„Instelling tegenover ouderen moet grondig veranderen" Ziekteregeling ambtenaren met krappe meerderheid aanvaard Bijzondere status ambtenaar in geding tegenover voordelen nieuwe regeling Kunstmaand-Orkest in de Bachzaal ZATERDAG 26 MEI 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 GEMEENTERAAD HEEMSTEDE Materieel voordeel Commanc?ant brandweer Heemstede overleden De heer J. F. Roest was geziene persoonl ij kh e id Moeilijke positie Verkoop van Russische schepen aan Nederland Ipenrode: buiten met rijke historie Heemsteeds burgemeester reikte verkeersinsignes uit De Nederlandse taal in België i en n: tor. r .n Roeiwedstrijden van Hollandia begonnen Vijfde cementmolen voor de CEMIJ Prof. Hornstra over beiaardenprobleem: Psychologisch optreden nog belangrijker dan materiële hulp Plaats in het gezin Geen onmondige kinderen" Grote belangstelling voor „Historie in tin" De vergadering van de Heemsteedse gemeenteraad van vrijdagmiddag, onder voor zitterschap van burgemeester mr. A. G. A. R i d d e r van R a p p a rd, was voor het grootste deel gewijd aan het debat over de verordening ziektekostenvoorziening voor gemeentepersoneel, waarbij het voorstel van B. en W. om voor de gemeente Heem stede, evenals Haarlem dit heeft gedaan, een regeling te treffen met het Bureau Collectieve Verzekering voor Ambtenaren, waarin 37 verzekeringsmaatschappijen samenwerken, met de krappe meerderheid van twee stemmen werd aangenomen. De gehele KVP-fractie, met inbegrip van wethouder Van Lent keerde zich tegen dit voorstel, omdat zij in navolging van een aantal (meest kleinere) gemeenten in Noord holland de voorkeur gaven aan een regeling, waarbij deze gemeenten samen een rechtspersoonlijkheid hebbend instituut in het leven hebben geroepen, Avelke rege ling kortheidshalve met de letters I.Z.A.-regeling wordt aangeduid. Het was slechts aan mevrouw Van der M e u 1 e n-H o u w e r (Arb.) te danken dat het voorstel tenslotte toch werd aangenomen, omdat zij als enig lid van haar fractie haar stem aan het voorstel gaf. Zou zij zich in deze bij haar twee andere fractiegenoten gevoegd hebben, dan zou de stemverhouding 88 geweest zijn, waarmee geen beslissing in deze voor de ambtenaren zo belangrijke materie verkregen zou zijn. De tegenstanders, waarvan Vooral de heer Zegwa a rt (KVP) zich zeer actief betoonde, lieten bij hun betoog de bijzondere status van de ambtenaar nogal' zwaar wegen, welke status zij door aanneming van het voorstel van B. en W. niet voldoende gewaarborgd achtten. De andere voorstellen van B. en W., waaronder een kredietaanvrage van ruim f 90.000,voor herstel aan de kleine gashouder en een ontheffing van de winkelslui tingswet voor het tijdvak van 1 april tot en met 30 september voor een aantal winkels langs de Glipperweg met het oog op het bezoek aan de bloemententoonstelling „Lin- naeushof', werden zonder of met geringe discussies aanvaard. De Protestants-Chris telijke fractie verzocht bij het laatste voorstel om de aantekening dat zij geacht wer den tegen te hebben gestemd, omdat de ontheffing van de winkelsuitingswet ook voor de zondag gold. Aan het begin van de vergadering liet de voorzitter, burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rappard een ogenblik stilte in acht nemen, voor de herdenking van een bekend Heemstedenaar, die in de nacht van donderdag op vrijdag was over leden: brandweercommandant J. F. Roest. Burgemeester Van Rappard herdacht de heer Roest als een gezien en geliefd ingezetene van Heemstede, die zich altijd ten volle gegeven heeft in het belang van de gemeente. Vervolgens was aan de orde het voor stel over de verordening ziektekostenvoor ziening gemeentepersoneel. De heer Zeg waar!. (KVP), ofschoon hij erkende dat de voorgestelde regeling aantrekkelijk was voor de ambtenaren, meende toch zich ertegen te moeten richten, omdat het ge organiseerd overleg, waarbij de ambtena- renorganisaties vertegenwoordigd waren, zich met overgrote meerderheid tegen deze regeling had gekeerd. Hij schetste de ontwikkeling van de ziekteverzekering van de ambtenaren en kwam tot de conclusie dat de nieuwe regeling een volkomen over bodig instituut tot stand had gebracht. De voor vele gemeenten reeds bestaande IZA- organisatie had naar zijn mening steeds voortreffelijk gewerkt, waarbij de tekorten, die er per provincie soms ontstaan waren werden gecompenseerd door overschotten in andere provincies. Hij stelde dat er bin nenkort een landelijke regeling zou moeten komen, waarbij deze verschillen inderdaad zouden kunnen worden gecompenseerd. De bijzondere status van de ambtenaar kwam ook nog even om de hoek kijken en boven dien meende de heer Zegwaart dat ver scheidene voordelen van de regeling, zoals een grotere vrije keus voor de ambtenaar, niet zo doorslaggevend waren als er in de toelichting van B. en W. werd gesteld. Tenslotte noemde hij de verdeling van de ambtenaren in twee groepen, één van die genen, die een salaris hebben van minder dan f 6000,— per jaar en een andere van diegenen die meer dan dat verdienen, een ramp voor de stand van ambtenaren. Zijn bezwaren werden ten dele ook ge voeld door de heer Zeelenberg (VVD), die echter meende dat het materiële voor deel van de voorgestelde regeling de door slag moest geven. Zijn fractie juichte het trouwens bijzonder toe dat het particulier initiatief hierbij werd ingeschakeld en hij meende dat de bijzondere status van de ambtenaar óók bij de nieuwe regeling ge handhaafd kon blijven. Behalve deze prac- tische voordelen zag hij echter ook enige onbillijkheden bij de door de heer Zeg- w aart (KVP) en zijn politieke vrienden voorgestane IZA-regeling. Zo meende hij dat het platteland daar door te hoge pre mies meebetaalt aan de hogere verplegings- en behandelingskosten voor de grote ste den. Ook was hij van mening dat het on rechtvaardig was de tekorten van de IZA- Vrijdagmorgen omstreeks half vijf is, na een langdurig ziekbed, in de ouderdom van bijna 57 jaar overleden de heer J. F. Roest, wiens naam en reputatie ten nauwste ver bonden zijn met de vrijwillige brandweer te Heemstede, waarvan hij na het over lijden van ir. R. Spijksma de commandant geworden is. Naast ziin eigen bedrijf, een sanitair technisch en elektrotechnisch bureau, lag de brandweer hem het naast j aan het hart en lot voor enkele weken i voor zijn verscheiden voerde hij nog ge sprekken met zijn naaste medewerkers over de brandweer en over de maatrege len, die genomen zouden moeten worden om het hoge peil, waarop deze stond te handhaven. De heer J. F. Roest is op 31 mei 1899 te Heemstede geboren en werd op 23 april 1.936 brandmeester bij de vrijwillige brand weer. Op 1 januari 1950 werd hij benoemd tot ondercommandant en op 1 januari 1954 werd hij commandant van de brandweer. Naast de vele werkzaamheden, die deze functie met zich mee brachten, heeft de heer Roest zich ook op ander terrein zeer verdienstelijk gemaakt. Zo was hij lid van het comité ..Autotochten ouden van dagen" en is hii van 1931 tot 1953 diaken geweest van de Nederlands Hervormde kerk, waar van de laatste zeven jaar als voorzitter van hot college diakenen. De heer Roest zal in vele kringen, niet slechts om zijn ijver, maar vooral ook om zijn vriendelijke en beminnelijke persoon lijkheid ten zeerste gemist worden. De teraardebestelling is henaald op dins dagmiddag 29 mei om half twee on de al gemene begraafplaats te Heemstede. instituten door de gemeenten te laten bij passen. Zodoende betaalde de gemeen schap voor de tekorten ontstaan bij een instituut ten behoeve van een klein ge deelte van de gemeenschap. Ook de vrije keus, die bij de voorgestelde regeling wél en bij de IZA niet bestaat achtte hij van groot gewicht. De fractie van de PvdA had het in dit debat zeer moeilijk. Aan de ene kant voel de zij zich gebonden aan het advies van de ambtenarenorganisaties, aan de andere kant hadden hun partijgenoten in de Haar lemse gemeenteraad „con amorc" een der gelijke regeling gesteund, als nu in Heem stede ter tafel was. Hun woordvoerder de heer R e y n d e rs toonde zich nogal achterdochtig over het bureau van de samenwerkende verzeke ringsmaatschappijen. Dekte dit bureau deze maatschappijen wel? Verder herinnerde hij eraan, hoe hij indertijd voorgesteld had een commissie ad hoc van verzekerings deskundigen te benoemen om deze materie te onderzoeken en hij vroeg B. en W. dit alsnog te willen doen. Nadat de heren Verhoeven (KVP) en Brink (VVD) hun fractiegenoten Zegwaart en Zeelenberg hadden bijgevallen antwoordde wethouder Van W ij k zeer uitvoerig de verscheidene spre kers, waarbij hij hun bezwaren weerlegde en een klemmend beroep deed op de raad de voorgestelde regeling te aanvaarden. Hij wees erop dat tegengestelde adviezen in derdaad gegeven waren, maar dat een ad vies niet noodzakelijkerwijs behoeft te worden aanvaard. Verder merkte hij op dat de tegenstanders van de regeling ook verdeeld waren: de ene groep was een fer vent voorstander van de IZA-regeling, de andere wilde afwachten wat de regering zou doen en wilde in de tussentijd de interimregeling handhaven. Wethouder Van W ij k bracht ook het politieke ele ment in het debat, hetgeen ook de heer Zegwaart al gedaan had, die als achter gronden van de gehele kwestie de touw trekkerij tussen de departementen Binnen landse en Sociale Zaken noemde. ,.De rege ling is slechts voor drie jaar aan te gaan: wij kunnen altijd nog zien wat wij hierna gaan doen", merkte de wethouder heel terecht op. Na deze drie jaar zou men im mers toch nog elke kant kunnen opgaan. Dit heldere betoog kon de verscheidene sprekers echter niet overtuigen. De KVP achtte de bijzondere status van de ambtenaar vooralsnog belangrijker dan de betere regeling, die B. en W. hadden voorgesteld en de PvdA-woordvoerder de heer Reynders kon zijn wantrouwen tegen de particuliere verzekeringsmaat schappijen, die het bureau als „een kar tonnen geveltje" zouden gebruiken niet kwijt. Bij de stemming bleek dan ook dat behalve mevrouw Van der Meulen- H o u w e r, de gehele PvdA- en KVP-frac ties tegen het voorstel stemden, waardoor het een krappe meerderheid van 9 tegen over 7 stemmen behaalde. Nadat nog even gesproken was of bij het voorgestelde herstel van de kleine gashou der de juiste procedure was gevolgd en enige andere voorstellen zonder of met ge ringe discussie werden aangenomen, was de beurt aan de rondvraag, waar veel leden gebruik van maakten. Zo stelde mevrouw Van der Meu len - H o u w e r een vraag over het te ge ringe aantal leerkrachten aan de Craye- nesterkleuterschool, waarop de burgemees ter kon antwoorden dat er binnenkort een helpster benoemd zou worden en tevens een vertrouwelijke nota aan de leden van de onderwijscommissie toezegde over pro blemen het onderwijs in het algemeen ra kend. De heren D ij k s t r a (Prot. Chr.) en Zegwaart (KVP) wilden nog iets weten over parkeerhavens, welk object, volgens het antwoord van B. en W. nog in studie is. Hierna kon de vergadering door de voor zitter gesloten worden. BREMERHAVEN (United Press) Acht endertig Russische schepen, die in de oude haven van Bremerhaven liggen, zijn aan Nederland verkocht. Achttien van deze vaar tuigen werden door twee Nederlandse sleep boten weggehaald, die deze langs de binnen wateren naar Delfzijl brengen en langs die zelfde weg zullen er nog zeventien andere schepen volgen. Drie grotere schepen zullen over zee naar Nederland worden gebracht. In het geheel hebben de Russen sedert een jaar tweeënzestig schepen, waaronder enige duikboot-jagers, aan de Amerikanen terug, gegeven, die aan hen gedurende de Tweede Wereldoorlog op de basis van het Pacht- en Leen-systeem waren toegezonden. Dertien van die schepen werden korte tijd geleden aan Noorwegen verkocht. De elf res terende schepen, die nog in de haven liggen, komen in het bezit van de Duitse mai-ine. Het buiten „Ipenrode" dat, zoals wij op de voorpagina berichtten, in de afgelopen nacht door brand is getroffen, heeft een zeer rijke geschiedenis. De oudste naam voor het buiten was „De Voorkoekoek" welke naam zeer juist gekozen was want nog heden huizen in dit gebied bijzonder veel koekoeken. De eerste familie die in de archiefstukken van „Ipenrode" te achter halen is, is de familie Van Poelenburg die in 1608 de hofstede had gekocht van Pieter Symons Ruyter. In 1626 ging de toen reeds uitgebreide Voo'rkoekoek over in handen van Cafcharina van Gonbau. In 1641 werd het buiten het eigendom van Cornelis Frans van der Wiele, een vermogend brouwer, die de „Voorkoekoek" uitbreidde tot de Herenweg. Het buiten ging vervolgens over naar de familie Ormea en in 1688 werd Hendrik Huntum eigenaar van het buiten dat toen reeds bebouwd was met een „heer schapshuis" en een boerenwoning. Nadat nog enkele families het landgoed als buiten hadden gebruikt kwam mr. Fran cois Druyvesteyn in 1728 in het bezit van het huis en hij heeft de naam „Ipenrode" aan het huis gegeven. In 1906 kwam het huis in het bezit van mr. Joh. Enschedé die tot dan woonde in het door hem verbouwde familiehuis hoek Klokhuisplein en Damstraat. Met veel lief de wijdde hij zich aan de restauratie en verfraaiing van het in staat van verval ver kerende „Ipenrode". Onder leiding van ar chitect Wolbers werd aan de noordzijde in pseudo-klassieke stijl een statige en ruime hoofdingang gebouwd. Na het overlijden van mr. Joh. Enschedé in 1911 bleef zijn weduwe, mevrouw H. F. Enschedé-Krantz, „Ipenrode" bewonen. Na haar dood in 1921 ging het buiten in eigendom over aan haar oudste zoon, mr. Joh. Enschedé en na diens overlijden in 1938 aan zijn jongere broer, B. F. Enschedé. Mr. Joh. Enschedé jr. en later zijn broer, de heer B. F. Enschedé, werkten periodiek voort aan de restauratie van het huis en de daarbijbehorende per celen in samenwerking met de architect de heer A. A. Kok. Zevenenveertig scholieren maakten geen fouten Vrijdagmiddag was het Minerva theater bijna geheel gevuld door de honderden enthousiaste leerlingen der vijfde klassen van de Heemsteedse scholen, die het on langs gehouden verkeersexamen met goed gevolg hebben afgelegd. Evenals vorige jaren had de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard zich gaar ne belast met de taak de verkeersinsignes uit te reiken aan de deelnemers, die zowel theoretisch als bij het praktische examen geen enkele fout hebben gemaakt. Van de vierhonderdachtenvijftig geslaagden waren dit er zevenenveertig; dit is dertig meer dan verleden jaar. Slechts acht leerlingen moesten worden afgewezen; zij zullen ech ter in het volgend schooljaar nogmaals in de gelegenheid worden gesteld het begeer de verkeersdiploma te behalen. Voor de burgemeester tot het uitreiken der insignes overging, wilde hij niet na laten de kinderen te feliciteren met het succes, dat zij op het eerste examen in hun jonge leven hebben behaald. Spreker vestigde daarnaast de aandacht op de grote betekenis hiervan en hii wees erop, dat de politie en hun onderwijzers zich al deze moeite niet zonder een grondige reden hebben getroost. Er vallen immers alleen in ons land dagelijks gemiddeld reeds drie doden te betreuren bij het steeds inten siever wordend snelverkeer: een aantal, dat noff altiid neigingen tof stijgen ver toont. Vandaar dat de burgemeester zich erover verheugde. dat deze jongens en meisjes althans bewezen hebben zich aan de verkeersvoorschriften te kunnen hou den en hij wees hun op de noodzaak, het geleerde ook in toepassing te brengen. Spreker verzuimde evenmin het onder wijzend personeel en de leden van de ver keerspolitie zijn dank te betuigen voor het enthousiasme, dat. werd betoond om de kinderen op. deze examens voor te berei den. Voor de schooljeugd noemde hij dit het bewijs, dat de politie toch eigenlijk als een vriend moet worden beschouwd. Hij verzocht daarom een driewerf hoera op de verkeerspolitie uit te brengen, aan welk verzoek met een daverende spontaneïteit gevolg gegeven werd. Hierna ontbood de burgemeester de ze venenveertig „foutlozen" op het toneel, waar zij behalve het verkeersinsigne, ook een fraaie kalender en een reep chocolade in ontvangst mochten nemen. Het verkeers diploma zal de kinderen nog op school worden uitgereikt. Zij werden ook toegesproken door de hoofdinspecteur van politie, de heer A. Berentsen, die behalve een gelukwens tot de geslaagden ook zijn voldoening onder woorden bracht over het feit, dat slechts acht deelnemers moesten worden afgewe zen. Spreker drukte de kinderen op het hart, het geleerde niet alleen tijdens hun schooljaren, maar ook in hun latere leven in praktijk te brengen. Hierna werden de kinderen onthaald op de traditionele versnaperingen, gevolgd door het vertonen van de film „De geschie denis van een ring"; een buitengewoon in teressante Russische film over de vogel trek, waarbij in hel bijzonder de aandacht wordt gevraagd voor de wederwaardighe den van een ooievaarsfamilie. Een voor treffelijke keuze voor een dergelijke mid dag. waardoor de jeugd een verhelderende en liefdevolle indruk van de geheimen dei- natuur geboden werd. Op 2 en 3 juni zal „De Vereniging voor Beschaafde Omgangstaal in België" in Knok- ke een bijeenkomst houden, die gewijd is aan het Nederlands in België. Zaterdagmiddag 2 juni zal een studievergadering worden ge houden. waarin het plan voor een laalcen- trale zal worden besproken. Op de bijeenkomst van zondag 3 juni zal drs. J. Veering, redacteur van het maandblad van het genootschap „Onze Taal", spreken over „Goed en slecht Nederlands". Prof. A. Westerlinck uit Leuven zal een rede houden over „Noord en Zuid in de spiegel der Let terkunde". In de namiddag wordt een gedenkplaat onthuld voor Everard Verachtert, de man. die de eerste grote actie heeft gevoerd voor het Nederlands als voertaal in Vlaanderen en tevens oprichter was van „De Vereniging voor Beschaafde Omgangstaal" in België. „The Rose Tattoo" (Cinema P a 1 a c e). Deze film, die niemand mag verzuimen te bezoeken, is niet in film-termen te be spreken; zij is een rol, een door Tennessee Williams voor Anna Magnani geschreven rol, die zó waar en levensecht wordt in haar herschepping, dat men zich slechts kan openstellen voor dit overrompelende leven; deze creatie laat geen mens onaan gedaan. Zelden is zij uit het beeld en ook dan nog beheerst zij het gebeuren, dat door Tennessee Williams om de creatie geschre ven werd. Hij moet dit spel voorzien heb ben en zijn stuk als steun ervan hebben neergeschreven. Het verhaal over de vrouw, die haar man met lijf en ziel aanbidt en toebehoort en na zijn plotselinge dood verneemt, dat hij haar ontrouw was, is geen verhaal, het is een leven. Het spel van Italië's grootste actrice laat dit leven niet zien, maar dwingt tot medeleven. Met een oogopslag verandert zij geheel van gedaante, een handgebaar herschept de dodelijk bedroefde weduwe en een voor at tenties gevoelige vrouw in de bloei van haar jaren. Om haar moet men deze film gaan zien. Haar tegenspeler Burt Lancaster, als de halve idioot met een fijn aanvoe lingsvermogen, doet pogingen om te ac teren onder de druk van haar grandioos spel, maar hij kan het niet opbrengen. Hij speelt zijn rol; hij is hem niet. N. „Drei Madels vom Rhein" (Rem brandt) is een kleurrijk niemendalletje van het principe „na regen komt zonne schijn". Welnu, die regen valt vooreerst in grote stromen neer voor de „uitbaatster" van een sterk verouderde uitspanning aan de Rijn, die overvleugeld wordt door een modern hotel aan de overzijde en voor haar drie trouwlustige dochters, die door Amor danig worden dwarsgezeten. Wan neer de aanbidder van een der dochter-s als kelner bij de uitspanning in dienst treedt, dreigen de moeilijkheden alleen maar groter te worden, vooral als uitkomt, dat zijn vader „de concurrent van de over kant" is, die pogingen in het werk stelt, het jaarlijkse wijnfeest, dat volgens tra ditie in de oude herberg werd gehouden, naar zijn eigen gebouw te trekken. Maar dan breekt de zon door: de ondernemende zoon blijkt een nog groter stijfkop dan zijn vader te zijn; men weet hem althans ertoe te bewegen, de voor het feest ingeslagen voorraden wijn en pasteitjes naar de uit spanning over te hevelen, zodat het stu dentenfeest daar toch nog alle kans van slagen heeft. En wanneer dan even latei- de studenten vrolijk rondzwieren, dansen daar ook de drie dochters, met wie Amor inmiddels vrede heeft gesloten. N. R. K. „Het moeras der zonde" (Li do). De eigenlijke zonde is feitelijk de film zelf, die nooit gemaakt had moeten worden. Het is een reuze-draak van pure Germaanse ori gine, gelardeerd met sentimentaliteiten, die telkenmale hun kop opsteken. Er loopt een wildeman in rond, die het alsmaar begrepen heeft op een maagdje Dorothee, dat natuur lijk haar hart heeft verloren aan een an der. De wildeman belaagt het kind op on smakelijke wijze en zo demonstratief, dat men hem om de twintig meter achter een bosje tegen komt. Het arme kind krijgt er hallucinaties van. Wanneer de ruige ellen deling haar schoffeert lokt zij hem net als haar historische voorgangster in 1631 in een moeras. Ditmaal worden ellendeling en meisje gered. Zelden heb ik een film ge zien, die het er zo dik oplegt. De fotografie moet het verhaaltje redden, maar vergeer is de moeite. We zinken wel diep in het Als onderdeel van de Kunstmaand Am sterdam had vrijdagavond in de Bachzaal van het Amsterdams Conservatorium een concert plaats door het Kunstmaand Ka merorkest onder leiding van Henri Arends. Het eerste werk van het programma, twee delen uit de „Marsyas"-suite van Die- penbrock, vormde wellicht de zwaarste opgave voor het nog jonge orkest. Het is moeilijk Diepenbrocks muziek los te den ken van de tijd van haar ontstaan, waarin de klassieke wereld misschien méér gezier werd als een droombeeld van fascinerende kracht (de „antieke" romans van Couperus) dan als ideaal. En om deze droom op te roepen steunde de componist soms op climaxen die zó uit het arsenaal van de grote negentiende-eeuwse illusionist Ri chard Wagner zijn overgenomen. Het weid se, vrije gebaar van de Debussyaanse Faun heeft deze Marsyas bepaald niet. Het veel vuldige melodische leven van de partituur en de bewegelijke ritmiek vereisen een groot aanvoelingsvermogen van de diri gent en een soepel reageren van zijn or kestleden. Dit laatste althans leek mij niet steeds in voldoende mate aanwezig. Door dat in hetzelfde programma een werkje van een iets oudere tijdgenoot van Die- penbrock opgenomen was. deed zich het verschil gevoelen tussen een componist die voor de toenmalige landelijke verhoudin gen zeker eefi bevrijdende kracht geweest is en een meester die zelfs in de klassieke beknoptheid van het driedelige liedschema een persoonlijke noot wist te brengen die hem naast grotere figuren uit zijn tijd een plaats waarborgt. De „Pavane" van Fauré, die werkelijk uiterst verzorgd (voortreffelijke fluitsolo!) en met veel sfeer verto'kt werd. kan zich ook naast het beroemdere werk van Ravel handhaven en roenl in bitterzoete k'anken b"t refr.ein van een bekend® van Villon op: ..mais oü sont les neiges d'an- tan?" Een forser geluid bracht hierna de Twee de Symfonie van Faurés leermeester Saint- Saëns: zoals de meeste werken van deze componist een gedegen stuk vakmanschap in academische trant met nèt genoeg per soonlijke vrijheden en speelsheid om niet vervelend te zijn en juist weer te weinig om bij de hoorder een markante indruk achter te laten. De doorzichtige structuur en de open klank boden Arends en de zij nen alle gelegenheid tot een gedisciplineerd en pittig musiceren. Deze uitvoering slaag de dan ook zeer goed en oogstte veel succes. Als tweede werk vóór de pauze vertolkte men nog Mozarts Vioolconcert in G, door Nap de Klijn in samenwerking met het kleine ensemble in passende kamer muziekstijl gespeeld. Om de uitvoering van een dergelijk overbekend werk zinrijk te maken, had het orkest echter met nog gro tere verfijning moeten musiceren. Inmid dels blijkt dit ensemble, gezien het gedeelte na de pauze, juist werken die zich van een klassieke orkestratietechniek bedienen, met overtuiging te kunnen breneen. SAS BUNGE moeras met dit soort cinematografie. Zand erover! Fr. „De politie volgt het spoor" (Studio). Een van de meesterlijke Franse thrillers, waarin de onvergelijkelijke Louis Jouvet, geregisseerd door Clouzot, zijn grote ta lenten uitmeet. De film is niet voor het eerst in Haarlem. Wie haar nog miste, zal zijn schade moeten inhalen. „Wonderman" (Minerva). Een aar dige Danny Kaye als een meteoor aan het filmfirmanent verschijnend in een van zijn knappe creaties. Hij wordt van maandag af gevolgd door Robert Siodmak in een regiesucces met de adembenemende „Wen- teltrap"-affaire. „Schrikbewind in Ocatilla". (Roxy). Naar traditie moord en doodslag in deze bioscoop, maar weer gaat de gerechtigheid zijn woordje meespreken en veel spannen de gebeurtenissen zorgen ervoor dat een dapper man uw sympathie en bewondering kan wegdragen. Van maandag af draait „In de greep der Casbah-bandieten". „Attila" (L u x o r) Deze ietwat lang ademige Italiaanse kleurenfilm behandelt een der donkerste episodes uit de geschie denis van het Romeinse keizerrijk, dé inval van Attila met zijn barbarenlegers in 452 na Christus. Ceasar's trotse Imperium Ro- manum was een reus met lemen voeten ge worden, geredigeerd door de zwakzinnige despoot keizer Valentianus en een deca dente hofkliek, en onmachtig om het etorm- getij van de Hunnen-invasie te keren. Heel noord-Italië wordt door de aanvallers on der de voet gelopen en platgebrand, maar dan wanneer Rome voor het grijpen ligt, maakt Attila plotseling rechtsomkeert, na een ontmoeting met een gezantschap onder leiding van Paus Leo. De onverwachte ommekeer die deze ont moeting in Attila's plannen bewerkstelligt, worden in de film voorgesteld als een won der Gods. Psychologisch bevredigt deze ontknoping niet erg en ook historisch is er wel wat tegen in te brengen. In waarheid immers dorst Attila Rome niet aanvallen omdat zijn legers uitgeput waren en keizer Marcianus zijn rijk vanuit het oosten be dreigde. De film is ook overigens geen succes; de eerste helft is weinig onderhoudend door eindeloze verklarende dialogen en een groot manco aan camera-dynamiek; het tweede deel hangt van bloederigheden, kitsch en goedkope sensaties aan elkaar. Wie van dit soort geromantiseerde rauwig heden houdt, hij kan er zijn hart aan op halen. Ons deed het allemaal bitter weinig. H. C. „Een vrouw aan boord'" (Frans Hals) Wat cr kan gebeuren, wanneer een aan trekkelijk meisje als enige vrouwelijke passagier op een vrachtschip, temidden van allerlei ruwe mannen, een lange reis onderneemt, kan men in deze bioscoop dui delijk zien. En wat er dan gebeurt wan neer de kapitein tijdens een woedende storm dronken op de brug verschijnt ter wijl de „vader" van het scheepsvolk, de bootsman op sterven ligt, laat zich ge makkelijk raden. Inderdaad, er komt ruzie, zeer hevige zelfs, maar alles komt weer goed wanneer het schip de veilige haven bereikt. Zo op het oog dus een film waar van er dertien in een dozijn gaan, maar een film tevens die vooral door het af en toe uitmuntende spel van Anthony Steel vooral in een dronkemansscène zeker te genieten valt, hoewel men zich de si tuatie op een dergelijk vrachtschip nu ook weer niet zo donker moet voorstellen als in dit verhaal. Donderdag wordt in dit theater „Het moederhart spreekt" vertoond. Reeds sinds 74 jaar organiseert de zeil en roeivereniging „Hollandia" in Alphen aan de Rijn roeiwedstrijden, die zich in de loop van de jaren tot een steeds groter evenement hebben weten te ontwikkelen. Ook vrijdag en zaterdag is het landelijke Alphen weer het uitbundige centrum van de Nederlandse roeiers. Met 134 inschrij vingen door 26 verenigingen is het record aantal van verleden jaar (160) wel niet ge ëvenaard, toch is deze bezetting van het programma nog op twee na de hoogste, zo dat de organisatoren een uitgebreid en in teressant roeifestijn kunnen bieden. Dat zij hierin ten volle geslaagd zijn bleek reeds vrijdagavond, toen er een groot aantal voor wedstrij den werden geroeid. Ondanks de wel zeer sombere weersom standigheden heerste er groot enthousiasme langs de boorden van de Rijn. Er werden gisteravond slechts twee be langrijke finales geroeid, te weten de jonge acht B en de oude vier. Een met elan en veel frisheid roeiende Njord-acht won in een weinig opwindend duel van De Am- stel, dat de Leidenaren geen ogenblik be dreigen kon. Zeer overtuigend was ook de zege van Laga (7.34) over de oude vieren van Willem III en De Amstel, die nog een spannend gevecht leverden om de tweede plaats, dat door Willem III werd gewon nen. De Willem Ill-ploeg bestond uit een ongestuurde vier, die wegens gebrek aan tegenstand in dit nummer, als oude vier uitkwam. Ook werd vrijdagavond de lange afstand wedstrijd voor overnaadse vieren geroeid, waaraan door 23 ploegen werd deelgeno men. Deze tijdrace over 4 km, waarbij de ploegen 10 seconden na elkaar startten, leverde een zeer levendig schouwspel. Als winnaar uit dit omvangrijke veld trad naar voren Nereus, die 15 min. 14 sec. nodig had voor de 400 m. Laga werd tweede in 15 min. 40 sec. De uitslagen van de op vrijdag geroeide wedstrijden zijn: Twee zonder stuurman (500 meter): 1. Willem III, 1 min. 53,8 sec. 2. Maas, 1 min. 55 sec. Twee senior (500 m.): 1. Njord, 1 min. 53,8 sec. 2. Hoop, 2 min. 3. Aegir, geen tijd opgenomen. Acht B (2000 m.): 1. Njord, 7 min. 2,9 sec. 2. Amstel, 7 min. 10 sec. Vier senior (2000 m.): 1. Laga, 7 min. 29.1 sec. 2. Willem III, 7 min. 54,1 sec. 3. Amstel, geen tijd opgenomen. Overnaadse vier (4000 m.): 1. Nereus 1, 15 min. 14 sec. 2. Laga 1, 15 min. 40 sec. 3. Aegir 1, 15 min. 43 sec. 4. Nereus 2, 15 min. 50 sec. 5. Laga 2, 15 min. 52 sec.* 6. Viking, 15 min. 55 sec. 7. Dudok 1, 15 min. 57 sec. Bij de start van de laatste wedstrijd, waaraan 21 ploegen deelnamen, vonden onregelmatigheden plaats. Njord 1, 3 en 4 werden gediskwalificeerd. Vierde hoogoven eind 1958 gereed In de op 25 mei gehouden vergadering van de raad van beheer van de Cement fabriek IJmuiden (CEMY N.V.) is besloten de produktieeapaciteit van cement door de bouw van een vijfde cementmolen te ver groten. Zij wordt van circa 400.00 ton tot 500.000 ton per jaar verhoogd, zulks in aansluiting op de bouw van de vierde hoogoven te IJmuiden. (Eind 1958 denkt men met de bouw van de nieuwe hoogoven klaar te zijn; de grondwerkzaamheden zijn reeds begonnen). Vormde het aantal bejaarden in 1930 nog 6 pereent van de Nederlandse bevolking, omstreeks 1970 zal hun aantal de 10 percentsgrens zijn gepasseerd, waarmede Nederland echter nog betrekkelijk gunstig afsteekt bij andere landen, aldus prof dr. 11. Hornstra in de vrijdag te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de maatschappij ..Tot Nut van 't Algemeen". Prof. Hornstra meende echter dat deze kwantitatieve stijging geen probleem kan worden genoemd. De pro blematiek van de bejaardenzorg is volgens hem veeleer gelegen in de veranderde en veranderende plaats van de bejaarden in de samenleving. Het terugtreden van de bejaarde gaat niet meer geleidelijk maar schokkend: hij wordt ge dwongen ontslag te nemen. Vroeger trok hij zich terug, thans wordt hij verwijderd. N In het vroegere gezin was er plaats voor de bejaarde ouder(s). Thans staat deze vreemd in het gezin van zijn kinderen. Ook wijkt het gedragspatroon van de tegen woordige jeugd veel sterker af van dat van de ouders dan vroeger het geval was. "Voor vele gezinnen is de belasting van een „drie generatiestructuur" dan ook te veel en hoewel het plichtsgevoel tegenover de bejaarden niet is verzwakt, is er veel min der plaats voor hen. Ook in de culturele sector kan de be- j jaarde niet meer mee doen. aldus prof. Hornstra. In het spel van de volwassenen is het wedstrijdelement, waar de klem toon op de topprestaties valt. hoog in aan zien gekomen. De bejaarden kunnen zich in dit opzicht nooit meten met mensen van jongere leeftijd. De bejaarden voelen zich overigens in de culturele verhoudingen maar weinig thuis en hun oordeel wordt dan ook niet ernstig genomen: grootvader of grootmoeder laat men maar praten. Vroeger aanvaardde men de ouderdoms gebreken der bejaarden; thans wil men hen in een omgeving zien opgenomen waar zij goed verpleegd worden. Maar de be jaarden willen dikwijls deze betere zorg niet. Zij wensen niet uit het gewone leven uitgeschakeld te worden. De bejaarde wordt thans tot een object van zorg voor de middelste leeftijdsgroe pen. Het gevaar dreigt dat deze groepen de bejaarden net zo gaan beschouwen als ze het hun kinderen doen: als onmondig. Als algemene taak bij de bejaardenzorg ziet spreker het bijbrengen van het besef bij de helpende jongeren van een juiste houding tegenover de bejaarden. Het aan spreken met „opa" en „opoe" en uitdruk kingen als „onze oudjes" zijn vernederend en worden door een geestelijk-normale helemaal niet op prijs gesteld. Het overkomt een bejaarde vaak, niet ernstig genomen te worden en daarom vooral schijnen jonge kinderen en bejaar den zo goed met elkaar overweg te kun nen, omdat het kind de bejaarde wel ernstig neemt. Als algemeen beginsel bij dc bejaarden zorg geldt dat aan de bejaarde geen hulp wordt opgedrongen, zo meende prof. Horn stra. IVIcn zal zo lang mogelijk de voor rang moeten geven aan wat h\j zelf wenst. Bij de grocpszorg is het eveneens nodig, dat de bejaarde in de leiding wordt be trokken. Naast de organisatie van de hulp aan be jaarden is een pedagogische beïnvloeding nodig van allen, die met bejaarden te ma ken hebben, om de bejaarden „au sérieux" te nemen, zo besloot prof. Hornstra zijn rede. Expositie tot 10 juni verlengd De tentoonstelling „Historie in tin" in het Waaggebouw op de Amsterdamse Nieuwmarkl, waar tienduizenden tinnen figuren en verscheidene verlichte diora ma's te zien zijn, is wegens de grote be langstelling verlengd tot en met zondag 10 juni. Op veelvuldig verzoek zal de tentoon- steling ook enkele avonden open blijven cn wel op woensdag 6. donderdag 7 en vrijdag 8 juni, telkens van 8-10 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15