PANDA EN DE MEESTER-VERZAMELAAR Redelijke tot goede opbrengst van bloembollenoogst wordt verwacht Ruim drieduizend gulden en drie honderd horloges verdwenen Wereldnieuws Fa; B. ENGELENBERG Lelijk dik Bloem bollencultuur „Trek niet absoluut gezonde planten uit de grond en vernietig ze" De radio geeft woensdag Twee inbraken in Haarlem-Noord zo Kindertal DINSDAG 22 MEI 1956 2 Herdenking dr. Krelage Zure tulpen OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Behoud cultuurgrond Pinkstervliegfeest op Eelde in ere hersteld Incident tijdens een parachutesprong Kerkelijk Nieuws Evangelische landdag op Beeckensteijn Tweeduizend gasten op Pinksterbijeenkomst Vijf verdrinkingsgevallen tijdens Pinksterweekeinde Stakende Ambonezen gaan weer aan het werk V.P.R.O. vierde jubileum in Rotterdam Gevallenen van de Grebbeberg herdacht Zonder vaandels en erewacht Inbrekers verdwenen met de brandkast LIKDOORNS ló het „Als ik een korte terugblik mag werpen op het afgelopen jaar, waarin een lange win ter de bloei van de gewassen met ongeveer een maand heeft vertraagd, dan mogen wij daarnaast met grote dankbaarheid constateren, dat deze winter aan de bloem bollen zulks in tegenstelling met vele andere produkten over het algemeen slechts weinig schade heeft berokkend", aldus merkte de voorzitter van de Konin klijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, vanmorgen in zijn openingsrede in de 221ste algemene vergadering, die in het Concertgebouw te Haarlem werd gehouden, op. Hij vervolgde: „Indien de weersomstandigheden in deze weken, die nog scheiden van de oogsttijd, gunstig mogen zijn dan kan een redelijke tot goede opbrengst worden verwacht". De vergadering was begonnen met de herdenking van dr. Ernst H. Krelage, die meer dan 27 jaar voorzitter en sedert 1936 ere-voorzitter is geweest. Hoe menigmaal is de algemene vergadering getuige en tri bune geweest van het onbetwistbaar ge zag dat van Krelage uitging; hoezeer heeft hij aangedrongen op het bewaren van de eenheid naar buiten, op het behoud van de zelfstandigheid bij het behartigen van belangen die het welzijn van ons bedrijf beoogden. Dr. Krelage heeft voor tal van goede maatregelen gepleit. Wetenschappe lijk onderzoek ten dienste van de cultuur, goed vakonderwijs voor jor - vakgenoten, onderlinge arbitrage van 1 ndelsgeschil- len, een eigen keurings- en tentoonstel- lingswezen en later, wat wij kennen als onpersoonlijke reclame, zijn in deze ver gaderingen bepleit en met succes. De vak man Krelage was een kweker en een ex porteur; zowel de groot- als de kleinhan del beoefende hij. Hij was een succesvol winner van nieuwe soorten, maar bovenal een organisator met grote capaciteit Hij heeft menigmaal ons vak uitnemend in het buitenland vertegenwoordigd en jegens de overheid met succes op de bres gestaan voor de vakbelangen. Hij ontwikkelde een grote werkkracht, ook als geschiedschrijver van het bloembollenvak, aldus spreker. Voorts herdacht de voorzitter de heren M. H. Ruysenaars te Heemstede, Maarten Hoek te Noordwijk, W. de Boer te Haar lemmermeer, J. A. Stoutenbeek te Hille- gom,'H. E. Hogervorst te Noordwijkerhout, J. van Leeuwen te Sassenheim, J. Boek kooi te Oegstgeest, J. C. van Reisen te Sas senheim, J. van Zadel te Heemstede, P. van de Kamp te Sassenheim, J. de Boer, burgemeester van Obdam, J. Meyer te Be verwijk, J. Boon te Bovenkarspel en J. H. Avis, burgemeester van Midwoud. Sprekende over de agenda van de alge mene vergadering zeide jhr. Van Nispen tot Pannerden, dat zij een voorstel bevat tot redelijke verdeling van het risico tus sen koper en verkoper bij het optreden van „zuur" in de tulpen. Even noodzake lijk als een dergelijke regeling toeschijnt, even vurig hoopte spreker, dat deze ziek te zich dit jaar niet of, slechts in geringe mate zal openbaren. Nadere uitkomsten van het wetenschappelijk onderzoek wor den met grote belangstelling tegemoet ge zien. Spreker gaf de kwekers in overwe ging om alle planten, die niet absoluut ge zond zijn, radicaal uit te trekken en te vernietigen. Indien ooit zuinigheid de wijs heid bedriegt dan is het zeker op dit ter- ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 FLEXA PLASTIC ENAMEL in prachtige pasteltinten HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-belichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.25 Voor de vrouw. 9.30 Idem. 9.40 Lichte muziek. 10.05 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.05 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 14.00 Platen. 14.15 Bondsdag Bond van Gereformeerde meisjes- verenigingen in Nederland. 15.30 Piano recital. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 18.15 Boek bespreking. 18.30 R.V.U. Mevr. Dr. E. Pereira d'Oliveira: Het spastische Kind. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Oude muziek. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Geestelijke liederen. 21.00 Emigratie, een nationaal belang, cause rie. 21.20 Militaire Kapel. 21.50 Intern. Evan gelisch Commentaar. 22.00 Instrumentaal Trio. 22.25 Clavecimbelrecital. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportuitsla gen. 23.20 Platen. 23.4.5—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Platen. 11.00 Gevarieerd programma. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land en tuinbouwmede delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Instrumentaal trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Ten toonstellingsagenda. 13.18 Accordeon-orkest. 13.45 Medische kroniek. 13.55 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Platen. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Regerings uitzending: Rijksdelen overzee: Het klimaat in Suriname. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Piano. 18.45 Voor lopige balans, toespraak. 19.00 Het lied van de levensadem. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Niéuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Sherlock Holmes geeft 1000 pond weg. hoor spel. 21.30 Metropole-orkest. 22.20 Tussen mens en nevelvlek, causerie. 22.35 Joodse liederen. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.50 24.00 Socialistische nieuws in Esperanto. TELEVISIE (K.R.O., A.V.R.O.) 17.0017.40 Voor de jeugd. 20.00—22.00 De avond van de Grand Na tional, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Orkestconcert. 16.30 Amusementsmuziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Causerie. 18.20 Kamer orkest. 18.30 Voor de soldaten. 19.40 Harp- kwartet. 20.00 Hoorspel. 21.20 De Gelukkige Prins, opera. 22.00 Nieuws. 22.15 Schumann- cyclus. 22.55—23.00 Nieuws. rein, waar vaag de gezondheid van de ge hele kraam of een jarenlange besmetting van de grond op het spel kunnen staan. De voorzitter deelde mee, dat de ver eniging grote activiteit ontwikkeld heeft op het gebied van het behoud van cultuur grond of het beschikbaar komen van ver vangende cultuurgronden voor het bloem- bollenbedrijf. Grote belangen blijken daarbij met die van het vak vaak in botsing te komen en vaak nog onvoldoende wordt door ver schillende instanties ingezien dat de bloem- bollengronden onvervangbaar en daaren boven een zodanig belang voor de Neder landse handels- en betalingsbalans zijn(om- dat tegenover onze export geen import van grondstoffen staat), dat de gronden een zeer hoogwaardig en blijvend produktie- middel betekenen, waarmede in het alge meen belang met grote omzichtigheid dient te worden gehandeld. Zeer veel aandacht werd eveneens be steed aan de vraagstukken van nomencla tuur en registratie, waarvan het uitkomen van het variëteitsnamen-register van hya cinten, bol-iris en andere diverse bijgoed gewassen en van de alfabetische lijst van narcissen, zoals deze in 19541955 in de Nederlandse bloembollenlcwekerijen in cul tuur waren, slechts één, naar buiten tre dend blijk dezer veelzijdige activiteit uit maakt. Het vraagstuk van de steeds stijgende onkosten, hetwelk vele bedrijfstakken met zorg vervult, begint ook in ons vak zoda nige afmetingen aan te nemen, dat het hoofdbestuur daaraan, collectief en indi vidueel, de grootste aandacht zal moeten gaan schenken. Op het vliegveld Eelde is een oude tra ditie in ere hersteld, namelijk de Pinkster- vliegfeesten, georganiseerd door de Noord- Nederlandse aeroclub Avio Eelde. Het feest werd door ruim tiénduizend belang stellenden bijgewoond, onder wie de Tsje- choslowaakse ambassadeur en de Commis saris der Koningin in de provincie Gronin gen. Na een demonstratie met het Zlim-les- vliegtuig door de Tsjechische vlieger J. Kohoutek voerden Tsjechische parachutis ten sprongen uit van 300 meter hoogte. De Tsjechische deelnemers vertoonden voorts een „variatie op de vrije val", een parachutesprong op 1000 meter hoogte uit een vrille van het vliegtuig. De sprong slaagde, hoewel zich hierbij een incident voor deed. De parachutist raakte namelijk met een kabel de propeller, waardoor een stuk van de propeller brak. Door dit inci dent moest een andere sprong worden afgelast. Men zag voorts de Fokker F 27 Friend ship, gevlogen door H. Burgerhout, die dit jaar tien jaar invlieger is. De vlieger G. Slag demonstreerde met de Beechcraft B 45 Mentor een bizonder nummer kunst vliegen. De aandacht werd ook geboeid door een nummer spiegelstunten, een ge synchroniseerde stuntvlucht van twee North American Harvards. Verder werden onder meer vluchten met zweefvliegtuigen gehouden. De havenmeester van Eelde, de heer P. Vogelzang, zorgde voor de vrolijke noot in het programma en voerde enkele stunts uit met een Piper Cup. Het programma werd besloten met een massasprong door acht leden van de Nederlandse parachutisten club. Ned. Herv. kerk Beroepen te Noorden A. v. d. Kooi te Zullichem. Bedankt voor Berkenwoude S. Riemens, laatstelijk pred. te Willemsoord, die de be noeming tot voorg. van de Vera van Vrijz. Herv. te Bussum aannam. Geref. kerken Beroepen te Lemmer J. A. v. Netten te Slootdorp. Voor het eerst sinds de vorige wereld oorlog werd er een toogdag van evange lische christenen gehouden en wel op het Velsense landgoed Beeckensteyn. Meer dan twee duizend mensen, waaronder zeer veel jongeren uit het gehele westen van Neder land, luisterden naar de sprekers, w.o. dr. H. A. Colijn, voorzitter van Evangelische Eenheid; de heer Klein Haneveld, voorzit ter van de Bond Van Evangelische Christen Gemeenschappen, de evangelist Jan Se- vensma, de heer J. Kits, directeur van het Brandpunt en vele anderen. De organisatie van deze landdag berustte bij de besturen van vier evangelisatiekringen in Haarlem en omgeving. Deze kringen zijn vooral ont staan uit het evangelisatiewerk van Johan nes de Heer en bestaan uit mensen, die zich met het dogmatische van de kerken niet meer konden verenigen en ook de bood schap van het chiliasme meer wilden kun nen horen en prediken. Uit sommige krin gen zijn Baptiste of Vrije Evangelische Ge meenten gegroeid in het verleden, en vele andere kringen hebben zich onlangs ver enigd in de Bond van Evangelische Chris tengemeenschappen. Des ochtends werd vooral de nadruk ge legd op de Heilige Geest, die door God ge geven is om tot wedergeboorte te brengen en het leven van de christen met Zijn rijk dom wil vervullen. In de middagsamenkomst vertelde dr. H. A. Colijn, zoon van de vroegere minis ter, dat de stichting „Evangelische Een heid" niet zozeer een organisatorische een heid der christenen zocht, maar wel de ge lovigen tot gemeenschap wilden brengen. Deze beweging voelt de gescheidenheid der christenen als een zeer grote zonde. De heer Kits legde de nadruk op het algemeen priesterschap der gelovigen. Hij meende dat de zwakheid van vele kerken en be wegingen vooral voort kwam uit het feit dat weinigen de taak van velen moeten doen. De landdag werd gesloten door de 74-jarige evangelist Jan Sevensma, die op de hem eigen manier zijn oproep richtte tot allen die de zekerheid van het geloof nog niet bezaten. Te Nijmegen is maandagmiddag bij het kanovaren een jongen verdronken. De 17- jarige E. Damen had zich met de kano op de woelige rivier gewaagd, waar zijn boot omsloeg. Zaterdag is in de Waal bij Nijmegen een 65-jarige vrouw verdronken. Een 18-jarige jongeman uit Lent ging te water en slaagde erin de vrouw op het droge te brengen. Tevergeefs hebben echter politie en ge zondheidsdienst geprobeerd om de levens geesten in de vrouw op te wekken. Het driejarig meisje A. G. Leeflang van de Overschiese Dorpsstraat te Rotterdam is zondagmiddag in de Schie te Rotterdam verdronken. Het stoffelijk overschot werd omstreeks drie uur drijvende aangetroffen. Vermoedelijk is het kind bij het spelen te water geraakt. Zondagmiddag tussen vijf en zes uur is bij het terrein van de sportvereniging „Rand\yyck".,pn,der Mf$&tncht het vijfjarig:, jongetje M. M. K. W. uit "Maastricht bij het spelen in de Mgas geraf kt en verdronken. Maandagavond is het tweejarig dochter tje van de familie Bach'te Amsterdam op' het tuincomplex „Ons Buiten" in de nabij heid van de Amstelveenseweg tijdens het spelen in het water gevallen en verdron ken. Een 27-jarige vrouw heeft het kindje uit de sloot gehaald. Men paste kunst matige ademhaling toe, doch de levens geesten waren reeds geweken. De „Badan Perwakilan Rajat Maluku Selatan" heeft blijkens een communiqué haar leden geïnstrueerd ingaande 21 mei het werk te hervatten. Zij heeft tot deze stap besloten, aldus de mededeling, na sterke aandrang van de zijde van Neder landse werkgevers en beseffende, „dat een verdere handhaving van haar instructies zou leiden tot consequenties by bepaalde Nederlandse bedrijven en bij Nederlandse collega-arbeiders, die de Zuid-Molukkers niet wensen". De B.P.R.M.S. acht met deze staking vol doende aan de Nederlandse regering te hebben getoond, dat de strijd om de rechts positie der Zuid-Molukse burgers hier te lande haar grote ernst is. Het conflict tussen de Staat der Neder landen (de minister van Maatschappelijk Werk) en de Zuid-Molukkers hier te lande inzake de rechtspositie dezer laatsten is nog niet beslist, doch wordt voorshands verder op rechtsgronden uitgevochten, al dus het communiqué, dat voorts onder an dere mededeelt, dat de landelijk voorzitter van de B.P.R.M.S. zijn hongerstaking tijde lijk zal beëindigen. ADVERTENTIE Is niet alleen onflatteus, maar ook ongezond. Word» jonger, kwieker en eleganter door hel verantwoorde romige Carrupan melkdieet uit Zweden. Carrugen smaakt ook lekker, vermengd met sterke koffie of vruchtensappen. ADVERTENTIE Een echie sigaar om eens exira mee ie geuren Op klaarlichte dag zijn zondag twee in braken gepleegd in de winkelstraat Gene raal Cronjéstraat en het in het verlengde van deze liggende Julianapark in Haarlem- Noord. Uit een juwelierszaak zijn gestolen een bedrag van drieduizend gulden en vele gouden en zilveren voorwerpen en uit een woning boven een winkel voor woning inrichting een bedrag van ruim vijfhon derd gulden. In beide gevallen heeft men vermoede lijk gebruik gemaakt van een valse sleutel. De inbraak in de juwelierszaak van de heer Van W. aan het Julianapark is omstreeks 4 uur ontdekt door voorbijgangers, die be merkten, dat het toegangshek voor de portiek open stond en dat een ruit was vernield. De familie Van W. had omstreeks 11 uur de woning verlaten en kreeg in de loop van de avond bericht, dat er inge broken was. Volgens de politie heeft men met een valse sleutel het hek geopend, dat toegang verschaft tot de portiek. Daarna is een ruit van de winkeldeur geforceerd, waarna men de winkel kon betreden. Achter de winkel ligt het kantoor. Uit een lade van een bureau wordt een bedrag van driedui zend gulden vermist. Uit de etalages worden vele voorwerpen vermist; volgens een voorlopige schatting zijn verdwenen driehonderd dames- en herenhorloges van diverse merken, dertig paar zilveren manchetknopen, vierhonderd gouden dames- en herenringen en veertig armbandjes. De Vrijzinnig-Protestantse Radio-Om roep heeft te Rotterdam haar dertigjarig jubileum gevierd-, De dag begon pret kerk diensten op velschillende plaatsen in de Stad. De. dienst i» de Remonstrantse, kerk wérd via de radio "uitgezonden, én voordat de dienst een aanvang nam, sprak mejuf frouw dr. N. A. Bruining, voorzitster van de VPRO, een welkpmstwoord. „Het is niet toevallig," zo zei zij,' „dat wij het Pinkster feest en Rotterdam uitgekozen hebben om ons jubileum te vieren. De VPRO is 30 jaar geleden gesticht met het doel de boodschap van God uit te dragen in de wereld: de Pinkstergedachte, en de moeite en de vol harding, die het verwoest Rotterdam bij zijn opbouw toonde, willen wij ons bij diit jubileum als voorbeeld stellen." Na de kerkgang werden havenrondvaar ten gemaakt, 's Middags werd de grote jubileumbijeenkomst in de Ahoy-hal ge houden. Er waren ongeveer 5000 aanwezi gen, onder wie de burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Walsum. Voordat hier het stemmenspel van G. van der Graft „Het lied van de levensadem" werd opge voerd, hielden twaalf sprekers en spreek sters uit het gehele land en uit alle lagen van de bevolking korte toespraken over de drie onderwerpen uit dit lied: „Mens" (ge boorte, jeugd, huwelijk, werk), „Christus" (hoogheid, ontluistering, twijfel, uitzicht), „Geest" (inspiratie, vrees, solidariteit, vrij heid). Dr. A. van der Horst componeerde de muziek voor „Het lied van de levens adem" en Johan Schmitz declameerde het. Er werkten ongeveer 300 koorleden en de hout- en koperblazers van het Rotterdams Filharmonisch orkest aan mee. Voor de voorzitster van de VPRO, mejuf frouw dr. N. A. Bruining, betekende deze dag tevens een afscheid. Omdat zij nu 70 jaar wordt, legt zij haar ambt neer. Dr. J. A. de Koning, die tot nu toe vice-voorzit- ter was, en nu in haar plaats zal komen, dankte haar voor alles wat zij in deze 30 jaar voor de VPRO gedaan heeft. Niet voor niets werd zij de moeder van de VPRO ge noemd. Het bestuur heeft nu besloten dr. Bruining tot ere-voorzitster te benoemen. Tevens werd het Nicolette Bruiningfonds opgericht, dat sociale en culturele doel einden na zal streven. 58VAS- 38. Joris besloot om de vazen terug te brengen naar het museum, waaruit zij ge stolen waren. Helaas deed hij dit niet met de eerlijke bedoeling de rechtmatige ei genaar zijn bezit terug te geven, doch om er beter van te worden. „Ik moet iemand vinden, die genoeg waarde aan deze din gen hecht, om er een ronde som voor neer te tellen", zo redeneerde hij. „Verzame laar van Ekster en Hap Hum's eerbied waardige grootpapa hebben er weliswaar grote belangstelling voor, doch aan hen zal ik ze toch onmogelijk kunnen verko pen. Laat ik dus trachten de grote belo ning te verkrijgen, die het museum on getwijfeld voor de eerlijke vinder heeft uitgeloofd. Zij zullen daar wel blij zijn, dit aardig stel weer terug te krijgen". In derdaad bleek iemand daar zeer verheugd over te zijn. „Mijn tabakspotjes!", riep de concierge uit, zodra hij de vazen in het oog kreeg. „Hoera! Eindelijk heb ik ze terug!" „Tabakspotjes??herhaalde Joris ontdaah. „Ja", zei de concierge, ze uit Jo ris' handen grissend, „ik ben ze al een hele tijd kwijt en ik had niets, waar ik mijn tabak in kon bergen. Bedankt voor het terugbrengen en neem DIT voor je moeite!" „Twee stuivers bromde Joris bitter teleurgesteld. Omstreeks 6 uur kreeg de Haarlemse politie de mededeling, dat tussen half elf en zes uur ingebroken was in de winkel voor woninginrichting van de heer Van D. aan de Generaal Cronjéstraat 113. Aange nomen wordt, dat gebruik is gemaakt van een valse sleutel. In het bijzonder heeft men laden en kasten doorzocht op de ver dieping, waar de familie woont. Uit een geldkistje is verdwenen een bedrag van driehonderd gulden, uit een portefeuille een van tweehonderd gulden en uit de winkellade een van vijftien gulden. De vereniging Achtste Regiment Infan terie 1940 heeft op Tweede Pinksterdag haar jaarlijkse dodenherdenking gehouden op de militaire begraafplaats Grebbeberg, de plek waar tweehonderdveertig strijders van dit regiment in de meidagen van 1940 zijn gesneuveld. Bij het begin van de her denking heeft de secretaris van de vereni ging, de heer J. H. P. Kievit, medegedeeld, dat het programma moest worden gewij zigd omdat de overheid, wier steun en medewerking steeds minder is geworden, had besloten aan deze plechtigheid het roemrijke vaandel en de erewacht te ont houden. De burgemeester van Arnhem, de heer Chr. G. Matser, zei in een toespraak dat het offer van de gesneuvelden niet vergeefs is geweest. De burgemeester bracht dank aan hen die met Pinksteren 1940 de grond- 'slag hebben gelegd voor de bevrijding van ons land. Hun liefde, plichtsgevoel en trouw zullen voor ons een inspiratie blij ven orn te blijfyeff'SMjdèn voor vrijheid, recht en menselijkheid, zo zei hij. De" oud-resefVè-kapitëih van het voor malige achtste regiment infanterie de heer A. Wiersinga stelde vast dat de herinne ring aan het leed van 1940 steeds minder wordt. De tijd maakt alle dingen tot his torie, ook wat op de Grebbeberg is ge beurd. Daarom is het naar zijn mening van zoveel belang dat men jaarlijks met Pink steren de feiten van de meidagen van 1940 nog eens op de voorgrond stelt. Inbrekers hebben in de afgelopen nacht uit het kantoor van een autobusonder neming op de Turfmarkt in Den Haag een brandkast meegenomen, waarin een bedrag van circa f 1500 was en enig vreemd geld. Naar men aanneemt hebben de inbrekers, die door insluiping in het gebouw waren gekomen, de brandkast weggevoerd met een auto. ADVERTENTIE VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (602) Proces. In Florence is een proces tegen 159 Italianen begonnen, die ervan be schuldigd worden zich op onwettige wijze te hebben onttrokken aan de dienstplicht. Het proces zal naar ver wachting maanden duren. Huwelijk. De 31-jarige Geneviève de Ga_ lard, de „engel van Dien Bien Phoe," zal binnenkort in het huwelijk treden met de 33-jairige kapitein Jean de Heaume de Beutsocq, die als parachu tist in Indochina heeft gevochten en die zij twee jaar geleden in Hanoi voor het eerst heeft ontmoet, aldus meldt „Fran- ce-Soir." Rust. De president van Roemenië, dr. Petru Groza, heeft een hartaanval ge had en moet volledige rust houden. Groza is 71 jaar. Hij is van 1945 tot 1952 premier geweest. Toen werd hij tot president gekozen. Hij is de leider van het pro-communistische „Ploegers front." Schikking. De Griekse reder Onassis en de Noorse vereniging voor de walvis vaart hebben besloten tot een minne lijke schikking over de expeditie van de „Olympic Challenger." Wederkerig zal men afstand doen van vorderingen en tegenvorderingen in rechte. Op voor stel van de Noorse minister-president, zal een fonds van vier miljoen Noorse kronen worden gevormd voor de Noor se walvisvaart, waarin Onassis voor drie miljoen kronen zal deelnemen. Tussenkomst. Dr. Dibelius, voorzitter van de raad van de Duitse Evangelische kerk, bisschop van Berlijn en Branden burg, heeft aan mgr. Joseph Frings, kardinaal-aartsbisschop van Keulen, voorzitter van de bisschopsconferentie van Fulda, tussenkomt gevraagd ten gunste van de protestantse kerk in Spanje. Onderscheiding. Dominee Niemöller heeft een ere-doctoraat van de Slowaakse Evangelische theologische faculteit ont vangen wegens zijn verdiensten bij het bevorderen van begrip tussen de volken en zijn werk voor de oecumenische be weging. Dr. Niemöller woont een confe rentie van Slowaakse Evangelische pre dikanten bij in de Comenius-universi- t'eit te Pressburg. "Verdwenen, Onlangs is in de Verenigde Staten een zeer belangrijk document verdwenen, waarin onder meer een volledige lijst van alle installaties van de Amerikaanse luchtmacht over de gehele wereld is opgenomen. Een ser geant van de Amerikaanse luchtmacht, Harold. Brill wordt er van beschuldigd het document ontvreemd te hebben. Drie zakenlieden worden beschuldigd van medeplichtigheid. Cholera. In Calcutta is cholera uitgebro ken. Er zijn reeds meer dan zevenhon derd mensen aangetast en 44 overleden. Volgens de gegevens van het gemeente bestuur zijn bijna alle anderhalf miljoen bewoners van de achterbuurten van Calcutta tegen cholera gevaccineerd. Het blijkt echter dat velen van hen zich aan de vaccinatieplicht hebben ont trokken. Steviger. „H§t begrip „wereldorganisatie" is thans veel steviger gevestigd dan het ooit geweest is in de tijd van de Vol kenbond," aldus sprak de secretaris generaal van de UNO Hammarskjoeld bij de onthulling van een gedenkteken voor Woodrow Wilson in de universiteit van New York. Hij betoogde dat het feit alleen dat de UNO nog geen enkel lid verloren heeft hiervoor een bewijs is, en dat de UNO meth aar 76 leden, op weg is een werkelijke wereldorgani satie te worden. Brand. In de nacht van zondag op maan dag zijn 76 stands op de Parijse jaar beurs door brand verwoest. De schade wordt geschat op veertig tot vijftig miljoen franks. De stands bevonden zich in de Franse afdeling van de ten toonstelling. Witte Pinksteren. In de Oostenrijkse pro vincie Karinthië heeft men voor de eerste maal in 15 jaar een witte Pink steren beleefd. In de hoger gelegen delen van de provincie viel dertig cen timeter sneeuw. De onverwachte daling van de temperatuur heeft ernstige schade aan de fruitteelt veroorzaakt. Fantasie. In Teheran wordt verwacht dat de Perzische regering zal protesteren tegen valse berichten die door de Egyp tische radio verspreid worden. Zondag zou de Egyptische radio „gefantaseerde berichten" over een poging tot een staatsgreep in Perzië omgeroepen hebben. DE VRUCHTBAARHEID van de huwe lijken was in vroeger eeuwen aanzienlijk groter dan thans. Vinden wij gezinnen van 6 of 8 kinderen aardig uitgebreid, onze grootouders wisten te verhalen van dub bele cijfers die in hun tijd normaal heet ten, en van ouders die een record van 25, 28 of 30 kinderen op hun naam hadden staan. Een dergelijke kinderrijkdom is een paar eeuwen geleden zeker niet nor- maal geweest, want hoewel de moeders aanzienlijk méér kin deren ter wereld brachten dan tegenwoordig, stond hier te genover een zó grote kinder sterfte, dat slechts weinigen de volwassen leeftijd bereik- V. ten. Trouwens, ook de moeders zelf hadden het zwaar te verantwoorden, want velen lieten in het kraambed het le ven. Ook hierop waren weer uitzonderin gen, getuige het rijmpje dat gemaakt werd op een zekere Lamberta, weduwe van hop man Augustijn, welke vrouw in 1582 stierf en aldus vereeuwigd werd: „Lamme, weduwe van hopman Augustinus eerbaer, „Olt wesende CV jaer, „Van haer sijn geboren even „Anderhalf hondert kindt skinder en in leven. Een nageslacht van 150 kleinkinderen geeft alle reden tot tevredenheid, dunkt me. Maar er zijn nog grotere getallen, want twee eeuwen later kon een echtpaar er zich op beroemen 181 kinderen, klein- en ach terkleinkinderen te bezitten. Hoe de ver deling hier precies lag, weten we niet en daar moeten we ons dan ook maar niet in verdiepen. Het record is echter in alle opzichten geslagen door Margrieta, de dochter van graaf Floris IV. Tot goed begrip van de zaak moeten we er bij vertellen, dat men destijds meende dat tweelingen het gevolg waren van een onrechtschapen levenswan del der moeders, en toen Margrieta dan ook een vrouw opmerkte die een tweeling ter wereld had gebracht, voegde ze dit arme mens toe: „dat sulckes bij eenen man niet mochte geschien, ende heeftse met schoffierlicke woorden verstooten". De dochter van Floris IV deed daar hoogst onverstandig aan, want de moeder van de twee ling liet zich ook niet onbe tuigd, en wenste Margrieta toe dat ze zou krijgen soe veele kinder tot eender dracht alser daghen in een jaer mochten wesen". Nu was Margrieta gehuwd met de graaf van Huwenberch, en ziet: out sijnde om trent 42 jaer heeft sij ter werelt voort ge bracht op ten goeden Vrijdach omtrent ve gen uur int jaer 1276 drie hondert ende vijf en zestich kinderen, die al te samen eerst gedoopt zijn". Van deze 365 kinderen werden alle jongens Johannes genoemd en de meisjes kregen alle de naam Elisabeth, waaruit we kunnen afleiden dat Margrieta zich van deze puzzel wel erg gemakkelijk heeft afgemaakt. Hoe het ook zij, alle kin deren, mitsgaders de moeder zijn „op eenen dagh ghestorven ende te Loosduinen in die kerck begraven". Zo staat het in de oude kronieken vermeld. Maar omdat toe het curiositeitshalve in deze rubriek heb ben overgenomen, wil dit nog geenszins zeggen, dat u het nu ook maar moet gelo ven. Hetzelfde geldt voor de Held van Haar lem. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2