ronson Voor een feestelijke Pinkster een meesterlijke Kort en bondig Zilveren jubileum van voorloper van Keuken- en Linnaeushof RONSON! „Tulipshozü" in Vogelenzang bloeiende onderneming Zandvoort V erkiezingsvergadering der K.V.P. Hillegom Lisse Haarlemmerliede Vijfhuizen 13 PRIJS PER FLES F 4.90 Burgerlijke Stand van Haarlem „Geestelijke weerbaarheid" Bijeenkomst van „Steun wettig gezag' Robert Peereboom herdacht Mr. J. W. van Gelder sprak voor Chr. Historische Unie Vier maanden voor diefstal van tas Zaanse cacaofabriek in moeilijkheden Haarlemse aixhitect bouwt ziekenhuis te Groningen Pinkstertijd - verlovingstijd - Ronsontijd! Met een RONSON als geschenk maakt u van ieder feest een dubbel feest. RONSONS vervullen hartewensen. Een RONSON geven betekent een vriend maken voor uw hele leven. Een RONSON krijgen betekent een goede vriend hebben Adjunct-directeur van Sociale Zaken Jongen onder stroom in visvijver PTT-jubilaris C. Jansen gehuldigd Joy-riding Inbraak Rode Kruis reikte 98 „Landsteiners1' uit Gemeenteraad vergadert vrijdagavond 25 mei Burgerlijke Stand van Haarlemmerliede Jeugd verzamelde 26.000 postzegels DONDERDAG 17 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Aan de Vogelenzangseweg 49a te Voge lenzang, in een rustige, landelijke en bos rijke omgeving, juist waar de weg een scherpe bocht maakt ligt de show tuin van óe heer Frans Roozen. Dit jaar was het vijfentwintig jaar geleden dat deze kweker gen begin maakte met het exposeren van ooigewassen in zijn tuin en ter gelegen heid daarvan had' hij woensdagmiddag een persconferentie belegd en werden wij in staat gesteld de rijke kleurenweelde van deze tuin en van de kassen 'te bewonderen. Door de langdurige koude zijn vele tul pensoorten laat dit jaar, maar juist daar door staat alles thans vrijwel gelijk in bloei en kan de bezoeker zich vergapen aan een rijkdom van kleuren die zijns gelijke niet heeft. Deze tuin is des te mooier, omdat de heer Roozen er niet alleen duizenden soorten tulpen van alle rassen heeft verwerkt, doch ook andere bolgewassen en heesters, in een zeer uitgestrekte border en een met grote kennis van zaken aangelegde rotspartij, rondom zijn woning. Teneinde d'e kassen van de weg af gezien wat aan het oog te onttrekken, heeft deze bollenkweker aan die kant coniferen tegen de kas geplant, die de rijke afwisseling van kleuren die deze tuin biedt, nog verhoogt. Lang voor dat er zelfs maar sprake was van showtui- nen is de heer F. Roozen daar al mee be gonnen. Het was in 1931 dat hij op het idee kwam de liefhebbers nader te doen kennis maken met de praktische toepassing van onze vele bolgewassen. Het waren de tul pen, die daarbij in hun rijke verscheiden heid domineerden, vandaar de naar „Tulip- •how". De heer Frans Roozen droomt van bloe men, hij heeft zijn hart aan zijn schitterend aangelegde tuin en aan zijn kassen verpana en zijn dag is niet goed, heeft zijn echtge note ons verteld, wanneer hij niet een' wan deling te midden van planten en bloemen heeft gemaakt. Hij begon met een kleine showtuin in Heemstede bij de Adriaan Pauwlaan. In 1933 trok hij naar Vogelen zang. Hij stamt van oudsher uit een ge slecht van bollenkwekers en iis dus in bet „vak" grootgebracht. Bij zijn vader, de heer L. Roozen, die thans vijfentachtig jaar oud is, verkreeg de jonge Frans zijn vakkennis. De eerste twaalf jaar dat hij zich in Vo gelenzang had gevestigd liep alles nog niet zo vlot, want met een prijscourant werkt Frans Roozen nooit, hij moet het van de kleinhandel hebben, tiet houden van een showtuin is een kwestie van energie en doorzettingsvermogen en het kweken van relaties. Deze eigenschappen bezit deze kweker in hoge mate. Heel belangrijk zijn de keuringen en nu tn het seizoen bezoekt de heer Roozen elke maandag de bollenbeurs in het Krelagehuis te Haarlem, waar de beste kwaliteiten aan de markt komen, de nieuwe soorten een naam krijgen en geregistreerd worden. Dan hangt het er maar van af hoe het buiten land op elke nieuwe soort reageert, of men de broei-capaciteit van bepaalde soorten vroeg kan forceren enz., zodat deze nieuwe tulpensoort: succes heeft. De showtuin van de heer Frans Roozen is in de eerste plaats aangelegd om reclame te maken. Hij is prachti-g gelegen op een aanmerkelijk lager gedeelte dan de rijweg ineen bosrijke omgeving met de bloem bol lenvelden op de achtergrond en een prach tig wijds uitzicht. Vanuit zijn huis, dat bij ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO. HAARLEM HAARLEM. 16 mei 1956 ONDERTROUWD: 16 mei, H. J. Elferink en E. Herman: W. S. Breukel en P. M. Chris- tiaans; O. A. S. Gorissen en M. L. van Noort; G. G. Houweling en A. Th. Tijdgaat; A. H. de Bruijn cn M. Böhm; J. F. Wemelsfelder en G. Nolst Trenité; L. Griek en J. C. Bleijs- wijk; P. Kolk en B. C. Ket; J. A. Bakker en C. Mantel; A. J. F. van de Kar en G. J. M. V. J. Vermeylen; J. J. Bonman en E. Hofkes; H. F. Looman en J. C. A. van den Oord; H. L. M. Zedel en W. F. H. Heskamp: B. P. Eschweiler en A. S. Koning; J. Martens en M. M. W. Agricola; C. P. Bank en Chr. M. Makkelie; H. C. van Hulst en A. C. Sluiter; J. V. J. Alders en B .E. A. Hcinen; F. Schol ten en J. M. Verstraten. GEHUWD: 16 mei, Chr. J. G. van Gestel en M. H. M. Schoenmakers; F. O. van Doorn en Th. E. Rooijers; M. Azier en S. J. M. Steffens; M. van der Walle en W. J. Groen; R. B. Sintenie en A. M. Smakman; J. H. Keur en W Cornet; G. J. Gerrits en A. PI. K. Halter; L. Roodenburg en P. Snoek; J. Akkerman en C. J. Wobben; J. Sluiter en H. Kroon; E. Croes en G. Zorgc; J. Hilhorst en K. Struiksma; J. M. A. Kersten en J. van El; J. J. H. Reemér en F. H. D. Ek: H. A. J. M. Nieuwenhuijs en M. C. van Eijck; G. C. IJzerman en W. M. Keesmaat. BEVALLEN van een zoon: 14 mei, G. J. Th. TurkenburgBult; 16 mei, C. H. Horck -Rogier. BEVALLEN van een dochter: 14 mei, F. "an Oort—Uiterwijk; 15 mei, F. M. Prenen -Splinter; W. Lacourt—van Wageningen; 16 mei. E. Bellesvan der Genugten. OVERLEDEN: 14 mei, F. G. S. Mulder, 82 Zuiderstraat; M. Th. Wijnandsvan der "ossen, 70 j., Hag°straat; 15 mei. J. Vreeden- /urgh, 64 j., Velserstraat; J. A. Menijox, 77 j., "ondelweg; A. E. MeijboomSteffens. 75 j., "ergierdeweg; A. M. van Wijk. 3 d., Wouwer- manstraat. de tuin ligt, kijkt hij uit in het wijde land. Nu op het ogenblik tevens de vruchtbomen achter zijn woning in volle bloei staan, waant men zich daar in de Betuwe. Thans, in de drukke tijd., nu ook duizen- d'en vreemdelingen deze prachtige tuin komen bezoeken, is er extra personeel aan genomen om uitleg en adviezen bij de aan koop van bolgewassen te geven. Er zijn ruim driehonderd tachtig soorten bloem bollen, waarvan de bloeitijd valt van 10 april25 mei, nu wel tot eind mei. De tuin werd geheel op eigen initiatief van de heer Roozen aangelegd en met eigen krachten. Steeds in ai die vijfentwintig jaar waren tuin en kassen vrij toegankelijk. Er zijn dit jaar wel dagen geweest, vertelde de heer Roozen, dat vier a vijfduizend bezoekers de tuin met een bezoek vereerden en men komt dan handen te kort, zelfs al zijn wij nu met ons zevenen de gehele dag in touw, zodat er voor eten niet eens tijd overschiet. Het is het streven van de heer Roozen in zijn tuin en in zijn kassen zowel de goede oudere handelssoorten als de aller nieuwste te tonen en daaraan is het te danken dat deze onderneming in de loop van die vijfentwintig jaar zo geslaagd is. Er zijn zoveel variëteiten, dat het hier te ver zou voeren alle met name te noemen. Voor de Red Parrot, de felrode parkiet tulp, de China Pink, een tere roserode tulpensoort en een opvallend mooie combi natie in de kas, namelijk van Queen of Night (zwart), General Mac Arthur (geel) en Niphetos (geelwis) die in een groepje bij elkaar staan, zouden wij hier een uit zondering willen maken. Tachtig procent van de bezoekers zijn buitenlanders, waaronder dit seizoen voor al Fransen en Duitsers en tal van bezoe kers uit Turkije en Israel. Er is een fraaie vijver en er zijn gazons, die nu doordat er zovele voet over gaan wel wat hebben te verduren gehad, maar dit groene tapijt steekt mooi af tegen de bloeiende border die het omringt. Men voelt dat achter dit alles een man staat die van zijn vak houdt en die kennis van zaken heeft. Daarbij heeft hij een grote steun aan zijn vrouw. Ook toont hij zich steeds een goed gastheer, een eigen schap die hem in deze onderneming zeer goed te pas komt. De heer Frans Roozen is er in geslaagd in die vijfentwintig jaar zijn plannen zo danig te verwezenlijken dat zijn naam in Nederland zowel als ver over onze grenzen een zeer goede klank heeft en wij wensen hem toe dat het ook de volgende vijfen twintig jaar steeds in stijgende lijn zal gaan en zeer velen zich nog zullen kunnen verlustigen aan deze rijk geschakeerde kleurenweelde. De Provinciale Commissie Noordhollancl van het Nationaal Instituut „Steun wettig gezag" hield woendagavond in het Gemeen telijk Concertgebouw te Haarlem een open bare bijeenkomst, tijdens welke het begrip „Geestelijke weerbaarheid" en het Wilhel mus onderwerpen van een tweetal inlei dingen zijn geweest. De avond werd geopend door de voor zitter van de provinciale commissie Noord holland, de heer L. J. P. N. A. Bouwman, die in het bijzonder een woord van welkom richtte tot de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, de garni zoenscommandant van Haarlem en enkele leden van de staf van Prins Bernhard. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van de heer Jac. Loorij zong het „Wilt heden nu treden" en „O Heer, die daar des hemels tenten spreidt" in de bewerking van de dirigent. De aalmoezenier pater L. J. N. Burgman, ving zijn inleiding over „Geestelijke weer baarheid" aan met het stellen van de vraag „Wat is het wat ons tot ons vaderland trekt?" Niet het klimaat, het natuurschoon of de welvaart zijn hiervan de redenen maar de diepere geestelijke waarden, ver ankerd in de samenleving, de wijze waarop wij thuis gezellig met elkaar praten, onze kinderen opvoeden, onze deelname in het maatschappelijk leven en niet in de laatste plaats onze binding met een eeuwenoude beschaving. Als de fundamenten van de beschaving noemde de spreker godsdienst, gezin, naastenliefde en vorstenhuis. De spreker waarschuwde voor bepaalde machten die deze grondvesten van de be schaving pogen aan te tasten, niet alleen door het propageren van een bepaalde ideo logie waarin geen plaats voor God of gods dienst is, maar meer nog door het zaaien van wantrouwen, ontevredenheid, verdacht makingen, waardoor de geestelijke weer baarheid wordt ondermijnd. „Laat u niet misleiden door het vriendelijke gezicht of een joviaal gebaar van een machtshebber van thans die luttele jaren geleden met de zelfde glimlach nog duizenden de dood in joeg", aldus pater Burgman. Persoonlijke ervaringen met de Mau-Mau in Kenya heb ben de spreker geconfronteerd met de ver derfelijke praktijken van deze heren, waar mede een vredelievend en intelligent volk werd opgezweept tot een moordende en plunderende bende. Sprekende over de idealen van de heden daagse jeugd zeide pater Burgman dat hij het niet eens is met degenen die beweren dat de jongeren van nu geen idealen meer zouden koesteren. De spontane hulpverle ning van vele jongeren tijdens de over stromingsramp in Zeeland en bij diverse ge voerde acties zijn bewijzen ervoor dat het met het idealisme van onze jeugd nog niet zo slecht gesteld is als velen wel menen. Wij, ouderen, dienen echter het voorbeeld te geven wanneer het er om gaat van onze geestelijke weerbaarheid blijk te geven. Ieder op zijn eigen terrein en naar eigen vermogen, zo besloot de spreker, is er voor ons een grootse taak weggelegd. Nadat „Zang en Vriendschap" het „Ado- ramus te" van Clemens non Papa en het „Sicut Cervus" van Charles Gounod ten gehore had gebracht, hield de majoor ds. C. M. Graafstal een inleiding over „Het Wil helmus". Hij zette uiteen wanneer en op welke wijze het volkslied is ontstaan. Hij beschreef hoe de verschillende coupletten diverse episodes uit het begin van ons ver zet tegen de Spaanse dwingelandij uitbeel den en bij welke gelegenheid de rede, waar van het Wilhelmus de dichterlijke weergave is niet van Mamix van St. Aldegonde zoals vroeger werd aangenomen maar van een onbekende minstreel werd uitge sproken. Tijdens een bijeenkomst van de sociëteit Teisterbant in de Kroonzaal van Brink- mann, belegd in het kader van de veertien daagse lezingavonden, heeft de president der sociëteit, mr. J. M. Landré, 'in sobere woorden de dezer dagen overleden direc teur-hoofdredacteur van ons blad, de heer Robert Peereboom, tevens lid der sociëteit, herdacht. De heer Landré kenschetste het heengaan van Robert Peereboom als een groot verlies voor de journalistieke stand en voor de sociëteit, die de thans overledene beide een warm hart toedroeg. De woor den van de heer Landré werden door de aanwezigen staande aangehoord en tot slot van deze gedachtenis werd een minuut stilte in acht genomen. In een woensdagavond in het wijkgebouw der Hervormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht onder leiding van de heer J. J. Huizinga gehouden ledenvergadering van de afdeling Haarlem van de Christe lijk Historische Unie heeft mr. J. W. van Gelder te Amsterdam, lid van de Provin ciale Staten van Noordholland, gesproken over „Wat doet u met uw stem." Mr. Van Gelder merkte in zijn inleiding op, dat christenen zich op verantwoorde wijze dienen af te vragen op welke partij zij hun stem uitbrengen. Vroeger ging het om een persoon, omdat men geen partijen formatie kende. In andere landen is de keuze vaak beperkter dan in ons land door de verscheidene principiële partijen. Daar door wordt het voor een niet-politiek ge schoolde moeilijk zijn stem uit te brengen. Na de oorlog hadden velen gedacht, dat er twee partijen zouden ontstaan, waarvan één de veronderstelde doorbraak met idealistisch socialisme. Gebleken is, dat de volksgeest anders was en de partijen van voor de oorlog zijn herrezen. Voor de komende Kamerverkiezingen is de situatie weer zodanig, dat de kiezers een keuze kunnen doen uit verscheidene par tijen. Aan de vooravond van de verkiezin gen vragen velen zich af hoe zij zullen verlopen en wat de inzet is. Spreker ver wachtte weinig verschuivingen door het evenredige kiesstelsel in ons land. Op kleine partijen, die pas opgericht zijn, zul len vele stemmen uitgebracht worden, om dat de leuzen voor politiek niet-geschoolden aantrekkelijk lijken. Van de leuzen komt meestal niets terecht. Spreker vermoedde, dat de strijd wel scherp zal worden door het mandement, waarmee in het bijzonder de KVP en de Partij van de Arbeid hebben te maken, door het optreden van de oppo sitiepartijen, die zich weer zullen roeren en door het feit, dat velen een afkeer krij gen van de omstandigheid, dat de over heidsbemoeiingen zich steeds uitbreiden. Deze factoren, die de verkiezingen be- invloeden, besprak mr. Van Gelder nadel en trok daarbij een vergelijking met het programma van de CHU. Spreker merkte op, dat velen meer en meer gaan inzien, dat het noodzakelijk is, dat een christelijke partij bestaat. Hij was van mening, dat een christen in de Partij van de Arbeid toch een tekort zal voelen. Hij zal zich in de CHU, die geen strijd- orgaan is, beter op zijn gemak voelen dan in de andere partij. De CHU staat met beide benen in het heden en neemt aan alle activiteiten deel. Tenslotte sprak mr. Van Gelder de wens uit, dat de christenen op verantwoorde wijze hun stem zullen uitbrengen en wel op de CHU. Haarlemse rechtbank Een negen en dertigjarige constructeur uit Rotterdam, die op zondagmorgen 5 fe bruari aan een portier van een Haarlems hotel een tas met boeken als onderpand gaf, om zoals hij verklaard had bij een kennis geld te halen voor de logies kosten werd door de Haarlemse recht bank wegens diefstal van de tas overeen komstig de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf van vier maanden, benevens voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering. In januari had hij enige tijd in een hotel te Amsterdam gelogeerd, zon der te betalen en enkele dagen voor de vijfde februari verbleef hij in een Haarlems hotel. Toen hem een rekening werd gepre senteerd zeide hij geld te zullen halen en gaf een tas aan de portier. Na zijn vertrek bleek de tas boeken te bevatten, waarop een andere naam dan die van de hotelgast stond. Aangifte bij de politie volgde, die de Rotterdamer aanhield. Deze deelde mee op Zaterdagmiddag 4 februari om half drie de tas met boeken in de Kruisstraat te Haar lem gevonden te hebben en de eigenaar van de tas met boeken een leraar aan de HBS verklaarde dat de tas op zijn fiets gebonden was, toen hij om twaalf uur zijn rijwiel bij het postkantoor had ge plaatst. Na zijn terugkeer was de tas ver dwenen. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft de Koninklijke cacao- en chocolade fabrieken NV. de erven H.-de Jong te Wor- merveer voorlopig surseance van betaling verleend en als bewindvoerders aangewezen mr. A. Bruch te Haarlem en mr. D. Schut jr. te Amsterdam. De achtergrond van deze aanvrage is dat de N.V. mogelijkheden onder ogen wil zien om uit financiële moeilijkheden te geraken. Reeds is men begonnen met een ingrijpende reorganisatie. Hieronder vallen o.a. het in tussen reeds ingegane ontslag aan vrouwe lijk personeel, veertig personen, dat in de avonduren inpakwerk deed. Voorts is een aantal leden van het verkooppersoneel ont slag aangezegd. Verwacht wordt dat men ten opzichte van de personeelsbezettiing in de naaste toekomst nog drastischer zal be perken. Het bestuur van het Diaconessenhuis te Groningen heeft van de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid toestem ming ontvangen tot het uitwerken van de plannen voor de bouw van een nieuw zie kenhuis. Het zal worden gebouwd onder architectuur van de heer J. E. Kloos te Haarlem. De uitwerking van de plannen zal ongeveer twee jaar in beslag nemen. Men hoopt begin 1958 met de bouw te be ginnen. Gerekend wordt op een bouwtijd van drieëneenhalf tot vier jaar. Het nieuwe ziekenhuis krijgt een capaciteit van 360 bedden. De kosten worden geraamd op ongeveer twaalf miljoen gulden, inclu sief de inventaris. ADVERTENTIE Whirlwind - de echte weer-en-wind Ron- son vanaf 25.50 Adonis - de aansteker met bijzondere distinctie vanaf 33.- WORLD'S GREATEST LIGHTER Alleen Imp. en Service Afdeling WILLIAM RIKKERS HANDELSONDERNEMING N.V. Beurs Damrak - Amsterdam B. en W. van Haarlem benoemden drs. C. T. AH. van Huygevoort Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem thans een adjunct-directeur be noemd voor de dienst van Sociale Zaken. Het is drs. C. T. A. H. van Huygevoort, die tot nu toe werkzaam is bij het direc toraat-generaal van het Gevangeniswezen te Den Haag. Drs. Van Huygevoort werd op 8 maart 1926 te Tilburg geboren. Hij volgde een gymnasiumopleiding in Wernhoutsbrug, waarna hij studeerde in de sociale en poli tieke wetenschappen aan de universiteit van Leuven, aan welke instelling hij ook zijn doctorale examens cum laude aflegde. Hij studeerde ook filosofie en aanverwante vakken aan de r.-k. universiteit van Nij megen. Een bijzondere studie maakte hij over de sociale zorg van de gist- en spiri tusfabriek te Delft. In augustus 1954 aan vaardde hij een betrekking bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag. Als wetenschappelijk ambtenaar werd hij in zonderheid belast met het uitwerken en publiceren van gegevens over gezinsbud getten, over de sociale zorg speciaal ook die aan debielen, het maatschappelijk werk en de vakbeweging. Een bewoner in de Amerikadwarsstraat in Hillegom, de heer H., heeft in zijn tuin een achthoekige visvijver, met een brug getje er over. Aan de linkerkant van de vijver bevindt zich een molen, die elek trisch verlicht kan worden. In de vijver zwemt een aantal goudvissen. Daar de heer II. veel last heeft van katten, die op de vis belust zijn, heeft hij om de vijver op 20 cm hoogte koperdraad gespannen, dat onder volle netspanning staat. Enige huizen ver der woont de familie A. en die een zeven jarig zoontje heeft. Dit kind wilde in de visvijver van de heer H. een visje vangen, deed 't hekje open en greep met zijn hand in het water. De jongen kwam daarbij met zijn knietje tegen het draad, sloeg tegen de grond en bleef bewusteloos liggen. Een vriendje dat ook ter plaatse was, wilde de jongen oppakken, maar kreeg eveneens een schok. Een passerend verzekerings agent pakte de knaap onder de oksels en trok hem los van de draad. Daar het kind met het gezicht in het water lag, vreesde men aanvankelijk dat het gestikt was. In allerijl werd het naar de dokter vervoerd. Hoewel de jongen lelijke brandwonden aan knie, dijbeen en linkerhand opliep, maakt hij het thans redelijk wel. Op last van de politie zal de gevaarlijke schrikdraad om de vijver nu verwijderd worden. Woensdag heeft de heer C. Jansen, employé 1, wonende Trompstraat 47, te Haarlem, het feit herdacht dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de PTT. De heer W. J. Steemers, adjunct-direc teur van het postdistnet Haarlem, schetste de jubilaris als een trouw ambtenaar, die door hard werken en veel studie zijn hui dige rang heeft weten te bereiken, na in 1931 als telegrambesteller zijn loopbaan begonnen te zijn. Namens het Staatsbedrijf reikte de adjunct-directeur de jubilaris de zilveren draaginsigne voor 25 jaar trouwe dienst uit, vergezeld van de gebruikelijke grati ficatie. De heer P. Koomen. voorzitter van het jubileumfonds, schonk de heer Jansen namens het fonds 'n polshorloge. Mevrouw Jansen kreeg bloemen. De heer B. J. Korsman, chef afdeling geldzaken, sprak de jubilaris enige waar derende woorden toe en bood namens de afdeling een bockenbon aan. De jubilaris dankte de aanwezigen voor hun belangstelling. In het Patronaatsgebouw hield de af deling Zandvoort van de KVP woensdag avond een verkiezingsvergadering. Het Tweede Kamerlid de heer Th. S. J. Hooij uit Haarlem sprak over het onderwerp: „Waarom wij KVP stemmen". De voorzitter van de afdeling, de heer J. L. C. Lindeman, wees er in zijn ope ningswoord op. dat er bij de komende verkiezingen veel op het spel staat, spe ciaal voor. de KVP, omdat de PvdA alles op alles zal 'zetten om de doorbraak gedachte, die door de KVP wordt afge wezen, te verwezenlijken. De komende strijd zal fel zijn, doch de KVP is over de afloop daarvan niet pessimistisch. De heer Hooij verkondigde als zijn me ning dat deze nieuwe lente ook op politiek gebied een nieuw geluid zal brengen, om dat thans aan de slembus de beslissing zal vallen over de vraag of er een eind zal komen aan de doorbraakgedachte, of dat deze gedachte wat spreker niet hoopte zal worden geëffectueerd. Een ander alter natief is er bij de komende verkiezingen niet, want daarbij gaat het in de eerste plaats om de strijd tussen de twee groot ste partijen. De wapenen, die de tegen partij tot nu toe bij deze strijd gebruikt, waren volgens spreker niet altijd even eerlijk. De Partij van de Arbeid tracht namelijk een scheidslijn op te dringen, die er in wezen niet is, namelijk tussen pro gressief of conservatief. Progressief zijn, dat is streven naar vooruitgang, dat wil iedereen op zijn wijze, nu net zo goed als in het verleden. De idee progressief krijgt echter nu alleen meer relief, omdat de veranderingen elkaar zo snel opvolgen. In de laatste 100 jaar veranderde de wereld meer, dan in de 2.000 daaraan voorafgaan de jaren. De wereld staat voor een nieuwe evolutie en niemand weet, wat het resul taat daarvan zal zijn. Aan de hand van het nieuwe program wijst de KVP de dooi de PvdA uitgedachte scheidslijn progres sief of conservatief onverbiddelijk van de hand. Doch dit nieuwe werkprogramma is dringend nodig, omdat ook in de afgelopen vier regeringsjaren de omstandigheden zich ingrijpend wijzigden. De moeilijkheden van 4 jaar geleden hebben thans plaats ge maakt voor een periode van super-hoog conjunctuur, een tijd die nieuwe proble men stelt, vol gevaren is en spanningen doet toenemen. Eveneens was vernieuwing van het werkprogramma noodzakelijk, om dat verschillende punten uit het oude wer den gerealiseerd. Uitvoerig besprak de heer Hooij daarna dit nieuwe werkprogram. Hij behandelde achtereenvolgens de gezinspolitiek, de so ciaal-economische situatie, de belasting, de woningbouw en de huisvesting, waarbij hij breedvoerig het KVP-standpunt ten aan zien yan deze vraagstukken belichtte. Hij besloot met erop te .wijzen, dat een voor de KVP bevredigende uitslag van de verkiezingen alleen kan worden bereikt, wanneer de politieke eenheid wordt be tracht. Een geanimeerd debat volgde op de causerie. Een twaalf a dertienjarige jongen, wiens signalement bekend is, heeft de laatste dagen enkele onbeheerd staande bromfiet sen gebruikt om er een gratis ritje mee te maken. De brommer wordt dan op een andere plaats weer gedeponeerd. Brom- fietsbezitters worden gewaarschuwd. Een onbekende heeft zich via een open staand raampje toegang verschaft tot een schuur van de firma St. aan de Stations weg. In het kantoor wordt niets vermist, maar uit de bergplaats is een rijwiel ont vreemd en zijn enige werkkleren ver dwenen. BINNENLAND Dodelijk ongeluk. In de nitraatfabriek van het stikstofbindingsbedrijf te Geieen is de 44-jarige J. A. H. uit Doenrade door een hijsgat van een hoogte van ongeveer 40 m. gevallen. Hij was op slag dood. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter. Heidebrand. In het gebied Dé Belvert te Oisterwijk is een gebied van ongeveer 5 ha. heide, dat gedeeltelijk met vliegdennen was bezet, door brand verloren gegaan. Bosbrand. Bij een bosbrand, nabij het industrieterrein Groot Bollerhoede te Venlo zijn 3 ha. tienjarige dennen in vlammen op gegaan. De Venlose brandweer en een veer tigtal militairen van het Venlose garnizoen hebben aan de bestrijding van de brand, waarvan de oorzaak niet bekend is, deel genomen. HAARLEM EN OMGEVING Bekroond. De orchideeënkwekerij Ten- haeff, Enschedéweg. Aerdenhout heeft op een internationale tentoonstelling te Nantes in Frankrijk met haar inzendingen orchideeën een eerste prijs en twee tweede prijzen behaald. De afdeling Lisse van het Nederlandse Rode Kruis heeft woensdagavond, in de veilihgzaal van de HBG een bijeenkomst gehouden waarin aan 98 donors de Land- steiner-medaille werd uitgereikt. Voorzit ter dr. J. M. van Dijk uitte zijn vreugde over het feit dat zoveel mensen hun plicht hebben gedaan door voor de medemens minstens vijf maal bloed af te staan. De heer Jac. v. d. Meij reikte de medailles uit. Vertoond werden de films: „Uw red dend bloed" en „Uw Rodê Kruis pakt aan." Daarna bleef men nog gezellig bijeen voor een spelletje kierfen. De gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude vergadert vrijdagavond 25 mei in het raadhuis te Halfweg. Aan de orde zullen komen voorstellen tot aan koop van een strookje grond aan de Haar lemmerstraat. tot het onbewoonbaar ver klaren van woningen aan. de Ringweg 13, 14 en 15, tot wijziging van het uitbreidings plan Spaarndam en tot het beschikbaar stellen van bouwgrond en verstrekken van een bouwvoorschot aan de woningbouw vereniging „Zwanenburg". Ster Editie GEBOREN: Elisabeth Maria, d. van J. Schipper en M. J. van Lieshout; Alexander Johannes Maria, z. van S. J. Kroon en M. M. Knuvers; Dorothea Anna Cornelia, d. van G. J. Hartog en E. E. Vrieze. ONDERTROUWD: N. A. J. Jacob en M. J. van Bruggen. GETROUWD: J. J. M. Echteld en H. A. A, W. Bürmann; L. Hoogstraten en H. Glas. OVERLEDEN: H. A. Luijt, 62 j., echtgenoot van W. Wamsteeker. Op verzoek van het Nederlandse Rode Kruis nam de Christelijke School te Vijf huizen (hoofd dé heer D. E. Deerenberg) deel aan de inzameling van gebruikte postzegels ten behoeve van het Jeugd Rode Kruis. Deze week is de opbrengst aan het Rode Kruis afgedragen. De jongens en meisjes hebben meer dan zesentwintigduizend ge bruikte postzegels ingezameld.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15