Washington, steunt de eis van Sukarno op Nieuw-Guinea niet Toeristenstroom overspoelde twee dagen ons land Weerbericht „Le Mondegeeft uiting aan Frans onbehagen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Waterstofbom ontploft boven het Marshall-eiland Namu Zeven doden in het verkeer tijdens het Pinkster-weekeinde James Reston in de „New York Times": (?MM0mUxm,L/ Het woord is aan Het eerste werkelijke waterstofwapen, zo meent de „New York Times Ernstig ongeluk op onbewaakte over weg te Bilthoven: twee doden Pinksterdagen drukker dan ooit Duitsers waren in de meerderheid Aanval op NA VO-lid g j§§i Vlaardingens loggers op weg naar de „nieuwe Scheveningen en Katwijk volgden W ank lank Krans voor Jungschlager bij herdenking te Sydney Bemanning van zinkend Noors schip gered Veertig percent Duitse bezoekers Weinig verandering in het zonnige weertype Weerrapport 7üe JAARGANG No 266 DINSDAG 22 MEI 1956 3U 1 e JAARGANG No ill Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen, Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NEW YORK (Reuter) James Reston, chef van de redactie van de „New York Times" in Washington, schrijft dat het bezoek van president Sukarno van Indo nesië illustreert hoe moeilijk het is de Amerikaanse anti-koloniale traditie te combineren met zijn internationale strategische belangen. Reston schrijft, dat Sukarno een openlijke verklaring van de Amerikaanse regering verlangde, waarin zijn aanspraken op het strategische gebied van westelijk Nieuw-Guinea werden gesteund en daarom en om andere redenen was zijn bezoek niet zo succesvol als hij had gehoopt. „Hij verspilde weinig tijd aan de merites van het Neder lands-Indonesische geschil over Nieuw-Guinea, maar gebruikte slechts het argument, dat wij zijn aanspraken behoren te steunen op grond van anti kolonialisme. Washington werd in termen, die geen ruimte laten voor onzeker heid, medegedeeld, dat de Verenigde Staten in „concurrentie" zijn met de Sovjet-Unie voor de „harten van het volk van Azië", dat de Sovjet-Unie de Indo nesische aanspraken op Nieuw-Guinea steunt en dat de Verenigde Staten slachtoffer zijn van „schuld door vereniging" met de Engelsen, Fransen, Neder landers en andere koloniale mogendheden. James Reston schrijft voorts: „Met ande re woorden, Sukarno heeft niet geaarzeld de Verenigde Staten uit te nodigen hun bondgenoten te verlaten en de defensie in Azië te verzwakken teneinde „de harten van de Aziatische volken te winnen" en te laten doorschemeren, dat indien wij dat niet doen het communisme in Azië zal winnen, ongeacht hetgeen Washington heeft gedaan om de nieuwe onafhankelijke landen te helpen". „Iedereen in Washington was zeer be leefd met betrekking tot dit alles, maar in dien van beide zijden openhartigheid wordt betracht, dient te worden gezegd, dat een groot aantal personen in Washington van mening is, dat Sukarno de kwestie Nieuw- Guinea te ver heeft doorgevoerd en dat hij niet het begrip en het geduld heeft toege past jegens de Verenigde Staten, die hij voor Indonesië zelf heeft gevraagd. Washington is niet de mening toegedaan, dat de Indonesische aanspraak op Nieuw- Guinea zo gegrond is, dat de aanspraken van de Nederlanders zonder meer kunnen worden afgewezen. Washington staat sym pathiek jegens de Indonesische verlangens, maar het heeft vele andere vitale belangen, waaraan de Indonesische leider de voor keur heeft gegeven hen te negeren Het artikel besluit: „Sukarno heeft één voornaam belang, de vrijheid en groei van zijn land. De Verenigde Staten hebben vele belangen, waarvan sommige in botsing ko men met die van Sukarno. De moeilijkheid ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 LEDERTEX MOTORJASJES 47.50 is, dat een bezoek als dit in wezen een uit oefening van „public relations" is, waarbij Sukarno wordt vergeleken met George Washington en Thomas Jefferson en het beeld wordt gevormd van een sympathieke leider, die zoals onze voorvaders heeft ge streden voor overeenkomstige doelstellin gen. Dit is in de Amerikaanse gedachten- wereld een aantrekkelijk, maar een zeer misleidend symbool. De verschillen tus sen het Indonesië van 1956 en de Ver enigde Staten van het einde van de acht tiende eeuw zijn veel groter dan de over eenkomsten, doch de hoffelijkheid bij staatsbezoeken verbergt gewoonlijk de wer kelijkheid", aldus James Reston. De bijzondere correspondent van „Le Monde" in Washington schrijft over het bezoek van Sukarno onder meer: „Erkend moet worden, dat het hoofd van de jonge staat Indonesië een persoon lijk succes heeft behaald, dat te danken is aan zijn bekwaamheid en het gemak, waarmee hij Washington, Jefferson en Lin coln, „geestelijke vaders" van de Indonesi sche revolutie, weet op te roepen. Van hun kant doen de Amerikanen hun best de be zoeker uit het „neutrale kamp" te bewij zen, dat de Verenigde Staten zijn met de landen, die voor hun onafhankelijkheid strijden. Hun bereidwilligheid is zodanig, dat zij zonder aarzelen hun gast in ondub belzinnige termen de „koloniale tirannie" horen afwijzen en krachtig zijn standpunt in de twist over Nieuw-Guinea horen be vestigen. Overigens verwacht men, dat de Neder landers officieel hun misnoegen kenbaar zullen maken over hetgeen beschouwd kan worden als een misbruik van de gastvrij heid, die Sukarno verleend is. In feite heeft het Indonesische staatshoofd voor een bui tenlands parlement een aanval gedaan op een mogendheid, die lid is van de NAVO. Men ziet niet in, waarom Bourguiba of de mmmm- "S t J V tfti.-, jXAcfife v S5S Ir^' „Behouive teelt!" Onder de meest gunstige weersomstan digheden is vanmorgen tussen 8 en 9 uur het eerste deel van de vissersvloot de loggers van Vlaardingen uitgevaren om de jacht op de Hollandse Nieuwe te be ginnen. Al vroeg gaf dit een grote drukte aan de havenkade en om klokslag 8 uur is het sein voor vertrek gegeven. Als eerste voer de VL 208 „Frida" (van de visserij maatschappij Vlaardingen) de mond van de Koningin Wilhelminahaven uit, op de voet gevolgd door de andere stoom- en motorschepen. Ook 't hospitaal kerkschip „De Hoop" voer met de vloot uit. Het gemeentebestuur van Vlaardingen en het comité vlaggetjesdag met hun dames deed de vloot met het vaartuig van de rijkspolitie te water uitgeleide tot aan Scheveningens bevlagde loggervloot stoomt terug naar de haven, volgestouwd met landrotten, die de rustiger deining van de havenmond toch wel héél plezierig vinden. Aan de ival heeft zich een grote menigte verzameld om het kleurige schouwspel van versgeverfde en scho ongetuig de schepen te zien. Hoek van Holland, waar de voorzitter van het comité vlaggetjesdag de schippers en de bemanningen via de microfoon een voorspoedige reis en een „behouwe teelt" toewenste. Het vlaggeschip, waarop zater dag de bedrijfschapswimpel is gehesen, had al dadelijk met motorpech te kampen, waardoor dit schip pas vanmiddag zal kunnen vertrekken. Ook uit IJ muiden Tegen twaalven is ook de Scheveningse vloot opgestoomd naar de haringgronden tussen Schotland en Denemarken en van middag om 2 uur zouden de Katwijkse log gers uit IJmuiden vertrekken, opdat alle schepen gelijke kansen hebben. (Elders in deze editie vindt men het ver slag van de vlaggetjesdagviering voor en op de Pinksterdagen.) sultan van Marokko niet weldra op het spreekgestoelte van het Capitool Frank rijk zou komen beschuldigen inzake zijn politiek in Noord-Afrika. Het duidelijkste resultaat van dit be zoek is, dat het de anti-koloniale stroming slechts kan versterken, waar Frankrijk onder zal lijden, als het niet binnen betrek kelijk korte tijd het Algerijnse vraagstuk zal hebben opgelost", aldus „Le Monde". Het Jungschlager-comité in Australië heeft bij de herdenking van oorlogsgeval lenen op 4 mei in Sydney, in samenwer king met enige Nederlandse oud-militairen een krans gelegd bij het gedenkteken op het Martin Place met het opschrift: „In memoriam wijlen Leon Jungschlager Van zijn wapenbroeders". DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Joseph von Eötvös: Een menigte is slechts te leiden door haar hart. Reuter meldt uit Sydney, dat de Sydney Morning Herald schrijft, dat het aansnijden van de kwestie Nieuw-Guinea door Su karno tijdens zijn bezoek aan de Verenig de Staten „tenminste voor Nederlandse en Australische oren een wanklank is". Het blad schrijft over de uiteenzetting door Sukarno over de Indonesische aanspraken op het gebied dat „niets minder realistisch en minder oprecht" zou kunnen zijn. In donesisch bestuur zou even uitheems voor de Papoea's zijn als het Nederlandse be stuur, voegt het blad hier aan toe. „Elke suggestie van Amerikaanse steun, zelfs zij delings, voor de Indonesische aanspraak zou in Australië en in Nederland de Ver enigde Staten kwalijk worden genomen". WASHINGTON (AFP/UP) President Sukarno van Indonesië heeft zondag te Charlotteville in de Amerikaanse staat Virginia een krans van rode en witte bloe men de kleuren van Indonesië gelegd op het graf van Jefferson. BL President Sukarno van Indonesië bezocht in Washington het Islamitische Centrum. Als goed Mohammedaan ontdeed hij zich eerst van zijn schoeisel alvorens het Centrum te betreden. De Indonesische president heeft zondag avond in een interview voor de televisie opnieuw verklaard, dat westelijk Nieuw- Guinea deel uitmaakt van het grondgebied van Indonesië. In deze uitzending voor „buiten de Verenigde Staten" zei hij onder meer: „Ik ben naar de Verenigde Staten gekomen, omdat ik weet, dat het Ameri kaanse volk met ons sympathiseert, dat het Amerikaanse volk dezelfde ideeën en idealen heeft. en wij zijn zeer dank baar voor al de hulp, die het Amerikaan se volk ons gaf bij onze strijd voor de on afhankelijkheid. Onze strijd voor onafhan kelijkheid is nog wel niet voltooid, maar ik ben er zeker van. dat het Amerikaanse volk met ons in onze strijd sympathiseert". Sukarno wees er daarbij op, dat hij daar mee Nieuw-Guinea bedoelde. BIKINI (Reuter/AFP) Maandag morgen Is boven het eiland Namu in de Stille Oceaan een waterstofbom ontploft, als tweede proef in de huidige Amerikaan se serie op de Marshall-eilanden. De bom werd vanuit een B-52 straalbommenwer- per afgeworpen. Dit is voor het eerst dat een waterstofbom vanuit een Amerikaans vliegtuig tot ontploffing gebracht werd. Schout-bij-nacht Hall Hanlon, die het bevel heeft gevoerd over de afdeling der Amerikaanse marine die de proef leidde, heeft bekend gemaakt, dat de besmetting van Bikini door radioactiviteit „betrekke lijk gering" is geweest. De proef was uit wetenschappelijk oogpunt beschouwd ge slaagd. De wolk die na de ontploffing ont stond was, zoals voorzien, ten noorden van de Marshall-eilanden naar zee afgedreven. De wetenschappelijke medewerker van de „New York Times", William Laurence, die de proefneming gevolgd heeft, meldt, dat de kracht van de bom lag tussen vijftien en twintig miljoen megatons. Een krach tiger waterstofbom is nog nooit tot ont ploffing gebracht, ook niet bij Russische proeven. De bom ontplofte op een hoogte van vijf duizend meter, na op zeventienduizend meter hoogte uit het vliegtuig geworpen te zijn. De vuurbal bereikte een doorsnede van zeven kilometer. Op een afstand van zestig kilometer was het lichtschijnsel meer dan vijfhonderd maal zo sterk als het licht van de zon. De atoomwolk, die ont stond, bereikte een hoogte van veertig kilo meter en verspreidde zich over een afstand van meer dan honderdzestig kilometer. Laurence meent dat deze bom het eerste werkelijke waterstofwapen is. Vroegere 99 proefbommen waren onhandelbare appara ten, die slechts dienden om de mogelijkheid van fusie van zware waterstofatomen (deu terium en tritium) te demonstreren. Nu is de weg geëffend voor ontwikkeling van reusachtige waterstofbommen van twintig miljoen megaton en meer, doch ook voor miniatuur bommen met een kracht van enige duizenden tonnen TNT, die in kleine vliegtuigen en als lading voor geleide pro jectielen gebruikt kunnen worden, aldus de correspondent van de „New York Times". De schok van de ontploffing is door een seismograaf van de universiteit van Bris bane (op vijfduizend kilometer van de plaats der proefneming) waargenomen. Dit toestel reageerde niet op de Britse atoom- proef, die vorige week op de Monte Bello- eilanden, ten westen van Australië, is ge nomen. Japanse weerkundige stations namen abnormale atmosferische schokken waar. De Japanse weerkundigen verwachten tegen het einde van de maand veel regen met een vrij hoge, zij het ook onschadelijke, radio-activiteit. In de gevaarlijke zone was twaalf uur voor de ontploffing nog een schip, ver moedelijk een Japanse visser, waargeno men, die gewaarschuwd werd. Op het ogen blik van de ontploffing bevond dit schip zich vijftig kilometer buiten het gevaar lijke gebied en buiten de baan waarin radio-actieve neerslag werd verwacht. De raad van Hirosjima, die streeft naar een verbod voor atoom- en wa terstofbommen, heeft bij president Eisen hower telegrafisch protest aangetekend tegen de proefneming. De raad heeft ook de democratische leider Adlai Stevenson verzocht, de stoot te geven tot krachtiger pogingen om kernwapens verboden te krijgen. Op de avond van de Eerste Pinksterdag is om circa negen uur op de Rimburgerweg te Brunssum een auto-ongeluk gebeurd, ten gevolge waarvan twee personen om het leven zijn gekomen. De 45-jarige heer F. J. D. uit Brunssum, die in gezelschap van de bakkersknecht de heer M. uit Nieuwmhage in een auto reed, heeft ver moedelijk in een bocht van de weg de macht over het stuur verloren, waardoor de auto een boom raakte en vervolgens een', aantal bomen ramde. Kort nadat het onge luk was gebeurd, zijn beide mannen over leden. De heer D. was gehuwd en vader van negen kinderen. Maandagavond heeft de 23-jarige dienst plichtige soldaat A. E. G. onder het viaduct bij de Zeeburgerdijk en de Celebesstraat te Amsterdam met zijn bromfiets een .do delijke val gemaakt. Door een van rechts komende auto in de war gebracht, verloor hij de macht over zijn stuur en reed het trottoir onder het viaduct op. Door deze manoeuvre werd hij van zijn bromfiets ge slingerd en viel met zijn hoofd tegen de muur van het viaduct. In het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis constateerde men zijn dood. Hij was gelegerd op de vliegbasis Twente. Maandagmiddag omstreeks drie uur is de 39-jarige Ambonees Rahametwau, vader van vijf kléine kinderen, uit het Ambone- zenoord te Ryckholt-Grondsveld op de rijksweg Maastriclit-Eijsden door een mo torrijder aangereden. Het slachtoffer, dat op de fiets zat, werd tegen de grond ge smakt en zodanig gewond dat hij later in het ziekenhuis in Maastricht is overleden. Door vertraging van de GGD kon de zwaar gewonde pas na een uur naar het zieken huis worden overgebracht. Op de morgen van de Eerste Pinksterdag is te Winschoten een bromfietser, die geen voorrang verleende aan een personenauto, aangereden. Op de bagagedrager van de bromfiets zat mevrouw A. K. Sluiman Kruize uit Adorp (Gr.), de echtgenote van de bestuurder van de bromfiets. Zij werd tengevolge van de aanrijding zo ernstig ge wond, dat zij kort nadien in het R.-K. Zie kenhuis te Winschoten is overleden. Haar man werd zeer licht gewond. Op de onbewaakte overweg aan de Leyenseweg te Bilthoven had op Tweede Pinksterdag des middags om 2.13 uur een ongeval plaats, dat aan twee personen het leven heeft gekost: de 72-jarige garagehou der C. M. J. G. en de 43-jarige mej. A. M. C. V., beiden uit Rotterdam. Hun personen auto werd aangereden door de stoptrein UtrechtZwolle, volkomen in tweeën ge spleten, en totaal vernield. De resten van de auto vlogen in brand, maar werden door de Bilthovense vrijwillige brandweer snel ge blust. Dertig meter voorbij de plaats van de Het 5.018 ton metende Noorse schip „Hordnes" heeft dinsdagochtend vroeg ge meld, dat het nabij Swinemünde, in de Oostzee voor de Poolse kust, zinkende was. Een Poolse sleepboot, de „Herkules" redde de bemanning. Gemeld werd, dat de kapi tein en eerste stuurman aan boord bleven van de „Hordnes", die later aan de grond is gezet. Duitsers, Fransen, Belgen en Engelsen zijn bij tienduizenden dit Pinksterweekend ons land binnengestroomd. Volgens voorlopige schattingen sliep in de nacht van zondag op maandag meer dan een half miljoen.,buitenlanders onder Neder landse daken. Hotels en pensions in Limburg, Brabant, Gelderland, Utrecht, Noordholland en Zuid-Holland waren eivol. Tienduizenden vreemdelingen hebben, dank zij de gastvrijheid van particulieren, onderdak gekregen. Zondag avond moesten de logies-informatiediensten der V.V.V.'s van Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Delft via de radio hulp inroepen. Alle beschikbare adressen in deze gemeenten, in de kustplaatsen, de Zuiderzeesteden, Haarlem, Zaandam, Alkmaar, Utrecht, de Veluwe, de Zuidhollandse gemeenten tot in Dordrecht toe waren toen bezet. De radio-oproep heeft inderdaad geholpen. In Den Haag, Rotterdam en Amsterdam belden honderden hulpvaardige particulieren op, die gaarne als gastheer voor vreemdelingen wilden optreden. Velen wensten geen betaling voor hun hulp. Ook de Amsterdamse burgemeester stelde zijn woning voor dakloze vakantiegangers open. In de Amsterdamse hotels en pensions logeerden toen al 20.000 personen. „Ik ben kilo's afgevallen", zei de Am sterdamse VVV-directeur. Maar aan een bed zijn ze gekomen, allemaal voor zover ik weet. Dat is de trots van de logies-in- formatiedienst, die twee dagen 16 uren achtereen heeft gewerkt. In Arnhem was het zo druk, dat het VVV- personeel 's nachts ten einde raad de nog elf bedloze vreemdelingen maar mee naar huis nam. Vrouwen en kinderen genoten in Arnhem voorrang. In Den Haag zijn, buiten de vele hon derden radio-adressen en de 6000 vaste hotel- en pensionbedden nog 600 bezoekers bij de aan de VVV bekende vaste particu liere adressen ondergebracht. Den Haag heeft vele honderden in Kijkduin, Katwijk, Noordwijk en Wassenaar kunnen plaatsen. In de Parkstraat voor het VVV-gebouw was de drukte op zondagavond zo groot, dat de politie moest ingrijpen. Men begon aan twee kanten van de straat te parkeren, zodat de trams niet meer konden rijden. In Utrecht wist men zondagavond vrijwel geen raad meer. Zelfs werden er mensen naar Katwijk doorgestuurd. Waar men dus ook kwam, in Limburg ot op de Veluwe, in Brabant of in Noordhol land (ruim 40.000 hotelbedden buiten Am sterdam en Haarlem) was het onnoemelijk druk. Geschat wordt, dat veertig percent van de bezoekers uit Duitsland kwam, vijf endertig uit Noord-Frankrijk en Parijs, twintig uit België en vijf van andere natio naliteiten. Deze schatting berust op ruwe indrukken van de drukte bij de grenskan- toren, waarop hard werd gewerkt om de verkeersstroom gaande te houden. Alleen te Vaals passeerden al 20.000 vreemde lingen. Al deze vreemdelingen hebben volop ge legenheid gehad de bollenvelden te bezich tigen. De Keukenhof boekte ruim 60.000 gasten in twee dagen. Velen kwamen met een extra trein uit Parijs. Men kreeg te Lisse 600 autobussen met vreemdelingen meer te verwerken dan in het seizoen 1955. Het Haagse Madurodam kreeg 28.000 Gul livers binnen de miniatuurpoorten. Sons- beek-flora te Arnhem werd door 18.000 bui tenlanders en 15.000 Nederlanders bezocht. Twaalfduizend natuurliefhebbers zwierven door het nationaal park De Hoge Veluwe. Het Kröller-Müllermuseum en het Neder lands Openluchtmuseum ontvingen 7000 bezoekers. Diergaarde Blijdorp te Rotter dam werd door 35.000 personen bezocht. Vooral op de Tweede Pinksterdag, die wat milder dan de eerste was, gingen velen naar de stranden. Men kan wel zeggen, dat het deze Pinksterdagen in Nederland overal drukker is geweest dan ooit te voren. botsing lagen de deei-lijk verminkte lijken der slachtoffers. De trein had twintig minuten vertraging. Hoe het mogelijk is dat de bestuurder de trein niet heeft zien naderen is een raad sel, want het zicht is naar beide zijden zeer goed. In het Asser Bos te Assen is op de avond van Eerste Pinksterdag omstreeks kwart voor acht een ongeluk gebeurd waarbij drie militairen en een burger werden gewond. De militairen liepen allen hoofdwonden op. Naar ons van de zijde van de Legervoor- lichtingsdienst wordt medegedeeld is van geen hunner de toestand ernstig. De bur ger, die een bromfiets bereed, kreeg door het ongeluk een dubbele beenbreuk. De drie militairen reden op een particuliere motor die een snelheid had van zestig a zeventig kilometer over de hoofdlaan in het Asser Bos, toen een tegemoetkomende bromfietser, de heer G. H. uit Grollo, op korte afstand voor de motor de laan over stak. De bestuurder van de motor, de 23- jarige ongehuwde sergeant Ph. D. bij het Luchtmachtbewakingskorps te Zeist en woonachtig te Rotterdam, kon een aanrij ding met de bromfiets net meer vermijden. Met de bestuurder Ph. D. bevonden zich op de motor zijn 21-jarige broer de dienst plichtige soldaat eerste klasse A. D., beho rende tot het 421ste bataljon Infanterie te Assen en woonachtig te Rotterdam, en de 20-jarige dienstplichtige soldaat N. C. S. eveneens van het 421ste bataljon Infanterie en ook afkomstig uit Rotterdam. De heer H. is opgenomen in het Wilhelminaziekenhuis te Assen. De politie heeft de zaak in onder zoek. DE BILT, dinsdag 10 uur: Tijdens de Pinksterdagen trad een belangrijke weers- verbetering in, die kon worden toegeschre ven aan het langs trekken van een hoge- drukgebied dat zich van IJsland via Ier land en de Zuid-Engelse kust naar de Bal kan verplaatste. De lucht, waarin we ons bevonden, was van arctische oorsprong, maar deze werd door de felle zonnestraling van dag op dag iets opgewarmd, zodat de maximum temperaturen sinds zaterdag een graad of zes zijn gestegen. Het lagedrukgebied boven Frankrijk zal vermoedelijk over het Alpengebied naar de Balkan trekken. Daarna mag verwacht worden dat het morgen wederom zonnig zal zijn met temperaturen, die niet veel met die van vandaag zullen verschillen. De wind draait in eerste instantie naar noord oost. Het gevaar voor nachtvorst is nu ge weken. (van hedenmorgen 7 nur) Weers- toestand I- U k ra E m Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Den Helder Y pen burg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. onbewolkt ozo geheel bew. zzo onbewolkt zo licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt 16 17 11 windst. 15 19 16 17 20 24 no o no nno geheel bew. w zwaar bew. windst. 22 licht bew. nw 22 onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew. geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt ono 15 ono 19 windst. 17 ozo 20 nno 20 windst. zo wnw w no 17 22 29 24 temp. 7 uur mat. o 11 zw. no 9 mat. no 10 zw. o 8 zw. ono 9 mat. o 9 mat. o 9 mat. o 11 ZB 0 0 0 0 0 0 0 0 7 3 1 0 0 0 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 Neerslag laatste 24 uur. ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dins dagavond tot woensdagavond opge maakt om 11.15 uur: Droog en overwegend zonnig weer. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 23 mei Zon op 4.37 uur. onder 20.41 uur. Maan op 19.48 uur. onder 3.44 uur. Maanstanden 14 mei 16.26 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 mei Hoog water: 1.58 en 14.24 uur. Laag water: 9.49 en 22.22 uur. Woensdag 23 mei Hoog water: 2.42 en 15.08 uur. Laag water: 10.36 en 23.04 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1