taakcahier of op losse vellen en deze naar eigen smaak en inzicht „verluchten" met toepasselijke tekeningen, krantenknipsels en -foto's. Op deze wijze krijgt het kind enigermate een indruk van allerlei verschijnselen en problemen, waar mee het later in de samenleving der vol wassenen te maken krijgt. De leerkrachten hebben volle vrijheid bij de keuze en sa menstelling der taken. Zij zorgen ervoor, dat elke taak ook een taaloefening, wat rekenen, aardrijkskunde of geschiedenis, en soms zelfs een klein uitstapje op het ge bied van de natuurkunde, de biologie e.d. omvat. Deze variant van algemeen vormend onderwijs, dat uiteraard individueel on derwijs moet zijn, gaat er bij de jeugd in „als koek". Vele fraai-versierde en ge- illustreerde voorbeelden van de werkstuk ken der „primairtjes" leveren daarvan het duidelijke bewijs. De gereformeerde jeugd van Bloemen daal heeft ook haar steentje bijgedragen voor de bouw van een nieuwe gerefor meerde kerk, waaraan dringend behoefte bestaat, omdat het oude gebouw te klein Is geworden. Het ligt in de bedoeling op de fundamenten van de oude kerk een nieu we te laten verrijzen, waaraan ook een studio gebouwd zal worden. Het blijspel „Achter de wolken schijnt toch de zon" door R. Feenstra en Kees Spierings, dat dinsdagavond door een jeugdgroep van de Gereformeerde Kerk op de planken werd gebracht, heeft de ge heel bezette zaal van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan tot het einde toe geboeid. Het is de geschiedenis van het wel en wee van een kruideniersgezin, waarvan de ouders zich alles hebben ontzegd om hun kinderen een goede opvoeding te geven. Van hun dochter beleven zij veel plezier, maar de beide zoons zijn hun milieu ont groeid. Jan, de oudste zoon, trouwt een rijk meisje, wordt hoofdboekhouder en wil zijn ouders nauwelijks meer kennen. Zoon Karei raakt op het slechte pad en pleegt fraude. Dank zij Jasper de Bont (Henk Aangeenbrug), een eenvoudige bankwerker, die een uitvinding doet en die bij de familie Weyts in huis is, komt alles weer in orde. Zonder aan de andere spelers tekort te doen, willen wij toch eerst de rol van de vader, de kruidenier Karei Weyts, noe men, die bijna de gehele avond op het to neel was en die ons in de uiting van zijn opgekropte menselijke gevoelens menig maal heeft doen vergeten dat wij hier met amateurtoneel te doen hadden. Mimiek en dictie waren bij deze speler uitstekend en ook zijn rolkennis. De rol van het slappe zoontje Karei, die tenslotte geen uitweg meer ziet, werd door Arie van Dijk goed gerealiseerd en dochter Annie, die haar verontwaardiging niet onder stoelen of banken stak, werd door Adri Aangeenbrug- Maris zeer aannemelijk gespeeld. Marie, de rijke vrouw van Jan (Duke de Vos), had nu niet bepaald een sympathieke rol en ook haar echtgenoot Jan (Ad Verkerke) kon daar niet op bogen. Atie van Riessen als de kruideniersvrouw, die in alles op haar man steunt, deed goed de tragische kant van dit gezinsleven naar voren ko men. Corry van Dijk als juffrouw van Is- pelen, de lispelende winkeljuffrouw, zorg de voor de komische noot,. Het publiek heeft door herhaald applaus zijn instemming betuigd voor de prestaties van deze jeugdige toneelgroep. De regie werd gevoerd door J. H. Brugman. Na afloop van het toneelstuk werd er onder leiding van ds. G. Toornvliet een verloting, ten dele Amerikaans, gehouden, waaraan mooie prijzen verbonden waren, o.a. een grote taart, waarop de nieuw te bouwen kerk afgebeeld stond. HOLLAND (Michigan) Vandaag is in het plaatsje Holland in Michigan het 27-ste jaarlijkse tulpenfeest begonnen, een van de bekendste feesten van de Verenigde Sta ten. Enkele duizenden mannen, vrouwen en kinderen in dit plaatsje, hebben zich in „originele" Nederlandse kledij gestoken. Bij hen voegde zich gouverneur Mennen Williams en andere hoge autoriteiten van de staat Michigan, om op klompen deel te nemen aan het traditionele straatschrobben en andere openingsnummers van het kleur rijke vierdaagse feest. Verwacht werd dat ongeveer 30.000 per sonen naar Holland zouden komen om de opening van het tulpenfeest mee te maken. Bij gunstig weer zullen in de komende da gen nog vele tienduizenden naar het stadje trekken. Na de „volksparade" komen 30 meisjes van de middelbare school aan bod. In Ne derlandse klederdracht zullen zij op de pas geschrobde straten klompendansen uitvoe ren. Holland is versierd met duizenden tul oen, maar helaas hebben nog maar wei nigen daarvan hun kleurenpracht ont plooid. Voor morgen staan op het program de jaarlijkse kinderoptocht waaraan wordt deelgenomen door ruim drieduizend kin- leren in Nederlandse klederdracht, en een ;how getiteld „Volk province". Bet festival zal zaterdag zijn climax be- 'even met een parade van bands. Aan deze "mtocht za' worden deelgenomen door bijna ^0 bands van middelbare scholen in Mi- c'ugan, Indiana on Illinois, compleet met majorettes", klompendansers en vele raalwagens. (U.P.) Op de bovenverdieping van het school gebouw tonen de leerlingen van de oplei ding voor kinderverzorgster, wat zij zelf leren en wat zij straks aan de hun toever trouwde kleuters in de vacantiekolonies zullen bijbrengen. Samen hebben zij van karton en gekleurd papier een miniatuur- woonwagenkamp gebouwd, en voorts de monstreren zij allerlei gezellige knutsel werkjes zoals „vingerverven", figuurzagen, raffia werk, kralen maken (van macaroni- figuurtjes) en zo meer. Aan een andere ta fel in dit lokaal beoefent een vijftal kleu ters onder hun leiding met diepe overgave de prille kunst van het waterverven en rondjesplakken. Modeshow In de andere lokalen bewondert men de resultaten van het huishoudonderwijs pur sang: was-, kook-, knip- en naailessen. De rostuumklas zorgde voor een bizonder mooie collectie zomer- en cocktail-japon nen. Elegante mode-tekeningen, een keur- collectie babykleertjes en prachtig bor duur-, ajour- en appliqueerwerk zijn de voornaamste attracties van deze mode show. De lerares van de vormingsklas heeft in haar domein twee tafels laten aanrichten, die een lust voor het oog zijn: een in de oude stijl met oud-Hollandse sloelen, edel kristai en echt tafelzilver, de andere in hypermoderne trant met „func tionele' serviezen, gero-bestek en Leerdam- glaswerk. Wie van dit lucullisch festijn honger ge kregen heeft, die kan even verder de in wendige mens versterken met bitterballen en exquise kaashapjes, door de leerlingen ter plaatse toebereid en geserveerd. Een leerzame en gezellige schooltentoonstelling, die het vandaag en morgen wel heel druk zal krijgen! WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. f oooooooooootj 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer, Lijn. N. Scheepv. Ünie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 95 y3 96% 290>S 358 261)4 357 480 328 340 203% 428 319 818 806 14 101 X 199 19814 313 118)4 137)4 246 21714 222 224 7614 153)4 57% 42% 83% 45% Openings koersen 95% 96% 293)4 358 261J4 357 480 328 341 203% 429 319 820 809 101 199)4 19.9 314)4 119 140 246 217 J4 222 224 7614 152)4 57)4 4214 8314 45)4 Dr. S. Elzinga sprak over Dinsdagavond werd in de aula van de HBS-A aan de Zijlvest het studiejaar van de Academie voor Voortgezet Economisch Onderwijs gesloten. Aanwezig waren enige leden van het bestuur van de Academie, de docenten en cursisten. De rector dr. S. El- zinga hield ter afsluiting van het studie jaar een rede over „Menselijke verhou dingen". Nadat dr. Elzinga gewezen had op het belang van de menselijke verhoudingen in de samenleving van de twintigste eeuw, nam hij als uitgangspunt de negentiende eeuwse gedachte, dat de staat een verzame ling individuën was, die voortdurend strijd met elkaar leverden en die strijd afwisse lend wonnen of verloren. Tegen deze stel ling kwam veel verzet: aanvankelijk uit wijsgerige kring, later ook van kerkelijke zijde. Tooh werkt de sociologische struc tuur van deze negentiende eeuwse standen maatschappij ook nu nog na, in het bijzon der in Europa. Het verzet ertegen vond zijn grond in de omstandigheid dat deze be schouwingswijze niet menswaardig was. Langzamerhand wordt deze individualis tische levensbeschouwing vervangen door een universalistische, waarvan de leuze is „Eén voor allen, alleen voor één". De groei gaat vooral in Europa langzaam, om dat allerlei factoren als ijdelheid en eigen belang remmend werken. Studie-object. In de Verenigde Staten, waar het tra ditionalisme minder sterk is, heeft men de menselijke verhoudingen tot een studie object gemaakt, evenals men dat daar vroe ger reeds met de arbeid had gedaan. Men kwam daar tot de conclusie dat men de mens moet erkennen in zijn waarde in en buiten de arbeid en dat men om de mens tot zijn waarde in de arbeid te brengen het juiste arbeidsmilieu moest scheppen. Naast de menselijke verhoudingen, of de „human relations" kent men in de Nieuwe Wereld ook de „public relations": de zorg voor harmonische betrekkingen tussen een maat schappelijk lichaam en zijn buitenwereld. Bij dit alles is de erkenning van de af hankelijkheid der samenstellende compo nenten van onze samenleving het uitgangs punt. Vervolgens kwam dr. Elzinga te spreken over de academie als culturele werkgemeenschap, waarbij het vraagstuk der menselijke verhoudingen en „public re lations" ook een grote rol speelt. Goodwill. Hij constateerde met vreugde dat de „goodwill" langzamerhand komt: verschei dene grote bedrijven hadden al belangstel ling getoond voor de Haarlemse academie. Het belang van een meer wetenschappelijke vorming van de mensen in het bedrijfsleven komt tot uiting in de tijd van hoogconjunc tuur, die we nu beleven. De bloei van Nederland na de oorlog is te danken aan een aantal energieke figu ren, die echter gesteund moeten worden door goede assistenten, die zelf dan wel geen topfiguren zullen zijn, maar zonder welker steun een bloeiend bedrijfsleven on denkbaar is. Dr. Elzinga wees nog op twee waarschuwingen, die kort geleden uitge sproken zijn door de president van de Ne derlandse Bank en van de zijde van de Herstelbank en hij besloot met het aan halen van een woord van Pascal dat vertaald luidt: „Aan de horizon dreigt gevaar. Wat zult U doen, als dit gevaar over U komt?". Ter illustratie van het belang van de menselijke verhoudingen had dr. Elzinga aan het begin van zijn voordracht nog ver meld dat er in september in Berg en Dal een grote internationale conferentie aan dit onderwerp zal worden gewijd, waarvan prof. Rutten de initiatiefnemer is en waar 36 landen hun vertegenwoordigers naar toe zullen sturen. Koningin Juliana is van dit congres beschermvrouwe en Prins Bernhard de algemene secretaris. Na het uitspreken van zijn rede sloot dr. Elzinga de academie voor de zomervakan tie, die tot september zal duren. ADVERTENTIE «5^7 Ook bij Nescafé en andere soorte^ oplosbare koffie is een beetje BUISMAN onmisbaar. De Luilak-oriëntatietocht voor de jeugd tussen 9 en 15 jaar, die het vorig jaar zo goed is bevallen, niet alleen bij deze jeugd maar ook bij de velen, die vroeger de dupe werden van allerlei baldadigheden, zal zich zaterdag in alle vroegte opnieuw gaan voltrekken. In de organisatie er van zijn slechts enkele elementen veranderd teneinde al te grote opstoppingen bij de controleposten te vermijden. Het vorig jaar deden er niet minder dan 4500 kinderen mee die er in de hitte van de ren of de rit geen ogenblik aan dachten om ook nog eens ergens aan een bel te trekken. En daar mee was de bedoeling die mede bij de organisator, de hoofdagent H. Hartman, voor zat de baldadigheid op Luilakmorgen te verminderen prachtig in vervulling gegaan. Er waren verscheidene winkeliers die spontaan de politie opbelden om te melden dat. hun ruiten in het geheel niet besmeurd of bekrast waren en wanneer zich op be paalde punten enig lawaai concentreerde dan was het bij een controlepost. De orientatietocht is ook nu weer ver deeld over een categorie voetgangers en een categorie fietsers, die allen gratis kun nen meedingen naar fraaie prijzen. Zij kunnen daartoe op vrijdag 18 mei des morgens tussen 8 en 9 uur en des middags tussen 13 en 14 uur wedstrijdformulieren afhalen aan alle politiebureaus en politie posthuizen in Haarlem. Op dit formulier vinden zij 24 straten vermeld, waarvan zij er zoveel mogelijk moeten doorlopen of doorfietsen, want in al deze straten staan posten van twee jon gens (deelnemers aan de muggenronde van dit jaar) die zij dit formulier moeten la ten afstempelen. Onder deze posten zijn er enkele, die eveneens briefjes uitreiken waarop vra gen omtrent de verkeersregels worden ge steld, welke beantwoord kunnen worden op het wedstrijdformulier. Verder zijn er een paar posten bij, die de wielrijders onder de deelnemers een puzzelrit opge ven. Voor het aantal verzamelde aantekenin gen der controleposten, de juiste beant woording van de vragen en het uitrijden van de puzzelrit worden punten toegekend en wie de meeste daarvan verzamelt is uiteraard winnaar. De deelnemers starten om vier uur in de morgen van de controlepost, die zich het dichtst bij hun woning bevindt, het formulier en een potlood op zak. Voor zeven uur moeten de formulieren in een bus in de Grote Houtstraat gede poneerd zijn. De prijsuitreiking is om tien uur op de binnenplaats van de Stadsdoelen. Zowel voor de wielrijders als voor de voetgan gers zijn een wisselbeker en een horloge ter beschikking gesteld maar er zijn nog zeer vele andere fraaie prijzen, zoals rij wiellampen, fietsbanden, spelen en derge lijke. Op de wedstrijdformulieren wordt er voorts op aangedrongen dat er geen onno dig lawaai gemaakt wordt en dat er geen eigendommen van anderen beschadigd of vernield worden. Door deze organisatorische krachttoer, die de vrijwillige medewerking van ver scheidene ouderen vraagt, zal men dus dit jaar streven naar een luilak zonder ravage. Mogelijk is dit een reden voor de bewo ners van de straten, waarin de controle posten worden opgesteld om de jongens die daar deel van uitmaken van thee te v oor zien? ADVERTENTIE BENZINE EN PETROLEUM HANDEL MAATSCHAPPIJ N V. AMSTERDAM Verkooporganisatie voor Nederland van The" British Petroleum Co.'Ltd, De achterstand in de behandeling van de octrooiaanvragen bij de Nederlandse Oc trooiraad bedraagt op het ogenblik onge veer 16.000 aanvragen, welk aantal nog met ongeveer 2.000 per jaar toeneemt, aldus het rapport van de commissie tot bestudering van een wijziging der octrooiverlenings- procedure. Het constateert, dat de situatie van dien aard is, dat het dringend nood zakelijk is maatregelen te treffen tot be perking van de octrooiverleningsprocedure. In Nederland wordt geen octrooi ver leend dan na grondig onderzoek van een octrooiaanvrage op nieuwheid en uitvin- dingswaarde. Het steeds groeiende aantal aanvragen (ongeveer 10.000 per jaar) heeft echter, vanwege de onmogelijkheid om het technische personeel van de Octrooiraad uit te breiden, grote achterstand veroor zaakt. De octrooiraad heeft voorzover de wet dit toelaat reeds maatregelen getroffen tot bekorting van de octrooiverleningsproce dure. De commissie acht het niet mogelijk in deze richting verder te gaan zonder na delige gevolgen voor de rechtszekerheid, die het Nederlandse octrooi biedt. Beper king van het aantal verleningsprocedures zou beter zijn, temeer daar bij de huidige procedure aan vele octrooiaanvragen be stede zorg min of meer vergeefse moeite kan worden genoemd, omdat er na verloop van tijd voor de aanvrager toch niet vol doende belang bij het octrooi blijkt te be staan. OTTAWA (Reuter) Bij het dorp Or leans in de Canadese provincie Ontario, is dinsdagavond een straalvliegtuig van de Canadese luchtmacht op een nonnenkloos ter gestort. Er ontstond een hevige ontplof fing. Negenenveertig personen kwamen bij dit ongeluk om het leven, te weten 46 kloosterzusters, de rector en twee in zittenden van de straaljager. Slechts 22 zusters konden aan de vuurzee ontsnappen. Het gebouw, ter waarde van een miljoen dollar, werd geheel verwoest. Het twee jaar oude klooster, van de „grijze zusters van het kruis," stond op de oever van de Ottawa-rivier. Het vliegtuig ramde de kapel voordat het op het drie verdiepingen tellende hoofdgebouw viel. De luiken voor de ramen belemmerden de ontsnapping der inwonenden. Rook en vuur verhinderden helpers tot de etages door te dringen. Ramp in Nepal Een Dakota van de Indische luchtvaart maatschappij is dinsdagmiddag bij de lan ding op het vliegveld van Katmandoe, de hoofdstad van Nepal, verongelukt. Twintig passagiers zijn om het leven gekomen; het toestel vervoerde 28 passagiers. Het onge luk heeft voorts het leven gekost aan drie Nepalezen, die in een hut aan de rand van het vliegveld woonden. Koning Mahendra en koningin Lasjmi Devi hebben zich onmiddellijk naar de plaats van de ramp begeven. De meeste slachtoffers zijn vermoedelijk Nepalezen. Negen inzittenden zijn om het leven ge komen toen een tweemotorig particulier vliegtuig dinsdag nabij het vliegveld van Louisville, Indiana, neerstortte. De passa gier waren allen loodgieters die op weg waren naar een bijeenkomst. In Fairbanks, Alaska, is van een Ameri kaanse straaljager een gevulde vleugel tank neergestort. De tank explodeerde bij de aanraking met de gifond en de meer dan duizend liter benziné vloog in brand. Een huis werd in as gelegd en nog een huis en een garage brandden gedeeltelijk af. In de tuin waarin de tank viel, speelden twee kinderen. Het ene, een meisje van vier jaar, is aan de brandwonden overleden. De toestand van het andere kind, een jongetje van zes jaar, is kritiek. Volgens het door de commissie voorge stelde nieuwe systeem worden alle octrooi aanvragen na onderzoek op hun nieuwheid zonder meer in de door de aanvrager ver langde vorm openbaar gemaakt. Het ver slag van dat nieuwheidsonderzoek wordt daarbij ter visie gelegd. Een aldus open baar gemaakte aanvrage heeft gedurende 5 jaren dezelfde rechtsgevolgen als een volgens de huidige wet, na een onderzoek op de nieuwheid en de uitvindingswaarde, openbaar gemaakte aanvrage. Na die ter mijn vervalt de aanvrage, tenzij voordien door aanvrager of door derden voortzetting van de octrooiverleningsprocedure is ge vraagd. Op deze wijze krijgt de aanvrager door de openbaarmaking een voorlopig recht, dat hij aan de hand van het nieuw heidsonderzoek op zijn waarde kan toetsen, en heeft hij vijf jaren de tijd om te beoor delen of de economische situatie voortzet ting van de octrooiverleningsprocedure en de daarmede gemoeide kosten wettigt. Aan de andere kant kunnen derden niet alleen spoedig kennis nemen van hetgeen hun aan octrooipretenties boven het hoofd hangt, doch zich tevens een beeld vormen van de waarde dier pretenties en eventueel de octrooiraad om een uitspraak vragen. De commissie verwacht, dat in een groot aantal gevallen geen voortzetting van de verleningsprocedure meer zal worden ge vraagd en de octrooiraad dus veel arbeid bespaard zal worden. DJAKARTA (ANP) Het tekort op de staatsbegroting van het lopende jaar zal 2.8 miljard rupiah bedragen aldus heeft de Indonesische minister van Financiën Wibisono, medegedeeld. De vorige regering had het tekort geschat op een miljard ru piah. Maar het bedrag, dat was uitgetrok ken voor de uitvoering van het vijfjaren plan, moet op het dubbele geschat worden. Voorts had de vorige regering de opbreng sten van de belastingen geschat op 4,5 mil jard, maar 3,5 miljard is waarschijnlijker, aldus Wibisono. Alphacca, 16 te Buenos Aires. Andijk, 15 te Rotterdam. Angolakust, 14 v. Bilbao n. Amsterdam. Appingcdijk, 15 te New Vork. Attis, 14 v, Philadelphia n. New York. Axeldrjk, 14 te Baltimore. Aimkerk, pass. 14 Kp. Vincent n. Genua. Abbekerk, 15 te Takubar. Annenkerk, 16 Ie Durban. Algenib. 15 te Amsterdam. Aag'tekerk 15 v. Brisbane n. Sydney. Aardijk, 15 v. Paulsboro n. New York. Alchiba, 15 t, Philadelphia. Aldabi, 16 te Recife. Alhenn, 16 te Antwerpen. Amerskerk. pass. 15 Guardafui n. Aden. Amor. 15 v. Ceuta n. Rotterdam. Arendskerk 14 v. Melbourne n. Aden. Arnedijk. 15 v. Norfolk n. New York. Ameland, 15 v. Rotterdam n. Trinidad. Britsum, 15 te Casablanca. Bali, 15 v. Amsterdam n. Hamburg Boschfontein, pass. 15 Finistérre n. South.ton. Boskoop, 15 te Cerronz.ul. Bussum. 15 90 m. z. D.ieddah n. Perz. Golf. Bloemfontein, pass. 15 Dakar n. Kaapstad. Blitar. 15 te Rotterdam. Ceronia 14 te Rotterdam. Cinulia. pass. 14 Az.oren n. Curacao. Callex Utrecht, pass. 15 Ras Al Hadd naar Ras ta nu ra. Camerounkust. pass. 16 Ouessant n. Amsterdam. Castor KNSM. 14 650 m. o.n.o. Bermuda n. Antw. Caltex The Hague, 15 60 m. z. Ras At Hadd n. Rastanura. Celebes pass. 16 Algiers n. Port Said. Cistula. 16 te Calcutta. Callex Leiden. 16 v. Rastanura n. Rotterdam. Delfland, 15 ie Montevideo. Doreslad. 14 90 m. z. Kp. Frio n. Buenos Aires. Etrema, 15 v. Curasao n. Rectfe. Enggano, pass. 15 Ceylon n. Belawan. Fsso Amsterdam. 16 te Suez. Esso Den Haag. 'pass. 15 Sicilië n. Antwerpen. Fsso Nederland, pass. 15 Kp. Bon n. Banias. Eemdijk, 17 te Le Havre verw. F.sso Rolterdam, 17 te Suez verw. Elizabeth B. verm 16 v. Bombay n. Engeland. Groote Beer, 18 te Rotterdam verw. C.adila, 15 v. Yokohama n. Kobe. Houtman, pass. 14 Sabang n. Singapore. Heemskerk, 15 v. Adelaide n. Melbourne. Hera. 14 320 f. n.o. San Salvador n. Philadelphia. Hydra. 14 240 m. n.w. Paramaribo n. Paramaribo. Hector, 15 50 m. w. Oporto n. Rotterdam. Halhor, 16 te Amsterdam. Houtman, 15 te Songapore. Hydra, 15 te Paramaribo. Heelsum, 15 v. Savannah n. Le Havre. Ittersum, pass. 15 Ouessant n. Londen. Japara (KRL), 14 te Rotterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 v. Melbourne naar Sydney. Java, 15 v. Makassar n. Semarang. Jupiter, 15 te Beyrouth verw. Kermia, pass. 14 Recife n. Curagao. Khasiela. 15 te New Orleans. Kinderdijk, 15 te Philadelphia. Kota Agoeng, pass. 14 Key West n. Newport News. Kota Inten, pass. 14 Guardafui n. Suez. Kalydon, 14 v. Rotterdam n. Kiel. Kylix, 16 te Auckland verwacht. Keizerswaard. 15 te Suez. Karimata, 14 360 m. Minikoi n. Port Said. Kieldreoht, 15 550 m. o. Guardafui n. Aden. Kenia, 15 te Hamburg. Laagkerk. pass. 14 Straat Messina n. Genua. Lawak, 15 te Los Angeles. Lindekerk, 14 v. Rotterdam n. Calcutta. Luna, 15 v. Amsterdam te Roterdam. Lekhaven, pass. 15 Madeira n. Antwerpen. Lombok, pass. 15 Guardafui n. Aden. Loosdrecht, 15 v. Suez. Leto, 15 v. Rotterdam n. Montreal. Mentor, 14 v. Curagao n. Georgetown. Merwede, pass. 14 Finisterre n. Las Palmas. Maaskerk, 15 te Rotterdam. Maasdam. 15 v. Le Havre n. Southampton. Macuba 16 te Balikpapan. Metula, 15 te Miri. Mariekerk, 15 v. Colombo n. Madras. Nigerstroom, 15 te Bordeaux. Notos, pass. 14 Kp. St. Vincent n. Lelxoes, Nestor, te Dordrecht. Nanusa, 15 te Bombay. Niemy Amsterdam, 16 te New York. Ondina, 14 v. Punta Cardon n. Recife. Oostkerk, 16 te Aden verwacht. Oldekerk. pass. 15 Gibraltar n. Duinkerken. Omala, 15 te Piraeus. Peperkust, 15 140 m. z.w. Lagos n. Lagos. Poseidon, 15 te Cp. Haitien. Prins Fred. Hendrik, pass. 14 Anticosti eil n, Pendrecht, 15 v. Banias n. Coryton.. Poelau Laut, 15 v. Antw., 16 te Londen. Prins Willem v. Oranje, 15 v. D'dam n. Chicago. Riouw, 14 te Damman. Rondo. 18 te Marseille verw. Rotti, 15 te Colombo. Radja. 16 te New York. Reyniersz, 15 te Makassar. Rijndam. 15 v. Madeira n. Casablanca. Sarangan, 14 v. Norfolk n. Rotterdam. Solon, 15 te Houston. Senegalkust, 14 v. Monrovia n. Freetown. Sloterdijk. 15 te Bremen. Stad Breda. 16" te Emden. Stad Haarlem, verm. 15 v. Antwerpen n. Melilla. Stad Rotterdam. 15 v. Narvik n. Rotterdam. Stentor, 10 te Paramaribo. Swartebondt, 15 te Tolitoli. Stad Dordrecht. 16 te Ceuta. Stad Schiedam. 15 v. Melilla n. Rotterdam. Themisto, pass. 14 Kp. Race n. So'rel. Tiba. pass. 14 Madeira n, Rio de Janeiro. Titus. 14 v. Trinidad n. Miami. Tabinta, 16 te Surabaja. Tawali, pass. 15 Kreta n. Marseille. Tamo, 14 v. Buenos Aires n. Santos. Tibia, 16 te Brisbane verw. Tomori, 15 390 m. z.w. Minikoi n. Aden. Thefisto, 18 te Sorel verw. Tiberius, 14 360 m. w.z.w. Lizardhead n. Emden. Talisse. 16 te Houston. Tero, 16 te Buenos Aires. Utrecht, 17 te Halifax verw. Woensdrecht, 15 te Portland. Westland, 14 te Amsterdam. Wonosobo, 16 te Rastanura. Weltevreden. 15 v. Suez n. Belawan. Wonogiri 15 v. Surabaja n. Semarang. IJssel pass. 15 Gibraltar n. Malta. Zuiderkruis, 14 v. Las Palmas n. Southampton. Zuiderzee, 14 300 m. z.w. L. Angeles n. Yokohama. Zijpenberg, 16 te Almeria. KLEINE VAART Adine. 15 v. Rotterdam n. Lissabon. Aardenburgh, 15 v. Den Helder te Antwerpen. Angeja, pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Anna B, 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Alcetas. 14 v. Palermo n. Faro. Beta, 15 v. Cardiff te Rotterdam. Bierum. 15 te Antwerpen verw. Brouwersgracht. 15 te Abo. Castor, pass. 12 Terneuzen n. Huil. Coolhaven, verm. 15 v. Rotterdam n. Casablanca. Domburgh. pass. 15 Ouessant n. Duinkerken. Diligentia,15 v. Vlaardingen n. Le Havre. Daniel, 16 te Cork v. Dublin. Ellewoutsdijk, 15 v. Par n. Algiers. Erkalin. 15 v. Par n. Amsterdam. Elio, 14 te Boness. Eibergen. <5 v. Dordrecht te Immingham verw. Flevo, 13 v. Tanger n. Barcelona. Frans Böhmer, 15 v. Casablanca n. Rouen. Gezina Hcnderika. 15 te Flyxboro v. Amsterdam. Hyke Sophia, 17 v. Liverpool te Casablanca verw. Haringvliet, verm. 16 v. Bordeaux n. Tanger. Haskerland. verm. 15 v. Rotterdam n. Leith. Hénrica B, 15 v Fredericia n. Aarhus. Hoogvliet. 15 v Teignmouth te Genua verw. Jaba, 15 v. Vlissingen n. Huil. Kaap Falga. 13 v. Amsterdam t, Vestervtk. Kaap St. Vincent, 13 v. Oscarshamn te Zaandam. Lindesingel, verm. 15 v. Hamina n. Lubeck. Leliegracht. 15 te Helsinki. Leuvehaven, 15 v. Gotenburg te Rotterdam. Larix, 12 v. Ba.vonne n. Barry. Midas, 13 v. Livorno te Napels. Martje. 15 v. Huil te Rotterdam. Marcella, 15 v. Hamburg te Nakskov verw. Monica. 15 v. Ardrossan n. Belfast. Muphrid N, 15 v. Antwerpen te Boulogne. Mentor. 14 v. Aruba n. Demerara. Marietje Böhmer, 15 v. Oran te Sunderland. Marjan, 15 v. Voaborg n. Rudkoping. Myfem, 16 v. Kiel te Rouen verw. Nautic verm. 15 v. Breinen n. Rotterdam. Nieuwehaven, 15 v Antwerpen t. Kopenh. verw. Nestor, 15 te Pernis v. Dordrecht n. Rotterdam. Nottingham, verm. 15 v Harlingen n. Goole. Poortvliet 15 v. Teignmouth te Spezia verw. Pavo. 9 v. Emden te Vasteras. Ponza, 10 v. de Tyne n. Vasteras. Ransel, pass. 15 Holtenau n. Stockholm. Ransel. 15 Holtenau gepass. n. Stockholm. Spurt. 15 te Avonmouth v. Antwerpen. Surte. 15 Holtenau gepass. n. Tyne. Sambre 15 v. Parijs te Rotterdam. Silvaplana. 15 v. Kopenhagen te Rotterdam. Spurt. 15 v. Antwerpen te Avonmouth verw. Stentor. 14 v. Nickerie n. Wageningen. Stella Maris. 15 v. Tyne n. Nantes. Ton S. 15 v. Amsterdam te Rotterdam. Tvro. 18 v. Pomaron te Boness verw. Texelstroom, 15 v. Manchester te Amsterdam. Tillv, 9 v. Lowestoft t. Rotterdam. Urmajo. pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Volharding, 15 v. Londen te Rotterdam. Volharding. 15 te Vlaardingen verw. Vesta, 16 te Kiel v. Rouaan. Viking, 15 v. Rotterdam te Liverpool. Vrouwepolder. 15 v. Dordrecht n. Antwerpen Westereems, 15 v. Mariestad te A'dam verw. Westpolder, 15 v. Antwerpen te Rotterdam Zuidland, 15 v. Antwerpen te Gent.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7