Minister Mansholt over tien jaar agrarisch beleid met melk meer mans ESSO EXTRA MOTOROIL Avonturen met het vliegende tapijt Tante Aggie houdt vol ZATERDAG 19 MEI 19 56 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 SCHAAF- EN SNIJWONDEN genéést Onrustbarend aantal veroordelingen voor verkeersdelicten De oliebuisleiding naar het Ruhrgebied Raad voor de Scheepvaart behandelde aanvaring Woonwagenbewoners zaten in oude auto bromfietsen- dief achterna Jonge man viel uit met volle vaart rijdende trein met de nieuwe verdubbelt U de levensduur van Uw motor Met Esso bent U beter uit Boerenknecht liet garage in de lucht vliegen Veldslag om militaire trein in Grenoble Betoffers wilden vertrek naar Algerije beletten Toch geen volledige scheep vaartvrijheid op de Rijn Grootscheepse actie van Britten op Cyprus Scheepvaartverbod langs de noordwestkust Franco gaat de revolutie geleidelijk legaliseren FEUILLETON door Doris Miles Disney Parijse Pinkster-exodus stuit op barricaden Glas wijn en stukje kaas om wachttijd te korten Europese bouwnijverheid: twee doden per dag Boodschapper uit Tibet in India aangekomen Minister Mansholt heeft vrijdag in bij eenkomsten, georganiseerd door de Dr. Wiardi Beckmanstichting, verantwoording afgelegd over tien jaren agrarisch beleid in Nederland. Zowel in Alkmaar als in de Beemster, waar de minister vele vragen op dit gebied heeft beantwoord, was de be langstelling uit boeren- en tuinderskringen grpot. Minister Mansholt zei op een desbe treffende vraag van oordeel te zijn, dat er in de gehele wereld een grote prijsdaling van duurzame aard te venvachten is. De zelfde factoren die in 1931 hebben gewerkt, zijn ook nu weer te voorzien en ook dan zal gebrek aan koopkracht in de gehele wereld wel degelijk zijn invloed doen gelden. Men kan nu wel, aldus de minister, sterk de nadruk leggen op de beruchte 0.4 cent op de melkgarantieprijs, die men in vele gevallen te laag vindt, doch daarmede heeft men uiteraard het gehele probleem niet opgelost, in het licht van de te ver wachten prijsdaling valt deze factor vrijwel weg. De melkprijs, die veel kritiek heeft uitgelokt, is feitelijk in verhouding tot een duurzaam beleid inderdaad te hoog te ach ten. Men moet de politiek, van de prijsvor ming als grondslag ervan zien tegen de achtergrond van het landbouwbeleid in de gehele wereld. Op verzoek van het bedrijfs leven is men nu ook afgestapt van de vaste winstmarge. De kostprijs, de produktieprijs zullen in de prijs van het eindprodukt verwerkt moeten zijn, vooral daar men in de gehele wereld met overschotten te kampen heeft. Ook weidde de minister uit over de be staanszekerheid in de landbouw, die hij een sprookje noemde. Het is een fnoeilijke zaak, aldus de heer Mansholt, want de ex port die nu eenmaal de kurk is waarop onze agrarische economie drijft, kan geen uit sluitende zaak van Den Haag zijn. Het be drijf van de boer zelf moet aan zijn eige naar de bestaanszekerheid bieden. De overheid doet hierbij slechts aanvullend werk. Een te rigoureuze prijsvaststelling kan ten gevolge hebben dat men niet voor de markt doch voor de prijs, gaat telen, het/geen vooral bij de handel in varkens, eieren en aardappelen het gevolg kan en niet de bedoeling mag zijn. Wat de tuinbouw betreft meende de mi nister, aat men hier niet de illusie moet hebben tot een sluitend systeem te kunnen komen. Het loslaten van hetprijsbeleid werkt hier niet alleen naar beneden, doch ook naar boven en tot dusver kan men zeg gen dat het in deze sector tot nu toe vrij redelijk is gegaan. De overheid is welis waar altijd bereid bij te springen, doch de regering is zeker geen voorstandster van een to diep ingrijpen in het bedrijfsleven. In verband daarmede noemde minister Mansholt het hem gedane verwijt, dat er een beleid gevoerd zou zijn, dat te veel op de omstandigheden van het ogenblik ge richt was, eerder een compliment. Men moet een landbouwbeleid voeren dat niet straf en theoretisch, doch soepel is. Wij wensen meer welvaart voor de boeren en tuinders, doch daartoe zijn maatregelen nodig die de boeren in staat stellen hun ADVERTENTIE Het vorige jaar zijn in totaal 6999 onher roepelijke veroordelingen uitgesproken ter zake van misdrijven vermeld in de wegen verkeerswet. Het overgrote deel daarvan: 5109, had betrekking op artikel 26, dat het rijden onder invloed van alcohol strafbaar stelt. In het voorafgaande jaar waren deze twee cijfers respectievelijk 6425 en 4791. In frequentie wordt het rijden onder in vloed gevolgd door het doorrijden na een ongeval. Terzake hiervan werden 767 on herroepelijke veroordelingen uitgesproken (in 1954: 683). Op de derde plaats staat ,.Joy Riding" met 523 veroordelingen (1954: 337) en op de vierde plaats het ver oorzaken door schuld van zwaar lichamelijk letsel bij gelegenheid van een ongeval met 329 'veroordelingen (1954: 876). Wegens het veroorzaken door schuld van dood bij een ongeval werden 66 veroordelingen uit gesproken (1954: 86). Deze cijfers zijn bekend gemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het bureau heeft behalve de totale cijfers ook een onderverdeling gemaakt naar de ressorten van de vijf gerechtshoven. Van de 6999 onherroepelijke veroordelingen wer den er 2178 uitgesproken in het ressort van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch 1572 in dat van het hof in Amsterdam, 1514 in het ressort van het hof in Den Haag, 931 in dat van het hof te Arnhem en 804 in het ressort van het gerechtshof te Leeuwarden. taak zo goed mogelijk uit te voeren en zo goedkoop en goed mogelijk te produceren. Wanneer ik zie dat men uit het buitenland en zelfs uit Amerika hiernaar komt kijken, dan meen ik dat het zo kwaad niet gaat, aldus de minister, die wat de gestegen vleesprijzen betreft nog zeide, dat deze te wijten zijn aan de door de lange winter gestegen voederrekening en dat men niet zal kunnen ontkomen aan de noodzaak deze te verhalen op de consument. Spoedige beslissing verzvacht wegens Franse concurrentie DUSSELDORP (DPA). Volgens het mi nisterie van Economische Zaken van Noord- Rijnland/West falen zal einde juli worden beslist of de nieuwe buisleiding voor het vervoer van ruwe olie naar het Roergebied en het gebied van Keulen te Rotterdam of te W'ilhelmshavcn zal beginnen. Dc leiding zal volgens de plannen jaar lijks acht miljoen ton ruwe olie kunnen vervoeren naar het Roergebied en het ge bied van Keulen, waar een nieuwe raffi naderij zal worden gebouwd. De kosten van de leiding worden geraamd op ongeveer 250 miljoen Duitse marken. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie heeft men enige haast met de uit voering van het project, daar in Frank rijk plannen bestaan voor de aanleg van een buisleiding van Marseille over Lyon naar Straatsburg. De kosten van deze lei ding zullen ruim 500 miljoen mark bedra gen, zo deelde de woordvoerder mede. De plannen voor de Duitse oliebuislei ding gaan uit van de Esso, de Shell en ze ven andere oliemaatschappijen. Achter het Franse project staan andere maatschap pijen. Twee Engelse schepen botsten op dc Nieuwe Waterweg De Raad voor de Scheepvaart heeft een aanvaring behandeld, die op 30 maart op de Nieuwe Waterweg geschiedde tussen de Engelse vrachtschepen „Great Hope" en „Clangula". Beide schepen liepen daarbij schade aan de boeg op. De aanvaring ge schiedde 's avonds bij mist. De „Clangula" - varende op radar - ver liet de Nieuwe Waterweg. Ter hoogte van het Noorderhoofd werd echter de doorvaart belemmerd door de' „Great Hope", die in de „Clangula" niet tijdig een tegemoet komend schip had herkend. Ter zitting werden de beide loodsen als getuigen ge hoord. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart, de heer J. Mets, weet de aanvaring aan het feit, dat men op de „Great Hope" bij het binnenvaren van de Nieuwe Wa terweg van navigatie op radar was over gegaan op visuele navigatie. Daarbij was het schip, vermoedelijk door de ebstroom, uit de koers gelopen. Anderzijds meende de heer Mets, dat het in algemene zin aanbeveling blijft ver dienen. dat met ebstroom de Nieuwe Wa terweg uitvarende schepen bij mist voor anker gaan. Het manoeuvreren acht hij namelijk onder dergelijke omstandigheden riskant. De Raad zal later schriftelijke uitspraak doen. Netjes bij de politie afgeleverd Dank zij de medewerking van een aantal woonwagenbewoners is de politie te Zalt- bommel er in geslaagd de 33-jarige recla meschilder Th. D. uit Den Haag, die sedert de Kerstdagen een zwervend bestaan leidt, te arresteren. De man bood in het woon wagenkamp te Zaltbommel een bromfiets aan. Hij werd niet vertrouwd en hem werd gezegd, dat de bewoners zich eerst wel eens met de politie in verbinding zouden willen stellen. De man ging er daarop vandoor, maar de woonwagenbewoners zetten de achtervolging in met een oude auto, die echter nog zoveel snelheid kon opbrengen, dat de vluchteling kon worden achterhaald. Hij werd keurig bij de politie afgeleverd. De man werd door de politie van ver schillende gemeenten gezocht. In Rotter dam stal hij in totaal acht brom- en twee gewone fietsen. De bromfietsen deed hij, meestal in het zuiden van het land, van de hand en van het opgebrachte geld leef de hij als een vorst in hotels. Met de fiet sen had hij meer moeite. Hij ging naar een handelaar en zei een bromfiets te wil len kopen. Hij vroeg een bewijs, dat de man hem er een kon leveren en daarmee ging hij naar een opkoper. Hij vertelde dan dat hij zijn fiets wilde verkopen, omdat hij zich een brommer ging aanschaffen. Op die manier raakte hij dan, de fiets wel kwijt. In Gouda evenwel drong de brom fietshandelaar er zo op aan. dat hij een proefritje moest maken, dat hij de verlei ding niet kon weerstaan en er met de brommer vandoor ging. In Hoek van Hol land verkocht hij het voertuig. ADVERTENTIE Zui*"»lbor#»u. i Gfov«nhog* NEEM PER MAN DRIEKWART KAN 55 Vrijdagmiddag is de 27-jarige Jan San- gers, zoon van de gemeentesecretaris van IJsselmuiden, uit de trein, rijdend op het traject Zwolle-Kampen, gevallen. De man bevond zich tevoren in de gang achter .de bestuurderscabine. De trein reed met een snelheid van ongeveer honderd kilometer. Passagiers uit het tweede treinstel zagen hem vallen en een van hen had de tegen woordigheid van geest aan de noodrem te trekken. De trein reed nog achthonderd meter door alvorens tot stilstand te komen. De verbaasde inzittenden zagen de heer Sangers toen achter de trein aandraven. Hij stapte in en reed mee naar het station van Kampen. Hij toonde zich zeer rustig. Hij bleek enkele schaafwonden te hebben en een dikke enkel. Na in het Stadsziekenhuis te Kampen onderzocht te zijn, is hij naar huis gegaan. De zaak is in onderzoek bij politie en spoorwegen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE B p i v r> w rnsTUMp^j Gen. Cron.k'str. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem De 19.iarige boerenknecht Z. is door de politierechter te Leeuwarden overeenkom stig de eis, tot een week hechtenis veroor deeld, omdat hij door een sigaret in een garage te Warns op te steken terwijl men bezig was benzine af te tappen de garage in de lucht liet vliegen. De schade voor de garagehouder bedroeg 12.000,en die voor de eigenaar van het pand 40.000.De jongen verweerde zich met te zeggen, dat hij meende op veilige afstand te hebben gestaan; terwijl het wel meer gebeurde dat in de garage werd ge rookt. Abdoel en zijn vriendje Mohab hadden natuurlijk ook nu en dan vrij; en dan gingen ze er samen op uit om te spelen. Altijd zag je die twee bij elkaar als trouwe kam.e- raadjes. Meestal gingen ze dan buiten de stad: en omdat die stad midden in de woestijn lag, zag men daar niet veel meer dan zand, rotsen en hier en daar enkele palmen. Want bomen en bossen, zoals bij ons, vind je daar niet. (Van onze correspondent in Parijs) Een oproep van de Franse communisti sche partij om met stakingen en betogin gen tegen de Algerijnse politiek van pre mier Mollet, .die zij in het parlement overi gens nog steunen, te ageren, is niet zonder gevolgen gebleven. Bij een complete veld slag van vijf uur tussen politie en commu nistische commando's, die het vertrek van een trein met voor Algerije bestemde mi litairen probeerden te verhinderen, zijn gisteravond op het station van Grenoble negentig gewonden gevallen. Nadat een communistisch blad had op geroepen om bij het station te manifeste ren, stelden honderden betogers zich op de rails op en verhinderden het vertrek van de trein. Daarbij kwam het tot gevech ten met de politie. Inmiddels versperden sabotagegroepen daarop de spoorweg met oud ijzer. Bovendien werd een aantal wis sels en signalen vernield, zodat het gehele spoorwegverkeer tijdelijk moest worden stopgezet. De gevechten tussen de steeds in aantal groeiende betogers en de in allerijl opge roepen póïitie-versterkingen, die een vijf honderd man telden, laaiden steeds weer op. De politie maakte gebruik van traangas en van haar wapens. De demonstranten gooiden met keien. Aan de kant van de po litie vielen dertig gewonden, aan die van de betogers zestig. Deze vechtpartij, die welhaast het ka rakter van een lokale opstand droeg, heeft een gespannen situatie in Grenoble ver wekt. Voor alle zekerheid zijn er in de afgelo pen nacht aanzienlijke politieversterkingen naar de stad gestuurd. BONN (DPA) Het Westduitse minis terie van Verkeer blijft onveranderd van mening, dat de buitenlandse rederijen zich in het binnenlandse Duitse Rijn vaartver- keer aan de officiële Duitse vrachtprijzen moeten houden. Daarin werd geen ver andering gebracht door het feit, dat met ingang van 1 mei de deelneming aan het binnenlandse Duitse Rijnvaartverkeer werd vrijgelaten en hiervoor geen afzonderlijke vergunningen meer behoeven te worden aangevraagd. Te Bonn verklaart men, dat buitenlandse rederijen aan het binnenlandse Duitse Rijnvaartverkeer met gelijke rechten en plichten als de Duitse scheepvaartonder nemingen kunnen deelnemen. Naar de me ning van het Duitse ministerie voor Ver keer vloeit uit de Acte van Mannheim geen volledige scheepvaart vrijheid op de, Rijn voort en moet het internationale Rijnver- keer veeleer onderworpen zijn aan de des betreffende Duitse voorschriften. NICOSIA (Reuter) De Britse gouver neur van Cyprus, Sir John Harding, heeft bepaald dat tot, nader order de scheepvaart buiten een zone van 48 kilometer langs de noordwestelijke kust van Cyprus moet blij ven. Langs de noordwestelijke kust van het eiland bevinden zich een groot aantal ver laten inhammen. De Britse autoriteiten vermoeden dat terroristen in dit gebied wapens en munitie aan land smokkelen. Britse troepen zoeken er naar wapens en schuilplaatsen van verzetsljedeii. Bij deze grootscheepse actie worden de leger patrouilles geholpen door -verkennings vliegtuigen. De telefoonverbindingen met de rest van Cyprus zijn verbroken. In een dorpje in deze streek zouden 200 Cyprioten verhoord worden. Britse veiligheidstroepen hebben de 35- jarige Savides gearresteerd. Hij is een neef van kolonel Grivas, op wiens hoofd een prijs van tienduizend pond sterling staat, omdat men vermoedt dat hij de leider van de verzetsbeweging is. In Famagusta en Limassol hebben ver zetslieden vrijdagavond bommen gewor pen naar Britse patrouilles. Twee bommen ontploften in het politiebureau van Evry- khou, tert' zuidwesten van Nicosia. Een Turkse politie-agent in Nicosia werd ge wond toen twee bommen werdeh geworpen naar politieauto's. Geweld Het weekblad van de Anglicaanse kerk in Groot-Brittannië heeft in een artikel de terechtstelling van de twee jonge Cyprio ten, die wegens moordaanslagen op Cy prus veroordeeld waren, vergeleken met het ombrengen van krijgsgevangenen. Het blad zegt dat geweld klaarblijkelijk het enige argument is dat de machthebbers op Cyprus kennen, terwijl juist daar psycho logisch inzicht een vereiste is. Er v.'jlrdt echter ook op gewezen dat deze houding niet geheel aan Sir John Harding te wijten is, want de onbuigzame houding hadden de Britten reeds in 1954 aangenomen. Afkeuring In de Griekse volksvertegenwoordiging hebben dertig afgevaardigden van de op positie een motie van afkeuring ingediend, waarin de regering-Karamanlis ervan wordt beschuldigd de kwestie-Cyprus slecht behandeld te hebben. MADRID (U.P.) Het Spaanse staats hoofd, generaal Franco, heeft de samen stelling bekend gemaakt van een speciaal uit de Falanx regeringspartij ge vormd comité dat „ontwerpen voor funda mentele wetten" zou opstellen. Franco heeft het comité in overleg met de leiders van zijn Falanx samengesteld. Twee ministers en zeven andere Falangis- tische „denkers" krijgen er zitting in. Een communiqué gaf geen nadere bij zonderheden over de term „fundamentele wetten" maar men neemt aan dat Franco die nu 63 jaar is zijn revolutie langzamer hand wil legaliseren en meer verantwoor ding wil geven aan anderen 'om Spanje voor te bereiden op de onvermijdelijke dag dat een ander Spanje zal regeren. 25) Ze overlegde, of ze hem zou zeggen, dat ze naar Pittsfield moest of een andere plaats in Massachusetts. Maar als ze dat deed, zou ze hem geen adres aldaar kunnen opgeven. Hij was kennelijk vastbesloten haar hele maal thuis te brengen! Ze kon het niet al te iaat maken, want ze moest denken aan de afspraak met juffrouw Gilchrist. Als ze niet op tijd terug kwam, zou deze Teresa van haar escapade op de hoogte stellen, en haar nichtje zou onmiddellijk een speur tocht organiseren om haar te vinden. Ze waren thans in het centrum van Middlebrook terug. Hanrahan verminderde vaart en vroeg: „Waar gaan we nu heen?" Aggie voelde zich verslagen. Ze wist niets meer te verzinnen. Ze durf de niet te zeggen: „Laat me uitstappen, ik wens niet verder met u te rijden". Als ze zo iets zei, zou hij haar stellig meenemen naar het politiebureau en haar insluiten Ze huiverde even en antwoordde op gela ten toon: „Ik moet naar Somerset, in Con necticut". X Aggie vertelde de jonge politieman niets over zichzelf gedurende de rit naar huis. Ze zat zwijgend voor zich uit te turen. Al zijn pogingen om iets uit haar te krijgen, kepen dood op haar antwoord: „Ik ben niet van plan u verder nog iets te zeggen. U gelooft mij toch niet!" Na een poosje gaf hij het op en ze reden zwijgend voort. Aggie had heel wat stof om te overdenken. En erg opwekkend waren haar gedachten niet. Eén van de eerste punten, waarover ze zat te piekeren, was hoe ze deze vervelende politieman moest kwijt raken, wanneer ze in Somerset aan kwamen. Ze kon zich onmogelijk thuis la ten brengen in een politiewagen, waarop met grote letters op de portieren stond „Politie Middlebrook". Stel je voor, dat Kate en de buren haar daarin door Drum- street zagen rijden! Bovendien wilde ze niet, dat de politieman achter haar werke lijke naam en adres kwam. Als het enigs zins kon, zou ze dat verhinderen! Ze be greep echter dat de agent Hanrahan niet zo heel gemakkelijk om de tuin te leiden zou zijn. Hij zou haar niet ergens aan de rand van de stad willen afzetten, noch bij het eerste het beste huis, waar zij zou beweren thuis te zijn. Ze zou het heel handig moeten spelen! Ze waren al bijna in Somerset, toen haar eindelijk een oplossing voor haar pro (Van onze correspondent in Parijs) Gisteravond al is de massale Pinkster uittocht van de Parijzenaars begonnen, Men schat dat die dit jaar een miljoen Franse hoofdstedelingen zal omvatten, van wie de helft met auto's en de helft met de trein zal gaan. Drieduizend politie agenten die ook van helicoptcres gebruik maken, moeten proberen in de omstreken van Parijs de gebruikelijke massale ver- keers-opstoppingen te ontknopen. Maar ook verderop wachten de naar bul ten trekkende Parijzenaars hinderpalen. De Franse boeren, voornamelijk ontevreden over de geringe regeringssteun, die zij voor de geleden vorstschade hebben gekregen, zullen naar een traditioneel Frans middel van ontevredenheid grijpen:' de barricaden. Oproepen, op het laatste nippertje gedaan, om de enkele vakantiedagen van de ste delingen niet te bederven, zijn zonder re sultaat gebleven. Door het gehele land zullen Franse boeren vandaag op bepaalde uren de wegen versperren. Naast vaste barricades zullen zij daarbij gebruik ma ken van rollende versperringen, tractoren en andere landbouw-werktuigen. Het ligt in de bedoeling het verkeer niet volslagen vast te laten lopen. Men wil de automobi listen een kwartier tegenhouden om hen met pamfletten en toespraken duidelijk te maken hoe zorgwekkend de situatie van de boeren is. Of de Parijzenaars door deze methode erg, veel sympathie voor de zaak van het platteland zullen krijgen, lijkt be twijfeld te moeten worden. Vandaar ver moedelijk dat de boeren hier en daar het plan hebben opgevat de wachtende auto mobilisten te vergasten op een glas wijn van de streek en een stukje kaas. GENèVE (A.N.P.) Op de Europese bouwwerken worden gemiddeld per dag twee arbeiders bij bedrijfsongevallen ge dood en 870 gewond. Van iedere tiendui zend arbeiders, die op achttienjarige leef tijd de bouwwereld binnenkomen, komen er driehonderd voor het bereiken' van de pensioengerechtigde leeftijd door bedrijfs ongevallen om het leven: 188 anderen be reiken hun 65-ste jaar met verlies van een van hun ogen of een van hun ledematen. Deze ernstige feiten worden vermeld in een uitvoerig rapport van het internatio naal arbeidsbureau te Genève, dat zal wor den besproken door een commissie van de internationale arbeidsorganisatie, waarin twintig landen vertegenwoordigd zijn. „Geen enkele statistiek kan echter tot uiörukking brengen hoe groot het mense lijk leed is van de verminkte arbeiders en van de vele duizenden weduwen en wezen, wier levens zo tragisch verwoest worden door de ongevallen op de bouwwerken. De noodzaak van een grotere veiligheid in het bouwbedrijf is groter dan ooit tevoren," aldus het rapport. LONDEN Volgens berichten in de In dische pers is te Kalimpong, de grensstad in India aan de handelsweg naar Tibet via Sikkim, een Tibetaanse functionaris, ge naamd Toebetan Ningje, aangekomen, naar hij zegt met de opdracht om in India en andere Aziatische landen bekendheid te geven aan de „afkeer van de Tibetanen van de huidige Chinese overheersing." Hij zou op die landen een beroep moeten doen om China er toe te brengen zijn bezettingsleger uit Tibet terug te trekken, aldus meldt de Londense „Times." Ningje zou „monnik-lasthebber" van Gyantse in Zuid-Oost-Tibet zijn. Volgens zijn mededelingen zijn tien weken geleden in Tibet ongeregeldheden ontstaan doordat een troep van drieduizend Chinezen naar Dzatsjoeka gezonden was om de plaatse- l;jke bevolking te ontwapenen nadat deze zich verzet had tegen agrarische hervor mingen en invoering van belastingen. Veel Chinezen zouden in gevechten met Lama's en stamleden gedood zijn. Nog steeds zou een bevolking.van twee miljoen zielen in een guerilla verwikkeld zijn. Volgens Ningje is het Tibetaanse gebied ten oosten van Chamdo vrijwel van de buitenwereld afgesloten doordat de bevolking bruggen en andere verkeersmiddelen heeft vernield. De Chinezen hadden als represaille een klooster gebombardeerd en sterkten opge worpen. bleem inviel. Ze zou zich bij Ellen laten af zetten! Het was pas even over vier en El len was dinsdagmiddags altijd uit. Ze kreeg injecties tegen bloedarmoede en ging daar voor naar een specialist in de stad. Er lag een extra huissleutel op een geheime plaats die Aggie bekend was. Aggie zou zich met deze sleutel de toegang tot het huis ver schaffen en zodra de politieman wegge reden was, zou ze Ellen's huis weer ver laten. De politieman zou er niet veel wijzer door worden. Hij zou te weten kunnen ko men, dat mevrouw Ellen Scanion in dat huis woonde, en wat Maud van Deursen betreft zou hij tot de conclusie komen, dat het een kennis was of misschien iemand, die daar inwoonde Het leek een volmaakt plan! Ze reden thans door de eerste straten van Somerset. „Waar woont u?'\ vroeg Hanrahan. „Als u voorbij dat plein daar de eerste zijstraat links inrijdt", wees Aggie hem, en toen hij dit gedaan had gaf ze hem verder aanwijzingen. Hij begreep haar houding niet goed. Hij had verwacht, dat ze geheimzinnig zou doen, maar thans scheen ze geen enkel be zwaar meer te hebben om hem haar adres te wijzen „Het is het vijfde huis aan uw rechter hand", zei ze tenslotte, toen ze de straat, waar Ellen woonde, inreden. „Dat witte huis met die groene luikenZe hield abrupt op en kon haar ogen niet geloven Vóór Ellen's huis stonden twee auto's ge parkeerd. Een ervan was Ellen's wagen, maar de andere was een imposante ge sloten zwarte auto, die ze niet kende. Ellen had met één oogopslag het tafereel in zich opgenomen. Ze zat aan een keurig verzorgde theetafel en hield de theepot in haar hand. Zowel zij als de onbekende dames staarden naar de politieauto, die voor het hek stilhield. De forse letters op de auto maakten geen twijfel mogelijk aan de identileit van de wagen. Hanrahan hield op galante wijze het portier open voor Ag gie, die even besluiteloos naar het groepje op het grasveld staarde. Hij hielp haar uit stappen ze had stellig een sterke arm nodig! en zei op vrolijk toon: „Ze schij nen op u te wachten. Bedankt voor uw ge zelschap!" Hij ging niet direct weer achter het stuur van zijn auto zitten, maar bleef Aggie na staan kijken, die zo fier mogelijk het gras veld over wandelde in de richting van El len en haar bezoek. Ellen trachtte de situatie de baas te blij ven. Ze had haar theepot neergezet en op staande, kwam ze haar schoonzuster te gemoet. „Allemensen, Aggie Scanion", riep ze op luide toon uit, zodat Hanrahan het kon verstaan, „wat voer jij in een politie auto uit?" Ze lachte geforceerd luidruchtig, maar er vonkte boosheid in haar ogen. Aggie draaide zioh om naar de jonge po litieman en riep hem toe: „Goedendag, laat u verder niet ophouden!" Hanrahan zag in, dat hij daar niet kon blijven rondhangen, en stapte in zijn auto. Even later was hij verdwenen. Ellen raon- I sterde haar schoonzuster met woedende blikken. Haar rug was naar het bezoek toe gekeerd, zodat dit haar slechts op plagende toon hoorde zeggen: „Waarom houd je ons in spanning Aggie? Wat voerde jij in he melsnaam in die politiewagen uit?" O, dat is een heel lang verhaal", ant woordde Aggie, met een beleefd-vriende- lijke blik in de richting van Ellen's gasten, die van dichtbij bekeken twee ietwat ver schrompelde oude dames bleken te zijn, „Ik geloof niet, dat ik je bezoeksters ken, Ellen!" „Nee, dat is waar", zei Ellen terwijl ze suikerzoet glimlachte. „Mag ik voorstellen: mijn schoonzuster, juffrouw Scanion, Hugh's moeder én tante, mevrouw Loclc- wood en mevrouw Huil." „O. Even had Aggie het gqvoel, dat ze stikken zou van narigheid, maar uiterlijk herstelde ze zich onmiddellijk. „O, ik vind het erg prettig kennis met u te maken", zei ze beleefd, hoewel benauwende gedach ten door haar hoofd joegen: stel je voor, Hugh's moeder en tante, juist op dit ogen blik! Het is een afschuwelijke droom, het kan geen werkelijkheid zijn....! Ze sloot even haar ogen, maar toen ze haar oog leden weer opsloeg, staarde de werkelijk heid haarweer aan. „Hoe maakt u het?" lispelden de beide dames op beleefde toon. „Ga zitten, Aggie zei Ellen, die zenuw- aehtig-druk verder ging met het vullen der theekopjes. „O, nu heb ik geen kopje voor jou", voegde ze eraan toe." „Dat is niet erg, doe geen moeite", zei Aggie, die op een puntje van de haar aan geboden stoel ging zitten. „Het is helemaal geen moeite", ant woordde Ellen, die haar boosheid en ver legenheid trachtte te verbergen, door opge wekt en vlot te doen.' Aggie voelde zich nog ongelukkiger toen ze naar de theetafel keek. Het mooiste linnen theekleed, het fijnste porcelein en het zilveren theeservies waren uitgestald ter ere van het belangrijke bezoek. Stel 'je Ellen's positie voor, die daar in al haar glorie Hugh's moeder en tante voor de eer ste keer op theebezoek had en die daarbij gestoord werd door een schoonzuster, die door een politieauto werd afgeleverd Aggie voelde haar wangen branden van schaamte en het liefst was ze in huilen uit gebarsten. Maar zich beheersend, keek ze naar de twee ijskoude gezichten en merkte met een glimlach op: „Heerlijk weer van daag, vindt u niet?" Aggie ging door: „Het is bijna zomer! Ik heb in tijden niet zó van een autorit ge noten. Ik zei tegen agent Van Deusen hij is een goede bekende van mij dat ik zijn aanbod om mij helemaal thuis te bren gen bijzonder op prijs stelde, vooral op zo'n prachtige lentemiddag." „Wiè was dat?" informeerde Ellen, die met een kopje terugkwam. „Van Deusen", antwoordde Aggie, die een vage hoop in zich voelde groeien, dat ze zich zou kunnen rehabiliteren. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6