Uitgaan in Haarlem RIPOLIN Centrum voor Vakantie en Recreatie Agenda voor Haarlem Beschouwing van prof. Zijlstra over de politieke partijen CX-2 Kerkconcert door Piet van Egmond tyafaia Zeer geslaagd concert Hoe is het ontstaand 3 doe het zelf... 7ne& Amsterdamse taxi chauffeurs dreigen met staking Centraal Werkcomité Vakantie is opgeheven Haarlems Christelijk Mannenkoor Padvindstersgilde viert 40-jarig bestaan met Jubeldag Tocht door bollenstreek loont nog alleszins de moeite Darwins in volle bloei Mytyl bouwt internaat voor gebrekkige kinderen Lompenbroei zette vracht auto in lichterlaaie r Dit woord: ERG Zeemeermin wordt op 26 mei opgevist Brits Lagerhuis handhaaft de doodstraf gedeeltelijk VRIJDAG 18 MEI 1956 Prof. d'r. J. Zijlstra heeft in een verkie zingsbijeenkomst te Assen van de A.R. par tij de verhouding van deze politieke groe pering tot de andere politieke partijen in Nederland nader belicht. Bij zijn beschouwing over de Christe lijk Historische Unie stelde prof. Zijlstra vast, dat z-ijn partij en de C.H.U. behoren totdë groep van partijen buiten de massieve blekken van K.V.P. en P. v. d. A., die sa men 60 percent van de stemmen tot zich trekken. Versplintering vond hij daarom zeer ge vaarlijk en hij deed daarom een beroep op samenwerking tussen C.H. en A.R. Hij zei, dat in de ministerraad; de samenwer king tussen de vier protestant-christelijke ministers opperbest functionneert. Sprekende over de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie zei prof. Zijlstra, dat het vrijheidsbegrip van die partij naar zijn gevoel zonder normen is, waardoor het zich van het vrijheidsbegrip van de A.R. partij onderscheidt. Hij verweet prof. Oud diens opmerking in een verkiezingsrede te En schede, dat de V.V.D. ernstige grieven had tegen het loon- en prijsbeleid. De- minis ter herinnerde er nu aan, dat dit beleid steunt op de verwachting, dat de werk nemers geen loonsverhoging zullen vragen als de economische toestand in de bedrijfs tak dat niet toelaat, maar dat anderzijds de werkgevers waar mogelijk hun prijzen niet zullen verhogen. Het loon- en prijs beleid noemde prof. Zijlstra een taak van overheid en bedrijfsleven samen, zodat de V.V.D. zich naar zijn mening in dit geval geen critisohe buitenstaander mag tonen, daar de V.V.D. een niet onaanzienlijk deel werkgeversleden telt. Sprekend over de Partij van de Arbeid zei prof. Zijlstra dat over het hoofd wordt gezien wat de A.R. Partij principieel stelt op het stuk van de schoolstrijd', de emanci patie en het geestelijk klimaat van de 19e eeuw. Hij bestreed' de gedachte, dat waar de technocratie heerst de ethiek in het ge drang zou komen. Hij meende, dat waar door technische ontwikkeling de materiële welstand stijgt, de ruimte voor ethische beslissingen toeneemt. Een levensbeschou welijke aanpak van de staatkunde achtte prof. Zijlstra in de toekomst dan ook nog meer noodzakelijk. Hierin lag naar zijn mening een tegenstelling -tot de Partij van de Arbeid-, waarbij hij opmerkte dat het moderne socialisme een atavisme as, ecu verschijnsel dat zijn tijd heeft overleefd. Overigens wilde prof. Zijlstra gaarne toegeven, dat het socialisme in menig op zicht een positieve functie heeft vervuld en vaak ook een zweepslag is geweest voor de christelijke partijen. Na te hebben vastgesteld, dat de K.V.P., evenals de A.R.-Partij, uitgaat van de over tuiging, dat de politieke partij levensbe schouwelijk gefundeerd moet zijn, wees prof. Zijlstra op de tegenstelling Rome- reformatie en op de verschillen in visie tussen deze groeperingen op de verhouding tussen kerk en staatkunde. Een geval als het Haarlemse huwelijk maakt ons onge rust, zo merkte hij op. Tenslotte schetste hij nog enkele hoofdlijnen van het econo mische beleid, zoals dat de laatste tijd1 is gevoerd. Bij dit beleid', dat gericht is ge weest op expansie, heeft de overheid- steeds een belangrijke rol gespeeld, maar daarbij ADVERTENTIE EXPRESS Alleen RIPOLIN EXPRESS bevat is steeds getracht het bedrijfsleven niet te laten overwoekeren door het centraal over heidsgezag. Prof. Zijlstra merkte voorts op, dat toeneming van de wedvaart steeds ge paard moet gaan met redelijke verdeling van die welvaart:, de huidige prijspolitiek noemde hij nodig ter verwezenlijking voor deze doeleinden. De Amsterdamse taxichauffeurs zullen niet onmiddellijk tot staking overgaan om kracht bij te zetten aan hun eis tot uit kering van de drie percent over 1955 en het verstrekken van een loonsverhoging van 6 percent. Dit besluit is vannacht na langdurige discussies genomen op een door de Alge mene Bedrijfsbond Transport, aangesloten bij de EVC, in de Brakke Grond te Amster dam gehouden vergadering, die door en kele honderden Amsterdamse taxichauf feurs is bezocht. Eveneens werd besloten om voorshands de uitslag af te wachten van de besprekin gen die gevoerd worden tussen de lande lijke looncommissie van het taxibedrijf en de zogenaamde erkende bonden aangaande de drie en zes percent. Volgens de heer D. Hooft, secretaris van de ABT, zouden de overleg plegende in stanties een bekenmaking van de resulta ten uiterlijk dinsdag 22 mei in het vooruit zicht hebben gesteld. Indien dinsdag aan staande zal blijken, dat de besprekingen geen. of naar het inzicht van de Amster damse taxichauffeurs geen gunstig resul taat hebben gehad, zou men wederom ver gaderen om alsnog een stakingsactie te overwegen. Het voorstel om niet onmiddellijk tot sta king over te gaan ging uit van het actie comité. Aan de stemming namen alleen loonchauffeurs, die in dienst zijn bij ver schillende Amsterdamse taxiondernemin gen, deel. In januari 1957 hoopt men het vijfen zeventig bestaan van de inrichtingen voor lijders aan vallende ziekte „Meer en Bos" te Heemstede en „Bethesda Sarepta" te Haarlem te vieren. In het vooruitzicht van deze bijzondere gebeurtenis is men een ju bileumactie begonnen met het doel de ge noemde inrichtingen te steunen. Vooral wil men de bestrijding van de epilepsie bij kin deren intensiever doen worden, een bestrij ding, die met behulp van de voortschrij dende wetenschap juist nu met zoveel suc ces ondernomen kan worden. Daarvan ge waagde de predikant-directeur ds. J. A. de Klerk in een toespraak op het concert in de Grote Kerk te Haarlem, dat donderdag avond ten bate van de inrichtingen werd gegeven. De organist Piet van Egmond werkte mede aan dit concert, dat door de samen zang der aanwezigen het karakter van een wijdingsbijeenkomst verkreeg. Die samen zang betrof dan Psalm 150 en voorts ge zangen uit de Nederlands Hervormde bun del. Met zijn grote improvisatorische capa citeiten zorgde Piet van Egmond voor voor spelen bij het zingen: zeer programmati sche en ook sfeerscheppende preludes, waarbij men wel eens bezwaar kon hebben tegen de overmaat van effect, die de orga nist daarvoor nodig achtte. Maar niettemin kon men respect krijgen voor zijn impro visatiekunst, die in het voorspel van „Blijf bij mij Heer" wel een zeer grote vlucht nam met een contrapuntisch knap opge bouwde ontwikkeling. Piet van Egmond trad ook op als orgel solist. Hij speelde Bachs zeer bekende Toc cata en fuga in d en „Prélude, fugue et variation" van César Franck met een prachtige orgeltechniek. De „Marche funèbre" en de „Chant séra- phique" van A. Guilmant waren door het salonkarakter een kolfje naar de hand van de solist. Eigenlijk kon men de uitvoering met een non-stop-tremolo van het bekende koraal van Bach „Jesu bleibet meine Freu- de" in dezelfde sfeer betrekken. Maar de zuiverste indrukken van voornaam musice ren ontving ik toch van de Toccata van Bach en het genoemde werk van César Franck. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE onderhoudsprodukten geven DIEPGLANS aan uw auto, motor, scooter of fiets VRIJDAG 18 MEI Minerva: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Zonneschijn boven New York", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo contra Peppone". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Jaloezie", 7 en 9.15 uur. Lido: ..The lady killers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De pelsjagers van de Berenrivier", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Brigitte", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Schots en scheef", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. Frans Hals museum: Avondopenstelling 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Wagenweg: 8 uur, Scala-ijsrevue. ZATERDAG 19 MEI Minerva: „De prairie verdwijnt", alle leeft., 8.15 uur. Palace: 10—13.30 uur. Doorlopende voorstelling van „Het sprookje van Monaco". „Zonneschijn boven New York", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo contra Peppone", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Studio: „Jaloezie", 2.15, 7 en 9.15 uur. Lldo: „The lady killers', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De pelsjagers van de Beren rivier", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Brigitte", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Schots en scheef', alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling 8.30 tot 10.30 uur, met oude muziek. Wagenweg: 8 uur, Scala-ijs- revue. Matinee om 3 uur. Stadsschouwburg: „Het Nieuwe Comedia met „Lieve Schim". Het Centraal Werkcomité Vakantie heeft eind 1955 besloten over te gaan tot de vor ming van een orgaan dat alle in Nederland bij vakantie, toerisme en vakantierecreatie betrokken organisaties en instellingen zou omvatten. Dit orgaan, dat inmiddels tot stand is gekomen en de naam draagt van Nederlands Centrum voor Vakantie en Vakantierecreatie, heeft in Den Haag zijn eerste vergadering gehouden, waarbij ver tegenwoordigers van ongeveer 40 deel- Met medewerking van de pianiste Berthe Davelaar en van de altzangeres Aafje Heynis gaf Haarlems Christelijk Mannenkoor donderdagavond in de ge meentelijke Concertzaal een concert dat bijzonder geslaagd mocht heten. Het enige dat men erop tegen kon hebben was, dat er behalve het Wilhelmus en de gezamen lijk aan het slot gezongen strofe van ge zang 136, geen enkel Nederlands woord ten gehore werd gebracht. Overigens had de dirigent Bernard Verboom een koorpro gramma voorbereid, dat de capaciteiten van zijn uitvoerend apparaat als aangeme ten was en waarmee hij zelf als interpreet eer kon inleggen. Vooral de twee wei-ken met pianobegeleiding, die vóór de pauze werden gezongen, namelijk „Dir Seele des Weltalls" (fragment uit een onvoltooide cantate van Mozart) en „Standchen" met altsolo van Schubert, genoten een voor beeldige vertolking. Het koor wedijverde hier in glaszuivere intonatie met het fijn zinnige pianospel van Berthe Davelaar en - voor wat „Standchen" betreft - met de delicate voordracht van Aafje Heynis. De uitvoering van „Die Nachtigall" van Schubert mocht dan al qua klankverhou ding iets minder gunstig uitvallen, het was toch ook een respectabele prestatie, gere serveerd en met smaak voorgedragen. Van de a-capella-nummers viel „Tenebrae" van Michaël Haydn bijzonder op om de nuan cering. Een Duits en een Zwitsers lieder- tafelstukje uit de kinderjaren van de man nenkoorbeweging bewezen beide hun be staansrecht dank zij een interpretatie, die het gelikte uit de weg ging. Wat er ons aan deed denken dat het gewraakte lieder tafelen soms meer in de manier van uit voeren dan in de muziek zelve zit. Zo kan „Christ und der Tod" van Max Bruch ook „verliedertafeld" ofwel op verheven wijze gezongen worden. Het laatste was gelukkig het geval. Aafje Heynis oogstte terecht veel succes met haar besohaafde en expressieve voor dracht van een paar Italiaanse zangstuk ken, met de poëtische weergeving van twee liederen van Schumann en met een karak teristieke interpretatie van „Zigeuneriie- der" van Dvorak De Haarlemse pianiste Berthe Davelaar stond deze avond voor een zeer zware op gave, ten eerste als begeleidster van de zangsoliste en van het koor, ten tweede om haar zelfstandig optreden met de veeleisen de „Etudes symphoniques" van Schumann en met een Nocturne en een Wals van Chopin: in het volle bewustzijn van haai- ku-nnen toonde zij zich zeer beheerst op de hoogte van haar taak. En dat betekent wat in het eigenaardige variatiewerk van Schumann, dat met zeer persoonlijke vingertechniek allerhande karakteristieke vormen aanneemt, om uiteindelijk met een heroïeke finale op hoogspanning te beslui ten. Dat dit alles zonder inzinking gebeur de, kan met bijzondere lof getuigd worden. Ook met de vertolking van de composities van Chopin was Berthe Davelaar zeer ge lukkig. Het heeft haar niet aan welver diende bijval ontbroken. JOS. DE KLERK nemende organisaties en instellingen aan wezig waren. De secretaris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, mr, J. H. Klatte, zei in een toespraak dat het Centraal Werkcomité Vakantie gedurende zijn tienjarig bestaan baanbrekend werk heeft verricht in het bijzonder wat de vakantiespreiding betreft. In de afgelopen jaren is de behoefte ge voeld, de vakantieproblemen in een bredere kring te behandelen dan in het Centraal Werkcomité Vakantie mogelijk was. Daar om is het Centrum voor Vakantie en Va kantierecreatie in het leven geroepen. De regering zal met grote belangstelling de verrichtingen van het nieuwe centrum volgen, dat een belangrijke bijdrage kan leveren voor het geestelijke en lichamelijke welzijn van het volk. Zowel de ministeries van Sociale Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen als die van Economische Zaken en van Verkeer en Waterstaat maken deel uit van het centrum. Tal van rijksinstel lingen, onder meer de Rijksdienst voor het Nationale Plan en het Staatsbosbeheer zijn erin vertegenwoordigd. Eveneens traden toe het bedrijfschap Horeca, de jeugdher bergcentrales en de Nederlandse Kampeer- raad, de Vereniging van Transportonder nemingen, de Nederlandse Spoorwegen en de Federatie van Nederlandse Organisaties voor Personenvervoer. Ook de Contact commissie voor Natuur- en Landschapsbe scherming en het Werkcomité Natuurbe houd en Recreatie zijn toegetreden. De leden van het thans opgeheven Cen traal Werkcomité Vakantie, dat bestond uit toeristische organisaties als de A.N.W. B„ A.N.V.V., de Nederlandse Reisvereni- ging, de Nederlands Christelijke Reisver- eniging, de drie vakcentrales en de drie werkgeversorganisaties uit de Stichting van de Arbeid, de Nederlandse Jeugdge meenschap en de Algemene Nederlandse Onderwijzersfederatie maken ook deel uit van het Centrum voor Vakantie en Vakan tierecreatie. Op 22 mei zal te Lunteren het veertig jarig bestaan van het Nederlandse Pad vindstersgilde feestelijk worden gevierd tijdens een zogenoemde jubeldag, waarvan een gedeelte door de beschermvrouwe van het Nederlandse Padvindstersgilde, de Ko ningin, bijgewoond zal worden. Op deze dag worden aan een vertegenwoordiger van de Unicef 340 baby-uitzetten, die door alle leden van het gilde als „jubeldaad" zijn vervaardigd, aangeboden. Deze baby- uitzettein zullen door de Unicef in Grie kenland op de consultatiebureaus voor zui gelingen worden uitgereikt. Voorts wordt het openluchtspel „De Toverhoed" uitge voerd, geschreven door mevrouw J. Stam- Dresselhuys, waarin de gehele geschiede nis van de padvinderij ten tonele wordt gebracht en waaraan 500 padvindsters uit het gehele land zullen deelnemen. Verder zullen volksdansen en spelen worden uitge voerd. Het ledental van het Nederlandse Pad- vindersgilde bedroeg voor de oorlog 7000 en is thans tot ruim 22.000 gestegen. Mo menteel zijn over de gehele wereld in 32 landen 3.217.600 meisjes lid van een pad- vindstersorganisatie, welke verenigd zijn in de Wereldbond van Padvindsters. Het zal waarschijnlijk wel nooit meer gebeuren, dat uw correspondent op zeven tien mei moest constateren, dat de dar- wintulpen het aanstaande weekend zo mooi in bloei staan of nog zullen komen! Er lig gen in de bloembollenstreek nog grote kleurige lappen met tulpen, waarin nu de bekende langstelige darwins de boventoon gaan voeren. U kunt deze velden nog overal vinden. Bijzonder mooi is weer de aanleg, zouden wij bijna zeggen, van de grote velden dar wins bij de noordelijkste brug in Lisse. Een kweker brengt daar om de drie jaar een enorme oppervlakte tulpen bij elkaar. Ook de Hyacinthenlaan te Hillegom is het tochtje waard. Van de hoogliggende Veenenburgerlaan en Loosterweg in deze plaats heeft men ook nog prachtige verge zichten. Zeer aanbevelenswaardig is een tocht over Vogelenzang naar Noordwijk. We hebben daar nog vele velden tulpen gezien die in bloei komen. Fietst of rijdt men er niet te hard langs, maar stapt men eens af bij zo'n veld don kere tulpen dan zal men zien, dat de steel veelal niet mooi groen is, maar een scha kel vormt tussen de kleur van de bloem en die van het blad. De natuur vond de over gang van paars op groen zeker wat cru en vond daarom dit even uit. De bloembollen kwekers is het wel toevertrouwd, dit voor deeltje verder te honoreren! Zij, die de velden darwintulpen kennen, weten dat deze een schier ongeëvenaarde aanblik opleveren. Als er een beetje wind is, staan deze tulpen sierlijk te buigen op hun lange stelen, waardoor men een zacht golvende vlakte te zien krijgt. Op de Keukenhof kan men nog van alles zien bloeien. Hier heeft men dan nog het voordeel van het jonge groen aan de bo men. Men kan heus nog wel naar de bloem bollenstreek komen. Het loont beslist de moeite. Nu op initiatief van de regering besloten is tot oprichting van het Nationaal Fonds voor de Bestrijding van Kinderverlam ming, rijst wellicht bij velen de vraag, welke hiernaast de taak blijft van de Ne derlandse Stichting voor het Gebrekkige Kind, gevestigd te Amsterdam. Het bestuur hiervan deelt mee, dat haar werkzaam heden onverminderd zullen worden voort gezet. De Nederlandse Stichting voor het Ge brekkige Kind wil blijvend gebrekkige kinderen uit het gehele land in een inter naat opnemen, teneinde hen onder leiding van deskundigen op medisch, psychologisch en pedagogisch gebied zoveel mogelijk voor het leven in de maatschappij geschikt te maken. Deze kinderen zullen in de ge legenheid worden gesteld van het internaat uit dagelijks een speciale school (Mytyl school) te bezoeken. De stichting heeft dank zij de milde ga^en, die het Nederlandse volk de laatste jaren, vooral door de jaarlijkse zomer- loterij heeft doen toevloeien, haar plannen vaste vorm kunnen geven en zal te Utrecht een internaat bouwen in de onmiddellijke nabijheid van de Mytylschool, welke op het zelfde terrein door de „Mytyl-stichting voor Utrecht en omstreken" zal worden opgericht. l9SiSS9£8& Op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn nabij Voorthuizen is een vrachtauto met aanhangwagen, beladen met balen lom pen, in brand gevlogen en voor het groot ste gedeelte uitgebrand. De chauffeurs, de gebroeders G. uit Andijk, waren met deze lading van IJmuiden op weg naar Apel doorn. De balen lompen waren afkomstig uit een partij, die een half jaar geleden in brand had gestaan. De balen, die toen nat zijn gesproeid, moeten zijn gaan broeien en hebben eerst nu vlam gevat, doordat de wind er vat op kreeg. Het verkeer had ge durende enkele uren vertraging. Het bijvoeglijke naamwoord: erg, dat ongeveer betekent: van ongunstige, be treurenswaardige aard, was in vroeger tijd ook als zelfstandig naamwoord in zwang. Het betekende: boze bedoeling, slechte handeling. Dit zelfstandig naam woord is nog in enkele vaste verbindin gen bewaard gebleven. Men zegt: ik deed het zonder erg, in de zin van: zon der te vermoeden iets verkeerds te doen, onopzettelijk. De betekenis is dus sterk verzwakt, evenals in: ergens erg in hebben voor: een vermoeden hebben van wat er achter steekt. Ook in: erg- denkend is het eerste lid het oude zelf standige naamwoord. Wie ergdenkend is, heeft de neiging bij anderen boze be- ydoeLingen te onderstellen. „Samson" de mascotte wan het derde Britse parachutisten bataljon, geeft op on dubbelzinnige wijze te kennen, dat hij van het lawaai van de trommel niet gediend is.... Wanneer hij later echter op parades vlak voor de muziek moet lopen, mag er natuurlijk niets verkeerd gaan, zodat hij tijdens zijn „eerste opleiding" iedere dag een uurtje wennen" krijgt TONEEL EN DANS Zaterdag 19 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelgroep „Het nieuwe Comedia" geeft onder regie van Guus Hermus een opvoering van „Lieve schim" van Jacques Deval. In de hoofdrollen: Magda Janssens, Bep Dek kei-, Annie van den Vorstenbosch, Guus Hermus en Lucas Wensing. Zondag 20 mei, Stadsschouwbprg, 20 uur: Het Nieuwe Comedia geeft een voorstelling van „Humpie heeft een bok geschoten" van Harold Brooke en Kay Bannerman. In de hoofdrollen: John Gobau. Bep Dek ker. Magda Janssens. Robert Sobels, Frans Koppers en regisseur Guus Hermus. Decors van Lucas Wensing. Maandag 21 mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie geeft een opvoering van „Requiem voor een non" van William Faulkner in de vertaling van Alfred Plei ter. Regie: Karl Guttmann, in de hoofrol- len: Myra Ward, Elisabeth Andersen. Albert van Dalsum, Jan Retèl, Gijsbert Tersteeg, Henk van Buuren en Coen Flink. Decors van Wim Vesseur. MUZIEK Zaterdag 19 mei. Concertgebouw, 20 uur: Concert door Miep van Luin. piano en Frans Vester, fluit. Het programma ver meldt werken van: J. S. Bach, J. Haydn en S. Prokovjev. Maandag 21 mei. Grote Markt. 15.30 uur: Be speling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters, die men ook kan beluisteren op vrijdag 25 mei van 11.30 tot 12.30 uur. Dinsdag 22 mei. Grote Kerk, 20 uur: Orgel concert. Op donderdag 24 mei kan men van 15-16 uur eveneens een orgelconcert beluisteren. Donderdag 24 mei. Concertgebouw, 20 uur: Generale repetitie van het concert dat op vrijdag 25 mei gegeven wordt. Voor ge gevens zie: vrijdag. Vrijdag 25 mei, Concertgebouw, 20 uur: Con cert door de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loory. Medewerking verlenen George Maran. tenor, Guus Hoekman, bas, Simon van der Geest, tenor, Piet Moeren hout, bas en het Utrechts Stedelijk Or- chest. Het programma vermeldt werken van Fr. Schubert. L. van Beethoven en W. A. Mozart. Woensdag 23 mei, Ned. Herv. Kerk, Ramp laan, Overveen, 20 uur: Kerkconcert door het Overveens Protestants Kerkelijk koor en het Hervormde Kerkkoor, beide onder leiding van mejuffrouw W. van Eldik. Me dewerking verlenen Nelly Birma, sopraan, Arie Butter, hobo en Egbert Vos, orgel. Vriidag 25 mei, Toonkunstmuziekschool, 20.30 uur: Werkavond, waarbij de muziek in Italië tijdens de Renaissance en de Ba rok besproken zal worden. De bijbehoren de muziek wordt uitgevoerd door zang leerlingen van Akke de Vries, fluitleer- lingen van Jos de Klerk en pianoleerlingen van Bets Nederkoorn, Piet Vincent, Roel Rephagen en Leendert Huges. DIVERSEN Dagelijks, Wagenweg 20 uur: Scala-ijsrevue. Zaterdag, zondag en maandag middagvoor stelling om 15 uur. Tot 22 mei. Vrijdag 18 mei, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Leden van de personeelsvereniging van het ministerie van Maatschappelijk Werk geven een opvoering van „De wraak van Audoe Kaderr". Vrijdag 18 mei. Restaurant Brinkmaan, 20 uur: Voor de leden van het Algemeen Ne derlands Verbond. afdeling Haarlem, houdt de heer G. H. Hoek een lezing met gekleurde lichtbeelden over de reis van het Koninklijk Paar naar de West. Zondag 20 mei. Lido Theater, 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Aïda". Zondag 20 mei. Studio Theater. 11 uur: Spe ciale voorstelling van de film „Onder de Rode Zee". Zondag 20 mei. Lido Theater, 23.30 uur: Nachtvoorstelling van de film „Gestolen liefde". Maandag 21 mei. Rembrandt Theater. 11 uur: Speciale voorstelling van de film „Het grote avontuur". Maandag 21 mei, Begijnhofkapel, 20 uur: In terkerkelijke samenkomst. Zangdienst van 19.30 af. Dinsdag 22 mei, Stadsschouwbrug, 20 uur: De Haarlemse Toneelclub geeft onder re gie van Wim Paauw een opvoering van „De strop om de hals" van James Bradley. Dinsdag 22 mei, Openluchttheater, Bloemen- daal, 14.30 uur: Openluchtvoorstelling van het kindercircus „Elleboog". Dinsdag 22 mei, Concertgebouw, 20 uur: Voorlichtingsavond kousen-fabrieken Hin. Woensdag 23 mei. Stadsschouwburg, 20 uur: De Haarlemse Toneelclub geeft onder re gie van Wim Paauw een opvoering van „De strop om de hals" van James Bradley. Donderdag 24 mei. Stadsschouwburg. 20 uur: De toneelvereniging „Postaal Genoegen" geeft een opvoering van „Filmmaniak ken". Donderdag 24 mei, Zuiderkapel, 20 uur: Ds. J. Visser spreekt over „Het duizendjarig rijk". Donderdag 24 mei en vrjjdag 25 mei. Krelage- huis. 19.30 uur: De Duitse evangelist Her mann Zaiss spreekt. Zangdienst van 18.30 uur af. waaraan medewerking verleend wordt door: het muziekkorps van het Leger des Heils, de organist Cor Kee en de dames Marry en Thea Verhey, zang. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met in ventaris. Interieur met kaarsen verlicht. Het museum is geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-17 uur en tot 16 mei des avonds van 20.30-22.30 uur. Tentoonstelling van reproducties van Rembrandt-tekeningen. Teylersmuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel An- gelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werkdag behalve maandag van 11-17 uur en de eerste zondag van iedere maand van 13-17 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des zondags van 13-16 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 tot 17 uur en op iedere vrijdagavond van 20-22 uur. Bezichtiging onder geleide op aanvraag voor groepen van tenminste vijftien personen. Stadhuis. Grote Markt: Te bezichtigen van 9-17 uur, zaterdags van 9-12 uur. Elke vrijdag- en zaterdagavond van 20-22 uur. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9-12 en van 14-16 uur. Tevens elke eerste zondag van de maand van 15-17 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's Bij belse voorstellingen. Geopend van 14 tot 17 uur. Zondags gesloten. Woonhuis Van Looy: Des zondags van 14-17 uur en donderdag van 10-12.30 en van 13.30-17 uur geopend. Museum „Het Huis Van Looy": Herdenkings tentoonstelling van werken van de over leden kunstschilder Herman Vreedenburgh. Geopend van 10-12.30 en van 13.30-17 uur. Zondags van 14-17 uur. (Ingang Kamper laan). Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Ne derland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling van schilderijen van Piet van Heerden tot 20 mei. Openluchttheater Bloemendaal: Tentoonstel ling wei-ken van in Bloemendaal levende kunstenaars. Dagelijks van 10-17 uur. Tot 15 mei. Ridderzaal stadhuis: Tentoonstelling van het burgerziftactiecomité „Tot dienen bereid". Geopend vna 9-12, 14-17 en 20-22 uur. Van 7 mei af. Waag: Onder auspiciën van het Genootschap „Kunst zij ons doel" worden tekeningen en aquarellen tetoongesteld, die vervaar digd zijn op de tekenavonden van „De vrouw en haar opschik". Geopend 19, 20 en 21 mei van 13-17 uur. Tot slot van de veilig verkeer-winkel- actie, die van 12 tot 26 mei in Zandvoort gehouden wordt, zal Touring Zand voort op zaterdag 26 mei des middags in samenwerking met de buurtvereniging „De Wurf" weer een „zeemeermin" doen op vissen. Bij het opsporen van deze visdame zal echter geen gebruik worden gemaakt van een helikopter, doch evenals vorig jaar van een vlet. Mocht men een zeemeermin verschalken kunnen, dan zal deze weer in triomf naar het Raadhuisplein worden ver voerd op een schelpenkar, waarmee seizoen 1956 officieel geopend zal zijn. De politie van Zandvoort heeft thans de veilig-verkeer-spandoeken opgehangen en ter bevordering van de veiligheid van het verkeer nog het volgende bepaald: dinsdag 22 mei zal er van 6-8 uur gelegenheid zijn de remmen van motorrijtuigen te laten controleren. Woensdag 23 mei van 2-6 uur zullen wielrijders gratis hun achter-spat borden opnieuw wit kunnen laten verven. Van 9-11 uur zullen motorrijtuigen hun koplampen kunnen laten controleren. Don derdag 24 mei is er weer remmencontrole van 6-8 uur en vrijdag 25 mei een gratis technische controle van alle motorrijtuigen, alles bij het politiebureau. Andere evenementen in de tweede ac tie-week zullen ten spoedigste worden be kend gemaakt. (Van onze correspondent in Londen) De doodstraf, waarvan het Britse parle ment op het ogenblik de afschaffing be handelt, dank zij een initiatiefvoorstel van Labour afgevaardigde Sidney Silvermann, zal worden gehandhaafd voor moorden be gaan door gevangenen, die een levenslange straf uitzitten. De tegenstanders van de doodstraf bleven bij de stemming over dit amendement, met vier stemmen in de min derheid. De bedoeling van het amendement is de leven van gevangenisbewaarders en andere gevangenen te beschermen tegen een veroordeelde moordenaar. Silvermann noemde dit voorstel de groot ste dwaasheid ter wereld. De afschaffers slaagden er echter in een amendement te verslaan, dat beoogde ook de doodstraf te behouden voor roofmoordenaars. Eveneens werd een amendement om degene, die de moordenaar van ee,n politieagent is, naar de galg te zenden, verworpen. Uit de stemmingen bleek echter dat de voorstanders van de afschaffing van de doodstraf ten opzichte van de amendemen ten allerminst eensgezind waren. Daarom heerst er twijfel over het verdere lot van het wetsontwerp. Aan de andere kant, nu de doodstraf be houden blijft voor in de gevangenis ge pleegde moorden, is er meer kans dat het grotendeels uit voorstanders van de dood straf bestaande Hogerhuis het wetsontwerp zal slikken. De Lagerhuisleden, die tegen de dood straf ageren, zullen trachten de beslissing om de doodstraf voor een moord in de ge vangenis te handhaven, ongedaan te maken. Nu de Britse politie niet langer tegen moord zal zijn beschermd, is er alle kans dat zij wapens zal krijgen. Tot nu toe was zulks alleen het geval indien er jacht werd ge maakt op gewapende bandieten. De pa trouillerende bobby's zijn altijd ongewa pend. Loonsverhoging. De directie van de Centrale der Nederlandse Verbruikscoöpera ties heeft besloten tot een verhoging der lonen met zes percent. Hiervoor is goedkeu ring van het College van Rijskbemiddelaars gevraagd. De drie percent over 1955 zijn reeds uitgekeerd.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5