SENATOR Nederlands amateurteam bereikte draw tegen Middlesex Wanderers Zweden dwongen de Engelse profs een gelijk spel af Sterker elftal dan destijds in Maubeuge Op het HFC-terrein in Haarlem Aantrekkelijke tweede helft met twee goals Nieuwe wielerbaan voor Den Haag DONDERDAG 17 MEI 1956 7 Jeugd-honkbaltoernooi van Kinheim handbalelftal Negen spelers voor het Nederlands hockeyteam Grote inschrijving voor scholen-crickettoernooi Koersen Goede verdiensten van Italiaanse wielrenners Zie bij Hzer-prijs was voor Ria Kitty in Hilversum Haarlemse basketbalteams naar Amsterdam A utomobilisme Pan Americana gaat ook dit jaar niet door Zaterdag begint de Ronde van Italië De competitie HCB Weer meer geld te verdienen in de Hoopvol Tour de France Nederlands dames- Verdiend Ook op het middenveld verloren de En gelsen toen steeds meer van de vrij vaste greep, die zij daar lange tijd hadden gehad. Hetgeen voornamelijk te danken was aan verantwoord spel van de halfspelers Schwencke en Winter van HFC, welke laatste na rust was ingevallen voor de ge blesseerde Blom van WW. Afgezien van een belangrijk deel van de eerste helft, waarin beide partijen aardig tegen elkaar opwogen, maar waarin het enthousiasme ontbrak en bovendien de verdedigingen te veel de boventoon voer den, kon ons de match van gisteravond best bevallen. Het verheugt ons des te meer dat te kunnen schrijven, omdat het toch wel uiterst plezierig is dat ook het verreweg grootste deel van de KNVB - het amateurvoetbal waardig en kundig ver tegenwoordigd kan gaan worden in inter nationaal voetbal. Wij maken ons heus geen illusies dat het Nederlands amateurelftal over een paar weken enige kans op de zege zal maken tegen het uiterst sterke team van de Schot se amateurs, maar wij zien wel symptomen van een stijgende prestatielijn bij de re presentatie van het Nederlandse niet-be- taalde voetbal. Dat niet meer toeschouwers dat gisteravond zijn gaan zien op het HFC-terrein is jammer genoeg. De honkbalvereniging „Kinheim" houdt maandag (2e Pinksterdag) op het fraaie ter rein achter het Kennemerlyceum in Over- veen het traditionele jaarlijkse toernooi voor jeugdnegentallen. De poule-indeling luidt: Poule A: Bloemendaal; RCH en S.C. Haarlem. Poule B: HHC: Schoten en HCK. Het programma is als volgt: 10 uur: SC HaarlemBloemendaal; HHCHCK; 11,uur: RCHSC Haarlem; SchotenHHC;12" uü/: Bloemendaal—RCH; Schoten—HCK; 14 uur: Verliezersfinale; 15 uur: Winnaarsfinale. De samenstellingen van het elftal voor de dames-handbalwedstrijd tussen Nederland en Joegoslavië, dat op 20 mei in het Ooster park-stadion in Groningen om drie uur wordt gespeeld, is als volgt: Doel: Van der Veen (HCG). Achter: Deuze (PSV) en De Neef (Turn- lust). Midden: Zeegers (Athene), Melse (Hygiea) en Das (Hygiëa). Voor: Van der Velden (Athene), De Jonge (Hygiëa), Kanne (Zeeburg). Schoonens (Hel las) en Van Ginderen (PSV). Reserves: Van Slageren (Attila), Lubse (PSV) en Van Genip (PSV). De ontmoeting geldt als voorwedstrijd voor het wereldkampioenschap, dat van 18 Juli in Duitsland wordt gehouden. De ver liezer is direct van verdere deelneming uit gesloten; de winnaar wordt geplaatst in poule 1 met Hongarije en Duitsland. Poule 2 wordt gevormd door Oostenrijk, Frankrijk en de winnaar van PolenRoemenië. Voor de hockeywedstrijd tussen de heren teams van Nederland en Polen, die zondag 27 mei in Amsterdam zal worden gespeeld, zijn voorlopig negen spelers aangewezen. Het zijn in alfabetische volgorde: Van Beau mont (Togo) Bouman (BMHC), Drijver (Togo), Van Grimsbergen (HTCC), Hoog- hiemstra (SCHC), Loggere (Laren), Mulder (Amsterdam), Terlingen (Be Fair) en Wa- gener (Hilversum). ADVERTENTIE De Haarlemse Cricket Bond houdt gedu rende de Pinkstervakantie een crickettoer- nooi voor scholieren. Aan dit toernooi zullen acht teams van spelers tot en met vijftien jaar en twaalf teams van spelers boven vijf tien jaar deelnemen. Het programma luidt: Vrije'-g 18 mei, 13.30—17.30 uur: Terrein BMHC: Aelbertsbergweg te Bloe mendaal; HBS A 2Lorentz Lyc. 2 (A); Triniteits Lyc.- Combinatie elftal 1 (B). Terrein Rood en Wit, Spanjaardslaan: Jac. P. Thijsse Lyc. 2Coornhert Lyc. 2 (C); Kennemer Lyc. 2Combinatie elftal 2 (D). Zaterdag 19 mei, 11.3017.30 uur: Terrein BMHC: Mendel Coll.—HBS B 2 (E); HartenlustschoolLorentz Lyc. 1 (F). Terrein Haarlem, Donkere laan te Bloe mendaal: HBS A 1Chr. Marnix Lyc. - (G); HBS B 1—Chr. Marnix Lyc. 2 (H). Terrein Rood en Wit: Jac. P. Thijsse Lyc. 1Kennemer Lyc. 1 (J); Coornhert Lyc. Bronstee Mulo (K). Dinsdag 22 mei, 10.0015.00 uur: Terrein BMHC: Verliezers AE; Win naars AE. Terrein Haarlem: Verliezers CD; Win naars CD. Terreinen Rood en Wit: Verliezers BF; Winnaars BF; Verliezers GH; Winnaars G—H. Terrein CVHW, Heemsteedse Sportparken: Verliezers JK; Winbaars JK. Na afloop ivan ;dit toqrriooi zal op dinsdag 22 mei om vier uur' in café-rest. „Die Raeckse" in Haarlem de prijsuitreiking plaats vinden. Tijdens deze bijeenkomst zal een film over cricketsport vertoond worden. De Italiaanse wielrenners hebben het er in de Ronde van Spanje niet slecht afge bracht. In totaal verdiende de ploeg 495.750 pesetas (ongeveer 45.000 gulden). De Span jaarden bleven slechts weinig achter bij de Italianen, zij vergaarden 493.525 pesetas. Daarna volgde de Belgische ploeg met 233.800 pesetas. Conterno (It.) was, ook financieel, de sterkste troef voor zijn ploeg. Hij fietste niet minder dan 273.850 pesetas (bijna 25.000 gul den) bij elkaar. Ook de Spanjaard Lorono met 121.500 en de Belg Van Steenbergen, met 106.800, bleven boven de 100.000 pesetas. ADVERTENTIE tweed mot kamaaren In Hoek van Holland vond de start plaats van de Harwich-race. Dit jaarlijkse zg.ilevenement wordt georganiseerd door de Noordzeeclub. waarin de K.M.J.C., de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging „De Maas" en de Koninklijke Nederlandse Roei en Zeilvereniging zijn verenigd. De foto toont een aantal van de deelnemende schepen aan de start. Koningin Louise van Zweden, die woens dagavond in 't Rassunda-stadion in Stock holm met 40.000 van haar landgenoten, met koning Gustav Adolf en prins Bertil, dc eerste voetbalwedstrijd van haar leven zag, heeft het daarmee niet zo heel best getrof fen. Het Zweedse elftal dwong in een wed strijd, die door de Nederlandse scheids rechter Leo Horn uitstekend werd geleid, de nationale Engelse ploeg wel een doel puntloos gelijk spel af, maar de ontmoeting stond mede door het slechte weer en een hobbelig veld, niet op hoog peil. De Zweden waren te elfder' ure gedwongen geweest twee nieuwelingen op te stellen, de rechts buiten Berndtsson en de achttienjarige middenvoor Ekstroem. Hoewel Engeland, op Stanley Matthews na, die verplichtingen in Afrika had, met hetzelfde elftal uitkwam als waarmee een week geleden nog met 4-2 van Brazilië werd gewonnen, bleek het niet in staat, revanche te nemen voor de zeven jaar geleden op hetzelfde veld tegen de Zweden geleden 1-3 nederlaag. De Zweden wonnen de toss en dit was niet onbelangrijk, aangezien er een harde, vlagerige wind over het stadion joeg. Zij verkozen met deze wind en de zon in de rug te beginnen. Vrijwel direct ontspon zich een levendig duel, waarbij aan beide kanten kansen om te scoren ongebruikt werden gelaten. In de 16e minuut vloog de bal tegen de hand van de Engelse links half Edwards en enkele Zweden appelleer den voor een strafschop, omdat Edwards binnen het strafschopgebied stond. Maar scheidsrechter Horn liet doorspelen. Het was volgens hem een „onopzettelijk" handsgeval. Afstandsschoten Nadat twintig minuten van de eerste helft waren verstreken, probeerden de Zweden het met afstandsschoten, maar deze waren niet nauwkeurig genoeg ge richt om keeper Matthews te verontrusten. Met uitzondering dan van een schot, van de jeugdige Ekstroem, waarbij de bal te rug stuitte van de paal. Kort voor de rust moest Matthews werkelijk laten ?ien, wat hij waard was en hij keerde goed drie schoten van de Zweedse schutterij: Berndtsson, Sanberg en Lindskog. Toen Leo Horn voor de rust blies, mochten de Engelsen blij zijn, dat zij niet tegen een achterstand aankeken. Redding De na de pauze verwachte veldmeerder- heid van Billy Wright en zyn mannen bleef uit. Zelfs bleken de Zweden over voldoende kracht te bezitten, het doel van hun tegenstanders ook tegen de wind in spelend te belagen. Maar in de twaalfde minuut moest linksachter Svensson toch redding brengen op de doellijn bij een schot van Tommy Taylor. Na enkele minuten bevrijdden de Zwe den zich weer van de Engelse druk en toen bewezen zij de bal onder deze weersom standigheden beter onder controle te heb ben dan de tegenpartij. De Engelse voor hoede miste node de passes van Stanley Matthews en slaagde er vrijwel niet in de combinaties het verrassende element te geven, waarmee de consequent dekkende Zweedse verdediging moest worden door- 1 broken. De uitslagen van de te Hilversum gehou den draverijen luiden: Koper-prijs (100 meter): 1. Titus Saint 1.33.3: 2. Unita Zora 1.32.6: 3. Unemde 1.33.7. W. f 11.60. PI. f4,20. f 1,70, K. f26,30, Cov. f2,20. I.Tzer-prijs (1900 meter). Ie serie: 1. Thea Hollandia 1.25.8; 2. Ria Kitty 1.25.9: 3. Op- veger 1.25.2. W f5.90, PI. f2,60, f 1,90, K. f24,30, Cov. f5.60. 2e serie: 1. Oeke 1.25.5; 2. Querida Donum 1.24.8; 3. Oviedo A 1.26.1. W. f2,10, PI. f 1,60, f2,70, K. f7,80, Cov. f7,20. Finale: 1. Ria Kitty 1.24.9; 2. Paul Spencer 1.25.3; 3. Oeke 1.25.6. W. f6.10, PI. f2,10, f 1,80, f 1,40, K. f5,90, Cov. f6,50. Tin-prijs (2340 nieter): 1. Silver Queen 1.29.8; 2. Truely Hollandia 1.29.9; 3. Trouba dour 1.30.7. W. f9.30. PI. f2.40, f2,30, f3,70, K. f9,60. Cov. f6.10. Staai-prijs (2340 meter): 1. Stuart A 1.27.1; 2. Quelle Veline 1.27.6; 3. Rosa Gregor 1.26.3. W. f2.60, PI. f 1,50, f 3,10, f4,20, K. f5,20, Cov. f7.60. Erts-prijs (1960 meter): 1. P. Louis 2 1.24.2: 2. O Nelly Zora 1.24.3; 3. Oscar 1.24.4. W. f 14,PI. f2.80. f 1,60, f2.10, K. f21,60, Cov. f 4.40. Totalisator-omzet f72.102,50. Ter gelegenheid van een door de Amster damse basketbalvereniging Universiteits Sportvereniging (U.S.) te houden toernooi, speelt een vertegenwoordigend Haarlems herenteam een erewedstrijd tegen een Neder lands studententeam. Deze wedstrijd zal worden gespeeld op maandag 21 mei (2e Pinksterdag) des mid dags om kwart over drie in de sportzaal van de Amsterdamse politie aan de Marnix- straat. Zaterdag 26 mei houdt de Amster damse basketbalvereniging KNSM in de Apollohal in Amsterdam een lustrumtoer- nooi, waaraan behalve door diverse Amster damse verenigingen nog zal worden deel genomen door dames én herenploegen van The White Stars (Haarlem) en het Sant- poortse ZBVS. De Pan-Americana, de bekende race voor sportwagens over 3100 kilometer, zal ook dit jaar niet doorgaan. Voor deze vijfdaagse race, meetellend voor het wereldkampioen schap sportwagens, waren de data 1923 november vastgesteld. Enkele jaren geleden verloren negen per sonen, drie bestuurders en zes toeschou wers, het leven tijdens de wedstrijd, de lang ste autorace van de wereld. In 1955 werd de Pan-Americana afgelast omdat niet alle we gen tijdig in berijdbare staat konden worden gebracht. Tweed komt in vele kwaliteiten: zware voor dc win ter, lichte voor nu zoals hierbij af gebeeld. Maar al is deze tweed licht, ze is zéér sterk. Perfecte combina tie: tweed sport- colbcrt met kam- garen pantalon. colbert! 49- 59 - 69 - 79.- pantaloas 29- 34- 39- 44.^'' BlHlon-auperconlectlo ir» m&atkwatlloH I Gen. Cronjéstraat 4044, Haarlem Telefoon 15438 De 39e Ronde van Italië zal zaterdag be ginnen zonder één bepaalde favoriet onder de meer dan honderd wielrenners. Italië's kampioen Fausto Coppi is nog herstellende van de gevolgen van typhus waaraan hij be gin van dit jaar leed en men acht het on waarschijnlijk dat hij zich ter elfder ure nog zal laten inschrijven ondanks zijn bewerin gen dat hij graag mee zal willen doen. De Fransman Louison Bobet trok verleden week zijn inschrijving in wegens zijn „on bevredigende conditie" en wat een andere Italiaanse veteraanwielrenner betreft, Fio- renzo Magni. staan de kansen niet zo goed, daar bergachtige etappes niet zijn fort zijn. Zeven landen Frankrijk, Spanje. België. Nederland. Zwitserland, Luxemburg en Italië zullen aan de ronde van 19 etappes en 3345 km. meedoen. Tot dusver hebben de volgende wielren ners zich laten inschrijven: Frankrijk: Dotto. Lauredi, Redolfi, Vitetta, Reny, Bober en Coste. Spanje: Bernandro Ruiz, Salvador Botella, Federico Bahamontes, Jesus Galdeano. Jose Serra, Miguel Oblet en Miguel Bover. Nederland: Wout Wagtmans, Nolten, De Groot, Van de Brakel, Schoenmaker, Borgmans en Stolker. België: Jean Brankart, Marcel Janssens, Hilaire Couvreur, Pino Cerami. Edgard Sor- gelos, Jacques Scoubben en Charles van Dormael. Zwitserland-Luxemburg: Carlo Clerici, Fritz Schaer, Rolf Graf, Hans Hollenstein, allen van Zwitserland en Charly Gaul, Willi Kemp en Marcel Ernzer van Luxemburg. Italië wordt vertegenwoordigd door zeven teams geleid door Fiorenzo Magni, Gastone Nencini, Bruno Monti, Giorgio Albani, Agostino Coletto, Riccardo Fili en Asquale Fornara. In verband met het scholentoernooi zal zaterdag slechts één competitie-wedstrijd gespeeld worden voor de HCB en wel de wedstrijd CVHW 2—Haarlem 3 in Heem stede. ADVERTENTIE Ileymans (LFC) in duel met de Engelse keeper Sharrett. Een duel dat geen goal voor de Nederlanders zal opleveren. Back Milne houdt trouwens ook nog een oogje in het zeil. hoofdklasse-elftal niet behoefde onder te doen. Dat hij niet in het eerste elftal uit komt ligt alleen aan het feit dat de inter national Moulijn nu eenmaal de voorkeur verdient. De voorhoede als geheel, die in de eer ste helft bijzonder veel moeite had met de uiterst stugge Engelse verdedigers, combi neerde diezelfde Engelsen na de rust niet zelden terdege uit positie met verrassende combinaties, die zuiver en snel werden uit gevoerd. Een keer schoot daarbij Dekleer- macker tegen de lat en bij een vijftal an- Wij durven voorts beweren, dat het elf tal dat gisteren tegen de ondanks alles wel wat teleurstellende Engelsen speelde, een hoger peil bereikte dan enige tijd geleden in de eerste interlandwedstrijd na de ni- voering van het betaalde voetbal tegen de Franse amateurs in Maubeuge. die met ruim verschil verloren werd. Zoals wij in onze voorbeschouwing reeds schreven, de kern van destijds bleef, terwijl het elftal werd aangevuld met enkele jonge spelers, die na de.wedstrijd van. gisteren zeker de aandacht blijven verdienen. Die „oude kern" bestond uit de HFC'er Van der Lee als keeper, de achterspeler Claus van Helmondia, spil Bouwens van AFC, en de buitenspeler Elfring van Ro- bur et Velocitas. Ook de achterspeler Van Bruggen van DFC behoort daarbij ge noemd te worden, doch hij kon gisteren niet van de partij zijn in verband met een blessure, opgelopen tijdens de hoofdklas sewedstrijd van zijn club tegen Enschedé zondag jongstleden. De nieuwe gezichten in de ploeg waren Stoker van Brabantia, Schwencke van HBS (invaller voor de ge blesseerde Go Ahead-speler Hulsegge)) hij behoort jammer genoeg niet meer tot de jongeren Blom van WW, Groot van Zaandijk, Heymans van LFC, Dekleer- macker van Blauw Zwart (invaller voor Fabels, Be Quick) en De Kreek van Feye- noord. En ze deden bet goetl. Als men in aan merking neemt dat het binnentrio Groot HeymansDekleermacker geheel uit spe lers bestaat van tweede klasse amateur- clubs en als men voorts weet dat de En gelse achterhoede bestond uit een oud-in ternational, Partridge, en enkele bijzonder geroutineerde spelers als stopper Wastell en back Milne, dan kan men hetgeen bel Nederlandse drietal gisteravond presteerde niet genoeg prijzen. Waarbij gezegd dient te worden dat liet goed gesteund werd door tie Robur-speler Elfring en de Feyenoord- speier De Kreek, die weliswaar in het tweede elftal .speelt van zijn club, maar die voor menige collega-buitenspeler uit een Zondag 27 mei zal in Den Haag het baan- seizoen worden geopend op de nieuwe wie lerbaan, die in het sportpark „Duinhorst" op initiatief van mr. Ii. Jochems van de wielerclub „De Spartaan" is gebouwd. Al dus is woensdagmiddag in een persconfe rentie in de kantine van het sportpark meegedeeld. Op „Duinhorst", binnen enkele jaren uit gegroeid van een complex voetbalvelden tot een accommodatie waarop allerlei spor ten kunnen worden beoefend, zal op 27 mei een uitgebreid programma worden ver werkt. Bekende renners, als Bunker (G.B.), Bijster (Haarlem), Van As (Roosendaal), Hijzelendoorn (Amsterdam), Brinkman (Rotterdam) en Kooyman (Den Haag) zul len in het openingsnummer achter Dernies rijden. Verder komen nieuwelingen, ama teurs en onafhankelijken aan de start. Deze baan, door de Koninklijke Neder- Isnusche Wielren Unie als B-baan aange merkt, heeft een lengte van 445,40 meter. In het bijzonder de Haagse Wielerclub „De Spartaan" zal er in de toekomst gebruik van maken. De baan is niet naar een tekening gebouwd. Men heeft de bochten steeds gedeeltelijk opgehoogd, waarna een renner dc ligging er van beproefde. Dit heeft men herhaald tot kwam vast te staan dat de bocht de juiste hoogte had en de betrokken renner kon verklaren dat de ligging goed was. De initiatiefnemers stellen zich in het bijzonder ten doel er voor te zorgen dat Den Haag in de toekomst een rol van be tekenis in de wielersport zal gaan spelen. De tribunes bieden plaats aan ruim 10.000 bezoekers. Van Ierlant, de vertrouwensman van de K.N.W.U. voor de Tour de France, heeft van Jean Garnault, de secretaris van de Ronde van Frankrijk, een brief gekregen waarin enkele bijzonderheden staan over de komende tour. De ploegen bestaan ook dit jaar uit tien renners. Er starten twaalf ploegen, een Nederlandse, een Zwitserse, een Luxem burgse, een Belgische, een Italiaanse, een Spaanse, een Franse nationale ploeg, en vijf regionale Franse teams. Elke ploeg mag drie soigneurs meenemen, die ressor teren onder de Tour-arts. Wanneer er in een ploeg zeven renners overblijven, mogen er nog twee verzorgers meerijden, zijn er nog drie renners in de strijd, dan slechts één soigneur. De Tour de France 1956, van 5 tot 28 juli, bestaat uit 22 etappen en twee rustdagen. Er zijn twee ritten tegen het horloge, een ploegentijdrit op het circuit Des Essarts in Rouaan en een individuele tijdrit van St. Etienne naar Lyon. Er gaan twee wagens mee voor bagage, massagetafels enz. De Nederlandse ploeg rijdt dit jaar voor het eerst in een oranje trui met een rood-wit-blauwe ceintuur en manchetten. Het totaal aan prijzen be draagt 43 miljoen francs (430.000 gulden), dat is 3 miljoen francs (30.000 gulden) meer dan in 1955. Een feest voor het oog, die krijtwitte as van ,zo'n volle", vorstelijke Senator. Die zuivere, zachte smaak: een genot TOor .Uzelf èn voor Uw gezelschap. Echt een sigaaar voor de komende feestdagen en voor alle dagen daarna! Want kenners zijn het er kortweg over eens: (Van onze sportredacteur) Het voetbalminnend publiek uit Haarlem en omstreken heeft zich gisteren niet van zijn beste zijde laten zien. Bij de oefenwedstrijd namelijk van het voorlopig Neder lands amateurelftal tegen het Engelse touringteam Middlesex Wanderers op het HFC- terrein aan de Spanjaardslaan in Haarlem waren naar schatting slechts ruim vijf tienhonderd mensen. Te weinig dus voor een wedstrijd, waarvan men wat kon ver wachten, ook al waren dan de resultaten van de Nederlandse amateurs in de oefen wedstrijden van de laatste tijd weinig bevredigend. Hoe dan ook, de thuisblijvers kregen ongelijk. Want ook al leek de oefenmatch dan in de eerste speelhelft niet te bevredigen en overstemden de vrolijk tsjilpende vogels in De Hout het slechts af en t4>e fluisterende publiek, in de tweede helft werd het een alleszins aantrekkelijke partij voetbal, die niet alleen af en toe bijzonder aardig voetbal te zien gaf aan beide zijden, maar ook tal van spannende momenten had. Bovendien was de partij als ge heel een waardige afspiegeling van het hedendaagse amateurvoetbal in Nederland. dere gelegenheden bracht de betrouwbare keeper Sharrett slechts op het laatste nip pertje redding. Een keer kwam ook die doelman van Bishop Auckland er niet aan te pas. Dat was kort nadat de Engelsen in de tiende minuut van de tweede helft de leiding hadden genomen door midvoor Bates, die er eindelijk in was geslaagd de rustig spe lende Bouwens te passeren en daarna al leen voor Van der Lee te scoren. Bij die Nederlandse aanval dus ketste een schot van de LFC'er Heymans af op een been van stopper Wastell, waarna Groot een zeer fraai strak en zuiver schot afvuurde, waarbij de bal pas werd geremd door het net achter de linkerhoek. Dat was overigens een verdiende gelijk makende goal, die bovendien beide partijen in niet geringe mate inspireerde om een voordelige score te bereiken. En het moet gezegd dat de Nederlandse amateurs daar bij meer de aandacht vroegen dan hun En gelse collega's, die al bijzonder weinig kans kregen tegen Stoker, Claus, Bouwens en in laatste instantie Van der Lee.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9