Sukarno stelt onomwonden zijn eis aangaande Nieuw-Guinea OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „Het Westen legateerde ons typisch koloniale structuur A"M0RR«Z»»X/ Drie straaljagers neergestort Weerbericht Londen is ingenomen met de Russische demobilisatie Economisch offensief van de Sovjet-Unie te verwachten Applaus in Amerikaanse Congres verstomde Militaire lasten drukken te zwaar Nederlandse piloten wisten zich te redden Het woord is aan. Opgehoopte beloften moeten eindelijk in daden omgezet worden n TIP VAN BOOTZ Singapore-besprekingen definitief afgebroken Compromis-voorstel werd ongezien teruggegeven Ongeregeldheden in Roermond bij toespraak van dr. Drees Hele bus- en halve métro staking in Parijs Susanto ontslagen wegens opdracht aan Nederlander EOKA stoft op wapenfeiten: 151 Britten gedood Brits Medisch Genootschap begint actie tegen roken Weerrapport Saar op 1 januari politiek bij West-Duitsland Kans op enkele buien 70e JAARGANG No 264 VRIJDAG 18 MEI 1956 301e JAARGANG No 109 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie. Hoofd redactie, Redactie en Administratie Ihjkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent te Washington) President Sukarno van Indonesië is een hartelijke ontvangst ten deel gevallen, toen hij donderdag een rede van bijna een uur hield voor het Amerikaanse Congres. Gezien de nieuwe koers van de Amerikaanse politiek, kon men dit succes voor Indonesië verwachten. Telkens wanneer president Sukarno echter Nieuw-Guinea ter sprake bracht, hebben de Amerikaanse Congresleden zich zorgvuldig van enige bijvalsbetuiging onthouden. Ongeveer 25 maal werd zijn toespraak door applaus onderbroken. De grootste bijval ontving Sukarno, toen hij met nadruk verzekerde, dat de vrije meningsuiting een essentiëel element is in de Indonesische democratie. Ook waardeerde het Congres Sukarno's ver klaring, dat Indonesië zijn vrijheid niet zou opgeven terwille van enige buiten landse steun. De president liet overigens duidelijk uitkomen, dat hij bereid was steun te aanvaarden, zowel van Oost als West. Bij deze rede waren aanwezig de leden van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden, de leden van het Opperste Gerechtshof en een groot aantal ministers, alsmede vertegenwoordi gers van 65 buitenlandse ambassades. Nederland was vertegenwoordigd door mr. S. G. M. baron van Voorst tot Voorst, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van de Nederlandse ambassade in Washington. Kennelijk streefde het staatshoofd van Indonesië er in zijn rede naar, om de Amerikanen gunstig te stemmen door de nadruk te leggen op de overeenkomst tus sen de Amerikaanse en Indonesische strijd tegen de koloniale overheersing. Voorts hield Sukarno een uitvoerig plei dooi voor Nieuw-Guinea, dat, naar hij zei, een deel moet worden van de Indonesische staat. Sukarno karakteriseerde dit als de laatste afbetaling van de koloniale schuld. Hfj zag geen heil in de Nederlandse leiding voor dit gebied. Het Congres, dat overigens gul was met applaus, bewaarde bij deze passages een strikte neutraliteit. Uitvoerig en nadrukkelijk sprak Sukarno over de aard van de Indonesische democra tie. Hij legde de nadruk op het verschil met het communistische systeem, waarbij som mige aspecten van de vrije meningsuiting voorlopig worden opgeofferd. Sukarno's critiek op het communistische systeem was uiterst voorzichtig geformuleerd, doch on miskenbaar. Als vierde thema bracht Sukarno naar voren, dat een democratie eerst ten volle tot ontwikkeling kan komen, wanneer te vens welvaart voor het volk bereikt is. Kennelijk zou hij wederzijdse samenwer king met de Verenigde Staten op prijs stel len, mits dit geen militaire samenwerking betekent en mits de V. S. geen voorwaarden aan zijn assistentie verbindt. Naar verluidt, heeft men te Washington thans wel oren naar een dergelijke coöperatie. Een grote lening met lage rente van de import- en exportbank wordt bijvoorbeeld tot de reële mogelijkheden gerekend. Sukarno beëindigde zijn rede met een welsprekend beroep op de Verenigde Sta ten, om alles te doen wat mogelijk is om een oorlog met atoomwapenen onmogelijk te maken. Ondervinding A.F.P. meldt, dat Sukarno, wat de kwes tie Nieuw-Guinea aangaat, onder meer zei: ADVERTENTIE Vraagt de ober eens te serveren, De Long-Drink" voor Dames en Heren. TIP-TONIC is heerlijk Voor ieder begeerlijk, Eens geproefd blijft U 't altijd waarderen! Inz. Hr. J. H., Hilversum, ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genevcr. „Men beweert, dat de bevolking ervan nog nist rijp is voor een wijziging in de kolo niale status en dat zij een bestendiging van de leiding uit het Westen behoeft als een overgang naar de vrijheid. Wij kennen deze leiding, wij hebben ondervinding op gedaan met deze opvoeding: zij heeft ons, na 350 jaren, achtergelaten met een per centage van 94 percent aan analfabeten. Zij liet ons zonder een voldoend aantal artsen, onvoldoende zelfs om de doodzieken te behandelen. Zij legateerde ons een ty pisch koloniale economische en sociale structuur. Ik verklaar u dit plechtig: in de elf jaren van haar onafhankelijkheid heeft de Indonesische natie meer menselijke vooruitgang gemaakt en is zij het toneel geweest van groter menselijk geluk dan in de vele generaties van kolonialisme te voren. Ons volk is vrij en in die vrijheid heeft zij haar ziel gevonden." Over de hulpverlening aan het buiten land merkte hij op, dat de miljarden, die de Verenigde Staten daarvoor uitgeven, verspild zijn tenzij men er de economische emancipatie van de volkeren der onder ontwikkelde gebieden mee bevordert. Na zijn toespraak tot de beide Huizen van het Congres was de president de gast van vice-president Nixon op het Capitool. Sukarno heeft donderdag een krans ge legd op het graf van George Washington, evenals op dat van de Amerikaanse onbe kende soldaat op de nationale begraafplaats te Arlington. Later op de dag heeft hij de „National art gallery" en de gedenktekenen van Jefferson en Lincon bezocht. Ministers over Nieuw-Guinea WASHINGTON (Reuter) De Indone sische minister van Buitenlandse Zaken, Ruslan Abdulgani, heeft donderdag met zijn Amerikaanse collega Dulles een ge sprek gehad over de aanspraken van In donesië op Nieuw-Guinea. Abdulgani ver klaarde na het gesprek, dat vijf kwartier duurde, dat hij „alles" met Dules bespro ken had. Op de vraag van verslaggevers, of Indonesië dit jaar de kwestie Nieuw- Guinea weer voor de Algemene Vergade ring van de UNO zal brengen, weigerde hij te antwoorden. Een vooraanstaande func tionaris uit zijn gezelschap zei echter dat zulks „niet uitgesloten was". Abdulgani gaf toe dat hij met Dulles ook gesproken had over het uitbreiden van de Amerikaanse economische hulp aan Indo nesië en over het embargo dat door het Westen gelegd is op de uitvoer van rubber en andere strategisch belangrijke grond stoffen naar communistisch China. Hij weigerde echter in bijzonderheden te tre den. LONDEN (Reuter) De Britse premier. Sir Anthony Eden, heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaard, dat de regering de inkrimping van de Sovjet- strijdkrachten met 1.200.000 man hartelijk verwelkomt. Indien iedereen deze gewoon te aanneemt, zullen wij geen bezwaren hebben, aldus Eden. Hij zei, dat Grool- Brittannië zijn bewapening aanzienlijk heeft verminderd en dat nog steeds doet. Vijfenvijftig Labourleden, onder wie de voormalige ministers Bevan, Shin well en Henderson, hebben in een verklaring het Sovjet-besluit met instemming begroet. Zij verklaren dat na de dood van Stalin een nieuwe situatie is ontstaan, waarbij de communistische uitdaging van economi sche, sociale en politieke, niet van militaire aard is. Zij achten nu de tijd gekomen om de dienstplicht af te schaffen en de defen siebegroting te verlagen. De minister van Financiën, Mac Millan, heeft tijdens een maaltijd van de buiten landse persvereniging laten doorschemeren, dat Groot-Brittannië mogelijk niet altijd de tegenwoordige militaire last zal kunnen blijven dragen. Die druk is een van de wezenlijke oorzaken van de economische moeilijkheden. Groot-Brittannië besteedt negen percent van zijn nationale inkomen aan de defensie, of bijna het dubbele van het. gemiddelde van vijf percent, dat de landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking voor defensie uitgeven. Wanneer Groot-Brittannië zijn militaire uitgaven tot op dit gemiddelde zou kunnen verlagen, dan zou het zijn militaire begroting verminderen van 1,5 miljard pond sterling tot 800 miljoen pond sterling. Er zouden 700 miljoen pond ster ling aan belastingvermindering besteed kunnen worden. Mac Millan wees er echter op, dat Groot-Brittannië zich niet aan zijn internationale verplichtingen zal onttrek ken, of afstand zal doen van zijn positie als grote mogendheid. Een percent Groot-Brittannië besteedt voorts aan in vesteringen overzee (in de koloniën en de Dominions) een veel belangrijker deel van ziin inkomsten dan enig ander land ter wereld. Tussen 1952 en 1955 was dit een percent van zijn inkomsten. De Verenigde Staten gaven nog geen kwart percent voor dergelijke investeringen uit. De ieider van de Britse Labourpartij, Hugh Gaitskell, heeft op een vakvereni gingsbijeenkomst te Atlantic City in de Amerikaanse staat New Jersey voorgesteld dat ieder UNO-lid een percent van zijn nationale inkomen beschikbaar zal stellen voor hulp aan financieel zwakke landen. Hij zei dat bij hulp die op deze manier zou worden gegeven geen sprake zou kun nen zijn van beschuldigingen van verplich tingen die deze met zich mee zou brengen. Gaitskell zei dat in het verleden hulp van het Westen aan „niet gebonden" of neutrale gebieden geen betere politieke of psycho logische betrekkingen heeft opgeleverd. In sommige gevallen waren deze betrekkin gen zelfs slechter geworden, zo betoogde hij. President Sukarno is donderdag het on derwerp geweest van zeer enthousiaste ar tikelen in de avondbladen in Washington. De schrijvers van deze artikelen zijn ge lijk gestemd in de erkenning van het diep menselijk karakter en de eenvoud van de kampioen van de Indonesische onafhanke lijkheid. Zij wijden ook een zeer grote plaats aan de toast, die president Eisen hower heeft uitgebracht op zijn bezoeker. Nieuw stadium De overweldigende ontvangst, die Sukar no ten deel is gevallen, wordt in Djakarta beschouwd als een bewijs, dat de Ameri kaanse politiek jegens Zuid-Oost-Azië in een nieuw stadium treedt. Indonesische waarnemers zeiden in gesprekken met de correspendent van ANP er van overtuigd te zijn, dat Sukarno's eerste bezoek aan de Westerse wereld een nieuwe Amerikaanse benadering zal inluiden van de neutralis- tische politiek, die verscheidene jonge Aziatische landen voeren. Zij voorspelden, dat de Verenigde Staten in de toekomst meer zal streven naar vrienden in Azië dan naar bondgenoten. Deze nieuwe Amerikaanse houding zal Indonesië ten goede komen, aldus deze waarnemers, die zeiden met belangstelling de verdere ont wikkeling af te wachten. Indonesische politici hebben voorts de hoop uitgesproken, dat de verklaringen van Sukarno voor het Amerikaanse Con gres over Nieuw-Guinea met waardering zullen zijn ontvangen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 Sturka Windjackets - Pantalons LONDEN-DJAKARTA (Reuter-AFP) De besprekingen over onafhankelijkheid voor de Britse kolonie Singapore, die dins dag afgebroken werden, zullen niet worden hervat, zo heeft de leider van de delegatie van Singapore, premier Marshall, in Lon den bekendgemaakt. Marshall had nog een laatste poging gedaan om de standpunten van beide partijen nader tot elkaar te bren gen, doch een compromisplan dat hy bij een laatste onderhoud met de Britse mi nister van Koloniën, Lennox Boyd, had willen indienen, heeft deze ongezien terug gegeven, omdat het niet door de gehele delegatie van Singapore gesteund werd. Slechts drie van de dertien delegatieleden vergezelden Marshall naar zijn laatste onderhoud met Lennox Boyd. Tijdens een verkiezingsrede van minis ter-president dr. Drees in een openlucht meeting van de Partij van de Arbeid in Roermond is het tot ongeregeldheden ge komen, die een ingrijpen van de politie hebben nodig gemaakt. Toen de bijeen komst op de Markt zou beginnen, hebben jongelui, die schilden met verkiezingsleu zen der K.V.P. droegen, lawaai gemaakt. Toen dr. Drees begon te spreken bleek, dat de elektrische kabels van de geluidsinstal latie waren doorgesneden. De minister-pre sident zei, dat hij kort tevoren in Venlo had moeten spreken in een zaal, waar met stinkbommen gewerkt was. „Deze sabota ge is een schande", zei hij. Tijdens de mee ting bleef het in Roermond onrustig. De politie moest herhaalde malen tegen groep jes jongelui optreden. PARIJS (United Press) Vandaag is het personeel van de Parijse buslijnen en de helft van het personeel van de Métro in staking gegaan, om hun eisen van loons verhoging kracht bij te zetten. Alle grote vakverenigingen gaan akkoord met de sta king, die waarschijnlijk vier en twintig uur zal duren. De regering heeft particuliere busmaat schappijen verzocht en toegestaan om de routes van het Parijse net te berijden. Wanneer de Métro ophoudt te rijden zullen legertrucks het vervoer overnemen. Een van de grieven van de buschauffeurs is dat de métrobestuurders meer betaald krij gen. Bovendien vinden ze de 42 uren per week werken te lang. DJAKARTA (United Press) Een hoge Indonesische functionaris is van zijn func tie ontheven omdat hij een buitenlandse opdracht heeft gegeven aan een Neder lander. Susanto, hoofd van het buiten landse valutabureau voor de handel, over welk bureau het grootste deel van de bui tenlandse handel van Indonesië loopt, is van zijn functie ontheven wegens gebrek aan discretie. Arswad, een lid van de raad van het bureau, heeft onthuld dat Susanto ontslagen is omdat hij aan een Neder lander, Groothuis genaamd, opdracht had gegeven in Japan een ponsmachine te be studeren. Naar verluidt is Groothuis naar Japan vertrokken om de opdracht uit te voeren. Vanochtend omstreeks half twaalf zijn drie straaljagers van de Konink lijke Nederlandse Luchtmacht neer gestort. De drie bestuurders hebben veilig de grond bereikt. De drie toe stellen, „Thunderstreaks F 84 F", van de vliegbasis Volkel, zijn boven Duitsland vermoedelijk door brand stofgebrek in moeilijkheden geraakt. Naar de Luchtmachtvoorlichtingsddenst mededeelt zijn alle drie piloten veilig op de grond gekomen. Zij kwamen neer res pectievelijk in Groesbeek, Haaksbergen en Doetinchem. De toestellen waren op een oef en vlucht boven oost-Nederland en west-Duitsland. Zij kregen vermoedelijk brandstof gebrek. De weersomstandigheden hebben hierbij geen rol gespeeld. De toestellen maakten deel uit van een formatie van vier. Het vierde toestel heeft nog op het nippertje veilig op de vliegbasis Volkel kunnen landen. Een der toestellen stortte neer bij de ge meente Bergh aan de Duitse grens, een an der bij Stegenhoek onder Haaksbergen. NICOSIA (United Press) De onder grondse beweging op Cyprus, de EOKA, heeft in een pamflet bekend gemaakt, dat tussen 18 november en 30 april 151 „leden van het Britse leger" zijn vermoord en 217 verwond. In deze cijfers zijn'volgens het pamflet niet de gedode politiemannen en verraders inbegrepen. In het pamflet staat „Gauleiter Harding is beschaamd en be vreesd voor de Britse openbare mening, als hij de werkelijke verliezen van zijn leger zou bekendmaken. Hoewel wij de bezettinstroepen dagelijks zware slagen toebrengen, is geen der Britse acties suc cesvol. Wapen- en munitievondsten wor den in scène gezet of uitgedacht door Cyprioten die een hoeveelheid wapenen en munitie bij elkaar brengen, naar de Brit ten stappen en hun hand ophouden voor de beloning." Passagiers die van het vlieg veld'van Athene naar Cyprus vertrekken, ontvangen een boekje, getiteld: „Griekse Studenten beschuldigen," waarin een stu dent vertelt hoe hij door de Britten werd gemarteld. De student, Koronides, was de geheime getuige in het Britse proces tegen twee Britse militairen, die gevangenen zouden hebben gemarteld. Gisteren is weer een Britse soldaat dood geschoten. Vroegere Estlandse en Letlandse parlementsleden vrijgelaten Als gevolg van de algemene amnestie in de Sovjet-Unie worden alle gevangen ge houden parlementsleden van de vroegere republieken Letland en'Estland naar huis gezonden, zo is in Stockholm meegedeeld door een Estlands lid van de Russische par lementaire delegatie die Zweden bezoekt. Deze Baltische parlementsleden werden gedeporteerd toen de Sovjet-Unie in 1940 de Baltische staten inlijfde. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S John Ray De scherpste wraak is: het kwaad vergeten. LONDEN (A.F.P.) Politieke kringen I te Londen verwachten spoedig een econo misch offensief van de Sovjet-Unie in de economisch minder ontwikkelde landen. Zij brengen deze verwachting in verband met het besluit van de Sovjet-Unie de strijdkrachten en de legerbegroting te ver minderen. In genoemde kringen is men van mening, dat alleen deze besparingen en de toeneneming van het aantal arbeidskrach ten, dat het gevolg van dit besluit is, de Russische industrie in staat zullen stellen de inspanning op te brengen, welke dit of fensief nodig maakt. Binnen zeer korte tijd, zo meent men te Londen, zal de Sovjet- Unie werkelijk in staat' zijn de talrijke or ders die zij in Azië heeft gekregen, uit te voeren en de zeer moeilijke voorwaarden ervan na te komen. De Sovjet-Unie heeft gedurende ver scheidene jaren slechts beloften gedaan aan de landen, dde zijn aangesloten bij de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE). Thans zal zij in staat zijn over te gaan tot de aanleg van wegen, de bouw van staalfabrieken en ce mentfabrieken, waarvoor zij tegen sterk concurrerende prijzen in Afghanistan, India en Indonesië opdracht heeft gekregen. Het Russische offensief zal niet slechts tot ont wikkeling komen op het terrein van de zware industrie, maar ook op dat van de lichte machines en de verbruiksgoederen. Met toenemende verontrusting neemt men te Londen, aldus Agence France Presse, niet alleen de demobilisatie maar ook de tekenen, die op de nieuwe richting van de Russische politiek duiden, waar. De oprichting te Moskou van een om vangrijk kredietor ganisrriede in het vijf jarenplan genomen maatregelen om ka pitalen te reserveren, die bestemd zijn voor de economisch minder ontwikkelde landen en zelfs de aanbiedingen, om goe deren in Groot-Brittannië te kopen, dit al les schijnt te zijn ingegeven door de wens, alle krachten in de Sovjet-Unie voor dit offensief te mobiliseren. Europese gezindheid Met dit vooruitzicht worden de Weste lijke plannen voor een tegenaanval, met name die welke Pineau tijdens de bijeen komst van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie te Parijs heeft uiteengezet, gunstiger beschouwd. De Britse houding ten aanzien van de Europese samenwer king wijzigt zich eveneens en zowel de plannen voor de Euratom als die voor de gemeenschappelijke markt worden door het Britse ministerie van Financiën wel willender beschouwd dan voorheen. Tijdens een bijeenkomst van de commis sie voor buitenlandse zaken van de parle mentaire Labourfractie zou, naar men uit goede bron meent te weten, besloten zijn een motie in het Lagerhuis in te dienen, waarin op deelneming van Groot-Brittan nië aan de Eurotom wordt aangedrongen. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Paul-Henri Spaak, heeft in de Se naat te Brussel verklaard dat Groot-Brit tannië een plan voorbereidt dat verdere stappen naar Europese integratie omvat. Dit plan is „positiever dan de Britse stand punten in het verleden", zo voegde de mi nister hieraan toe. Het standpunt van de Britten ten aanzien van de Europese inte gratie ontwikkelt zich „zeer gunstig". LONDEN (United Press). Het orgaan van de British Medical Association heeft er in een uitvoerig artikel bij de veertigdui zend Britse artsen op aangedrongen, „in de huizen en de schoollokalen strijd te voeren tegen het roken". Het genootschap vraagt de dokters, een „totale oorlog" te begin nen tegen het zware roken, wegens „het mogelijke verband tussen roken en long kanker". Volgens United Press drukt het gezag hebbende, medische orgaan een samenvat ting af van alle factoren die tegen het ro ken pleiten. Het artikel, dat de vorm heeft van een wetenschappelijke verhandeling, is samengesteld door prof. Bradford Hill en dr. Richard Doll, twee geleerden van de „Medical Research Council", die het eerst de aandacht vestigde op het mogelijke ver band tussen roken en longkanker. In het artikel staat de volgende zin te lezen: „Er lijkt ons geen twijfel aan te be staan, dat als jonge mannen en vrouwen zich van roken zouden onthouden, het sterftecijfer als gevolg van longkanker in twintig jaar tijds aanzienlijk zou vermin deren". (van hedenmorgen 7 uur) Nu de winterse meimaand alle verwach tingen van hunkerende vakantiegangers de bodem lijkt in te slaan, kijken mens en dier naar ieder schraal zonnestraaltje dat kans ziet door te breken. Deze poedel con cludeert eruit, dat de hondsdagen in aan tocht zijn. Hij kan namelijk geen weerberichten lezen. PARIJS (Reuter) Frankrijk en West- Duitsland hebben overeenstemming bereikt over politieke aansluiting van het Saar- gebied, met zijn staalfabrieken en rijke kolenmijnen, bij Duitsland op 1 januari 1957. Als overeenstemming bereikt wordt over nog hangende kwesties zal de econo mische aansluiting volgen op 1 januari 1960, zo heeft een woordvoerder van de Westduitse delegatie die besprekingen in Parijs voert, bekend gemaakt. De Bilt, vrijdag 10 uur: Lucht van polaire oorsprong dringt steeds verder het vaste land van Europa binnen. Tijdens opkla ringen daalde de temperatuur de afge lopen nacht op verschillende plaatsen in het noorden, midden en oosten van ons land tot om het vriespunt. De aanvoer van koude lucht neemt dicht bij het aardoppervlak nu in betekenis af, maar in de bovenlucht daalt de tempera tuur nog geleidelijk. In verband daarmee ontwikkelde zich vannacht boven het zui delijke gedeelte van de Noordzee een klei ne storing, die aanleiding gaf tot buien, die plaatselijk vergezeld gingen van onweer. Deze buien dreven vanmorgen het land binnen, later aan de kust weer gevolgd door opklaringen. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. Komende nacht wordt in het binnenland weer nacht vorst verwacht. Samenhangend met de koude in de bovenlucht blijft de kans op enkele buien bestaan. Weers- toestand "ö-p c -s o SC cl C t/j SS '5i 01 c zS Stockholm zwaar bew. zw 15 0,1 Oslo onbewolkt windst. 14 0 Kopenhagen zwaar bew. w 11 0 Aberdeen regenbui nw 11 0,1 Londen zwaar bew. w 17 0 Amsterdam zwaar bew. wzw 14 0 Luxemburg zwaar bew. windst. 17 0,4 Parijs geheel bew. w 20 0 Bordeaux zwaar bew. nno 27 0 Grenoble onweer o 25 2 Nice onweer w' 21 0 Berlijn zwaar bew. nnw 15 0 Frankfort geheel bew. windst. 20 13 München geheel bew. nnw 21 0 Zürich half bew. wzw 21 1 Genève regenbui zzw 24 6 Locarno zwaar bew. windst. 22 0 Wenen regen windst. 24 0,1 Innsbruck zwaar bew. wnw 25 1 Rome nevel windst. 25 0 Ajaccio onbewolkt ono 20 0 Mallorca licht bew. nnw 0 temp. 7 uur Den Helder half bew. mat. z 6 1 Ypenburg zwaar bew. zw. w 9 0 Vlissingen half bew. wnw 9 0,4 Eelde half bew. zzw 6 0,3 De Bilt zwaar bew. zzw 7 0 Twente geheel bew. zw. w 4 0 Eindhoven half bew. zzw 8 0 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. mat. z 8 0,4 Neerslag laatste 24 uur. <XOOCOCrXX* »VY> OOOCXÏ <xtxxx X XXCOOOIXCCJ XKOOCCOCCCCCOCCC WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrij dagavond tot zaterdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daar enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Vannacht zwakke en morgen overdag overwegend matige wind tussen west en noord. 19 mei Zon op 4.43 uur, onder 20.35 uur. Maan op 15.03 uur, onder 2.08 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 18 mei Hoog water: 10.16 en 22.55 uur. Laag water: 5.28 en 18.11 uur. Zaterdag 19 mei Hoog water: 11.31 en uur. Laag water: 6.41 en 19.32 uur. woccooooccocooc

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1