V.V.D. I Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drie kinderen bij brand omgekomen Washington wil geen Russische oorlogsschepen ontvangen Adenauer moet het afleggen tegen economische feiten Buiten „Ipenrode" in Heemstede gedeeltelijk door brand verwoest De V.V.D. en de stembus van 13 Juni 1956 Uitnodiging voor luchtvaartshow in Moskou in beraad gehouden Twist met minister wordt bijgelegd om breuk in kabinet te vermijden Het woord is aan cfaWmt&ejtvC/ Vreselijk ongeval te Amsterdam Kachel in woonscheepje gevallen; moeder afwezig Opnieuw 200 rebellen in Algerije gedood Dam en krachtcentrale te Tizi Madden opgeblazen Italië £aat zondag en maandag ter stembus Dr. Sukarno veroordeelt rassendiscriminatie „Midden-Oosten" dinsdag in de Veiligheidsraad Westen acht conferentie over Korea onmogelijk Vliegtuig verongelukt in Guatemala: 31 doden? Zuiden van Soedan tegen regering in opstand Drieling in Beverwijk geboren Koel weer Weerrapport 70e JAARGANG No 2 70 4 ZATERDAG 26 MEI 1956 301e JAARGANG No 115 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. TP -s—TT "S Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- Ë^^^l 1 8 ^^1 Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. redactie. Redactie en Administratie. Bijkantoor H1"""'""1* gr I jï'lgg J1 1 Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. I 11!"^ Jfj^ jL 1 1^1 ui» \nw\ «sji I 11 JM franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Drukkerij Groot Heiligland 10, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Van juni af zal men deze Amerikaanse clipper op Schiphol kunnen aanschouwen. Het enorme vliegtuig gaat een geregelde dienst onderhouden tussen Amerika en Europa. Het hiedt plaats aan 72 personen en hêeft een slaap-accommodatie voor 40 passagiers. Drie jonge kinderen, een baby van omstreeks vier maanden en twee kleu ters van ongeveer anderhalf en drie jaar, zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een brand, die heeft ge woed op een primitief woonscheepje, dat lag bij een werf langs de Grote Kattenburgerstraat te Amsterdam. De oorzaak van de brand wordt door de politie nader onderzocht. Vermoedelijk is de kachel omgevallen. In een oogwenk stond het scheepje in lichter laaie; het brandde volledig uit. Met twee stralen bluste de brandweer, hetgeen er nog van overgebleven was. De omgekomen slacht offertjes zijn de bijna vier maanden oude Geertruide, de ruim anderhalf jaar oude Johanna en de vierjarige Hendrika Beckers. De stoffelijke overschotten zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De moe der had omstreeks kwart over zeven het woonscheepje verlaten om even een bood schap te gaan doen. ALGIERS (U.P./Reuter) De rebellen- dodenlijst voor de laatste 24 uur in Alge rije heeft de 200 genaderd. Franse infante risten doodden op zijn minst honderd re bellen in een langdurige strijd aan beide zijden van de grens van Algerije en Ma rokko. Franse patrouilles brachten ook zware verliezen toe aan een rebellen-bende in het departement van Constantino. Een Frans soldaat werd daarbij gedood. In de weste lijke zone werden vijf rebellen gedood, toen zij in een hinderlaag van een Franse pa trouille vielen. In Kabylie en in het gebied van Oran brachten de Fransen „zware" verliezen toe aan de rebellen. Verscheidene rebellen werden gedood bij een actie ten zuid-oos ten van Palestro. Rebellen sneden een Franse kolonist de keel af op de weg van MacMahon naar Batna. In andere streken van Algerije werden zeven Mohammedanen op dezelfde wijze vermoord. Commando's van de rebellen hebben de Tizi Madden dam en de hydro-electrisehe centrale ten zuiden van Algiers in de lucht laten vliegen. De schade is „zeer groot" en de centrale is buiten werking gesteld. Censuur De in Alg-eric residerende Franse minis ter Lacoste heeft voor vertegenwoordigers van pers, radio en film beperkende bepa lingen afgekondigd, zoals die gelden in tijd van oorlog. ADVERTENTIE OPENBARE B IJ EEN KOMST, maandag 28 mei 1956, om 20 uur, Restaurant DE LEEUWERIK, HAARLEM Prof. Mr. P. J. OUD te Rotterdam over: WASHINGTON/LONDEN (Reuter) De Sovjet-Unie heeft de Verenigde Staten een uitwisseling van goodwill-bezoeken door oorlogsschepen voorgesteld, maar de V.S. hebben dit voorstel verworpen, omdat het op het ogenblik onpraktisch wordt geacht, zo wordt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Washington vernomen. Een Russische zegsman heeft Reuter meegedeeld, dat over dit onderwerp besprekingen zijn gevoerd door marine-functionarissen van de Russische ambassade in Washington en de Amerikaanse militaire autoriteiten. Het Russische voorstel wordt gezien in ver band met de uitnodigingen aan de Verenigde Staten en Groot-Brittannië om op 24 juni de luchtvaartshow in Moskou bij te wonen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Defensie heeft verklaard dat Washington vermoedelijk akkoord zal gaan met een uitwisseling van militaire leiders met de Sovjet-Unie, mits „passen de" voorwaarden worden verbonden aan de Russische uitnodiging. De minister van Buitenlandse Zaken Dulles deelde mee vernomen te hebben dat Moskou een groot aantal landen heeft uitgenodigd voor de luchtvaartshow. Veel betekenis hecht hij daarom niet aan de uitnodiging. De Ameri kaanse regering is tot nu toe niet ingegaan op de aanwijzingen, dat Boelganin en Kroesjtsjev de Verenigde Staten graag zouden bezoeken. Misschien zal men zich er na dc presidentsverkiezingen van no vember op beraden, aldus Dulles. De Russische regering heeft de Britse minister voor de Luchtmacht, Nigel Birch, en hoge R.A.F.-officieren uitgenodigd op 24 juni te Moskou de „dag der luchtvaart" bij te wonen. Er is nog geen beslissing op deze uitnodiging genomen. Het New Yorkse blad „Daily News" meldt dat bij navraag op de Russische am bassade in Washington is gebleken dat maarschalk Sokolovskv, de stafchef van het Rode Leger, aan de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht Twining, ge- vraagt heeft drie hoge Amerikaanse offi cieren af te vaardigen. Het blad voegt hier aan toe dat de Sovjet-Unie waarschijnlijk als tegenprestatie ook een uitnodiging ver wacht voor Russische officieren om naar de Verenigde Staten te komen. Syrië gaat Syrië heeft de uitnodiging om een mili taire missie naar de luchtvaartshow in Moskou te zenden, aangenomen. Dit is de eerste maal. dat een dergelijke uitnodiging aan Syrië is gedaan. De Amerikaanse minister voor de Lucht macht, Quarles, heeft verklaard, te ver wachten in bevestigende zin te kunnen ROME (ReuteUAFP). - Zondag en maan dag worden in Italië verkiezingen gehou den voor ongeveer zevenduizend gemeen te- en provinciale raden. Er zijn een dertig miljoen stemgerechtigden. Deze verkiezin gen vallen midden tussen de algemene ver kiezingen van 1953 en de volgende in 1958. De uitslag wordt met belangstelling tege moet gezien als een aanwijzing van de positie der Christen-Democratische Partij, die thans met een slechts kleine parlemen taire meerderheid regeert. Bij een even tuele verschuiving naar links zou deze partij wellicht terstond algemene verkie zingen kunnen uitlokken. Bij de laatstgehouden plaatselijke ver kiezingen. vijf jaar geleden, gold een kies wet volgens welke vier-vijfden van het aanfal zetels van de gemeenteraden toeviel aan de partij of verbonden partijen die de helft van het aantal stemmen kregen in plaatsen met ten hoogste 30.000 inwoners. Deze wet is echter afgeschaft - de Chris ten-Democraten schijnen niet meer op de helft der stemmen te kunnen rekenen - en nu is men teruggekeerd tot het stelsel van evenredige vertegenwoordiging in plaatsen met meer dan tienduizend inwo ners. Professor Amintore Fanfani, de secre taris van de Christen-Democratische Par tij, heeft verklaard dat zijn partij met links noch rechts zal samenwerken bij het vormen van gemeenteraden. Dit zou tot nieuwe verkiezingen in duizenden plaatsen kunnen leiden. Vrijdag zijn in Rome botsingen voorge vallen tussen politie en fascistische jonge ren, die een massabijeenkomst hadden bij gewoond. antwoorden, als een uitnodiging voor de luchtvaartschouw Washington langs offi ciële weg bereikt. Wij zullen verheugd zijn alles te zien, wat de Russen ons willen tonen", zo voegde de minister hieraan toe. De „New York Herald Tribune" heeft zich uitgesproken voor een uitwisseling van bezoeken van Russische en Amerikaan se vertegenwoordigers, er van uitgaande, dat „een stelselmatige Amerikaanse wei gering om belangrijke bezoekers van ach ter het ijzeren gordijn toe te laten, voor zekere personen de kans kan bieden te verklaren, dat het Westen zelf ook een dergelijk gordijn laat zakken". Als deze actie met werkelijkheidszin, verstand en ook met vertrouwen in de kracht van de Amerikaanse instellingen en in de wil van het Amerikaanse volk wordt uitgevoerd, kan zij niet schadelijk zijn en zal zij zelfs nuttig zijn voor de vrije wereld", aldus de „New York Herald Tri bune". (Van onze correspondent in Bonn) Het conflict over het economisch beleid tussen bondskanselier Adenauer en zijn ministers Schaffer en Erhard, schijnt ten dele zijn bijgelegd. Nadat de ministers met ontslag hadden gedreigd, heeft Ade nauer zich verstaan met prof. Erhard. Na afloop van het onderhoud gaf de bonds- kanselarij een communiqué uit waarin werd gezegd, dat verschillende uitleggingen die van Adenauers Keulse rede zijn gege ven niet juist zijn geweest en dat Erhard, persoonlijk en als minister van Economi sche Zaken Adenauers volle vertrouwen NEW YORK/PHILADELPHIA (AFP- U.P) President Sukarno van Indonesië heeft zijn driedaags bezoek aan New York vrijdag beëindigd met een tocht door Wall- street, waar hij een blik „achter de scher men" van het financiële centrum kon wer pen. Hij was daar de gast op de New York se effectenbeurs. De makelaars hielden midden in de ochtenddrukte op met zaken doen om te applaudisseren voor Sukarno. Tegen de middag vertrokken Sukarno en zijn gezelschap naar Philadelphia. Sukarno is vrijdag voor een tweedaags bezoek in Philadelphia aangekomen. Het Indonesische gezelschap werd begroet door de burgemeester van de stad, Richardson Dilworth en andere gemeentefunctiona rissen. In een toespraak ter gelegenheid van de opening van een centrum voor internatio nale gasten in Philadelphia verklaarde Su karno dat de wereld religieuze en rassen discriminatie moest opzijzetten en dat hij hoopte dat dergelijke conflicten door we derzijds begrip zullen worden opgelost over de gehele wereld. NEW YORK (Reuter/AFP) Dinsdag zal de Veiligheidsraad van de UNO bijeen ko men om het rapport van secretaris-gene raal Dag Hamrnarskjoeld over zijn onlangs gevoerde besprekingen in het Midden oosten te behandelen. Verwacht wordt, dat Groot-Brittannië een resolutie zal indienen, waarin Hamrnarskjoeld dank gezegd zal worden voor zijn pogingen om de spanning aan de Israelisch-Arabische grenzen te ver minderen en Israel en de Arabische landen aangespoord zullen worden om Ham rnarskjoeld hun medewerking te blijven ge ven. De secretaris-generaal zou verzocht worden, de partijen ook voortaan, wanneer dit nodig mocht zijn, van dienst te zijn, Hamrnarskjoeld heeft bekend gemaakt dat eenentwintig nieuwe militaire waarne mers van Australische, Canadese, Nieuw - zeelandse, Noorse en Zweedse nationali teit, het waarnemerskorps in Palestina zul len versterken. Het aantal waarnemers be draagt thans 61. De nieuwe waarnemers zijn bestemd voor nieuwe observatieposten in de strook van Gaza. geniet. Men kan daaruit opmaken dat Er hard de eerste ronde tegen zijn regerings chef heeft gewonnen. Adenauer zal ook nog een gesprek met Schaffer hebben. Intussen heeft men het in politieke krin gen in Bonn enigermate vreemd gevonden dat Adenauer in het communiqué ook niet enkele vriendelijke woorden over Schaffer heeft gezegd. Dat Adenauer Erhard zo spoedig de verzoenende hand heeft toege stoken en nu klaarblijkelijk ook met Schaffer wil praten, wil niet zeggen dat alles weer pais en vree in zijn kabinet is. De meningen omtrent de wijze waarop men een overspannen conjunctuur het hoofd dient te bieden, lopen nog steeds uiteen Dr. Konrad Adenauer Het kabinet is het er over eens, dat de stabiliteit van prijzen, lonen en koop kracht verzekerd moet blijven. Ondanks de „harde en openhartige" gedachtenwis- selling tussen de bondskanselier en zijn beide ministers zijn ontwikkelingen, welke in vele politieke kringen te Bonn gevreesd werden, uitgebleven. Het feit, dat de be raadslagingen voortgezet zullen worden be wijst volgens politieke kringen, dat alle partijen bereid zijn gebleken, af te zien van overhaaste stappen. Schaffer verklaarde: „Ik hoop, dat het goed zal aflopen". De sociaal-democratische oppositie zal om een debat over de conjunctuurpolitiek WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten en de vijftien andere landen die aan de zijde van de UNO in Korea hebben gevochten, hebben een nieuw voorstel van communistisch China afgewezen zo ver luidt in Washington. De woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken, Lincoln White, wilde niets bekendmaken over de inhoud van het ge allieerde antwoord. Het antwoord op het Chinese voorstel voor een conferentie over de hereniging van Korea dat ongeveer een maand geleden werd gedaan zal niet bekendgemaakt worden voor het in Peking is overhandigd. Van bevoegde zijde is verklaard, dat het Chinese voorstel is verworpen omdat de betrokken landen van oordeel zijn, dat de omstandigheden, die het onmogelijk maak ten een Koreaanse regeling tot stand te brengen op de Geneefse conferentie in 1954, nog steeds bestaan. Hiertoe behoren de wei gering van communistisch China in te stem men met vrije verkiezingen voor geheel Korea onder UNO-toezicht en het vast houden van geallieerde krijgsgevangenen door communistisch China. In de afgelopen nacht omstreeks half een werd de brandweer van Heemstede gealarmeerd voor een ernstige uitslaande brand, welke woedde in het uit het begin van de zeventiende eeuw daterende buiten „Ipenrode" aan de Herenweg 73 te Heem stede, bewoond door de heer B. F. Ensche de, president-directeur van de grafische inrichting Joh. Enschedé en Zonen N.V. te Haarlem. De brand werd aan de noord kant van de zolderverdieping ontdekt door de huisbewaarder, de heer Gans, die met zijn gezin, bestaande uit vrouw en kind, dit gedeelte van het huis bewoonde. Verder bevonden zich in het grote buiten de heer en mevrouw Enschedé en een zoon. In Haarlem en ver voorbij Bennebroels kon men reeds zien dat de brand een bij zonder grote omvang had aangenomen want tegen de nachtelijke hemel tekende zich de rode gloed bijzonder duidelijk af Toen de volledige vrijwillige brandweer van Heemstede onder leiding van de onder commandant, de heer P. Duindam, op de plaats van de brand arriveerde een kwartier na het eerste alarm stond de gehele zolderverdieping in lichter laaie en met behulp van een motorwagen, een lad derwagen en negen stralen begon men direci te trachten de brand enigszins te locali- seren. Aangewakkerd door de matige wind verplaatste de brand zich naar de zuide lijke kant van „Ipenrode". Omstreeks één uur, toen de burgemeestei van de gemeente Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rappard en hoofdinspecteur J. Berentsen inmiddels bij het -ouiten waren gearriveerd, werd het aantal stralen nog met vier uitgebreid, waardoor het vuur aan alle kanten aangevallen kon worden. Duizenden liters water die uit de voor het huis liggende vijver werden gepompt stortten in de vlammenzee. Tientallen automobilisten op de weg van Haarlem naar Den Haag zetten bij het zien van de brand hun wagen stil om de strijd van de brandweer tegen het vuur te vol gen en velen van hen begaven zich zonder bedenken op het terrein van „Ipenrode" om evenals vele omwonenden bij het in veilig heid brengen van de uitgebreide inboedel, waaronder vele antieke meubelen, schilde rijen en een verzameling porcelein, te helpen. Terwijl het bluswater van de bovenste verdieping naar beneden stroomde tracht ten de familie Enschedé en het personeel te redden wat er nog te redden viel, welke pogingen echter omstreeks kwart voor één onderbroken moesten worden, omdat de brandweerlieden waarschuwden dat er ge vaar bestond voor het neerstorten van de schoorstenen. Dat deze waarschuwing niet voor niets werd gegeven werd wel duidelijk toen korte tijd later aan de zuidzijde van het huis een gedeelte van het dak naar be neden kwam. Brand meester Hierna nam het. vuur echter snel in be tekenis af en omstreeks half twee kon de heer Duindam verklaren dat zijn mannen de brand meester waren. Pas toen kon men het huis weer betreden en daarbij bleek dat de bovenste verdieping van het huis geheel verwoest was. De eerste verdieping en de vertrekken op de begane grond waarin zich de bibliotheek bevond kre gen aanzienlijke waterschade. Een gedeelte van de inboedel kon in veiligheid gesteld worden en werd onderdak gebracht in het grote koetshuis dat als garage gebruikt wordt. Opmerkelijk was dat tijdens de brand in vrijwel bet gehele huis de elektrische verlichting bleef branden en de brand weerlieden die na het instorten van het dak het huis weer betraden werden be groet door een heftig rinkelende bel. Naar de oorzaak van de brand wordt door de brandweerinspectie een onderzoek ingesteld. Vanmorgen was men echter nog niet tot een conclusie gekomen. De schade is aanzienlijk. Het huis was verzekerd- GUATEMALA (Reuter/UP) Een Douglas DC-3 van de Guatemalaanse staatsluchtvaartmaatschappij met 31 inzit tenden is 130 kilometer ten noord-oosten van de stad Guatemala 'tegen een heuvel gevlogen. Het nog-brandende wrak van het vliegtuig is vrijdag gevonden. Levens tekenen zijn niet waargenomen. Het vliegtuig was donderdag uit Puerto Barrios vertrokken met bestemming La Tinta DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Bernard Shaw: Ik geloof dat een wonder niets anders is dan een glimp van de toekomst. CAIRO (United Press) Gewapende opstandelingen vechten verbitterd tegen Soedanese regeringstroepen in het uiterste zuiden van Soedan, op de grens van Oegan da en de Belgische Kongo. Volgens schaar se uit deze afgelegen streek binnenkomen de berichten is de mogelijkheid van het ontstaan van een burgeroorlog op grote schaal niet uitgesloten. De gehele plaatselijke bevolking van de grensstreek is in opstand gekomen tegen de „onderdrukkingsmaatregelen" van de regering in Khartoem. De negerbevolking van het zuiden kant zich tegen de Arabi sche regeringsambtenaren uit het noor den. De rebellen worden gesteund door muiters van het zuidelijk bataljon van de Soedanese troepen. Soedan heeft officiële protesten inge diend bij de besturen van Oeganda en de Kongo, waarin wordt verklaard, dat de opstandelingen vrij over de grenzen van de beide aanliggende gebieden mogen ope reren. In de afgelopen nacht is bij de familie C. T. Akker, Zoetemanstraat 12 te Bever wijk een drieling geboren. Moeder en kin deren zijn overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TEL 13439 FERD. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 LEDERTEX MOTORJASJES 47.50 De Bilt zaterdag 10 uur: Een kleine sto ring, die vrijdag over West-Duitsland naar het noorden trok, heeft vanmorgen Dene marken bereikt en vult nu snel op. De sto ring werd vergezeld door een vrij inten sief neerslaggebied, dat in uiterst lang zaam tempo over Nederland trok. Aan de achterzijde van de storing voeren noorde lijke winden koele lucht over de Noordzee aan. In de hogere luchtlagen staan boven ons land echter zuidelijke winden. Boven Spanje ontwikkelde zich zaterdagmorgen een storing, die zich langzaam in ongeveer noordoostelijke richting bewoog. Deze sto ring kan gedurende het weekeinde het weer in ons land beïnvloeden. (van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Vlv. Z.-Limb. Neerslag laatste 24 uur. c<xxx:c<x>20oocooccocxxx>con<y*xxoPOOC<>Dcocor>corocoocooooco b 5 HOGERE x MAXIMUMTEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zater- dagavond tot zondagavond, opgemaakt c> om 11.15 uur: g Op de meeste plaatsen droog weer, aanvankelijk vrij veel bewolking met een matige wind uit noordelijke rich tingen. Later over het algemeen nogai zonnig weer met een zwakke veran derlijke wind. Hogere maximumtem peraturen. 27 mei Zon op 4.33 uur, onder 20.46 uur. Maan op 23.06 uur, onder 6.46 uur. 28 mei Zon op 4.32 uur, onder 20.48 uur. Maan op 23.36 uur, onder 7.47 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Zaterdag 26 mei Hoog water: 4.42 en 17.08 uur. Laag water: 0.25 en 12.45 uur. Zondag 27 mei Hoog water: 5.19 en 17.44 uur. Laag water: 1.02 en 13.21 uur. Maandag 28 mei Hoog water: 5.55 en 18.18 uur. Laag water: 1.35 en 13.54 uur. rs- and richting wind- maxlm. temp. gisteren Neerslag ln mm. licht bew. ZZW 22 0 motregen ono 22 3 regen z 19 0,1 zwaar bew. windst. 15 0 zwaar bew. n 16 0,5 geheel bew. nw 12 18 mist wnw 12 4 licht bew. nno 17 0 regen n 17 1 zwaar bew. windst. 18 1 onbewolkt nw 21 0 geheel bew. wnw 26 4 onbewolkt zw 17 0 onbewolkt wzw 15 10 mist w 14 0 mist windst. 16 1 licht bew. windst. 20 0 zwaar bew. w 19 24 nevel w 14 17 nevel windst. 20 1 zwaar bew. no 19 0 temp. 7 uur geheel bew. nnw 10 19 geheel bew. nw 10 7 licht bew. nnw 10 2 motregen mat. nw 9 14 geheel bew. 11 w 10 9 motregen mat. w 10 2 geheel bew. wnw 10 15 geheel bew. zw. w 9 8

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1