FIETSEN! FIETSEN! Kies uit de 3 beste shagsoorten smaken PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Ambtelijke pensioenen gebaseerd op twee percent per dienstjaar Wereldnieuws Fa. B. ENGELENBERG verstopping Commissie Van Poelje stelt voor: Boven 6000 gulden één-driekzvart pet tot een maximum van 20.000 gulden De radio geeft vrijdag Postuum eerbetoon aan Alexander Fadejev i<5 liet zo Paarden Pensioenpremie V/z percent OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Lange wachttijden bij de Hempont K.v.K. te Alkmaar richt zich tot minister Algera Edese schaapskudde weer geschoren Atoomenergie zal te zijner tijd kolen en olie moeten vervangen Geef de strijd niet op tegen Koolmeesjes nestelen in een brievenbus Het beruchte waltrapje te Delft wordt hersteld Met auto tegen bomen gereden en gedood Nare dagen? Moe en mat? AKKERTJE DONDERDAG 17 MEI 1956 2 De staatscommissie voor de pensioenwetgeving, de commissie-Van Poelje, stelt in een thans verschenen interim-rapport een ingrijpende herziening van het pensioenbeleid voor. Het rapport, dat de vorm heeft van een wetsontwerp, geeft een „glijdende" pensioenschaal, gebaseerd op een pensioen van twee percent per dienstjaar over de eerste 6000 gulden en anderhalf percent daarboven tot een maximum van 20.000 gulden, met dien verstande, dat het pensioen niet minder bedraagt dan 1 procent voor elk dienstjaar tot een maximum van 40. Voorts wordt een wijziging voorgesteld van het weduwen- en wezenpensioen en een pensioenpremie van zeveneneenhalf procent. Tevens adviseert de commissie de regering de pensioenen, die thans aan oud-ambten aren worden uitgekeerd, op basis van 1 percent per dienstjaar omhoog te brengen tot het bezoldigingspeil van 1 januari 1957. Het standpunt van de commissie-Van Poelje over de aanpassing van de ambte lijke pensioenen aan de algemene ouder- domsverzekering is dat deze aanpassing slechts dan verantwoord kan zijn, wan neer de pensioenen der ambtenaren reeds een behoorlijke voorziening opleveren. Met de glijdende pensioenschaal wordt beoogd de pensioenen te laten rijzen en dalen met de salarissen, in welk geval de gepensioneerden in de toekomst een pen sioen zullen ontvangen dat zijn werkelijke koopkracht behoudt. De premie voor het algemeen ouderdomspensioen zal voor de ambtenaren niet meetellen in hun pen sioengrondslag, daar het totaal pensioen inkomen (het ambtelijk- en het ouderdoms pensioen) in dat geval een groter bedrag zou gaan vormen dan het netto-salaris van de ambtenaar in actieve dienst. Invaliditeitspensioen De commissie stelt voor het tegenwoor dige invaliditeitspensioen te laten verval len', daar in geval van afkeuring van een ambtenaar pensionering moet kunnen vol gen, waarbij dan rekening zal worden ge houden met de mate van invaliditeit. De wachttijden om voor pensioen in aan merking te komen worden nu vastgesteld op een periode van vijf jaar, waarvan er vier in werkelijke dienst moeten zijp door gebracht. De mogelijkheid van inkopen van wachttijdgeld wil de commissie laten ver vallen onder voorbehoud, dat deze toch meetelt voor de vaststelling van het pen sioen. Ook wordt voorgesteld de „behouds- verzekering" te laten vervallen, echter met de vermelding, dat de nabestaanden van een ambtenaar recht blijven hebben op een bedrag, dat aan de ambtenaar op 65- jarige leeftijd zou worden uitbetaald. Zij, die reeds een „behoudsverzekering" hebben afgesloten, moeten deze kunnen voortzetten. Weduwen- en wezenpensioen Voor het weduwen- en wezenpensioen wenst de staatscommissie een geheel nieu we wijze van berekening, waarbij het aan tal pensioenjaren van de overleden amb tenaar van belang gaan worden. Door aan- ADVERTENTIE m Doelstraat 59 - Haarlem - Tel. 15232 ,RIO MAT" MUURVERF HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Lichte muziek. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 3.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Musette-orkest en soliste. 30.25 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Pianoduo. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pro menade-orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor dracht en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Pianovoordracht. 18.05 Lichte muziek. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Platen. 18.55 Prof. Romme spreekt. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: De bestrijding van de onmaatschappelijkheid. (Rubriek Verklaring en Toelichting). 19.20 Regerings uitzending: Emigratierubriek: Het emigratie praatje. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.20 Actualiteiten. 20.35 De ge wone man. 20.40 Lichte muziek. 21.00 Politiek forum. 21.30 Lichte muziek. 21.50 Kamer orkest en soliste. 22.25 Orgelconcert. 22.45 Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen met toelichting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Plaiten. 8.45 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Orgel. 11.10 Voordracht. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede 1 ingen12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Orgel en zang. 13.55 Beursberichten. 14.00 Strijkorkest. 14.35 Voordracht. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Muzi kale causerie. 17.40 Instrumentaal kwintet. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Ac cordeonorkest en solist. 18.45 Tot nieuw be stel verbonden, lezing. 19.00 Voor de kinde ren. 19.10 Verkeersvlieger, een mooi beroep, klankbeeld. 19.30 Dertig jaar geleden, cause rie. 19.45 Rottterdam-Ahoy. 20.00 Nieuws. 20.05 Boeken. 20.15 Het zingende hart. 20.30 Benelux. 20.45 Rembrandt, voordracht. 21.00 Strijkorkest. 21.30 Etherforum. 22.10 Buiten lands weekoverzicht. 22.25 Istrumentaal kwartet en soliste. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroep-orkest. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Klassieke muziek. 14.00 Schoolradio. 15.45 Orkest-concert. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.00 Zang en piano. 18.10 Voor dracht. 18.20 Koorzang. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vocaal en instrumen taal ensemble. 20.00 Mozartprogramma. 20.15 Symfonie-orkest. 21.00 Kunstkaleidoscoop. 21.15 Symfonie-orkest 22.00 Nieuws. 22.15 Internationale Radio Universiteit en gitaar recital. 22.45 Platen, 22.5523.00 Nieuws. brenging van een wijziging in de kinder- toelagenwet voor gepensioneerden zouden de weduwen van het vierde kind af in aanmerking kunnen komen voor de kinder toelage, ook wanneer deze samengaat met het weduwen- en wezenpensioen. ADVERTENTIE V. MAGNEET - SIMPLEX - R.S. in TOUR- en SPORTMODELLEN in elke gewenste uitvoering en kleur. Betaling in overleg. A. v. d. BOGAARD Floresstraat 15 - Haarlem - Tel. 16548 De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier heeft zich bezig gehouden met de verkeersmoeilijkhe den bü de oeververbindingen over het Noordzeekanaal. Geconstateerd werd, dat de noodweg over de sluizen te IJmuiden een aanmerkelijke verbetering betekende, die als tijdelijke voorziening aanvaardbaar Bij de Hempont worden de wachttijden echter weer steeds langer. Het aantal over gezette voertuigen bij dit veer bedroeg in 1953 1.370.415, in 1954 1.697.864 en in 1955 1.869.695. Na het inleggen van de Donau- pont in december 1953 is het verkeer der halve met 36 pet. toegenomen. De cijfers over de eerste vier maanden van 1956 (611.693) geven een stijging van 10 pet. te zien, vergeleken met dezelfde periode van 1955 (547.530). Aangenomen moet worden, dat de ver- keersstagnatie bij de Hempont in de ko mende jai-en zeer ernstig zal worden. Daarom acht de Kamer van Koophandel het wenselijk, dat vóór de tunnels bij de Hembrug gereed komen, tijdig maatregelen worden genomen, om de toenemende ver keersstroom daar voor een reeks van jaren op te vangen. De Kamer besloot de minister van Verkeer en Waterstaat dringend te verzoe ken reeds nu de nodige stappen te doen tot uitbreiding van het aantal ponten aan de Hembrug. Ook de tunnelbouw bij de Hembrug kwam ter sprake. De Kamer had zich des tijds uitgesproken voor een gelijktijdige uitvoering van spoor- en verkeerstunnel. Nadien echter stelde Amsterdam zich op het standpunt, dat eerst de spoortunnel gebouwd zou moeten worden, zulks met het oog op de scheepvaartbelangen. De Kamer heeft thans bij de directeur van de Rijks waterstaat te Utrecht de gelijktijdige uit voering van beide tunnels bepleit. De be slissing ligt echter bij de minister van Ver keer en Waterstaat. Maandag is bij de oude schaapskooi op de Zuid-Ginkel te Ede, het jaarlijkse scha- penscheerdersfeest gehouden. Veertien scheerders, bejaarde boeren uit de verre omtrek, die het vak nog meester waren, hebben de 174 volwassen schapen met de hand van hun winterse vacht ontdaan. Dit heeft ongeveer 500 kilo wol opgele verd, die de eigenares van de kudde, een Edese stichting, voor ongeveer drie gul den per kilo wil verkopen. Na de scheerpartij zijn de schapen met hun scheper Teus Minnen en de hond Ar nold weer de hei ingetrokken en hebben de scheerders zich tegoed gedaan aan het traditionele maal van zoutevis met rijst. De bekende Sovjet-Russische schrijver Alexander Fadejev heeft zich zondag in een vlaag van neerslachtigheid voor het hoofd geschoten. Hij was voorzitter van de vereniging van Sovjetschrijvers en be reikte de leeftijd van vijfenvijftig jaar. Het Russische persbureau Tass voegde aan de bekendmaking de mededeling toe, dat Fa dejev een chronische alcoholist was, die verscheidene jaren onder zijn verslaving aan de drank geleden had, niet meer tot enig scheppend werk in staat zijnde. Een medische behandeling daartegen bleef zon der succes. Fadejev is de derde vooraan staande auteur in Sovjet-Rusland, die zich van het leven beroofd heeft. In de twin tiger jaren pleegden de nog steeds gevier de dichter Vladimir Majakovski en zijn kunstbroeder Serge Essenine zelfmoord. Fadejev werd in 1901 geboren, doorliep de handelsschool in Vladivostok en heeft daarna nog twee jaar aan de academie voor het mijnwezen te Moskou gestudeerd. Van 1924 tot 1926 voerde hij de redactie van het provinciale blad „Sovjet-Zuiden" en van 1947 tot 1954 was hij algemeen se cretaris van de Bond van Sovjet-schrijvers. Hij was lid van het centraal comité der communistische partij, voorzitter van de commissie tot toekenning der Stalinprij- zen, afgevaardigde naar de Opperste Sov jet en lid van de Pan-Slavische commissie in Moskou. Direct na de ontvangst van de Franse ministers Mollet en Pineau zijn premier Boelganin en minister Molotov vertrokken naar het Vakverenigingspaleis te Moskou, waar het stoffelijk overschot van Fadejev ligt opgebaard. De hoogste leiders van de SovjetUnie hebben de dodenwacht be trokken. Volgens een bericht van Radio Moskou stonden Boelganin, Kroesjtsjev, Vorosjilov, Molotov, Kaganovitsj, Malen- kov, Zjoekov en Sjepilov om beurten op wacht. Fadejev was drager van de Lenin- orde en tal van andere onderscheidingen. Westelijke waarnemers beschouwen deze postume eer als een aanduiding dat het anti-Stalinisme niet al te ver wordt door gedreven, want Fadejev was overtuigd Stalinist. De bekendste werken van Fadejev wa ren „De jonge garde" en „Tegen de stroom op". Ook „Nederlaag" was in Rusland zeer populair. De Directeur-generaal voor de Indus trialisatie en Energievoorziening, dr. E. L. Kramer, heeft in een bijeenkomst van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Rotterdam gesproken over „.Kernenergie en de wenselijkheden en mogelijkheden van internationale samenwerking." Dr. Kramer zei onder meer dat de reser ves van kolen en olie nog lang niet zijn uitgeput. Vast staat echter, dat de mens heid hard bezig is deze natuurlijke hulp bronnen in steeds toenemend tempo te verbruiken. Aan deze reserves komt een eind. Reeds is west-Europa, dat in vorige decennia een overvloed van kolen ter be schikking had, genoodzaakt om van jaar op jaar steeds stijgende hoeveelheden uit het westelijk halfrond te importeren. Voor 1975 wordt de Nederlandse be hoefte aan kolen en olie, omgerekend-op tonnen steenkolen, op 41 miljoen ton ge schat en de binnenlandse produktie ,op slechts 14 miljoen ton, zodat irt dat jaar 27 miljoen ton, of ongeveer 65 pet. van de be hoeften, geïmporteerd moeten worden. In principe geldt dit beeld ook voor de andere landen van west-Europa. Hoewel west- Europa zich voorlopig nog kan voorzien door import van kolen uit de Verenigde Staten en wat de olie betreft uit rijke ge bieden van het Midden-Oosten, lijdt het geen twijfel, dat ook aan deze mogelijkheid een eind zal komen. Zou er dan niet op andere wijze in de energiebehoeften van de wereld kunnen worden voorzien, dan zou zonder enige twijfel het levenspeil van de bevolking van west-Europa zeer aan zienlijk moeten dalen. Dit zal kunnen wor den voorkomen door toepassing van de kernenergie en daarmede is aangegeven, welke enorme betekenis aan de ontwikke ling van de kernenergie moet worden gehecht. Volgens dr. Kramer staat het vast, dat het dienstbaar maken van de atoomreactie aan de steeds stijgende behoefte aan ener gie, zeker wat west-Europa betreft, juist op tijd is gekomen en dat men al het moge lijke in het werk moet stellen om de ont wikkeling van deze nieuwe energiebron te stimuleren. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen Drink 's morgens vroeg en 's avonds roor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen roor de gal- toevoer die nodig i3 om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af, u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paarCarters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPILLETJ ES - f 1.20 per flacon. ,1 n "t jp ftr'f i ir IBISEXP0RT v.' 'w- Alle goede dinger; beslaan uit drieën. Geen wonder dat steeds meer rokers over stappen op.1 van de 3 sma ken IBIS uit de bekende rood-wit-blauwé dozen. Ccllolaan-verpakking garandeent constante kwaliteit COOOOCCCOCC<X-JC'5COCCCCCCCOCCOCX>OCOCOCX;CO-- 8 In de brievenbus van de woning vang de heer J. Stijns aan de Bosweg teQ 5 Bunde bij Maastricht nestelt een paar- koolmeesjes. De eieren zijn reeds uit- 8 8 gekomen. Een kaartje aan de voordeur'y p waarschuwt postbode en krantenbezor- 8 ger om deze vogel-idylle niet te ver- storen. De vogeltjes hadden het vorig v jaar ook in deze brievenbus hun nest; H gebouwd. 8 -3CO>JC)CJ.XÖOO,'/XXJOC>OOC)OOOOOOOOC>DCCOOOXCCOC<XX»!XCCOOOOO Deze week is men begonnen met het her stel van het trapje in de walkant van de Oude Delft nabij het voormalige Meisjes huis te Delft. Aanvankelijk lag het in het voornemen van het gemeentebestuur om het trapje geheel te slopen om het ter plaatse bestaande verkeersprobleem op te lossen. Na protest van enige Delftenaren, die daarin een aantasting zagen van de schoonheid van deze gracht, bemoeide Rijksmonumentenzorg zich er mee, waar na de slopingswerkzaamheden werden ge staakt. Bij de besprekingen, welke hierna met het gemeentebestuur zijn gevoerd, werd overeengekomen dat het trapje, waar van weliswaar de bovenste trede zal wor den versmald, in de oude toestand zal wor den hersteld. Op de Maasheese weg onder de gemeen te Helden is de 50-jarige J. van K. uit Am sterdam om het leven gekomen, toen hij bij het passeren van een truck met opleg ger met zijn auto teveel naar links uitweek en tegen de langs de weg staande bomen botste. Hij was op slag dood. De auto is zwaar beschadigd. ADVERTENTIE U voelt U weer "stralend no een Erkenning. Premier Nasser van Egypte heeft bekendgemaakt, dat Egypte de regering in Peking als de enige en wet tige regering van China erkent en dat het bereid is diplomatieke betrekkingen met communistisch China aan te kno pen. Deze Egyptische stap werd al ver wacht sinds Nassers besprekingen met premier Nehroe van India in 1955 en de communistische wapenleveranties aan Egypte. Een officiële Egyptische dele gatie heeft kortgeleden een bezoek aan communistisch China gebracht. Uuitslag. Volgens nog onvolledige uit slagen van in de Amerikaanse staat Nebraska gehouden voorverkiezingen voor het Amerikaanse presidentschap zijn op president Eisenhower, als repu blikeinse kandidaat, bijna twee maal zoveel stemmen uitgebracht als op zijn democratische mededinger senator Ke- fauver. Deze uitslag houdt voor de democraten, die verlangend uitzien naar verzet van de boeren tegen de land bouwpolitiek der republikeinse regering, weinig opwekkends in. Van beide zijden was slechts één kandidaat gesteld. Labour. De leider van de Britse Labour- partij Hugh Gaitskell, is woensdag voor een onofficieel bezoek van een week in New York gearriveerd. Tijdens zijn verblijf zal hij informele besprekingen voeren met president Eisenhower en de minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. Sneller. De Russische professor V. Vla- dimirsky heeft woensdag op een inter nationale wetenschappelijke conferentie te Moskou verklaard dat Russische ge leerden thans bezig zijn met de bouw van een atoomversneller van 50.000 miljoen elektronvolt. Deze nieuwe in stallatie zal minder elektrische stroom nodig hebben dan de bestaande versnel ler van 10.000 volt en er zal ook minder staal in worden verwerkt. De conferen tie, die is georganiseerd door de Rus sische wetenschappelijke academie, wordt bijgewoond door geleerden uit Engeland, Frankrijk, Australië, de Verenigde Staten en enkele andere Westelijke landen. Niet. De geruchten over een op handen zijnde verloving van prinses Margaret met prins Christiaan van Hannover, dg 35-jarige broer van koningin Frederika van Griekenland, zijn woensdagavond officieel tegengesproken in een verkla ring die door „Clarence House," de residentie van de prinses en koningin moeder Elizabeth, is uitgegeven. Ook prins Christiaan heeft woensdag offi cieel de berichten tegengesproken. Zwart. De commissie voor de staatssoe vereiniteit in de Amerikaanse staat Mississippi heeft besloten geheime agenten in dienst te nemen in de strijd tot behoud van de rassenscheiding in deze staat. De mogelijkheid bestaat ^elfs, dat-voor dit werk ook een neger zal worden gebruikt. Vooruitgang:. Voor het eerst sedert de Fransen Tunesië in de 19de eeuw bezet hebben, heeft in dit land een openbare executie plaats gevonden. Ten aan- sehouwe van een giroot aantal zwijgende personen is op het marktplein te Soul el Arba een terrorist, genaamd Tahar Fartas el Boukhari, opgehangen. Hij is de eerste misdadiger die de doodstraf onderging in het onlangs onafhankelijk geworden Tunesië. Boukhari was ter dood veroordeeld omdat hij als beul voor de terroristen is opgetreden. Hij heeft een pro-Franse Mohammedaanse notaris vermoord. Rechtstreeks. Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de West duits e bondsrepubliek een nieuwe stap in Moskou ter verkrijging van de her eniging van Duitsland voorbereidt. Wat die stap zal zijn werd niet meegedeeld, slechts verklaarde men dat Von Bren- tano er tijdens zijn verblijf in Londen met de Britse regering over gesproken heeft. Dit schijnt een bevestiging te zijn van de geruchten, dat de Westduitse Bondsregering de kwestie der Duitse hereniging uit de impasse wil helpen door een rechtstreekse stap in Moskou. Bezoek. Woensdagmiddag maakte premier Eden in het Britse Lagerhuis bekend dat hij officiële uitnodigingen heeft aanvaard om in het begin van het ko mende jaar bezoeken te brengen aan Australië en Nieuw-Zeeland. „Ik heb deze uitnodigingen met groot genoegen aanvaard. Ik ben van plan tijdens het parlementaire Kerstreces per vliegtuig uit Londen naar Nieuw-Zeeland te ver trekken. Vandaar zal ik mij naar Australië begeven." De premier voegde hieraan toe dat hij in februari naar En geland zal terugkeren. VOOR MENSEN is het een hoogst merk- zichzelf waarborgt nog geen ongestoorde rust tijdens de slaap. In die toestand heb ben de hersenen geen controle over de spieren die de rechtstandige houding moe ten waarborgen. De spieren iri benen, borst, rug en hals worden tijdens de slaaptoe stand dan ook gecontroleerd door reflexen, die van het ruggemerg uitgaan. Uitsluitend door deze voorzorgsmaatre gelen zijn paarden in staat te slapen in staande houding, gelijk ook een vogel slapend op een bewegelijke tak door middel van reflexen zijn evenwicht bewaart. Toch komt het wel voor, zij het dan vrij zelden, f cc"' dat paarden tijdens de slaap klein steunvlak beschikken. J vaiien doordat de snieren We moeten tijdens het staan rvaardig verschijnsel dat paarden staande kunnen uitrusten niet alleen, maar dat ze zelfs in verticale houding een dutje kunnen doen. We kunnen ons dit nauwelijks voor stellen, omdat het staan voor de mens een buitengewoon vermoeiende bezigheid is, zodat velen van ons liever een paar uur lopen dan staan. Nu zijn wij, mensen, wat het staan be treft ook wel de ongelukkigste voorbeelden die men zich voor kan stellen, omdat we als steun slechts twee benen ter be schikking hebben en - hoe groot onze voeten ook mogen zijn - over een betrekkelijk 35. Blij verrast liep van Ekster op Hap Hum's eerbiedwaardige grootpapa af en schudde hem warm de hand. „Hallo, Lee, ouwe jongen! Verzamel je goed?!", riep hij, hem volgens de gebruiken van de Voorname Verzamelaars Club groetend „Uitstekend, dank je veel van Ekster, stokoude jongen", antwoordde de grijs aard. „En maken jij ook goed verzame len?" „Tjonge", dacht Panda, „wat een geluk, dat die opa ook lid van de V.V.C. is, anders had het er lelijk voor ons uit gezien!" Doch Hap Hum was het met deze verbroedering niet eens. „Maar achtens waardige grootpapa", zei hij, „zij maakten stelen hier!" Driftig keerde de oude zich tot hem. „Maak dat jij wegkomen!", riep hij, „jij en jouw oliedomme bediende Mo! Weg! Spoed u uit mijn oogballen, waarde loos tweetal!" „Laat ik me met dit waarde- VOLLE tweetal ook maar uit zijn oog ballen spoeden", dacht Joris. En onopge merkt glipte de schelm met de Mungvazen en de bankbiljetten het raam uit dan ook steeds trachten het evenwicht te bewaren, wat op zichzelf al een ver moeiende bezigheid is. Afgezien daarvan, dienen verschillende been- en rugspieren voortdurend gestrekt te zijn, waardoor eveneens spoedig vermoeidheid optreedt. Neen, om eens lekker uit te rusten behoe ven we werkelijk niet te gaan staan, want het zitten, en in ieder geval het liggen, bieden ons een betere gelegenheid. Bij paarden is dat echter anders. Vol gens een onderzoek dat prof. Winchester heeft ingesteld, kunnen deze dieren staan de zelfs beter uitrusten dan liggend op hun zij, een eigenschap die ze trouwens met vele herbivoren, inclusief de olifanten, gemeen hebben. De poten van deze dieren bezitten namelijk een spiermechanisme, waardoor de rechte stand wordt gefixeerd zonder enige inspanning en buiten de be wuste spierbewegingen om. De dieren staan dan als het ware op stelten, doch dit op in de voorpoten plotseling verslappen, doch de dieren welen zichzelf dan direct weer op te vangen, zodat het tot een werkelijke val meestal niet komt. Gaan paarden liggen, wat zij soms in tijden niet doen, dan blijven zij toch zel den lang in dezelfde positie liggen, omdat hun grote gewicht een te zware druk op de onderliggende spieren uitoefent. Dit geldt uiteraard in nog sterkere mate voor olifanten, waarvan verteld wordt dat ze zelfs blijven staan als ze dood zijn. Maar dat zijn nu juist weer van die sterke ver halen, die wel grappig zijn om aan te horen, maar niet om te geloven. Na deze uiteenzetting over slapende paarden, spreekt het eigenlijk vanzelf dat we het over nachtmerries zullen heb ben, die met merries uiteraard niets uit staande hebben. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2