Pierre Mendès-France verkiest de eenzaamheid cfe'MORRIS'iUmmuU Trawler „Cornelis Vrolijk" SCH. 171 met twaalf kantjes naar IJmuiden onderweg Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Republikeinse front is ernstig verzwakt Het woord is aan Het einde van een gewetensconflict Grote voorsprong op loggers die geringe vangsten meldden 70e JAARGANG No 268 DONDERDAG 24 MEI 1956 301e JAARGANG No 113 Twee militairen bij botsing omgekomen Sleepboot voor prins Tongi van de Tonga-eilanden Weduwe uit Haarlem-N. aan brandwonden overleden Opluchting EN DE HARING ZAT BIJ „DEVILSHOLE". Indonesisch wetsontwerp tot vorming van autonome provincie West-Irian Paard „Elia" feestelijk in Buena Vista ingehaald Morgen koeler weer met in de ochtend enige regen Weerrapport II Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie Bijkantoor fn Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Op de driesprong bij de Uddelermeerweg in Uddel is woensdag voor de derde keer in korte tijd een ongeval gebeurd met dode lijke afloop. Een vrachtauto komende uit de richting Uddel, kwam daar in botsing met een motorfiets, waarop twee militairen uit de legerplaats De Wittenberg waren ge zeten. Een der militairen overleed op de plaats van het ongeluk, de ander stierf op weg naar het ziekenhuis. Prins Tongi van de Tonga-eilanden heeft dezer dagen aan de N.V. Gebr. Niestern en Co. te Delfzijl opdracht gegeven voor de bouw van een sleepboot. Dit is de tweede order die deze werf van de regering in Tonga krijgt, want er is reeds een moderne kustvaarder voor de Tonga-eilanden in aanbouw. Zowel de kustvaarder als de sleepboot zullen in 1957 worden geleverd. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Menander: Een slaaf met de geest van een vrij man is geen slaaf. Hoewel cle zwembaden in Haarlem al sinds 15 mei geopend zijn trekken vooral tijdens de vakantiedagen tientallen jongens en meisjes naar het Spaarne om in het open water afkoeling te vinden. Dat gebeurt al honderden jaren. Tel kens weer zijn er kinderen die na enkele warme dagen de dikwijls volle zwembaden ontvluchten om in de brede Spaarnestroom te duiken. Zij ploeteren door het water, liggen languit op de weilanden en voelen zich waarschijn lijk bijzonder op hun gemak. Dat de zwembaden vooral op hygiënisch gebied, grote voordelen boven het Spaarne heb ben realiseren de kinderen zich waarschijnlijk niet. Zij weten dat zij voor dit bad in hel open water niet behoeven te betalen en dat is voor velen vaak van doorslaggevende betekenis. (Van onze correspondent in Parijs) Het is zo ver: na een dag van eindeloos delibereren, eerst tussen de radicale ministers, toen in de Franse ministerraad, vervolgens in de parlementaire fracties van radicalen en socialisten en tenslotte in een kabinetszitting, heelt Pierre Mendès-France, ondanks dringende verzoeken van president Coty en premier Mol let, de regering verlaten en de eenzaamheid verkozen. Bleek en gespannen maakte de radicale leider gisteravond aan de voor het hotel Matignon wach tende journalisten bekend, dat hij niet langer de mede-verantwoordelijkheid voor de Algerijnse politiek van de regering wenst te dragen. Zijn heengaan beduidt overigens geen kabinetscrisis. Mendès-France heeft de enkele radicale en socia listische ministers, die hem wilden volgen, bezworen om aan te blijven teneinde de val van de regering te voorkomen. Zijn heengaan moet echter, zo oordeelt men in Parijs, uiteindelijk politieke gevol gen hebben. Een verdere verdeeldheid in de radicale en vooral in de socialistische partij en daarmede in het republikeinse front, dat tóch al met ruil-meerdcrhedcn moest werken, en dat sinds kort bedreigd wordt door het verliezen van de steun der communisten, en derhalve gedreven zal worden tot nauwere samenwerking met de rooms-katholieke MRP of de meer rechtse partijen. Welke invloed het aftreden van Mendès-France op de Algerijnse politiek zal hebben, zal blijken bij het grote debat ever Noord-Afrika, dat volgende week in tie Assemblee Nationale begint. Met het heengaan van Mendès-France is een einde gekomen aan een innerlijk con flict van een man, die voor het eerst van zijn leven met zijn politiek geweten heeft moeten schipperen, heeft moeten ondervin den, dat de koele, chirurgische trant, waar- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A'DAM - TEL 717162 MOTOROVERALLS 49.— In de afgelopen nacht is aan de gevolgen van ernstige brandwonden overleden de zes en zestigjarige weduwe C. H. Nicslcn- Tholen, gewoond hebbend aan de Generaal Rothastraat 105 in Haarlem-Noord. Haar kleren waren woensdagmiddag om vijf uur in brand geraakt"en zij had brandwonden opgelopen, waarna zij naar het Sint Elisa beths Gasthuis was vervoerd. Mevrouw Niesten was bedlegerig en wil de in de namiddag warm water hebben. Zij begaf zich naar de bijkeuken, waar een petroleumstel staat. Aangenomen wordt, dat zij gestruikeld is, toen zij een branden de lucifer in haar hand had en dat haar kleren vlammen hebben gevat. Een buurman heeft mevrouw N. hevig horen gillen en geprobeerd hulp te verle nen. Hi.j kon echter de woning niet betre den. Gelukkig kwam daarop de dochter van de weduwe thuis en met de buurman ging zij naar binnen. Zij vonden de moeder in een zeer ernstige toestand; haar kleren waren reeds verbrand. Nadat de eerste hulp was verleend is mevrouw N. in zeer ernstige toestand naar het Gasthuis vervoerd. Mendès France mede hij ais eenzaam afgevaardigde Frank- rijk's problemen placht aan te snijden, niet gehanteerd kon worden in de sfeer vol compromissen van een coalitie, waarin persoonlijke en politieke tegenstellingen te overbruggen vielen. Men kan Mendès-France niet verwijten, dat hij terwille van die coalitie geen offers heeft gebracht. Hij speelde in het kabinet- Mol let een tweede viool als minister zon der portefeuille, een rol, die met zijn uit gesproken leidersaard niet in overeenstem ming was. Plij heeft een sociaal-economi sche politiek, waarmede hij het niet eens kon zijn, over zijn kant laten gaan. Maar op het kernpunt van de Franse politiek, de Algerijnse kwestie, is hij tenslotte gestuit. Hij neefl drie maanden lang moeizaam ge poogd de Algerijnse politiek van het kabi- net-Mo!let terug te buigen tot de verkie zingsbeloften van het republikeinse front, maar zijn raadgevingen werden terzijde geschoven door de druk van de Franse „colons" in Algerije, die Mollet vele van die beloften heeft doen inslikken. De door Mendès-France gewenste vrij lating van de zonder bewijs gedetineerden ging niet door, de vrijheid van drukpers in Algerije werd niet hersteld, de onteige ning van de grote domeinen werd gesabo teerd en de Franse administratie werd niet gezuiverd. Mendès-France wilde nu in Algerije verder gaan om straks minder weg behoe ven te geven. Hij wilde naast de onvermij delijke militaire actie terstond politieke, sociale en economische maatregelen, die de Algerijnse bevolking zouden los weken van de rebellen, en hun de overtuiging zouden geven dat het zin zou hebben reeds nu met Frankrijk tot zaken te komen. Mollet en Lacoste daarentegen houden vast aan de gedachte, dat het mogelijk is dat de Alge rijnen in de beloofde verkiezingen na de militaire campagne niet de huidige natio nalisten leiders zullen kiezen. Mendès-France heeft nu de knoop door gehakt en het door hem met zoveel hoop begonnen experiment van het republikein se front in de steek moeten laten. Het tra gische is, dat niet alleen zijn ministerschap maar ook zijn aftreden bezwangerd is ge maakt met compromissen vol aarzelingen en tegenstrijdigheden en de Franse pers- valt hem daarover dan ook vrij scherp aan. In een poging om het republikeins front te redden is hij le'lang aan gebleven, ver laat het nu halfweg en zaait dus onzeker heid. Zelfs nu hij heengaat heeft hij die radicale en socialistische ministers, die hem wilden volgen, gevraagd aan te blijven en een politiek te steunen, waarvan hij in zijn afscheidsbrief zegt te hopen maar niet te kunnen geloven, dat zij succes zal hebben, Hij stelt hen daarmede voor hetzelfde ge wetensconflict, dat hem te machtig werd. Oogenschijnlijk blijft nu alles bij het oude. Het heengaan van Mendès-France, de koude, de onhandelbare, de spaak-in-het- wiel-steker van al degenen in het Franse parlement, die het oude spel zo lang moge lijk willen voortzetten, zal door velen wel met opluchting worden begroet. Bij de bedenkelijke verdachtmakingen, die de laatste tijd aan zijn adres zijn ge fluisterd, zal thans zonder twijfel de aan tijging van zijn vijanden komen, dat hij oe heilige nationale eenheid heeft doorbroken op een tijdstip dat alle Fransen hun meningsverschillen terzijde moeten stellen om voor het behoud van Algerije te strijden. Een tragische historie voor de enige politicus, die sinds de oorlog zonder mededogen Frankrijks politieke balans heeft durven opmaken. Maar ernstiger dan het lot van één man is de verzwakking der Franse democratie, waarvan het aftreden van Mendès-France eerder symptoom dan oorzaak zal blijken te zijn. Tussen het machtige blok der commu- niten ter linker zijde en de groeiende coalitie van nieuwe en oude extremisten ter rechterzijde, wordt de democratische middenmoot steeds verder samengeknepen, blijft zij verdeeld en onmachtig tot ver nieuwing en gedurfd initiatief, rekt zij haar leven door steeds nieuwe concessies en begint zij in feite haar eigen ledematen te verslinden. Van een speciale verslaggever). „ONDERNEEM HET MAAR" waren vannacht om vijf minuten over één de woorden van de Schevenings-ÏJmuidense reder B. Vrolijk van de N.V. Visserij maatschappij Com. Vrolijk te IJmuiden. Die woorden waren gericht tot schipper Cor Korving van de trawler SCH. 171 „Cornelis Vrolijk" en die woorden waren het, die tevens de haringjagerij 1956 tot een beslissing brachten. Vanavond, laai in de avond tegen twaalven, zal de SCH 171 met de eerste twaalf kantjes „Hol landse Nieuwe" in IJmuidens Vissershaven binnenlopen en sneller dan ooit zal dan de haring in het land zijn gebracht. Nog voordat men op de drijfnetloggers de vleten had scheep gehaald, had schipper Cor Korving zijn SCII 171 naar de rederijgenoot SCII. 117 „Onderneming 3" gestuurd, die wat zuidelijker viste en ook enige trekjes voor een paar kantjes haring had gedaan. In de duistere nacht is de SCH 171 langszij de „Onderneming 3" gekomen en heeft schipper Klaas Pronk zijn mannen het laatste kantje haring zien dichtslaan. Op een kalme zee nam het toch altijd nog riskante werk van het overzetten der tonnen nog enige tijd in beslag, maar tegen twee uur vannacht zette schipper Korving de 600 pk. van de „Cornelis Vrolijk" op volle kracht vooruit. Terug naar de haven, vanwaar hij nog geen 35 uur tevoren was vertrokken: IJmuiden. „Lopen maar", had reder Vrolijk gezegd, „Niet twijfelen, lopen". En schipper Korving dacht er van: ,,'t Is een sport meneer; we zetten 'm op. Je kunt nooit weten". De trawler- en loggervloot is gisteren verder gekomen dan men had verwacht. De fraaie weersomstandigheden hielpen hier veel aan mee en zo konden de eerste trawl- loggers woensdagmiddag om half twee al uitzetten. Hierbij was onder meer de „Janny" SCH 61. Het liep schipper Zier Blok echter tegen. Vermoedelijk had hij het te vroeg gewaagd. De uit IJmuiden af komstige schepen SCH 171 en SCH 117 de grote kanspaarden in de trawlersectie bij deze haringjagerij liepen verder door en zetten pas uit bij Devilshole, waar schipper Cor Korving de haring op de vorige reis al had gezien. Haring, die hij toen nog niet mocht kaken. Wat „Janny" beleefde In een gesprek vertelde schipper Z. Blok van de „Janny," dat hij twee trekken had gedaan en geen resultaat had gehad. Slechts een mandje haring werd scheep gehaald. Hij was nog niet op de plaats van bestemming, maar had het geprobeerd toen er iets op het echolood verscheen. Blok had tegen acht uur gehaald en er kwam een mandje of vier vis en een kabel jauw of tien uit het net. Geen haring, die bleef weg. „Dat is jammer vanzelf," zei Blok. „Onze verwachting was geweest dat het met het sleepnet meteen was gegaan, maar dat is tegengevallen. We stomen nu op 56 noorderbreedte en 1.30 oosterlengte en zullen morgenochtend op 57 noorder breedte zijn en uitzetten. Daar is vorige week door mij aardig haring gevangen, maar toen mochten we ze niet zouten. Ik hoop dat het morgen beter is, maar onze kans om als eerste binnen te zijn is nu verkeken. Vannacht gaan de loggers met de vleet vissen en als die vangen, dan gaan zij als eerste stomen naar IJmuiden. Met de nacht wordt met het sleepnet niets ge vangen, het is juist andersom als met de vleetvisserij," aldus Blok. Zijn vrouw kwam toen nog even aan het woord. „Je hebt het zeker wel gehoord. Een mand haring bij elkaar gevangen. Prachtig weer. We stomen nu noord in en honelijk morgenavond terug." Tot de reder zei Schipper Blok, dat hij de andere trawlers, zoals de SCH 117 en 171 niet had gezien. Hij zat temidden van de drijfnetloggers, maar al deze schepen stoomden nog. Men had de afspraak ge maakt om tegen negen uur de vleet te schieten. Men vJ%s met de loggers verder gekomen door het mooie weer, dan aanvan kelijk was gedacht. In de goedgevulde Stadsschouwbrirg te Amsterdam is woensdagavond door het Ballet der Lage Landen onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme de met veel enthousiasme ontvangen première gegeven van „The Wïtchboy" (Het Heksenjong) door de Engelse choreograaf Jack Carter, op de moderne Amerikaanse ballade Barbara and Ellen" gebaseerd, waarvoor Leonard Salzedo de speciale muziek componeerde. De foto laat een scène zien uit dit ballet, waarvoor Norman McDowell de costuums en het decor ontwierp. Terwijl de drijfnetloggers nog stoomden, sleurden de SCH 171 en 117 de sleepnetten ?1 over de zeebodem van de Noordzee op 56.49 noorderbreedte en 1.40 oosterlengte. De 117, die zuidelijker viste dan de 171, deed geen grote (rekken, maar slaagde er toch in een kist of twintig haring en nog wat makreel en een enkel rijtje kabel jauw aan dek te krijgen. Op de 171 was het minder: ongeveer tien kisten haring, een riitje kabeljauw en een enkel makreeltje. De schippers Pronk en Korving overleg den eens laat in de avond, toen op de drijf netloggers de vleet overboord ging. De baas moest er dan maar over opgebeld en zo kwam tegen elf uur het eerste gesprek tussen de rederij en de 171 tot tand. „On derneem het maar," zei'reder B. Vrolijk toen al, „Neem het zakie van Klaas over en kom stomen." De beslissing werd echter nog niet genomen. Beide schepen visten nog, al was het donker. Wellicht zat er nog een vangetje in. Twee uur: stomen Om een uur vannacht werd de knoop doorgehakt. De „Cornelis Vrolijk" was voorzichtig bij de „Onderneming III" langs zij gekomen en schipper Klaas Pronk had eens geschreeuwd, dat al zes kantjes waren gekaakt. Negen tot tien kantjes kwamen er uit de vangst, dacht hij. En met de vier van de 171 waren dat er misschien wel veertien inplaats van twaalf. Reder Vrolijk was het er mee eens: dat betekende stomen en pro heren de eerste groene aan te voeren. Want zekerheid van de overwinning zat ei voor de 171 vannacht nog niet in. Daar was schipper Korving ook van overtuigd: ,.Je komt niet'veel te weten van de andere kant, 't is een sport, hè." Vanavond zal Nederland er meer van weten. Op de drijfnetvloot De zestig netten zijn vannacht tussen twee en drie uur gehaald op de loggers, die ter hoogte van 56.30 graden noorderbreedte op een kalme zee lagen. De roepjes schal den vrijwel onmiddellijk daarna al door de aether. De vangsten vielen over het algemeen tegen. Er waren tal van schepen zonder enige vangst en andere loggers meldden vangsten van 10 tot 25 kantjes haring. Acht drijfnetloggers konden het besluit nemen om met eigen vangst of met vangst van een combinatie, die op zee van de andere schepen moest worden overgenomen, naar huis te gaan jagen. Met de „Cornelis Vro lijk", die nog steeds een voorsprong van enige tientallen mijlen schijnt te hebben, DJAKARTA (ANP) Het wetsontwerp over de vorming van een autonome pro vincie West-Irian is bij het Indonesische parlement ingediend. De nieuwe provincie zal het gebied omvatten van Nederlands Nicuw-Guinea, dat „nog steeds in handen van Nederland is, zonder Indonesische in stemming" en enige eilanden, die thans be horen tot de provincie-Molukken. De eer ste taak van het provinciale bestuur, dat zijn tijdelijke hoofdzetel zal hebben op het eiland Tidore, zal zijn „de centrale regering bij te staan in haar pogingen om het door de Nederlanders bezette deel van West- Irian terug te geven aan de Indonesische republiek". De eerste vice-premier, Mohammed Rum, en de ministers van Binnenlandse Zaken en van Voorlichting zullen naar Tidore gaan om voorbereidingen te treffen voor het opzetten van een provinciaal bestuur. De Indonesische vice-president, Moham med Hatta, heeft gezegd, dat hij overtuigd is, dat Nederland niet in staat zal zijn het bestuur over Nieuw-Guinea te behouden, gezien de grote kosten daaraan verbonden. „Op het juiste ogenblik zullen de Neder landers gedwongen worden het gebied aan Indonesië terug te geven", aldus Hatta. zijn dus negen schepen naar Nederland onderweg. De totaalvangst van dit achttal is 300 kantjes. De loggers zijn vanmorgen tussen vijf en zeven uur onder stoom gegaan en kunnen vrijdagmorgen in IJmuiden worden ver wacht. De mogelijkheid blijft bestaan, dat een logger met éigen vangst vroeger onder stoom is gegaan en dit schip zou dan de enige concurrent voor de „Cornelis Vrolijk" kunnen 2.ijn. Op de vloot werden de kansen van de thuisjagende negen schepen vanmorgen druk besproken. Men was van mening, dat het zal spannen tussen de VL. 83 „Cor nelis" en de SCH. 171 „Cornelis Vrolijk". De VL. 83 heeft namelijk veertig mijl dichter bij IJmuiden gevist dan alle andere loggers en trawlers. BUENA VISTA (Reuter) Het paard, dat in de afgelopen winter op een bergtop in de Colorado bergen geïsoleerd is geweest temidden van ijs en sneeuw en in het leven werd gehouden door hooi, dat door een piloot werd uitgeworpen, is uit zijn isole ment bevrijd en in het Amerikaanse stadje Buena Vista feestelijk ingehaald. „Elia," zoals het dier, met een referentie aan het Bijbelverhaal over deze profeet, was ge noemd, werd begroet met fanfares en toe spraken van de plaatselijke notabelen. Het v/as in een wagen naar de stad vervoerd. De bergtop, waarop „Elia" zijn eenzame dagen heeft gesleten, is vierduizend meter hoog. DE BILT, donderdag 10 uur: Een rug van hoge druk, die de verbinding vormt tussen een nabij de Azoren en een boven de Oost zee gelegen maximum, kwam de afgelopen nacht boven ons land te liggen. Het werd daardoor nagenoeg windstil, een sterke uit straling trad op en er vormde zich op vele plaatsen mist. Deze loste echter in de eerste ochtenduren snel op. Een kleine depressie, die gisterochtend op ongeveer 1500 kilometer ten westen van Ierland lag, nam sindsdien snel in betekenis toe en bereikte vanochtend Schotland. Ze trekt verder naar het noordoosten, terwijl het bijbehorende koufront snel in de richting van de Noordzee doordringt. In verband met de krachtige drukstij- gingen, welke achter dit front optreden, zal het de komende nacht of morgenoch tend ons land, waarschijnlijk met een wei nig regen passeren. Achter het front dringt belangrijk koelere lucht het land binnen, zodat de temperaturen morgen lager zullen blijven dan vandaag. (van hedenmorgen 7 uur) Weers- toestand i c ■o onbewolkt half bew. onbewolkt regen licht bew. mist licht bew. onbewolkt regen regen onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt mist regen zwaar bew. mist nevel nevel zwaar bew. zw no no z zw nw nno Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Ziirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. geheel bew. Neerslag laatste 24 uur. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt mist geheel bew. zwaar bew. S •- A u C V) SSM 21 19 14 18 24 23 22 windst. 23 wnw 20 nw 20 windst. 20 o 23 windst. 25 windst. 18 windst. 19 zw 20 windst. 22 windst. o w 24 w 22 22 temp. 7 uur windst. 11 zw. o 11 zw. o 12 zw. nw 10 wnw 9 wnw 11 zw. nw 12 windst. 13 S2c O - Is o 0 0 2 0 0 1 0 0,1 9 0 0 0 0 3 0,1 2 2 9 4 0 0 0 0 0 0 0,1 0.1 VEEL KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opge maakt om 11.15 uur: Vannacht plaatselijk enige regen, mor gen opklaringen en bijna overal droog. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk zuidelijke, later ruimend naar west tot noordwest. Belangrijk lagere middag- temperaturen. 25 mei Zon op 4.35 uur, onder 20.44 uur. Maan op 21.44 uur. onder 5.01 uur. Maanstanden 24 mei 16.26 uur: volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 mei Hoog water: 4.03 en 16.30 uur. Laag water: 12.06 en uur. XXX ^>DCXOXXX»DCOCOCC01COK>>X» XV". Xvu üOOOl

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1