Nederland moet woekeren met schaarse recreatiegrond Zie Boven Grote belangstelling bij begrafenis van Robert W. P. Peereboom Op jacht naar lichtkromme Kroesjtsjev werkt op Franse gevoelens van eigenwaarde Ondanks een luchtige toon blijven de verschillen duidelijk gemarkeerd „Kennemerduinen" als voorbeeld voor goed geleide massa-recreatie .9 Rembrandttentoonstellmg te Rotterdam geopend Prins Bernhard verrichtte de opening Pater Jotten en dokter Uhrman bevrijd Drie jaar geëist wegens meineed in zaak der verbrande schilderijen Fokkerloods op Schiphol (1920) wordt afgebroken De stijging van rundvee- en vleesprijzen Deel van Rijkswerkplaats afgebrand; schade 30.000 Marieke van Dijk gaat goed vooruit Nieuwe hoogleraren in Groningen Minister Witte was een beetje boos Examens Ambonezen te Haalderen weer aan het werk Weg met het bosvarken Kerkelijk Nieuws Mens zelf deel van de natuur VRIJDAG 18 MEI 1956 Een grote schare belangstellenden heeft donderdagmiddag met de familieleden onze ontslapen directeur-hoofdredacteur R. W. P. Peereboom op zijn laatste gang gevolgd naar de onder het stralende zonlicht zo schoon en vredig gelegen algemene be graafplaats te Bloemendaal. De aula was veel te klein om allen te bevatten die door hun aanwezigheid ge tuigden van hun liefde en waardering voor de overledene en zijn werk. Met elkaar vormden zij ook een afspiegeling van de veelzijdige belangstelling en activiteit van Robert Peereboom. Want niet alleen waren er zeer velen uit dagbladwezen en journa listiek: directeuren, hoofdredacteuren, re dactieleden van bladen uit het gehele land, landelijke zowel als regionale, waaronder natuurlijk leden van de Raad van Com missarissen van de Grafische bedrijven Damiate N.V. de heren mr. G. Jansen en B. F. Enschedé en de mede-directeur, de heer A. D. Huijsman, de vrijwel voltallige-redac- tionele staf van ons blad, alsmede leden van het administratief en technisch perso neel, maar ook van buiten de kringen van de dagbladpers waren zeer velen gekomen. Daaronder waren inzonderheid een grote deputatie van de Rotary Club, een vereni ging waarvoor de heer Peereboom zich al tijd bijzonder heeft ingespannen en ook vele kunstenaars en sportbeoefenaars. Het is ondoenlijk om de namen van allen die de plechtigheid bijwoonden, te vermelden. Daarom volstaan wij met de volgende: de heren H. H. J. van de Pol, directeur van het Algemeen Nederlands Persbureau; W. van Norden en mr. W. G. J. "Veenhoven, respectievelijk voorzitter en secretaris van de vereniging De Nederlandse Dagbladpers; j. J. v. Mechelen en A. F. K. Paree, respec tievelijk voorzitter en secretaris van de Nederlandse Journalistenkring; B. Leeu- werke, namens het hoofdbestuur van de Federatie van werkgevers in het boek- drukkersbedrijf; M. C. de Jong, secretaris van de Vereniging van erkende adverten tiebureaus; A. J. Franken, voorzitter van de Rotaryclub te Haarlem; mr. A. Beets, kei zer van de sociëteit „Trou moet blijcken"; B. Buis en W. F. Misset namens Kerk en Vrede; mevrouw G. Polak-Bredenhorst na mens de Beweging Europese Federalisten; de heren Ch. E. Visser en J. J. Swens, res pectievelijk voorzitter en oud-voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken; mr. L. Ali Cohen, vice-voorzitter van de sociëteit „Teisterbant"; prof. O. B. de Kat, J. J. Fontijne, hoofdcommissaris van politie te Haariem en J. Voerman, hoofdinspecteur van politie te Bloemendaal; P. V. de Wit, directeur van de Stadsbibliotheek en lees zaal te Haarlem. Verder vertegenwoordi gers uit sportkringen: W. P. van den Berg en mevrouw H. Visser-Wildschut namens de Koninklijke roei- en zeilvereniging „Het Spaarne", alsmede kolonel F. de Groot en ir. P. C. van Nifterik, die in 1928 met de heer Peereboom de twee met stuurman geroeid hebben voor die vereniging; als mede J. K. Tadema, voorzitter van de af deling Haarlem van Toonkunst; J. P. Vin cent, directeur van de Muziekschool van die afdeling en P. Leffelaar, directeur van het Singermuseum te Laren. Vele persoonlijke vrienden, onder wie jhr. mr. C. J. A. den Tex, oud-burgemees ter van Bloemendaal en zijn echtgenote, de heer W. Huygens, burgemeester van Ber gen; mr. F. A. Davidson, advocaat te Haar lem; de heer S. Elte, directeur der Meisjes- H.B.S. te Haarlem en mr. M. Rooy, hoofd redacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant. Overigens droeg de begrafenis op wens van de thans ontslapene een zeer eenvoudig karakter. Er werden geen toespraken ge houden met uitzondering van een kort her denkingswoord door de heer P. W. Peere boom Deze zeide: „In de laatste dagen zijn herinneringen van tientallen jaren in mijn gedachten opgekomen. Meer dan zestig jaren hebben wij als broers geleefd, meer dan dertig jaren hebben wij in de leiding van ons bedrijf samengewerkt. Van onze prilste jeugd af heeft dat bedrijf een cen trale positie ingenomen. In ons ouderlijk huis raakten wij er door het werk van onze vader als directeur-hoofdredacteur van Haarlems Dagblad mee vertrouwd en won het onze liefde, een liefde die zeer sterk is geworden. Na onze schooltijd vertoefden wij ieder in het buitenland, maar op ver schillende tijdstippen zijn wij weer bij het „Met genoegen voldoe ik aan het ver zoek deze tentoonstelling te openen en het is goed, dat Rembrandt in dit herdenkings jaar wordt geëerd. Deze tentoonstelling is een gelegenheid om ons op de culturele waarden van het leven te bezinnen en zij toont, wat hij, die 350 jaar geleden gebo ren werd, voor de wereld heeft kunnen zijn. Tevens kan zij een aansporing zijn om in de toekomst te tonen wat Nederland op cultureel gebied voor Europa en de we reld kan zijn". Met deze korte toespraak heeft prins Bernhard donderdagavond in het Museum Boymans te Rotterdam de Rembrandttentoonstellmg geopend, die is ingericht ter herdenking van het fejt, dat het dit jaar 350 jaar geleden is, dat Rem brandt werd geboren. Van 18 mei tot 5 augustus zullen tekeningen geëxposeerd zijn en van 8 augustus tot 21 oktober schilderijen en etsen. Voordat de Prins de expositie opende hielden de burgemeester van Rotterdam mr. G. E. van Walsum en de directeur van het museum drs. J. C. Ebbinge Wubben toespraken. Volgens krantenberichten en onofficiële mededelingen, die in Djakarta zijn ontvan gen, heeft een patrouille van het Indonesi sche leger een Nederlandse priester en een Duitse dokter bevrijd, die acht maanden door Indonesische rebellen gevangen wer den gehouden. De Nederlandse katholieke geestelijke pater Jotten en de Duitse dokter Uhrman werden in augustus van het vorige jaar door rebellen ontvoerd nabij Palu, onge veer 500 kilometer ten noorden van Ma kassar. Ze zijn bevrijd tijdens een overval die door een patrouille van het Indonesi sche leger op 65 kilometer van Palu is uit gevoerd. Een aantal rebellen is bij die overval gedood. Volgens andere berichten uit Makassar zijn twee zeilschepen voor de kust van Celebes door piraten geplunderd. In een van die gevallen werd de gehele lading van het schip meegenomen. bedrijf teruggekomen. Van dat ogenblik af dateert de samenwerking welke thans door de dood definitief is geëindigd. Aan die samenwerking denk ik met de grootste dankbaarheid terug. In moeilijkheden konden wij altijd op elkaar rekenen. Er was geen schematische werkverdeling, er was een vanzelfsprekende afbakening van ieders werkterrein. Zaken van enig belang bespraken wij echter altijd met elkaar. Denk ik aan onze samenwerking, dan kan ik mij geen betere voorstellen dan die tus sen mijn broer en mij. Ik heb die niet alleen zeer gewaar deerd, ik zal haar nu ook sterk missen. Grote bewondering droeg ik hem toe om zijn veelzijdige belangstelling en zijn jour nalistieke talenten. Hij bezat een opmer kelijk vermogen gedachten op schrift te stellen en duidelijk te maken. Ik bewonder de steeds zijn algemene kennis, zijn intel ligentie en scherpzinnigheid om onderwer pen samen te vatten. Hij was een eerlijk en gaaf man met een universele belangstelling in het wereldgebeuren, speciaal in de mens heidsverhoudingen. Zijn ideaal was de wereldvrede, het toekomstige vreedzame samenwerken van alle mensen in alle werelddelen en in de landen die deze be volken. Hij deed dit uit de eerlijkste en zuiverste motieven en streefde dit onver moeibaar na. Door deze eigenschappen schonk hij mij een verrijking van mijn leven, waarvoor ik niet dankbaar genoeg kan zijn. Zijn dood betekent een smartelijk verlies voor zijn vrouw, die een grote kracht zal moeten bezitten om hierover heen te komen. Buitengewoon zwaar is ook het verlies voor de naaste verwanten, in het bijzonder zijn beide zoons. Hij is te vroeg heengegaan. Wij hadden hem nog zo gaarne behouden om zijn per soon en om alles wat wij nog van hem verwachten mochten. Er is echter troost gelegen in het besef, dat zijn kansen op herstel verdwenen waren en dat hem een groot lijden bespaard is gebleven. Wij kun nen slechts danken voor het vele, dat hij ons heeft gegeven. Hij ruste in vrede." Na de toespraak van de heer P. W. Pee reboom, die diepe indruk maakte, speelde de organist Gosse Kroese het Ave Maria uit „Othello" van Verdi en het gezang 300 „Wat de toekomst brengen moge, mij ge leidt des Heren hand". Daarna volgde men de onder kransen bedekte baar naar de geopende groeve, waar een zuster van mevrouw Peereboom- Schreuder, ds. J. Schreuder, de nabestaan den de woorden uit Genesis 3 vers 19 en Romeinen 8 vers 38 meegaf: „Aarde tot aarde en stof tot stof, maar in dit alles zijn wij meer dan overwinnaars, door Hem die ons liefgehad heeft. Want wij zijn ver zekerd, dat noch dood, noch ieven, noch engelen, noch overheden, noch machten, noch tegenwoordige, noch toekomende din gen, noch hoogte, noch diepte, noch enig ander, schepsel ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods, welke is in Christus Jezus, onze Heer". Nadat de oudste zoon, de heer J. J. Pee reboom, een dankwoord had gesproken, bad ds. Schreuder nog een gebed om vertroos ting.- dat met het Onze Vader eindigde. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik de nabestaanden in de ontvangkamer te condoleren. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage heeft drie jaar gevange nisstraf geëist tegen de Arnhemse koop man Gerard H. H. wordt ervan beschul digd als hoofdgetuige in de zaak der ver brande schilderijen, waarbij D. S. wegens brandstichting om in het bezit te komen van de verzekeringsuitkering, werd ver oordeeld tot 31/2 jaar gevangenisstraf, een meineed te hebben afgelegd ten gunste van S. Toen hij op 1 februari als getuige werd gehoord in de zaak S., verklaarde hij in verbinding te hebben gestaan met een Duitser, die wel belangstelling had voor de schilderijen welke in het bezit waren van S. Hij had toen met de Duitser een bezoek gebracht aan het huis van S. in Zoetermeer en hier zouden twee Ruysdaels, een Aert van der Neer, een Adriaan van der Velde en een Sebastian Vrancx in ogenschouw zijn genomen, de schilderijen waarvan S. later beweerde dat ze in zijn auto ver brand waren. Tijdens de behandeling van de zaak S. voor de rechtbank weigerde H. de naam van zijn opdrachtgever bekend te maken en beriep hij zich op zijn verschonings recht. Heden verklaarde H. bij zijn eertijds afgelegde verklaring te blijven en hij noemde deze in overeenstemming met de waarheid. Ook thans weigerde hij de naam van de mysterieuze Duitser te noemen. Voor Atoomtentoonstelling 1957 Het oudste nog bestaande gebouw op Schiphol, de „Fokkerloods", die omstreeks 1920 werd gebouwd, wordt thans afgebro ken om plaats te maken voor de tentoon stellingshallen voor de Atoomtentoonstel ling Amsterdam 1957. In deze oude Fokkerloods zijn tal van beroemde Nederlandse vliegtuigen gemon teerd en gerepareerd. De loods, met een oppervlakte van ca. 1500 m2 bestaat uit een lichte staalconstructie bekleed en be dekt met gegolfd ijzeren platen. Elders in het land zal de loods als industriehal dienst gaan doen. Tien sterrenwachten over de gehele aarde gaan deze zomer één ster te lijf om er achter te komen hoe de voortdu rend wisselende helder heid van het hemel lichaam verloopt. Slachtoffer van deze veertiendaagse jacht is „12 Lacertae", een ster retje van de vijfde grootte in het sterren beeld Hagedis (Lacer- ta); geestelijk vader van het wereldomvat tende waarnemingspro gramma is dr. C. de Ja ger van de sterrenwacht te Utrecht. Behalve deze sterren wacht zijn er in West- Europa nog twee obser vatoria (te Triest en in Ierland) 'die aan deze continue waarnemingen zullen m.eedoen; de res terende zeven bevinden zich in de V.S. (vier), Canada, Japan en in de Kaukasus. Deze keten van ster renwachten zal „12 La certae" van 28 augustus tot 12 september onon derbroken kunnen obser veren. Verbleekt zij in Japan doordat daar de dag aanbreekt dan staat zij in Europa nog aan de nachthemel en zodra zij hier uit het gezicht verdwijnt valt haar licht reeds in Amerikaanse telescopen. Het bijzondere aan deze veranderlijke ster (de naam voor sterren waarvan de helderheid periodieke schommelin gen vertoont) is de on gewone gecompliceerd heid waarmee de helder- -1 0123^50789 10 Voorbeeld van een licht kromme van een ver anderlijke ster. Op de verticale as zijn de grootte-klassen uitgezet, op de horizontale as het aantal dagen van het be gin der waarneming af. Dester-in-kwestie neemt, zoals men uit de grafiek kan aflezen, in 2l/t et maal toe van een ster van de tweede grootte tot een ster van de groot- te-klasse 1 1/3. Daarna neemt de helderheid in 24 uur weer af tot de tweede grootte. heidswisseling zich hier voltrekt. Eerste doel van de be oogde waarnemingen is dus, deze wisselende in tensiteit vast te leggen in een grafiek; de lijn die de lichtintensiteit van moment tot moment in beeld brengt heet een lichtkromme. Hoe langer deze lichtkromme, hoe betrouwbaarder 't „por tret" van de lichtbron. Pas als er voldoende waarnemingsmateriaa l voorhanden is, kunnen de theoretici beginnen aan een poging, het ge drag van deze ster, waar van het lichaam beurte lings opzwelt en in krimpt, te verklaren. Dr. De Jager stelde het plan voor deze campagne op na bij een vroegere waarneming van deze ster in 1951 te hebben gehoord dat ook een Russische en een Ameri kaanse astronoom zien voor „12 Lacertae" inte resseerden; zonder het van elkaar te weten ble ken de drie sterrenkun digen tegelijkertijd met gelijksoortige waarne mingen bezig te zijn ge weest. Daarom stuurde onze landgenoot brieven aan buitenlandse collega's rond met de vraag, wie er zou willen deelnemen aan een de hele aarde omvattende campagne Overal bleek belangstel ling te bestaan. Tot de deelnemende sterren wachten behoort onder andere het Mount Wilson observatorium in Cali- fornië. G. v. W. De mededeling van de vertegenwoordiger van de minister van Economische Zaken, drs. Van der Willigen, in de laatst gehouden vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees, namelijk dat de slagers de verhoging van de rundveeprijzen voor eigen rekening moeten nemen, ook al zou dit moeten gaan ten koste van hun winst marge, heeft in den lande buitengewoon veel verwarring en misverstand verwekt, aldus deelt het bedrijfschap slagerij mede. Naar aanleiding van die mededeling heb ben de voorzitters en het bureau van het Bedrijfschap voor het Slagersbedrijf zich gewend tot de voorzitter van het Produkt schap voor Vee en Vlees. In dit onderhoud heeft de delegatie uit genoemd bedrijfschap haar bezwaren tegen de uitlating van de heer Van der Willigen naar voren gebracht en er op gewezen, dat door de onrustbarende stijging van de rundveeprijzen het slagersbedrijf nu wel gedwongen is de winkelprijzen voor het rundvlees daarbij zoveel mogelijk aan te passen. De voorzitter van het Produkt schap, aldus het Bedrijfschap, onderschrijft volkomen de mening van de delegatie, dat deze stijging noodwendig invloed moet hebben op de winkelverkoopprijzen van rundvlees. Een deel van de rijkswerkplaats voor Vakontwikkeling te Zwolle, een houten loods, is tot de grond toe afgebrand. Er werden in deze loods gereedschappen be waard en er stonden machines opgesteld. De schade wordt geraamd op 30.000. De rijkswerkplaats, die bestaat uit een aantal houten loodsen, is eigendom van de gemeente Zwolle. De inventaris, rijksbezit, was niet verzekerd. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het acht jaar oude Nederlandse meis je, dat verleden week door de beroemde Zweedse hersenchirurg professor Herbert Olivekrona werd geopereerd waarbij een gevaarlijke tumor werd verwijderd, is al aardig op weg naar volledig herstel. Ze zal nog wel een week in het ziekenhuis moe ten blijven, maar mag al in bed opzitten en met haar broertje spelen. Mevrouw Van Dijk houdt haar dagelijks gezelschap. ADVERTENTIE AMERICAN MOSKOU (Reuter/AFP) Dc gesprekken tussen de Russische en Franse ministers in Moskou kenmerken zich door een lichte toon, waarbij Kroesjtsjev het voorbeeld geeft. Hij spreekt veel, gebruikt beeldrijke taal, toont zich goedgeluimd en realistisch. Over het verdrag van Bagdad zei hij: „Het is niet in uw belang dit verdrag te onder steunen, maar u wilt met de Britten bevriend blijven en daar heeft u gelijk aan. Wij zullen u daarom over deze zaak maar niets vragen". Over de erkenning van commu nistisch China zei hij: „U zult China uiteindelijk wel moeten erkennen. Maar ik be grijp het wel: u wacht op de Amerikaanse verkiezingen. Gelooft u dat die verandering in de toestand zullen brengen?" Kroesjtsjev zei het te betreuren dat de stem van Frankrijk niet wat luider ge hoord wordt in het internationale koor. Hij zei van mening te zijn, dat deze stem in juli van het vorig jaar te Genève wat nadrukkelijker geklonken had, een aan tal problemen opgelost had kunnen wor den. Kroesjtsjev gaf de volgende definitie van de koude oorlog: „Het is een lijk. De familie en vrienden staan er omheen en treuren. Zij hopen op een wederopstan ding, maar het lijk blijft een lijk". Pre mier Mollet antwoordde: „Frankrijk, en het Westen in het algemeen, zullen de kou de oorlog gaarne begraven". Waarop Kroesjtsjev antwoordde: „Maar er zullen zeer zeker veel „huilebalken" achter de baar lopen". Na een diner dat op de Franse ambassade werd aangeboden aan de Russische rege ringsleiders werd voor de eerste maal over Noord-Afrika gesproken. Mollet gaf een openhartige uiteenzetting over het stand punt van de Franse regering ten aanzien van de Nooi'dafrikaanse vraagstukken. Het vertrek van de Russische gasten was op elf uur vastgesteld, doch de besprekin gen duurden tot na middernacht. Uit de toon Uit Franse bron is nader vernomen, dat Kroesjtsjev bij het gesprek over ontwape ning de Verenigde Staten „hevig" heeft aangevallen. Hij zou de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dulles, beschuldigd hebben van inmenging in de binnenlandse zaken van de Sovjet-Unie. Hij doelde op een persconferentie waarin Dulles gezegd zou hebben, dat de Russische ontwapeningsvoorstellen waren gedaan als gevolg van druk der Russische openbare mening. Dulles zou ook gezegd hebben, dat als de Verenigde Staten nog tien jaar zou den wachten er misschien een nieuwe rege ring in de Sovjet-Unie zou zijn. Mollet zou geantwoord hebben, dat hij de Amerikaan se leiders persoonlijk als vredelievende mannen kende, waarop Kroesjtsjev zei, dat hij dat ook was. Mollet zou verder gezegd hebben, dat het moeilijk te geloven is, dat de aangekondig de inkrimping van de Russische strijd krachten met meer dan een miljoen man in het atoomtijdperk van grote betekenis zou kunnen zijn. Kroesjtsjev zou geantwoord 'hebben, dat de Amerikanen de betekenis van de „vredeskrachten" niet beseffen. Hij zei dat een verbod op nieuwe proefnemin gen met atoomwapens op zich reeds een controle betekende, daar het dan niet meer mogelijk zou zijn deze wapens verder te ontwikkelen. Mollet antwoordde dat het in dat geval ook moeilijk zou zijn vorde ringen te maken bij de toepassing van kernenergie voor industriële doeleinden. Bij een bespreking der hulpverlening aan economische onderontwikkelde gebie den werd het plan-Pineau bestudeerd. De Russische delegatie stemde in met het be ginsel, dat hieraan ten grondslag ligt, doch zij behield zich haar oordeel over bijzon derheden voor. De Londense overeenkomst over Indochina tussen Lord Reading en Gromyko werd goedgekeurd. Geen wig Mollet verklaarde dat het beter was Duitsland in een gemeenschap van zes Europese landen op te nemen, dan het aan afzondering bloot te stellen. De Russische leiders waren blijkbaar niet door dit argu ment van Mollet overtuigd. Zij hadden geen waardering voor Frankrijks Europese politiek, waar het „Euratom" of het Euro pese eenheidsstreven betreft. Ook de Rus sen deden voorstellen voor de oplossing van Europese economische vraagstukken. „De Franse leiders waren het er over eens, dat deze voorstellen niet in strijd waren met de Franse", aldus zei de perschef van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken, Iljitsjev. In een antwoord op een blijkbaar tevoren overeengekomen vraag ontkende Iljitsjev dat de Sovjet-Unie een wig tussen Frankrijk en de Verenigde Sta ten zou willen drijven. Tot hoogleraar in de economie aan de rijksuniversiteit te Groningen is benoemd de oud-Haarlemmer dr. T. J. de Jong. Dr. de Jong is 7 mei 1918 in Kediri in Oost-Java geboren. Hij doorliep het gym nasium te Haarlem en studeerde aan de economische hogeschool te Rotterdam, waar hij medio 1947 slaagde voor het doc toraal examen. In 1949 werd hij benoemd tot lector in de economie, inzonderheid de leer van het geld- en bankwezen en de conjunctuurleer te Groningen. Voorts is benoemd tot hoogleraar in de economie dr. A. I. Diepenhorst. Dr. Diepen horst werd 27 november 1911 te Rotterdam geboren. Hij studeerde economie aan de gemeente-universiteit te Amsterdam. In 1946 deed hij doctoraal examen. In 1947 en 1948 was hij docent aan de akademie voor het Voortgezet Economisch Onderwijs te Haarlem. In April 1949 aanvaardde hij het ambt van lector in de bedrijfshuishoudkun- de aan de rijksuniversiteit te Groningen. Op het congres dat de Nederlands Chris telijke Aannemers en Bouwvakpatroons bond in Den Haag hield, heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. B. J. Witte, geantwoord op een uitval aan het adres van de regering, die de voorzitter van dit congres, de waarnemend bondsvoorzitter J. van Es, in zijn openings rede deed. „Ik ben blij, dat u enkele bezwaren uit de bouwnijverheid zo duidelijk in uw ope ningsrede hebt gezegd", zei de minister. „Maar ik vraag mij af, waarom u zegt, dat de overheid tracht de verantwoordelijkheid voor het bouwbeleid af te schuiven. Ik tart u een uitspraak mijnerzijds aan te ha len, die zou bewijzen, dat ik welk deel dan ook van mijn verantwoordelijkheid zou trachten af te schuiven". De minister veronderstelde, dat het ge voel van onbehagen dat blijkbaar in bouw- kringen heerst, zou zijn opgewekt door een onjuiste citering van zijn opmerking in de Eerste Kamer, dat er speculatiebou wers zijn, die aan de door hen verkochte woningen dik geld verdienen. Hij merkte op dat er in 1952 tienduizend werkloze bouwvakarbeiders waren en dat het nu, vier jaar later, vrijwel onmoge lijk is nog een vakman op dit gebied aan te trekken. Voorts zei hij dat er in de af gelopen vier jaar meer bouwwerken zijn geproduceerd dan in welk vierjarig tijd perk ook. Het contingentsbeleid van de re gering is zodanig gewijzigd dat, naar de mening van minister Witte, alles is ge daan om het uiterste uit de bouwnijver heid te halen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de Geneeskunde op proefschrift getiteld: „Problemen in de Kli nische Diagnostiek van Lues Nervosa" de heer A. L. Diercks, geboren te Amsterdam en op proefschrift getiteld: „De Quantitatieve Eiwitbepaling met Behulp van Papierelectro- phorese en haar Toepassing bij een Onder zoek over Proteinuric" de heer J. H. J. En- neking, geboren te Amsterdam. Geslaagd met lof voor het kandidaats examen Aardkunde de heer R. H. Westra, Amsterdam. Kandidaatsexamen Wis- en Na tuurkunde: Th. C. J. Zwartkruis, R. Wirtz en D. J. Beets, allen te Amsterdam. Kandi daatsexamen Politieke en Sociale Weten schappen: mej. W. Nienhuis, Amsterdam; M. van Beugen. Diemen. Groningen. Kandidaatsexamen Genees kunde (2 B): H. J. Huisjes, Haren (Gr.); D. J. van Petersen, Nijverdal; C. J. Russche, Wassenaar; J. Troelstra, Roden; K. te Velde, Wildervank; A. Wymenga, Garijp (Fr.). Doctoraal examen Geneeskunde: de dames A. de Blauw, Groningen; S. H. Sipkes, Dok- kum; de heren S. Boomstra, Eindhoven; R. Bult, Den Haag; Tiemersma, Leeuwarden. Artsexamen le gedeelte: mej. J. H. Brouwer, Oranjewoud. Bevorderd tot arts: L. M. A. A. Jansen, Weerselo. De Ambonezen uit het woonoord Haal deren (bij Eist), die maandag het werk hadden neergelegd uit protest tegen de zelfverzorging, zijn vanmorgen allen - zes tig a zeventig man - weer aan het werk gegaan. Kleinere groepen uit andere woonoorden deden hetzelfde. Ordeverstoringen zijn er in geen enkel woonoord geweest. Overal werd een grote mate van discipline ge toond. WAT BETREFT DE RECREATIERUIMTE is Nederland er van alle Europese landen het slechtst aan toe. Per inwoner heeft bijvoorbeeld Zwitserland 4500 m2, Frankrijk 4300 m2, Duitsland 2100 m2 en België 900 m2. Nederland beschikt slechts over 500 m2 per persoon. De Stichting Werkcomité Natuurbehoud en Recreatie heeft dit afgeleid uit een eenvoudige rekensom met behulp van statistische gegevens: tien miljoen mensen in een land dat 3,4 miljoen hectaren groot is. Die tien miljoen zal naar ver wachting in 1970 zijn aangegroeid tot 12 miljoen. Er blijft per inwoner dus een gebied van 3400 m2 over, maar daarvan is nodig voor weiland, akkerland en tuin- bouwgrond 1600 m2, voor woonhuizen, fabr-ieken, winkels enzovoort 20 m2, voor rivieren, kanalen en meren 200 m2 en voor dijken, wegen, spoor- en tramlijnen en vliegvelden 180 m2. Zo blijft er per inwoner een strook van 500 m2 over, welk lapje ook nog maar problematisch is omdat er ook nog militaire oefeningen zijn, omdat er sportvelden moeten komen, steden worden uitgebreid en nieuwe industrieën worden gesticht. Het bedenkelijkstc van de zaak is, dat stichting zich om verdere ontluistering van men voor het overgrote deel van het be schikbare areaal niet de waarborg heeft dat het beschikbaar blijft. Als illustratie daar van zijn de cijfers van de Rijksdienst voor het Nationale Plan ter inventarisatie van het bezit aan woeste grond in de provincie Utrecht genomen, waaruit blijkt dat van 5730 hectaren vrij toegankelijke natuur er slechts 2979 voor de toekomst gewaarborgd zijn, dat van de beperkt toegankelijke 7930 hectaren slechts 125 gewaarborgd zijn en dat 2740 hectaren niet toegankelijk zijn. Ruim twee jaar geleden is de Stichting Natuurbehoud en Recreatie opgericht uit bezorgdheid over de vraag of er voor ons volk over luttele jaren nog wel vakantie binnen de eigen grenzen te vieren zou zijn. Zij stelt zich ten doel te bevorderen dat het Nederlandse volk meer eerbied voor de natuur en meer verantwoordelijkheidszin voor het behoud van natuur- en land- schapsschoon krijgt. Dat is niet bedoeld als een opeenvolging van lesjes, die dui delijk maken waar men zich allemaal van heeft te onthouden. Want de stichting voert ook het woord „Recreatie" in haar naam. Zij wenst ook te bevorderen dat het verblijf in de natuur in zulke banen wordt geleid, d'at het een zo groot mogelijke re creatieve waarde krijgt, waarbij met de belangen van anderen rekening wordt ge houden. Verder streeft zij naar vernieuwing van de recreatieve mogelijkheden in natuur en landschap. Met deze oogmerken coördineert zij niet alleen allerlei werk maar organiseert zij ook velerlei landelijke acties, waarin langzamerhand een algemeen bekende fi guur is gegroeid: het bosvarken, de incar natie van vandalisme en achteloosheid ten opzichte van de natuur. Dit bosvarken blijkt goed tot de verbeelding te spreken. Het figureerde reeds op een groot aantal sluitzegels, die tot leuze had den: „weg met dit varken uit bóssen en parken" en het was het onderwerp voor een kleurwedstrijd waaraan 150.000 school kinderen konden deelnemen. Ook in een bloemenmozaïek in Den Haag en op een praalwagen in het gevolg bij de intocht van Sinterklaas in Amsterdam trad dit bosvar ken op de voorgrond. En niet alleen tot het publiek richtte de Ned. Herv. kerk Bedankt voor Tietjerk L. v. d. Peut te Eist (U.). Beroepen te Kockengen (U.) M. Otte- vanger te Leiden. Geref. kerken Beroepen te Kampen (vac. R. de Vries) H. Sweepe te Leiderdorp. Beroepen te Amsterdam-West (2 vac.) W. Baas te Urk en A. Vos te Westmaas. Geref. gemeenten Beroepen te Leiden J. W. Kersten te Ge- nemuiden. de natuur tegen te gaan, maar ook tot de legerleiding, teneinde de klachten van de Natuurbeschermingswacht van Ede tegen vernieling van de Edese en Ginkelse hei met tanks en ander zwaar materieel, door te geven. Voor de schooljeugd is door het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een voortreffelijke brochure on der de naam „Piedewiet" uitgegeven, die in zeer grote hoeveelheden op de lagere scholen verspreid wordt. De Stichting organiseerde donderdag een persexcursie naar het Nationale Park „De Kennemerduinen" te Bloemendaal als een voorbeeld van wat met leiding van de massa-recreatie bereikt kan worden. De directeur, ir. E. C. M. Roderkerk, hield een korte uiteenzetting, waarin hij zeide als uit gangspunt te hebben genomen dat een mens zelf een deel is van de natuur zo dat men hem er niet door middel van prikkeldraad van moet scheiden. „Maar als ik dus het publiek loslaat dan moet ik ook rekening houden met zijn ver langens. Een heel groot deel is het alleen om recreatie en ontspanning te doen. Als ik hen daar niets voor aanbied, dan gaan al mijn duinen er aan. Om die ontwikke ling vóór te zijn offer ik een paar duin hellingen op en maak een paar speel terreinen waar ik al deze mensen heen leid. En wanneer ik merk dat bijvoorbeeld de mensenkindertjes bijzondere interesse hebben voor het pootje baden in het duin- meer dat ten behoeve van de vogels en de moerasflora is gegraven, dan laat ik nóg zo'n meer graven voor de kinderen. En ik zet een kleurige wegwijzer neer waarop een vogel met zijn vleugel in de richting van dat nieuwe meer wijst met de woor den: „Dit meer is van ons, dat van jullie". Door de concentratie van grote aantallen ontspanning zoekende mensen op bepaalde plaatsen, valt er ook voor het individu zeer veel te genieten. En dat aantal natuur- genieters neemt toe doordat voor de Ken nemerduinen zeer veel propaganda wordt gemaakt, welke vooral beoogt te appelleren aan het schoonheidsgevoel van de mens. Kinderen, die op vernieling betrapt wor- dij krijgen een straf, welke van zeer grote waarde blijkt te zijn: zij moeten een vrij middagje in de Kennemerduinen komen helpen. In het eerste jaaf van zijn bestaan kreeg het Nationale Park 75.000 bezoekers ge durende het zomerseizoen en er liepen constant drie man rond om „de schillen en de dozen" op te ruimen. In 1955 waren er 240.000 bezoekers en voor hetzelfde doel kan met met twee man ruimschoots vol staan. En in het algemeen zegt het toch wel iets, dat een gebied als dit ondanks het met sprongen stijgende bezoekcijfer een vogelstand heeft, die elk jaar verrijkt wordt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9