Peeling Geef uw eitje een ander aanzien RABARBER Elk talmen met verzet tegen atoombom maakt weg terug moeilijker Een zomertas als nagerecht Comité Stopzetting Atoombomproeven A ZWELLINGEN Ongekende krachten ZATERDAG 19 MEI 1956 Amerikaanse huisvrouwen over De Ideale Woning ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN De Agave in volle bloei DIT MAKEN WE ZELF Karnemelktoetjes Radio-activiteit, onzichtbare vijand Erfelijke gevolgen .J Grote Amerikaanse gift voor Nederlands researchwerk aan de grote teen. yy HELENA H. BEGEMANN Chauffeur wegens dood door schuld veroordeeld A. MOLENDIJK Motorrijder verongelukt Hoge Amerikaanse decoratie voor generaal Baretta oor de<V rouw Een waarlijk lente- en zomerachtig ensemble van hoed en handschoenen, gedragen bij een mantelpakje van stemmige tint. De vrolijke nopjesmotieven van de acces soires verhogen het zonnige karakter van deze verschijning. De hoed is een van de weinige geslaagde modellen van de nieuwe mode: ultra-modern van vorm, doch elegant en beheerst. De Amerikanen houden er van, even als andere mensen, met hun gezin in goed gebouwde en goed ontworpen hui zen te wonen. Vooral in de laatste jaren hebben zij een goed deel van hun wen sen en verlangens in dit opzicht verwer kelijkt gezien. Nu zijn de inkomens in Amerika, zo als bekend is, over de gehele linie geste gen en daardoor zijn de Amerikanen in staat nieuwe woningen te kopen op een schaal als nimmer tevoren; in de Ver enigde Staten komen nu al zeven jaar elk jaar meer dan een miljoen wonin gen gereed en sedert het einde van de Tweede Wereldoorlog zijn er rond 11 miljoen gebouwd. Men mag daarom gerust zeggen, dat in de Verenigde Staten zo langzamer hand. de huizen in de categorie ver- bruiksgoederen zijn gekomen en, zoals dat ook bij andere verbruiksgoederen het geval is. zijn de Amerikanen be gonnen tot op zekere hoogte direct me dezeggenschap uit te oefenen met be trekking tot het wat en hoe bij de wo ningbouw. Dit is in de afgelopen week duidelijk tot uiting gekomen, toen hier door een honderdtal huisvrouwen uit alle delen van het 'land een conferentie werd ge houden, waarop zij op verzoek van de Dienst voor het Financieren van Wo ningbouwprojecten aan ambtenaren van de Federale regering en aannemers hun wensen ten aanzien van de woningbouw hebben kenbaar gemaakt. De tijdens de conferentie door de vrouwen naar voren gebrachte ideeën zijn een duidelijke weerklank van de economische en sociale ontwikkeling van de laatste jaren. Zo prefereert de Amerikaanse vrouw een woning die niet alleen comfortabel is, maar ook gemak kelijk te beheren en schoon te houden. Zij wenst een woning te hebben, die groot genoeg is om aan de behoeften van een groeiend gezin te voldoen. Daarom zijn woningen met ten minste drie slaapkamers zeer gezocht en zo mogelijk ook met meer dan één bad of douchecel, hetgeen wordt gebaseerd op De koude zomerdagen - die zijn er ook! - kunnen worden veraangenaamd door een garnering van zilvervos op de wijde mouwen van de satijnen, met flanel gevoerde zomermantel. Is er in het voorjaar iets lekkerders te bedenken dan heel jonge rabarbar? 't Is misschien nog vrij duur maar voor een enkele keer kunt en wilt u zich de luxe toch wel eens permitteren om een primeur op tafel te brengen. Als groen te is rabarber eigenlijk nog niet zo aan te bevelen maar er zijn diverse heer lijke nagerechten van te maken. Rabarbercompóte met yoghurt, kg. rabarber, suiker, aardappelmeel, li ter yoghurt, basterdsuiker. Snijd de rabarber in kleine stukjes en maak ze zacht en doorschijnend in een net niet kokende suikerstroop van 75 gr. suiker per dl. water. Bind het vocht desgewenst bij met wat aardap pelmeel. Zorg vooral dat de rabarber niet kapot gaat. Laat de yoghurt uit lekken in een dichtgeweven, van te vo ren natgemaakte doek. Het beste legt men deze doek in een vergiet dat bo ven een pan of schaal hangt. Vul bowl glazen voor met de rabarbercompóte en doe hierop wat van de yoghurt. Men kan de yoghurt eerst opkloppen met basterdsuiker, men kan deze er ook in het glas overheen strooien. Zet een wa fel in de yoghurt. Rabarbermoes met gebakken beschuit en vanillevla. 500 gr. rabarber, suiker, 4 beschuiten, 4 lepels basterdsuiker, 50 gr. boter of margarine, 4 dl. melk, 15 a 20 gr. custard, suiker, vanille suiker. Kook van de rabarber mét weinig water moes en maak dit op smaak af met suiker. Smelt de boter in de koe- kepan en doe er de fijngeknepen be schuiten en de basterdsuiker bij. Roer ongeveer 10 minuten de massa om met een vork. Laat deze massa dan afkoe len. Als het klaar is moet u een korre lige nougatachtige massa hebben. Kook van de melk, de custard en de suiker een vla en maak deze af met vanille suiker. Doe in een glazen schaal hel moes, hierop het grootste deel van de beschuit en bovenop de vla. Strooi de rest van de beschuit over de vla. Men kan op dezelfde manier opdoen in bowlglazen zodat men afgepaste een persoonsporties krijgt. Van de ruim VA miljard eieren, die jaarlijks in ons land gegeten worden, komt een belangrijk deel hard of zacht gekookt op tafel: dat is immers voor de huisvrouw wèl zo gemakkelijk. Maar waarom zoudt. u uw eitje ook thuis niet eens een ander aanzien geven? Een warme uitsmijter, een pittige goudgele ommelet behoren zeker ook tot de lekkere gerechten, die u in uw eigen keuken kunt bereiden. Recepten voor vier personen. Gepocheerde eieren met saus 5 eieren, V2 liter bouillon of water met een bouillonblokje, 50 gr. (3 eetlepels) boter of margarine, 50 gr. (5 eetlepels) bloem, ui (foelie), azijn, zout'. Een der eieren hard koken, laten af koelen en pellen. De bouillon of het water met het bouillonblokje opzetten met een stukje ui (en een weinig foelie) en aan de kook brengen. De ui verwijderen. De boter of margarine smelten, de bloem erdoor roeren en bij scheutjes tegelijk de bouil lon toevoegen. De saus enige minuten zachtjes laten doorkoken en op smaak afmaken. De saus warm houden. Kort voor het opdienen de eieren pocheren. Hiertoe in een diepe koeke- pan of andere ondiepe pan een flinke laag water aan de kook brengen met een lepel zout en een lepel azijn. Het vuur temperen. De eieren één voor één op een scho teltje breken en in het water laten glij den dat net tegen de kook aan wordt gehouden. De eieren 3 a 5 minuten zo zachtjes verwarmen. (Zij zijn dan van binnen nog zacht wie van harder gekookte eieren houdt, kan ze nog een paar mi nuten verwarmen.) De eieren voorzich tig met een schuimspaan uit het water nemen en op een schaal overbrengen. De hete saus erover schenken. De dooier van het hardgekookte ei in een zeefje leggen en boven de saus fijn wrijven zodat de oppervlakte daarvan met eigeel is bestrooid. De eierschotel meteen opdienen. Het overblijvende gekookte eiwit kan gebruikt worden in een sla of soep. Gemengde omelet In een omelet kunnen allerlei restjes verwerkt worden: kaas, stukjes vlees of gekookte groente lenen er;zich uitste kend toe. De restjes worden, vóór het ei in de pan' schenkt, even opgebakken. In de omelet, waarvoor wij u hier het recept geven, gebruikten wij ui, aardap pelen en spek. 3 a 4 eieren, 50 gr. rookspek in blokjes gesneden of 50 gr. bacon, een ui of preitje, een paar koude gekookte aard appelen, zout (peterselie of selderij). In een grote koekepan de bacon of het spek zachtjes uithakken met de gesnip perde ui. De aardappelen klein snijden en aan weerszijden bruin bakken in het vet; zo nodig daarbij boter of margarine gebruiken. De eieren loskloppen met 3 a 4 eetlepels water, een weinig zout (en peterselie- of selderijgroen), totdat geel en wit dooreen gemengd zijn. De ei- massa in de koekepan schenken en bij matige warmte gaar bakken. Steeds de omelet langs de rand van de pan los- steken en nog vloeibaar ei er onder laten lopen. De omelet behoeft slechts aan één k«yit gebakken te worden. De honderdjarige Aloë in volle bloei. Zo luiden dan meestal de kran tenberichten, maar laat ik u dan maar direct vertellendat het geen Aloë is. doch een Agave en dat die plant ook niet éénmaal in de honderd jaar bloeit, maar dit al naar gelang van de soort bij een goede behandeling al wel na vijftien of onge veer twintig jaar doet. Dat neemt niet weg dat het toch een evene ment is. De plant is na de bloei zo uitgeput dat ze af sterft. Tevoren heeft ze dan ech ter gelukkig wel gezorgd voor op volgers: onder aan de voet van de plant vormen zich jonge scheuten en die kan men dan met wortel en al van de moeder plant afnemen en afzonderlijk ver der kweken. Aga ve Mexicana kan wel een bloem stengel van ruim zes meter vormen; dat is dus wel iets bijzonders. Deze plant krijgt over het algemeen in de wintermaanden te veel en 's zomers te weinig water. In deze tijd van het jaar kan ze best heel wat vocht verdragen. Wanneer verpotten of verkuipen nodig is doet men dat maar in het vroege voorjaar. Geef haar vooral voedzame bloemistengrond waar best wat klei grond doorheen gemengd mag worden. In de winter moet men haar niet te warm plaatsen; het is al voldoende in dien ze vorstvrij staat, doch een lichte zonnige standplaats vindt ze zowel in de winter als in de zomer wel erg prettig. G. KROMDIJK de behoeften van het gemiddelde gezin, dat uit vier of meer leden bestaat. In overeenstemming met het verlangen en ook de ontwikkeling, naar grotere ge zinnen met een intenser gezinsleven, zouden de huisvrouwen graag zien dat elke woning een „gezins"kamer bevat een kamer voor huiselijk verkeer, waarin de kinderen kunnen spelen, het gezin naar de televisie kijkt en dergelij ke, kortom zich ontspant. De gewone huiskamer moet volgens de huisvrouwen een „rustig" gebied zijn, waarin men praat, leest of naar muziek luistert en waarin gasten ont vangen worden. Er moet ook een eet- tamer zijn of althans een eethoek, waar e gezinsleden gezamenlijk het avond maal gebruiken. Voor het gemak van de vrouw zou er dan bovendien nog een „werkkamer" moeten zijn, liefst dicht bij de keuken. Deze kamer dient als bergplaats, maar ook als waslokaal, herbergt de naai machine en ook de werkbank voor de huisvader, die, zoals men weet, in Amerika veel meer timmert, bouwt en knutselt dan hier te lande, omdat de timmerman, metselaar, loodgieter, elec- triciën, etc. voor -de gewone man onbe taalbare krachten zijn geworden. In de werkkamer is dan tevens plaats voor het schoonmaken en drogen van bemod- derde schoenen en natte kleren, die de kinderen anders mee in de huiskamer zouden brengen. Zij houdt in het geheel niet van ver sieringen en de bouwnijverheid is er steeds meer op uit de Amerikanen de woningen te geven die zij wensen en uit de rapporten die van de zijde der regering en van de bouwnijverheid worden opgesteld, blijkt dat zeer veel van de wensen, die door de Amerikaan se vrouwen zijn geuit, reeds hun weg in de tekenkamer der architecten heb ben gevonden en in de praktijk zijn verwezenlijkt. Bij onze zomergarderobe twee ideetjes voor een nieuwe tas. De eerste kan heel goed van raffia rabana gemaakt wor den, en hoeft aan niet verstevigd. Maakt u hem echter van gewone stof, dan ver dient het aanbeveling hem met linnen of vlieseline te verstevigen. Het patroon tekent u na en knipt de tas twee maal van stof en van voering (eventueel van vlieseline) met naad na. De bies kan van een andere kleur ge knipt worden, deze wordt vier keer na geknipt. De bodem tweemaal van stof en eenmaal van voering knippen met naad en een keer van karton zonder naad. Span de stof met flanelsteken om het karton en zoom de voering erte gen Stik de tas in elkaar, daarna de voering (en de tussenlaag). Leg stof en voering met de goede kant op elkaar en stik de onderkant dicht. Keer hem om en stik aan de bovenkant een ritsslui ting aan de goede kant vast en zoom de voering ertegen. Stik de bies in elkaar en zoom hem stevig op de tas. Naai ten slotte de bodem erin. Het tweede idee is nog simpeler. Koop een gevlochten mandje en lak het in een aardige kleur. Bijv. zwart en het hengsel rood of andersom. Meet de leng te van een korte kant en een brede, knip een lap van een afstekende kleur die zo lang is als de som van de twee kanten, knip hem naar boven in een punt, min stens zo hoog als de diagonaal van het mandje. Knip nog zo'n lap. Stik langs alle zijden een smal zoompje. Zoom bei- be langs een smalle en een brede kant. Sluit deze hoes door de punten te knopen. Karnemelkvla met vijgen en/of da dels. 1 liter karnemelk, 40 gr. rijste bloem, 30 gr. suiker, een aantal dadels en vijgen. Maak de rijstebloem aan met wat karnemelk en doe dit papje bij de rest van de karnemelk. Kook het ge heel al roerende een paar minuten dooi en voeg de suiker toe. Snijdt de dadels en vijgen zeer klein of maal ze. Laat de vla onder af en toe roeren afkoelen en doe er dan de gesneden of gemalen da dels en vijgen doorheen. Doe de vla op in een glazen schaal. Men kan desge wenst ook nog gemalen of fijngehakte noten door de vla doen. Gevulde en gegarneerde karnemelk- pudding. V2 liter karnemelk, 25 gr. sui ker, of meer, 7 blaadjes gelatine, 1 potje frambozen en 1 potje kersen. Geconfij- te rode kersen. Week de gelatine in koud kater en los ze daarna op in zeer weinig heet water. Los in dit mengsel de suiker op en voeg al roerende de karnemelk toe. Laat de vruchten uitlek ken en doe ze in de puddingmassa. Wil men het vruchtensap ook gebruiken dan moet voor iedere dl sap IV2 blaadje ge latine extra genomen word"en. Wanneer de massa drillig begint te worden doet men ze in een met water omgespoelde vorm. De pudding stijf laten worden, op een glazen schotel storten en garneren met kleingesneden geconfijte kersen. In de wereld van de wetenschap is zich thans een algemeen inzicht aan het vormen over een kwaad, dat de huidige generatie het nageslacht schijnt aan te zullen doen. Maar het is de wetenschap ook, die het mensdom voor dit conflict van zijn of niet te zijn heeft geplaatst. Slechts een zich tot een massaal bezit ontwikkelend inzicht kan het gevaar nog keren. Toen destijds met de ontwikkeling van de atoombom een aan vang werd gemaakt, wist men nog niet wat de gevolgen van een kern-explosie zou den zijn. Thans zien de fysici en antropobiologen echter steeds duidelijker in welke krachten men opgeroepen heeft. Onafhankelijk van elkaar gaat men beseffen, dat de kern-explosies het leven op aarde kunnen gaan bedreigen. Het inzicht, dat men bijna reeds te ver is gegaan groeit steeds. Ook in Amerika. De kennis omtrent de kern- physica is al te wijd verbreid, dan dat door het staken van het werk var. enkelen de projecten tot stilstand gebracht worden. Het maken van kern-wapens is een tech nisch procédé geworden, dat slechts te stoppen valt bij algemeen beginsel. Een be roep op „verantwoordelijkheid" heeft weinig zin, daar zij, die bij de fabricage belast zijn, ontelbaar in aantal zijn. Tijdens een te Amsterdam gehouden bij eenkomst van het Comité Stopzetting Atoombomproeven dat begin deze week, zoals reeds gemeld, de minister-president, dr. W. Drees, een verzoekschrift heeft overhandigd om er bij de UNO op aan te dringen de proef-explosies met A- en H- bommen stop te zetten,, hebben enkele deskundigen op het gebied der kern-fy- sica nog eens nadrukkelijk op de belang rijkheid en vooral urgentie van -het pro bleem gewezen. Prof. dr. A. de Froe, hoog leraar te Amsterdam in de Antropologie en de Erfelijkheidsleer, zei dat als in de toe komst zou blijken, dat de thans groeiende vrees gerechtigd was, er géén weg meer terug zal zijn. De huidige kennis omtrent de nadelige gevolgen voor het mensdom van het tot ontploffing brengen van A- en H-bomrnen is thans echter nog niet zo ge vorderd, dat met exactheid aangegeven kan worden, aan welke gevaren de mens heid zich thans bloot stelt. Doch het zou te laat kunnen worden als men op die ge gevens zou wachten, want het onherstel baar kwaad zou dan reeds zijn aangericht. Het is namelijk een onzichtbare vijand, die bij het tot ontploffing brengen van een kern-bom het mensdom bedreigt: de radio activiteit. De gevolgen van de atoomproef in 1954 op Bikini zijn thans een teken aan de wand geworden. De directe gevaren, in de omgeving van de plaats, waar de proeven met kern-wapenen genomen wor den, kent men nu vrij goed. De indirecte gevaren, die de gehele bewoonde wereld zowel mensen als dieren, planten en mi croorganismen daarbij bedreigen, kent men momenteel ten dele kwalitatief, doch kwantitatief nog niet bij benadering. De vrees is echter gewettigd, dat bij een voortgaan met de proefnemingen binnen afzienbare tijd het crisis-punt overschre den zal zijn. Laat men namelijk met een tempo van vijf per twee jaar atoombom men ontploffen, dan zal over dertig jaar de radio-activiteit op aarde verdubbeld zijn. Van deze zeer reële fysische schatting gaan de,gpnetjci .ujt„en zij neigen sterk naar de overtuiging, dat het leven op aarde dan toekomstloos zal zijn geworden. De mens is namelijk een wezen, dat bijzonder ge voelig is voor bestralingen ondermeer in verband met zijn ingewikkeld organisme en het zijn juist de kiemcellen, die door deze bestralingen mutaties gaaif vertonen, mutaties, die voor het overgrote deel ver slechterend werken. De erfelijke constitu tie zou slechter worden met de niet meer te herstellen gevolgen van dien. Dat niet met zekerheid na te gaan valt hoe die slechter wordende erfelijkheidsconsti'tuties liggen, wordt veroorzaakt door het feit, dat het onmogelijk is om met mensen zelf proe ven dienaangaande te nemen. Etisch is dit volkomen ontoelaatbaar maar bovendien is het practisch onuitvoerbaar. De voorzitter van het Comité, dr. F. ADVERTENTIE Nationaal en internationaal bekroond Bespreek tijdig. Schoterweg 45 - Haarlem Tel. 12540 Het Nederlandsch Economisch Instituut, gevestigd in de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam, heeft een gift ontvangen van de Amerikaanse Rockefel- lerstichting. Sinds 1955 kent dit Rotter damse instituut een aparte afdeling, die zich bezig houdt met fundamenteel onder zoek voor onderontwikkelde gebieden, waarbij het belang van deze gebieden op de voorgrond staat. Deze afdeling „Balance International Growth" (Evenwichtige In ternationale Ontwikkeling) staat onder de directe leiding van prof. dr. J. Tinbergen. Verdeeld over een periode van drie jaar krijgt het Nederlands Economisch Insti tuut de beschikking over een bedrag van 30.000 dollars; dus jaarlijks 10.000 dollars. Ook instituten in andere Europese landen, die zich met dergelijke onderzoekingen bezig houden, kregen een gift van de stich ting. OOOOOCOOCODOCCCCOOOODCCa ADVERTENTIE Een succesvol middeltje tegen knobbels en zwellingen aan de grote teen is nu ver krijgbaar onder de naam DALET BALSEM. DA LET BALSEM dringt diep in de huid door. verlicht de pijn op wonderbare wijze, heft de ontsteking en opzwelling op. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Kent men thans reeds atoombommen|i van ten minste 15 megaton (een equi-(' valent van 15.000.000 ton TNT), een\ bom van „slechts" 3 megaton is vol-\ doende om de gehele stad Chicago in\ Amerika te vernietigen, terwijl een bom van een halve megaton Amerika's'i hoof dstad Washington van de aardbo- <j dem kan wegvagen. Doch het is niet deze mechanische vernietigingskracht, welke het gevaar van de kern-bom uit-' maakt. De radio-activiteit is dodelijker. Een bom van 15 megaton verspreidt na een periode van slechts zes uur over\ een oppervlakte van, naar globale ra ming, 20.000 km2 - dit is 2>3 van Neder- i land - een gemiddelde intensiteit van] de gammastraling van 30 röntgen per uur, en na drie uur over een oppervlak- I te van rond 6000 km2 een gemiddelde] van 200 röntgen per uur. Een stralings- dosis van 150 tot 200 röntgen levert bij J het mensdom reeds 50 percent gewon-1 den op. Een dosis van: 200 tot 300 rönt- j gen 100 percent gewonden (enkele per- j centen doden). I. O ooooocoooooooa >coco^cocccccooccoccoooccoocooooooooooooo Boerwinkel, wees er nog op, dat de proe ven met kern-wapenen voornamelijk in de gebieden van de voormalige koloniën wor den gehouden. Het is juist van de kant van de ex-koloniale volkeren, dat de grootste protesten komen. De goede verhoudingen tussen de oud-koloniale gebieden en het Westen zijn van het grootste belang voor de toekomst, aldus spreker, zodat het Wes ten haar schuld niet nog groter moet ma ken door verder te gaan met de proefne mingen. Naar dr. F. Boerwinkel meedeelde heeft de minister-president, dr. W. Drees, bij de aanbieding van een verzoekschrift om bij de UNO de kwestie van het stopzetten der atoomproeven aanhangig te maken, ver klaard, het verzoekschrift in de minister raad ter zake te zullen brengen. ADVERTENTIE DE lenle-schoonmaak van uw huid Middcnlaan 9 - Haarlem-Z. - Tel. 34857 Een 35-jarige groentengrossier uit Den Haag is door het Haagse gerechtshof ter zake van dood door schuld veroordeeld tot een hechtenisstraf van een maand; dit is een bevestiging van het rechtbankvonnis. De procureur-generaal had veertien dagen geleden drie maanden gevangenis straf geëist tegen de groentengrossier, die op maandagmorgen 4 november op de rijksweg Den HaagRotterdam ter hoogte van Delft in volle vaart tegen een rechts in de brem geparkeerd staande vrachtauto van de Rijkswaterstaat gebotst is. Twee bij hem in de auto zittende collega's zijn aan de gevolgen van deze aanrijding overleden. ADVERTENTIE door èèn linlgevende^ ,lt haarwassing mei ém (Gème Pastell. //J (niet geverfd) maakt grijzend haar onzichtbaar! is zo gemakkelijk U kunt het thuis zeil doen 1^ grote tube voor r -j twee keer '-VU lm». J. W. UHNEMANN, UREN N.H. P.ilbv. ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoorterplcin 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. De 34-jarige motorrijder H. Spies jr. te Rhe nen, bedrijfsleider van de Kalkzandsteen fabriek te Rhenen, is dodelijk verongelukt op de Utrechtse Straatweg onder Rhenen. Een bestelauto verleende geen voorrang. Spies trachtte nog te ontwijken, slipte en werd aangereden met dodelijk gevolg. De chef van de Luchtmachtstaf, Iuite- nant-generaal-waarnemer A. Baretta heeft bericht ontvangen dat de regering der Ver enigde Staten hem de onderscheiding van commandeur in de „Legion of Merit" heeft verleend. De versierselen behorende bij deze onderscheiding zullen aan generaal Baretta op 12 juni worden uitgereikt.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3