Volkshuishouding wil verder springen dan polsstok lang is UüM RANG H— PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR LANGE STERKE NAGELS Deskundigen gaan onderwijs aan 12- tot 15-jarigen bestuderen Wereldnieuws P. C. Hooftprijs uitgereikt aan A. Roland Holst Verbond Nederlandse Werkgevers: De radio geeft zaterdag Tïurn^Z *t)e msMpeuttf. van cteMrfetany. ,Een monumentaal dichter" ^oclt ió Uet zo -J 2 Spanning tussen structuur-politieke doeleinden en conjunctuur-politieke wenselijkheden In elke hoogconjunctuur ligt de kiem van latere moeilijkheden Optreden tegen ongewenste nevenverschijnselen Tegen gedetailleerde p rij sbeheer sing De brand in de St. Servaas Belastingkommies stal 26 flessen sterke drank Bloesem in de Betuwe Alabastine ÜC5 Tien huurders moeten de „Twaalf Provinciën" verlaten NACHT MERRIES VRIJDAG 18 MEI 1956 Het verschijnsel van het schaarse aanbod op de arbeidsmarkt vormt geen probleem op zichzelf, maar is een symptoom van een zekere mate van overspanning van onze Nederlandse economie in het algemeen, aldus wordt in het vandaag verschenen jaar verslag over 1955 van het Verbond van Nederlandse Werkgevers gezegd. Globaal zou men het zo kunnen stellen, dat de Nederlandse volkshuishouding in haar totali teit thans verder tracht te springen dan haar polsstok lang is. Er kan gesproken wor den van een pathologische situatie, welke wel eens met de minder juiste uitdruk king „over-employment" wordt aangeduid. Het feit, dat de huidige toestand een pa thologische genoemd dient te worden, houdt in, dat op het economisch-politieke vlak gezocht dient te worden naar een geneesmiddel, dat niet slechts de symptomen doet verdwijnen, maar dat het kwaad in de wortels aantast. De ervaring van de laatste twee eeuwen heeft geleerd, zo wordt in het jaarverslag betoogd, dat elke constellatie, welke als een zeer gunstige conjunctuur wordt aan gemerkt, reeds de kiemen in zich draagt van latere moeilijkheden. Deze moeilijk heden worden in hoofdzaak veroorzaakt door de deelnemers aan het produktiepro- ces en door de consumenten, maar even zeer door de overheden. Voor de eerste twee categorieën geldt, dat hun beperkte economische horizon het hun praktisch vaak onmogelijk maakt om de gevolgen van een optreden voor een enigszins ver verwijderde toekomst behoorlijk te over zien. Met name voor de ondernemers komt hierbij nog, dat een karakteristieke trek van een opgaande conjunctuur is, dat het geen voor elk individueel gezien het meest voordelig is, of als men wil op be trekkelijk kort zich het meest voordelig lijkt, vaak niet in overeenstemming is met hetgeen op enigszins lange termijn gezien wenselijk zou zijn. Voor de overheden geldt in dit verband, dat zij op het poli tieke vlak vaak geconfronteerd worden met tal van wensen van diegenen, die me nen dat in een periode, van relatief gun stige conjunctuur alles mogelijk is. Het lijkt het Verbond van Nederlandsche Werkgevers niet voor betwisting vatbaar, dat het zwaartepunt van elke conjunctuur- politiek zal moeten liggen bij de centrale overheid. Wanneer er krachten in de parti culiere sector zijn, die geacht kunnen wor den een positieve bijdrage te leveren aan de opbouw van een gezond conjunctuur- politiek beleid, dan zullen die moeten wor den gevonden in de centrale organisaties ADVERTENTIE Schoonheidsspecialiste Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland -ƒ1.80 per flacon. maakt broze nagels sterk Imp.: Dispac nv Oen Haag HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.10 Platen. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest en solist. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek van let teren en kunsten. 15.40 Orkestconcert. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.40 Jazzmuziek. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Joum. overzicht. 18.25 Platen. 18.30 Van het Binnenhof. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Concertgebouw-orkest en solist. 20.00 Lichtbaken. 20.40 Actualiteiten. 20.35 De gewone man. 20.40 Gevarieerd pro gramma. 22.05 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in!, avondgebed en liturgische kalen der. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen met toelichting. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbei ders in de continubedrijven. 11.45 Kamer koor. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Platen. 14.15 Voor de jeugd. 14.50 Politie- kapel. 15.20 Brabants programma. 15.45 Ka merorkest. en solist. 16.30 Van de wieg tot het graf, causerie. 16.45 Lichte muziek. 17.10 Actualiteiten. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Rege ringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel in het kerkelijk jaar, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Nelis Volle Vaart. 20.10 Gevarieerd pro gramma. 22.15 Socialistisch commentaar. 22.30 Lichte muziek. 22.45 Voetbaluitslagen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O., V.A.R.A.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Journ. en weerbericht. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Filmverzoekprogramma. 21.40 Elektro nische tienkamp. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzikale kalei - doscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Orkest concert. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engels les. 17.00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Koor en solist. (Intermezzo: Platen). 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep Ommeganck. 21.00 Cabaret. 22.00 Nieuws. 22.15 Amusementsmuziek. 22.45 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dansmuziek. van het bedrijfsleven, waarbij het ver bond zowel denkt aan de werkgevers-or ganisaties als aan die van de werknemers. Het Verbond van Nederlandsche werkge vers gaat niet van de stelling uit, dat de zeer gunstige conjunctuur van het ogenblik op zichzelf een kwaad zou zijn. Veeleer be schouwt het verbond met minister Zijl stra een opgaande conjunctuur als de normale ontwikkeling. Op sommige punten moet echter worden ingegrepen, opdat de op zichzelf gunstige ontwikkeling niet leidt tot ongewenste neven-verschijnselen. Het verslag noemt als belangrijkste voorwaarden voor een gezonde structurele ontwikkeling van de Nederlandse volks huishouding: de bevordering van een steeds gunstig klimaat voor een evenwich tige groei van de investeringen van het be drijfsleven, een belangrijke mate van sta bilisatie in de prijsvorming en bewaking van een zo gunstig mogelijke concurrentie positie van het bedrijfsleven op de export markten. Wanneer de structurele problematiek zo gesteld wordt, dan zal het duidelijk zijn dat er telkenmale spanningen kunnen op treden tussen structuur-politieke doelein den enerzijds en conjunctuur-politieke wensen anderzijds. Conjunctuur-politiek mag dan ook nooit als een doel op zich zelf worden beschouwd, maar dient te worden geplaatst in het kader van de struc tuur-politiek. Het verbond meent in dit opzicht, dat de minister van Economische Zaken de spijker op de kop geslagen heeft, toen hij stelde dat juist de door hem gevoerde prijspolitiek een verbinding tracht te vor men tussen de twee genoemde doelstellin gen van economisch beleid. De steun, die het verbond aan de rege ring geeft met betrekking tot de door haar gevoerde prijspolitiek, wordt in hoge mate beïnvloed door de tot dusverre gebleken bereidheid van de regering om te volstaan met een globale politiek. Wanneer de rege ring zou willen overgaan tot het invoeren van een gedetailleerde prijsbeheersing, dan zou zij het Verbond van Nederlandsche Werkgevers tegenover zich vinden. De overgang naar een meer gedifferiën- tieerd loonbeleid wordt in het verslag van harte toegejuicht. Over het economisch beleid wordt onder meer opgemerkt, dat het verbond daarbij altijd vooropstelt, dat de ondernemersover eenkomst in beginsel uitvloeisels zijn van een gezonde ontwikkeling. Tal van vormen van samenwerking maken een essentieel bestanddeel uit van Nederland's economi sche structuur. Het verbond zal zich niet achter een be leid plaatsen dat de emigratie wil vermin deren. Zou het dat wel doen, dan zou het daarmede de verplichting op zich laden een soort morele garantie te geven, dat diegenen, die ten gevolge van een derge lijke actie niet tot emigratie overgaan, in de toekomst in ons land passende arbeid zullen vinden. De gunstige werkgelegen heidssituatie heeft overigens reeds tot een vrij belangrijke vermindering van de emi gratie-neiging geleid. Concluderende wordt in het verslag ten slotte opgemerkt, dat het er niet om gaat de hoogconjunctuur cfts een kwaal te be schouwen en op korte termijn naar een re medie te zoeken, maar om aan de nationale expansie een evenwichtige ontwikkeling te geven. Dit laatste houdt in dat het verbond een op expansie gericht beleid nu en in de toekomst als het juiste beschouwt. ADVERTENTIE Niet te scherp, niet te zuur; Opnieuw twee weken tegen loodgieter geëist Tegen de loodgieter G. S. uit Maastricht, die op de dag vóór de brand van de St. Servaestoren aldaar op die toren gewerkt had met een gasolinebout, is voor het Bos sche gerechtshof door de procureur-gene raal een hechtenis van twee weken geëist wegens het door hoogst roekeloos, onvoor zichtig en onachtzaam optreden veroorza ken van deze brand. S. was door de Maastrichtse rechtbank vrijgesproken, nadat de officier van justi tie eveneens twee weken hechtenis had geëist. Een nieuw gezichtspunt, dat bij de behandeling van de mogelijke oorzaken van de brand ter sprake kwam, was de vraag of het eventuele roken van sigaret ten de oorzaak van de brand heeft kunnen zijn. De verdachte verklaarde, dat her haaldelijk onbevoegden op de toren kwa men en dat daar ook dikwijls gerookt werd. Dit laatste werd echter door verscheidene getuigen ontkend. Een getuige-deskundige achtte het gebruiken van de gasolinebout zeer gevaarlijk, omdat de vlam daarvan een hitte van ongeveer 800 graden Celsius geeft. De procureur-generaal verweet de ver dachte, dat hij niet terstond toen hij in de toren een schroeilucht bemerkte, een on derzoek heeft ingesteld. De verdediger, mr. G. Huurman uit Maastricht, achtte in deze zaak zoveel on waarschijnlijkheden en twijfel aanwezig, dat hij tot vrijspraak meende te moeten concluderen. Op 30 mei zal het gerechtshof arrest wijzen. De Alkmaarse rechtbank heeft de 35- jarige kommies der belastingen J. K. te Enkhuizen veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan ze ven maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. K. had zich ten nadele van een drietal Enkhuizer drankfirma's, waar hij als be lastingkommies controlewerkzaamheden moest verrichten, aan diefstal van zesen twintig flessen sterke drank schuldig ge maakt. Tegen hem was twaalf maanden geëist, waarvan vijf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Indien het mooie weer aanhoudt zal het tijdens de beide Pinksterdagen ongetwij feld druk zijn op de Betuwse wegen. Naar het zich laat aanzien, zullen de vele „bloe semkijkers" ook geenszins teleurgesteld worden, want de appelbomen zullen zich dan in een prachtig kleed hullen, als de zon maar wil schijnen. ADVERTENTIE voort Pleiiterwerlt «n reparatie. Verbetering van houtoppervlakken. Bijwerken van buitenwerk. Gebruik als rawlplug. Het repareren van tegelwerk. ADVERTENTIE Waar zon is, is ook schaduw. Waar RANG is. is ook namaak. U kiest natuurlijk de zonzijde. Overtuigt u daarom, dat u de zonnige RANG ontvangt door te letten op de naam RANG op het beschermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. Verkrijgbaar in diverse smaken: sinaasappel, citroen, frambozen enz.j los A 32 cent per 100 gram en in rollen A 17 cent. 99- In de ridderzaal van het Muiderslot heeft de secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, dr. J. II. Wesselings, woensdagmiddag de staatsprijs voor letterkunde de P. C. Hooftprijs voor 1955 uitgereikt aan de 67-jarige dichter Adriaan Roland Holst. Het was de negende keer dat de P. C. Hooftprijs werd uitgereikt. Voor de derde keer kreeg een dichter deze onderschei ding. Roland Holst verwierf de prijs voor zijn gedicht „Late telgen", dat hij heeft opgedi'agen aan de dichter Gerrit Achter berg bij diens vijftigste verjaardag. Achter berg was de eerste dichter aan wie deze prijs (in 1950) ten deel viel. De jury zegt in haar rapport onder meer, dat zij door de bekroning van „Late telgen" de gelegenheid kreeg op grond van dit ge dicht, maar met geheel het levenswerk daarachter, de dichter Roland Holst voor te dragen voor de P. C. Hooftprijs „die hem zo onvoorwaardelijk toekomt, dat lateren het onze tijd met recht zouden verwijten, indien hem deze bekroning door meer of minder toevallige omstandigheden nimmer zou zijn toegekend". In „Late telgen" erkent de jury een indrukwekkend gedicht, dat in de beperkte omvang van maar dertig versregels een aantal grootse en essentiële motieven, zoals natuur en mensenziel, waarneming en visioen, harts tocht en heimwee, tweestrijd en berusting, ijk pittig en... nictduur! Minister Cals zegt in zijn Memorie van Ar.twoord aan de Eerste Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen onder meer dat het onder wijs aan de jeugd tussen 12 en 15 jaar een van de kernproblemen is van het gehele onderwijs. Het ligt in de bedoeling van de minister de hiermede verband houdende vragen van pedagogisch-didactische aard aan de orde te stellen in een commissie van dekundigen uit de daarbij betrokken sec toren van het onderwijs, teneinde zo moge lijk tot een gemeenschappelijk standpunt te komen. Behalve het rijksschooltoezicht zullen in deze commissie vertegenwoordigd zijn de drie pedagogische centra voor wat het v.g.l.o. betreft, de commissie-Van Hou ten (voor wat het nijverheidsonderwijs aan meisjes betreft) en voor wat het nij verheidsonderwijs aan jongens betreft de drie werkgroepen, die door de bonden van besturen voor nijverheidsscholen zijn ge vormd. Ook het land- en tuinbouwonder- wijs zal in deze commissie vertegenwoor digd zijn. Wat het tekort van leraren betreft ver klaart minister Cals zich er volledig van bewust te zijn, dat dit een uiterst pijnlijk vraagstuk is. De bestrijding ervan zal met alle middelen worden voortgezet. Voor wat het gewoon lager onderwijs aangaat zal na het schooljaar 19561957 naar de mening van de minister het ergste geleden zijn, al ziet hij daarbij de veel te grote klassen van thans niet over het hoofd. Het tekort aan bevoegde leerkrachten bij het voortgezet onderwijs verontrust ook de minister ernstig. Naar zijn mening is de enige juiste weg om aan het tekort tege moet te komen het bevorderen van de toe loop van leraren. Tegen het afremmen van de toevloed van leerlingen, die geschikt zijn voortgezet onderwijs te volgen, heeft hij overwegend bezwaar. Ongetwijfeld zullen zich in de komende jaren ten aanzien van de lerarenvoorzie- ning bij het v.h.m.o. ernstige moeilijkheden voordoen en zal meermalen een beroep op niet volledig bevoegden moeten worden gedaan, aldus de minister. Met alle la-acht zal de minister bij zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volks huisvesting op een vergroting van het bouwvolume voor scholenbouw blijven aandringen. Er is 'n aantal ramingen opgesteld, waar bij werd uitgegaan van hetgeen uit onder wijskundig oogpunt los van de bestaan de beperkingen wenselijk moet worden geacht. Voor de komende jaren komt men dan tot een bouwvolume van 235 miljoen per jaar. Dit volume zal echter onmogelijk beschikbaar kunnen worden gesteld. 36. „Mij hoopveel vereerd, dat jij zoveel belangstelling hebben voor mijn niets waardige verzameling", zei Hap Hum's eerbiedvjaardige grootpapa, terwijl hij het koffertje van de meesterverzamelaar leeg- schudde. „Nu ik alles weer mogen terug nemen, ja?" „Natuurlijk, ouwe jongen", antwoordde van Ekster opgeruimd, neem maar alles terug, hoor. Ik ken de regle menten van onze Club!" „Wat een rare reglementen heeft die Verzamelaarsclub dan", dacht Panda. „Ze mogen dus zoveel ze willen van eikaars verzameling wegne men, maar als de ander het merkt, moet alles weer worden teruggegeven!" Hap Hum's eerbiedwaardige grootpapa keek even met een snelle blik, of alles compleet was. DU bleek helaas niet het geval te zijn „Mungvazen weg!", riep hij. „Waar Mungvazen?!"- „Lieve help!", riep van Ek ster, verschrikt, „ze zijn verdwenen!" „En het geld, dat u overal hebt neergelegd is ook verdwenen!", riep Panda, rondkijkend „enne... en Joris Goedbloed is OOK ver dwenen!' i leven en dood, op even persoonlijke als meesterlijke wijze vertolkt „een gedicht, dat het kunstenaarschap van Roland Holst voortzet in onverminderde kracht". „Het stemt ons tot blijdschap en trots" aldus dr. Wesselings „dat onze dicht kunst zo rijk is, dat in een tijdvak van nog geen tien jaren drie vooraanstaande dich ters een bekroning ten deel kon vallen. Wij bekronen een Nederlandse dichter, die diep geworteld is in de Europese cultuur, waar van het behoud voor komende tijden ons allen en steeds meer aangaat. De betekenis van Roland Holst reikt dan ook veel verder dan het louter litteraire. Het is een pal- staan in het spanningsveld tussen het ver gankelijke en het onvergankelijke, een „houding in deze tijd" die tot voorbeeld kan strekken van latere geslachten", zo be sloot de secretaris-generaal. De voorzitter der jury, prof. dr. G. Stui veling, sprak eerst een officieel en daarna een persoonlijk woord van gelukwens tot Roland Holst, die hij „een monumentaal dichter" noemde. Prof. Stuiveling besloot met de schalkse opmerking, dat dè prijs (drieduizend gulden) voor het dertig regels tellende gedicht de hoogste honorering is die ooit een Nederlands dichter heeft ge kregen. Roland Holst zei in zijn dankwoord onder meer: „Geen mens kan iets doorgeven, of het moet hem gegeven zijn". Na het be kroonde gedicht te hebben voorgedragen besloot hij met voorlezing van „In memo- riam Herman Gorter", dat hij schreef kort na het overlijden van de door hem zo zeer bewonderde dichter. Vele letterkundigen woonden de uitrei king in de ridderzaal bij. De president van de rechtbank te Rot terdam heeft uitspraak gedaan in het kort geding, dat de directie van het winkelcom plex „Twaalf Provinciën" aanhangig, had gemaakt tegen een tiental marktkooplie den, die weigerden hun stands te ontrui men, zoals de directie gevorderd had. De directie, zo luidde het vonnis, moet vóór 25 mei een cautie storten van f 25.000. Drie dagen daarna moeten de kooplieden hun stands ontruimd hebben. Zij krijgen een schadevergoeding die zal worden vast gesteld door de Kamer van Koophandel. Overleg-. De Jordaanse regering heeft bui tenlandse correspondenten verzocht overleg met de regeringspersdienst te plegen voor zij berichten verzenden over Jordaanse militaire aangelegen heden. Deze maatregel volgt op de aan houding van twee hoge officieren, die, beschuldigd van samenzwering, voor de krijgsraad moeten verschijnen. Ongerijmd. Een jonge Mexicaan, die be weert de ontvoerde „Lindbergh baby" te zijn, kan op geen enkele wijze zijn aanspraken waar maken. Dit is de me ning van de Amerikaanse federale re cherche, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld. De politie wijst er op dat Lindberghs baby blauwe ogen had, die van de Mexicaan zijn bruin. Bij het onderzoek zijn ook nog andere onge rijmdheden aan het licht gekomen. Een woordvoerder van de FBI wilde geen verdere bijzonderheden verschaffen. Oproer. Enige honderden gevangenen in de staatsgevangenis van. Florida te Talla- hasse zijn in opstand gekomen uit pro test tegen het voedsel dat zij krijgen, Een der gevangenen is om het leven gekomen. Elf werden gewond van wie drie ernstig toen de bewakers met jachtgeweren gevangenen beschoten die de cantine bestormden, om die te plun deren. In de loop van de dag is de rust hersteld. Slapeloos. Te Derbij in Noord-Engeland is een fabriek in gebruik genomen, die volledig automatisch werkt. Er werken in deze fabriek, die eigendom is van Micafine Ltd., producenten van mica poeder, slechts vijf arbeiders tegelijk. Volgens de directie hebben deze arbei ders alleen een toezichthoudende taak. Het enige, dat de directie van hen ver langt is, dat zij niet in slaap vallen. Spionage. De Amerikaanse scheikundige, Thomas Black, heeft voor een subcom missie van de Amerikaanse senaat be kend dat hij jarenlang gespioneerd heeft voor de Sovjet-Unie, aanvankelijk vrijwillig, doch later omdat hij bang was anders vermoord te zullen worden, Hij zei dat hij in 1940 een communisti sche opdracht om deel te nemen aari het vermoorden van Leon Trotzky in Mexico, uit de weg was gegaan. Black wordt ervan beschuldigd Harry Gold, die wegens spionage veroordeeld is tot dertig jaar gevangenisstraf, aange worven te hebben voor atoomspionage. Gold werd in 1950 tijdens het proces tegen de Rosenbergs wegens spionage voor de Sovjet-Unie in oorlogstijd, ver oordeeld. Simplon. De Zwitserse president Markus Feldmann en de Italiaanse president Giovanni Gronchi hebben te Domodos- sola de vijftigste vefjaardag van de Simplontunnel meegevierd. De Italiaan se PTT zal morgen een speciale Sim- plonpostzegel uitgeven. Oproep. De Westduitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft een beroep gedaan op de huisvrouwen te helpen prijsstijgin gen tegen te gaan door te weigeren, be paalde artikelen, die te duur worden, te kopen. Hij zei, dat alle huisvrouwen weer de pfennig moeten eren. Aden auer deelde mede, dat de regering een programma uitwerkt om de huisvrou wen te helpen in haar strijd tegen de stijgende prijzen. Protest. De drie Westelijke ambassadeurs in Duitsland hébben bij de Russische ambassadeur geprotesteerd tegen de parade in Berlijn op 1 mei van eenhe den van het Oostduitse volksleger. In het protest werd gezegd dat „zulke de monstraties de veiligheid van de stad bedreigen en niet in overeenstemming zijn met de speciale status van de stad". Dromen. De eerste secretaris van de Russi sche ambassade in Washington heeft in een redevoering te Maryland vei-klaard dat Russische geleerden dromen van een spoorweg tussen de Verenigde Sta ten en Rusland over een dam over de Beringstraat. Gevolgen. De Rockefellerstichting heeft 250.000 dollar beschikbaar gesteld voor een onderzoek naar de gevolgen van atomische straling voor deze en volgen de generaties. Kanttekening. Aan de gemeenteraad van Korfoe is een petitie gezonden, waarin wordt Verzocht met rode inkt de naam van Philip Mountbatten, de hertog van Edinburgh, uit de registers van de bur gerlijke stand te schrappen. De hertog van Edinburgh, zoon van prins André van Griekenland, is op Korfoe geboren, waar hij volgens de orthodoxe rite is ge doopt. In de petitie wordt voorgesteld, dat in de kantlijn wordt geschreven: ..Echtgenoot van Elizabeth van Enge land, die twee Cyprische strijders diet terechtstellen. WE HADDEN het kort geleden over zonderlinge vertalingen die ons somtijds worden voorgeschoteld. Zo herinner ik me dat de een of andere vertaalvirtuoos het Duitse woord Alpdriicken in het Neder lands weergaf door: de druk van een Alp op de borst. Raadplegen we het woorden boek, dan vinden we daar voor Alp driicken de term „nachtmerrie". Nu kan een nachtmerrie inderdaad een benauwing op de borst tijdens de slaap geven, maar het lijkt wat overdreven ons hierbij voor te stellen dat een gedeel te van de Alpen op de slaper rust. Toch had in de gewraakte vertaling best „de druk van een alp (met een kleine letter) op de borst", kunnen slaan, mits de ver taler geweien had wat hiermee werd be doeld. En hij had ook het woord nacht merrie kunnen gebruiken, dat ten nauw ste met die alp sam.enhangt. De Engelsen spreken van nightmare, de Fransen zeg gen canchemare en in onze streken sprak men vroeger van nachtmere, terwijl in het zuidelijke deel van ons taalgebied het woord nachtmaar nog steeds gebruikt wordt. In Vlaanderen zegt men nog: „van de maar bereden worden". Dit woord maar, mare, of mar, over welks voorge schiedenis tal van gissingen bestaan, be tekende „vijandelijke natuurgeest", zodat we nachtmaar rustig de betekenis van nachtspook kunnen geven. Aangezien de spraakmakende gemeente deze betekenis op den duur niet meer begreep, is dit woord vervormd lot iels, waarvan men de betekenis wèl kende, t.w. nachtmerrie (waartoe misschien nog heeft meegewerkt de Vlaamse uitdrukking „van de maar be- reden worden", waardoor men zich aller lei spooksels, rijdend door de lucht kon voorstellen). De zojuist genoemde Franse term „cau- chemar", bezit in de vorm „mar" dus eveneens dit spooksel; bovendien gaat het eerste deel van het woord (cauche) terug op het Latijnse woord calcare, dat druk ken betekent, zodat we hier te maken hebben met een nachtgeest die de slaper een beklemming op de borst geeft. Maar die kwelgeest heet in het Duits Alp, d.i. elf. En nu mogen wij bij het woord „elf' wellicht den ken aan een lieftallig we zentje uit een sprookje, maar in de middeleeuwen was de elf of alf letterlijk een plaaggeest, een natuurgeest die de mensen begoochelde en voor de gek hield. Toen Karei de Grote door een engel lot stelen wercl aangespoord, vroeg hij zich veront rust af, of het een alfsgedrochwas, dat hem kwelde, zo kunnen we in Carel ende Elegast lezen. De kwaadaardige voorne mens van de elfen of alfen staat dus als een paal boven water. Die Alpdriicken, waarmee de Duitsers een nachtmerrie weergeven, is dus niets anders dan een kwaadaardige alf die de mens tijdens de slaap benauwt en hem op de borst drukt. We zouden dit gedrocht overeenkomstig het Duitse idioom ook een alp kunnen noemen. Maar géén Alp! Dat wordt een té grote last in de toch al be nauwde nacht. Het bezwaar van woordverklaringen is steeds, dat je van het een in het ander valt. Want een lezer toil roeten hoe kraam vrouw (en kraamkamer) aan de „kraam" is gekozen. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2