N.Z.H. opende in Leiden nieuw tram- en busstation Verzet van Britse arbeiders tegen robot-machines Bloemendaal Regering waarschuwt ondernemers de gevoelens der werkers te sparen ZATERDAG 19 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Tentoonstelling volledig succes Verkeersexamens hadden vlot verloop Mozaïek in Openlucht theater ververst Omzetbelasting in de textielbranche Bond van Maatschappelijke werkers Concertgebouw-Orkest in iubileunraar van Ed. van Bemum Badings componeerde in natuurkundig laboratorium muziek voor ballet Kerkelijk Nieuws Examens Sovjet-jeugd leest Lenins oordeel over Stalin Marshall van Singapore klopt aan dovemansoren Dr. Ubrman errsEjr gewend Opposant van Rhee wordt vice-president Koersfluctuaties op 14 tot van de Amsterdamse beurs en met 18 mei Gevaren van te veel eten Vergaan van „Constant" voor Raad Scheepvaart Noor^hoIIands PPharmo- irsclb Orkest naar Castricum Brand in Bakkerij aan Kennemerlaan Marie-Claire Alain speelde op Haarlems orgel De vrijwel laatste „parel" in de „kroon" van de Leidse spoorwegwerken een object dat 20 tot 25 miljoen gulden van Rijk, Provincie, N.S. en Leiden vergde zette Vrij dagmiddag de directie van de N.Z.H.V.M. toen zij in Leiden een tram- en autobus station opende. Op 8 januari 1949 zette Leiden middels de demping van de spoorweg haven de eerste stap tot de verwezenlijking van dit miljoenenplan, 18 mei 1950 dus zeven jaar later was het de N.Z.H.V.M., die daar bij monde van de directeur van deze maatschappij, de heer J. J. Jurrissen, de laatste streep onder zette. Hoewel het Leidse spoorwegplan „op een oor na is gevild" moest daaraan de N.Z.H. de laatste bij drage leveren: een.voor Leiden en de Rijn- en Bollenstreek goed geoutilleerd auto- busstation, waaraan ook enkele autobusondernemingen hun medewerking verlenen. Met de ingebruikneming van dit tram- en autobusstation kwam ook deze lgatste scha kel in het algemeen vervoerssysteem tot stand. Dat. deze schakel door Rijn- en Bollen streek op "hoge prijs werd gesteld, bewees cie algemene belangstelling, welke uit deze kring werd betoond. Behalve dat de bur gemeester van Voorhout en Rijnsburg en het gemeentebestuur van Leiden, vertegen woordigd in de loco-burgemeester, de wet houders S. Menken en A. J. Jongeleen en de gemeente-secretaris mr. J. Bool, aan wezig waren, merkten wij o.a. op een ver tegenwoordiging van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, wethouders van de gemeenten Katwijk, Wassenaar en Oegst- geest en van de directie van de Ned. Spoor wegen, verschillende V.V.V.'s, tal van vak organisaties, de H.T.M., de directeur en adj. directeur van de Leidse Dienst van Gemeentewerken, de oud-directeur van de N.Z.H.V.M.. ir. W. J. Burgersdijk, de ar chitect ir. H. G. H. Schelling, een vertegen woordiging van de garnizoenscommandant, luit. kolonel H. W. Gerth van Wijk en voorts van enkele vervoermaatschappijen. De directeur van de N.Z.H.V.M., de heer j. J. Jurrissen. die in een kort woord van begroeting en inleiding, zeer dankbaar was voor deze in de geschiedenis van de maat- schanpij bereikte mijlpaal, bracht in de eerste plaats hulde aan de architect van het gebouw, ir. Schelling, die in het kader van de Leidse spoorwegbouw zulk een tref fend en volkomen harmoniërend resultaat heeft weten te bereiken. Ir. Jurrissen sprak de verwachting uit, dat dit tram- en bus station zeer vele jaren zijn dienende taak en dit tot een sieraad van de Leidse ge meente zou mogen blijven verrichten. De loco-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik, die vervolgens de opening ver richtte wees er met een enkel woord op, dat de N.Z.H. met dit gebouw, de ogen ge richt houdt op Leiden. Evenals de heer Jurrissen verwachtte wethouder Van Schaik. dat hieruit nog een goede service voor de Sleutelstad zou voortvloeien. Zoals Bloemendaals burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller donderdagmiddag in de raadsvergadering al mededeelde, waren B. en W. zeer tevreden over de bereikte resultaten van de expositie van werken van Bloemendaalse beeldende kunstenaars, die van 2 tot 15 mei in de kleedkamers van het Openluchttheater is gehouden en die in totaal 1534 bezoekers trok. Er werden vijftien werken verkocht, tezamen voor een bedrag van f 2160,—, van de hier volgende kunstenaars: mevrouw H. W. de Blécourt, mevrouw A. C. Boissevain-van Heek, G. van Duffelen, wiens schilderij „Het Kopje in de winter" door de heer A. van Geluk en diens echtgenote aan het Bloemen daalse gemeentebestuur ten geschenke ge geven werd; mejuffrouw H. S. Gmelig, Oskar Mendlik, mevrouw H. Meyer-de Heer, J. Otten, mevrouw G. E. A. Schip per en Tine Tolk. Tot de bezoekers behoorde ook een groot aantal leerlingen van de Bloemendaalse scholen, namelijk van het Kennemer Ly ceum, de St. Anthoniusschool uit Aerden- hout., de Bloemendaalse Schoolvereniging, de Bornwaterschool, de Julianaschool en de Da Costakweekschool. Deze leerlingen werden rondgeleid door mevrouw B. M. van Steenwijk-den Heijer. De organisatie van deze expositie was opgedragen aan de heer J. T. van Steenwijk. Het experiment kan dus volkomen ge slaagd heten, want het contact tussen kunstenaars en publiek is er aanzienlijk door gestimuleerd. De grote belangstelling en de verkoop van vijftien doeken zijn er het bewijs van. In het algemeen begunstigd door goed weer is maandag tot en met donderdag in de gemeente Bloemendaal het practisch gedeelte van het verkeersexamen voor de leerlingen van alle veertien lagere scholen gehouden. Er namen 572 leerlingen aan deel. Het parcours was in Overveen uitge zet, aan weerszijden van de Julianalaan. met als begin- en eindpunt de Ernst Casi- mirlaan. De leiding berustte bij brigadier J. Tervoort. Tijdens een drietal bijeenkomsten (we gens het grote aantal leerlingen is dit noodzakelijk) zullen de volgende week in „Domi" in Overveen aan de ge slaagde leerlingen de diploma's worden uitgereikt. Tijdens het afnemen van het examen gaven o.a. de heer W. Schoenma kers, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem en de heer D. Ver haar, secretaris van het Verbond voor Veilig verkeer, afdeling Haarlem en om streken, van hun belangstelling blijk. Na het uitspreken van deze woorden van gelukwens, werden de genodigden in de ge legenheid gesteld het nieuwe gebouw te bezichtigen. Het vooraanzicht toont on middellijk de overeenkomst met het nieu we station: strakke lijnen en.veel glas. De frontbreedte bedraagt 25 meter. Op de begane grond vindt men eerst een ruime wachtkamer, met twee" vleugels in het midden. In de linkervleugel zijn de lo ketten ondergebracht, waar men inlich tingen kan verkrijgen en tevens de abonne menten en weekkaarten-worden verstrekt. Links in het-gebouw, dat ook een mogelijk heid biedt tot het verkrijgen van dranken en spijzen, is ook een vertrek voor de hal techef, een ruim vertrek voor hef perso neel, met toilet, en ruimte voor een bloe men- en lectuurstand. Beneden vindt men ook een afdeling voor de telefoon- en omroepinstallatie. Bespre kingen tussen de verschillende busonderne mingen hebben er toe geleid, dat het werk van de haltechef van de N.Z.H. alle inter local buslijnen zal betreffen. Langs de achtergevel van het gebouw loopt, op de eerste verdieping een gang, die in de Hr'-erhoek een garderobe heeft. Ver-- der r - verdieping ingericht voor ad- min' alen. Brief aan minister van Haarlemse Kamer van Koophandel In de op 3 mei gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en omstreken heeft de heer A. S. van Cleeff gesproken over de Omzetbelasting in de textielbranche. Het resultaat was, dat de Kamer besloot over deze aangelegenheid een brief te zenden aan de minister van financiën. Dezer dagen is de brief verzonden, waar in de aandacht gevraagd wordt voor de automatische herleving van de Omzetbe lasting op textielgoederen, welke op 1 januari zal gèschieden. „Indien de minister ook het standpunt inneemt, dat de vrijdom van Omzetbelas ting moet worden gecontinueerd, zou de Kamer het zeer op prijs stellen, indien als dan zeer tijdig zo mogelijk voor 1 juni hieraan publiciteit wordt gegeven. Im mers de textielbranche, zowel de industrie als de detailhandel, welke laatste in het bijzonder ingesteld is op het vaststellen van zogenaamde psychologische prijzen (b.v. f3.95 en f 12.90), waarbij dus het al of niet incalculeren van Omzetbelasting van beslissende invloed is, behoort reeds zeer vroeg gedurende de zomermaanden calculaties, te maken en inkopen te doen voor het volgende seizoen", aldus de brief. Tenslotte wordt opgemerkt, dat de textiel branche bijzondere interesse heeft voor de bestendiging van de huidige belastingvrij dom. Op maandagavond 4 juni zal in restau rant Brinkmann te Haarlem de jaarverga dering van de Nederlandse Bond van Maat schappelijke Werkers worden gehouden. Verslagen en bestuursverkiezing komen aan de orde en de leden worden in de ge legenheid gesteld suggesties te doen voor de toekomst. leder jaar wordt in het Griekse plaatsje Arahova op de Parnassus een „race" ge houden voor de oudste inwoners van het dorp. Dit jaar warm ar zes krasse inwoners, die in hun schilderachtige kledij hel drie kilometer lange parcours liepen. De jongste van de deelnemers ivas 81! Winnaar werd de 84-jarige George M'ilionis, die we op deze foto in actie zien. Het fraaie mozaïek, geïnspireerd op de achttiende verjaardag van Prinses Beatrix, dat vrijdag 11 mei in het Bloemendaalse Openluchttheater op het speelveld is ge legd, zal ook gedurende de Pinksterdagen in volle fleur en kleur te zien zijn. Zondag trok dit mozaïek niet minder dan 2500 bezoekers en het dwong aller bewon dering af. De moeilijkheid was aan verse nagels te komen, aangezien de hyacinten vrijwel uitgebloeid zijn. Kosten noch moei ten werden gespaard en men reisde naar het noorden van Noordholland om nagels te halen. Vrijdagmorgen is het personeel van het Openluchttheater opnieuw aan het werk getogen, welke arbeid de gehele mor gen in beslag nam. Tegen het middaguur waren de bloemen ververst. Behalve het bezichtigen van dit mozaïek kan een bezoek aan het Openluchttheater aanbevolen worden, want zowel de beplan ting in allerlei groene kleurschakeringen als de tulpen zijn nu op hun mooist. De tulipa's zijn thans vrijwel uitgebloeid, maar de latere tulpensoorten staan in volle laan en mogelijk vloei, sommige zelfs nog in knop. I landen. In het komende winterseizoen van het Concertgebouw Orkest zal Eduard van Bei- num zijn zilveren jubileum als dirigent van deze instelling vieren. Ter gelegenheid daarvan is een ereeomité gevormd, waarin zitting hebben: de minister-president, de minister en de directeur-generaal van On derwijs. Kunsten en Wetenschapen, de bur gemeester en de wethouder voor Kunst zaken van Amsterdam, en de Commissaris van de Koningin in de provincie'Noord holland. De huldigingscommissie staat on der leiding van de voorzitter van de Ne derlandse Orkeststiehting tot beheer van het Concertgebouw Orkest. In de programma's" zijn vele werken op genomen. die zijn repertoire kenmerken. Van Beinum zal in het komende seizoen, dat met de Zevende Symfonie van Bruck ner geopend en besloten wordt, meer con certen leiden dan in voorgaande jaren. De samenwerking met het Holland Festival, het Nederlands Theatercentrum (vijf con certen. met onder meer Jehudi Menuhin als solist) en de Amsterdamse Kunstkring wordt voortgezet. Van de solisten zijn er enige met wie Van Beinum in de loop der jaren herhaal delijk heeft gemusiceerd en op wier mede werking hij bijzonder prijs stelt, zoals Dame Myra Hess. Arthur Rubinstein. Nicole Henriot. Isaac Stern en anderen. Verder treden Pietro Scarpini, Marie Thérèse Fourneau, Willem Andriessen, Herman Krebbers, Ria Groot. John Pennink, Jan Damen. Ginette Martenot. Elisabeth Schwarzkopf. Erna Sooorenberg en Suzan ne Danco met het Concertgebouw Orkest op. Er zijn drie nieuwe werken van Neder landse componisten op het repertoire ge nomen: het Concert voor harp en orkest van Hans Henkemans. de Catena Musicale voor zeven solo-instrumenten, sopraan en orkest van Seni Dresden en de Concertante Muziek van de jeugdige toondichter Hans Kox voor orkest met hoorn, trompet en trombone. Van de reprises moeten worden genoemd het Vioolconcert, van Bartök. de Derde Symfonie van Strawinsky en de Zesde van Prokojev, de aan Van Beinum opgedragen Eerste Symfonie van Hendrik Andriessen, de Derde Symfonie van Pijper en het Concert voor Ondes Martenot van Jolivet. Behalve Van Beinum zullen als dirigen ten optreden: Otto Klemperer, Eugene Ormandy, die „Crecendum" van William Schuman zal introduceren, Carlo Maria Giulini, Erick Leinsdorf, die op 27 januari de eerste uitvoering zal leiden van de Vier de Symfonie van Guillaume Landré en Henri Arends. Op 30 september treedt het Concertge bouw Orkest in Luxemburg, op 1 oktober in Antwerpen op. In maart 1957 wordt een tournee door Engeland gemaakt, waarbij twee keer in de Royal Festival Hall wordt geconcerteerd. Er worden verder concer ten gegeven in Wenen, in de Scala te Mi- de Scandinavische In het natuurkundig laboratorium van Philips te Eindhoven heeft de componist Henk Badings de laatste hand gelegd aan een nieuwe compositie: muziek voor het ballet „Kaïn en Abel" van Jan Leo Zielstra, dat tijdens het „Holland Festival 1956" door het Nederlands Ballet van Sonia Gas- kell zal worden uitgevoerd. Een natuurkundig .laboratorium moge een vreemde plaats lijken voor de verwe zenlijking van de intenties van een com ponist, voor Henk Badings was het de enige waar men de partituur van zijn balletmu ziek recht kon doen wedervaren. Deze par tituur is namelijk geen rangschikking in de traditionele volgorde van de in een or kest gebruikelijke stemmen, doch bevat in vijf toonbalken. met het notenbeeld de veelal meer technische dan muzikale aan wijzingen voor een zeer uitzonderlijk in strumentarium, De geluidsbronnen, welke de componist bij het lot klank brengen van dit werk ter beschikking stonden, behoren voor een groot deel tot de elektronische apparatuur, welke in het natuurkundig la boratorium voor wetenschappelijke experi mentele doeleinden van Philips werd ont wikkeld. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Culemborg-Vianen M. C. Tanis te Urk. Geref. Gemeenten Tweetal te Leiden J. W. Kersten te Ge- nemuiden en W. Hage te Nunspeet. Examens. Gemeente Universiteit. Kandi daatsexamen Physische Geogrfie: P. L. Ploe ger, Bussum Doctoraal examen' Economie: G. Veenma, Amsterdam. MOSKOU (Reuter). Dè waarschuwing van Lenin in 1923 - een jaar voor zijn dood -. dat Stalin neiging had tot machtsmis bruik, is gepubliceerd in de „Konsomol Pravda", het blad van de communistische jeugdorganisatie. Het blad zegt, dat Lenin erop gewezen had, dat „negatieve trekken in Stal ins karakter, zoals grofheid, gebrek aan respect voor zijn kameraden, grillig heid en neiging tot machtsmisbruik,, tot schending van de wetten van het collec tieve leiderschap zouden kunnen leiden". „Ongelukkig genoeg is het precies zo ge gaan". aldus Komsomol Pravda, dat ant woordde op vragen van de jeugd om uit leg over het kwaad, dat door Stalins „per soonsverheerlijking" is berokkend. Het instituut voor Marxisme en Leninis me van de partij heeft opdracht gekregen documenten die op Lenin betrekking heb ben en totnogtoe waren achtergehouden, op te sporen en te publiceren. De Russische regering en het centraal comité van de partij hebben een dringende oproep tot de Komsomols gericht, om in 1956 en 1957 een half miljoen van „de beste kameraden" naar Siberië en andere onbevolkte oostelijke streken in de Sov jet-Unie te sturen teneinde te helpen bij de uitvoering van reusachtige industriële projecten, welke opgenomen zijn in het nieuwe vijfjarenplan. Het gaat om de bouw van fabrieken, hvdro-elektrische centrales, kolen- en ert^mijnen en spoorwegen in het verre oosten, hei; uiterste noorden, in Ka zakstan en het Donbekken. „Aantrekkelijke vooruitzichten" worden geboden aan de genen. die gevolg geven aan de uitnodi ging. Tevens wordt er op gewezen, dat de jeugdige pioniers niet de gemakken en het comfort zullen hebben, dat het leven in de grote steden biedt. Alles zult gen met eigen handen moeten bouwen, aldus de oproep, waarin echter verder werd ge zegd. dafe r'" te ontginnen streken niet meer 'zo achterlijk en van de wereld afgesloten zijn als zij vroeger waren. LONDEN (Reuter). De premier van Sin gapore, David Marshall, in de steek gelaten door de meeste leden van de delegatie van de Britse kolonie die in Londen mislukte onderhandelingen heeft gevoerd over toe kenning van onafhankelijkheid aan Sin gapore, heeft vrijdagavond alleen nog een poging gedaan om tot een overeenkomst te komen. Hij zond een expressbrief zijn tweede in 24 uur tijds aan de Britse minister van Koloniën, Lennox-Boyd, waarin hij hem vroeg, of nieuwe onderhan delingen op regcringsbasis mogelijk zijn. De huidige delegatie van Singapore bestaal uit vertegenwoordigers van de regering en de oppositie. Marshall verzond zijn brief per expresse omdat de Britse regeringsdiensten vrijdag avond voor een lang Pinksterweekeinde van drie dagen sloten en minister Lennox- Boyd zijn koffer reeds pakte voor een zeil tocht met zijn nieuwe-jacht naar de Ka naal-eilanden. Marshall vertrekt maandag uit Londen naar Singapore. Hij is van plan na terugkeer in Singapore af te treden. De Duitse arts, dr. Uhrman, die door een eenheid van het Indonesische leger uit de handen van een bende van de Darul Islam werd bevrijd, is ernstig gewond, aldus'be- richten uit Makassar die heden Djakarta bereikten. De autoriteiten in Makas«ar doen pogingen om hem van. de kleine ha ven Pasan°kahu te vervoeren naar het 500 km. noordelijker gelegen Makassar, waar hij verzorgd kan worden in het goed uit geruste ziekenhuis van de provinciale hoofdstad. SEOEL (Reuter) President Syngman Rhee van Zuid-Korea heeft John Tsjang van de democratische oppositiepartij als winnaar van de verkiezingen voor het vice- presidentschap erkend. Tsjang, die in de Verenigde Staten heeft gestudeerd, had meer stemmen dan Rhee's medewerker, Lee Ki Poong, toen vrijdag in Taegoe het tellen werd gestaakt omdat er „ongeregeldheden" zouden zijn gecon stateerd. De „nationale noodtoestand" is afgekon digd uit vrees voor ongeregeldheden wegens de vertraging bij het bekendmaken van de verkiezingsuitslag. Tsjang is op de dag voor de verkiezingen om veiligheids-, reden ondergedoken. President Rheeheeft verklaard het te betreuren dat president en vice-president nu twee verschillende partijen vertegen woordigen. Tsjang is ambassadeur in de Verenigde Staten geweest en was vertegenwoordiger bij de UNO toen de Koreaanse oorlog uit brak in de zomer van 1950. Hetzelfde jaar werd hij premier, maar trad in 1952 om gezondheidsredenen af. Naar A.F.P. van welingelichte zijde ver neemt, heeft het kabinet zijn ontslag inge diend als gevolg van de overwinning van Tsjang en de geringe stemmenmeerderheid van Rhee. Politieke waarnemers betwijfe len, of Rhee dit ontslag zal aanvaarden. (Van onze correspondent in Londen De elfduizend stakers van de „Standard Car Works" in Coventry hebben besloten het werk te hervatten, op voorwaarde, dat niemand van hen zal worden ontslagen. Twee weken geleden brak de staking uit. Het is de eerste staking" in Engeland, gericht tegen de automatisering. De fabriek is bezig nieuwe „robot-machines", voornamelijk voor de constructie van traktoren te installeren, die tot het tijdelijke ontslag van drieduizend arbeiders heeft geleid. Indien de achteruitgang in de afzet van auto's voortduurt, zullen niet alle arbeiders, die voor een bepaalde periode aan de kant zijn gezet, worden teruggenomen. Het personeel eist, dat de arbeidstijd van allen moet worden bekort inplaats van een deel van de arbeiders naar huis te sturen. De communisten, die een grote invloed op de stakers hebben, beschuldigen de regering ervan, dat zij doelbewust werk loosheid zou willen scheppen, om de economie hanteerbaarder te maken. De staking in Coventry is echter geen puur communistische aangelegenheid. De arbeiders vrezen, dat de elektronisch \verkende machines hen overbodig zullen maken. Er is een overeenkomst met hetgeen zich anderhalve eeuw geleden in Engeland heeft afgespeeld, toen arbeiders in opstand kwamen tegen de invoering van machines, die tenslotte het levenspeil zouden verhogen. Het waren toen vakkundige hand werkslieden, die honger leden door de komst van de machine. 'Ook thans bestaat er een zekere sym pathie voor de stakers, maar ook nu leeft het besef, dat automatisering op den duur zal leiden tot verhoging van de levensstan daard. In de overgangstijd zullen zich on vermijdelijk moeilijkheden voordoen. Op het ogenblik is de economische toestand van dien aard, dat er overal in het land meer vacatures staan tegenover het aan- bod van werkkrachten. De mensen voelen over het algemeen echter weinig voor vei- andering van werkkring. In een democra tische staat is de massale overschakeling van arbeiders naar andere bedrijven aller minst eenvoudig. Vooral in Engeland, waar men meer dan elders wars is van verande ring, is zo iets extra moeilijk. De vakbond v.an technici, die de staking nog niet of ficieel steunt, heef); de eis gesteld, dat de arbeiders, die overbodig worden door de automatisering zo lang aan het werk zullen moeten worden gehouden tot dat zij een andere betrekking hebben ge vonden. Achterstand Groot-Brittannië, dat op vele gebieden 'een grote achterstand' heeft, zal mee moe ten doen om zich met Duitsland en de Sovjet-Unie te kunnen meten. Vele van de nieuwe machines zijn van Duits fabrikaat, hetgeen voor de Britten een "symbolische waarschuwing is. De Russen hebben reeds een afzonderlijk regerings-departement voor automatisering opgericht en sturen aan op geheel mechanisch werkende be drijven. De B'ritse communisten zullen zich moe ten aanpassen bij de nieuwe situatie, tenzij zij hun land wensen te zien ondergaan. De stakers zijn een nationale campagne be gonnen, om financiële en morele steun te krijgen. Ze proberen ook de havenarbei ders te bewegen geen medewerking te ver lenen bij de verscheping van Standard- auto's. De Britse regering heeft de ondernemers gewaarschuwd reeds vroegtijdig met de arbeiders besprekingen te voeren., alvorens over te gaan tot het invoeren van automa tische produktiemethoden. De minister van Arbeid, Ian McLcod, deelde in het Lager huis mede, dat de regering de automati sering van de produktiemethoden toejuicht maar inziet, dat de automatisering werk loosheidsproblemen schepi. Deze vraag stukken kunnen op bevredigende wijze worden opgelost, indien de regeling en de werkgevers en de werknemers nauw samenwerken. Minister McLe'od verklaar de, dat de ondernemingen reeds van het Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Nederl. Stoomboot Mij. Nederl. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H. V. A Ver. Deli Mijen 3—3V2% Nederl. '47 3°/o Invest, cert. Nederl 3% Nederl. 1962/64 Vrijdag 18 mei '56 gste koers Hoogste koèrs (laatste tijdvak) 287»/, 296 289'/. 185 190 1853/« 257V4 2623/i 258»/» 352 362 358 328 336 328'/» 334 350 33.5»/» 424»/a 439 430'/» 804 829V4 818»/» 199 201 199»/» 19D/2 193*/< 191»/» 198'/2 200'/s 199'A 313 320 .320 100 105 104-Vg 118'/s 126 125®/« 136'/2 1411/» 141 93»/is 95,s/i6 93'/.,i 95Vn 963/« 95»»/ie 957/ie 97 95JV« Omzetten (nominaal): Vorige week (def.): Aandelen 10.374.534, (4 dagen) Deze week (voorl.): Aandelen 10.181.289, Obligaties f 11.301.592, Obligaties 14.347.909, De directeur-generaal voor de Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft in het Wilhelminagasthuis te Amster dam een studiedag geopend over „Overvoe ding en overvoedingsziekten", georgani seerd door de Amsterdamse Vereniging tot Opleiding' van Diëtisten. Prof. Muntendam wees op het gevaar van overvoeding en zei, dat het geen wonder is dat men zich afvraagt of het zin heeft enerzijds als onderdeel van de sociale zekerheid miljoenen uit te geven voor de tandheelkundige verzorging, indien ander zijds de accijnzen voor suiker verlaagd worden inplaats van een campagne te voe ren tegen het verderfelijk snoepen van de jeugd. „Men kan niet genoeg herhalen dat men eerder sterft aan teveel en verkeerd eten dan aan te hard werken", aldus prof. Muntendam. De directeur van het Voorlichtingsbu reau van de Voedingsraad, prof. dr. C. den Har to g, zei onder meer dat de kennis omtrent de behoefte van de mens aan ca lorieën nog zeer onvoldoende is. Men neemt aan dat personen die op een normaal lichaamsgewicht blijven, een voe ding krijgen die in overeenstemming is met de behoefte. In dit „normale" van het gewicht zit evenwel de moeilijkheid, om dat men over het normale lichaamsgewicht nog te weinig is ingelicht. Het zou wel eens kunnen blijken, dat on derzoekingen slechts zullen bevestigen, hetgeen wij allerwege om ons heen zien: vele te dikke mensen. Het is de overtuiging van vrijwel alle medici dat met het toe nemen van het gebruik van veel voedsel allerlei afwijkingen schrikbarend zijn toe genomen, zoals suikerziekte en galstenen. Een verhoogde sterfte aan hart- en vaat ziekte wordt vaak met overvoeding en in het bijzonder met vetvoeding in verband gebracht, aldus prof. Den Hartog. De Amsterdamse internist F. H. Wolt huis betoogde in het onderwerp „Fysio logie en patologie van de overvoeding", dat vetzucht is te beschouwen als een uit daging aan het medische beroep. Men bedenke dat één extra boterham per dag het lichaamsgewicht in vijf jaar doet stijgen met 35 kg. Corpulente mensen heb ben een dusdanig sterke neiging tot calo rie-rijke. voedingsmiddelen, dat ze zich al leen door een voortdurende oplettendheid zullen kunnen houden aan een vermage- ringsdieet. Bij vetzucht zijn de gevoelens van hon ger en verzadiging niet in staat om een energie-evenwicht 'te handhaven. Hoewel een overgewicht van 5 kg, vrij wel geen betekenis heeft, doet een verde re verhoging van het lichaamsgewicht de sterftekans bij mensen onder 25 jaar na genoeg te verwaarlozen, maar bij ouderen is het effect belangrijk. De aandoeningen van hart, bloedvaten en nieren en de sui kerziekte zijn de voornaamste oorzaken voor de toeneming der sterftekans bij te zware mensen, aldus dr. Wolthuis. begin af aan rekening moeten houden met de gevolgen, die voorgenomen automati seringen voor hun arbeiders zullen hebben. De regering zal streven naar verbetering van de technische kennis der arbeiders en herscholingscursussen organiseren. Ook zal zij maatregelen nemen ter vergemakkeling van de herplaatsing van de arbeiders, die door de automatisering werkloos worden. In de loop van deze maand zal de re- geringsdienst voor wetenschappelijk en technisch onderzoek een rapport publi ceren over de vraagstukken, welke de automatisering stelt. Vele Labour-afgevaardigden hebben uiting gegeven aan de ongerustheid, die in de vakbeweging heerst over de' ontwikke ling der automatisering. Van 14 tot 17 mei zal in Londen een studie-conferentie over automatisering worden gehouden, waaraan ook vertegen woordigers van vakbonden uit Nederland, België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Italië en Zweden zullen deelnemen. Inge nieurs uit de Scandinavische landen zullen tegelijkertijd een vierdaags congres te Kopenhagen houden over hetzelfde onder werp. In Denemarken heeft het vraagstuk reeds een jaar geleden moeilijkheden ver oorzaakt. De arbeiders van de Kopenhaagse Philips-fabrieken staakten toen uit protest tegen wat zij een overmaat van automati sering en rationalisatie in de fabriek achtten. Naar verluidt hebben Britse autoprodu centen voor miljoenen automatische ma chines voor hun fabrieken besteld. De on dernemingen weigeren echter commentaar op deze berichten te geven. Volgens de be richten kan met de bestelde machines twintig percent van de auto-industrie wor den geautomatiseerd. Volgens een woord voerder van de British Motor Corporation, die Austin, Morris, Wolseley, Riley en de M.G. vervaardigt, zal de invoering van nieuwe automatische machines in de fa brieken van deze maatschappij niet leiden tot ontslagen. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft schriftelijk zijn oordeel uitge sproken over de ramp met het kustvaartuig „Constant", dat op 19 oktober van het vorige jaar nabij Terschelling is vergaan en waarbij de kapitein en zijn dochtertje zijn ver. dronken. Dè vrouw van de kapitein, de best. man en twee matrozen konden zwemmend een reddingboot bereiken. De Raad is van mening dat het niet is komen vast te staan hoe het mogelijk was dat zoveel water in hot schip, is gelopen dat het is gezonken. De gehoorde overle. venden hebben verklaard dat het schip ner. gens heeft gestoten. Blijkbaar heeft niemand aan boord de ernst van de toestand tijdig ingezien. Voordat het schip begon te zinken, zijn geen maatregelen genomen om het schip toch te behouden. Noch is iets gedaan om de opvarenden te redden ingeval het schip zou zinken. Geluk-kig is men er nog in geslaagd de reddingsboot te water te gooien De Raad spreekt zijn waardering uit voor de hulp verlening die van Borkum uit is verleend. De onderhandelingen tussen het Noord hollands Philharmonisch Orkest en de Castricumse kunstkring Elckerlyc hebben tot resultaat gehad dat het orkest ook dit jaar een concert in deze plaats zal komen geven. Voor een brand in het pand van de banketbakkerij J. Wildcrom aan de Ken nemerlaan te IJmuiden moest de Velsense brandweer gistermiddag omstreeks 5 uur uitrukken. Toen de brandweer ter plaatse kwam, behoefde men niet meer in actie te komen, daar het personeel inmiddels het vuur in de bakkerij had weten te doven. Omtrent de oorzaak van deze brand, waarvan de schade gistermiddag nog niet was vast te stellen, bestaat nog geen zeker heid. Men was in de bakkerij bezig een nieuwe patates-bakkerij te beproeven om de patates, die vandaag voor het eerst zouden worden verkocht, „voor te bakken". Op dit moment moet er iets met de bak- installatie zijn voorgevallen, waardoor de brand ontstond. Gisteravond, voor de rechtstreekse ra dio-uitzending van een orgelconcert uit de St. Josefkerk aan de Jansstraat te Haar lem, hadden wij een kort onderhoud met de befaamde Franse organiste Marie-Claire Alain die hier voor de eerste maal in Ne derland speelde. Hoewel het orgel in de St. Josefkerk het enige Nederlandse instrument is dat zij persoonlijk kent, was zij zeer enthousiast van wat zij via radio en gramofoonplaat van onze terecht beroemde Nederlandse orgels gehoord had en zij hoopt tijdens de orgeldagen in juli deze eerste kennisma king dan ook danig te verstevigen. Helaas moest wegens tijdsgebrek het laatste werk van haar programma, de „Li tanies" van haar jong overleden broer Jehan vervallen hetgeen niet wegnam dat wij toch een duidelijk beeld van haar bij zondere capaciteiten kregen, hoewel zij gehandicapt werd door een val vlak voor de aanvang van de uitzending.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15